Uit Richard Wagner's moeilijksten tijd. VLEKTYFHUS. Tarkeosdressoar. Verreweg de moeilijkste dressuur is die van varkens. Wat hun aan gevaarlijkheid ontbreekt, vervangen zij rijkelijk door hun voorbeeldélooze traagheid en domheid, wel ke aan de lankmoedigheid hunner dresseurs groote eiscben stelt. Des te origineeler zijn rij daardoor even- wed in hun aangeleerde knapheid, welke in zoo komische tegenstelling is met hun dom' me en flegmatische natuur. Hierboven ziet men zulke wèlonderwezën diertjes, welke thans in een B-erlijnsehe in richting hun kunsten vertoonen. in haar en op haar bevindt, even zwaar als een kogel van dezelfde grootte, welks soor telijk gewicht 5.505 maal zoo groot is als dat van zuiver water. Daar nu zoo-wel het volume der aarde bekend is als (bot soortelijk gewicht van water, kon men concludeeren, dat de ge- heele aarde 5960 trillioen ton weegt. Vroe gere uitkomsten zijn hiermee iu overeen stemming. Zoo vond Braun de geleerde Jezuïet voor de dichtheid der aarde, 5.527 en voor baar gewicht dus 5987 trillioen tonWilsing, in Potsdam, 6100 trillioen ton en Baily 6040 trillioen ton. Deze uitkomsten zijn dus fraai met elkaar in overeenstemming, alhoewel absoluut geno men, is er toch zoo'n ontzaglijk verschil in de opgave van maximum en minimum gbwicht, dat (het verschil, toch nog 7 k 8 maj>d meer bedraagt dan het totale gewicht van al het water op de aarde. Ook voor de maan zijn nieuwere bereke ningen verricht door A. R. Hinoks. De onderzoekingen van dezen berusten op de photographis che bepaling der positie, wel ke de kleine planeet Eros in 1900 en 1901 innam, toen zij dicht bij de aarde stond. Men weet dat een planeet bij (baar loop den invloed ondervindt van de zon en van alle andere planeten, en daardoor in haar loop afwijkingen vertoont. De grootte dezer „storingen", door elke planeet uitge oefend, is zeer nauwkeurig te berekenen, zoodra de massa en de beschreven baan nauwkeurig bekend zijn. Zulks is bier in derdaad het geval, en nadat de invloed van elke planeet afzonderlijk op den loop van Eros was afgetrokken, bleef als rest over de invloed, door de maan ófcgeccfend. Die invloed bleek een zoodanige, gelijk hij zijn moet, wanneer de maanmaissa 81.53 maal Heiner is dan die der aarde. Bijgevolg drukt dit getal de verhouding uit tusschen de massa's van aarde en maan, en op aard- sohe weegschalen gewogen, zou het ge wicht der maan dus 73.5 trillioen ton be dragen. Ook dit cijfer klopt met vroegere. Zoo vond Newoolb voor het cijfer 81.53 het bijna precies gelijke 81.55 en Gill 81.76. De maan weegt dus 81.6-maal min der dan de aarde, dus 73.5 trillioen ton, zoo men het gewicht der aarde op 6000 trillioen stelt. Er zijn oogenblikken, waarin een kunste naar eenonlesohbare begeerte gevoelt om te worden geminacht door zijn tijdgenoo- ten. Op een keer, dat ik het slachtoffer van gnlfo1 een oogenblik was, deed ik de volgen de vraag aan mijn lezersKan de geschiede nis der menschhêid sedert d© verjaging uit het aardsch Paradijs mij een gebeurtenis noemen, welke met de volgende te verge lijken is 1 Midden in onze verlichte eeuw woont op een dakkamer te Parijs een man, een vreemdeling, een ongelukkig wezen, kwij nend van (honger en ellende, verlaten van een elk, van zijn hond zelfs. Het geschiedt op een winteravond dat hij spreekt tot een braven man, die glimlacht en hem in dat oogenblik tot vertrouweling dient ter wille van een paar stuivers, welke deze hem ge geven heeft, waarschijnlijk om het recht te hebben den zot, die met hem spreekt, een weinig uit te lachen. Duister. Wat ben ihi Een muzikant, een armzalige schooier, een bespotting voor de mensohheid. Dit alles geef ik u toe, edel moedige man. En tóch: luister eens wat ik zal doen vóór er vijftien jaren voorbij zijn, (ik vertel u dit óm u eens te laten lachen, ,u bijgevolg© voor een wijle gelukkig te ma ken, wat voor u het voornaamste is), want al zou ik u gedurende de heele eeuwigheid ar over praten, dan zouden noch uw milt, noch uw ziel, noch uw oogen om van trw oor en niet te sprekenook m aar het geringst vernemen van wat ik u zeggen ga, omdat men slechts datgene verneemt, waarnaar men in staat is te luisterendat gene, wat men reeds meer heeft gehoord, omdat gij een woestijn zijt, waar zelfs het geluid van den donder gesmoord wordt in de onvruchtbaarheid der ruimten. Wat een vent, snikt de vriend, bijna huilend van het lachen, en vervalt daarna in een oolijke, goedige extase. De dag zal komen, dat ik, schooierige muzikant, een daad bedrijven zal, die onge looflijk is en onbegrijpelijk. In irijn godde lijke kunst zijn er lieden geweest als Orpheus, Sebastiaan Bach, Beethoven, Glüok, Rossini, Meyerbeer, Auber, Mozart, Grétry, Weber, Berlioz, Bellini, Donizetti, Boïeldieu, Pergolèse, Verdi, Haendel, lie den, die de trillingen der harmonie in het hart van het menschdom zijn. Welnu, ik, ik alleen, ben de som van hun zielen en wat de menschheid nog voor geen duizendste deel aan hen heeft gedaan, dat zal zij doen aan mij, aan mij, dien men voor een zot aanziet. En dat gaat gebeuren in deze ver lichte eeuw, om uw gelukkige uitdrukking te gebruiken, mijn eeuwige vriend. Eerst zal ik de kiezers en de glorievolle koningen, de vorsten en de krijgshaftige hertogen dwingen, de oude oorlogszangen hunner schrikkelijke en grootsche zegepra len te vergeten voor het vioolgekras van mijn waanzinEn alle muziekkorpsen van armeeën zullen geen andere meer spelen in het uur van de triomfen. Ik zal ze tot mij ontbieden van uit de verste hoeken hunner koninkrijken, deze vorsten, en ik zal ze bij een temperatuur van 40 graden ophoop en, gedurende vier achtereenvolgen de dagen in bet parterre van een theater, dat ik ontwerpen zal en doen bouwen voor hun millioenen en die van al mijn verdere vrienden en vijanden 1 En zij zullen daar komen, op plechtige, beteekenisvolle tijden, en zij zullen om de staatszorgen der geheele wereld zich niet bekommeren. Dan zal ik met een simpelen brief de verdere bezoe kers nooden van de uiterste grenzen der aarde, uit Japan en de Indiën, uit Ameri ka en Rusland, tegen vierhonderd francs voor een plaats om mijn theater te betalen tien tot twaalf duizend mensehen, in een kleine stad, die mijn gril onsterfelijk zal maken. En bij het geluid van kanonnen en klok ken en trommen zullen ze bijeenkomen onder jhun wapperende standaarden. Waartoe7 Om gedurende dertig uren naar mijn mu ziek te luisteren. Anders niets. En zij zul len gereed zijn tot een ongekende geest drift De critici van alle landen. Vrienden. Vijanden. Om het even. Zij komen er en krioelen er dooreen met koningen en kei zers, zeg ik u. En zij zullen dit alles nau welijks bemerken; zij zullen niets bemer ken kunnen dan mijn muziek. Zij zullen de verste afstanden, en gevaren en schipbreuk trotseeren; zij zullen er in toestemmen om in mijn land de vertegenwoordigers, te zijn van een volk, dat door 't mijne is overwon nen en nog bloedt, en zij zullen naar mij luisteren, doof voor het rumoer der vijan dige toosten tegen hun vaderland. Om naar mij te reizen zullen zij alles vei laten, hun vrouwen, hun haardsteden, hun hartstoch ten en financieel© belangen (fi-nan-ei-ee4e belangen zelfs, hoort ge?i) om te reizen naar mij en mijn muziek. En de uitgelezen- ete kunstenaars zullen alle theaters verlaten om mijn muziek te komen ringen. En na deze dertig uren, driemaal her haald, na drie vier millioen te hebben verspild, zal ik dien schouwburg wederom verwoesten 1 En een ieder zal terugkeerenj naar rijn vaderland. En overgelukkig zijnj Daar heb ik nai lust in. Er is bier, in het voorafgaande geen. Svengali aan het woord, ook niet een dier velen onder de mannen der kunst, bij wie( elk spoor van zelfkennis door grenzelooze, zelfoverschatting volkomen is onderdrukt/ Evenmin een gewone dwaas, wiens groot heidswaanzin hem vroeg of laat naar een. verpleeginrichting voert. Het verhaal is van Villiers-de 1'Isle-A'dam, hij schreef, bet i destijds voor het Fransche weekblaadje, „Paris a. l'Eau forte" en hij handelde over Richard Wagner. Inderdaad heeft deze rijn waarsten tijd giehad, toen hij een armoedig kamertje (eigenlijk een krot) bewoonde in de Rue Saint-Roch te Parijs. Maar de vooraf gaande uitspraken getuigen het meer dan duidelijk (hoe duister het voor Wagner ook was, licht bleef hij toch altijd zien. Hij had hoop en vertrouwen, vertrouwen vooral. En dat vertrouwen stelde hem in staat gedachten te hebben en woorden te spreken, die toenmaals het waanzin nige deden denken, maar die toch eigenlijk de vormen eener profetie zijn geweest-, nog wel eener profetie, die voor een niet gering deel in vervulling is gegaan. Baireuth weet het te getuigen. In vroeger tijden was deze riekte bekend en zeer gevreesd. Zij werd vooral waarge nomen in tijden van tegenspoed, bij oörlog of hongersnood, en daarom ook wel hoü- gertyphus genoemd. Vooral de armoedige fbevolking in Terland had er van te lijdenmaar ook te Amsterdam was bet kwaad met onbekend. Gaandeweg hoorde men er echter minder van, maar in den laatsten tijd wordt dat weer anders. Hier en daar komen nu en dan gevallen voor, nog niet ïn den vorm van de ernstige epl demieën van vroeger, maar soms toch tal rijk genoeg, om te doen zien, dat de repu tatie van groote gevaarlijkheid nog ge handhaafd moet worden. Overigens is de "ziekte in haar verschijning en verspreiding nog volkomen raadselachtig. Zij gelijkt zoo veel op den gewonen typhus, de zoogenaam de febris typhoïdea of abdominaal typhus, dat rij er, althans in den aanvang, dikwijls niet van te onderscheiden is, maar eerst later de zaak duidelijk wordt, en blijkt, dat

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 16