Zie de Etalages ia het Magazijn „De Duif". Pique. H.E. VAN DER HEIDE, USURERS. H. E.VAN DER HEIDE Inmaakglazen en Sterilisators. IJzeraaren. A. FAAS, Janvossensteeg". P. v. d. Most van Spijk, Haarlemmerstraat 142. HET OOEDKLOOF»STE TT TST _A_T „v .-tsrt o^»;FSTTXl^Xï>JGr-"e3P>g'. 201 40 Dit is de lang gazachts Drank voor Bru.lotr, Ver- jaaruag of andere gelegen- lieden. Z i iszachlen ovei»> heerlijk van smaak* Verkrijgbaar aan dsSlijterij „Hef sgroote Vat" Kraalsrstraat I, hoek Kienwe Kijn. Prijs fl.03 per flesch. fi.20 Later. NEEMT PEL OEF! waarvoor proefïleachjes a ID Cis. zijn verkiijrbiar gesteld. 340 27 Ngptangen van af 10 ets., Schroe Tendraaisis 5 ets., Oliaspuitjss 5 ets ZagenvUlen 7J ets.. Lepelboren 5 ots., Snelboren 5 ctB, Kleerenhangsrs 6 ft 10 ets., Buigtangetjos 10 ets., Hang sloten, 2e hands Dameskar /"l7.50. 422 12 TKLEF. 304. Lnncli- en IrEoonika.asjes, per stak O..ÏO, 1.-. 417 27 Hesrsn Hengelaars! Sluit U aan by de Leidsclte HeogelaarH VoTöenig. „Haal op*', olu onze rechten omschreven in de nieuwe Visscherywet, te Ver dedigen en de hengelsport in alle opzichten te bevorderen. Aan het Secretariaat Pastenrstrnat 38av worden gaarne nadere inlichtingen verstrekt. 896 12 üieuwstraat 1-8. 433 482 78 Nieuwstraat 28. Uit de Rechtzaal. Kantongerecht t© Leiden. Behalve de reeds vermelde, werden nog behandeld de volgende zaken Een landbouwer uit Katwijk, den 46-jari- gen Joh. van E., was ten laste gelegd, dat toaj verzuimde, na de verschijnselen van mond- en klauwzeer bij zijn vee to hebben geconstateerd, op 16 Juni eerst later daar van aangifte ter Secretarie van de ge meente Katwijk te hebben gedaan. E. ontkende. Hij had wel gezien, dat de koe stijf was, maar dat het klauwzeer zou geweest zijn, wist hij niet. De rijksveearts, de heer D. van Gr., werd gehoord, die verklaarde, dat de ziekte op 17 Ji.ni door hem werd geconstateerd en toen reeds eenigen tijd had geduurd. Een landbouwer had dit moeten kunnen zien. Het O. M. eisokte een boete van f 5 of 2 dagen met last van teruggave van het in beslag genomen stuk vee. Hendrik van V., vrachtrijder te Ouds- hoorn, stond terecht wegens bet vervoeren van twee stukken versch varkensvleesch, te zamen groot 11 K.G., zonder dat hij daar mede was gegaan naar het keuringslokaal. Beklaagde vroeg nooit wat de menschen hem meegeven en heeft niet geweten, dat er vleesch in was, te meer, omdat zijn jon gen het pakje aannam. Nadat de keurmeester, de heer Lamme, was gehoord, eischte de ambtenaar twee geldboeten van f 5 subs. 2 dagen. Tegen Simon C., vleeschverkooper te Lei den, die ongekeurd vleesch in zijn winkel had voorhanden gehad, wat de keurmees ter Lamme bad geconstateerd, werd bij verstek gevraagd een geldboete van f 5 of 5 dagen. Wilhelmina Helena N., hocdenmodiste te Leiden, had zich te verantwoorden voor het feit, dat zij op 12 Juni vijf meisjes na zeven uren in haar atelier had laten wer ken. De verbalisant, de politie-agent Har- tevelt, die het feit had geoonstateerd, werd eerst gehoord. Daarna werd een der meis jes, mej. Pel, voorgeroepen, dat erkende, dat zij inderdaad als zoodanig is werkzaam geweest, evenals haar mede-arbeidsters. Ook de juffrouw zelf eitkende het feit. De ambtenaar van het O. M. eischte daar op vijf geldboeten van f 5 of vijfmaal 2 da gen. De verdediger, mr P. E. Briët, vroeg op grond van nietigheid van de dagvaarding ontslag van rechtsvervolging. In di eerste plaats, omdat hier niet een strafbaar feit ia ten laste gelegd, wat pleiter trachtte aan te toonen in verband met art. 5 der Ar beidswet en ark 3 van het Kon. besluit van ]909, waaruit hij concludeerde dat in dit geval later kon worden gewerkt zonder ver gunning. In de tweede plaats meende hij, dat niet zijn cliënt moest zijn verbaliseerd, maar de chef-modiste. Do Ambtenaar bestreed deze opvaKng, die echter door mr. Briët werd vastgehou den, die meende, dat do Ambtenaar hem niet heeft begrepen. Verbalirant Hartcvelt merkte nog op, dat hij wel degelijk rekening heeft gehou den met genoemd Kon. besluit en in ver band daarmede zijn vragen heeft gesteld. De Ambt. bleef nogmaals bij zijn eisoh per- sisteeren, waarna de verdediger dupliceer de. Willem D 32 jaar, landbouwer te Lisse, was ten laste gelegd, dat hij op 8 Juni 1.1. aan den Haarlemmerweg storend zou heb ben ingewerkt op het marcheeren van een compagnie infanterie van 50 man aldaar, door met meer dan middelmatigen draf met een paard cn wagen door te rijden. De land bouwer zeide behoorlijk te zijn uitgeweken, en alles ware goed gegaan, indien er niet een groentenkar op den weg ware geweest. De bevelvoerende luit. J. Voorthuyzen verklaarde, dat de voerman wel schuld had. De verbaliseerende politie-agent bevestigde dit, zoodat hij in het proces-verbaal had geschreven, dat hij dwars door den troep was heengereden. De landbouwer ontkende dit pertinent. Als getuige k decharge werd allereerst gehoord de schoenmaker J. Ober, die zeide hier gaarne te getuigen, omdat deze geval len zich op de Haarlemmervaart meer voordoen. Indien men twee aan twee had gemarcheerd, was er geen gevaar geweest van botsing. De politieman had volgens hem het geval niet gezien, alles was uitge gaan van den bevelvoerenden officier. De landbouwer P. van Bijn, uit Voorhout, die achter beklaagde had gereden, ontkende ook, dat beklaagde te hard had gereden. Het paardje was nog geen tien gulden waard, zoodat dit moeilijk te hard zou kun nen rijden. Beklaagde ontkende nogmaals; de schuld was volgens hem geheel bij den bevelvoeren den officier. De ambtenaar hield zich echter aan de verklaring van den verantwoordelijken offi cier en van verbalisant en eischte f 4 of 2 dagen. Joh. van D., 20 jaar, uit Storapwijk, was volgens den verbaliseerenden agent van politie 's nachts 5 Juni te Leiden bevonden, rijdende met een rijwiel zonder licht. Verbalisant had dit ontkend, en schreef nu, dat hij dien nacht in Wateringen was. Thans werd de politie-agent gehoord, die verklaarde, dat hij Van D. in Leiden had aangetroffen, en hem later had herkend. Eisoh f 2 of 2 dagen. J. J. B. K., landbouwer, te Leiderdorp, had een koe verkocht aan den Leidschen slager L. A. Taverne, welke koe bij nader onderzoek bleek te lijden aan mond- en klauwzeer. De slager had de koe ook voor gezond aangezien. De burgemeester van Leiderdorp had den ambtenaar van het O. M. medegedeeld, dat hier meer onvoor zichtigheid dan opzet in het spel was ge weest, waarom hij' slechts 2 of 2 dagen eischte. Th. van A. en Wilh. van H., een paar jongelui uit Noordwijkerhout, hadden ge- loopen op verboden grond, wat door een paar personen was gezien, die dit nu ver klaarden. Wat zij er deden, wisten getui gen met. Zij dachten eerst, dat zij op wild loerden, doch zij zagen later, dat zij een soort turf meenamen, die daar gestoken was. Beklaagden erkenden het feit, maar zij hadden de borden niet gezien. Eisch f 2 of 2 dagen ieder. Adr. D., 21 jaar, te Voorschoten, stond terecht wegens een rijwielovertreding te Leiden. Hij zou hebben gereden met een rijwiel zonder licht. Beklaagde zeide, dat hij langs het rijwiel had geloopen, en daar om wilde hij ook zijn naam niet opgeven, toen de agent Arends hem wilde verbali seeren. De agent had beklaagde wel degelijk zien rijden naast zijn meisje, dat hij de hand op den schouder hield. „Dat lieg je," repli ceerde beklaagde, die verder zeide, dat zijn meisje den agent kende als een echte dienst doener. Hij deed dit om er van te pluk ken, dacht hij. De ambtenaar vond het onnobel, dat be klaagde zich zoo over een agent uitliet, die zijn plicht deed, en eischte f 2 of 2 dagen. J. C. K., te Leiden, hnd zich vergrepen aan de Arbeidswet, meende de ambtenaar, die met de naleving van de Arbeidswet is belast. Beklaagde had een arbeidskaart hangen, terwijl de dienstbetrekking tus- schen hem en het meisje reeds was verbro ken. Eerst tot f 2 boete veroordeeld, was klaagde in verzet gekomen* en nadat de beklaagde thans had verklaard, dat hij het meisje nog verwacht had, verzocht de ambtenaar dat beklaagde zou worden vrij gesproken. Hierna kwam weder aan de orde de zaak tegen Lucas P. en Gerrit Jan P., die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan over treding der Hinderwet, door in hun onder neming te hebben voorhanden gehad konij nenvellen en lompen, die voor de omwo nenden hinder zouden hebben veroorzaakt, doordat deze voorwerpen oorzaak zouden zijn van ongedierte en kwalijken geur. Als gemachtigde fcrad weder op mr. A. J Fokker, en als eerste getuige werd gehoord Corn, van Kempen, die de inrichting aan beklaagden had overgedaan. Üeze zeide nu, dat hij geen lompen.had achtergelaten, wel korsetten. Deze korsetten werden zelfs nog wel als zoodanig verkocht. De kantonrechter meende, dat het onge dierte met deze korsetten wegliep, zoodat niemand er veel lust in zal hebben gehad zulke dingen te koopen. Getuige schertste, als dit waar was, dan zou er wel geen kor set zijn overgebleven. De verdediger had aan den hoofdredac teur van het Ned. Woordenboek gevraagd of oude korsetten tot lompen konden wor den gerekend en deze had gezegd, dat voor werpen om tot lompen te worden gerekend, hun vorm moeten hebben verloren. Het O. M. achtte de overtreding bewezen, en eischte twee geldboeten van ieder f 25, subs. 5 dagen, voor elke boete. De verdediger, mr. Fokker, pleitte ont slag van rechtsvervolging, omdat in de dag vaarding van inrichting werd gesproken, terwijl onderneming was bedoeld. De ambtenaar, repliceerende, achtte bei de woorden in dit verband synoniem, en meende althans, dat de wet dergelijke fijne onderscheidingen niet had bedoeld. Gemenfld Nieuws. Hedenmorgen te zesurenhad een fietsrijder het ongeluk op de Doeza- straat alhier te vallena waarbij hij een diepe wond' aan den pols bekwam. Bloe dend begaf de jongeling zich naar het Acad. Ziekenhuis, 'om verbonden te worden. Zijn fiets was geheel onbruikbaar; zij was in drie stukken gebroken. De Boottooh' t-V ereeniging „Genot en Vermaak", opgericht juist twaalf jaren geleden, 10 Juli 1899, hield gisteren haar jaarlijkschen boottocht. Be gunstigd door prachtig weder werd 's mor gens om zes uren afgevaren van de Oude Vest. Lustig klonk de muziek van de mu- ziekvereeniging „Werkmans Wilskracht", en het welkomstlied werd aangeheven. De reis ging naar Amsterdam, langs Gouwe en Amstel. Tijdens de reis werd niet één wanklank gehoord; wel werd me nigmaal vriendschappelijk rondgedanst. Ongeveer te halftwa-alf kwam men te Am sterdam aan. Des avonds om zeven uren moesten allen wederom present zijn aan den Overtoom. Na de afvaart bleek er nog een meisje uit Leiden op den wal te staan. Het werd aan boord genomen en bleek thuis te behooren op een boot van den It.-K. Volksbond. Men nam haar evenwel mede. Ook de terugreis was zeer aangenaam. Er werd toen vuuirwerk onderweg ontstoken. Ongeveer tc h'alfelf kwam de boot in de Haven aan. Te Scheveningenibeen aan de Weststraat gelegen magazijn van de kens, beddegoed en -sajetten geheel uitge brand, evenals .een aangrenzende alkoof. Ook het trapgat en de zolder, zoo mede het dak, leden ernstig door het vuur. De te Leiden^wonende eigenaars, de gebr. O., wa ren tijdens het uitbreken van den brand afwezig. Men schrift ons uit Haarlem- mermeer, dat daar by den landbouwer De Vlieger, wonende naby den Lïsierweg, een brutale inbraak is gepleegd, terwijl hy en de overige huisgenooton 's avonds afwezig waren. Ka opschuiven van een raam heeft mon, aan de binnenzijde, met een breekyzer het paneel van de klep eener mahoniehouten secretaire geheel verbrijzeld, zoodat de stukken door de kamer verspreid lagen. Daarna heeft men het slot geforceerd, waardoor de klep open sprong en de dief geheel vry spel had. Aan papier- en zilvergeld werd een bedrag van f 523 ontvreemd, terwyi de inhoud van de secretaire geheel overhoop gehaald was. Reeds kort nadat men het bemerkte, werd de dader, eon 13-jarige jongen, genaamd Anton Verberne, wiens ouders in Duitsohland wonen, doch die tydeiyk by een familielid van hem, zynde een arbeider van genoemden landbouwer, verbiyf hield, aangehouden, terwyi hy reeds gevlucht was, met de bedoefing zich naar elders te begeven. Alles werd nog in zyn bezit gevonden. De jongen, die reods meer op zyn kerf stok schijnt te hebben, en al een gevaariyk individu blykt te zyn, is ter beschikking van de justitie geeteld. Men meldt ons uit Delft: Eenige dagen geleden werd hot geneesmiddel tegen mond- en klauwzeer, beschreven in een brochure, door Pater Van Drift uit Münden, n.l. het aftreksel van wilde tym, hier bereid en toegepast. Drie koeien van den heer K. Ammerlaan, te Vrijenban, werd het geneesmiddel inge geven en zy werden op een stuk land, waarop 20 koeien liepen, die alle aan mond- en klauw zeer leden, gelaten, met het gevolg, dat de beesten van de ziekte verschoond bleven. Twee koeien van den landbouwer W. de Drift, weikon het geneesmiddel was ingegeven, bleven eveneens vry van de ziekte, terwtyl de andere koeien van dezen landbouwer aangetast w erden. De ©leotrisoh© exploitatie van de Arnhemsche gemeentetram naar Velp zal, in het einde van oeze maand of begin Augustus aanvangen. Er zal een ti^n- minuten-dienst worden ingevoerd, terwijl voorloopig tot de ikom van het dorp Velp gereden wordt. De bouw van de eleetrisohe Jdjn in het dorp zal ongeveer drie weken langer tijd vorderen. Ineen meeting van hetinter- syndicale comité van bouwvakarbeiders te Parijs, is een motie aangenomen, waarbij voor alle organisaties van bouwvakarbei ders zonder onderscheid de staking wordt geproclameerd. Door deze staking worden een 80,000 arbeiders getroffen. Denkelijk zullen niet allen gehoorzamen aan het wachtwoord van de leiders. Reeds heeft de groep voor de arbeidersvrijheid een oproeping uitge vaardigd, waarin tot arbeid wordt aange spoord. De Regeering zal krachtige maat regelen nemen tot bescherming van de werkwilligen. De bekende naphthakoning en multimillionnair Ludwig Nobel, die in de buurt van Wiborg een verrukkelijke villa bezit, is door een zware ramp getrof fen. In den nacht, toen alle bedienden sliepen, brak er in de villa brand uit, tij dens de afwezigheid1 van den eigenaar. De bedienden konden zich ternauwer nood in hun nachtgewaad red'den maar de twee kinderen van Ludwig lïobel, hek tien jarig dochtertje Marie en de zevenja rige zoon ^Ludwig, die vast in slaap wa ren, kwamen jammerlijk in de vlammen om. De lijkjes zijn naar St.-Petersburg g> bracht, om daar te worden teraarde be steld. Nabij Tiflis werden zeven gymnasiasten door roovers gevangengeno men en ontvoerd. De roovers eisch en een losprijs, en dreigen, noo hun die niet verstrekt wordt, de knapen om het leven te brengen. Reeds sedert jaren worden de omstreken van Tiflis door een roover- hoofdman Selim Chan onveilig gemaakt, zonder dat de Perzische regeering in staat is verbetering in den toestand te brengen. Eerste Kamer. Raadvan State. Do Regeering heeft het afdelingsverslag beantwoord betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de wet, regole. de de sa menstelling en bevoegdheid van den Raad van State. Met voldoening ontwaarde zij, dat de be perking van het verbod, thans opgenomen in art. 8 der wet, instemming vond. Terecht werd daarbij, ook naar de mea ning der Regeering, het vertrouwen uitge sproken, dat, wanneer leden van een Raad van State geplaatst mochten worden voor de beslissing over het aannemen van func- tiën, welke niet vereenigjbaar zijn ver klaard met het lidmaatschap van den Raad van State,' gerekend mag worden op hun verantwoordelijkheidsgevoel. Uit de betrekkelijke mededeeling, in ver band den term „krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezingen" in de Memorie van Antwoord der Tweede Ka mer volgt niet, dat leden van andere ver tegenwoordigde lichamen dan de aldaar met name genoemde, van welke de keuze ge schiedt bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezingen, tevens lid van den Raad van State zouden kunnen zijn. Het vereischen van Koninklijke goedkeu ring voor «het bekleedcn van elke bediening, dus ook van particuliere nevenbetrekkin gen, zoude, naar het der Regeering wil voor komen, slecht te rijmen zijn met de positie, door Staatsraden ingenomen. Het scheen minder gewenscht het verbod, vervat in het tegenwoordig art. 8, tweede lid, der wet voor de in art. 18 bedoelde amb tenaren te handhaven. De beantwoording der vraag in hoever door hen nevenbetrekkingen kunnen wor den waargenomen, die geen openbare be dieningen zijn, ia beter aan het hiërarisob boven hen geplaatst geaag over te laten. Het Vaccinewetje. In zijn Memorie van Antwoord weigeit de Minister van Binnenlandsche Zaken in te gaan op beschouwingen in het Voorloo- vig Vefelag, die vallen buiten het kader van het v etsontwerp. De Minister ontraadt voorts de instelling r van een Staatscommissie tot onderzoek van het vaccine-vraagstulk, omdat de oplossing van dit vraagstuk niet kan verhaast worden door een uitspra^ k van officieele geleerden. De geleidelijke, natuurlijke ontwikkeling der wetenschap kan bier alleen uitkomst geven. Bestrijding van planten- v. i e k t e n. In de Memorie van Antwoord wordt me degedeeld, dat met het oog op de uitvoe ring der voorgestelde voorschriften tot we ring en bestrijding van ziekten van cultuur gewassen en van voor cultuurge- wasscn schadelijke dieren, de be staande phytopathologisohe dienst eenigs- zins moet worden uitgebreid. De koste zullen echter slechts worden gebracht van f 8250 op f 10,000. Wat óe opmerking betreft, dat door deze wet weer een groot deel van de wetgevende naar de uitvoerende macht wordt overge bracht, merkt d« Redering op, dat de in artikel 2 bedoelde algomeoue maatregelen van bestuur slechts provisorisch zullen gel den en zullen ophouden van kracht te zijn, zoodra de Volksvertegenwoordiging in den een of anderen zin heeft beslist. De Regeering stelt zich voor, dat licht vaardige toepassing van art. 2 zioh niet zal voordoen. De daarin toegekende bevoegdheid toch h beperkt tot- het geval, -dat een plan tonzi of een schadelijke diersoort zich-in die mate vertoont, dat zii een ernstig ge vaar oplevert voor de cultuur van land- of tuinbouwgewassen.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6