Koloniën. Marktberichten. FEUILLETON. Moed. De onlusten in Perzië. Het Artillerieplein te Teheran in staat van beleg. vereeniging vroegere jaren verleend, in te trekken 2o. proces-verbaal an de kas van den Gemeente-ontvanger. So. Reclames tegen den Hoofdelijken Om slag van K. Smit en J. a'e Bruin. 4o. verzoeken om ontheffing van den H. O. tot geringe bedragen. Bij de aanbieding van de gemeente-reke ning over 1910 vond de voorzitter gelegen heid met voldoening te wijzen op het hooge bedrag der gezamenlijke batige saldo's dier rekening (f 17363,08.) Rekening gesteld in handen van een commissie, bestaande nit de heeren Schoor, Van Zanten en Moll van Gharante. Oninbaar verklaard verschillende kleine bodragen, te zamen f 81.39, plus enkele posten hondenbelasting, samen bedragen de f 16. Voor de nieuwe Commissie van Toezioht op het Middelb. Onderw. wordt opgemaakt een rooster van aftreding. In 1912 treedt af dr. Birkhoff, in 1911 de heer Franssen, en in 1913 de heer Rector Beukers. Ten opzichte van de begrooting wordt overgeschreven een bedrag van f 48.50 op de begrooting van den Burgerl. Stand, en wordt overgeschreven op de begrooting 1911 f 1281 Dan komt in behandeling het voorstel ♦ot verleening van een subsidie aan de K. W. V. De voorstellers, de hoeren Moll van Gharante en Van Santen, trekken ftun daartoe strekkend voorstel in, in aan fluiting aan het adres der K. W. V. (Zie ingekomen stukken). In de verordening tot regeling der volkshuisvesting, wordt, na voorlezing van $en advies aan Gedep. Staten, besloten tot een wijziging in art. 72 dezer verordening, waarbij wordt toegelaten mastiek-bedek king en onderschieting met riet of stroo. B. en Ws. stellen voor vergunning te ver- leenen aan de Maatschappij tot Exploitatie .van Tramwegen tot het leggen van dubbel spoor op den Achterweg, op voorwaarde dat de Maatschappij de straat tus- 6 e h e n, en Meter naast de rails be hoorlijk onderhouden zal. Tevens zal dan 'de gemeente een kleine vergoeding ontvan gen als eigenares der straat. De heeT Moll van Gharante vreest voor nog grooter gevaren bij het wagenverkeer. De Voorzitter geeft toe dat de Achter leg tainelijk nauw is, maar wijst er op dat deze weg, die immers lijnrecht loopt, een tHdig stoppen zeer gemakkelijk maakt, fiet verkeer der trams zal zeer worden Verlicht. In ieder geval echter achten B. en Ws. het gewenseht de vergunning voor- O o p i g te verleenen, vooral met het yog op eventueel© groote veranderingen in 'étl exploitatie van dezen tramweg. Onder ffit voorbehoud wordt met algemeene stem men de vergunning verleend. Ingekomen is een adres van jhr. mr. Bteengraoht om het kasteel Duivenvoorde |6 voorzien van waterleiding. B. en Ws. worden gemachtigd een onder hoek naar de mogelijkheid van deze uitbrei ding van het buizennet in te stellen. Bij de rondvraag wijst de heer Schoor 'cp den overlast, dien de gemeentenaren on dervinden van de woeste ritten, die nu en dan in de kom van het dorp worden uitge voerd door afdeelingen der Artillerie. D© Voorzitter belooft zijn aandacht er aan te schenken. Na nog e enige onderlinge bespreking van «den dag, waarop de raadsvergaderingen rullen worden gehouden, sluit de Voor zitter deze vergadering Benoemingen bij het Nederlandsehe en Indische leger. Bij Kon. besluit zijn in hun iang overge plaatst bij het reg. grenadiers en jagers,- de kapitein jhr. A. G. van Nispen van het 7de reg. inf., en do 1ste luit. j. J. J. van Stuyvesant Meyen van het 4de reg. inf. is, met ingang van 1 Augustus 1911 lo. aan den officier van gezondheid 1ste klasse dr. G. W. Boland, van het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht op het door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend «ït den militairen dienst; 2o. die off. van gez. benoemd tot reser ve-off. van gez. lste kl. bij de landmacht; zijn met ingang van Augustus 1911 be noemd bij het wapen der infanterie, bij den staf, tot luit.-(kolonel, de majoor -J. A. J. Smit van dien staf, toegevoegd aan den inspec teur van het wapen; bij het 9de reg. tot kol.-comm. van het korps, de luit.-koL G. 0. de Groot, van het 7de reg. tot majoor, de kapt: C. van 't Sant, van het 6de reg. zijn benoemd tot 2den luit.: a. bij het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië de cadetten J. Slagter, M. E. A. van Goor, H. J. Lindgreen, L. H. van Oyen, T. C. Lindgreen, J. L: Uhl, J. L. de Voogt, L. van Erpeoum, H. N. Hesselaar, J. G. K. Kemmerling, L. D. Kimmijser, G. J. A Saraber, G. de Lang, J. H. A. Jacometti, E. J. van Aarem, A. Ll de Bruijn, A. M, Sierevelt, IJ. J. Greve, H. Agerbeek, F. W J. Gokkel, K. J. C. Beekman, B. J. Labotz, G. K. H. de Bont, K. W. B. Schmidhamer, E. A. Nix en M. A. Evers; b. Bij het wapen der cavalerie van het leger in Ned.-Indië de cadetten J. M. Ben jamins, A. E. L. van Win, C. H. van Door- num, H. Treffers. o. bij het wapen der artillerie van het le ger in Ned.-Indië, de cadetten G. A. Kop pen, H. L. Scheurer, J. Otto, P. H. T. van der Steen, J. Claasen, O T. Neijs, en P. F. W. von fjeijdlitz Kurzbach; d. bij het wapen der genie van het leger in Ned.-Indië, de cadetten G. J. F. Statius Muller, H. A. E. Vennik, L. H. P. Zondag, M. T. van Staveren, C. P. Brest van Kem pen en F. L. W. Libaurel. zijn benoemd tot 2den luit.: a. bij het wapen der infanterie; bij het lste regiment der cadetten G. A. Smits, C. E. W. Krediet en M. J. van der Boon; bij het 2de reg., de cadetten A. K. Langenhagen, J. P. Laging Tobias en P. P. van der Meer; bij het 3de reg., de oa^- detten J. G. W. Zegers en H. W. G. R. Dietz; bij het 5de reg., de cadetten A. Plesman, A. W. Claasen, J. de Bie en E. Eisma; bij het 6de reg., de cadetten J. 0. A. Meijer en C. A. J. von Frijtag Drabbe; bij het 8ste reg., de cadet A. Q. H. Dijx- hoorn; bij het 9de reg., de cadetten E. S. W. E. Tiesselinck en G. L. Pilger; bij het 10 reg., de cadetten J. Koolhaas Revers en F. E. de Nijs Bik; b. bij het wapen der cavaleTie; bij het 2de reg. huzaren, de cadetten G. P. de Kruyff, P. W. Pieters, jhr. W. Ge- vaerte en P. C. L. Blom; bij het 3de reg. huzaren, de cadet A. A. van Marion; bij Let 4de reg. huzaren, de cadetten D. van Voorts Evekink, W. 0. baron van Rand- wijck, T. A. E. R. Wijnoldij Daniëls en jhr. D. J. H. N. den Beer Poortugael; c. bij het wapen der artillerie; bij het lste reg. veld.-artillerie, de cadet ten F. von Balluseck en W. van den Hoek bij het 3de reg. veld-art. de cadet K. A. F. van Waveren; bij het 4de reg. veld-art. de cadet H. J. Strootmanbij het 1st© reg. vesting-art., de cadetten A. H. Nijhoff, J. Rietsema en G. A. Geelbij het 2de reg. vesting-art., de cadetten P. Smits, W. P. van den Abeelen, W. R. Blanfk'ert, A. As- man, J. L. Rauh en J. H. F. Kerkhoff; bij het 3de reg. vesting-art., de cadetten H. W. Heyman, P. Tadema en P. Wefeps Bet- tink bjj het 4de reg. vesting-art., de cadet ten T. Baak, A. B. Mulder, J. van Vogel poel, P. van Exter, C. H. Iwes, L. H. Stolk en F. A. J. de Klerck; d. bij het wapen der genie: bij den staf van het wapen, de cadet J. H. de Manbij het reg. genietroepen, de cadetten W. Beijerinck en C. Mattern. BATAVIA, 1—6 Juli. Verbetering van positie. De onvoldoende aanvulling van het korps ingenieurs bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare weTken heeft, naar „De Java-Bode" verneemt, het denkbeeld in overweging doen nemen tot verhooging van het aanvangssalaris van de adspirant- ingenieurs, bedragende f 260 tot f 350 's maands, zijnde het laatete bedrag der tegenwoordige bezoldiging van een inge nieur der 3de klasse, tot welken rang eerst na twe© jaren dienst de adspirant-mge- nieurs bevorderd worden. Timor. De resident van Timor seinde d.d. 20 Juni, dat bij een tocht van gewapende po litie door Adonara de civiel-gezaghebbeT van Larantoeka R F. Schmiedeman was aangevallen. De gezaghebber en 6 politie dienaren werden verwond. Twee politie dienaren worden vermist. Marechaussees zijn reeds derwaarts vertrokken. („Deli Ct")_ Men seint aan ,.De Sumatra Post'' van 5 Juli: Het „Soerb. Hdsb." verneemt, dat aan vankelijk door de NederL-Indisch© regee ring aan Ket opperbestuur was voorgesteld op Timor volkomen schoon schip te maken door er een zelfstandig bataljon heen te zenden. Een veertien dagen geleden antwoordde de minister van koloniën evenwel daarop, dat er tegen Portugal of tegen de Portu- geezen zelfniet mocht worden geageerd. Het opper-bestuur keurde evenwel goed, dat er twee compagnieën werden gezonden naar Timor om een einde te maken aan de ongeregeldheden aan Portugeesche zijde. De loop der zaken op Timor heeft zich echter op andere wijze ontwikkeld dan aan vankelijk vermoed werd. Volgens de laatste berichten hebben onze troepen thans op hun beurt den toegang tot het Portugeesche gebied bezet. Thans zijn er weer versterkingstroepen -per „Van Riebeeck" naar Timor scheep- gegaan. Den 4den Juli, namelijk, zoo meldt „De Locomotief", had te Soerabaia de insche ping plaats der twee compagnieën, die naar Timor gaan met het stoomschip „Van Rie beeck'' van uit het marine-bassin bij de so ciëteit Modderlust. De plaatselijke comman dant Kuypers hield een korte toespraak; hij zeide, niet te weten of het oorlog zou worden, maar hij hoopte dat de vertrek- kenden heelhuids terug zouden komen. La ter aan boord nog een afscheidsgroet; ove rigens waren er geen autoriteiten aanwe zig. Wij vernamen, dat er van Java een eskader van vijf oorlogsschepen naar Ti- mor gaat, vermoedelijk een schip naar Ampenan en een voor Koepang voor de draadlooze telegraphie en de andere drie bij wijze van demonstratie voor Timor Dilhy, De troepen zijn met geweren gewa pend, niet met karabijn; dit duidt er op, dat het de bedoeling niet is te vechten tegen een inlandschen vijand. Aan „De Locomotief" werd nog d.d. 5 Juli het volgende nieuws uit Soerabaia ge seind De voor Timor bestemde troepen vertrok ken twee dagen later dan bepaald was, doordat het stoomschip „Van Riebeeck" te Ampenan vertraging had. Het bericht dat er ook artillerie zou meegaan is onjuist, hetgeen wijst op minder ernst van den toestand. Eveneens onjuist is het bericht, dat kolonel Van Rietschoten zou optreden als leider van de expeditie; voorloopig is majoor Pluim Mentz, commandant van het garnizoen op Timor, leider van de expedi tie, 'later wellicht kolonel Van Rietschoten. Volgens gerucht worden reeds voorberei dende maatregelen getroffen om zoo noo- dig nog een bataljon onmiddellijk naar Timor te kunnen zenden. Hevige brand- Men seint aan „De Sumatra-Post" van 5 J uli Maandagavond, om halfnegen, is een he vige brand uitgebroken in de Pakhuizen- Ruhaak te Soerabaia. De magazijnen bevatten olie, hars en rubberartikelen. De blussching werd zeer bemoeilijkt, wijl de pakhuizen juist tus- schen andere huizen inliggen. Militairen en matrozen echter hebben op een kranige wijze aan het blusschen van den brand deelgenomen. De schade wordt op 40,000 gulden geschat. Botterdam, 31 Juli. De aanvoer aan de Graan markt was heden nog niet groot. Van enkele nieuwe producten waren de eerstelingen ter markt, doch een gedeelte daarvan moest onverkocht bleven door te hooge vraagprijzen. Tarwe die vrij ruim aangeboden werd, koo niet geheel verkocht worden, zoodat een flink deel geen kooper kon viuden. Voor de beste partijtjes E*sex was ƒ11.50 a 'li te maken, gewone kwaliteit van ƒ10 tot ƒ11.25. Voor Wilhelmina en Monarch frisch en eoed van smaak was van f 10 tot f 10.50 te bedingen en wat van minder gehalte was van ƒ9.25 tot ƒ9.75 alle» per 100 kilo. Van nieuwe Rogge waren enkele partijtjes ter markt, goed van Kleur en korrel. Verkocht vau f 5.75 tot 5 25 per HL en v»n 7 tot ƒ7.50 per 100 kilo. Ook van nieuwe Wintergerat werd iets aaoge boden, van ƒ8.25 tot ƒ8.75 per 100 kilo. Dekoop- lust is echter nog niet groot. Haver traag en ny eilijk te plaatsen. Per 100 kilo van f 8 tot 7.50 Voor Kar weizaad was meer attentie en werden iets betere prijzen uitgelegd. Voor puik zaad werd 10.75/85 per 50 kilo betaald inclusief bail. Koolzaad wederom zeer flauw en niet dan lageF te yerkoopen. Er wa3 vandaag maar 17.75 to bedingen voor het puikste en 17.25 a f 17.50 voor de meer gewone sonrlen, alles per honderd kilo en iolandsche kwaliteit Buit. Granen. Maïs p. 2000 kilo Am. Mixed diap. ƒ144. Grove Cherson disp. ƒ139. Servische diöp. f 140. Gr. Donau disp 139. Rogge p. 2100 kilo. 75 kilo Helena uit Zeeb. 153. 71/72 kilo Buig. Stoomend f 146. Gerat* p. 2000 kilo. 62 kilo Z. Rass. disp. f 158, 62/63 kilo Donau disp. ƒ159. Haver p. 100 kilo. 48,49 kilo Peterab. loco ƒ7. 54/55 kilo Koning8b. diap. 7.75. Erwten p. 80 kilo. Pete ab. loco f 6.25. Schiedam, 31 Juli. Moteenu« tieuracommisaie. Moutwjjn f8.per Ned. vat. zonder fuat eu zonder de belasting. Moutwijn prijsh. Spoeling per ketel f 1.40. Graao-Spiritus ƒ13.75 a fMelaase-Spiritm ƒ12.75 a ƒ13.ruwe Spiritus f 6i a 6$. Wassenaar. Veiling van 31 Juli. Kropsla per 100 ƒ0.50 a ƒ1.25. Rabarber per 100 bos ƒ0.80 a ƒ1.50. Postelein per beu f 0.10 a ƒ0.14. Zuring per ben ƒ0.05. Rtaperwten per ki'o ƒ0.05 a ƒ012. Uapucnnei erwten per kilo ƒ0.05 a ƒ0.14. Peulen per kilo 0 02 a 0.05. Groote Boonen per ben 0.10 a /0.20. Snijboonen per 100 0.09 a f 0.12. Priosesse- boonen per 100 ƒ0.02 a ƒ0.04. Komkommers per 100 2 a 4. Aardappelen per kin f 1 a 115. Eieren per 100 ƒ4.50 a ƒ5.10 CORRESPONDENTIE. Eenige Witte Singel-bewoners klagen oyer het teren van den weg daar. Het is een vieze boel. Het bezwaar geldt vooral voor fietsen en lichte dames-toiletten. Sommigen meenen dat door deze teerdouche de weg verknoeid wordta anderen vragen waarom maar niet liever ineens asphalt nu Leiden toch met zijn electriciteit zoo grootsteeds gaat doen. Slot) En ook de voorzichtige dokter had een heel bedaard, goedig paard uitgezocht: een dier, dat geen grillen en nukken had. Toen hij pas dokter was en nog niet veel praktijk had, nam hij 's morgens vóór het spreekuur gaarne wat beweging. ^laar nu hij als vrouwenarts zeer veel te doen had, kon hij zich dat genoegen niet meer gunnen, hij had zijn liefhebberij moeten opgeven cn sinds jaren geen teugel meer iD de hand gehad. De afspraak was door het Grünewald te rijden, in Wannsee to ontbijten en tegen twee uren weer thuis te zijn. Zij reden dus met hun zessen uit: de schilder en de dokter met miss Mabel voor uit en daarachter de dochter van den ge heimraad met den Afrikaan en den Uhlanen- officier. Alles was nog doodstil op straat. Een enkele wandelaar, die vroeg was opgestaan; of was het misschien een nachtbraker, die met klaarlichten dag naar huis ging? Het was een heerlijke, frissche zomermor gen. Het had de geheele week geregend, zoodat het plannetje al ureigde in het wa ter te vallen. Maar gisteren tegen den avond was het opgeklaard en vanmorgen straalde do zon aan een wolkenloozen he mel. Toen het gezelschap aan het station was aangekomen sloeg de klok negen uur. Met donderend geraas reed de trein juist over de zware brug en miss Mabels schim mel begon bedenkelijk te steigeren, maar een paar vriendelijke tikjes en woordjes brachten het dier weer tot rust. Men begon de koel© boschlucht reeds te bespeuren. Rustig en plechtig verhieven zich de statige dennen met hun dónkere kruinen, die door geen windje in beweging gebracht werden, en tussohen de slanke stammen kwamen hier en daar witte ge bouwen met rood'e tijken te voorschijn De schilder vertelde vroolijke dingen uit zijn vrij kunstenaarsleven in Rome en Pa rijs, waarom Mabel zelfs moest lachenhaar vriendin kon zich niet verzadigen aan de avonturen, die haar vriend in Afrika be leefd had. Dat alles was zoo nieuw en zoo spannend, eenvoudig verrukkelijk. Zou hij niet veel liever daar gebleven zijn? Neen. Of hij dan weer terugkeerde naar het Z.-W. van Afrika? Neen, naar Kameroen. Wan neer, in dezen zomer nog? Ja, over 4 weken dreef hij weer op de zilte baren. Ach, hoe- jammer En het jonge, verliefde kind zuditto erbarmelijk. Zwijgend reed de cavalerist naast haar voort. Slechts nu en dan mengde hij zich in 't gesprek Zijn oogen hingen aan de slan ke meisjesgestalte, die daar voor hem op het fraaie, witte paard zat. Zij droeg een nauwsluitende, zwarte amazone om het gracieuze buigzame figuurtjeeen hoed niet breede randen beschaduwde het fijne, hoogmoedige gelaat. En wat zat zij rustig en zeker in den zadel I Zijn ruitershart was er verrukt van, hij dacht eenoogenblik aan een toekomst, aan een leven met haar: scheen zij niet voor hem geschapen te we zen? Hij gloeide een oogenblik van verruk king. Maar zij? Had zij eenig vermoeden van hetgeen hij verzweeg? Wist zij wat er in hem verborgen was? Waarom gaf zij hem niet een teekeneen klein teeken yan haar sympathie? Neen, zij bleef koud en onge naakbaar. En wanneer zij hem aanzag, was bet dan niet eer met vijandigen dan met een vriendelijken blik? „Er zijn geen mannen meer!" O, schoone, trotsche vrouw Weder bruiste alles in hem van K rn, als hij aan die woorden dacht. Hij kon ze maar niet vergeten. Steeds weder kwa men zij hem in de gedachte. Zij vervolgden hem overal. Zij boorden zich vast in zijn hersenen, zoodat hij er zich niet meer van losmaken kon. „Neen, hij kon het niet wagen een woord te 8preken, hij moest afwachten en duide lijk zien Dat was het; hij moest haar hart zien.... Zij waren den schaduwrijken koningsweg langs gereden en toen zij bij het wachthuis je kwamen, tegenover het „Groote ven ster", schitterde het meer hun tegemoet. „Dames en heeren, kijkt toch hoe prachtig 1" riep de schilder opgewonden uit. Hij reed over den spoordijk en de an deren volgden. Stil en rustig, door geen windje bewo gen, lag daar het water vóór Ken; de hooge, donkere boomen weerspiegelden zich in het heldere meer. Aan de overzijde passeerde een bonte menigte. Mannen, vrouwen en kinderen zoo ver men zien kon. De nieuw ste Berlijner straatdeunen verbraken de heerlijke stilte van den rustigen Zondag morgen. Allen moesten lachen en gedaan was het met de plechtige stemming. Zij wilden den tocht voortzetten, maar toen men de paar den had doen keeren, was het te laat den spoordijk weer te passeeren. De signaal- klok deed zich hooren, langzaam gingen dt hooge slagboomen naar beneden en versper den den weg. Terwijl de anderen zich in het onvermij delijke schikten en geduldig wachtten, was miss Mabel zeer boos. Verstoord riep zij uit: „Willen wij er overheen springen?" „Over de slagboomen? Maar Mabel 1 Maar miss Mabel De schilder was onmiddellijk vlak naast haar. „Dat gebeurt niet, mijn kind 1" sprak hij haar toe en zijn stem klonk zoo streng en zoo beslist, dat allen hem verwonderd aanzagen. „Wat een bevelenden- toon, oompje," zeide zij schouderophalend, en luid voegde zij er bij: „Maar voor een goed ruiter is het een bagatel!" De Uhlaan beet zich op de lippen. Be doelt zij mij niet daarmee Al weder een piek op mij? Op wien anders? Wie anders is een goed ruiter? Niemand bemerkte hoe hij zijn paard langzaam een paar schreden achteruit liet gaan. Aller oogen waren op den spoordijk gevestigd. Al nader en nader kwam de trein. Men hoorde reeds het stampen en. ratelen; men zag reeds de beide gloeiende oogen van Ket dampende monstermen kon reeds de gedaante van den stoker onder scheiden. Daar hinnikt een paard, een paar hoefslagen, een spyong, en een ruiter vloog over den eersten boom, een oogenblik, en dan hop, nog een sprong, en de spoortrein suisde voorbij.... Geen enkel geluid, geen stem, geen gil. Ontzetting verlamde ieders tong. Men stond aan den grond vastgenageld. Wat was dat? Wat was er gebeurd? Wie had...? De cavalerie-officier. Ja, hij was het. Hij had het gewaagd. Die vermetelheid, die waag- halzerijl Was het gelukt, ja of neen? Was hij er heelhuids afgekomen of...? Waar was hij? Men kon niets zien. De trein, de ein- delooze trein, de wagens passeerden nog steeds, en zoo langzaam, zoo akelig lang zaam... Miss Mabel stond daar onbeweeglijk even als de anderen. Met strakken blik, doods bleek en met witte lippen. Haar tong was vastgekleefd aan haar verhemelte. Zij Koorde haar hart bonzen. Neen, dat had zij niet gemeend. Dat wilde zij niet, neen nooit. Wat had hij gedaan? Als er eens een ongeluk gebeurde? Wier schuld was het dan? De hare! Zij alleen was de schuldige. En als hem geen kwaad overkomen was, wat dan? Had zij hem gewonnen of verlo ren? Een somber voorgevoel maakte zich van haar meester 1 O, die ellendige woor den, die zij had uitgesproken! Had zij het maar niet gezegd. Kon zij die woorden maar weer terugnemen! Maar heb was te laat... Ginds stond de Uhlaan stil. Loom zat hij in den zadel alsof er hoegenaamd niets gebeurd was. Hij had juist een luci fersdoosje in de hand en stak een sigaret op. „Er zijn geen mannen meerWat zegt u er nu van, miss Mabel? Een bagatel voor een goed ruiter. Nu ja, misschien wel, het kan wel zijn; maar, er kunnen omstandig heden b'j komen, toevallige omstandighe den; het had best slecht kunnen afloopen, nietwaar? Zoo iemand zijt ge dus, ge speelt met het leven van een mensch? Nu ken ik u. Ik wou in uw hart zien. Dank u. Ik heb er in gezien. O trotsche, schoone vrouw! Vaarwel!

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6