SOLSEft HESSE ALB. B. TIMMERMANN, Breestraat 90-92, Engelsche Basssn f 1.10. De Laiiêouwtonk Prijsnoteeriag. VAOERLANDSOHE HYPOTHEE®.!. 8 tooab ootaiaatscbapp fj „CARSJffi". P. SCH0PHU1ZEM Nieuwstraat 10, KOOYiER's Schooiboekhaudel, Schoolboeken, LEIDSGHE SCHOUWBURG. A. VAN DER Ef AST 0e., SPAARPANDBRBEVEN, WATERTOCHTJES ZOflflER-WÖORSTELLIHGEN A J. DEN HOLLANDER, Echtsohsitligifg. v. LEEUHVENf 's-Gravenliage. Laan. v. Meerdervoorfc 23. naar de KAGE3- en BRAASSEMERMEREN. Jaloezieën, Hlapquisen, 2@siis@s©!3©i*rtB©iiB Speciale Jaloezieënververij. ReparatieInrichting TERSTOND GEVRAAGD J. G. HUYSMAN Jr„ Gosdkoope Schoolcahiers "VJEB WACHT 6IS10 Dinsdag 25, Woensdag 26, Donderdag 27 en Zondag 30 Juli 1911, en hei verdors amusante Programma. Janvossensteeg 43. TELEFOONNUMMER 995. Vragen en Antwoorden. Gemengd Nieuws. TE UTRECHT. Verleent op zeer billijke voorwaarden, onder borg stelling enz., Crediete'-i aan Koindbonwers en lndnstriëelen. Versehalt 1ste Hypotheek •p Honir- en IVeiland. Agent voor Leiden en Om streken: de Heer 973 17 Plantsoen 51, Leiden. By vonnis van de Arrondics'ments- Rechtbank te 's Gravenbage d.d 11 Mei 1911 la het huwelijk den 26»ton April 18S8 te Amersfoort tusschen JOHASNA GKERXifUIÜA HOFAS en JAN BARES0 BEUEER gesloten, ontbonden Verklaard door eehtscheidiug op vordering van eeratgonoemde. De Procureur van Eüdaeresso, «323 13 J. J. BARNET LYON. Vet Spekƒ1.60 Mager Spek 1.60 Gesmolten Vet Ï.60 Banwe Kenzel jjl.'JO per 5 pond. Vette Lappen 30 Cts. Hoordeinda 37. 628 16 Geplaatst Maatsch. Kapitaal: Eén MiUioen G-ulden. Geeft thans, behalve haar gewone Pandbrieven, uit welke geven 4 pSt. rente op rente en bovendien aanmerke lijke voordeelen. Prospectus wordt op aanvrage toegezonden. Ijverige Agentossen en Agenten gevraagd togen ruime provisie. SS53 30 R>r. DE VRIJ, echte Kinadrnppels. Origineele flacons 50 Cts. Siroop van de Monniken 1« Sangainose by 1 of 6 flac. f 1.20, Maagpoeder tegen Maagkramp, Maagzuur, slechte Spysvertering, 75 Cts. „SAMITAS", Steenschnnr 1. 516 8 Van LEIDEN (Haven) naar AM3TERDA.M via Kager- meer, langs Oude-Wetering en Aalsmeer; heerlijhe watertocht, 4 uur lang; dagel iks behalve 's Zondags, 4-maal. Vacantieicaapten Juü-Seplembep. Retour: 1ste Kajuit f 0.80, 2de Kajuit f 0.30. Van LEIDEN, RONDVAART OVER DE KAGER- EN BRAASSEMERMEREN, dagelijks, ook 'sZondags, van af de Haven, nam. 2.30, 's Zaterdags 1.30, terug 's nam. 5.30. Prijs f 0.50. Kinderen betalen hal? tarief. 1 Juni tot 1 October EXTRA SALONBOOT. Dagelijks afvaart van Beestenmarkt 82 ussp, terug 4.30. Prijs f I.—256 50 Dienstregelingen met beschrijvingen gratis verkrijgbaar, HAVEN 14. FABKSKA59T VAM 526 30 omtrek Ziekenhuis gemeubileerde Kamer met voll. pension, liefat met Piano. Br. met opgaaf van prys onder lott. K D aan CA.MBIER VAN NOOTEN'a Boekhandel Alphen a/R. 506 7 houdt zich beleefdelijk aanbe volen voor de leverantie van in gebruik op Gymnasium en Koogene Burger scholen. 424 24 Programma's nieuwe Cur sus zijn voorhanden. 80 Cents per doziju. Goedkoopst adres voor bereide Verfwaren Zeegras en Kwasten. Eiesirischa Kerfmalefij.' ALLEEN VERKOOP voor Leiden en Omstreken van MA.TOLIN, de Koningin der Waterverven, in 70 kleuren voorhanden. 6689 20 PAlA'.L'BA'am Vraag: Welke is de vlugsrbe en gocd- ^eopete manier naar Parijs? En welke de Jaooiste? I Antwoord: Pör Ho]]. Spoor, vörtrek yan hier 8.59, overstappen in Den Haag, fltankomet Parijs 5.15. i Vraag: Op wellri wijze is het vootd- «eeJigst reizen naar Apeldoorn 3de klasse, piet do Holl. of Staatsspoor? Kan men van Jnit Leiden ook met een bijzondere vaoantie- Jiaart reizen? Antwoord: Neen. Per Staatsspoor via SJtreeht, Amersfoort f 1.90 heen en f 1.90 [terug. Per H. S-M. f 2.25 heen en f 2.25 iterug. Vraag: Hoe moet ik reizen naar Warf- 'fum, per Hollandsche of Staatsspoor en wat Srijn do kosten 3de klasse eia kan ik in een Idag hoen en terug? Hoe laat van Leiden jen hoe laat van War ff urn Antwoord: Heen en tctrug zelfden da#. recr Staatsspoor 3de klasse, vacantiekaart gulden. Vertrek Leiden 8.14, aankomst iWarffum 2.11; vertrek Warffum 4.36, aan komst Leiden 12.beide via Groningen. Vraag: Wanneer een jongen! die va gende is, door zijn ouders wordt aangege ven voor a'e Militiex en dus niet tegenwoor dig is, wordt voor hem geloot. Hij is dienst plichtig, maar blijkt bij oproeping in een ander land vrijwillig in dienst te zijn, in hoeverre is dat strafbaar, of wordt hier bij terugkomst zoo iemand weer voor de Militie opgeroepen Antwoord': Ja, hij moet voldoen aan de bepalingen van de Nederlandsche wet In alzoo zijn militieplichten vervullen. V raag: Daar ik <°.an iemand eenig geld geleend heb, en niet terugbetaald word, Xestaat er dan geen middel, om te dwingen Jot betalen? Liefst kosteloos. Antwoord: Als gij een akte van On vermogen kunt krijgen, kunt gij kosteloos procedeeren tot teruggave van het geld. Vraag: Kunt gij mij zeggen, wanneer de laatste terechtstelling door ophanging heeft plaats gehad? Antwoord: Ons niet bekend. In 1870 ia hier te lande de doodstraf afgeschaft. Als gij niet op een dag kijkt, kunt gij nu wel nagaan, wanneer liet zoowat geweest moet aijn. Vraag: Is een akte van onvermogen van verleden jaar alsnog geldig, als ik thans weer wil procedeeren? Antwoord: 'D.j behoor1) voor de nieuwe procedure een nieuw© akte van on vermogen aan te vragen. Vraag: Wanneer mag, volgens de wet een gescheiden vroil wederom in het hu welijk treden? De scheiding is een jaar in werking geweest. Antwoord: Een gescheiden vrouw mag geen nieuw hurelijk aangaan voordat er 300 dagen zijn verloopen na de ontbin ding van het vorige. Vraag: Ik heb mij dit jaar opgegeven voor kiezertoch heb ik geen biljet thuis gekregen voor de jl. gehouden geineente- raadsstemming; ik betaa? vijf jaar be lasting. Of ben ik van het jaar nog geen kiezert Antwoord: Dat kunnen wij niet be- oordeelen. Er kunnen redenen zijn waarom gij, niettegenstaande uw 'belasting betalen, toch geen kiezer leunt wezen. Zijt gij al 25 jaar bijv. Gij zult ket beste doen even op de Secretarie aan te loopen en de redenen te vragen; maar stemmen kunt gij dit jaar toch niet meer. 15 Februari 1912 wordt de nieuwe kiezers lijst opgemaakt. WVres er dan bij 1 Vraag: Als men bij het justitie-wezen wil sol li ci tee ren naar een betrekking, tot wien moet men dan zijn sollicitatie* rich ten t Antwoord: Tot den Minister Justitie, zouden wij denken. Vraag: Welk doel hi>eft het Padvin derswezen? Is dat een nuttig iets, ja of neen, en wat wordt er met die contributie gedaan? Antwoord: Dé Padvindersbeweging heeft inderdaad, mits onder deugdelijke leiding, veel goeds en gij kunt uw jongen er gerust aan meelaten doen. Wat er met do oontributie gebeurt, is een zaak van de Vereeniging zelve. Daarvoor moet gij u tot het bestuur er van wenden. Vraag: Bestaat voor een landweer- plichtige met groot verlof de mogelijkheid, zich door een Officier van Gezondheid te laten keuren? Hoe moet ik dit aanvragen? Antwoord: Ja, meld u met uw zak boekje in het naastbij-zijnde Militair Hospi taal, en draag den chef van dat hospitaal uw belangen voor, vraag hiertoe, zoo noo- dig, de tusschenkomst van uw landweerdis- tri tsomm an dan t. Vraag: Hoelang moet een deserteur buiten tiet land vertoeven eer hij den Ne- derlandschen bodem mag betreden? Als daar een bepaalde tijd toe staat, moet hij dan nog eerst een request indienen aan H. M. de Koningin? Antwoord: Desertie verjaart na twaalf jaren. Een request aan H. M. de Koningin, om na dien tüd in het land terug te komen, is niet noochg; wel zijt ge verplicht uw militairen diensttijd te vol brengen. Vraag: Ik heb gedurende 1903 tot 1909 als soldaat gediend in het Indische Leger, krijgsverrichtingen mede gemaakt van 1905 tot en met 1907. Zoo vraag ik of u mij inlichtingen kunt verschaffen of daar reeds onderscheidingen van zijn uitgereikt. Ik heb gediend onder kapitein Michielse, versierd met de Militair© Willemeorde. Antwoord: Ja, voor het deelnemen aan krijgsverrichtingen gedurende den tijd door U vermeld, wordt een gesp uitgereikt. Hebt gij den militairen dienst reeds ver laten, infomeer dan eens aan het Depar tement- van Koloniën. Men schrijft ons naar aanleiding van de vraag „Moet men zich voor conducteur nog SLZ.A een examen onderwerpen?" het vol gende Niemand wordt bij de Staatsspoor aange steld, dan na vooTaf twee examens te heb ben afgelegd, lo. voor adspirant of leer ling; 2o. voor conducteur 2de klasse. Voor het eerste examen zijn yereischten Kennis van de hoofdregels, duidelijke hand schrijven, en kennis van de ligging dep voor naamste plaatsen in Nederland (.Aardrijks- kunde) geschiktheid. Voor het tweede examen wordt vereischt kennis van circa twintig reglementen, be treffende den dienst op de spoorwegen, na verloop van zes maanden. Bij de op Woudensteyn, te Rotterdam gehouden centrale keuring van paarden uit Zuid-Holland werd in de afd. één-jarige merriën toegekend een aanhou- dingsbijdrage van f 30 aan „Irene" w.n den heer P. F. Noordam, te Woubrugge; in -de afd. twee-jarige merriën een onder houdsbijdrage van f 50 aan „Helena" van denzelfde. Voor ingespannen hengsten kreeg Edelman", vier jaren, van den heer C. Bakker, te Oegstgeest, een prijs van f75. Het bekend worden van den uitslag van de raadsverkiezing in district II? te 's-Gravenhage is Dinsdagavond door misverstand aanmerkelijk vertraagd. Een d?r leden van een stembureel was n.l. met de pakketten en dc processen-verbaal in plaats van, zooals moest, naar het hoofd stembureel aan de Schelpkade te gaan, naar het stadhuis gereden. Daar wa-s de verkiezing voor district II reeds afgeloo- pen, anders had men het lid, dat op den J verkeerden weg was, wel terecht geholpen; en werden pakketten en processen-verbaal door een daa: "oe niet-bevoegde in ont vangst genomen en weggeborgen. Inmiddels zat het hoofdstembureel met ongeduld te wachten op de processen-ver baal, welke maar niet wilden komen. Er werd op informatie uitgegaan, met het re sultaat, dat men hoorde, dat het bedoelde stemdistrict reeds lang met zijn taak ge reed was. Maar de uitslag van dat district was en bleef weg. In het hoofdstembureel werd overlegd en overwogen. Blijven, of niet blijven wachten, het was al te gek. t Kan wel nacht of morgen worden 1 Eindelijk na hernieuwde informatiën werd het geval opgelost en kwart voor twaalven kwam een gemeente-werkman triomfantelijk met de verloren gewaande processen-verbaal het hoofdstembureel bin nenstormen en kon de voorzitter, de heer Ten Hagen, den totaal-uitslag van district III mededcelen. Stofvrije straten. De Haag- sche correspondent van „De Standaard" schrijft Men heeft in de Residentie een proef genomen met besproeiing der straten aoor een ohloorcalciumpraeparaat, dat bestemd is om de straten stofvrij te houden. Dat praeparaat, hetwelk sliechts door cén fa briek staande te Issy, bij Parijs, geleverd wordt maakt inderdaad de1 straten voor lan gen tijd geheel stofvrij, zoodat het in dit opzicht beslist aan de verwachtingen be antwoordt. Er zijn echter nadeelen aan het gebruik ervan verbonden, wijl het lo. de straten met een vieze laag overdekt; 2o. de stee- nen glibberig maakt en het uitglijden der paarden bevordert; 3o. de kleur der stee- nen allerakeligst grauwzwart maakt; 4o. een ondragelijke petroleumstank verspreidt. Het laatste bezwaar bestaat in zoo hevige mate, dat algemeen© toepassing van het systeem de stad voor hen, die er niet door zaken of door betrekkingen aan gebonden zijn, haast onbewoonbaar maken zou en on getwijfeld een ware exadus zou bevorderen. De genomen proef moet dan ook, alles bijeengenomen, als ten eenenmale mislukt beschouwd worden, wat zeer jammer is, daar zij zoo geslaagd ware, het hinderlijke sprocifen op Zondag nagelaten had kunnen w orden. Geen hotel aan den Da m.D e onderhandelingen tusschen de gemeente Amsterdam en de combinatie, welk op het, Dam-terrein, tegenover het paleis, een groot hotel wilde bouwen, zijn afgespron gen, zoodat voor de zooveelste maai een poging om het terrein van de hand te doen mislukt is. („N. v. d. D.") Isdatnietkleinzielig? Als men in een winkel een groot aantal stuks van een artikel koopt, krijgt men die veel al goedkoop er. De Staat der Nederlanden handelt niet alzoo. Hij kondigt aan, dat men bij hem post zegels kan koopen op rollen, bij 500 of 1000 te gelijk. Maar om dat geluk deel achtig te worden, moet de kooper voor een rol van 500 stuks... 5 centen en voor een van 1000 stuks... 7£ cent bijbetalen. En dat terwijl de aflevering van een rol minder werk van de ambtenaren eischt. dan wanneer de kooper de 500 of 1000 stuks op de gewone wijze bij beetjes komt halen. (,,Haagsche Ort.") De afdeeling Kwintsheul van de vereeniging „"VVestland" heeft beslo ten een exportveiling voor tomaten in te richten, aanvangende Maandag a.s. Een 20-tal tuinders hebben zich bij onderling contract verbonden hun geheele teelt op deze veiling ten verkoop aan te bieden. De bloemkool is in het Westland onge kend laag in prijs ten gevolge van den zeer grooten aanvoer. De late (kool is over 't geheel goed in den groei geslaagd en rijpt met het zonnige weer zoo snel aan, dat de markten overvoerd worden. Getrouwd, maar nietgebo- ren. Te Sappomeer trad een. schipper in het huwelijk, die er heel wat mee te doen heeft gehad, om zijn papieren in orde te krijgen. De man bleek nergens geboren, d.w.z. in de registers van den Burgerlijken Stand te zijn ingeschreven. Volgens de moeder, nog in leven, moest dit te Emden het geval zijn, maar dit was daar niet be kend. Nergens was een geboorteakte te krijgen. Op verklaring van getuigen, dat zoo'n stuk niet te krijgen is, is het huwe lijk doorgegaan. Yoor de Nationale Militie lootte de man indertijd t° Groningen. Door bloedver gift i'ging ï's op het eiland "Wieringen plotseling overle den de landbouwer D. Klein Sz., die zich aan prikkeldraad had verwond en toen, bij het uitplukken van onkruid, op die wond gestoken werd door een vergiftigen doorn. De arm zwol hevig op. De geneeskundige zette eerst een vinger en daarna den ge- heelen onderarm af, doch beide tever geefs. Van den Duitschen ingenieur Richter, die de gevangene van roevers is, weaxl uit Salonika aan den „IiOkal-Anzei- gea?" gemeld: Het Duitsche consulaat hier ter stede heeft twee brieven ontvangen, waarin de roevers van Richter nogmaals en thans op zeer nadrukkelijke wijze betaling van hdb losgeld eischen. De roovers heb ben reeds veel van hun eisch laten vallen, daai' zij in plaats van 50,000, slechts 15,000 Turksdhe ponden verlangen. Deze som moet binnen 5 dagen, liefst door een gevolmach tigde van Riahter, te Elassona, waar deze door tussdhenpersonen nader zal worden in gelicht, betaald worden. Deze in het Grieksch geschreven brief is door Lolos Strati onder teekend in den tweeden briof, eveneens in handschrift, deelt Richter mede, dat hij ziek is. Hij dringt hij do overheid sterk aan op het betalen van het losgeld, daar de roo vers hem bedreigen. Deze brief is door Rich ter zelf onderteekend. De brieven zijn in Timavoö, aldus op Grieksclie gebied, ver zonden. Volgens een telegram uit Konstantinopel, heeft de vroegere jager-officier Hamid bey, die met een patrouille van honderd man de omstreken van Kokinople afzoekt-, thans een vertrouwbaar spoor van Richter gevon den. Na gedurende drie dagen in de bergen vertoefd te hebben zonder iets van zich te laten hooren, dook Hamid bey weer op. Hij verklaarde, dat hij thans een persoon ge vonden had, die als bemiddelaar tusschen hem en de rooverbende, welke Richter ge vangen nam, dienst kon doen. Hamid meent, dat hij binnen weinige dagen zijn opdracht volbracht zal hebben. Apen als plantagearbeiders. De vervanging van kleurlingen bij den kat-oenoogst door apen wordt op een groote katoenplantage te Savannah in den Noord- Amerikaan schen Staat Georgia toegepast. Op het denkbeeld de werkkracht der apen bij den katoenoogst te gebruiken, werd, ge lijk de „Morning Advertiser" vertelt, een rijke plantage-eigenaar te Savannah ge- braht, toen hij een jonge ohimpansé met onveTmoeibaren ijver bij den arbeid zag helpen. Terwijl de negers op de plantage werk ten, volgde de aap ieder \an hun bewegin gen in gespannen aandacht. Toen hij einde lijk had begrepen, wat de bedoeling was, begon hij snel het gegeven voorbeeld na te volgen en in een ommezien was een arbeid volbracht-, waarvoor op zijn minst drie men- sch'en noodig waren. Een bekende Londen- sche natuuronderzoeker, die zijn bijzondere aandacht wijdt aan d3 studie der apen, verklaarde op de vraag of het plan uitvoer baar was, dat tegen het gebruik van apen bij de werkzaamheden van den katoenoogst weinig bezwaren bestonden. Wel moest men echter zorgen, het sterk ontwikkelde na- bcotsingsvermogen van de dieren door het krachtige voorbeeld van mensohelijke arbei ders steeds stof te geven. Een moedige q'rad. Door een toevallige omstandigheid kreeg het „Bat. Nwbld." kennis van de volgende daad, welke het vermelden waard is. In het Semarangsche diende tot voor eenigen tijd de inlandsche arts Tjipto Man goenk oesoema, een der voormannen van de Jong-Javanenbewegïng. Op de Javanen- congressen deed hij zich kennen als een bekwaam strijder voor de belangen van zijn volk. Tjipto vond' in de praktijk, in dienst van het Gouvernement, niet de verwezenlijking van zijn idealen. Die praktijk was een tred molengang, schonk hem geen gelegenheid zijn volk te helpen zooals hij dat wilde. Toen hem op. eenmaal de druk van a'en bu reau© rati sch en geest te rwaar werd, vroeg hij telegrafisch zijn ontslag. Hij trok naar Solo, vestigde zich diar als particulier geneesheer, verwierf zich, na harden strijd, een fliike praktijk, welks hem in staat stelde onbezorgd te leven en goed te a'oen waar hij kon. Daar brak de pest! uit in het Malangsche; en het Gouvernement vroeg geneesheeren voor de bestrijding dei ziekte. Tjipto be dacht zich niet lang; er ging een telegram naar den directeur van onderwijs te Bata via, waarin hij verzocht „op welke voor waarden a'an ook", tijdelijk werkzaam ge steld te worden in de afdeeling Maïang tot bestrijding van de pest. Een besluit, dat voor hem beteekende prijsgeving van een moeilijk veroverde positie, welke eenige honderden guldens per maand opbracht, en in ruil daarvoor een zware en ondankbare taak, die, de bezoldiging van inlandsche artsen tot maatstaf genomen, met niet meer dan honderd vijftig gulden in q'o maand zou worden bezoldigd. Maar de departementschef hao' gelukkig oog voor het mooie in het aanbod. Hij wil de in den man, die zich eoo ongevraagd gaf, niet zien a'en gewonen inlandsohen arts. En zoo werd besloten ae toelage voor dezen vrijwilliger te stellen op driehonderd gul den. Men achtte deze som wel niet voldoen de, maar wilde niet het mooio in het aan bod bederven. Thans arbeidt Tjipto geholpen door zijn vrouw, in het Malangsche, zonder ophef, onopgemerkt zich gevend aan den dienst voor zijn volk. De rechtstreekse he Tad i'o- ielegrafischo verbinding van de noord- en west-afrikannscbe bezittingen met het moederland (Frankrijk) nadert de verwe zenlijking. Het st* lion op den Ei f feitoren te Parijs staat in regelmatige verbinding met de Fransche stations aan de noord kust van Afrika, in het bijzonder met het station Fort-de-1'.Eau in Algeri3 (135t K.M.), dat zijnerzijds voor Let verkeei zorgt met Bizerte in Tunis, evenals mei* Rufisque, Port Etienne en Dakar, in Sene gal. Andere stations zijn ontworpen te Conakri (Fransch Guinea), Taboe (Ivoor- lku st) en Timboektoe (aan den Boven-^e- negal). Bovendien is een Fransch station to Monrovia in de negerrepubliek Liberia in aanbouw. Verkooping vaa oorlogsschepen. Door de directie der marine te Willems oord werden gisteren in het openbaar ver kocht: lo. de torpedoboot „Dempo," 2o. de torpedoboot „Kralutau"; 3o. de zeilschoe- ncr „Argus." Hoogste inschrijvers waren: voor de „Dempo" de firma Oudkerk en Yan Praag, te Den Helder, voor f 3512.62; voot de „Krakat-au' óezeliJe firma, voor f 2704.67, en voor de „Argus" de. heer P. J. Enden burg, te Gouda, voor t 2300.05.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6