No, 15757 Woensdag 5 «Tnli. A0. 1911. feze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. LEIDSCH DA&BIAD PBU8 DER AD VERTENTIEN x Van 1—0 regels fLOb. Iedere regel meer /0.17J. - Grootere letten naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 80 woorden 40 Oents contantj elk tiental woorden meer 10 Gents. Voor bet inoasseeren wordt/"0.05 berekend* PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por week 9 Oents; per 3 maanden I f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gerestigd eijn 1.30. Franco per poet 1.65. VERKIEZING. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op aTtikel 98 der Kieswet; Brengen ter algemeene kennis, dat de processen-verbaal van de zittingen van de hoofdstembureaux, bedoeld bij art 93 der Kieswet, tot het vaststellen van den uitslag der stemming ter verkiezing van jbien leden van den Gemeente- r a a d in de drie kiesdistricten van de ge meente Leiden, wegens periodieke aftre ding, op de pers van het Raadhuis zijn aan geplakt en voor een ieder ter Secretarie dezer gemeente ter inzage zijn nedergelegd. Burgemeester en Wethouders - voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, Juli 1911. VERKIEZING. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op artikel 55, laatste lid der Kies wet; Brengt ter kennis van de kiesgerechtig den, dat de herstemming ter be noeming van één lid van den G emeenteraad van Leiden in het eerste kiesdistrict, drie le- deninhettweede kiesdistrict entweeledenin het derde kies- distriot zal plaats hebben op Don derdag 13 J uli 1911, van des voor mid dags acht tot des namiddags v ij f uren. De lijsten der Candida ten bevatten in •Iphabetische volgorde de volgende nam 0 yoor h et ls te kiesdistrict, L. BOSCH. L Pf K. H. KORFF. Ff yöor het 2de kiesdistrict. S. DE BOER Azu. J. KARSTENS. J. ROEM. A. F. L. M. TEPE. L. A. WERNER. iiv H. J. ZWIERS. r .Voor het 3de kiesdistrict P. J. M. AALBERSE. J. BOTERMANS. J. A. M. A. GRONDHOUT. L. M. J. H. KERSTENS. Art 128 van het Wetboek van Strafrecht (uidt: „Hij, die opzettelijk zich voor een ander yjuitgevende, aan een krachtens wettelijk voor- &8chrift uitgeschreven verkiezing deelneemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten ^hoogste één jaar." De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 5 Juli 1911. Leiden, 5 Juli. In de commissie voor het afnemen der examens ter verkrijging van een diploma M. U. L. O. voor 1911 heeft als lid voor de Nederlandsche taal zitting de heer J. B. Meijnen, hoofd der Chr. school in het Noordeinde, alhier. In den tuin van Musis Sacrum" al hier, waar gisteravond het Leidsch Mu ziekkorps een concert gaf, stond ook nu ;weer de gelegenheid voor niet-leden open ivan de uitvoering te genieten. Er werd door een grooter aantal dan de vorige maal gebruik van gemaakt. H. M. de Koningin-Moeder bezocht gisteren met den hertog en de hertogin van Saksen-Coburg-Gotha de Residentie, meer bijzonder het Mauritshuis; daarna het Kurhaus te Scheveningen, waar zij de lunch gebruikten in de vertrekken, steeds be woond geweest door nu wijlen den groot hertog van Saksen. H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendnk en Prinses Juliana worden in het midden dezer maand ten Paleize Soest- dijk verwacht. Z. K. H. Prins Hendrik vertrekt Zon dagavond van Het Loo naar Mecklenburg. De Prins wordt vergezeld van zijn adjudant j'hr. van Suobtelen van de Haare. Z. K. H. wordt Donderdag 13 Juli op Het Loo terug- Verwacht. De afgetreden gouverneur van Suri name mr. Fock, die in het laatst der vori ge maand de Kolonie verliet, zal zioh rechtstreeks naar Den Haag begeven, om er eenigen tijd te verblijven. De .dirictie der Hollandsche Electri- 8clie Spoorweg-Maatschappij is voornemens de exploitatie van haar spoorwegen op te dragen aan de Hollandsche IJzeren-Spoor- .weg-Maatschappij. Zij meent, dat de over dracht zoowel in het belang van de subsi- dieerende lichamen als van de Maatsch. zelve zal zijn. Haars inziens kap de streek er slechts door gebaat worden, wanneer de spoorwegen een onderdeel vormen van het net der H. IJ.-S.-M. en de exploitatie, met name van de spoorweglijnen in den Haarlemmermeerpolder, vap den aanvang af gevoerd wordt met de kennis en de erva ring waarover' deze beschikt. Daarbij ziet de directie in deze exploitatie-overdracht een belangrijke besparing van exploitatie uitgaven. De aanbeveling van B. en Ws. van Den Haag ter benoeming van een directeur der gemeentelijken geneeskundigen, en keu ringsdienst zal weldra den Raad bereiken. Naar men verneemt, zijn op de nominatie geplaatst: dr. Boland, arts en officier van gezondheid, en dr. R. A J. Snethlage, gep. dirigeerend officièr van gezondheid 3 ste kl., geneeskundig controleur der ge meentewerklieden aldaar. Ten stadhuiz© te Utrecht zijn voor het lidmaatschap der Prov. Staten voor Utrecht I (vac-Huydecoper) als oandidaten opgegeven de heeren dr. J. Van Leeuwen (S.-D. A.-P.), F. W. Swane (R.-K.) en mr. dr. W. A. van Zijst (.lib.). Aangezien het meermalen voorkomt, dat militairen na hun ontslag uit den mili tairen dienst, zich toch in de militaire uniform in het openbaar vertoonen, onder voorgeven geen geld te bezitten tot het aanschaffen van burgerkleeding, is thans den commandeerenden officieren opgedra gen, om in voorkomend geval hiervan on verwijld mededeeling te doen aan den offi cier van justitie ter plaatse, ten einde een strafvervolging te verkrijgen tesen genoem de personen. Op de aanbeveling voor de benoeming tot gemeente-secretaris te Zutfen zijn ge plaatst mr. dr. G. van Leyden, commies redacteur ter gemeente-secretarie te Zwol le, en mr. dr. U. A. W. ter Pelkwijk, idem te Arnhem. ï)e Schiedamsohe Raad 'besloot op voorstel van B. cn Ws. tot het zenden van een adres aan de Tweede Kamer, om aan te dringen op aanneming van t wetsonf werp tot wijziging en aanvulling van de wet tot regeling van het Middeloaar Onder wijs, strekkende om de buitengemeenten te doen bijdragen in de kosten van elders ge vestigde Hoogere Burgerscholen door leer lingen uit die gemeenten bezocht; en ande re gemeenten, die geacht moeten worden hetzelfde belang te hebben, op te wekken tot adhaesiebetuiging of zending van een zelfstandig adres van gelijke strekking. „De Tijd" meldt, dat de te Roermond gedetacheerde miliciens van het 2de en 6de regiment infanterie, ter versterking van het garnizoen aldaar, zich tot H. M. de Koningin hebben gewend met een be zwaarschrift, waarin zij luide Iklagen over de behandeling, die zij van een tweetal met naam genoemde 2de luitenants onder vinden. In dat request moet o.m. worden beweerd, dat zij (de miliciens) gaarne goed en bloed veil hebben voor Koningin en Vaderland, doch dat de al te strenge tucht, die op hen wordt toegepast, hun gemoederen niet anders dan kan verbitteren, en daardoor juist het tegenovergestelde bereikt wordt, als waarvoor zij in dienst zijn gekomen. Het eten moet bovendien veel te wen- schen overlaten, in verband met de zware diensten, die verricht moeten worden. Zóó meldden zich bijv. de'vorige week circa 30 manschappen ziek, allen ten gevol ge van de gepresteerde diensten. De man schappen kregen „kwartierziek". LIS SE. Gisteren is men gereed gekomen met de bestrating van den Stationsweg en nu is men weer begonnen met de bestra ting van de Kanaalstraat beoosten de Heul. Deze straat wordt bestraat tot het einde van het bebouwde gedeelte. NOORDWIJK. Tot onderwijzeres aan de R.-K. Par. Jongensschool, alhier, is meb ingang van 1 Sept. a. s. benoemd onze dorpsgenoote, mejuffr. A. de Jongh. Op denzoelfden, hoek, waar met Pink steren een auto-ongeluk plaats 'had, ml. waar Douza, Van Limburg Stirum, Pické- en Bronkhorststraat samen komen, kwal men gisteravond een auto en een boeren wagen in botsing. Het paard bekwam eenige minder ernstig© wonden, doch de schade aan de voertuigen was nogal aan merkelijk. Een waarschuwingsbord op genoemden hoek zou goede diensten doen. VOORSCHOTEN. Gisteravond gaven „Benvenuto" en Voorschotels Mannen koor" gezamenlijk een uitvoering in den tuin van „De Groote Vink", welke uitvoe ring, ook dank zij het prachtige zomerwe der, goed geslaagd mag heeten. Plechtig klonken de tonen van het Zondagslied, waarmede de avond geopend werd, onder het dichte bladerdak en ook de andere ge zongen liederen kwamen in den tuin zeer goed tot hun redht. De „köperen kelen" van Benvenuto voldoen natuurlijk buiten oneindig beter dan binnen. Alleen het voor- bijrollen van een trein over de Vnukbrug gaf 2x>o nu en dan ikorte stoornis. Ben venuto" had als haar aandeel een zestal Dummer8 uit te voeren, waaronder ,,Poli- dbinelle et Pierrot" van Montagnè en Fantaisie Mme 1' Archiduc" bijzondere vermelding verdienen. De prestaties van „B" zijn steeds stijgende en het succes wa3 dan ook groot. De 'heer Verhey, liaar direc teur, heeft zijn mannetjes kranig onder ap pèl en aan hem is voor een groot deel het welslagen he danken. Ook het Mannenkoor mag op sucoes bogen. De liederen werden flink voorgedragen. Wij vermelden als bij zonder goed geslaagd: Heimwee en Naar Buiten. Ook Müggendans van J. B. van Bree werd door den heer K. uitstekend vertolkt. Een aardig nummer is „De Spijskaart", dat aan het einde der uitvoering herhaald werd. Ook de heer Bonten toonde zich weer de rechte man op de rechte plaats als leider der Zangvereeniging en we wen- schen beiden Vereenigingen toe, dat zij onder deze directeuren nog lang mogen staan, tot haar eigen voordeeL Uitslag; van de verkiezingen voor den Leidschen Gemeenteraad. De uitslag, dien wij gisteravond in een speciale editie aan onze abonné's in de stad meedeelden is thans officieel bevestigd. In district I werden uitgebracht 1389 stemmen, van onwaarde 24, zoodat er 1365 geldige stemmen overbleven en de volstrekte meerderheid 683 was. De stommen \fyaren als volgt verdeeld: J. R. Baart (S.-D. A..P.) 75 Lourens Bosch (C.-H.) 530 D. de Cler (S.-D. A..P.) 61 Dr. J. G. van Es (A-R.) 52Ï" D. Hannaart (S-D. A.JP.) 69 Mr. J. E. Heeres (U.-L.) 701 K. H. Korff (Lib.) 677 A.--L. Reimeriuger (Lib.) aftr. 762 H. "W. Spendel (R.-K.) 492 Herkozen werd dus de heer Reimerin- ger en gekozen prof. Heeres, terwijl er- herstemming moet plaats vinden tusschen der heeren Korff en Bpscli. In district II werden uitgebracht 1586 stemmen, waarvan 25 van ontaarde, zoo dat er 1561 geldige stemmen overbleven en de volstrekte meerderheid 781 was. Do stemmen waren hier aldus verdeeld: J. R. Baart (S.-D. A..P.) 171 H. Blom (S.-D. A.-P.) 115 S de Boer-Azn. (Lib.) aftr. 706 D. de Cler JS.-D. A..P.) 142 J. van Dam (B. en G.) 55 A. van Egmond (S.-D. P.) 45 Mr. A. J. Fokker (V.-D.) aftr816 D. Hannaart (S.-D. A..P.) 163 J. Karstens (A.-R.) 517 J. Roem (Lib.) aftr775 Mr. A. Tepe (R.-K.) 492 J. Verver (S.-D. P.) 71 G. de Vink (B. en G.) 76 L. A. Werner (C.-H.) 535 Dr. H. J. Zwiors (U- L.) aftr746 Herkozen is dus de heer Fokker, ter wijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Roem, Zwiers, Do Boer, Werner, Karstens, en Tepe. In district III waren uitgebracht 1154 stemmen, 23 van onwaarde, zoodat er 1131 geldige overbleven ,en de volstrekte meerder heid 566 bedroeg. Da verdeeling was aldus: Mr. P. J. M. Aalberse (R.-K.) aftr. 551 J. R. Baart (S.-D. A.-P.) 140 J. Botermans (V.-D.) 468 D. de Clcr (S.-D. A.-P.) 96 A. van Egmond (S.-D. P.) 35 J. A. M. A. Grondhout (Lib-) 325 D. Hannaart (S.-D. A.-P.) 98 Mr. L. M. J. H. Kerstens (R.-K.) aftr. 477 Mr. C. W. van der Pot (V.-D.) 273 J. P. Vergouwen (A.-R.j aftr571 J. Verver (S.-D. P.) 60 Herkozen is dus de heer Ve rgouwen, terwijl herstemming zal moeten plaats heb ben tusschen de heeren Aalberse, Ker stens, Botermans en Grondhout Uitslag; dor bevorderingen op liet Gymnasium te Leiden. Bevorderd van de vijfde- naar de zesde klasse: Onvoorwaardelijk: Anna Carpentier Alting, Aug. Boonacker, M. D. Gijsman, D. H. Hellema, J. N. van der Heyden, A. Siegenbeek van Heukelom, Alb. J. Hibma, W. G. C. Kielstra, Jacoba Knappert, P. Lugt, Johanna van Walsem, W. D. van Wijngaarden. Voorwaardelijk: L. G. Brouwer, L. Gun ning. Niet bevorderd: één leerling. Van de vierde naar de vijfde klasse: On voorwaardelijk: Cath. Albricht, W. C. J. Eikendal, J. Kooy, F. Chr. van der Moore, H. H. Kamerlingh Onnes, Frieda Schlüter, Cath. Sijtsma, J. van der Wissel, K- Zand bergen, J. Hoogeveen. Voorwaardelijk: P. A. Hammes en P. J. Lekkerkerker., Van de derde naar de vierde klasse: Onvoorwaardelijk: W. F. J. Brouwer, D. P. C. de Gunst, T. Kruyff, R. Lorentz, J. Mac Gillavry, W. M. A. Rank, Lucia N. Rietdijk, L. J. van 't Sant, H. M. Sasse. Niet bevorderd: drie leerlingen. Van de tweede naar de derde klasse: On voorwaardelijk: P. J. Coffrie, A. C. Fort- gens, S. A. de Graaff, Anna L. J. Graf, Estelia Marsman, J. A. Scheuer, H. J. U. Tendeloo, AnnieE. Huysman, Alida C. Hoogendijk, A. A. A. Knappert, N. Koers, A. var Leeuwen, Petr. F. Meerburg, J. C. de Regt, J. de Ren, W. F. Splinter, Paula de Waal, H. G. J. Wijers, Wilh. van Wijn gaarden, A. W. H. Bussink. Voorwaardelijk: J. E. Goudsmit. Niet bevorderd: leerlingen. Van de 1ste naar de tweede klasse: On voorwaardelijk: Z. H. Carpentier Alting, E. H. J. van Beeck, J. van den Berg, J. MersieBruyn, R. B. Damsté, A. C. van Eek, J. Dutry van Haeften, L. H. Jansen, M. H. Kastelein, J. Kruyt, M. F. Kuenen, C. Albricht, M. Bryce, H. Gewald, L. Kruyff, J. van den Worm, C. van Wijn gaarden, W. S. C. Tendeloo. Niet bevorderd: zes leerlingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot voor zitter van het college van regenten over de strafgevangenis te Goes mr. C. Luc^s3e, lid van het college tot lid van gemeld col lege mr. J. H. M. Stieger, advocaat en procureur, wonende te Go es is aan prof. dr. C. H. Wend, hoogleer aar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie van toezicht over het Rijksinstituut voor het onderzoek der zee en als gedelegeerde van Nederland in den te Kopenhagen gevestigden Permanen ten Raad voor het onderzoeik der zee, on der dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Tentoonstelling van beeld houwwerken van T hérèse Yan HalL In een niet groot© zaal van het Stede lijk Museum te Amsterdam is thans de tentoonstelling van beeldhouwwerken van Thérèse van Hall geopend on blijft tot 18 Juli te bezichtigen. Deze tentoonstelling maakt het mogelijk een goed overzicht te krijgen van den arbeid dezer begaafde vrouw. Eenvoud, waarheid, natuurlijkheid; diep gevoel, sterk innerlijik leven en groote liefde voor het materiaal zijn haar kenmer kende eigenschappen. Maar zij heeft oott gevoel voor humor; het opzettelijk grap pige vermijdt zij echter. Ook mist zij geens zins fantasie. Maar met groote distinctie; met sterk zelfbedwang hoedt zij zich voor overdrijving, naar welken kant ook, en dit kenmeuk van een voornamen geest komt haar als beeldhouwster pur sang ten goede, maar brengt haar op het randje of soms tob een zekere stugheid; zelfbeperking be hoeft geenszins afgeslotenheid te zijn. Zij ziet naar ihet leven en tracht het vast te houden op een der meest sprekende oogenblikken en zoo, zonder opzettelijkheid raakt zij juist de grens, waar werkelijkheid in fantasie, overgaat. Zoo no. 3 de occarino spelende jongen. Hoe weinig ware er noo- dig geweest om hiervan de banaal geworden op de fluit spelenden jongen satyr te maixen. De beeldhouwster zocht haar kra-cht in 't oplossen van een moeilijker probleem. Aandachtig en zelf genietend van de eigen kunst, zit het onopgemerkte knaapje neer. Niet de ons vreemde fluit, de rieten Pan fluit, maar de bekende oocarino, het instru ment van de straat van heden bespeelt hij. En nu juist door het zoo nabij mogelijk na deren van heb alledaagsche, verkrijgt de kunstenares een effect van zuiverder aard, dat ons ontvoert, omdat het een ver-beel- ding, een in-beekl-brenging van het om- en in-ons levende is. En welk een teedere beitelslag deze fijn gevoelige vrouw bezit, deze zelfde vrouw, die 'het hardsteen zoo kloek beweilkt, toont No. 18, het marmeren kinderkopje, gebei teld met een liefde van schier schuchtere innigheid, bloemachtig, zooals de natuur de blaadjes van een witte roos bolt en om- schulpt. Desondanks, 'het kopje is niet zoetig, niet honneponnig dit is wel dege lijk een klein menschje met een ontwakend zieltje, en de sobere wijze, waarop het haar is aangegeven, toont den afkeer van klein- malerei, want deze beeldhouweres is realiste maar zij is geen photograaf, geen afneuzer. Zij bekijkt niet, maar zij zie t. Het is eigenlijk kort t? zeggen zij heeft een sterke, door-en-door- gezonde persoonlijk heid, zij heeft s t ij I. En is dit nu het hoogste, dat ons de beeldhouwkunst kan geven Als beedhouw- kunst op ziöhzelf beschouwd (an sich) zeker De natuur, onopgesmukt gezien door een vast gemoed. Maar één verband gaat door de kunsten en in dienende liefde streven wij naar de uitdrukking van een hooger ideaal dan haar eigen schoonheid. Tot deze hemelen van een alles verhef fend ideaal is de kunst van morj. tan Hall niet opgestegen? Zal ooit die zwirreleude vlucht van weidsche idealen,, die cathedra- len deed bouwen, haar opwaarts voerenk De tijd baart rozen. Felix M o 111. f Na Gustav Ma'hler, thans Felix Mottl aan de Duitschc muziekwereld ontrukt. Voor zoover wij in dit oogenblik kunnen nagaan, is Felix Mottl met onze muziek wereld nooit in aanraking gekomen. Zijn roem als dirigent is evenwel meermalen tot ons doorgedrongen, en waar van be roemde dirigenten sprake is geweest, ont brak zijn naam nooit. Onlangs gescheiden van zijn eerste vrouw, zou hij in het huwelijk treden met de be roemde zangeres Zdertka Fassbender. Hij hoopte met haar een nieuw, rustig tehuis te slichten. Op zijn ziekbed werd het hu welijk voltrokken. De Duitsche kunstwereld in het algemeen, maar vooral die van Miinchen, wier ziel hij was, verliest in Felix Mottl zeer teel. Museum van Kunstnijvcrh oid De aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverteid te Haarlem werd ge durende de afgelcopen maand bezocht door 130 vrouwelijke en mannelijke leerlingen. DeGeneste t-b ank. Eenige vereerders van den dichter De Go- nestet hebben het nog ontbrekende geld voor de De Genestet-bank als waarborg fonds toegezegd. Te 's-Gravenhage heeft tot 27 Juli in Pulchri Studio een tentoonstelling plaats van de firma I. J. van Wissclingh Co. De kunsthandel C. M. van Gogh te 's-Gra venhage houdt van 3 tot 31 Juli een ten toonstelling van wferk door Odilon Redon* D u s e. Duse heeft nabij Ravenna een stuk grond gekocht voor een villa, waar zij rust zal kun nen nemen. Daarmee is niet gezegd, dat de groot© actrice voorgoed de planken heeft vaarwd gezegd. Reeds herhaaldelijk zijn er dergelijke geruchten geweest, docli telkens door het wederoptreden dor diva gelogen straft. Den komenden winter zal Eleonora Duse weder te Rome voorstellingen geven. De maatschappij „Zeebad Scheveningen" is met het Berlijnsche Philharmonisohe Urkest overeengekomen, dat het contract met dit orkest yiet dit jaar een einde neemt Hetgraf van Karei v an Gelder. In de Groote Kerk te Arnhem had Za terdag een plechtigheid plaats: de over, brenging naar den grafkelder van de over blijfselen, die gevonden zijn van hertog Ka- rel van Gelder. Geruimen tijd heeft men niet geweten waar de ingang naar dien grafkelder was; toen plannen om de graf tombe, die te dicht tegen het koorhek stond een andere plaats te geven, mogelijk waren geworden door schenking van het daarvoor vereischte bedrag, werd bij toeval een gat geslagen in het gewelf van den kelder; en toen werd besloten ook in den kelder een onderzoek in te stellen. Het lijk van Karei van Gelder is in stukken begraven gewor den in 1805 is het hart, dat in een zil veren kistje, omgeven door een looden, begraven was, in den grafkelder in de Groote Kerk geplaatst; de plaats evenwel wist men niet meer. Bij het onderzoek naar de graftombe nu is ook de kelder onder zocht. In Mei van dit jaar vond men in den Zuid-Oosthoek de koperen doos, waar in de looden en zilveren kistjes met het hart. Het zilveren kistje was vrijwel ver gaan. Men heeft alles onaangeroerd gelaten en nu geplaatst in een nieuw looden kistje. De beenderen van den Hertog lagen in een anderen lioek van den kelder, te mid den van vermolmd hout. De schedel had door den tijd zeer geleden en was geheel zwart, een deel der onderkaak ontbrak. De graftombe is bijgewerkt en niet als vroeger vlak boven den grafkelder ge plaatst, maaiL meer Oostwaarts. Ook „Paljas" doet mee met Fallicrcs. Feenstra in ,,De Telegraaf' zegt, dat de bonhomme sterk in het gezicht van den Fransohen President naar voren komt. „Ook het breed-Fransche spredkt er uit, dat een zacht, verdraagzaam oog heeft voor het leven in al zijn schakeeringen. Ea dat van heel diep uit de Fransche c u 1- t u ii r komt. Dit is niet te verwarren niet den slaapmet den ouden <lag, die óók al moe in de plooien van dit, uit de verte waardige gezicht hangt. De mond is zoo, of hij de ironie gekend heeft, maar er te

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1