Kamer van Koophandel te Leiden. Burgerlijk© Stand. Marktberichten. Uit de Rechtzaal. Hevig stekende pijn in den rug Gemengd Nieuws. Eerste Kamer. Vragen en Antwoorden. m In de laatst gehouden vergadering der Kamer van Koophandel eh Fabrieken kwam allereerst aan de orde een schrijven van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, houdende het verzoek van ad vies te dienen over de vraag of de Kamer het wenschelijk acht wijziging te brengen in de bezorging van expresse-brieven, in dien zin, dat deze tot 12 uren in den avond zouden rondgebracht worden, en 't tijdstip in den ochtend zou vervroegd worden. De Kamer besloot als Kaar besliste meening uit te spreken, dat van een behoefte daar aan, voor zoover Leiden betreft, niet ge bleken is. Kaar aanleiding van de verschillende circulaires door de Kamer ontvangen, be treffende het debietreeht op tabak werd na ampele bespreking besloten aan de Tweede Kamer het volgend adres te zepden en een afschrift daarvan aan den Minister van •Financiën: Leiden, 30 Juni 1911. 'Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal 's-Gravenhage. Geeft eerbiedig te kennen de Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Leiden; dat het wetsontwerp „Debietreeht op Tabak bij Uwe Kamer ingekomen, zijde lings het genotmiddel Tabak zal treffen en niet alleen het artikel zelf, maar allen, die met den kleinhandel in dit artikel een mid del van bestaan vinden. De administratie toch, die de handelaren en handelaartjes In tabak, sigaren en sigaretten zullen te hou den hebben, legt voornamelijk wat de tweede Qatagorie betreft, zulke lasten op, dat zij gemeenlijk niet daaraan zullen kun nen voldoen, daar zij de door de adminis tratie te geven voorschriften öf kwalijk èt in het geheel niet zullen kunnen ver staan, ten gevolge waarvan tegen hen in het belang der schatkist zal moeten geageerd worden; dat onze Kamer ten stelligste overtuigd is, dat de perceptiekosten van het even tueel te heffen recht in het leven zal roe pen een categorie van goed bezoldigde hoofd- en subalterne ambtenaren, waardoor een groot gedeelte van het bedrag, dat de schatkist behoeft, wel zal opgebracht wor den, doch niet in de schatkist vloeien zal; dat het gevaar door onze Kamer aller minst denkbeeldig wordt geacht, dat een dergelijke belasting bovendien in de hoogste mate demóraliseerend zal werken en tot grove ontduiking zal aanleiding geven; Redenen, waarom de Kamer Uwe Hoog© Vergadering verzoekt haar medewerking aan het tot stand komen van het ontwerp te onthouden. Ten slotte kwam opnieuw aan de orde- het tarief van invoerrechten. Ook nu ont spon zich een warme discussie naar aanlei ding van de vraag öf en in welken geest men zou petitioneeren. Besloten werd ein delijk te dien aanzien het volgend adres te richten aan de Tweede Kamer der Staten- Generaaü Leiden, Juni 1911. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal Naar aanleiding van het door de Regee ring ingediende ontwerp-tariefwet, hetwelk blijkens de memorie van toelichting, naast vermeerdering der staats-inkomsten tevens bescherming der Nederlandsche nijverheid beoogt, veroorlooft onze Kamer zich met den meest mogelijken nadruk Uw aandacht te vestigen op het toch zoo alge meen erkende feit, dat de Nederlandsche nijverheid op het oogenblik verkeert in een toestand van gestadige ontwik'^ ig en bloei, zoodat zij niet de minste behoefte gevoelt aan een kunstmatige opheffing of bescherming tegen het buitenland dat alle maatregelen met dit doel geno men en in het bijzonder de beoogde tarief- wet, die in alle vertakkingen van het indus- trieele en oommercieele raderwerk in grijpt, slechts een desorganiseerenden in vloed kunnen hebben, welke dezen gestadi gen vooruitgang niet alleen zullen belem meren, doch die de voor handel en nijver heid zoo hoog noodi~e stabiliteit in zulk een mate zullen verstoren, dat de uiterst na- deelige invloeden nog tal van jaren merk baar zullenblijven dat al moge er dan ook van regeeringswege blijkbaar geen prijs op worden gesteld de zienswijze der Kamers van Koophandel en Fabrieken aangaande het ontwerp-tarief wet to leeren kennen, onze Kamer niettemin meent met iklem uiting te moeten geven aan haar vaste overtuiging dat die toegestoken beschermende hand zeker het allerminst wordt gewenscht door de nijverheid en den handel, voor wie zij juist bestemd 'heet te zijn. Opgave van personen, die alch te Leiden liebben gevestigd. C. de Vries, Witte Singel 9, opzichter bij de Prov. Waterstaat. C. van den Berg, Zoeterwoudsche Singel 48 G, dienstbode. C. G. Onvlee, Waardstraat 39, werkman. R. Hartmarm, Witte Singel 31A, phil. doctor. C. W. C. Mingelen, Hoogewoerd 185 A, onderwijzeres. A. de GraafStrijder en gezin, Konings straat 23. L. Th. Bangert en gezin, Hansenstraat 55, yarkensslachter. P. I. Raymakers en gezin, Levendaal 138, kleermaker. G. Nievaart, Haven 24 A, dienstbode. H. J. Hazevoefc en gezin, Nieuwstraat 7» reiziger. H. D. Schalker en gezin, Morschweg 53, assistent bij de posterijen. Wed. P. Oudshoorn, Morschsfcraat 14. J. M. Blommestijn, Noordeinde 37, ijs- fabrikant. S. C. M. Bekker, Gesticht „De Voorzie, nigheid," liefdezuster. W. H. N. Falke, Hoogewoerd 15. J. Mühring, Morschweg 26, huishoudster H. J. Pinot en gezin, Haarlemmerstraat 172, boekbinder. A. J. Knooff, Noordeinde 50, winkel juffrouw. J J. Rijnsburger, Haarlemmerstraat 186, dienstbode. ALPHEN. Bevallen: T. Sluijk geb. Van Hof Z. 0. Prins geb. B03landD.~j.vau Velde geb. Van Keeken Z. A. G. Mol geb Schild Z. Overleden: M. MunDik, wed. G. KlaarmaD, 81 j. VV. Hoogemloorn, man van J. M. Ve< maas, 75 j. J. Oostveen L). 11 j. P. J.ölootjesD. 1 m. M. A. v. d. Bogert D. 4 m. Gehuwd: P. A. Jongeneel met S. H. van Sl reepen. HAARLEM MER V] EER. Bevallen: J- Th Koopman geb. De Hei tog Z. A. M. Kil geb. Roza D. HAZERSWOUDE Bevallen: C. J. van Veen geb. Slootweg Z. C. Lourier aeb. Nederhof D. Overleden: P. W. M. de Groot Z. 3 m- LEI MUI DEN. Bevallen: M. Wolver» geb Van Dijk Z. J.<C. Lunenburg geb. Voeat Z. LIS5E. Geboren: W iepje Gijsberta, D. van G. Tromo en B. Slotie. Cornelia Johtnna. D van J. Damen en C. Rusman. Jacoba Catharina en Maria Cecilia, dochters van A. v. d. Sloten J. den Elzen. Johannes, Z. van C. de Vos en E. Molen- kamn. Maria Catharina. D. van J. Streng en J. Mitlertreiner. Theodora, D. van W. V. van Beek en (J. Rutgrink. Dirk, Z. van l'h.J. van't Wout en J. de Roay. Ondertrouwd: L. v. d. Hulst en M. C. Ro!h- weiUr. J. H. van Tiel eu H. M. Segers- Overleden: Joh mna Reyerkerk, 52 j., echtgenoot* van M. Kooyman. NIEUW VEEN. Overleden: G. M. de WnaL echtgenooto van T. Kousbroek, 72 j. TER-AAR. Bevallen: A. Verboom gob. Donker D. W. van Rijn geb. Nienwenhuizen Z. ZOE l'ERWOUDE. Geboren: Theodora Cor nelia Johanna, D. van M. M. van Haaster en M. de Vroomen. Jannetje, D. va i D. Nieuwen- buizen en C. M. Erades. Overleden: Adri*na van Vliet 5 j. Wilhel- mina Sonhia ten Kloo ter, 64 j., ec^tgenoote van Johan Theodora Bornwater. ZEVENHOVEN. Bevallen: A. Splinter geb. Baas Z. ZWAMMERDAM. Bevallen: C. E. van Niekeik geb. l'iins D. A. van der Laan geb. Van Dpk-A. O. Verhagen geb. Lodder Z. Overleden: Al. Huisman D. 2 j. Pnrmerend, 4 Juli. Vee. 425 Runderen, vet vee 70 a 86 ct. per K.G.50 Paarden90 vette K «1- veren, £0,90 a £1.05 per KG 223 nuchtere id. 13 a 28 p. stuk, 204 vette Varkens, 47 a 53 ct. per K.G 55 magere id. 18 h 29 per stuk; 169 Biggen 8 a 14 per stuk; 2146 Schapen *n Lamineren. Eieren '5.50 a 4.— per 100 stuks. Handel stug Sncek, 4 Juli. Vee. Aangevoerd 45 Koeien, 117 Kalveren, 126 Schapen, 47 L tmmeren, 426 Varkens en Biggen Prijzen per KG. Varkens 21 a 22 ct., voor export 18 a 19 ct. Handel in schapen behoor lijk, overigens markt prijshoudend. Tiel, 4 Juli. Op de ke senmarkt besteedde men voor koendeiikken zwarte kersen f 1.25 a 1.35, volgers 1.40 n f i.dU. Op de veiling van Tiel en omstreken golden: meikersen 25 a 30 ct., zwarte koraoo 12 a 16 ct., volgers 16 a 20 ct., glimmers 22 a 26 ct., alle per poüd. Handel vlu.;. Op de veiling der Tielsche veiüogsvereeniging golden: volgers 18 a 3 ct., Meikersen 10 a 12 ct., rounnen 7 a 10 ct., glimmers 19£ a22i ct. Alles per pond. Handel vlug. Groote aanvoer. ."ichiedain, 4 Juli. x^oteeciutr Ueurscommissio. MontwjjD £7.25 psr Ned. vat. zonder lust en zonder de belasting. Moutwijn willig. Spoeling per ketel 1.10. Giaau-Spiritus '13.25 u 13.50, Melasse-Spiritus £12.a fruwe Spiritus r 6j a £6.25, Pnrmerend, 4 Juli. Heden waren aangevoerd 152 stapels kaas, hoogste prijs voor fabrieks- 3250. boeren- £33.50, commissie £32.50, middelbare volvette met lijksmerk /35. Handel vlug. SiU'ck, 4 Juli. Boter. Aanvoer 16/4 en /8 v. Prijs le keur £48i. Bij de vereeniging: le keur £48. Fabriek aanvoeren 10/3 en 39 6 v., '49a/ Noteering van do commissie der vereeniging voor boter- eu kaashandelaren in Friesland le soort £48. Bradford, 3 Juli. Wol. De werkstaking der wol kammers en der zeelieden belemmert de zaken in hooge mate. De ban el staat Dagenoeg stil- Ver scheidene spinners ondei vinden ernstige moeilijk- he <eu door bet uitgeput rakea van grondstof voor zekere soorten garens, welke grondstof thans niet aangevuld kan worden. Bij gemis aan-zaken zijn de prijzen nominaal 26 a 261 d. voor 60 str. en 14d. voor 40 str. J. G„ 39 jaar, zonder vaste woonplaats, bekende voor de Rotte rdamsche rechtbank de hem ten laste gelegde oplichting. Zooals in meer andere plaatsen, had hij op 23 Mei te Gouda aangebeld aan een woning, waar het bordje „gemeubileerde kamers t- huur" uithing. De juffrouw, die hem opendeed, maakte hij wijs, dat hij voor zijn te Arnhem wonenden patroon een electrischen kabel moest leggen, welk -werk 4 mnd. zou duren, dat zijn patroon hem f6 per week betaalde, om dit voor kostgeld te besteden, dat den volgenden dag zijn mede-arbeider zou ko men en zijn bagage zou medebrengen, dat hij bij haar voor f 6 p. w. in de kost wilde komen, en dan naar zijn patroon zou tele- phöneeren om geld te sturen, welk geld zij dan zou incasseeren. De overeenkomst was aangegaan, en beklaagde had een kop thee, twee koppen koffie en een paar boter hammen van de juffrouw gekregen. Uit de voorgelezen verklaring der niet- verschenen getuige bleek, dat zij den be klaagde dit voedsel had verschaft, omdat zij zijn verhaal geloofde. Later bleek hij nog een valschen naam te hebben opgege ven. Het O. M. eischte een jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. N. P. Zijderlaan, be treurde bet dat de getuige niet versohenen was. Ware zij, toch op haar vroegere ver klaring teruggekomen, voor zoover deze sloeg op het feit, dat zij door beklaagde» verhaal bewogen was, dan zou vrijspraak moeten volgen. Pleiter concludeerde subsi diair tot het opleggen eener lichtere straf. Het Arnhemsohe Gerechtshof deed uit spraak in de zaak van den stoom bootkapitein te Arnhem, die op 24 Maart mét zijn stoom boot te 1-Ia.gestein aan de Lek in aanvaring kwam met een praam, met gevolg, dat deze omsloeg en een kind van den schipper ver dronk. Het Hof veroordeelde beklaagde tot 3 we ken hechtenis, aannemende dat het ongeluk aan roekeloosheid van bekl. te wijten is. De rechtbank te Tiel had bekl. dezelfde straf opgelegd. RECLAMES, k 40 Cents per regel. is één der verschijnselen van nierziekte. Doch er zijn ook andere verse jnselen, die op nierziekte wijzen, zooals: waterzuchtige zwellingen, doffe pijn in de lendenen, len denjicht, blaasaandoeningen, brandende of zanderige urine, graveel of steen, rheumati sche pijnen, zenuw-hoofdpijn, duizeligheid, blazen onder de oogen, onzuiver bloed, on ophoudelijke dorst, 'hartaandoeningen, zwak te en voortdurende vermoeidheid, ontste king der blaas. Deze verschijnselen vertoonen zich ge woonlijk niet alle tegelijk, doch bij eiken nierlijder treden er eenigc op. Wanneer zich kenteekenen als do bovengenoemde voordoen, kan het zijn dat uw ziekte zich reeds verder uitgebreid heeft dan gij vep moedt de nieren kunnen cel r_a- cel ver nietigd worden en de blaas verliest mis schien plotseling de macht om de urine op geregelde tijden af te scheiden. Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen genezen deze kwalen, doordat zij de urinewegen zuiveren, zij versterken en heelen de nie ren en blaas, en helpen de nieren om het urinezuur en de verdere schadelijke stoffen die de bovenstaande verschijnselen en ziek ten veroorzaken, uit het lichaam te verwij deren. Zij bereiken de oorzaak der ziekte, daardoor zijn de genezingen duurzaam. Let er op dat gij de echte Fosteré Rugpijn-Nieren-Pillen krijgt Iedere echte doos is voorzien van d$ handteekening Ja mes Foster. Zij zijn te Leiden verkrijgbaar bij de heeren D. M! Kruisinga, Nieuwe Rijn 33; Reyst en Krak, Steenstraat 41; en bij D. W. E. F. de Waal, Mare 56. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10 voot zes doozen. 180 42 De nieuwe vise h hal aan de Yisschershaven te Scheveningen is in ge bruik genomen. Te Loosduinen hebben die- ven een vet varken iii een weide aan de Loozerlaan, met een hamer, een z. g. „sleg- ge", doodgeslagen, het dier t-oen geslacht en schoon gemaakt en het, na ook de huid afgevild te hebben, meegenomen. Van de daders geen spoor. Wij vernemen, dat een Ant werpenaar het gedacht lieeft doen breve teeren dm op de trams de verlichte re- klaam te plaatsen, zooals er thans op de huizen staan. Terwijl de trams voortrij den, zal. men op die rijtuigen al de Loht- veranderingen zien, die men waarneemt bij de reklaam op de daken. Zoodra de reoeveur het licht binnen het rijtuig aan steekt, begint ook het licht t-e wej-ken van de reklaam. Dat zal een aardig en levendig effect maken in onze straten en leien en hiermee zijn wij de slimme Amerikanen vooruitge- vlogen dezen keer, zou onze Door zri.gcn. („Hbld. v. Antw.") Newport isdeAmerilkaan- sche badplaats, waar de Ameiikaansoho rijkaards hun zomervacantie plegen door te brengen. Enkel de beurzen van million nairs kunnen de kosten dragen, die aan zoo'n seizoen to Newport verbonden zijn. Maar zelfs onder die zeer rijke families zijn er, die behooren tot de slechte betalers. En zoo moest ettelijke 'maanden geleden door de winkeliers te' Newport een actie worden begonnen tegen die wanbetalers Men zou den villabewoners, die hun reke ningen van het vorig seizoen nog niet had den voldaan, niet meer leveren. Het is niet bekend of die bedreiging geholpen heeft, ook niet of de winkeliers 'hun voornemen hebben volvoerd. Wèl staat vast, dat er nu weer kwesties zijn gerezen tusschen de millionnairs en de winlkeliers. De eerstge- noemden beklaagden zich er over, dat zij door de winkeliers „bestolen" werden, dat men hun „schandelijke prijzen" liet beta len. Waarop de winkeliers antwoorden, dat dit een gevolg is van 't feit, dat het dienst personeel hun leveranciers hooge per centen afdwingt voor de klandisie. „Dat ge bestolen wordt," aldus de winkeliers tot de millionnairs ,,is waar. Maar niet wij, uw eigen bedienden bestelen u. Waart gij wat minder laksch, dan zoudt gij daarte gen gevrijwaard zijn.'' En om dat te bewij zen, hebben de winkeliers de millionnairs uïtgenoodigd, om eens samen te komen en de zaak -openhartig te bepraten. Maar daar op zullen de millionnairs allicht niet in gaan. Immers zij waren naar Newport ge komen om nu eens niet over zaken te be hoeven te praten. Het is dezer dagen weer zeer heet in verscheiden plaatsen in het Oosten dr Yereenigde Staten. Te Washington, New-York maar ook meer Westelijk, bijv. in Chicago, schijnt de felle hitte bijna niet uit te houden te zijn. De buitenlandsche bladen bevatten dan ook berichten van sterfgevallen en zelfmoorden, als gevolgen van de hooge temperatuur. Te New-York verblijven duizenden in de parken. Latere berichten over de hitte in het Oos ten van de Yereenigde Staten doen zien, dat men hier te doen heeft met een ware hittegolf, die ligt over heel de Vereenigde Staten beoosten de Rocky Mountains. Yoor- al in het Middel westen (speciaal in Michi gan)-lijden de menschen onder de hitte. In New-York was het in den nacht van 2 op 3 dezer 's nachts om 12 uren nog 85 gr. F. Iii de wereldstad kregen meer dan 100 men schen flauwten van de hitte; versoheidenen bezweken er aan. Aan het strand van Coney Island slapen 'g nachts duizenden, die het in hun bedompte woning niet meer kunnen uithouden. Uit Indië. Over de ratte n- bestrijding te Soerabaia lezen wij in het „Soer. Hbld.": Behalve als hayenstad vertoont Soera baia ook in andere opzichten gelijkenis met San-Francisco, de plaats, die bij de pest- rattenbe strijding als voorbeeld gekozen wordt; evenals de stad aan de Gouden Pcrrt ligt onze woonplaats in een land van „onbegrensde mogelijkheden." Kwamen in het Verre Westen giften binnen van 30,000 dollars, het uitvoerend comité voor de pesfc- bestrijding te Soerabaia kan met trots wijzen op een geldcadeau van 24,000 gulden. En dit is nog slechts een voorloopige gift. Het gaat boven de verwachting. De eer ste gift was groot 300 gulden. Zoo zal het uitvoerend comité de beschikking krijgen over een belangrijke geldsom en de zenuw van den oorlog tegen de ratten aanwezig ■zijn. Dan wordt het een kwestie van orga nisatie en mobilisatie, alles gericht op de devastatie va nSoerabaia's rattennatie. Over de tijgerplaag in den Oost hoek wordt uit Soerabaia aan het „N. v. d. D. v. N.-I." geschreven: Een paar keer en reeds maakte ik mel ding van de tijgerplaag in den Oosthoek; die is in den laaisten tijd aanmerkelijk grooter geworden, voornamelijk :n het Loemadjangsche, Djembersche en Banjoe- wangische. De tijgers vertoonen zich daa-r nu zelfs soms op klaarlichten dag op de groote we gen, en in de nabijheid der desa's en komen er 's avonds of 's nachts in, om mensehen of vee aan te vallen. Het is ook reeds meer dan eens gebeurd, dat mannen .of vrouwen, tijdens de bewerking hunner sawahs of tegalans, door die ondieren werden gedood, evenals de op het veld zijnde paarden, sappies, geiten, enz. In de afdeeling Loemadjang Werden on langs binnen weinige dagen drie menschen, n.l. de heer Swens, een inlander, een Ja- vaansch meisje door koningstijgers aange vallen en gedood. De heer Swens, die op de jacht was, en een ontmoeting had met zoo'n ondieT, kwam er wel nog levend af, doch bij worsteling met het monster be kwam hij toch zulke ernstige kwetsuren, dat hij daaraan is overleden. In April j.l. werden, volgens het Kort Yerslag over die maand, in Palembang door tijgers 2 menschen, 38 geiten, 12 buffels en 39 runderen gedood en 8 buffels en 5 runde ren verwond. 16 tijgers en 6 panters werden gedood. 74 krokodillen werden gedood. Te Natal heeft zich dézer dagen, naar de „Sum.-Bode" mededeelt, een zeer treurig voorval afgespeeld. Een jonge inlander, Mohamad Saman met name, nam in gezel schap van den jeugdigen Chinees Tan Djin Sioe, ten huize van den Chinees So Tian Hock, met nog 5 k 7 personen, op een avond aan een geanimeerd dobbelpartijtje deel. Toen -Moh. Saman al zijn contanten had verspeeld, vroeg hij aan Tan Djin Sioe geld ter leen, wat deze weigerde. Móff. Saman werd door deze weigering zóó driftig, dat hij een brandende petroleumlamp opnam en deze tegen'het lichaam van Tan Djin Sioe slingerde, met het verschrikkelijk ge volg, dat de lamp sprong en de brandende petroleum de kleedingstukken van den on- gelukkigen Chinees drenkte, die- weldra in lichterlaaie stond, het uitgillende van on duldbare pijnen. Toen men er in geslaagd was het vuur te dooven, was het geheele lichaam van den rampzalige één en al brandwond. Denzelfden avond werd hem door den controleur en den djaksa nog een kort verhoor afgenomen en de dader in hechtenis gesteld. Eerst den volgenden avond omstreeks acht uren werd het slachtoffer door den dood vuit zijn vreeselijken toestand verlost. De vrouw, die aan boord van de Oceania" te Triëst lijdende bleek aan cholera, is overleden. De Eerste Kamer zal worden bijeengeroe pen tegen Dinsdagavond 11 dezer, ten ein de in de daarop volgende dagen de nog aanhangige wetsontwerpen af te doen. Het plan is om na deze bijéénkomst het zomerreces te doen ingaan. Het Eedswetje. De Minister van Justitie heeft het afdoe- lingsverslag beantwoord betreffende het wetsontwerp tot voorziening in de bestaan de onzekerheid ten aanzien van Jen vorm, waarin eeden, beloften en overtuigingen moeten worden afgelegd. De Minister zegt, dat ook hij deze wet slechts azls een noodwet beschouwt. Bij een definitieve oplossing van het eedsvraagstuk waarbij voornamelijk een door dit ort- werp geheel ónberoerd gelaten zijde van dit vraagstuk, n.l. de verplichting tot bet afleggen van eed, belofte of bevestiging zal moeten worden onder de oogen gezien zal zoowel, met de belangen tan hen, die bezwaar hebben tegen het afleggen van den eed, als met het algemeen belang, aan het verkrijgen eener ware verklaring verbon den, ernstig rekening worden gehouden. Gevraagd naar een nadere verklaring omtrent de beteekenis van een noodwet een beteekenis, zegt de Minister, dat de vraag, of iemand zal hébben af te leggen een eed, een belofte of een bevestiging, geheel zal moeten worden beschouwd op grond van andere wettelijke voorschriften. Op grond van deze wet zal niemand verplicht wor den, nóch tot een plechtige verklaring in het algemeen, noch tot het doen eener, uit anderen grond verplichte, plechtige verkla ring in een bepaalden vorm; öf eed, èf Ié- lofte in bevestiging. Noch voor hen, die tot een kerkgenootschap behooren, dar het eedzweren niet vertrekt, noch voor de Doopsgezinden, noch voor hen, die trfc geen kerkgenootshap behooren, noch voor iemand anders zal uit de^e wet eem'ge ver plichting tut het afleggen van eed, beiofte of bevestieins: eeboren wordeö* Op grond van deze wet ontstaat geotï andere verplichting der wet, indien iemin^ op grond van een ander wettelijk voor-* schrift tot een eed of een belofte of neves tiging verplicht is, hij deze moet afleggen op do bij deze wet voorgeschreven wijzem, Dit sluit echter niet uit, dat ten gevolge; van deze wet, na deze wet personen, diö' thans niet tot het aflegen van eed of be«, lofte kunnen verplicht worden, omdat vooï hén geen vorm van eed of belofte aan to wijzen is, voortaan zich niet aan een ver-i plichting zullen kunnen onttrekken. Dö Minister denkt hier in het bijzonder aan hen, die niet tot een kerkgenootschap be-* ho or en, in verband met het arrest van den Hoogen Raad van 23 Mei 1910 (Weekbl. v.: h. R. no. 9000). In ied-er geval zal een getuige na dezo wet in staat zijn den we te lij ken plicht tei vervullen volgens art- 396 Wetb. v. Strafr., daar deze wet de bestaande leemte inzake den voorgeschreven vorm voor eed of be« loften aanvult en zal aldus de thans slechts theoretisch bestaande verplichting voor den niet tot een kerkgenootschap behoorenden, getuigen tot hét afleggen van getuigenis ook practisch uitvoerbaar zijn. Het nieuwe hospitaal-kerkschip. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar men; weet, werd in de laatste vergadering der, Vereeniging hospitaal-kerkschip „De Hoop" besloten tot het aanschaffen van een. nieuwj hGspitaal-kerksahip. De bedoeling was, dat dit nieuwe vaartuig ook een motor zou krjj'-; gen, waardoor ook bij windstilte liet schip zou kunnen vareir, en dus beter aan het doeï beantwoorden. Naar wij thans vernemen, zijn de gelden1 voor het nieuwe schip hijeen en zal spoedig een aanvang met den bouw gemaakt kunnen worden. Wij hebben de teekeningen van het nieuwd schip gezien, waaruit blijkt dat het grom ter en ruimer zal zijn dan het tegenwoor-i dige hospitaal-kerkschip „De Hoop." •Ook zal het nieuwe vaartuig een tweetal sloepen in davids krijgen, waardoor een be4 tere passage aandek .verkregen zal worden: dan op „De Hoop", aan boord waarvan een, sloep en .een vlet zijn, die echter niet inj davicls gehangen kunnen worden. Het nieuwe hospitaal-kerkschip zal te Haaï*v lem op de werf Conrad" gebouwd worden; het wordt voorzien van een Kromhout-motor; en zal in April 1-912 gereed moeten zijn.: Het ligt in de bedoeling om het da-n, na tel zijn opgetuigd, eenige maanden later, dus! in Juni, in dienst te stellen. Standbeeld Willem II Generaal-majoor De Bas heeft als pen ningmeester van het Zuid-Hollandsch comi té voor de oprichting van een standbeeld voor koning-stadhouder WillemIII, ba) den algemeenen penningmeester, mr. O* van Tienhoven, te Haarlem, een bedrag van ruim f 10,000 gestort als provinciale bijdrage, waaronder mede begrepen is een bedrag van ruiip f 320O, door den heer H., Ch. Vegtel als penningmeester van het plaatselijk comité in Den Haag, bij het gewestelijk comité gestort. Deze stortingeü zijn het gevolg van de onlangs door heti gewestelijk comité en plaatselijk comité ge« nomen besluiten, om, zij het onder pro test tegen de plaats, waar het standbeeld zal verrijzen, tot het afdragen der gelden over te gaan. Thans zijn de bijdragen van alle provin-» ciën bij het hoofdcomité binnengekomen,, en is de oprichting van het standbeeld te Breda verzekerd. Vraag: Zoudt u mij het recept op kun*» nen geven om kersen en aardbeienjam te maken, het heeft verleden jaar in het „Leidsch Dagblad" gestaan, maar ik ben! de Courant verloren geraakt. Antwoord: We gaven nog dezer da"-» gen een recept van een huismoeder, rnaau willen omdat het thans de tijd van het ma-», ken van jams is, nog gaarne meer voll -dige inlidhtingen geven. Het maken van jam is heel eenvoudig, het is door ieder toe te passen. Men heeft; daarbij een dubbel voordeel: Ie verkrijgt men zuivere onvervalschte jam. 2e. de prijs er van is bij zelfbereiding la-» ger dan van fabriekmatig bereide jams. Men heeft goed rijp fruit noodig. Alle fruitsoorten worden vooraf goed afgewas schen. Fi;ambozen laat men vooraf een poosje in het water staan, opdat de worm pjes er uit kruipen. Als deze behandeling afgeloopen is,- wordt (het fruit in een goed geëmailleerde pan gedaan en op een langzaam brandend vuur gezet. De pan moet van binnen geheel gaaf zijn. Zij'n er hier en daar stukjes email afgesprongen, dan werkt het zuur der vruchten op het blootliggend ijzer in, waar door de vruchten zwart of blauw gekleurd worden. Bij de vruchten moet witte suiker ge mengd worden. Men mag geen gele of brui ne suiker nemen, omdat de jam dan té siroopachtig wordt. Ook geeft bruine of gele suiker aanleiding tot gisting. De vruchten worden zonder water op het vuur gezet. Bij het afwasschen komt steeds een weinig water in de pan en meer is niet noodig. Door gestadig omroeren zorgt men dat de vruchten niet op den bodem vast zetten. Worden de -vruchten door het koken niet geheel fijn, dan drukt men ze met een vork tegen den rand van de pan. De hoeveelheid suiker wordt naar belie ven geregeld, als maximum: één pond sui ker op één KG. fruit. Kooktijd li tot 2 uur. Do jam wordt nadat ze iets is afgekoeld in glazen stopfle-sschen of in andere" wijd-mondsche flessehen godaan. Yoor het sluiten der flesschen legt men een paar schijfjes papier in brandewijn vochtig ge-- maaikt op de jam in de flesschen om schimmel te voorkomen. Men schrijft ons dat ook in de Willem straat in Den Haag een Tehuis is voort oude dames.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6