bekwame Dienstbode, Gymnasium te Leiden. „De Stad iaastrinht", Feest 3 er. Uit de band te koop, Echte Deventer Kask Dagdienstbodn esit iinkslpui. h. imam i Zn., E. S. BFFRI1GA, Kleine Advertentiën. Haarl.straat 130 - Leiden. Bekwaam Verpleger een Smidsknecht, bekwame nette Keukenmeid, 1st8 klasse Kostuums. P. v. d. MOS T VAN SPIJK en Maison VAN DIJK, Leiden, een nette Dienstbode. Hooigracht 110. id-alieen Thorbeckestraat 30. Telegram LEGER, DES H-EILS, Buitengewone Bijeenkomst, Stafkapiteins SCHEFFER Te Huur: Ingezonden. Wordt gevraagd tegen November: een 11 goed kunnende koken en netjes vterken, v»n zeer goede getuigen voorzien, niet onder de 25 jaar, loon f 160, waBchgeld en verval. Wegens uitstedlgheid Brieven fr. onder No. 1657 Bur. van dit Blad. Het tweede toelatings examen tal afgenomen worden op 1, en zoo Doodig, SS September. Schriftelijke opgave van candidaten (met bijvoeging van voornamen, school waar zi) onderricht genoten, en geboorte datum) vóór 15 Augustus aan het adres van den Ondergeteekende, Park Tivoli te Utrecht. Begin der lessen: Maamlag 4 September, te haltncgeu. Sir. K. J. BKVKItSEN, 1643 18 Gymn. Sector. MAGAZIJN Intercomiu. Telefoonn. 314. Ruime voorraad in De echte bruine 1650 25 Jncoba lnmaakpotten. Prixna qualiteit blauwe I&enlsclte Inmaakpotten. Plein Wagners Ideaal lu- maakkruikenmet glazen dek sel, inhoud Va - J/% 1 - 9L., waarvan gratis gebruiksaan wijzingen verkrijgbaar zijn. {«lazen Stop* eu Vruclitcn- JFlcsschen. Postelein Fles- schcn met Kurk. Snijboonen-Molens, Snij- boonen-Mcssen, alles tegen den bekend lagen prijs. Beleefd aanbevelend, J. V. d. STOK. biedt zich aan, voor hulpbe hoevend Heer cl Zenuwpatiënt, ook voor Ca'heloriaoeren, Masseoren, enz. Adies: Vliet £1. 1637 6 GEVRAAGD, voor vast werk, goed bekend met hoefbeslag en boerenwerk. Brieven franco ouder letter K No. 440, aan KOOYKER's Centraal Advertentie-Bureau te Leiden. 1558 8 Gevraagd voor November voor Rotterdam, een: niet beneden de 25 jaar, ook gene gen huiswerk te verrichten. Brieven met opgave van Referentiën aan Mev. D. WIEfïfS, „Huis ter Duin", Noordwyk aan Zee 1638 9 NEDEKL. KOSTUU 41 MA/JA ZIJN, „HELMBOUT", Amsterdam. Levert aan Fransche Opera en moeste Schouwburgen te Amst, in 1908 Oud Leiden, 1909 optocht 3- October Cook en Peary,Oud-Hollandsch Yendel, Japansche Wagen, Groep „Leidsche Dil. Club", enz., enz., 1911 „De Mascotta" door D. V. Y. Bestellingen vroegtijdig gewenscht. Agent: A. KOÜWENBERG, Tooneelkapper. Grimeering. PROI iEH, BAASDEN in allo genres te bsnr. 1639 18 wegens gevorderden leeftijd, e3n goed beklante Grof-, Hoef- en Kachelsnacdcrij. Gelegen aan den Rijksstraatweg Brieven franco onder letter I No. 439 aan KOOYKER's Centraal Advertentie Bureau te Lelden. 1569 9 G39QTE afslag aar. de Bank van prima kwaliteit Rundvleeseii. lü5t> ±2 Lappen, Gehakt en Polet 40 ets. 6 ons- Rollade 40 en 45 ct. 5 ons. Biefstuk en Haas 60 ct. 5 ons. V Korta Pieterskerkkoorsteeg 8. 's Zondags tot 12imr goopend. van KLOPMAX BAEttSEL- MAN, Hofl Nieuwstr. Daventer is steeds versch verkrijgbaar bU don Hoer 789 10 een JIIFI'KOU H' voor de Kiosk, Wachtkamer, N. Z. H. T., Stations plein. Zich aan te melden tusschen 7 en 9 uur, A. M v. ZWICHT's boekhandel, Breeatraat 126. 1649 7 Gevraagd. 15 Aug. of 1 Sept.: Adres Mej. SPRONK, Witto Singel 85. 1549 4 gevraagd, van goede getuigen voorzien. Broestraat 133. 1645 5 RUIME SLAAPKAMER gevrangd, voor 3 Spoorstudenten, b() eventueel nachtverblijf, met ont bijt. Brieven met condition, den Heer J. HOOGENBOOM, Stadhouder ■- plein 77, Den Ha3g. 1636 6 Te Koop gevraagd6 Prijsopgaaf ©n maat, liefst met schets, aan het Bur. d. Blad onder No. 1641. voor Belgis, zeer goed kunnende wasschen, koken en werken, (ge vraagd, 1 October, m. g. g. Loon 150. Adres: 118, Wilhelminapark, 1646 7 Oegstgeest. Underwits in de moderne Talen, Conversatie en Correspondentie Prac- tïsch ervaren Corres pondent. 7399 10 Heden, Woensdag-avond, 8 uur. in de Zaal van het La mmermarkt, GELEID DOOR 1642 20 van Neêrlandscb Indië, in Jtavaansche kleederdracht. Deuren open 7.30 uur. Entrée slechts 5 Gents- Er wordt gevraagd: een Meisje. van dertien veertien jaar. Van goede getuigen voorzien. Adres: Rapenburg do. Gevraagd, in een Burgergezin eene nette Dienstbode. niet beneden do 20 Jaar. P. G. Br. Bur. v d. BI. sio 677. Dagdienstbode. Gevraagd in kloiri gezin: oen nette üagdionstbodo, van 's morgens 7 tot 's avonds hal/ acht. Zondags van 8 tot2 uur, P. G., on v. g. g. v. Loon f 2.50 p. w. Adres: Hooge Rijndijk 62A. Govraagd: een flink Meisje, voor halve dagen; loeft\Jd 15 a 16 jaar. Adres: Doezastraat 41. Er biedt zich aan: oen jonge Vrouw, voor hoole o/ halve dagen uit werken te gaan, goed op de hoogte met Kamerwerk. Br. Bur. v. d. BI. No. 658. Tor opneming in oen klein gezin wordt govraagd: oen net Burgermeisje, (goon Dienstbode), genegen alle huiselijke bozigheden te verrlchtton on in staat een Burgerpot te koken. Adres Bur. v. d. BI. No. 670. Dagmeisje gevraagd: voor halve dagon, *s Zondags vrij. Adros: Hoogewoerd 29. Er biedt zich aan: Een Dagmeisje, 13 jaar, good kunnonde wor- kon en tafoldieoen. Inlichtin gen te bekomen op Witte Singel 15. Gevraagd: oon heldere vlugge Vrouw, om Dinsdags to wasschen en Zaterdags to werken. Aanmel ding na 7 uur. Adres Heoren- gracht 9. Meisjes gevraagd. Aan do Stoomwasschorlf van GEBR. DIEBEN Witto Singel 86, kunnen Meisjes geplaatst worden. Aan hei zelfde adres, gevraagd eon Strykstor voor enkele dagon. Wordt govraagd, oon fat soentjjk Dagmeisje P. G. Loon f 10 per week. Dos Zon? dags bijna don gebeolon dag vry. Haarlommersttaat No. 31. Gevraagd, voor dageiyks, een heldere, jongo Vrouw of Werkster, zelfstandig kunneudo koken en notjos workon, van goede mondei, getuigon voorzien. Br. Bur. v. d BI. No. 665. Torstond govraagdcon nette flinke Dienstbode of Noodhulp, P. G-, in een gezin van tweo Personen, van goede gotiiigen voorzion.Adres: Haarlomraorstraat 25.(gesloton huis). Er biedt zich aan; eon net Buitenmeisje P.G., oud 17 jaar. als Meisje alleen ol twoode-Moisje, voor dag on nacht Adres: J. VAN OS, Ryksdorp Wassenaar, Gevraagd- oon Spekslagersjongen of aankomende Knecht. W. VOORHAM, Tutfmarkt 10. L WIJNBEEK, Kapper, vraagt een jongsten Bediende. Loopjongen. Gevraagd: oon Netto Loop jongen. plm. 11 j, voor loop- en winkolwerk en v. g. get. voorzien. Bolormarkt 17. Nette, vlugge Jongen kan geplaatst word on bij Pr. LOHMANN, Marodijk J27. H.H. Bloembollonkwoekers. Er biedt zich aan, tegen be gin September, oon Bloembol len- kweekersknecht, eenlgszlns met liet vak bekend. Br. Bur. v. d. BI. No. 635. Vrij Zand. Van af heden weder gelegon- hoid tot het halen van Zand, op Wassergee-st to Lisse. GEBRS TROMP. liet Winkolhuis waarin méér' dan 40 Jaar een Molkhandolis gedreven, in do 1ste Groene- ■si oeg Te bevragen Hoeronsteeg No. 6. Terstond een Slaapkamer gevr., Br. Bur. v. d. UI. No. 660 Onder geteekendo bevoelt' zich wederom beleefd aan, Yoor hot leveron. maken of' vei maken van allo mogolljke Heerenkleeding. Uitsluitend solide stof, nette en goed passende Coupo en ll.'no a/werking voor don meest billeken pqjs. Aanbovolond: J. KOOLEN, Garenmarkt 16. Boekhouden. Door gediplomeerd Boek houder. in het bezit van ver schillende diploma's worder Losson aangeboden in Boek houden, Handelsrekonon enz. Opleiding voor examens in den kortst mogeiykon tyd. Lesgeld vanaf '1.20. por maand. Br. Bur v. d. Bl. No. 633. Eon holdoro V/aschvrouw vraagt beloofd een wasch, nat, droog ot opgemaakt thuis to bezorgen. Do wasch wordt net jes on zindelijk behandeld. Tevens goede gelegenheid om de wasch helder te drogen Br. Bur. v. d. BI. No 631. Rustige Maandkamers govraagd: mot l Sept, liofbt in één dor Buitenwijken der stad. Brieven mot prUsopgaye (met on zonder Pension), Bur. van dit Blad onder No, 634. Hoogoro Burgerschool vooi Jongons te Leiden. Te koop aangeboden: Boeken voor eerste, tweed' en derde klasse. HaogscLe Schouw 99, Voorschoteu. Verloron: een koperen Rijtuigdop. gaan do van Valkenburg naar Leiden. Don Vinder -wordt be leefd vorzocht deze togen be- looning terug te bezorgen EOtel Rijnland, Stoonstraat Lelden. -Wordt tor overneming aan geboden door verandor.ng van zaken een Zaak, Tn kruidenierswaren. Klompen on aanverwante artlkolen. Maresingel 79. daad te dulden 1 Het zou ons in het oog van Europa belaohelijk maken en vernede ren Prestige tegenover de inlandersVol ledige voldoening! Arbitrage onmogelijk! Souvereine rechten! Weergaloos brutaal jen minachtend optreden van Portugal 1 Oorlog met PortugalHiep, hiep, hiep, flocra! 't Is wat warm dezer dagen. De altijd al èenigszins in de lucht hangende begrippen yan nationale eer en levensbelangen zijn nu blijkbaar tot volkomen luoh'tverhevelingen geworden. En dat in deze dagen nu op een ander deel van de wereld de komedie van het algemeen arbitrage-verdrag, waarbij kwesties rakend die eer en die levensbe langen naar de rommelkamer gaan, wordt opgevoerd en met succes.... voor wie het geJooft! De „Nieuwe Courant" vertegen woordigt de oorlogs-partij in Nederland. Dit bleek ook eenige jaren geleden tijdens het geschil met Venezuela. Het socialistische proletariaat doet niet mee aan zulk drij ven. Het is niet begeerig haar nieuwe „lauweren" voor het NecierlancLsche leger. Het heeft daartoe haar zonen te lief. Wan neer de zaak ernstiger was, zouden wij de i,Nieuwe Courant" vragen zich wat rustiger te gedragen en kalmer te uiten. Zelfs dit lijkt echter in de gegeven omstan digheden overbodig. Sabel gekletter over dit bagatel is meer belachelijk dan onrustwekkend. Mijnheer do Redacteur! Mag ik hij deze een plaatsje in het „Leidsch' Dagblad." Zooald do lezers van het „Leidsch Dag blad" Vrijdag konden lezen, hebben de hee ften reeder® te Amsterdam de bemiddeling "Weder van de hand gewezen. Reden hier- vccr zou zijn, dat zij (de reeders) geen last ïnleer van de staking hebben, doordat de booten op tijd vertrokken. En, zeggen zij, het zou de staking nog maar verlengen. Nu ia natuurlijk één van beide argumenten on waar. Hebben do heeren reeders geen last van de~ staking, dan kan het hun niet deren jof do staking langer duurt. Men merkt het Itchter wel, de heeren willen den strijd tot het einde voeren. De zeelieden moeten de slaven blijven, wien het verboden is, niets, al is het nog zoo'n klein stukje, lotsver betering te veroveren. Burgers van LeidenDaar wordt in Am- Sterdam een strijd gestreden zooals wij in Nederland maar zelden zagen. Aan de eene zijde het groot kapitaal, met zijn hulp van politie, militie en justitie; anderszijds, de eirmC zeeslaaf, miskend, vertrapt door hen, voer wie hij dagelijks den zwaarsten arbeid verricht, onder allertreurigste omstandighe den. Medemtetnschen 1 Voor deze mannen roepen Wij uw financieelen steun in. Laat uw sym pathie niet enkel bestaan in het afkeuren van de handelwijze der reeders. Geef adres op aan ondergeteekende, en elk bedrag, hoe klein ook, wordt wekelijks op lijsten opge haald. Laten deze wakkere mannen niet, door den honger gedreven, hun rechtvaar digen strijd moeten opgeven! Wie lijsten Wensoht om op fabriek en werkplaats mede te werken, kan ze bekomen. Het verzamelde geld wordt 's Woensdags verantwoord in het blad „De Arbeid", orgaan van het nationaal Arbeidssecretariaat in Nederland. Vooruit, laat het geld regenen. Hun de jófveTwinningzij onze leus. H. VAN DUÜREN, Secr. Steuncomité Zeelieden, Vliet 34. Onhoudbare toestand. Onde Postbrug. Geachte Redactie 1 't Spijt me, dat de heer Coumon op mijn ingezonden stuk van 2 Aug. reageert, want nu wordt het voor 't Rijk nog pijnlijker. In mijn oog had hij mijn wenk ter harte moeten nemen, en zoo spoedig mogelijk moeten medewerken, om daar twee paar den gestationneerd te krijgen. Dan toonde tenminste het Rijk zijn goeden wil, waar mee vele menschen en paarden gebaat zouden zijn. Mijn schrijven had niet anders ten doel, aan bovenstaand advies te geven, juist omdat die onhoudbare toestand nog maar enkele weken zal duren. (Misschien nog wel enkele maanden.) Van een duit in 't zakje gooien, zooals de heer C. zegt, was daarom allerminst sprake. Op 10 Febr. jl. schreef onze firma aan den Minister, om toch de pont te vervangen door een hulpbrug, want toen reeds was do onhoudbare toestand in te zien. En in plaats van eenige verbetering aan te brengen, laat het Rijk tot op heden ons schrijven onbeantwoord. Zoo iets komt bij ons, zakenmenschen, niet voor Regel is, dat een fatsoenlijke brief van antwoord' wordt gediend. De reden, dat we bij den Minister om een hulpbrug vroegen, was, dat de gemeente Leiden te Voorhout en te Piet-Gijzenbrug een hulpbrug gemaakt heeft tijdens den bouw van de twee nieuwe bruggen aldaar. Daarom hadden we stellig verwacht, dat de minister op ons verzoek was ingegaan, om het drukke verkeer. En ook om die reden noemde ik het een schande van het Rijk, dat hierin geen verandering werd ge bracht. Ook, omdat we er den Minister op wezen, dat het verkeer i.i de maanden Juni, Juli en Augustus daar enorm is. Ik bewon der dan ook den moed van den heer Cou mon, opzichter bij de uitvoering van de in aanbouw zijnde Postbrug, dat di- in boven genoemde zaak het Rijk nog durft ver dedigen, en vooral, waar het Rijk tegen over anderen zulke overdreven Isoheii <L:rft stellen, voornamelijk met waterwerken. De -heer Coumon zegt verder, dat slechts één ongeluk met doodelijken afloop is voor gekomen, wat niet te wijten is aan de pont, maar aan den bestuiirder. Bij ingewonnen informatie is mij meegedeeld, dat als er een 1 ulpbrug was geweest, bede ld ongeluk niet gebeurd zou zijn. Maar is het al niet erg genoeg, dat de paarden daar zro vreese- lijk gemarteld worden Of telt de heer Cou-* mon zulks niet? En genoegde heer beschul digt mij van overdrijving. Laat hem eens bij den heer Bouwmeester aanloopen. Daar zal hij kunnen hooren, dat ik niet in het minst heb overdreven. Verder kan ik den heer C. nog zeggen, dat er zelden een vrachtwagen passeert, die meer dan 4000 K.G. weegt. En weet de heer C. dan niet, welke bezwaren het heeft, met het oog op de bruggen te Leiden, om den anderen weg te nemen? In de hoop, dat mijn schrijven ten gevolge zal hebben, dat er alsnog eenige verbetering bij de Postbrug zal worden aangebracht, heb ik de eer te zijn, Uw Dw. Dr. JOH. SPEELMAN, öassenheim, 7 Aug. 1911. Mijnheer de Redacteur! Gaarne zag ik onderstaand geplaatst, wellicht in 't algemeen belang. Naar aanleiding van een en ander ge schrijf in uw blad over de onhebbelijkheid van het pont aan de. Postbrug, vind ik beter een voorstel te doen. Laat ik eerst zeggen, dat ik verwacht had, dat Acht bare He-eren Burgemeesters van omliggen de plaatsen, zich het gevaar voor hun oogen hadden gezien, voor hun ge meentenaren, wat met elkaar maar een woord behoefde te kosten, in verhouding een particulier veel kan schrijven, en niets vermag. Het zij gericht aan den Minister of betrokken hoofdingenieur. Er resten nog zooveel weken en dagen alvorens die brug klaar is, en wenschte de betrokken autoriteiten er op willen wij zen, er op aan te dringen op verbetering door. Een bintlaag met vloer te leggen op bestaand punt, ter dikte van 35 cM., waardoor de klappen meer in vlakken stand komen te liggen met den wal, dan was ■voor weinig kosten dit euvel verholpen. Hadden niet vele voerlieden ten onge- i'ieve een moeilijken omweg gemaakt. Ik ben er zeker van, hadden er meer ongelukken gebeurd ofschoon het al erg genoeg is dat 't van twee paarden het leven moest kos ten. En dat te danken aan werken welke onder Rijkstoezicht staan. Een verbitterd aanschouwer. Voorhout, 7 Aug. 1911. De Postbrug ot de Vlotbrug; niet gevaarlijk. Men schrijft ons Verschillende malen maakte het „Leidsch Dagblad" van belangrijke ongevallen, wel ke aan of bij, of door de vlotbrug voorvie len, melding, met nauwkeurigheid en naar waarheid, die geen tegenspraak gedoogde. Met groote bescheidenheid Werd dan steeds openlijk of bedekt op het onhoudbare van den toestand gewezen, en aangedrongen op verandering en verbetering. 't Was er altijd uit te lezen, dat het er geen gezonde toestand was, totdat dezetf dagen meer licht in de zaak is gekomen door 't schrijven van den opzichter van 't werk daar, die, in tegenstelling met de bewering van den heer S,. te Sassenheim, die ook ge vaarlijkheid, enz. signaleerde, 't tegendeel komt heweiren. De vlotbrug of pont is, volgens dien heer, een dagelijksch toeschouwer, een deskundige waarschijnlijk, nu eenmaal niet gevaarlijk. Dat zij zoo! Buiten bespreking zullen wij laten in hoe verre de vrachtrijder, die met zijn bood- echappenhrik van Lisse daar een ongeval had, en na dien geregeld de Vaart naar Ledden volgt; de etroohandelaar die zijn stroo en paard daar te water gaan zag, en de twintig schippers en verschillende koet siers, die dan een paar uur rust krijgen, die uitspraak beamen. Zulks zullen wij ook niet vragen aan de onbekende dame, aan wie de vlotbrug een rijwiel kostte; doch het beweren van iemand, die licht nooit nog met een „krommen dissel" reed, dat B. (niet H.) niet rijden kon en „eigen schuld" in het spel was' Enfin't Is er eenmaal niet gevaarlijk. Die het tegendeel beweert weet er niets van. Gistermorgen, het schoot al zoo zachtjes aan naar acht uren, kwam een vrachtbrik, beladen met manden bloembollen, over de niet gevaarlijke vlotbrug. De brik be hoorde aan den voorman Jan Zandbergen, en de bollen waren van den bollehkweeker Klaas Zandbergen, beiden te Rijnsburg. Het waren „toppers" v$n „Murillo's", die zoo- wat f 1 a f 1.20 golden, on elke mand kan 12 a 1400 stuks bevatten. De strengen knapten af. De wagen ging hierop achteruit en alhoewel de pientere voorman nog eon steen achter het wiel schoof, do wagon reed achteruit naar de niet gevaarlijke vlotbrug, kreeg lper een schok, daar £ea knauw, kantel dd, en een stuk of acht manden stortten met inhoud te water. Voor 8 Xf 15 ongeveer dik honderd gulden de vaart in. Gemeenteraad -van Valkenburg. Tegenwoordig de heeren A. Bol, A. No tenboom, C. Janzen, A. Peet, H. Binnendijk; afwezig J. C. van del* Nagel en C- van Steyn. Voorzatter: de heer P. Lots3r, burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Mededeeling geschiedt a. dat de eigenaar* van het pand, plaatse lijk geteekend No. 81, is aangeschreven de verbeteringen, aangegeven in liet advies No. 60 van de Gezondheidscomtnisfjie, zetel Kat wijk in zijn woning aan te brengen. h. dat op 28 Juli j.l. opneming heeft plaatsgehad van de hoeken en kas van den gemeente-ontvanger, welke in orde werden bevonden. Er bleek in kas te zijn f 607.03. Ingekomen zijn de volgende stukken: a. een schrijven van den Commissaris der Koningin in deze provincie, houdende de benoeming van den heör' J. Senff te Kat- wijk-aan-Zee tot lid der Ge zondheids-com missie, gezeteld te Katwijk; b. een besluit van Ged. Staten, waarbij aan den heer F. Kool, Hoofd der O. L. School, alhier, vergunning wordt verleend tot waarneming der betrekkingen van voor zanger en ontvanger der Ned.-Herv. Kerk, alhier. Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. c. een schrijven van het bestuur der af- deeling Katwijk e. o. van den Bond van Ncderlandsohe Onderwijzers met verzoek de aanvangsjaarwedden van het onderwijzend personeel te verhoog en. d. een schrijven van Ged. Staten, hou dende mededeeling dat de jaarweddo van den gemeente-ontvanger lager is dan den norm vastgesteld door Ged. Staten en voor komend in het provinciaal verslag van 1908. Beide stukken zullen hij do begrooting 1912 worden behandeld. Geloofsbrieven. De Voorzitter stelt de ge loofsbrieven der nieuwbenoemde Raadsleden, die heeren A. Notenboom en H. G. van Sil- levoldt in handen van een oommissie van 3 leden. Na onderzoek wordt medegedeeld dat de stukken in orde zijn bevonden. Tot toelating wordt besloten. Commissie tot wering van School verzuim. Tot lid van genoemde Commissie, vacature- W. Groot, wordt benoemd de heer F. Kool, alhier. Onderwijzend personeel. De Voorzitter stelt namens B. en Ws. voor aan don heer A. du Sa-ar, overeenkomstig zijn verzoek, we gens vertrek naar O.-Indië, eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de O. L. school, alhier, en zulks met ingang van 16 Augustus a.s. om daarna over te gaan tot de benoeming van een nieuwen onder wijzer uit de volgende voordracht: 1. W. K. Goedheer te Wassenaar, 2. A. de Nijs te HiUegom, 3. D. K. II. Thierry te 's-Gra- venhage. Het gevraagde ontslag wordt aan den heer Du Sa-ar met ingang van 16 Aug. a.s. eervol verleend en met ingang van genoem den datum wordt in diens plaats benoemd: W. K. Goedheer met algemeene stemmen- Reglement van Orde. De Raad stelt een nieuw reglement van orde vpor zijn ver gaderingen vast, bevattende 46 artikelen, welk reglement volgens art. 53 der Gemeente wet aan Ged. Staten zal worden medegedeeld. Comptabiliteit. Ten einde de kosten voor tijdelijk onderwijzend personeel te kunnen bestrijden, ia verhooging uoodig van den betreffenden begrootingspost. Beschikt wordt over een gedeelte van het vermoedelijk ba tig saldo van het dienstjaar 1910 en een staat "C ad f 31.6072 wordt' vastgesteld. Gemeente-rekening. V ervolgens wordt de gemeenterekening, dienst 1910, na toelioh. ting, voorloopig vastgesteld? sluitend met een batig saldo van f 146,887a- Gemeente-begrooting. Ten slotte wordt de begrooting, dienst 1912, vrijwel gelijk aan, de vorige, vastgesteld. Het traotement van den gemeen te-Ontvanger wordt f 25 koogar uitgetrokken en gebracht op het bedrag als door Ged. Staten aangegeven. De aanvangö- salarissen der onderwijzers van hijstand worden op voorstel van den Voorzitter even eens met f 25 verhoogd, wijl het den Voor zitter voorkomt dat deze inderdaad te gering moeten worden geacht en spr. van meening is dat niet kan worden verwacht dat on derwijzers bezoldigd met het wettelijk mini.- mhm met opgewektheid hun arbeid zullen verrichten. Hierna gaat de Raad over in een zitting met gesloten deuren ter behan deling van reclames tegen den hoofdelijken omslag. Opgave van personen, die sich te Leiden hebben gevestigd. I. J. KajkLel, Staalwijkfetraat 5, bank werker. A. A. Ouwerkerk, Plantsoen 63. B. W. A. Lingerak, Bloemmarkt 24. J. J. van Houweling, Lange Mare 74$ dienstbode. P. Wolffensperg«rOude Rijn 128. L. W. Hotte, Steenstraat 57, boekhouder. J. de Jong en gezin, Prins-Hendrikstraat 13 A, meta-aldraaier. C. G. van Oudennicl en gezin., Noqrd- eindo 28, koffiehuishouder. A. Wals, Wasstraat 13, dienstbode. J. Beekhuis, Oude Vest 111 A, dienstbode. H. A. SoheijdeBoerboom en gezin, Jou», bertstraat 7. H. Scheffer en gezin, Heerensingel 9, vor mer. B. J. L. H. Verviers, Volmolengracht 2 Af k antoorbedicn de. J. Heemskerk en gezin, Langegracht 103, stadswerker. Geboorte eu sterfte. Op de internationale hygiëne-tentoonstel ling te Dresden zijn een groot aantal sta tistieken opgehangen betreffende de bevol king in verschillende landen. Enkele van deze tabellen zijn zeer belangrijk. Bijvoor beeld Op de duizend inwoners bedraagt jaar lijks: In: 'taant, 'taant, 't geb. geb. gest. overschot Rusland 47 29 18 Nederland 30 15 15 Duitschland 31 19 13 Denemarken 28 15 13 Noorwegen 26 14 12 Engeland 26 15 11 Zwitserland 27 16 11 Schotland 27 16 11 Oostenrijk 33 22 11 Hongarije 36 25 11 Italië 32 22 10 Zweden 25 15' 10 België 25 16 9 Spanje 32 23 9 Ierland 24 17 7 Frankrijk «21 19 2 Oost-Europa 45 29 16 Noord-West-Europa 32 18 14 Zuid-Wast Ksropa 28 22 6 Europa 36 24 12 (,.N. T. v.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6