N*. 15775 Woensdag 26 Juli. A0. 1911. (Deze Deurnat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. BERICHT. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. De liefde overwon. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN "Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer {0.17%. Grootere letters naar plaatsmimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het inoasseeren wordt f0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents 1 per 3 maandenf 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1.65. j Dit bijzonder actueel nummer bevat o.a. Drie foto's van den geweldigen brand $ej Brakel, waarbij 40 huizen in de asch werden gelegd. De Waterpolo-wedstrijd te Dordrecht. Internationale Roeiwedstrijd te Brussel. De Vierdaagsche Roeiwedstrijden te Dor drecht. Concours-hippique te Hoofddorp. Prins Hendrik te Zaandam, met 2 foto's. In het atelier van Otto Kriens, met 3 foto's. Kroonprins Friedrich Wilhelm van Pruisen als hindernisrijder. Clement van Maasdijk. De staking te Amsterdam, met 4 foto's. Portret van den waarnemenden burge meester der Residentie. Twee ontzet tende spoorwegongelukken (Miihlheim in Puitschland en Bridgeport in Amerika.) iTen slotte Portretten van bekende land- genooten, boeiende Schetsen, de rubriek van Redacteur X, het Kindernummer „Ons Prinsesje" en het vervolg van den nieuwen roman, getiteld „Zijn eed getrouw," door Beatrice Walsh. Ondergeteekende Svönendë wenscht zicli t-o abonneeren op hefc week blad „PAK ME MEE", tegen den prijs yan 31/, cents thuis bezorgcL BK ANK WET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeen© kennis, dat door P. J. ö'e BRUIJCKERE, benketbakker, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend! alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop, in het lokaal achter den winkel van het perceel Haarlem merstraat No, 192. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. J. H. W. VERZIJL,, Loco-Secretaris. Leiden, 26 Juli 1911., Gemeentezaken. De Meisjesschool lste klasse aan de Boommai kt. Over do Meisjesschool lste klasse aan de Boommarkt werd in de laatste jaren nog al eens geklaagd, hoo ferm het gebouw er van buiten ook mocht uitzien. Deze klachten namen in Maart van het vorig jaar een vasten vorm aan in een adres, onderteekend door bijna alle ouder9 der schoolgaande kin- de^en, waarin om niets minder werd ge vraagd dan de stichting -an oon geheel nieuw schoolgebouw op een andere plaats. De Plaatselijke Schoolcommissie, door B. en Ws. om advies gevraagd,- deelde de door de ouders geopperde bezwaren voor 't mee- rendeel en drong ook op de stichting van een nieuw schoolgebouw aan. "Wij zullen do door de ouders aangevoerde en door de Schoolcommissie gedoelde bezwaren hier niet bespreken, maar merken alleen op, dat de plaats in het centrum der stad in ieder ge val veel voor heeft, en dat althans in ver band met het aantal leerlingen de ruimte zoker niet te klein kan geacht worden. Wilde men een geheel nieuwe school bou wen en niot weder vervallen in dezelfde of soortgelijke gebreken als die welke aan de tegenwoordige ligging kleven, dan zou men een terrein buiten de oude stad moeten zoe ken en dat zou voor de leerlingen, van 6 tot 12 a 13 jaren, die uit de verschillende deelen der stad komen, zeker ook een groot bezwaar opleveren. Een onderzoek door dr Rh oolcom missie, in verband met de plannen van B. en Ws. tot de stichting van een nieuwe Hoogere Burger school ingesteld of ook dat gebouw tot een nieuwe Meisjesschool lste klasse kon worden vervormd, bracht al ras aan het licht, dat men met dien ruil niet veel beter zou worden. De bezwaren tegen de ligging bestonden ook daar. In dit stadium verkeerde de zaak, toen de Directeur van Gemeentewerken, die na tuurlijk ook over deze belangrijke aange legenheid werd geraadpleegd, met een zeer uitgewerkt rapport kwam. In No. 180 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad", hebben B. en Ws. een uittreksel uitdit .rapport gegeven, waarin de verschillende grieven, door de ouders en de Schoolcommissie tegen het gebouw aan de Boommarkt geuit, besproken en zooals B. en Ws. terecht opmerken tob haar juiste proporties teruggebracht zijn. Wat wij en velen met ons hadden ver moed is daaruit gebleken, nl. dat de klach ten eenigszins overdreven waren en dat de meeste der aangevoerde bezwaren, zonder grocto kosten konden worden uit den weg geruimd. Wij zijn van onzen Directeur van Gemeen tewerken zakelijke rapporten gewend, .maar de wijze waarop hij deze zaak heeft hehau deld cn zich voorstelt tot een goede oplossing te brengen, is ai bijzonder gelukkig. In dit blad is- er voor eenige dagen een overzicht van gegeven, zoodat wij thans niet in bijzonderheden behoeven te treden en kunnen volstaan met te const at eer en, dat bijna al de tegen het gebouw aangevoerde bezwaren, door de voorgestelde verbeterin gen kunnen worden ondervangen. Zelfs die welke voortvloeien uit de ligging van de school, zullen voor een deel worden opge heven. Met inbegrip van een nieuw gymnastiek lokaal zal men op de door den Directeur van Gem een te v/er ken voorgestelde verbou wing met een bedrag van f 9400 kunnen volstaan, terwijl indien men aan den bouw van een geheel nieuwe school met de kos ten van het terrein, zeker een 50 a f 60,000 had moeten besteden. Men had dan het oude schoolgebouw overgehouden, maar voor zoover en zoolang men daaraan geen bestemming kon geven, had dit voor de ge meente weinig waarde en wanneer er een maal een bestemming aan werd gegeven, zouden er zeker weer heel wat verbouwings- koslen op vallen. "Wel zal de ambtswoning van het hoofd der school nu komen te vervallen en zal de gemeente daarvoor jaarlijks aan huur- vergoeding f 350 moeten betalen, doch ook dit er bij gerekend is de verbouwing nog voel voardeeliger dan het «bouwen van een nieuwo school. Wij twijfelen dan ook niet of do gemeenteraad zal morgen deze ver bouwingsplannen aannemen en adressanten zullen, evenals de Schoolcommissie, bij nader inzien ook dit de beste oplossing dczerl zaak vinden. Lcïdsn, 26 Juli. Voor den te houden nationalen wed strijd in komische Solo- en duetten-voor drachten, uitgeschreven door d'e Leidscho Tooneelvereeniging „LeicÜsche Dilettanten- Club," zijn voor dezo gelegenheid alsnog ontvangen een groote zilveren medaille van Z. K. H. den -Prins der Nederlanden, een bronzen van de riaaml. Vennootschap, „Leidsch Dagblad'" en een zilveren van den heer H. Ilunnekens* eigenaar van Hotel ,tDu Nord" te Leiden. Tot concierge /an hefc gebouw der Chr. Jongelingsvereeniging ..Pred. XII la" ia benoemd J. Elkerboufc. Hefc maken Van oe*- 4 ij del ij1" hoofdge bouw en verdere werken ten behoeve van de Landbouwtentoonstelling op het Schut tersveld alhier, is na de gehouden aanbe steding heden gegund aan den heer J. N. Boterman6 Jr. Voor het examen voo- de hoofdakte zijn te 's-Gravenhage geslaagd cie dames: J. W. van Nieuwenhuizen ~n A. M. C. Thonus, van Leiden; O. F. louwenfcaJr, van Voorschoten en W. L. Locbèr, onder wijzeres aan de openbare school te Leid- schendam. De loting voor de nationale militie, lichting 1912 zal geschieden voor: 's-Gra venhage 16, 17, 18, 19, 22, 23,. 24, 25 en 26 Aug.; Delft 29 en 30 Aug.Rotterdam 9, 11, ld, 16t 19, 22, 25, 28, 30, Aug.; 1, 5 en 7 Sept.; Schiedam 23 en 24 Aug.; Leiden 28 en 29 Aug.; Dordrecht 8u 9 Aug.; De lste «duit. H. J. van Rijssen, van het lste depot huzaren te Haarlem, wordt 1 Oct. belast meb hefc commando over hefc detachement huzaren te Leiden in garni zoen. De generaal-majoor L. de Bruyn, com mandant der Stelling van liet Holl. Diep en het Volkerak, tevens bevelhebber in de 3de militie-afdeeling te Breda, zal met l Nov. den dienst met pensioen verlaten. Aan boord yan bet stoomschip „Tam- bora" is overleden mr. A. J. Sloot, presi dent van den Raad van Justitie te Makas sar, ridder in- de orde van den Nederland- schen Leeuw en officier in de orde van Oranje-Nassau. B. Ws. van Amsterdam stellen den Raad voor 4 r benoeming van een le.raar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de R. H. B. S. met 3-jarigen cursus den heer J. S. Grossier, onderwijzer aan do Rijks kweekschool te Maastricht; ter benoeming van twee leeraren in de Grieksche en Latijnsche taal en letterkun de aan het stedelijk gymnasium de Koeren: lo. dr. J. H. Bierma, leeraar aan het gymnasium te Leiden; dr. A. Drost, Jr., leeraar aan bet gymnasium te Tiel; 2o. dr. H Smit, leeraar gymnasium te Groningen; mej. dr. M. J. Baale, leerares aan bet gymnasium to Assen. In den ouderdom van 75 jaar is te Utrecht overleden de emeritus-predikant ds. J. Kutsch Lojenga. De overledene werd candidaat in 1861, was achtereenvolgens predikant te Acquoy, Gorredijk en Mars- sum; in Mei 1881 legde hij zijn bediening neer, werd echter in 1882 weder predikant te Zwartewaal, 1884, te Enkhuizen, in 1895 te Santpoort en op 1 Jan. 1906 emeritus. (U. D.) Op last van H. M. de Koningin brengt directeur van het Kabinet der Koningin in de „Stct." ter algemeene kennij, 'dat, gedurende Hr. Hs. verblijf in 't buitenland de aan Haar gerichte brieven in geslo ten omslagen, voorzien van een adres a-an H. M. op de gewone wijze per .post kun nen worden ingezonden, of bezorgd bij het Kabinet der Koningin te 's-Gravenhago. Prof. dr. U Ph. Boissévain, te Gro ningen, heeft zijn benoeming te Amsterdam tot hoogleeraar in de Oude Geschiedenis en Romeinsohe Oudheden aangenomen. L (N. V. d. D.) De Leeuwarder gemeenteraad heeft aan dr. C. Albers op diens verzoek eervol ont slag verleend als leeraar aan het gymna sium.. LEIDSCHENDAM. Men is begonnen met de werkzaamheden in den toren der R.-K. kerk tot liet plaatsen van twee nieu we klokken, welke a. s. "Vrijdag hier zul len arriveeren uit Duifcsohland en 15 Aug- voor het eerst in gebruik zullen worden genomen. LISSE. Voor rekening van enkele land bouwers zal bij' den aanlegsteiger een weeg brug worden gebouwd. Gisteren heeft men daarmede een aanvang gemaakt. Sinds enkele weken wordt hier op Za terdagavond bloemenmarkt gehouden, het geen veel belangstellenden en veel koopers trekt. In verband met de bollenschuren, d.w.z. nu alles geld verdient in de bollen schuren maken de bloemenverkoopei's goe de zaken, en hefc geeft een aangename levendigheid op sfcraafc. SASSENHEIM. Gisteravond heeft in de zaal van .,Het Bruine Paard" mevr. Bois- sevainPijnappel, uit Amsterdam, eerf redo gehouden over: Vrouwenkiesrecht in Binnen- en Buitenland." Hoewel het met deze warmte een slechte tijd is voor verga deren, was er aardig publiek, voor het meerendeel dames. Nadat mej. Steverding de vergadering had geopend en de spreekster bij de aan wezigen had ingeleid, behandelde deze op zeer bevattelijke wijze haar onderwerp. De avond was niet onvruchtbaar: tien personen gaven zich' op als lid. De vergadering werd, met dankzegging aan do spreekster voor de mooie rede, door mej. Steverding gesloten. NOORDWIJK. Omtrent het aanrijd^tl' van den wagen met glas en aarde werk M. van Z. waren wij verkeerd ingelicht.", 't Was niet de auto van „Leeuwenhorst" maar de hittewagen van „Leeuwenhorst". En het gebeurde niet op de Zeestraat maar in de Kerkstraat. De -de is al vergoed door de famiie G. NOORDWIJK. De landboi *wer H., van hder» kwam hedenmorgen met een voer hooi aanrijden langs het Schie; boen hefc voer te dicht aan den slootkant kwam en de wagen omkantelde over de sloot, die nu droog is. Volgens ooggetuige deed de voerman een dutje en gaf alzoo geen acht cp het rijden.: Paard en voerman kwamen er goed af. De voerman was na het gebeurde.... wak ker 1 Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Dordrecht mr., H. Heuvelink, thans ambtenaar van hefc openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arr. Amsterdam ter standplaats Amsterdam; zijn benoemd, tot ambtenaar van hefc openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arr. Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, jhr. mr. A. R. op ten Noorfc, thans ambtenaar van het openbaar minists-. rie bij de kantongerechten in het arr. Zufc-, fen, ter standplaats Zutfen, bij de kanton gerechten in het arr. Zutfen mr. H. B. Ver- Loren van Themaat, advocaat en procureur te Zeist is met ingang van 1 September 1911 be noemd tot leeraar aan d'e rijles H. B; S. te Heerenveen: A. Neter, tijdelijk leeraar aan die school; is met 1 Sept. 1911 benoemd tot leeraai aan de rijks hoogere burgerschool te Mep- pel G. A. Brands* tijdelijk leeraar aan die school; is met 1 Sept. 1911 benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Mep* pel G. J. Kloezeman* tijdelijk leeraar aan! die sohool is voor het tijdvak van 1 September 1911 tot en met 31 Augustus 1912 benoemd- tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te Mep- pel dr. G. Schenk, tijdelijk leeraar aan die school; is voor het tijdvak van 1 September 1911 tot en met 31 Augustus 1912 benoend tot leeraar aan de rijks II. B. S. te Groningen' H. G. de Maar, aldaar; is voor het tijdvak van 1 September 1911! tot en met 31 Augustus 1912 benoemd tofc leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Gouda S. van Heyningen, tijdelijk ber< aar aan die school; is voor het tijdvak van 1 September 191 f tot en met 31 Augustus 1912 benoemd fcoij leeraar aan de rijk: H. B. S. te Goucvai P. C. van der Wolk, te Utrecht; zijn in verband met een reorganisatie vani het secretariaat der bij kon. besluit van 30 Juli 1909, no. 42, ingestelde staatscorr.-i missie voor de werkloosheid met ingang van 1 September 1911, mrs. J. G. Brons te 64) Het was den keUner opgevallen. HU bad ge dacht, dat zy niet goed was, maar dat scheen toch niet het geval. Zy scheen met haar ge dachten elders to zyn. „En weet u ook waarheen zU reisde?" De kollner haalde de schouders op. „Dat kan ik u, helaas, niet zeggen."* „Ik dank u," wilde Havestrand zeggen. HU kon echter de woorden niet uitbrengen. Verward tastte hy naar z(jn hoofd, waggeldo en voordat de kellner toe kon schieten, was hy bewusteloos op den grond gevallen. Een dokter, die juist in de wachtkamer was, snolde te hulp en hielp den bewuate- looze in de zykamer dragen. „Algemeene uitputting en zwakte", zei de dokter. „De man is biykbaar pas van een ziokte genezen en heeft nu te veel van zyn krachten gevergd". Een uur later was Bernard naar het stads ziekenhuis vervoerd. Men had in zyn zak visitekaartjes en brieven gevonden, waaruit duideiyk bleek wie hy was. Daarop was er aan de firma Riefenstabl geschreven en ook een telegram was daarheen gezonden. „Daar heb je het all" riep mevrouw ten hoogste ontsteld. „Dat moest wel zoo afloopent Wie gaat er nu ook terstond na een zoo zware ziekte op reisl Maar ik zeg je, man, dat dat snelle vertrek van juffrouw Eichen hiermee in verband Btaat. Het kan niet anders. Zoo iets neem ik nooit weer In myn huis." „Het spreekt vanzelf, dat wy moeten gaan zien hoe het nu mc Jiem is", zei Walter. „Als ik in den loop van den middag ver trek, kan ik hier morgenvroeg terug zyn." „Wat hebben wy er eigeniyk mee te maken?" wilde zyn vader tegenwerpen, maar Walter bleef volhouden, dat hy verplicht was om naar Bernard te gaan. En zoo ging hy dan op reis. Toen hy weg was, besloot zyn moeder, die nog steeds niet had uitgemaakt wie het was, die Walters hart had veroverd en oen huwe lijk met Marietje Reitske onmogeiyk had ge maakt, nog eens een schorp onderzoek in de laden van Walters scbryftafel In te stellen. Tot haar vreugde vond zy de groote lade, die anders altyd gesloten was en waarvan Walter den sleutel by zich droeg, los. Hy had in de haast blykbaar vergeten de lade dicht te doon. Mevrouw Riefenatahl vond in deze lade de brieven van Lotte Schneider; zy vond er zelfs een portret en opeens was alles haar nu duidelijk. Zy kon een kreet van woede en verbazing niet onderdrukken en snelde buiten adem naar de kamer van haar man, by wien zy wild kwam binnenstormen. „Maar vrouw, wat scheelt jel?" „Ik ben er achter, August, ik ben er nu eindeiyk achter. Daar, die is bet, en wat zeg je nu?" Zy hield hem Lottes portret voor. „Hy zal er van lusten, als hy thuis komt," zoi de oude Riefenstabl boos, nadat hy zyn eerste woede door een paar krachtige vloeken had lucht gegeven. Zyn vrouw knikte. „Ja zeker, hy moet maar eens thuis komen dan zal hy er van lusten. Wacht maarl" zei ze dreigend. Mot ongeduld verwachtte mevrouw de terug komst van Walter. Eindeiyk kwam hy don volgenden morgen. Hy zet dadeiyk, dat de ingenieur zeer onvoorzichtig had gedaan met op reis to gaan en dat hy nu wel weer gerulmen tyd in het ziekenhuis zou moeten liggen. Hoe viel hem wel op, dat zyn moeder hem wat koel ontving en hem erg uitdagend aankeek by zyn reisverhaal, maar hy ver moedde toch nog niet welk gevaar er drei gend in de lucht hing. „Komaan, nu moet Ik dadeiyk maar naar het kantoorl Vader wacht zeker al op my," zei Walter ten slotte, zich omdraaiend, om uaar de deur te gaan. Maar op gebiedenden toon riep nu zyn moeder: „Hier biy venEerst moet ik ja nog spreken l" Zyn moeder had haar hand steeds aobter den rug gehouden; nu stak zy die plotseling vooruit en hield hem Lotte Schneiders portret voor. „Dus die is het? Diol" Hy vras een ooganblik verrast. Het was het portret, dat zy op de Broeken hadden laten maken. Walter herstelde zich echter terstond. Hy keek met liefdevollen blik naar het por tret en een vroolyk lachje kwam op zyn ge laat Hy knikte zeer kalm en zei „Welzeker, die is het!" Die kalmte maakte mevrouw Riefenstabl nog toorniger dan zy al was. Zy snoof als een stoommachine. „En je ontkent het nletl Je doet maar net of dat iets heel gewoons lal Maar wat zou 'je ook ontkennen? Ik weet immers alles, Alles, zeg ik je." „Dat geloof ik graag," zei Walter steeds kalm en lachend. „Daar, waar het portret lag, zult ge nog wel meer gevonden hebben. Ik behoef er dus niet lang met u over te praten en kan Üe zaak kort samenvatten. Ik had het u toch in deze dagen moeten zeggenLotte is myn verloofde." „Watl Je verloofde? Dat dacht Je; maar wy zyn er ook nog. Ik heb haar geschreven en de vraag is wat z*y nu zal Z9ggen t" „Wat hebt u gedaan, moeder? Een brief geschreven?" riep hy driftig. „Maar weet vader daarvan I" Meteen ging de deur open en zag Walter zyn vader met toornig gelaat op den drempel staan. „Zeker, ik weet er van. De brief droog ten zeerste myn goedkeuring weg." „Dan kan ik niet anders doen dan terstond naar Lotte gaan, om het onheil, dat uw brief kon stichten, te voorkomen. „Weet wel, wat je dootl" brulde zyn vader. „Ik weet het zeer good. En vergeet boven dien niet, dat ik negen en twintig ben en vry te doen en te laten wat ik wil, al verzet u nog zool Ik had gehoopt hlsr kalmer met u over te kunnen spreken; maar als dat niet gaat, dan „'t Is wat moois l" riep mevrouw scherp. „Over zóó iemand zou jy kalm met ons willen spreken. Zoek dan eerst maar eens een meisje, dat waardig is ons huis to betreden. Deze is hoog6t onfatsoenlijk. Die gaat met je op zomerreisjes en wie weet waar al niet naar toe. Zoo'n meisje zou hier zeker in ons huis komen? Neen, dat nooitl" „Wees kalm, moeder," zei Walter; „Lotte heeft geweigerd hier in huis te komèn. „Nu, goed, dan is de zaak uit en kunnen wy over wat anders spreken," zei de oude Riefenatahl. „Best," zei Walter. „Er ia echter nog éón ding, waar ik op wyzen moet. Wonscht u Lotte niet als uw schoondochter in dit huis to ontvangen, dan zal ik genoodzaakt zyn oldero te gaan wonen met haar." De moeder kon' van schrik geen woord meer uitbrengen; iets7"dat haar maar hoogst zelden overkwam. Maar de vader riep, rood van woede: „Wil je ons het pis'ooi op de borst zetten „Hemeltje neen," was het rustige antwoord, „maar ik ben opgevoed naar den regel, da( ieder zichzelf hot naaste Is, en daarnaar zo' ik nu ook moeten handelen. Eerst moot ihr echter den brief lézen, dien mUn moedor nay' myn verloofde heeft geschreven." Weer wilde hy naar de deur gaan, en weor werd hy teruggeroepen. „Je wilt op reis naar-Beriyn," zei zyn vader, „Je zult op reis gaan, maar niet naar Bei lyn^ Naar Hamburg zul je gaan De firma Bien- grüber en Nieberding staan voor een fanlisf en dat terwyi zy ons nog ruim acht en twin tig duizend gulden schuldig zyn. Ik kwam het kantoor om je dat te zeggen. Je moet dadeiyk naar Hamburg om te trachten daarvar te redden wat te redden is." „O weel" zei Walter, lerwyi hy als goede zakenman terstond overlegde of nog nie^een goede wending aan die zaak te goven was. Bovendien lag Hamburg on hooi stuk dichter by Londen dan Berlyn. Het zou dus gemak- keiyk zfin even naar Londen over te steken, waar hy nog eenige besprekingen moest houden in verband met zyn eigen zakon. Mevrouw toonde zicb ook terstond andera. „Ja, ja, daar moet iemand heenl Wanneer gaat de trein naar Hamburg? Lieve Hemel, acht en twintig duizend gulden I Maar mis schien is het nog te redden. Je moet oorst nog wat eten, Walter l" (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1