N\ 15777 Zaterdag 29 Juli. A0. 1911. (§eze- <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Eeei krachtige hsilp. LEIDSCH DAdBLAD PRIJS DKR ADYERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 10.17}, Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents contant) elk tiental woorden meer 10 Gents.Voor het inoasseeren wordt ƒ0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 OentS) per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post1,65. Inkomstenbelasting:. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen m herinnering dat den 3 ls Ion Juli e.k. de 3de termijn vervalt van de Plaatse lijke Inkomstenbelasting, dienst 1011, en dat alzoo op den lsten Augustus minstens drie achtste gedeelten van den aanslag moe ten zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit om, ter voorkoming van vervolgings- kosten, tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeente- Ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. J. H. W. VERZIJL, Loco-Secretaris. Leiden, 27 Juli 1911. Kennisgeving. LOTBNG VOOR DE MILITBE. Burgemeester en Wet.houderss van Leiden, Gezien het 'besluit van den Commissaris idör Koningin 'in de provincie Zuid-Holland, dd. 17 Juli 1911 (Provinciaal blad No. 53), houdende regeling, Van de loting voor de ïnilitie, lichting 1912; Gelefc op 'art. 26 der aangevulde en ge wijzigde Militiewet 1901 en op art. 24 van het laatstelijk hij Koninklijk besluit van 4 'Januari 1909 (St.blad No. 10) aangevuld fen, gewijzigd Koninklijk besluit van 2 December 1901 (Staatsblad No. 230); Brengen bij deze voordetweedemaal tetr kennis van belanghebbenden, dat de loting der vóór den lsten Jnli dezes jaars voor de lichting van het volgende jaar in deze 'gemeente voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben in een der vertrekken van het Raadhuis .alhier, op Maandag 28 Augustus aan staande voor de ingeschrevenen, wier geslachtsnamen beginnen: t met de letters A en B, des morgens te tien uren; met de letters C, D, E, E en G, des voor- indddags te elf uren; met de letters H, I cn J, des middags te <6 n uur met de letters K en L, des middags te twee uren en op Dinsdag 29 Augustus a.s. vootde ingeschrevenen, wier geslachtsnamen begin gen met de letters M en N, des morgens te halftien; met de letters O, P, Q en R, des mor gens te tien uren met de letters S, T en U, des morgens te e 1 f uren met de letters V en W, des middags te £én uur; met de letters X, Y en Z, des middags te twee uren eïi voorts, dat tot het doen opmaken van fte getuigschriften ter bekoming van vrij stelling wegens broederdienst of op grond van ank. 50 der bovengenoemde wet (welke getuigschriften worden afgegeven op de ge tuigenis van twee personen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaar de, door mede-ondertcckëning, verantwoorde lijk stellen), door of vanwege de lotelingcn bij den. Burgemeester aanvraag kan worden gedaan op 8 of 9 September a. s., van des morgens tien uren tot des nam id dags drio uren, ter Gemeente- sccxttario (afd. Militaire Zaken, kamer No. 9) alhier. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat men, ingevolge het bepaalde bij art. 51, lste zinsnede, van meergemelde wet, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet overleggen oen paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst, en dat men, volgens de 2de zinsnede van dat wetsartikel, tot het bekomen van vrijstelling wegen9 broederdienst, bovendien moet over leggen het bovenbedoelde getuigsohrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt. In verband hiermede worden belangheb benden wijders opmerkzaam gemaakt op art, 42 van het bovenaangehaald Koninklijk be sluit, luidende aldus: „Het bewijsstuk, in de eerste zinsnede van art. 51 der wet ver meld, kan, zoo het niet reeds ingevolge art. 39, derde lid van dit besluit onder den Bur gemeester berust, ten minste veertien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den militieraad wordt geopend, worden ingele verd bij den Burgemeester der gemeente, in welke de loteling, die vrijstelling ver langt wegens eigen militairen dienst of we gens broederdienst, voor de militie is inge schreven." Eindelijk worden, belanghebbenden er met nadruk op gewezen, dat het opgeven van een roden van vrijstelling bij de loting hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ont slaat van do verplichting om bij den mili tieraad de reden van vrijstelling in te bren gen, hetgeen in elk geval bij dit college moet werden gedaan op het daarvoor bestemde tijdstip. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. J. H. W. VERZIJL, Loco-Secretaris. Loiden, 29 Juli 1911. JACHT. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 24 Juli 19'".. No. 93; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1357 (Staatsblad no 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit: lo. de opening der jacht op klein wild, vermeld in art. 17 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad No. 87), voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Vrijdag 1 September aanstaande met zods- opgang; met uitzondering van de jacht op fazanten, en hazen, waarvan de opening is vastgesteld op Maandag 2 October aanstaande, mede met zonsopgang; 2o. van die opening voorts is uitgezon derd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e der aangehaal de wet; "c. do korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts driemalen 's weeks-, en wel dos Woensdags, Vrijdags en Zaterdags mag worleu uitgeoefend. Deze kennisgeving zal in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal blad en in de Nederland- schê Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris der Koningin voornoemd, SWEERTS. 's-Gravenhage, 26 Juli 1911. Leiden, 29 Juli. Het is niet onze bedoeling in het ver volg van elk ooncert, dat hier in den zomer gegeven wordt, mededeeling te d^en. Daar toe moet aanleiding bestaan. En daarom meonen we een uitzondering te mogen ma ken met de uitvoering, welke gisteravond in Musis Sacram" plaats had door het strijkorkest van het Haarlemsch Muziek korps, niet omdat het er na de onweersbui voor de vrij talrijk opgekomen leden met hun dames zoo'n lekker zitje in den tuin was, niet omdat het conecrt gegeven werd door Kriens' korps, welke uitvoering weer zoo maohtig mooi was, maar omdat het word vereerd mefc de tegenwoordigheid van onzen burgemeester, waarvoor hem bij zijn komst door den voorzitter, den heer Van Gruting, hartelijk dank werd gezegd. Die belangstelling werd door het bestuur op hoogen prijs gesteld. Dat de echtgenoot© van jhr. De Gijselaar niet aan haar aanvanke lijk voornemen gevolg kon geven om even eens dezen avond „Musis" te bezoeken, werd betreurd, maar de verwachting werd gekoesterd, dat haar ongesteldheid van spoedig voorbijgaanden aard mocht we zen. Een dochtertje van het bestuurslid den heer Klootwijk, bood den burgemeester daarop een fraai bloemstuk aan, met ver- eoek dit aan zijn echtgenoot© namens de le den van Musis'' te willen overhandigen, welk blijk van genegenheid gaarne werd aanvaard. Herinnerd werd ook dat de burgemeester kort na zijn installatie Teeds zijn voornemen had te kennen gegeven lid van „Musis" te worden, waaraan hem uit zijn vroeger verblijf alhier aangename herinneringen waren bijgebleven. En aan het einde van het concert gaf de burgemeester het bestuur i$ h'et midden waarvan hij, na de aanbieding van den eere wijn, aan de bestuurstafel gezeten was, na in de pauze ook een wandeling door den tuin gemaakt te hebben de verzekering dat de hernieuwde kennismaking hem hoogst aangenaam was, en wel van dien aard dat het zijn voornemen is het bezoek, en dan met zijn eohtgenoote, meermalen na zijn vacantie te herhalen. Hij wenscht© „Musis" alles goeds en een voortdurenden bloei toe. Yoor „Musis Sacrum" en zijn nieuw, wakker bestuur mag deze avond dus wel van niet geringe beteekenis geacht worden. In „ZomerzoTg" in den tuin, werd het indertijd uitgestelde tweede concert gege ven. Het aantal bezoekers was hier echter niet groot; evenmin dat in den tuin van ,,'t Post-hof", waar de K.-K. rich deed hoo- ren en ook Abram de Winter. Belanghebbenden worden er opmerk zaam op gemaakt, dat reeds in dit num mer van ons blad voorkomt de tweede *Cficieele kennisgeving inzake do loting voof de militie in deze gemeente op 23 en 29 Augustus a.s., zoodat zij niet zal worden ge plaatst in ons blad van 31 Juli a.s. Voor het examen vanwege de Federa tie van Handels- en Kantoorbedienden-ver- eenigingen ter verkrijging van het „Mercu- rius-diploma" voor Fransche en Engclsche Handelscorrespondentie en de praktijk is geslaagd de heer O. van der Kam te Sasscn- heim, leerliDg van den heer B. P. du Croix, alhier. Beroepen is bij de ~1.-Herv. Gem. te Kockengen ds. J. J. van Ingen, te Wou- brugge; bij de Doopsgez. Gem. te Utreoht ds. P. J. Glasz, te Arnhem. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur van de Hollandgche Maat schappij van Landbouw is besloten, in de algemeene vergadering van Woensdag 13 September te Leiden het ontwerp Tarief- wet, voor zoover deze op den landbouw be trekking heeft, te bespreken. Wijlen de heer J. van Alphen, oud-lid der Tweede Kamer, heeft aan de Vrije Universiteit f 10,000 vermaakt. B. en Ws. van 's-Gravenhage hebben bij den gemeenteraad een voorstel inge diend, strekkende tot de aanstelling van een eerste-geneesheor, die aan het hoofd van den dienst in het met 1 October te ope nen hulpziekenhuis aan het Slijkeinde zal komen te staan, en van een adjunct-direc trice, wier taak zal overeenstemmen met de overeenkomstige functie in het hoofd gebouw. De kosten van de exploitatie van het hulpziekenhuis worden voor de laatste drie maanden van het loopende jaar geraamd op f 22,322.50. De Berlijnsch'e correspondent van de „N. R. C." meldt: Het Duitsche Rijk en Nederland zyn op grond van het nederzettingsverdrag over eengekomen, twee nieuwe grensplaatsen aan te wijzen, waar uitgewezen personen door de wederzijdsche politie overgenomen kunnen worden. Aan Duitsche zijde is hier voor Aken aangewezen, en aan Nederland- sche Heerlen. Mevrouw JProf. Curie t© Leiden. Wij hebben indertijd meegedeeld, dat de beroemde Parijsche geleerde, wier naam hierboven staat, naar onze stad zou komen, om eenigen tijd te werken in het Labora torium van prof. Kamerlingh! Onnes. Weinige dagen later is mevrouw Curie reeds bier aangekomen, maar op haar uit drukkelijk verzoek hebben wij over die aan komst zoowel als over haar verblijf en arbeid aan heb Laboratorium met geen woord gesproken. Mevrouw Curie wensch'te in alle stilte en niet-afgeleid hier te werken, en het was dus al dadelijk een plicht der gastvrijheid haar verblijf onopgemerkt te laten. Wij zijn thans gemachtigd mee te deelen, dat het onderzoek over de radio-activiteit bij lage temperaturen, voor hetwelk me vrouw Curie de vorige week naar Leiden is gekomen, onder goede omstandigheden is verricht. Mevrouw Curie en prof. Kamerlingh On nes zullen eerlang de thans door hen geno men proeven voortzetten, ten ejnde eetf de finitief antwoord te verkrijgen op de vra gen, die zij zich hebben gesteld. AALSMEER. Bij den Raad is ingekomen een schrijven van den heer H. J. Heijda- nus, burgemeester en secretaris, waarin hij mededeelt, dat spoedig zijn ontslagaan vrage als secretaris kan worden tegemoet gezien. Mede in verband met zijn ontslag aanvrage aan H. M. de Koningin als bur gemeester, schijnt de Raad het voornemen te hebben, deze betrekkingen te splitsen, om zoodoende ten spoedigste tot het benoemen van een nieuwen secretaris over te gaan. De beer Heydanus zal denkelijk 1 Septem ber o. k. dezo gemeente verlaten. Gistermiddag is de 17-jarige v.-d. Aart. weg, alhier, bij het zwemmnn verdronken. Een kwartier later is zijn lijk opgehaald. BODEGRAVEN. Tot wijkverpleegster alhier is benoemd zuster Prins, te Rotter dam, thans tijdelijk deze betrekking ver vullende. De leerlingen der drie hoogste klassen van de openbare school A, alhier, hebben een boottocht gemaakt naar Avatwijk. De af- deeling „Bodegraven" van Volksonderwijs onthaalde hen hierop. HAARLEMMERMEER. Het detache ment rijksveldwachters, alhier gedetacheerd geweest tijdens de staking te Amsterdam, ter bescherming van werkwilligen, is thana opgeheven. In een op de spoorlijn te Hoofddorp staande keet brak een begin van brand uit. Met vereenigde krachten gelukte het spoe dig den brand meester te worden, waardoor grootere onheilen werden voorkomen, daar niets verzekerd was. Thans liep het met eenige materieele schade af. KATWIJK-AAN-ZEE. Meldden wij dezer dagen in verband met de geboorte van een drieling, dat zulks hier bij menschen heu genis niet was voorgekomen, bij nadere informatie is gebleken, dat dit binnen een tijdsverloop van 25 jaar de derde maal is, ó'at hier een drieling werd geboren. LISSE In de gisteravond gehouden ver gadering van de alfeeling Lisse van bet H. B. G. werd de heer J. Damen Jr. als nieuw lid aangenomen. Daarna werden de prijzen genoteerd van de artikelen, welke in den loop van de week zijn verhandeld Uit de gehouden besprekingen bleek voorts, dat de soortekrokussen zijn uitver kocht en dat er zeer hooge prijzen rijn gemaakt. NOORDWIJK. Gistermiddag verrichtte de „sproeiwagen" zijn diensten op den Pické-weg en de Pické-straat. „Wat?" zeg gen de Noordwijksohe lezers, „de sproeiwa gen?? Och koml Wij hebben toch geen sproeiwagen 1" Ja, ja-, 't is heusch. 't Was wel een primitieve; een gierbak met een slang er aan waarop een broes, maar het sproeide toch en het stof werd aldaar aan banden gelegd. Nu zou men B. en Ws. kunnen bespotten om zoo'n uitvinding maar dat doen wij allerminst. Wij nemen ons gemeentebestuur in deze m be scherming tegenover allen, die met oen Slot) Op den avond, dat Nell vertrok, bracht het personeel van Kellhs fabriek haar naar den trein. Nell schudde een leger van kameraden de band Te midden van een ealvo van toe juichingen zette de trein zich In beweging. Maar aan het einde van de groote menigte stond een man, die niet juichte en niet glim lachte. Het veelgeëerde fabrieksmeisje zag hem hun oogen ontmoetlen elkaar. Een blik van innig gevoel en hot oogenbhk was voorby. Maar de eenige levendige indruk, dien Neil Bobinson met zich meenam uit haar oude leven in het nieuwo, was het gezicht van Harold Keith, die daar, ver van de andoren, zwijgend en eenzaam stond. De zee van vroo]()ke gezichten werd weldra een wazig tafereel, maar steeds rees voor Nell Robinsons oogen op het visioen van Harold Keiths liefhebbbenden afscheidsblik. Haar oor hoorde Bteeds de lieve en plechtige woorden, die hy had gesproken In Dirlton Lane. Nell Bobinson ging van den eenen triomf in den anderen. Tegenover de beste leerlingen van het conservatorium te Leipzig won zy do hoogste pryzen. Op het eind van het jaar had zy haar vroe- geren palroon James Keith afbetaald en kon «y zichzelf onderhouden, MaBr in weerwil van haar succes, kon zy do herinnering van de voorbygegane dagen Biet verdringen. En zelfs toen zy was afgestudeerd en haar eerste lauweren in de concertzaal plukte, stond dikwyis hot verleden als een liefeiyk beeld voor haar geestesoog. Eens te Londen optredend ontdekte zy in de zaal plotseling twee meisjes, waarmede zy vroeger had gewerkt op da fabriek, en zy kon haast niet wachten tot het einde van het concert; toen liot zy de meisjss waarschuwen, dat zy ze wachtte en weldra zat het drietal te praten of het nooit gescheiden was geweest. „Werlteiyk, einds jy weg bent, lykt ook het geluk Belterton verlaten te hebben," zei een dor bezoeksters. „Er gaat een gerucht, dat onze eigen firma wankel staat. Er gaat een ander gerucht, dat Harold Keith met miss Ley- burn trouwen gaat, en iedereen weet waarom. Zy is tweemaal zoo oud als hy en twintig maal zoo ryk als hy. Harold Keiths hart heeft er niets mee uitstaandehy ziet er uit als de meest ongelukkige man van Belterton." Nell was zoo wit als e&n geest geworden en overstolpte de meisjes met vragen. Het was drie maanden later, toen Harold Keith op een goeden dag langs Dirlton Lane naar huis wandelde. Hy dacht peinzend aan de schaduwen, die voor hem opdoemden. Hy bemerkte nauwelyks de zachte voetstappen naast hem. „Pardon, mynheer Keith, zoudt u me nog een plaatsje in uw fabriek kunnen goven?" Hy keek verrast op. „Ik ben bang, dat de zaken Genadige hemel, Nell 1 Ben jy het? Wat doe jy hier, gekleed in jé oude fabnekskleeren en een be trekking zoekond? Ik dacht, dat jy verheven was boven grappen van deze soort." „Het is volle ernst. Ik wil myn plaats aan den weefstoel terug hebben." „Nu, je krygt hem niet. Ik dacht, wy dach ten allemaal, dat je goed en wel op weg was om beroemd te wordeo Waarom kom je terug?" „Omdat ik ongelukkig was Harald Keith keek haar zwygend aan en de oude betoovering kwam over hem. „Nell," fluisterde hy, „herinner je je wat twee jaar geleden op doze plaats gebeurd is? Nu, do liefde, waarvan ik boon sprak, is elk uur sterker geworden. En toch ga ik Amelia Leyburn trouwen, ter wille van haar geld. Om myn vader te redden moet ik geld hebben of tyd, één van tweeén is voldoende; zonder één van beide gaat hot niet. Wy zitten zwaar in de schuld. Binnenkort komon zy ons over vallen en wö zün verloren. Ik vertel deze dingen, omdat jy de eenige vrouw bent op aarde, aan wie ik alle geheimen van rayn leven zou willen vertellen. Wy zyn beiden onge lukkig, Nelly, masr ik weet hoe één van ons onnoemeiyk gelukkig zou kunnen worden. Ik wil alles opgeven, moedig myn toekomst te gemoet gaan, als jy die toekomst met my deelen wilt. Grooter dan myn toewyding voor myn vader, is myn liefde voor jou. Ik wil de armste man in Belterton zyn en wil hot zwaarste en nederigste werk verrichten, als jy je nog eens bedenken wilt, Nell. Je hebt geen voldoening gevonden in do groote wereld daarginds. Je bent naar Belterton terugge keerd, om geluk voor jezelf to zoeken. Wil je ook my niet gelukkig maken?" Hy kreeg geen antwoord In woorden, maar in Nell Bobinsons oogen verscheen de glans, dien een vrouw niet kan verbergen en waarin een man zich niet vergissen kan. Zonder iets te zeggen opende hy zyn armen; sonder iets te zeggen zonk zy er in. Al het andere wat vergeten. Om hun toe komst goed of slecht bekommerden zy zich niet. Het duurde langen tyd vóór hun lippen voldaan waren; maar Nell maakte er ten slotte een eind aan. „Oogenblikken van liefde zyn oneindig zoeter dan oogenblikken van triomf," fluis terde zy. „Je wilt myn liefde aannemen?" vroeg hy angstig. „Dat was juist wat ik kwam zoeken," glim lachte zy. „Op dezelfde plaats heb je me eens laten kiezen tusscken liefde en roem. Ik koos het verkeerde. Trots over myn succes steunde my eerst, maar de herinnering aan de kost bare woorden, die je hier sprak, brachten my ten slotte terug. Myn hart werd koud, toen zy my vertelden van Amelia Leyburn. Toen merkte ik, dat niets in de wereld my iets waard was, behalve de liefde van Harold Keiih. Ik verlangde terug naar myn oude plaatsje aan het weefgetouw. Al wat ik wensch- te was by jou te zyn." „Je wensch zal vervuld worden, maar be denk dat het beteekont bodslen voor ons beiden." „O neen, dat beteekent het niet. Wat meende je, toen je zei, dat tyd je redden kon even goed als geld?" „Wy zitten tot over de ooren in de hypo theek. De rente zyn wy al schuldig. De Bank heeft reeds een laatsten betaaldag bepaald en wy zUn niet in staat te betalen." „Wil je toestaan, dat ik je help?" .W' „Ja, ik maak aanspraak op iets beters dan jou tot een bedelaar te maken, terwyi jy me tot je vrouw maakt. Sedert myn eerste op treden Is het gold my toegevloeid. Zou ik de zakou van het huis Keith niet kunnen redden? Zoolang als je de rente betaalt, zal de Bank je niet je beatttingen ontnemen „Neen, pn do periode van depressie is byna geëindigd. Als we het een weinig langor kun nen uithouden, zyn we gered." „Dan zal ik stilletjes weer naar Londen gaan en trachten de eer te redden van den naam, die do myne zal worden." Nooit heeft iemand geweten, dat Nell In Belterton geweest was. Maar in de muzikale wereld herinnert men zich nog steeds de serie schitterende voorateliingen, door de jonge violiete miss Helena Robinson. London was dol op haar. Haar tocht door de provinciën was een triomftocht. Iedereen wist, dat zy veel geld verdiende. Iedereen meende, dat zfj een schitterend huwe- iyk zou doen Slechts één een jonge man in Bolterton wist iels omtrent Nell Robin sons geld en haar huwelyk. En de Belterton Bank was verbaasd te zien, dat de jonge Kpith zyn rente regelmatig be taalde en zelfs zyn hypotheken afloste. Keiths fabriek kwam eteeds tot grooter bloei. En niemand zou ooit gewaar zyn geworden hoe dit alles gebeurd was, als Harold de zaak met zelf vertold had Dit was de eenige wensch, dien Harold zyn jonge vrouw met wilde vervullen Op de eerste jaarlykscbe byeenkomst na hun huwelyk vertelde hy het heele geval aan zyn fabrieksarbeiders. Geheel Belterton vernam het met trots en met vreugde. En tot op dezen dag zal de oudslo inwoner of het jongste kind van Bolterton u met trota het verhaal doen, hoe mynheer Harolds mooie en lieve vrouw eens een fabrieksmeisje was en de fabriek van den ondergang redde.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1