N°. 15782 I> on (I e r (1 as 3 Auffiistus. A0. 1911. <Qeze aOourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. De gesloten deur. DAGBLAD PRIJS DHR ADYERTEXTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer /0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Oents contant j elk tiental woorden meer 10 Oenta.-Voor het incasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COÜRAKT: Voor Leiden per week 9 Oents per 3 maanden f 1,10. Belten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 2 J 1.30. Franco per post2 2» 1.66. 6 LANDWEER, De dienstplichtige bij de Landweer WIL HELMUS VAN DEN BROEK, behoorende tot de landweerlichting van 1904 en tot de Landweer-hospitaalsoldaten, wordt ander maal verzooht ten spoedigste zijn te- gonwoordige woonplaats op te geven of z,ieh onverwijld te vervoegen op het Mili tiebureau ten stadhuize (Kamer No. 9) al hier. De Burgemeester van Leiden, J. A. VAN HAMEL. Wethr. Loco-Burgemeester. Leiden, 3 Aug. 1911. Leaden, 3 Augustus. Een kleine 50 personen, waaronder enkele van het vrouwelijk geslacht, waren opgekomen naar de openbare vergadering, •welke tegen gisteravond acht urén in ,,De Graanbeurs" was uitgeschreven door de Vrije Soc. Vereeniging en de Federatie van Metaalarbeiders te naar aanleiding Ier staking van de zeebeden te Amsterdam. Als sprekers waren aangekondigd de heer G. Rijnders, van Amterdam, en F. Ron- ner, ook van Amsterdam, voorzitter van den Zeeliedenbond, en als onderwerpDe staking der zeelieden en de moordaanslag op Kattenburg. De heer H. van Duuren, alhier, secretaris van het steun-oomité der zeelieden, leidde de vergadering, welke hij om bijna kwart voor negenen opende met het bericht dat de-heer Ronner verhinderd was te komen, en dat in diens plaats zou optreden de heer Rust, lid van het hoofdbestuur, alsmede met de tot ons gerichte vriendelijke mede- deeling dat het niet goed is dat wij de be richten over de staking overnamen uit de door hem genoemde bladen, welke partijdig zijn en dus ook hun berichten, en welke verdere overneming voor ons, die ook de abonné's in grooten getale onder den werk mansstand telt, nadeelige gevolgen zou kunnen hebben. Hij verwachtte echter dat na dezen avond bij ons verandering zou komen. Wij zijn den heer Van Duuren, evenals voor elke welgemeende inlichting, van wel ke zijde ook, zeer dankbaar voor de door h'em gegeven raadgeving, maar geven hem tevens de verzekering dat wij op den door ons gevo<lgden, en naar onze meening goe den, onafhankelijken, onpartijdigen weg zullen voortgaan. Het eerst sprak de heer Rust, die in breede trekken schetste den ongelukkigen toestand der zeelieden wat loon, logies, eten, enz. betreft, waartegenover hij stelde de weelde aan boord, j>.v. der eerste-klasse- passagiers, alsmede de houding der reeders en maatschappijen tegenover de zeelieden. Hij sprak over nog veel meer om aan te toonen dat wat de groote bladen schrijven grove leugens zijn, en dat de staking der zeelieden volstrekt niet geëindigd is. Ze wordt nog steeds hardnekkig voortgezet. Na hem sprak de heer Rijnders, die er eveneens op wees dab de zeelieden herhaal delijk met hun eischen voor den dag waren gekomen, maar die telkens werden afgewe zen, totdat zij eindelijk tot het middel der werkstaking overgingen. Daartegenover maakten de maatschappijen groote winsten, waarvoor de directies niets deden. De on derkruipers bleven evenmin onbesproken, en eveneens laakte hij het optreden dQf openbare macht b.v. op Kattenburg, wat als een moordaanslag werd bestempeld, ter wijl het gebeurde door de pers werd aan gegrepen om politie, justitie, militairen, enz. tegen de stakers op te zetten. Spr. beweerde dat de zeelieden, die van elders naar hier waren gelokt, verkeerd waren ingelicht, zooals bleek als zij op vriendschappelijke wijze, niet met geweld, naar 't stakingsbureel waren geleid, waarna zij dan weer naar hun land terugkeerden. Den stakers wordt onrecht gedaan. Zij hebben een beter hart dan- gezegd wordt. Het karakter, dat de strijd heeft aange nomen, kan strekken ten voorbeeld van alle arbeiders in het land Wat is gebeard, is niet de schuld der stakers, maar van hen die geweld gebruikten. Dat de staking te Amsterdam zal gewonnen worden, staat zoo zeker als een paal boven water. En verder trad spr. nog in veel meer uitvoerige beschouwingen om het goed recht der stakers te Verdedigen. Debat werd niet gevoerd. Niemand meldde zich daarvoor aan. Bij de sluiting der vergadering beva»l de voorzitter de collecte aan, welke aan den uitgang zou worden gehouden. Op het concert, in de sociëteit Musis Sacrum" op 15 Augustus, waar de Gemeng de Zangvereeniging „Zanglust", uit Bos koop, directeur de lieer C. J. Noest, uit Leiden, een uitvoering zal geven, met wel willende medeweilking van de solisten C. J. Noest, fluit, en jhr. A. Rap par d, viool, zal de heer Johan Zandbergen welwillend de piano-begeleiding op zich nemen. Voor het examen Engelsch m. o. nkte A. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. Kroon van Katwijk aan den Rijn. Voor het examen Engelsch 1. o. mej. M. E. de Leeuw, van Leiden, en de heer J. M. Zuydam, van Gouda. Geslaagd is voor het examen Fransch M. O. akte A.mej. -F. I. W. van Does- burgh, te Leiden. Dr. Wijnaendts Fraucken, vroeger in Den Haag, maar dio tegenwoordig te Lei den woont, begeeft zich heden op reis naar het buitenland. Zijn doei is eeu studiereis naar Duitsch-Oost-Afrika. Mevrouw Wy- naendts FranckenDyserinck, die zich, zooals men weet, het vorige jaar terug trok uit de vrouwenbeweging, vergezelt hem. Beiden denken een half jaar buitens lands te blijven. Men meldt ons uit Sassenheim: De elfde zendingsdag van de Gereformeerde Kerken in' de Classis Leiden is Woensdag alhier op ,,Ter Leede" gehouden. Als andere jaren was er ook nu weer flink bezoek. De meeste bezoekers kwamen per boot en por tram. De fraaie buitenplaats is niet alleen een uitstekende gelegenheid tot het houden van dergelijke bijeenkom sten, maar biedt tevens veel genot in den vorm van natuurschoon aan hen, die eens een dagje hun drukke bezigheden Laten rusten, om er eens uit te zijn. De verschil lende sprekers, een achttal, werden met aandacht gevolgd. Het muziekkorps Cres cendo' begeleidde het gezang en gaf bo vendien nog enkele andere nummers ten beste. De collecte bracht niet minder dan f 326 op. Men schrijft ons uit Noordwijk-aan- Zee: In pension Hollander" van den heer N. den Hollander, heeft de heer Talma, Minister van Handel, Nijverheid'en Land bouw, zijn intrek genomen met Z.Exc. s familie. Men meldt dat Prins Hendrik, dT. C. B. Tilanus en dr. C. J. Mïjnilieff, resp. voor- .zitter, ondervoorzitter en secretaris van de vereeniging Het Oranjebruis, in het begin van de volgende week naar Dresden gaan, om een bezoek te brengen aan de interna tionale tentoonstelling van hygiëne aldaar. H. M. de Koningin heef benoemd, met ingang van 1 September, voor den tijd van één jaar, tot hofdame jonkvrouwe G. S. Six. De Nederlandsche gezant voor Spanje en Portugal, mr. W. Doude van Troost wijk, is Maandag, na een verblijf van enkele dagen te Madrid, te Lissabon aangekomen. Hij zal twee weken te Lissabon blijven en daarna met verlof den zomer in Holland doorbrengen. Hij houdt echter de leiding der beide legaties in handen. De legerplaats bij Harskamp wordt heden betrokken door detachementen van de voorjaarsploeg van het reg. gren. en jagers, het 4de en 10de reg. inf., zoomede door de 1ste compagnie wielrijders en de lste mitrailleur-af deeling. Op de aanbevelingslijst voor de benoe ming tot reotor aan het gymnasium te Sneek zijn geplaatst de beide sollicitanten: 1. dr. W. G. C. Wagner, conrector te Mid delburg, en 2 dr. H. D. Verdam* te Leeuwarden. De audiëntie van den minister van waterstaat zal Vrijdag 4 dezer, niet plaats hebben. KATWIJK. In de afgeloopen maand (kwamen van het gemeentelijk tclephoonnet niet minder dan 5 aansluitingen tot stand t.w. w. 54 filiaal Lissesche Bank, Voor straat, 55 Jb. Haasnoot Gz., groentenhan- delaar, Oostpad, 56 H. van Schie, manu- facturier, Baljuwstraat, 57 C. van Tol, bloemist, Wassenaarscbe weg, 58 dr. D. L. van Elk, arts, Van Wassenaerkade. De bureeliste mej. C. M. E. Kuipers, die van af de opening van het kantoor, den dienst waarnam, heeft wegens vertrek uit de gemeente tegen 1 September e.k. ontslag gevraagd. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de Katwijk- sche vloot zijn te IJmuiden binnengekomen de logger KW 137 Vriendschap" der Naarn- loo/.e Vennootschap ,,De Verwachting", schipper L. v. Duyn, ract ruim 19 last ha- riug, de logger KW 8 „Piéter Samuel" van den heer P. Meerburg, schipper M. Hoek, met 18 last haring en de logger KW 114 Noordzee I" der Naaml. Venn. „Noord- zeevisscherij" schipper A. Roi, met 17 last haring. i) Het was omstreeks elf uren 's avonds, toen graaf Albrecht uit zijn club kwam. Zijn rijtuig stuurde hij weg; niettegenstaan de het barre weder, wilde hij toch te voet naar huis. Terwjjl hij daar zoo door de eenzame straten liep, boorde hij eensklaps op weini ge schreden afstands een gekrakeel, zonder dat hij bij de slechte verlichting personen kon onderscheiden. Hij hoorde een fijne, angstige vrouwenstem en een grove, platte mannestem. Hij trad naderbij, om te ien wat er gaan de was, en inderdaad, hetgeen daar voor viel, vekte terstond zijn belangstelling niet alleen, maar ook zijn verontwaardiging. Voor c^n zeer groot huis stond een fiacre, een echte rammelkast. De ruwe stem, die hij vernam, behoorde 'aan den koetsier, en het standje, dat er gaande was, liep over het verschuldigde g ld. Zulk een standje is, helaas, te Weenen niets ongewoons; maar minder gewoon was het verdere verloop der geschiedenis, die rich uit deen woordenstrijd ontspon. De koetsier stond met zijn rug tegen de huisdeur en !erhinderde de dame, die hij gereden bad, aan te schellen. Hij moest eerst het volle bedrag ontvangen, dat hij vorderde. „Een gulden is genoeg", riep de dame; „voor een kwartier rijden is dat genoeg. Ik heb nooit meer betaald." „En ik vind het niet genoegschreeuwde de (koetsier zoo brutaal mogelijk. „Als u nog niet een halven gulden meer geeft, laat ik u niet aanbellen." Te omstandigheden waren voor den ke rel zeer gunstig: het was stikdonker, een eenzame straat, een angstige dame; hij wilde Jiieruit een voordeeltje slaan. „Ik heb niet meer geld bij mij", zei de dame, het schreien nabij. „Kom morgen vroeg dan maar terug, om de rest te ha len." „Een mooie grap! Denk je mij zoo af te schepen? Neen, neen, ik ga niet weg vóór ik mijn geld beb En nu begon de vlegel ten overvloede nog luidkeels te vloeken <*n te schelden. Dit werd graaf Albrecht toch te kras. Hij trad nabij en riep op barschcn toon: „Wat is hier aan de hand?" De koetsier bespeurde wel, dat hij met geen kameraad le doen h*\d, en h;j meende het bemoeizieke heerschap niet beter dan door een overgroote brutaliteit zich .van den hals te kunnen schuiven. Hij brulde daar om zoo hard hij kon. „Wat gaat jou dat aan?" Toen de koetsier eenige oogenblikken la ter met moeite van onder zijn rijtuig te voorschijn kroop de oorvijg namelijk, die praaf Albrecht hem, als antwoord op zijn on'-, esehoftheid, had toegediend, was zóó raak geweest, dat hij eerst tusscbèn de pooten van iin paard doorrolde en toen onder de fiacre te Land kwam was zijn heldenmoed gebroken en kermend wreef bij rijn gezicht, dat a,l dadelijk dik opzwol. „Nu ga je onmiddellijk op den bok zit ten en rijd met mij naar de politie. Voor uit! riep graaf Albrecht. „Maar meneer", jammerde de koetsier „u beeft mij nu al zoo'n v erschrikkelijken opstopper gegeven, moet ik nu nog door de politie gestraft worden*!" „Nu, scheer je dan maar weg, schooier!" De koetsier liet zich dat geen tweemaal zegg.-n. Met een gemompelde dankbetuiging sprong hij op den bok, sloeg op zijn knol en was in het volgend oogenblik verdwenen. Nu richtte de dame zich tot Albrecht en bedankte hem voor zijn ridderlijke tus- schenkomst „De portier heeft vandaag weer vreese- Jijk lang werk om open te doen!" zoo ein digde zij, terwijl zij herhaaldelijk op het ivoren knopje der electrische schel druk te. „Ik blijf bij u, mejuffrouw, tot u openge daan vordt", zeid.' graaf Albrecht, om haar gerust te stellen; hij ging, eenige stappen van haar af, in de schaduw van een gevel staan, om in haar nabijheid te zijn en toch niet door den portier gezien te worde i, als deze haar zou opendoen. Want als die haar daar 'e avonds zo^ laat in gezelschap van i nog jong heer zr~ dan zouden natuur lijk allerlei praatjes daarover verkocht wor den. L)e huisbewakor liet inderdaad lang op zich wachten en het was bitter koud. „U moet goed stevig op den knop druk ken", zeide Albrecht zachtjes. „Oei. hemel, ik druk er al yportdi rend op, zoo hard ik kan anlwoordde op be drukten ti>on de dame. „Laat mij eens probeeren", zeide Albrecht en hij drukte zoo vast en aanhoudend op bet knopje, dut do schel, als zij ten min ste- in orde was, wel dooden had moeten doen ontwaken. Blijkbaar was de schei niet LISSE. De Gemeenteraad vergadert op Vrijdag 4 Augustus 's avonds te 7 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken 2. Vaststel ling Gemeenterekening. 3. Verzoek aan stelling van een 4de leeairacht. 4. Af- en overschrijving. In de gisteravond ten overstaan van notaris Tuymelaar gehouden verkooping word' een perceel bouwterrein gelegen aan den B'roekweg, ter grootte van 0.90.95 H. A. opgehouden voor f 10,000, en een perceel bloembollenland gelegen naast het vorige, ter grootte van 0.50.70 H. A. voor f3500. Het land behoort aan de firma Gebr. Driehuis. NOORDWIJKERHOUT. De groentevei lingen aan Piet-Gijzonbrug zijn wederom begonnen. De veiling van Woensdagavond was zeer belangrijk. Er waren vele koopers, waar onder fabrikanten uit Leiden en zelfs uit Amsterdam. De aanvoer was bijzonder groot, voorna melijk van boonen. Voor snij boonen werden besteed 9£ ets. per K. G.; voor heerenboonen 9 10 ets per K. G. De werkman G. H. moest op de zan derij van Gravin van Lijnden een kleinen zandbak, beladen met rails, vervoeren. Doordat de 6chuit te zwaar geladen was, sloeg zij om. H. geraakte met zijn voet tussehen de rails beklemd en kon niet, dan na zeer veel moeite van toegeschoten werk lieden, van een wissen dood gered worden. NOORDWIJK. De bloembollenbeurs van H. B. G. alhier werd gisteren door onge veer 100 personen bezocht onder wie 32 exporteurs. De handel was vlug. De tul- penprijzen, in den aanvang van het seizoen ontmoedigend laag voor den kweeker, gaan merkbaar de hoogte in. Men zoekt de oor zaak der stijging in de groote kwantums, d'ie in het buitenland verkocht moeten zijn door de exporteurs. NOORD WIJK-AAN ZEE. Gisteravond den verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder was door de directie van „Huis ter Duin" een feestavond georganiseerd. Op het duin voor „Oud-Holland werd op kwistige wijze vuurwerk van allerlei aard af gestoken, terwijl cp roeibootjes, die op de zee ronddreven Bengaalsch vuur, en magne siumlicht werd' gebrand. In do schitterend verlichte restauratie en concertzaal kon men genieten van goede muziek. De mees te menschen echter zaten liever buiten. Het geheele ruime terras vóór „Huis ter Duin", insgelijks electrisch verlicht, zat vol met badgasten, dames en heeren, de eersten in vaak weelderige toiletten. Op den bou levard en ook op het strand was het laat in den avond nog zwart van menschen, vreemdelingen en inwoners, die van heb vuurwerk, de muziek, de gezelligheid en 't hemelsche zomeravond weder genoten. In derdaad nergens kan men na de zwoelte van den dag beter zijn dan aan de zee, waar do heerlijke koelte den mensch weer op zijn verhaal brengt. Het buitengewone zomerweder is oor zaak dat Noordwijk-aan-Zee letterlijk be stormd wordt. De gasten, die er rijn, willen niet weg en immer komen er nieuwe gas ten bij, die vaak veel moeite doen, om kamers te krijgen, 't Is ongetwijfeld een in orde, want er kwam niemand om open te doen. Nog een poosje stonden beiden daar waoh_ tend en luisterend voor de huisdeur; toen begon Albrecht: „Juffrouw, ik vrees, dat het noodlot u van avond nog verder vervolgt. De schel is stellig gebroken, en een ander middel, om den portier duidelijk te maken,, dat u den begrijpelijken en billijiken wensch koestert in huis te komen, hebben wij ook niet." De jonge dame wras radeloos. „Om 's Hemels wilriep zij, met tranen in de oogen, „ik kan niet den heelen nacht hier voor de riur blijven staan!" En nu begon zij met haar kleine vuisten tegen de koïlossale h.iisdeur te kloppen. „Laat mij dat eens voor u doen, juf frouw", zeide Albrecht. Hij bonsde uit alle macht met handen en voeten tegen de zware deur; het hielp niets. „Wat moet ik nu toch beginnen?" riep de dame wanhopig, en rillend van koude. „Ronduit gezegd, ik weet het niet.... Mag ik u onder mijn hoede nemen? Wij zullen er dan wel wat op vinden." „Maar dat gaat toch niet! Och toe, wacht u nog een oogenblik je met mijmisschien zal dan toch eindelijk wel iemand komen. Vergeef mij, dat ik dit van u durf verlan gen maar u was al dien tijd al zoo vrien delijk voor mij, en ik heb u al zooveel te danken „U hebt mij hoegenaamd niet te danken; bet is werkelijk niet de moeite waard. Als u het wenscht, blijf ik tot morgenochtend hier met u wachtenmaar het dient tot niets; „bovendien zet _n er u r gezondheid goed seizoen. Hoeveel vreemdelingen ep zijn van allerlei natie, kan men 't best aani de weet komen op een avond als gLteren: dan ziet men op een betrekkelijk kleine ruimte een groot getal ga6ten; dan hoort men allerlei talen dooreen spreken. Ook in de concertzaal van badhotel-Ko-i nijnenburg was het feest. Ook daar werd muziek gemaakt en gedanst. Zoowel op den bovenboulevard als op dien beneden liepen zeer vele menschen, gasten en dorpelingen, tot laat op den avond heen en weder; anderen liepen op het strand, kijkend naar het bengaal soa vuur of de tooverachtige lichteffecten, voor de maan op het zaohtrimpelend watervlak gemaald, 't Was een avond uit een sprook je; een echt gezellige zomera\ond, zooals we er de laatste paar jaren maar weinige hebben gehad. En bij dat alles moet het den vreemdeling treffen, hoe voornaam deftig onze badplaats wordt gehouden, wars van alle kermisachtige drukte of woelig vertoon, 't Is een genot ook voor de badgasten na de hitte van den dag, te kunnen genieten van zoo'n schoone avond. WARMOND. Alsnog hebben zirin voor aansluiting bij het telephoon.iet alhier op gegeven, de heeren C. v. d. Vooren en M. Versluys. De Commissie voor Harddraverij, ver gaderde, met het oog op het verlof van den "Voorzitter (den Burgemeester) reeds giste ren in „De Stad Rome", en besloot toi> het houden eener harddraverij op Donderdag 7 Sept. a. s. De Burgemeester is vanaf heden tot 21 Augustus a.s. met verlof. WASSENAAR, De verjaardag van H. M., de Koningin-Moeder ging hier niet onopge merkt "voorhij. De muziekvereeniging „Ex celsior" gaf een openlucht-uitvoering. Het was op het Plein heel druk. De gewone ron dedans werd evenwel niet uitgevoerd. Ze. ker, wijl velen zich naar het vuurwerk in Den Haag hadden begeven. Lijsl van onbssleibare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedurende de tweede helfl der maand Juli. Binnenland. Brieven: Mej. H. v. d.: Berg, Amsterdam; J. P. Coerty, V. de Ser- rière, 's-Gravenhage; v. Manen, Katwijk; A. Schoenmakers, Langeraar; J. v. d. Ploeg, mevr. v. d. HoekKok, Rotterdam; mevr. H. Laman, ScheveningenN. Al berts, Yeendam. Briefkaarten: Mej. J. Bennemeer, De Bodt, F. Scholte, Amsterdam; F. Horil, mej. 11. de Bruin, mej. P. Harthooren, Den Haag; mej. 0. v. d. Kemp, Haarlem; A. v. Zomeren. Helder; Zeelenberg, Lei den; mej. J. de Bruin, Noordwijk. Buitenland. Brieven: Stoomvaart- Maatschapp, GlasgowM. Kouwenhoven, Los Angelos; G. Valkenburg, Mount Shirt. Briefkaarten: N. Alte, Cardiff mej. G. Roripf, Homburg; Schildknecht, Wien. Nota. Aan de afzenders wordt aanbevolen bun naam en adres op de stukken te ver- meidon, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. meo op het spel. Maar ik heb mij nog niet aan u voorgesteld. Mijn naam is Karl Al brecht." De dame beantwoordde Albreohts buiging en zeide „Ik heet Engelhardt en ben gouvernante hier in dit huis. Ach, het is iets vreeselijks,: ah ik vannacht niet thuis kom." „Maar u kunt het toch niet helpen!" „Ik ga naar het politiebureau", sprak Marie plotseling op beslis' -* toon. „Ik ga mee, als u liet permitteert", ant- woc 1de Albrecht. „Ook daar zal het beter zijn, dat ik aan uw zijde ben. Maar wat wiH u er eigenlijk gaan doen? Daar overnach ten? Dat gaat wel; maar dan zouden u en ii: want daar laat ik u niet alleen daar met allerlei dronken volk en nog ander lief gezelschap, dat van de straav is opgenomen, opeengepakt worden." „Neen, dat nooit! Dan liever hier bevrie zen ,,TJ moet niet dadelijk zoo wanhopig zijn 1 Hier kunt u niet langer blijven. Vertrouw u aan mij toe; ik zal goed voor u zorgen." „Ja, boe dan en waar dan?" „Dat weet ik zelf nog niet. Hier kunt u niet blijven; u moet onderdak gebracht wor den. „Och lieve Hemel, hoe kom ik toch zoo ongelukkig!" riep Marie snikkend en bib berend van koude. „Komaan, juffrouw, doe mij toch één pleizier en schrei niet! Het zal alles wel te recht komen. Geef mij den arm en stel eer weinig vertrouwen in mij." „Waarheen wilt u mij brengen?" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1