N«. 15763 Woensdag ia Juli. A0. 1911. @eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noramer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. V -■ K. H. KORFF. FEUILLETON. De liefde overwon. LEIDSCH DAGBLAD PEI.'S DEB ADTERTENTIENt Van 10 regeli f 1.06. Iedere regel meer 0.17 J. Örootere lettere near plaatsruimte. - Kleine edrertentiën ran 30 «oorden 40 Oents contantelk tiental voorden meer 10 Oents.-Voor het incaeseeren wordtAO.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1.65. VERKIEZING. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op artikel 55, laatste lid der Kies wet; Brengt ter kennis van de'ridesgerechtig- 'uen, dat de herstemming ter be noeming van één lid. van den Gemeenteraad van Leiden in het eerste kiesdistrict, drie le den in hettweede kiesdistrict entweeledeninhetderdekies- district zaïl plaats hebben op D o n- derdag 13 J uli 1911, van des voorond- 'dags acht tot des namiddags v ij f uren. De lijsten der candidaten bevatten in alphabetische volgorde de volgende nauisn: voor het 1ste kiesdistrict. L.BOSCH. yöor het 2de kiesdistrict. I S. DE BOER Azn. J. KARSTENS. J. ROEM. A. F. L. M. TEPE. L. A. WERNER. H. J. ZWIERS. yoor het 3de kiesdistrict. P. J. M. AALBERSE. J. BOTERMANS. J. A. M. A. G RONDHOUT. L. M. J. H. EERSTENS.- [Art. 128 van het Wetboek van Strafrecht ïuidt: „Hij, die opzettelijk zich voor een ander y,'uitgevende, aan een krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten ,}hoogste één jaar." De Burgemeester voornoemd, l N. C. DE GIJSELA AR. Leiden, 5 Juli 1911. Stremming scheep vaart Blaiiw- poortsbrng. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de beschikking van de Gedepu teerde Staten der provincie Zuid-Holland, d.d. 10 Juli jl., B. No. 2117, (1ste afd.), G. S. No. 35; Brengen ter kennis van belanghebben den, dat de scheepvaart door de Blauwpoortsbrug op Di nsdag 18 en Dinsdag 25 J u 1 i r. s., beide dagen van des voormiddags 6 tot des na middags 6 uren, of bij slecht weer op de op deze datums volgende Woensdagen of Don derdagen, zal zijn gestremd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 Juli 1911. THEODORA DIEMEL, echtgenoote van H. F. SIMONIS, wonende te Leiden, een ver zoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend aloohol-vrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop, in den winlkel van het perceel Brandewijn- steeg No. 11. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 Juli 1911. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter aJgemeene kennis, dat door G. GE PB, wonende te Leiden, een verzoek schrift bij Gedeputeerde Staten is inge diend, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, alleen aan logeergasten, in het peroeel Clarensteeg No. 21. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 Juli 1911. Leiden, 12 JuBi. Naar wij vernemen zal mevrouw Curie, i uit Parijs, binnenkort in Leiden komen, en wetenschappelijke onderzoekingen doen op het Laboratorium van prof. Kamerlingb Onnes, van wien zij ook de gast zal zijn. Denkelijk zal mevrouw Curie geruimen tijd in Leiden blijven. Het derde concert in den tuin van „Zomerzorg" trof het gisteravond met liet weer, al was de temperatuur dan ook niet hoog. Velen luisterden er met aandacht naar hetgeen de stafmuziek van het „Vier de" er ten gehoore bracht. Ook nu werd er menige wafel G. W. verorberd. In het Van-der-Werf-park speelde het Leidsch Muziekkorps voor een grooten kring. Bij de door B. en Ws. van Gouda ge houden aanbesteding van de uitvoering van den gemeentereinigingsdienst van 1912-1917, werd ingeschreven als volgt: G. Kamsteeg, te Bolnes, voor f 12,500; P. Ooms, te Gou da, voor f 12,000; H. Hilgers, te Gouda, voor f 11,949, en Gebrs. Binnendijk, te Lei den, voor f 9400. De gunning heeft later plaats. Z. K. H. de Prins zal den 24sten dezer het geheel verbouwde en gereorganiseerde rijksopvoedingsgesticht „Veldzicht" te Avereerst openen. De Minister van Justitie, mr, E. Regout, zal, vergezeld van verschillende hoofdamb tenaren van zijn Departement, de plech tigheid bijwonen en een rede houden, waar in 'hij den Prins zal uitnoodigeh het ge sticht geopend te verklaren, waaraan Z. K. H. met een korte toespraak zal voldoen. Des morgens vóór' de opening zal de Prins het gesticht en de daarbij behoorende ter reinen in oogenschouw nemen en ook met den Minister deelnemen aan een déjeuner. Na de opening zullen de talrijke genoo- digden bij deze openingsplechtigheid in de gelegenheid worden gesteld do terreinen m oogenschouw te nemen. In de algemeene vergadering van den Nederl. Dansonderwijzersbond werden ge kozen de vice-president, de heer Gérard P. F. -Goossens, te 's-Gravenhage, en de pen ningmeester, de heer B. Sternfeld te Gouda om als afgevaardigde van den Bond het in ternationale oemgres van dansleeraren te Weenen bij te wonen. Het congres zal door het gemeentebestuur van Weenen ten stad- huize officieel worden ontvangen. Van een milden gever, die reeds vroe ger een koninklijke gift schonk vorr het op voedingsgesticht vanwege de Ned.-Herv. Kerk, mocht het bestuur dezer stichting, op den dag der eerste-steenlegging, andermaal een bijdrage van f 1000 voor hetzelfde doel ontvangen. („Ned.") In een drukbezochte vergadering van do afd. Dordrecht vap den Bond van Ned Onderw. werd de volgende motie met al gemeene stemmen aangenomen De vergadering, geboord de inleiding en de debatten over de noodzakelijkheid van verbetering van de salarissen der onde" wijzers, in den zin zooals in het adres der afd. a-an den Raad is verzocht, kennis ge nomen hebbende van het voorstel van B. en Ws. tot verhooging van de jaarwedden der hoofden van scholen, in afwachting van des betreffende voorstellen van B. en Ws. tot verhooging van de jaarwedden der onder wijzers, spreekt de verwachting uit, dat de Raad het reeds ingediende'voorstel niet in behandeling zal nemén, indien niet daarbij ook een voorstel is tot verhooging van ue jaarwedden van de overige leden van Let j onderwijzend personeel, voor wie een ver - i betering der salarissen zelfs het meest a'rin- f gend is, en vertrouwt, dat de Raad iedere j poging om het verschil in salaris tusschen hoofden en onderwijzers grooter te maken dan het reeds is, met. beslistheid' zal afwij zen en gaat over tot de orde van den dag. Te Deventer is gehouden een vergade ring van classicale afgevaardigden °-n be langstellenden inzake verbetering van trak tementsregeling in de Ned.-Herv. Kerk. Tj'.t een mededeeling van as. Van Popta, van Brunnik, bleek, dat hem bekend is, dat er in de Ned.-Herv. Kerk 227 pred'dcmtstrak- tementen zijn beneden f 1050. Hedenmiddag brachten de leden van den Aannemersbond, die de vergadering te Apeldoorn bijwonen, een bezoek aan het Koninklijk Park van het Paleis Het Loo, waartoe H. M. de Koningin welwillend toe stemming had verleend. Hierna heeft een maaltijd plaats in het park Tivoli, aange boden door de afd. Apeldoorn, welke maal tijd wordt opgeluisterd door een concert Naar uit Rome aan de „Köln. Volks- z.tg." d.d. 11 Juli wordt geseind, heeft Z. H. Paus Pius X een „motu proprio" uitge vaardigd, waarin bepaald wordt, dat de op een dag in de week vallende feesten van St.-Jozef, H. Sacrementsdag, feestdag van St.-Johannes en nog enkele andere voortaan op den daaropvolgenden Zondag zullen worden gevierd. Dr. J. van Lonkhuyzen, preeï. bij de Geref. Kerk te Rijswijk, (tijdelijk werk zaam in N.-Amerika, in het belang der Hol- landsche. kolonie in Argentinië) is door de Kerk van Grand Rapids (N.-A.) beroepen tot haar leeraar. Bij Kon. besluit is het bedrag van het aan de gemeente Amsterdam verleende voorschot uit 's Rijks kas, om die gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de Amsterdamseha Coöperatieve Bouwvereeniging „Rochdale" ten behoeve van den bouw van 5 perceelen, elk van 4 woningen, in die gemeente, nader bepaald op ten hoogste f 49,000. Tot secretaris der gemeente Almelo is benoemd de heer K. Atema, hoofdcom mies ter secretarie van Yelzen, No. 2 der aanbeveling. Visschen its eft één hengeB. Wij ontvingen een paar ingezonden stuk ken en ook een paar vragen naar aanleiding van ons artikel over de nieuwe wettelijke regeling der visscherijen in ons nummer van 8 Juli. Enkele personen hebben gemeend uit ons artikel te mogen opmaken, dat men met een hengel overal mag visschen. Maar dat staat niet in ons artikel. Het visschen met één hengel is vrij, schre ven wij. Maar daarmee wordt, in verband met de daarvoor gaande regels, bedoeld, dat men daarvoor geen akte van het Rijk behoeft te koopen. Doch daarom mag men nog maar niet in elk vischwater gaan visschen Het i3 verboden te visschen in een water, waarvan een ander de rechthebbende is, tenzij men voorzien is van diens vergunning. De Singels om de stad bijv. behooren aan de gemeente en zijn niet verpacht; daar mag men dus vrij visschen. Maar de Zijl, dè Vliet, het Oegstgeesterkanaal en bijna al het water in den omtrek is verpacht, en daarvoor heeft men een vergunning noo- dig Van den pachter, dié daarvoor vragen kan wat hij wil; zo zelfs kan weigeren. Voordat men dus gaat visschen, stelle men zich op de hoogte, wie het water ge pacht heeft. En men vissche met niet te kleine ha-, ken, en denke er aan, dat men alléén visch van bepaalde maat in de kanis mag hebben. Anders krijgt men toch nog een proces verbaal I BODEGRAVEN. Goede buren en vrien den hebben de vijftigjarige huwelijksher denking van H. Schintz en zijn vrouw tot een waren feestdag voor cie oudjes ge maakt. Zij hebben hen in een landauwer laten rijden, hen op veel lekkers getrak teerd en hun geschenken aaujjaboden. Ook hebben zij de vlaggen voor het gouden paar uitgestoken en een eerepoort opgericht, die 's avonds verlicht was. „Werkmans Vrien denkring" bracht een sereuade aan bruid en bruidegom. HAARLEMMERMEER. Bij Oskam aan de Nieuwobrug in deze gemeente is door balddadigen in den nacht de geheele moes tuin vernield. Niets is ongemoeid gelaten; alles is totaal bedorven. Aan den Hoofdweg, bij den Spaarn- wouderweg, ontstond een woordenwisseling tusschen de gebroeders v. d. Horst en ze keren Bouwman. Van woorden kwam het tot daden en zoo ontving B. een messteek in de zijde. B. vludhtte naar huis, waarop zijn twee broeders de daders achterna gin gen om afrekening te houden. Ook dozen raakten derwijze handgemeen, dat een der gebr. Bouwman zich evenals zijn broeder onder geneeskundige behandeling moest stel len. Daar de daders, de gebr. v. d. Horst, der politie wel bekend zijn, zullen zij wel loon naar werken krijgen. KATWIJK-AAN-ZEE. Gis...ren kwamen (hier twee partijen haring in afslag. Volle pekelharing (Noord tracht op f 16,20 tob f 16,40; maatjes haring (Zuid) f9; maatje3. haring (Noord.) f 10,10, alles per kantje. NOORDWIJKERHOUT. De aanvoer van ongeveer 6000 kub M. zand, benoodigd voor het nieuwe Station te Woerden, is na ondershandsche aanbesteding opgedragen aan Gebr. v. d. Berg Azn., alhier. De erwtenoogst, welke ieaer jaar voor de vele tuinders alhier^ een bron van in komsten isA valt dit jaar zeer tegen. Do kwaliteit van het gewas en de opbrengst er van, is aanmerkelijk minder dan andere j aren. De collecte voor den Qewapenuen Dienst heeft opgebracht f 15.22L SASSENHEIM. De leerlingen der naai school hebben onder leiding van mej. v. ,d. Berg, gisteren hun jaarlijksch uitstapje gedaan. Ditmaal naar Scheveningen. Tot Leiden met de tram en van daar met rij tuigen naar zee. Onder begunstiging van mooi, koel weer weid daar volop genoten, zoodat men 's avouds zeer voldaan huis waarts keerde. Als tijdelijk ambtenaar aan het post kantoor is heden geplaatst de heer Ver schoor, commies te Rotterdam. Zooals men zich zal herinneren is het vorig jaar bij de firma Frijlink en Zn., een geldkistje met inhoud ontvreemd. Heden werd bij het baggeren in de Sassenheimsche sloot -liet kistje teruggevonden zonder ..>n houd." TER-AAR. In café Mol werd onder leidi.ig van den voorzitter, den heer W. F. Visser, een spoedeischende vergadering gehouden van ingelanden van den NooTdeindschen en CeerpolderT ten einde te bespreken de be staande plannen tot verbetering van den Geerweg. Reeds eer was daartoe een com missie gevormd, en werd tijdens de verga dering door een lid dier commissie, den heer F. H. van Wichen, zeer duidelijk uit eengezet op welke voorwaarden de provin- oie aan deze uitvoering subsidie wilde ver leenen. Allereerst zou dan gewenscht zijn, dat alle gemeenten en betrokken polders, waarmede deze weg in verbinding ligt, ook dit plan geldelijk steunden, en daar deze weg dwars door dezen polder loopt, kan nu door ingelanden worden uitgemaakt of zij al of niet kunnen goedkeuren, dat de polder in beginsel daartoe naar evenredig heid bijdraagt. Later zou dan, als de plannen nader zijn uitgewerkt, het te ver leenen bedrag kunnen worden bepaald. Daar alle ingelanden den bestaanden toe stand onhoudbaar vonden, en verbetering 41) En haar moeder, die verlegen word als een long meisje, zoodra er sprake was van haar overleden echlgenoot, had zacht gezegd: „Ik was gelukkig; ja, zeer gelukkig 1" ZO echter, zü, het oenige kind van haar moeder, hoé gehoel andera zou zü thans moeten antwoorden, sis er iemand naar haar toekwam op dezen dag en haar dezelfde vraag deed als z|j aan haar moeder stelde. Zü zou als iemand tot haar gekomen was en haar met een dolk had neergestoken op dezen morgen, zoodat zü niet verder zou be- hoeven te gaan op het moeilüke pad van •mart, dat leven heet, zü zou dien persoon Bteivonde zeker nog de handen hebben gekust. Toen zü den verwelkten bruidskrans van haar moeder had gezien, was voor het eerst bü haar de vraag opgekomen hoe het toch wel wezen moest als in hoog geluk twee men8Chen vol liefde besloten zich aan elkanders heil te wyden. Later had zü daar veel over gedacht, maar in den laalsten tüd was er een nieuwe vraag voor haar opgekomen: Boe bet wel zün moest, als een man uit liefde mot een vrouw trouwde, die hem niet lief had. En daarover dacht Edela nu weer, nu, ter- wül zü voor den spiegel stond en zichzelf in bruid8tcilet aanschou wde. En thans hoorde zü een woord, dat haar onlangs door den gohaten Bernard Havestrand was toegevoegd: Siechts ten zwakke, kaïakterlooze vrouw doot zoo iets. Vaak bad zü die woorden weer gehoord, Geheimzinnig waren zjj al zoo dikwyis om haai heen gefluisterd; maar zü had ze altyi weten terug te houden en de stille stemmen had zü steeds tot zwügen weten to brengen. Maar thans gelukte dat niet; thans had zü niet de kracht om die woorden weg te dringen. Zij halden baar gegrepen en lieten niet meer los. Vrouwenzwakte, karakterlooze vrouwen, die maar bogen, altüd maar gewillig bogen voor tegenstand. En van die vrouwen was zü er ook een; zü, die zich zoo dikwyis vol trots op haar familiewapen had beroemd„Breken, noot buigen 1" Zij boog gewilligzü was even zoo als die andere karakterloozen, neen, zü was erger, veel erger Z'\j was opgevoed in oen vr'tfe, reine omge ving. Nooit had zü ondervonden, dat er slechte vrouwen zün; maar zü wist toch, dat er vele waren. Zij, Edela van der Eichen, was geiyk aan deze vrouwen; aldus vonniste zü zichzelf. En weer dacht zü aan Bernard Havestrand. Zij zaghem in haar verbeelding voor zich staan, zooals hy hier in het salon gestaan had op den morgen van haar verloving. En zü hoorde zün vaste, ernstige stem: „Zonder hem lief to hebben wordt Edela van der Eichen nooit de vrouw van een man Was hy toch hier; hij, die dat woord ge sproken hadl Stond hü toch nogmaals hier voor haar, Bernard Havestrand, dien zü haatte als haar doodsvüand, maar dio toch altüd zich haar vriend had betoond, haar beate vriend I Hy had haar smaad aangedaan, zoo had zü gemeend, omdat hü getracht had haar te helpen. Hü had haar medolyden getoond, en daartegen had zü zich verzet, daartegen was haar tróts opgekomen. En nu? Wat -had zü nu gedaan, zü zelf uit vrü® kous? Had zü zich zelf met veel grooter smaad aangedaan dan ooit een Havestrand haar kon aandoen Had zü zich niet verkocht, overgegeven aan een man, dien zü niet liefhad? Maar neen neen, neen I Nog had zü het bindende woord niet uitgesproken; nog had zü de belofte van trouw aan hem niet afgelegd nog behoorde zü zichzelf toe, nog was zlJ vjyals zü nu dien krans van haar hoofd rukte en den sluier als Haar handen, die getast hadden naar den groenen krans, zonken weer neer. Daar buiten in de gang klonk een voetstap. Edela hoorde Tauern op korten toon iets zeggen Hü klopte en toen geen „binnen" klonk, wachtte hü even, maar trad toon toch binnen. Adriaan Tanern stond in het salon. Toen Tauern de slanke vrouwengestalte in het witte kleed met den krans op het hoofd zag, wilde hü op haar toesnellen; maar plot-, seling bedacht hü zich, bleef staan en keek naar het gezicht, dat daar onder den sluier uitkwam en wel van steen scheen te zy*n. Ook hy verbleekte, langzaam, zonder echter de m nste trilling in zün gelaat. Zoo stonden bruid en bruidegom eenige oogenblikken tegenover elkaar, zonder te be wegen, zonder te spreken. Het scheen Edela, dat aan deze pünlyke seconden geen eind zou komen. Toon, plotseling, klonk een kroet, een angstkreet, die Edela diep uit het hart kwam: „Ik kan niet.... O, ik kan nietl" Edela was op haar knieën gevallen en stak haar gevouwen handen in wanhoop naar hem op. Hü, tegen wien die smeekbede werd gericht, bewoog zich niet. Het was Edela of daar de duivel stond, die haar aangrensde, spottend met ha$r smart, gereed om haar aan te gij pen en nog meer to martelen, tob zij niet meer kon. „Wat wou je van mü? Zeg hot nog eens, Edela?" Langzaam stond zü weder op en kwam een schrede nader tot bera. Het gelukte haar ochter niet vastheid te gevju aan haar tril lende, bevende stem. „Adriaan Evenals haar stem, zoo waren ook haar oogen; geen vaste wil, geen vast besluit sprak daaruit. Edela vermoedde niet, dat haar schoonheid ook in dit oogenblik dezon man opwond. Wild verlangen naar Edela vlamde in hem op, maar zü dacht daaraan niet. Toen lachte hy, zooals hü altüd lachte als zü zich wilde uitspreken, waarmee bü dan een wending aan hsar gedachten trachtte te geven. „Wil je nog schooner zyn, Edola? Je zult toch van mü zün- Al ging je zitten Ie raidden van hellevuren, dan nog zou ik je gaan halen, dan nog zou ik je veroveren 1" Dreigend klonk het en dit gaf Edela haar vastberadenheid terug. En opeen9 wist zü het nu: nooit, nooit zou zü de vrouw van dezen man worden, liever sterven dan langer naast hem te moeten voortleven I Nu trad zü nog dichter op hem toe. Geen weifeling was er langer in haar houding. „Ik weet, dat ik je nu iets aandoe, dat een man nooit aan een vrouw kan vergeven. Maar geloof mü, zoo waar als ik leef, ik kan niet anders, ik kan je vrouw niet worden. Geef mü mjjn woord terug. Laat mü vrü- Ik weet, dat het niet mooi van mü ls je dit te zeggen. Ik had het niet zoo ver moeten laten komen. Het komt echter, omdat ik steeds niet zeker van müzelf was; het komt, om dat ik eerst vanmorgen mü bewust ben ge worden van myn eigen gevoelens." „En wat ben je je dan bewust geworden omtrent je eigen gevoelens?" vroeg hü koud. „Wat ik nu weet is, dat het het laagste is, wat een vrouw kan doen met een man te trouwen zonder hem lief te hebben." Nauwelük8 had zü dat gezegd, of zü zag, dat zün gezicht veranderde; er kwam iets zoo püniyks op, als werd hy door hevige smarten gemarteld. „Je hebt my nooit gevraagd of ik je lief hadl riep Edela met bevende stom. „Dat vraag ik ook nu niet. Of je my lief- bebt of niet, van my ben je en Ik houd vasti" Zijn hand greep de hare en hy kneep haar zoo, dat zü van pün büna nog eens voor hem op de knieën was gevallen. Maar er was iels in haar, dat haar toe fluisterde, dat het uit smart was, dat hü zoo ruw deed Een laatste poging wilde zü doen, om het goede, dat er in hem was, wakker te schudden, om het to laten zegevieren ovei zyn hartstocht. Zacht fluisterde zü daarom: „Vergeef het mü, Adriaan, wees edelmoe dig; toon, dat je van adel bentl" „En die adel zou dan 'nieiuit moeten blfj- ken, dat ik afstand zou doen van wat mü toebehoort, van iets, waar ik recht op heb? Neen, Edela van der Eichen, zoo edelmoedig ben ik niet. Ik houd vast wat ik heb, nu en voor eeuwig I" Zy rukte zich los. Nogmaals klonk het onvast van haar lippen: „Dwingen kan je my niet. Dwingen nietl" Hy knikte langzaam en weer kwam er een lachje om zyn mond. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1