Gedresseerde Honden, Apen en Katten Clowns en Augusten in het Circus Charles. Uit de dierenverzameling van het Circus Charles. De wonderbaar gedresseerde Zeeleeuwen van den Heer Direeteur Charles in het Circus Charles. ff Zoölogische Zeldzaamheid. Getemde Gnoes (gehoornde paarden) welke zich aan den halster laten leiden. De wonderbaar gedresseerde Zeeleeuwen van den Heer Directeur Charles. deze plompe dieren, die zich op het vaste land zoo geheel onbe holpen gevoelen, in de manege glijden en zich met eene, met hun lichaamsbouw zoo zeldzaam in tegenstelling zijnde gemak worden overal als een hoófd-clou van het programma beschouwd. Een uitroep van verwondering klinkt door de dichte rijen, als kelijkheid op den buik verder schuiven. De kloeke dieren tooneu eene verbazend intelligentie le bezitten, als zij als jongleurs en equilibristen niet eene zekerheid werken, waarom menig artiest hen benijden mag. Niet slechts ballen, hoeden Ullaid fkktnf k0^ lc!eke dlei'en' maai' Zl'lfs ee" brandende lamp en brandende akkels balanceeren en jongieeren zij met hunne spitse snuiten, werpen ze hoog in de lucht, om ze dan weer op te vangen. e aeei aer inaiscne Kudde Runderen, Zeboes en Jaks van het Circus Charles. Tamme Lama's, die Ingevoerd zijn en den vreemden volken van het Circus Charlos tot trekdieren dienen. Als wij de uitgebreide Menagerie van het Circus Charles doorwandelen, vinden wij opvallend mooi de buitengewone verschei denheid van de vreemdste dieren, wier dressuur men voor geheel onmogelijk zou houden. Daar vinden wij een gansche verza meling goed verzorgde Zebra's, Zebroiden, Gnoes, Yaks, Lama's, Zeboes, Struisvogels en veel meer andere. Deze zeldzame diersoorten, die men bijna nooit in zijn leven heeft ont moet, in de arena van een circus gedresseerd te zien voorgesteld, is zeker verbazingwekkend en toch, het schier ongeloollijke wordt bereikt door volharding, geduld en steeds weer her halen. Want niet meer zooals vroeger door kastijdingen en zweepslagen, maar door een lief derijke behandeling der dieren wordt de dressuur beproefd en bereikt. Het is een arbeid, ge lijk aan dat der moderne kinder opvoeding. De kunst, om de ziel van het te dresseeren dier juist te leeren begrijpen en deze op de juiste wijze te behandelen, maakt den meester, die zijn eigen ik, zijn geheele persoonlijkheid moet geven, om den dieren als 't ware in te gieten, zich nader bij hem aan te sluiten en vóór alles, zich verstaanbaar te maken! Tot hiertoe is het reeds een flinke schrede, maar vóór dit is vaak een nog veel, veel moeilij ker werk te vemchten, namelijk: de meest wilde, uiterst koppige dieren eerst tam te maken, hen aan den omgang met menschen in het algemeen te gewennen! Men doet thans een beroep op het verstand der dieren, omdat, men bij de voor dressuur in aanmerking komende een zeker deel vernuft veronderstelt, en den drang, waaruit zh volgen,, noemen wij „instinct". Niet echter behoeft dit instinct uit een gevoel van vrees te ontstaan, het kan integendeel evengoed een gevoel' De Kudde zeora s van het Circus Cnanes. van trouwe aanhankelijkheid zijn,. wat den dieren tot het doen van e vei langde werkzaamheden aanspoort. In 't bijzonder zal dit bij honden en paarden het geval zijn, die echter, evenals andere gedresseerde dieren, juist ten gevolge van het hun ten dienste staand vernuft eene gedwongen noodzakelijkheid voelen, zich 111 het onvermijdelijke te schikken en hun „werk" te verrichten. De^komische gedresseerde IJsberen van den Heer Directeur Charles. Ponnyhengst en Zeura met nun jonge Zebroïd. Een zoölogische Curiositeit. Het is eene oude Al tisten-wijsheid, dat kinderen de scherpste critici zijn, ook, dat zij de beste en goedkoopste reclame maken voor hetgeen hun bijzonder imponeert en hunne nieuwsgierigheid prikkelt. Niet in het minst het theatre in het algemeen als wel de artistieke kunsten in liet bijzonder boeien oog en hart der kleinen en verwerven zich daardoor een bijzonder publiek. Sprookjes- en schaduw-spelen, balletten feeëriën en in den laatsten tijd, waar de kunst meer dan ooit aan practiscne opvoeding wordt dienstbaar gemaakt, ook opvoe ringen van klassieke spelen vinden plaats. Apen- en Janklaassenspel op kermissen en jaarmarkten, wier lang vervlogen luister thans in kinematograaf-thea ters nieuwe triomphen viert. De bescheiden ziel van het kind eischte weinig; op een laag peil staande vertooningen, die, noch uit een oogpunt van kunst, noch uit dat van techniek, moeilijkheden opleverden, waren in staat, het hart dei- kleinen te doen jubelen en duizendmaal weer zagen zij dezelfde streken van den verafgoden Janklaassen en werden niet moede, de zelfde kunststukjes uit dit of dat reizend apen-spel te applaudisseeren. Thans zijn ook de kinderen modern en veeleischend geworden! »Er zijn g^ene kinderen meer!« is het refrein van een bekend, zeer waar liedje. Dh ojeugd van thansa verlangt rechten en wil erkend worden; een verschijnsel, waarmee de zakenman niet minder rekening moet houden dan de opvoedkundige. Kinderen zijn een factor geworden, waarmee men rekenen moet; onze kinde- i ren hebben in de school geleerd, zelfstandig te oordeelen, en daar zij, juist omdat zij kinderen zijn, alles naïef en onbevangen opnemen, zoo is hunne kritiek van hooge waarde, hun bijval een instinctmatige, hun lof impulsief. Deze ge volgen van eene moderne opvoeding zijn daarom prijzenswaard en verheugend, „Rigo" in het doodenrad. omdat de kinderlijke natuur zich geeft, gelijk ze is, wat men nier- aan ziet, dat deze moderne kinderen nog voor iets in geestdrift kunnen geraken, een ideaal, wat bij ons volwassenen var. dezen tijd reeds lang verloren is gegaan! En deze geestdrift is het, waarmee onze kritisch gevoelende kinderen een circus begroeten en verwelkomenHier vereenigt zich alle schijnbaar niet meer aanwezige vreugde met de artistieke vertooningen. Hier gaat de ziel van het kind zich één gevoelen met die van het trouwe huisdier, dat in de manege zijne bewonderde kunststukjes vertoont, waardoor op al die sneller slaande kinder harten en -hartjes een niet te verbreken magnetische kracht wordt uitgeoefend. En welk een heerlijae verrukking gaat door de rijen dezer kleinen, als in »hunne« voorstelling de middag- kindervoorstelling de oude, beminnelijke dresseur, de heer Benoit A hl er s een gansche schaar van gedresseerde apen, hon den en katten in de manege voert! De ongelooflijkste kunststukken voeren deze schrandere dieren uit, en bij iedere vertooning applau disseeren de kleinen opgetogen. Al die sierlijke diertjes springen, tollen en schommelen hier, precies zooals onze kleinen spelen en elkaar najagen Clowns en Augusten. zijn er in het Circus Charles in groot aantal, de een al koddiger dan de andere, elkander steeds weer" overtreffend in grappigheid. Het is onbe- scluïjfelijk wat deze opgesmukte snaken voor leuke invallen hebben en wat zy niet met hun luimige scherts parodeeren. Reeds de uitdrukking van het gelaat dezer manegekomieken verwekt onbedaarlijke lachbuienen een enkel woord van hen is voldoende om dreunende lachsalvo's door het gansche gebouw te doen weerklinken.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 24