CIRCUS-CHARLES- Naar het Circus! De groote reclame van het Circus Charles. Grootste Wanderschau van Europa. Leiden. 18—21 Juli. 18 Juli 1911 ff De kosten der reclame. Geïllustreerde Courant van Schuttersveld. Slechts 4 Reeds lang voor de aankomst en het begin der gastvoorstellingen van het Circus Charles zijn de talrijke reclame-afdeelingen der onderneming in de weer om de inwoners van de aanstaande komst van het grootste Wanderschau van Europa te verwittigen. Het oude spreekwoord: Goede wijn behoeft geen krans, geldt thans niet meer, nu heet het meer: ieder zakenman prijst zijn waar en hoe beter hij dit kan des te grooter zal zijn afzet zijn! Circus Charles is een van die zeldzame onderne mingen die steeds gaven, wat zij in hunne aankon digingen bekend maakten. Overal waar Circus Charles komt, zijn publiek en pers het eens dat het in de geweldige reclame beloofde niet slechts in ieder opzicht is gegeven maar nog veelmalen over troffen is. Het succes van het Circus Charles is dan ook in iedere plaats zonder weerga en ons beeld toont de schaar van menschen die bij de afscheidsvoorstelling te Stuttgart, waar het circus den vorigen zomer verbleef, geen kaarten meer konden krijgen en trots een verblijf van 21 dagen nog den laatsten avond voor een uitverkochte tent kwamen. Op den voorgrond zien wij de groote 180 centenaar zware (ledige) requisieten- en passa giersauto van het Cinus Charles, die voorden prijs van 18000 van de „Neue Automobil-Gesellschaft' Ie Berlijn aangekocht werd. Als dit snorrend ge vaarte door de straten gaat, blijft ook de meest verwende stadsbewoner en de grootste Ilypochondrist verwonderd staan en ziet hoofdschuddend de rollende reuzen-reclame na. Een dergelijke propaganda maakt Volkstoeloop bij de afscheidsvoorstelling te Stuttgart. De reusachtige Reclame-Auto van het Circus Charles, 180 Ctr. zwaar, die van de N. A. G. in Oberschöneweide gekocht werd. de volgwagen der tram zooals onderstaand beeld te aanschouwen geeft. Een reuzendekkleed sluit de wagen van onder tot boven af en op de lijnen van de stadstram beweegt zich deze reclame geluidloos en zelfwerkend door de woelige straten. Wat een moderne reizende onderneming, zooals Circus Charles is, heden ten dage voor reclame noo- dig heeft, hiervan eenige voorbeelden: Het jaarlijksclie papierverbruik alleen voor extra uitgaven van verschillende tijdschriften en bijlagen, die in eigen drukkerij gemaakt worden beloopt meer dan 200 raillioen vellen, voor welker vervoer ongeveer 800 spoorwagens noodig zouden zijn, die samenge koppeld een trein van plm. 1 mijl lengte zou worden. De verzending der clrciiscourantcn vindt regelmatig plaats als ijlgoed en worden gelijktijdig de op eigen drukkerij vervaardigde brochures, albums, pro gramma's en gezamentlijke formulieren verzonden. De groote gekleurde platen, die in den loop van een jaar voor reclame worden opgehangen zouden op eikaar gelegd thans een stapel van circa 1600 M. geven en hiermede aan de hoogte der sneeuwbergen gelijk zijn. 1500 vaten stijfsel zijn in den loop van een jaar noodig om bovenstaande kleinigheid aan te plakken. Men rekene voor ieder vat 5000 kwaststreeken, ver- menigvuldige deze met het aantal der vaten en men zal overtuigd zijn, dat deze arbeid alleen aan de onderneming een bedrag van f 51000 per jaar kost. De groote stads- en landsreclame vordert buiten de bovengenoemde tijdschriften en bijlagen een bedrag van pl.m. 12000 per maand. Daar het Circus Charles gedurende een zomerseizoen pl.m. 80 plaatsen bereist zoo maakt dit een som uit van ƒ120.000 alleen voor de zomermaanden. Het wintergebouw bereist met 2 i 3 weken oponthoud circa 58 plaatsen, waarvoor de onkosten per plaats natuurlijk veel grooter zijn en in doorsnee ƒ9000 beloopen, zoodal een gezamenlijk onkostenbedrag van ƒ192.000 per jaar besteed wordt. De extratrelnen van 80 assen, die de onderneming voortdurend van de eene plaats naar de andere voeren, hebben in het laatste halfjaar een bedrag van ƒ60.000 gevorderd, wat (in één jaar maar eventjes ƒ120.000 uitmaakt. 11 -nrïv lin i liinmnr'i' 'i Een tram-volgrijtuig als Reclame-wagen. B. JAÜOB8, Groningen. Er zijn maar weinig woorden in onze lieve taal die zoo electriceerend, zoo zinnenbedwelmend op ieders gemoed inwerken als het ééne woord „Ci reus". Een wereld vol illusiën, een smachtend verlangen, een land van fabelachtige droomen, toovert dit woord te voorschijn en houdt alles in zijne kluisters gekneld. Circus dal is een klank uit de grijze oudheid, in den knellenden mantel van het moderne, een onver- vuldjbenijdenswaardig ver langen óók die wijde, wijde wereld in te kunnen gaan en zich overal thuis te ge voelen, ontvangen te wor den met open armen, met vroolijk hart, met jubel en verrukking. „Circus" een blik vol verlangen zweeft in gedachten uit berookte fabrieksgebou wen, stoffige kantoren en bedompte woningen naar den verren horizon en ver dwijnt in het verre cind- looze niet van de ondoor dringbare atmospheer. Een lichte siddering voert door de harten van allen die deze klank hooren, verstaan en begrijpen en een heer lijke roes van blijdschap, van jubel en geluk ontrukt aan ons harl een verlan gensvolle zucht van zalig alvergelen Dal is romantiek, roman tiek in den waarsten zins des woords, een levende roman, die zich voor onze oogen afspeelt! Een spie gelbeeld van moderne cul tuur en techniek, die, zich volmakend in genoegen verschaffende werken, elkaar de hand reiken. Zoo klopt ons hart bij den aanblik van deze resultaten der nimmer rustende industrie en aarzelend weerhoudt men zich ook maar te probeeren een vergelijk te treffen tusschen voorheen en thans! Vergeten in de wankelende Maringotte van voorheen, verdwenen het medelijdend lachen van de weinige „bewonderaars" der vroeger veel bespotte „broodlooze kunst". Miss Charles, de stoutste Leeuwentemster. Charles Krone, Directeur. OPENING Uitgave van hot Circus Charles. Bureau govestigd te Berlin, N. Bornholmorstraseo 73. Verantwoorde lijk uitgever: Eberhard Schulz, Expeditie van het pers-bureau van het Circus Charles, Wagen 52. Nadruk der gezamentlijke clichés en artikelen ver boden. Allo rechten, in 't bijzonder die van hot overzetten in vreemde talon, voorbehouden. Origineele opnamon door h^t photographisch atelier van Circus Charles. 's avonds 7V/2 uur. Speelplan voor Leiden: Dinsdag 18 Juli 's avonds 7.30 uur: Gala-Première. Woensdag 19 Juli 'a mid dags 2 uur en 's avonds 7.30 uur: 2 Grooto Voor stellingen. Donderdag 20 Juli 's avonds 7.30 uur: Bravour-Avond. Vrijdag 21 Juli 'a middags 2 uur: A fscheids-V oorstelling.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 21