Finaneieele Causerie. Marktberichten. Burgerlijke Stand. verzet. Nu daar 19 niet veel tegen. Onge- huwden liebbcn gewoonlijk heel wat minder zorgen, dan de getrouwden. Men treft er vaak jongelui onder, die, als zij wat meer moeten betalen, dit gemakkelijk op minder noodzakelijke uitgaven kunnen uitzuinigen. Men denke maar aan onze studenten. Er staat echter tegenover, dat voor vele gehuwden het niet belastbaar inkomen heel wat grooter wordt door den kinderaftrek. In liet veel royalere Den Haag wordt voor niet meer dan twee kinderen aftrek toege staan. Ik vind het hier gevolgde stelsel billijker, maar wilde men in dit opzicht Den Haag volgen, men zou ook daar weer iets mee uithalen. In het geheel genomen, hebben B. en Ws. in dit voorstel hot doel, dat de adresseerende Vereenigingen met haar verzoeken beoogden, bereikt en op een gelukkiger wijze dan door die Vereenigingen zelf werd aange geven En werkelijk worden de mensohen met kleine inkomens er eenigszins mee ge baat. Do overige door B. en Ws. voorgestelde wijzigingen hebben niet zoozeer betrekking cp do aanslagen zelf, dan wel op de aan- gislagenen. Het in 't leven roepen van een Commissie van Reclame uit den Raad, lijkt mij niet zco kwaad. Zooals de reclames thans door den Raad behandeld worden eenige hon derden dikwijls in het laatste halfuurtje van een lange zitting of ook wel zonder eenige op- of aanmerking onder den hamer doorgaan, heeft het weinig zin. Men zeilt nu vooral op het kompas van de belasting ambtenaren gecontroleerd als het gced zal wezen door den Wethouder van Financiën. Dan kan men licht vragen en verwachten van de expreseelijk benoemde Raadscommis sie, wier taak eohter ni.et zoo heel gemak kelijk zal zijn. Ik vrees, dat er niet veel liefhebbers voor in den Raad zullen worden gevonden. Enfin men kan zien. Sommige hee- ïen zijn nog al op het lidmaatschap van een Raadscommissie gesteld. Eindelijk willen B. en Ws. het kohier niet langer in druk voor iedereen verkrijgbaar deen stellen. Het bij de burgerij zeer ge liefde als leugenboekje" gebrandmerkte boekdeeltje zal, als de Raad met B. en Ws. aoooord gaat, dns moeten verdwijnen. Bij vele belastingschuldigen bestaat tegen de uitgifte ernstig bezwaar, zeggen B. en Ws. Dat kan dk van sommigen begrijpen, maar er zijn tooh ook voordeelen aan de open- baarheid verbonden. De een heeft hierdoor controle op den ander en ik zou mij schrome lijk moeten vergissen, als on zo oontroleur voor do gemeentebelasting niet hierdoor me- nigen wenk van uit het publiek krijgt om trent aanslagen, die den toets der eerlijk heid niet al te goed knnnen doorstaan. Ik wil daarom niet zeggen, dat er ook 'geen bezwaren aan de publiceering verbon den zijn, maar heb slechts op een enkele voordeel zijde willen wijzen. Wie zijn inko men eerlijk opgeeft, behoeft zich daarvoor toch ook iniot te schamen. Dit meende ik Van het voorstel van B. cn Ws. te moeten zeggen. Ik denk, dat het wel September zal wor den voor het voorstel in openbare behande ling komt. De raadsleden hebben dus nog allen tijd het onderwerp te bestudceren. Men kan hiervan dus allerminst zeggen, dat B. cn Ws. voornemens zijn het er vlug dcor te jagen. De Swiss Bankverein schrijft in zijn maan Overzicht over Juni als volgt: ,,Ten gevolge van de beslissing van het Hooggerechtshof, waarbij de Standard Oil en de Tobacco Trust worden veroordeeld zich te onderwerpen aan de bepalingen der Sherman-Wet met vaststelling van een ter mijn voor hun wettelijke reorganisatie, voelt het economische leven in Amerika zich om zoo te zeggen ontheven van een nachtmerrie, die het reeds lang achtervolgd had; de uitspraak wordt geenszins anti kapitalistisch beoordeeld. Integendeel wordt zo beschouwd als een toepassing van de wet, gesanctionneerd door de Amerikaan sche natie, de heiliging van een beginsel, dat gedurende twintig jaren gehuldigd is en dat gebaseerd was op volkomen juiste en redelijke gronden. De inhoud van het vonnis schijnt er op te wijzen, dat het Hooggerechtshof niet op een zuiver letter lijke toepassing der wet staat, doch alleen geleid werd door den geest der wet, bin nen de grenzen van het gezond verstand. Intusschen moest de richting der moderne economie niet veranderd behoeven te wor den door de uitspraak van een gerechts hof. Voortaan zal het zaak zijn de midde len te vinden, die zonder twijfel gevonden zullen worden, waardoor aanpassing aan de eischcn der wet mogelijk wordt, zonder dat de basis van den voorspoed der natie in gevaar wordt gesteld. Op deze gronden heeft do Amerikaansche speculatie de be slissing begroet met een krachtige verbete ring der prijzen, waardoor zij gedeeltelijk het vertrouwen der vreemde volken heeft hersteld en versterkt, en dit te meer, om dat ze in haar operaties is gesteund door gunstige oogstscbattingen. Een gedecideerde verbetering van den toestand in Amerika zou zich zonder twij fel overplanten naar de Eu.opeescho mankten en zou zeker van grooten invloed zijn op den algemeenen Europeeschen han del, vooral omdat het volumen zaken, niet alleen in Engeland, Duitschland en Rus land, doch ook aan de overz:jde van den Atlantisohen Oceaan en in Can.jda, reeds zulke afmetingen heeft aangenomen, dat men zich afvraagt of het economische hoog tepunt niet reeds bereikt of zelfs gepas seerd is. Daarom moeten wij Europeanen met dubbele aandacht onderzoeken of de economische toestand in Amerika ruimte laat voor een nieuwe opwaartsche bewe ging, zelfs indien de oogsten zouden beant woorden aan de hooggespannen verwach tingen Bovenal is 't van gewicht om te bedenken dat de beslissing tegen de trusts meer sporen *zal achterlaten en grooten invloed' zal hebben op 't Amerikaansche economische leven, dan men op 't eerste gezicht wel zou zeggen. Ongetwijfeld' zullen de groote Maatschap pijen geen onoverkomelijke moeilijkheden ondervinden om haar organisatie te doen aanpassen aan de wet, dooh dit kan niet ge schieden zonder een fundamenteele recon structie, die, ten gevolge van de bijna al machtige positie, die zij innemen, zeer na- tuurlijk een ongunstigen invloed zal moeten uitoefenen op den algemeenen handelstoe stand; en dat op zichzelf zou een onmiddel lijke opleving in 't zakenleven tegenhou den. Ten tijde van dit overgangstijdperk is een vergrooting der fabrieken, of, verbete ring der machines of uitbreiding der pro ductie nauwelijks denkbaar. Bovendien mag men niet vergeten, dat de sterke invloed van de reaótie in 1910 nog niet geheel verdwenen is. De economische verbetering is nog niet aangevangen. De koopkracht der bevolking is nog niet dermate toegenomen, dat een meer actieve productie er het gevolg van zou kunnen zijn. Ofschoon deze door nor malen grooi der bevolking, alsmede door toevloed van landverhuizers grooter schijnt,, zoo is 't gevolg aan den anderen kant, dat 't surplus van landbouwproducten, bestemd voor den uitvoer, een vrij aanzienlijke ver mindering aanwijst. Ten slotte heeft de speculatie, die in Amerika een grootere rol speelt in 't economische leven dan er gens elders, nog geen gelegenheid gehad zich te herstellen van de groote verliezen, die ze verleden jaar leed. F.n daarom ook heeft ze zich niet voldoende kunnen ver sterken om nieuwe engagementen aan te gaan van eenigen omvang of beteekenis. Zonder daarom de blijkbare verbetering in den economischen toestand van Amerika te willen ontkennen, schijnt ze toch' nog niet voldoende geprononceerd te zijn, om -en krachtigenstoot te geven aan andere markten." De ontvangsten van den Union Pacific gedurende 't boekjaar, geëindigd 30 Juni, toonen aan dat er 17 pCt. is verdiend op de gewone aandeel-en, tegen 19,2 pCt. in 1910, 19,1 pCt. in 1909, 16,2 pCt. in 1903, 16,4 pCt. in 1907 en 14,2 pCt. in 1906. 't Uit staande bedrag gewone aandeelen is 216,629,800 doll, tegen 216,577,700 doll, op 30 Juni 1910. Er zijn bijna geen convertible bonds ver wisseld tegen aandeelen. Van de oorspron kelijke uitgifte van 75,000,000 doll, van het jaar 1907 staan nog uit 36,767,175 doll., welke a 175 pCt. aanspraak maken op 21,009,800 doll gewone aandeelen. Nu de kwestie van het aandeelenbezit in Southern Pacifies beslist is ten gunste der Maatschappij, is het niet onwaarschijnlijk, dat de markt zoo nu en dan belang zal stellen in het splitsingsplan. Indien dit ge schiedt op basis van een verdeeling onder de aandeelhouders van het bezit in andere Maatschappijen, dan zou dit zeer zeker een mooi zaakje zijn voor de tegenwoordige aandeelhouders- Echter moet- dan dé nete lige kwestie beslist worden betreffende de rechten der preferente aandeelhouders. Behalve het bezit in aandeelen Southern Pacific en in aandeelen van Maatschap pijen, die een integreerend gedeelte uit maken van het- Union Pacific-stelsel, be vonden zich op 30 Juni in portefeuille- aandeclen, die 129,894,992 doll, gekost heb ben, en die alle vrij en onbezwaard zijn. Moge-lijk besluit de Union Pacific er toe dit aandeelen-bezit te liquideeren, indien de omstandigheden gunstig zijn, op dezelfde wijze als ze haar bezit in preferente Atchison en gewone Milwaukees heeft geli quideerd, in beide gevallen met winst, om niet te spTeken van den verkoop van an dere bezittingen, o. a. van Hill-fondsen, met reuzenwinsten. De opbrengst daarvan zou met 'voordeel kunnen worden gebruikt tot uitbreiding en ontwikkeling van het be staande systeem. Behalve de uitspraak ten gunste der Maatschappij is de meest belangrijke me- dedeeling in het verslage al is ze officieus, dat in het vervolg niet meer gefinancierd zal worden door de uitgifte van convertible obligatiën. Tot nu toe is het kapitaal, be- noodigd voor uitbreiding, bijna uitsluitend uit die bron gekomen, en het breken met die methode doet de interessante vraag rij zen, of in het vervolg het nieuwe kapitaal zal verkregen worden door uitgifte van nieuw aandeelenkapitaal. Tot nu toe is dit in de geschiedenis der Union nog niet voo: gekomen. De Erie heeft 6 millioen dollar nieuw materiaal besteld. De netto ontvangsten dezer Maatschappij, boven vaste lasten, zullen bijna voldoende zijn, om dit te be talen. Natuurlijk zou dit niet de beste wijze zijn om te financieren, en het bestuur zal ongetwijfeld zijn toevlucht nemen tot de uitgifte van „equipment obligaties." In de eerste week van Juni verdiende de Maatschappij op 40,000 dollars na, evenveel bruto aüs in de overeenkomstige week van het recordjaar 1907. In de tweede week van Juni waren ze gelijk aa-n dio van Juni 1907. De bruto s van de maan<l Juni mogen daarom geschat worde op 900,000 doll., of ongeveer even veel als in het beste jaar en 200,000 doll, meer dan in Juni 1910. Gedurende de lli maand tot 14 Juni toonen de bruto's een vermeerdering aan van 1,550,000 doll, en over het jaar zullen ze waarsch Jnlijk een vermeerdering aanwijzen van 1,700,000, een resultaat, dat slechts weinige Maatschap pijen kunnen aanwijzen. Indien de exploi tatiekosten op hetzelfde niveau blijven, als gedurende de eerste 10 maanden mag men verwachten, dat de Maatschappij 56,500,000 doll, bruto ontvangen heeft gedurende het boe'kjaar en netto 15,700,000 doll., waarna er dan, na alle vaste lasten, een surplus zou overblijven van 6,000,000 doll. Op die basis zou de Maatschappij het volle 4 pet. dividend verdiend hebben op e 1ste en 2de Preferente aandeelen en 3 pet. op de 112,378,000 doll, gewone aandeelen. Zoowel aandeelen Erie alö Southern Railway werden gedurende de afgeloopen week gestadig door Londen en New-Yoik opgekocht. W. Loosdaincn, 14 Juli. Groenten veiling. De vol gende prijzen werden betaald: Bloemkool 1ste soort f 6.20 a 15.2de soort ƒ1.70 a ƒ5.60 per 100 stuka. Komkommers (Eng.) late soort ƒ3.-— a ƒ4.60, 2de soort 1.20 a 2.—, 3de soort a per 100 stuks. Salade lste soort 0.90 a ƒ1.—, 2de soort ƒ0.40 a f0 60 per 100 krop. Peen lste soort ƒ2.10 a /"2.60, 2de soort 1.80 a 1.90 per 100 bos. Prei a Radijs f a per 100 bos. Raapstelen a per 100 stuks. Rabarber ƒ0 80 a ƒ1.60 per 100 bos. Peterselie /0.30 a /0.50 per 100 bos. Spinazie 0.10 a 0.12 per mand. Postelein /0.26 a ƒ0.20 per mand. Alkmaar, 14 Juli. Kaa3. AaDgevoerd 325 stapels wegende 183,500 KG. Prijs voor kleine fabrieka- ƒ32.60, boeren- ƒ33.60, volvette/'commissie boereokaas 35.middelbare dito ƒ36 50. Handel in alle soorten goed. Leeuwarden, 14 Juli. Boerenboter. Aanvoer 10/4 5 8 en /16 vn. Prijs lste soort 43 a f.F. boter. Aan/oer 33.3, 6C/6 en /li v. Prije 48.—a 49. Noteering van de Comm. lstequal.Fabriekeb. 60. NoteeriDg van de Commissie der Ver. van Botei- on Kaashandelaren in Friesland lste soort Fabrieks- boter ƒ49. Nagelkaas. Boeren-: aangevoerdkilo, prjja 49 a fabrieks-: aangevoerd 36,878 kilo prijs f 9.a f 28. Handel stadig. Leeuwarden, 14 Juli. T. veemarkt waren aange voerd 223 stieren f 95 a 390, 46 ossen 180 a f 240, 218 vette koeien 175 a 270, per kilo 36 a 39 c., 482 inelk eo kalfkoeien 160 a 280,59 pinken f 75 a 125, 260 vette kal veren 20 a 55, per kilo 3-a 42 0., 180 graskal veren 35 a 50,84 nuchtere dito /7a 14, 485 vette schapen f 26 a 30,80 weide schapen ƒ15 a 20, 124 lammeren, ƒ14 a 18, 201 vette varkens, 60 a 80, per kilo 20 a 22 c., 220 magere varkens 40 a 45, 680 vette biggen ƒ25 a 35, ide n voor de Londensche markt per kilo 18 a 19 c., 287 kleine biggen /4 a 9, 14 paardeu ƒ60 a 125. Totaal aangevoerd 3613 9tulcs vee. Voor vet vee. melk- en kalfkoeien heerscht veel vraag, alles was duur. Wol vee meer stadig. Varkens voor export fleurig. Pluimvee. Aanvoer 200 slachllcipnen ƒ0.40 a /0.75, 2000 jonge hanen 10 a 30 c loOpiepkqikens 75 a 90 c. Zwolle, 14 Juli. Aangevoerd ter veemarkt 1625 stuks, als: 466 rundereir, 78 kalveren, 124 schapen, 95 lamineren, 69 varkons en biggen. Het vee was duur. Handel traag. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien ƒ100 a 250, dito vaai zen en schotten f 95 a 215, gustekoeien voor de vetweide 95 a 185, dito vaarzen ƒ95 a 175, voorjaarskalvende koeien 95 a 195, ossen voor de vetweide 110 a 200, ïyjrjarigespringstierèn ƒ70 a 145,1V2-jarige pinken 85 a 110, jaiige lokkalveren ƒ25 a 50. nuchtere kalveren ^8 a 24, vette koeien eo ossen aan bouten 63 a 79 c>, dito stieren 61 a 73 cdito kalveren 75 a 90 c., dito schapen 40 a 70 c. per kilo. lammeren ƒ9 a 20, 6-weekeche biggen /7 a D, 10-weeksche dito 10 a 13, drachtige varken9 45 a 70, magere dito /"25 a 50 per stuk; vette dito 42 a 44 c.. dito voor Londen 56 a 57 c. per kilo. Aardappelen /"3.50 a 4 per H.L. Boter. Aanvoer 12,900 KG., prijs 1.20 a f 1.35per kilo, per 1/8 vat van z0 kilo, prima 25.50 a 26.afwijkende 24.25 a 25.2de soort 24.a 24 50, per 1/16 vat van 10 kilo f 12.— a 12.50 naar qual. Handel zeer vlug. Kipeieren ƒ3.— a 3.50 per 100 stuks. Huiden. Koehuiden 26 a 28 c rpinkeuve0en 30 a 31 e., ttierenvellen 25 a26 c., vette kalfsvellen 40 a 42 c. per kg nuchtere kalfsve lou 2.75 a 3. paarde»ellen (met haar) fi.5 Jii 11.geitevellen ƒ2.— a 2.25. lamsvellen a per stak. Handel onveranderd. Waalwijk, 14 Juli Het warme droge weer werkt de stilte, die gewoonlijk in hst huiden- en leei haudel in het zoogenaamde ,dmde seizoen" hserscht, zeer in de h nd, maar desondanks zijn de prijzen van de voornaamste artikelen der beide branches toch zeer vast, er gaat, deze omstandigheden in aanmerking genomen, nogal v eel om. De veilingen van ml. huiden en vellen, dJ. 11 dezer te Rotterdam gd Amsterdam gehouden, Jiepeu vlot at' tegen iets hoogere prijzen dan de vorige maand, terwijl van het buitenland ook gol.jke berichten inkomm. Omtrent de inschrijving te Amsterdam van -1.1 under- on buffelhuiden kan worden gezegd, dat de alloop bevredigeud is en dat, indien imporieurj deu koopers meer tegemoet waren gekomen,deomzji hoohstw arschijnlijkbedwdender zou zij 1 geweest Zoowel te Rotterdam als te Amster- d .m hadden iu deze iiuaud nogal afdoeningen uit de h >nd plaats. Gejocht zjn lichte en zware ruodar- en buffel huiden in dj goede en prima qualiteiten. Op de Europee cbe hoofd uarkteJB viel de stemming niet tegen. Naar aanleiding van eenige concassios op de prijzen van droge huiden giug de handel vlug, tei wi|l er mooie partijen eerste en tweede qualiteit saladeros La Blata verkocht werden. Voor led^r is de stemming gunstig, maar er is zeer weinig vootraa-i in goede waar en dewijl de looiers en leerfabrikaoten in dit seizoeu geen nieuwe vooiraad diogeu, teuzj met aanzienlijke schade, is hel mei te verwon eren dat de leerprrjzen zich in stijgende richting blijven b-*wegeo. Ten gevolge van h t heertcbende moud- en kl su»s zeer is de veemaikt voorloopig gesloten. He ste» Ite onder bet aangetast vee is gelukkig to; dusver zeer gering. Gemeenteraad van Sasscnlieiin. Afwezig de heeren Rijnsburger en Kruijff. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken o. a. Eervol-ontslagaanvrage van M. Hooger vorst als schoonmaakster openbare school. Dit werd verleend. Er zal naar een andere worden uitgezien. Schrijven van bakker R. Kroon, om de bakkersknechts vrij te stellen van het be talen van belasting. Zijn knechts toch ge ven er de brui van, om te betalen en ver trekken naar elders, zoodat hij er de dupe van wordt. B. en Ws. willen deze zaak nader onderzoeken. Een schrijven van de firma Gt. v. Wave- ren Kruijff. Deze firma wil kantoren en bollenhuizen met gas verlichten en verwar men, en vraagt nu reductie op den gasprijs, omdat zij een groot aantal kub. M. zal moeten .gebruiken. B. en Ws. hebben met den heer Van Doesburgh, te Leiden, ver gaderd, en het resultaat was, dat B. en Ws-, op advies van den heer Van Does- burgh, voorstelden: wanneer meer dan 1600 kub. M. wordt verbruikt, zal de prijs van de overige kub M 6 cents bedragen. Dit is dan natuurlijk voor alle gemeentenaren geldig. De heer Warnaar vroeg, of de gas meter wel is berekend voor zulke groote afnemers, en of ook nieuwe installaties noo- dig zijn, want nu reeds is het gas o p sommige t ij den verbazend s 1 ec h' t. De heer Bader wilde niet 6, maar 7 cents laten betalen van den kub. M. bo ven 1600. Dit voorstel werd afgestemd. Alleen de heer Bader was er voor. Het voorstel van B. en Ws., 6 cents, werd aangenomen. Alleen de heer Bader tegen. Eerst moet nu nog aan den heer Van Does burgh worden gevraagd over capaciteit gas meter, enz. Wordt daar in gunstigen zin op geadviseerd, dan kan de firma Gt. v. W. Kr. op de vastgestelde reductie rekenen. Een adres, geteekend door 297 ingezete nen, om het waterleiding-vraagstuk nog eens weer onder handen te nemen, en zoo mogelijk spoedig af te wikkelen. De Voorzitter deelde mede, dat het hem genoegen deed dat adres te hebben ontvan gen. Hij had er dan ook direct werk van gemaakt. Er was geschreven aan de bur gemeesters van Hillegom, Lisse en War mond, om een onderhoud. Hillegonr en Warmond stemden toe, doch Lisse be dierf alles. Van deze plaats werd ge antwoord, dat men ook bezig was met wa terleiding, en wanneer de zaak haar beslag had gekregen, kon Sassenheim, aJs het wilde, water uit Lisse betrekken. Geen samenwerking; alzoo. De heer Warnaar zeide, met zeer veel •leedwezen dit antwoord van Lisse verno men te hebben. - En al is nu de burgemees ter van Lisse ook tegen samenwerking, dan zullen toch niet al de Raadsleden dat zijn, en zeker lang niet alle gemeentena ren. Hij zou ten minste nog wel een poging willen doen, om Hillegom, Lisse, Sassen heim. en Warmond tot samenwerking aan te sporen. Op zijn voorstel werd een com missie benoemd, bestaande uit de heeren Marbus en Warnaar, om bier werk van te maken. Hiermede waren de ingekomen stukken afgehandeld. Aan L. Kuiper werd dispensatie art. 11 bouwverordening verleend. Hierna deelde de Voorzitter mede dat er waarschijnlijk een schrijven van Ged. Sta ten zal worden ontvangen van den volgen den inhoud: Was eerst bepaald, dat Sassenheim f 2650 zou terug ontvangen voor ge maakte kosten Warmonderrdamschen weg, nu is dit bedrag verhoogd tot f 3650, zijnde het bedrag der proceskosten. Een aange name mededeeling. Verder zullen Gedeputeerden met B. en Ws. van Warmond en den heer Krantz on derhandelen, wat of de heer Krantz zal bij dragen. Het kohier schoolgelden derde kwartaal werd vastgesteld op een bedrag van f 42.75. De gemeenterekening, dienst 1910, werd aangeboden. Zij sluit met een batig saldo van f 1915.34. Hierna geheime zitting. Gemeenteraad van Ter Aar. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Notulen goedgekeurd. Mededeelingena. dat den Directeur- Generaal der Posterijen en Telegraphic voldoendo voorkomt de bezoldiging van den kantoorhouder te Langeraar en Ter-Aar op f 150 en f 100; b. dat door Ged. Staten is goedgekeurd het Raadsbesluit tot wijzï ging der begrooting 1910 en 1911. Beide voor kennisgeving aangenomen. Een ver zoek van H. Mank, alhier om onbewoonbaar te verklaren twee hem toebehoorende pan den te Langeraar, wrdt afgewezen. Daar toe zijn geen termen aanwezig geacht. Hierna .komt in bespreking een missive van Gedeputeerde Staten onder dagteeke- ning van 20 Juni, verzoekende het gevoelen der vergadering te vernemen in zake ©en ingezonden adres van jhr. K. W. L. de Muralt, burgemeester dezer gemeente, aan II. M. do Koningin, vergunning vragende te Leiden te mogen blijven wonen tot 1 April 1915. De Voorzitter brengt in het midden, dat de redenen, welke vroeger be stonden, thans nog bestaan, en in de om standigheden geen verandering is geiko- men. De heer Kroft zegt geen bezwaren te hebben, ook niet voor drie jaren. De heer Hoogervorst zag gaarne de inwoning van den burgemeester; hij hoopt-, dat de tijd nog moge- aanbreken, dat er een ge schikte woning aanwezig zij. Overigens niemand meer het woord daar over vragende, besluit de Raad met alge- meene stemmen krachtens art. 74 der Ge meentewet als zijn gevoelen te kennen te geven, dat tegen do inwilliging van het ver zoek goen bezwaren bestaan. Vervolgens wordt gelezen een schrijven van de commissie tot verbetering van we gen, gelegen onder Leimuiden, Rijnzater- woude on Ter-Aar, waarbij verzocht werd te mogen vernemen of deze gemeente gene gen is tot samenwerking ter uitvoering van bet plan, en in verband daarmede te dra gen een evenredig gedeelte der kosten van eersten aanleg en verder onderhoud. De Voorzitter geeft nadere toelichting met be trekking tot dat schrijden en geeft te ken nen, dat particuliere bijdragen niet vol doende zijn; van daar dan ook dat gemeen te- en polderbesturen moeten medewerken. De heer Visser zegt er tegen te zijn, in dien Je Vrieseweg daaronder begrepen is, waarop de heer Kroft te ikennen geeft, dat de subsidie alleen loopt over den Geer- weg, doch ook de gemeente leimuiden en de Noordeindsche polder moeten daarbij worden betrokken. De heer Van Vliet vraagt wie in de toekomst het beheer zal hebben over dezen Geerweg. De Voorzitter zegt dat daarover later zal worden beslist, de bedoeling is wel liet beheer in handen van één corporatje te stellen. Niemand overigens het woord vragende, besloot de Raad algemeen in beginsel mede te werken tot samenwerking der commissie tot verbetering der wegen onder de boven genoemde gemeenten en zich in beginsel te verklaren vóór toekenning eencr subsi die, alleen voor zoover den Geerweg be treft. Is aan de orde lo. onderzoek geloofsbrie ven nieuw benoemde raadsleden, de hee ren J. C. van Rodenrijs en J. Hoogervorst. Na onderzoek door een commissie van 3 leden wordt medegedeeld, dat alles in orde is bevonden. Mitsdien wordt door den Voor zitter voorgesteld de besluiten tot toela ting der nieuw benoemde leden. Aldus be sloten; 2o. Voorstel wijziging begraafrech- ten met het oog op de vele uitgaven, die de algemeene begraafplaats van de gemeente eischt, is het noodzakelijk geworden hoo- gere rechten te heffen. Een desbetreffend voorstel tot vtijziging dier rechten komt ter tafel Eerste Iklaese van f 10 op f 16, tweede klasse van f 5 of f 7.50 en rechten eigen graven van f4 op f 10. De heeren Van Zwieten en Van der Horn wensohteft ook verbooging van de koopsom der gra ven en vonden een bedrag van f 25 te laag. De heer Visser zegt daar niet voor te *ijn. Er wordt reeds voorgesteld meerdere rech ten voor bijzondere graven te heffen en is voor het behoud der tot heden toe geheven koopsom. De heer Va-n Vliet merkt eohter op, dat bijaldien een verhooging plaata heeft, minder kans bestaat dergelijke graf ruimten te verkoopen. Vooral nog te meer, daar thans nog graven ter beschikking zijn. Na voldoende besprekingen stelt de heer Visser voor het reeds ontworpen tarief van verhooging hiervoren genoemd in zijn ge heel in stemming te brengen, waartoe wordt overgegaan en met algemeene stemmen be sloten de voorgestelde tariefsverhooging aan te nemen, te rekenen met ingang van 1 Januari 1912, indien Koninklijke goed keuring is verkregen. Voorts wordt beslo ten: lo. de jaarwedde van den doodgraver te verboogen en te stellen op f 80 en zulks te rekenen met ingang van 1 Juli 1911, en 2o. toe te staan een crediet tot eeD maxi mum van f 760, om te voorzien in de werk zaamheden van den teleiphoonheuder J. Mank, te Langeraar, gedurende den tijd dat het kantoor aldaar in de middaguren is opengesteld. Niemand meer voor de openbare verga dering het woord verlangende, gaat de Raad over in geheime zitting ter behande ling van het kohier Hoofdelijken Omslag dienstjaar 1911. Gemeenteraad van Woubrngge. Voorzitter: de heer T. P. Kleyn. Tegenwoordig alle leden. Na opening en voorlezing der notulen wordt mededeeling gedaan van een tiental ingekomen missives, adressen of berichten van aanneming, benoeming, enz. Adres om ontslag van dr. W. A. Asman, benoeming gemeente-geneesheer. De Voorzitter zegt, dat de Raad hier gesteld is voor een gedwongen feit*. Het Kuis was reeds verkocht, de praktijk over genomen, eer eindelijk den Raad een adres om ontslag is gezonden. De dokter heeft alleen het recht zijn huis en praktijk tegen het hoogst mogelijke bod te verkoopen. Dr. Loth treft hiervan geen verwijt. B. en Ws. stellen alsnu voor dr. Asman met ingang van 1 Juli ontslag te verleenen, en als gemeente-geneesheer te benoemen dr. L. E. Loth, alhier gevestigd. Dë heer Peters vraagt of B.en Ws. meer sollicitan ten hadden opgeroepen. Besloten aan dr. Asman met ingang van 1 Juli ontslag te verleenen als gemeente geneesheer, en als zoodanig te benoemen dr. L. E. Loth, met ingang van dien datum tot 1 Jan. 1912. Benoeming leden der Commissie tot we ring van Schoolverzuim in het dorp Wou- brugge. De Voorzitter zegt, dat in die Commissie twee vacaturen zijn ontstaan, een door periodiek aftreden van den lieer Van Dam, één door vertrek van dr. W. A. Asman. Met 6 stemmen werd opnieuw benoemd de heer Van Dam, terwijl voor dr. W. A. Asman werd benoemd met 4 stemmen de lieer Heenk, die beiden de benoeming aan namen. De heen-en Molenaar en Van der Geest worden aangewezen tot leden der Commis sie voor reclames voor hoofdelijken om slag van 1911. Benoeming leden stembureaux. Worden benoemd in het eerste stemdis- trict de heeren J. van Dam en C. Molenaar, en in het tweede stemdistrict de heeren J. M. van der Voorn, C. P. van der Geest en K. Kammeraat. Landbouwtentoonstelling Leiden. B. en Ws. stellen voor, aan de commissie voor die tentoonstelling f 15 subsidie te ver leenen. De heeren Van Dam en Lieverse hadden bezwaar subsidie te verleenen, er kwam toch geen vee en geen zuivel, met het oog op het heerschende mond- en klauwzeer. De heer Van Dam, nog bovendien, omdat die tentoonsteDing 's Zondags niet geslo ten is. De Voorzitter noemt de voordeelen die tentoonstellingen in het vervolg in het be- r drijf verwekken kunnen. De heer Van der Voorn wil subsidie geven, als er vee komt, terwijl de heer Van Dam bezwaar koestert omdat er meest mooi vee, of keuringzui- vel tentoongesteld wordt. Het voorstel, alsnu in stemming gebracht, wordt verworpen met 4 stemmen. Rondvraag. De heer Lieverse deeJde mede, dat de brandbluschmiddelen te Hoogmade niet in orde waren. De VoorzitteT geeft verwonde ring daarover te kennen, die middelen zijn zelfs zeer goed in orde, aanstaande week wordt de spuit aldaar geprobeerd. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Hubertuê Franciscu8, Z. van N. 7. d. Bare en A. Noorder- meer. Alida Jacobs, D. van NV. Duivenvoorde en E. C. Bergman. Johanna Wilh., D. van J. G, Rommerswaal eu C. van Ve zen. Overleden: Helena Cornelia Zuiderduin m. RIJNSBU iG. Geboren: Jansje Maria,D. van J. v. Iterson en C. v. d. Guglen. Gehuwd: R. Goedhart im. 24 j., te Voorburg, en J. Zandbergen 27 i. te Rijnsburg. J. Kromhout jm. 24j.en J. A. de Mooy d. 21. Ondertrouwd: C. Schaap jm. 26 j., te Katwijk, en 0. Brussee jd. 22 te Rijnsburg.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 10