N*. 15755 Maandag 3 Juli. A0. 1911. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". F E-U I L L E T O N. De liefde overwon. J PBUS DEB ADYERTENTIEN Van 18 regels AL06. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine adrertentiën ran 30 «oorden 40 Oentscontant) elk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor hot inoaazeeren wordtfO.05 berekend. PRIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per «eek 9 Oente; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd aijn 1.30. Franco per poat1.65. LEIDSC laten zien, de stad bij de meesten hunner 'alleen bij naam bekend. Mede waren door het betuur uitgenoo- digd en namen aan deze excursie deel pro fessor Godée Molsbergen en de heer Th. Nolen, voorzitter van de afdeeling Rotter dam van het Algemeen Ned. Verbond. De prinses van Bentheim, die enkele dagen de gast is geweest van H. M. de Ko- ninigin-Moeder, is Zaterdagnamiddag naar Duitsohland teruggekeerd. De Koningin- Moeder en de hertog en de hertogin van Saksen-Coburg-Gotha deden haar uitge leide tot het station Baarn. Dr. Ter Haar Romeny, conrector aan het gymnasium te Haarlem, is plotseling overleden. De Algemeene Sjmode der Nederland- sohe Hervormde Kerk, welke op Y/oensdag 19 dezer haar vergadering begint, zal oen rechtzinnige meerderheid hebben. De Sy node van 1910 had een vrijzinnige meerder heid. Als adviseerende hoogleeraren zullen optreden dr. L. Knappert (Leiden) en dr. T. Cannegieter (Utrecht), beiden vrij zinnig. De Ned. Jwïsten-Vereemging heeft in haar vergadering te Zutphen, gedeeltelijk bijgewoond door den Minister van Justitie, besloten de volgende algemeene vergade ring te Rotterdam te houden. De heer en mevrouw J. R. van Wulff- ten Paithe, te Almeloo, die zich te 's-Gra- venhago metterwoon hebben gevestigd, schonken f 1000 aan de afdeeling Almeloo van het Centraal-Genootschap voor Kinder- herst el lings- en Vacantiekolonies. De gewone audiëntie van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op Woensdag 5 Juli en die van den Minister van Oorlog op Donderdag 6 Juli a.s. zullen niet plaats hebben. Nederlandschon Leeuw, de met den rang van kolonel gepensionneerde luitenanWcoL J. H. Knel, van het wapen der artillerie, laatstelijk directeur van het remonte-depot; N. Beyberwellen, ontvanger der dir. beL en acc. to 's-Gravenpolder, ontheven van zijn tegenwoordig beheer en benoemd tot adjunct-controleur der grondbeL te Utrecht; aan P. D. Whitlau, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als opziuktor-electricien bij de Rijks-electriciteitswerken te IJmui- den bij de Algemeene Rekenkamer bevorderd tot 'hoofdcommios H. G. Post, commies, en tot adjunct-commies J. J. H. Schoemakor, eerste klerk; is J. de Yries, Sr., hoofd eener bijzondere lagere school te Ermelo, benoemd tot ridder in do orde van Oranje-Nassau; benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B.-S. te Leeuwarden, J. B. Brunne, te Utrecht; aan B. Koker Jz., burgemeester dor ge meente Krimpen aan den IJsel. toestemming verleend om tot 1 Juli 1912 te Rotterdam te wonen. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is aan mej. M. J. ten Bokkel op haar vc-zoek eer., vol ontslag verleend uit baar betrekking van klerk der Rijksverzekeringsbankbij die van den Minister van Koloniën is A. Th. v. Da.pperen, te 's-Gravenhage, ter beschikking ~jsteld van den Gouverneur-Generaal van ed.-Indie, om te worden benoemd tot in genieur bij den dienst der Staatsspoorwe gen aldaar. Het tienijariy; bestanw van do Leid- scho Coöperatieve broodbakker^ en VerS>ruiksvereeaBiging Vooruit." VEBKIEZING. De Buïgemeeeter der gemeente Leiden, Gelet op art. 55, laatste lid der Kieswet; Brengt ter kennis van de kiesgerechtigden, Idat de stemming ter benoeming van drie leden van den Gemeenteraad van Leiden in het 1ste kiesdistrict, vier leden in het 2de kiesdistrict en drie leden in het 3de kiesdistrict, zal plaats hebben op D i n s-, jdagden4denJuli 1911 van des voormid- üags acht tot des namiddags v ij uren. De lijsten der oandidaten in de drie kies- districten bevatten in alphabetisohe volgor de de volgende namen, als: vooriet 1ste kiesdistrict. J. J. R. BAAET. L. BOSCH. D. DE CLER. J. G. VAN ES. D. HANNAART. J. E. HEERES. K. H. KORFP. A. L. REIMERINGER. H. W. SPENDEL. yoor het 2de kiesdistrict. J. J. R. BAART. H. L. BLOM. DE BOER Azn. D. DE CLER. J. VAN DAM. A. VAN EGMOND. A. J. FOKKER. D. HANNAART. J. KARSTENS. J. ROEM. A. F. L. M. TEPE. J. VERVER. G. DE VINK. L. A. WERNER. H. J. ZWIERS. voor het 3de kiesdistrict. P. J. M. AALBERSE. J. J. R. BAART. J. BOTERMANS. D. DE CLER. A. VAN EGMOND. J. A. M. A. GRONDHOUT. D. HANNAART. L. M. J. H. KERSTENS. C. W. VAN DER POT. J. P. VERGOUWEN. J. VERVER. De herst ernming, zoo die noodigmocht blijken, zal plaats hebben op Donderdag 13 J u 1 i 1911. Art, 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt „Hij, die opzettelijk zich voor een ander y,uitgevende, aan een krachtens wettelijk voor- „schrift uitgesclireven verkiezing deelneemt „wordt gestraft met gevangenisstraf van ten y-,hoogste één jaar." De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 28 Juni 1911. Aisluiting passage Donkerstee»;. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Donkersteeg, wegens het leggen van een klokkenkabel, opWoensdagsJuli a.s. voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afge sloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 Juli 1911. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van p. J. DE BRUYCKERE om vergunning tot oprich ting van een banketbak. ;erij in de percce- len Haarlemmerstraat no. 192, sectie H no. 2835 en Bouwelouwestoeg no. 58, Sectie H. no. 2685 Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag 17 Juli aanst. des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tesren dit verzoek in 1e brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten.- Burgemeester cd Wetbouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 Juli 1911. Leiden, 3 Juli. Hedenmorgen werd ten Raadhuiz© door B.. en Ws. aanbesteed: het bijbouwen van twee slaapkamers op de lsto verdieping van het Administratie gebouw van het gesticht „Endegeest" en het verbouwen van de woning van den ge neesheer van het sanatorium „Rhyngeest" te Oegstgeest. Ingekomen waren 7 biljetten, van: H. Korswagcn, pc-rc. I f 1625, perc. II f 1325; PKooreman Jr en G. van Meygaarden, perc- I. f 1525, perc. II. f 1422; M. E. Groenewegen, perc. I f 1520, perc. II f 1420; J. W. Vreeswijk en J. van Riet, perc. I f 1224, en perc. II f1198; G. Splinter en Zoon, perc. I f 1233, perc. II f 1183. en in massa f 2394. Allen te Leiden. Verder was in massa ingeschreven door J. van Iterson, te Rijnsburg, voor f2796, en A. van Rijs en Ant. Sluyter, ts Voor burg voor f 2196. De tooneelvereeniging ,,Leidsche Di lettantenclub," welke op 1 Dec. 1911 haar 30-jarig bestaan herdenkt, zal bij die ge legenheid een nationalen wedstrijd houden in gekostumeerde komische solo- en duet- tenvoordrachten (solo's voor heer en duet ten voor heer en dame). Deze wedstrijd zal gehouden worden op 26 November a. s. in de schouwburgzaal van ,,Du Nord". Als juryleden hebben zich welwillend bereid verklaard zitting te nemen de heeren Th. J. Bouwmeester, - van Den Haag; H. P. F. Laterveer en L. C. Veerman, van Leiden. Reeds is voor dezen wedstrijd een groote zilveren medaille geschonken door H. M. de Koningin, terwijl tevens door den burge meester van Leiden en door de „Vereeni ging tot bev. van Vreemdelingenverkeer" alhier respectievelijk een verguld-zilveren en een bronzen medaille zijn toegezegd. Hoewel de kermis is afgeschaft, zullen toch in dezelfde week, die hiervoor was be stemd, voorstellingen in den Leidschen Schouwburg plaats hebben. Alhier is, naar „Het Volk" meldt, na oen rede yan Stenhuts opgericht een afdee ling van den Fabrieksarbcidersbond. De mail van Nederl.-Indië via Mar seille wordt bier morgen verwacht. Met de „Sts-Ct." No. 153 werd ver zonden een afdruk der statuten van de ver. „Volkswoninggebouw", Zegwaard. Te Voorburg is na langdurig lijden ia den ouderdom van 72 jaren overleden ds. A. Loeff van 1867 tot 1908 predikant te Dordrecht. Zïjneerw. was secretaris van het Provin ciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland en voorzitter van de Commissie tot de Zaken der Protestantsche Kerken in Neder- landsch Oost- en "West-Indic. Tot 1908 bekleedde hij te Dordrecht ook de betrekking van leeraar in het He- breeuwsch aan het gymnasium. De overledene heeft enige jaren, zitting gehad in de Algemeene Synode der Nederl.- Herv. Kerken en is een jaar president der Synode geweest. Hij was ridder in de orde van Oranje- Nassau. De begrafenis zal plaats hebben te Voorburg, morgen te twee uren. Bij den dienst der directe belastingen, enz. is verplaatst de heer P. J. Vink, komm. 2de kl., van Waalwijk naar Boskoop. Aangenomen is het beroep naar de Rem. Broederschap te Groningen door ds. J. C. Wannée, te Waddingsveen; dat naar de Ned.-Herv. Gem. te Polsbroek en Ylist door ds. O. J. van Rootselaar, te Noorden. De heer E. Enus, gemeente-sec-retaris in Den Haag* heeft als zoodanig, na 35 jaren in gemeentedienst te hebben doorge bracht, waarvan 31 jaren als secretaris, tegen 1 October wegens gevorderden leef tijd ontslag gevraagd. De beer G. Montfoort, commies ter gemeentesecretarie, chef van de afdeeling financiën te Schiedam, herdacht Zaterdag onder zeer veel blijken van achting en vriend schap den dag waarop hij vóór 50 jaar in dienst der gemeente trad als 2de klerk ten kantore van den gemeente-ontvanger. Onder zeer vele blijken van belang stelling herdacht Zaterdag dr. F. H. G. van Iterson te Gouda den dag, waarop hij vóór 40 jaren als arts promoveerde. Dr. Van Iterson bleef al die jaren in de gemeente Gouda. De in ons land studeerende Zuid- afrikaansche studenten waren Zaterdag de gasten van de afdeeling Rotterdam der Ned. Zuidafrikaansche Vereeniging. Ruim een 30-tal, waaronder 6 dames, te Amster dam, Leiden, Utrecht en Delft studeeren de, gaven aan de uitnoodiging gehoor. Het doel, dat de afdeeling Rotterdam van de Ned. Zuidafrikaansche Vereeniging zich van het bezoek voorstelde, was om de in Holland studeerende Zuidafrikaansche studenten ook eens iets van Rotterdam te BODEGRAVEN. Benoemd is tot lid van de Gezondheidscommissie alhier dr. H. H. van Eyk, arts te Boskoop. KATWIJK-AAN-ZEE. Te IJmuklen is de eerste Katwijksobe logger binnengeko men, n.1. de K. W. 159, „Twee gebroeders" reeder de heer H. G. Lammens, schipper H. Ouwehand. De reis duurde zeven weken; de vangst bedroeg 18 last haring. Ook wij hadden hier het voorrecht Za terdagmiddag de eerste „electrische" door ons dorp te zien snorren. Eenmaal, tusschen de beide Katwijken, scheen de stroom niet door te loopen en moest de looomotidi die er vlak achter reed de electrische te hulp komen. Ook moest die locomotief haar over de brug brengen, die te Katwijk-Bin- nen over den Rijn ligt, omdat daar geen geleiding is aangebracht. Bij Kon. besluit is J. A. Golenbrander, surn. dir. bel., invoerr. en accijnzen, uit de directie Rotterdam, met intrekking van zijn benoeming tot ontvaDgcr der dir. be-1. en acc. t-e St. Maartensdijk, belast met de waarneming der betrekking van adjunct-in specteur der dir. bel., invoerr. en ace. te Breda benoemd tot ridder in de orde van den Deze Vereeniging hield Zaterdagavond in de Groote Stadszaal een prop aga nd a- f eest- avond ter herdenking van het tienjarig be^ staan der Vereeniging. De zaal was geheel met leden en gebruikers met hunne gezinnen en met geïntroeluceerden gevuld, zóó zelfs, dat :ook de galerij was bezet. Te ruim halfnegen werd de bijeenkomst door den voorzitter, den heer F. Kooist-ra, ge opend, die in korte trekken de geschiedenis der Vereeniging uiteenzette. Voor tien jaar kwamen 36 mensohen voor de opriohting bij een, maar in overleg met de bestaande com missie voor verbruikscoöperaties uit de S.-D A.-P. werd besloten, dat getracht zou worden 200 leden te krijgen, die ieder f 5 als aan deel zouden trachten te verwerven. Maar dab ging niet en toen hakten de toenmalige voormannen den knoop door en gingen met 120 leden en verbruikers in zee. Spr. bracht aan dezo pionniers een ccre-saluut, wees ver der op den gestadigen vooruitgong, zocdat men in 1910 had voor de bröodbalckcrij 918 verbruikers, waarvan 554 leden met een to talen omzet van circa f 70,000. Daarnaast wees hij met trots op den in 1905 opgericht ten winkel en het in 1908 gestichte Zi^-i lcenfonds. Dankbaar was hij, maar nog niet voldaan. Er moesten nog veel meer leden komen, wil-: de men den strijd tegen het kapitaal met' succes voeren cn dat kon, meende hij, want in de massa ligt des arbeiders lcracht. Na oenige mededeelingen aangaande het kinderfeest en de opvoering van „Opstanden 80) Ban was het slechts scherts, dacht zy toen. Maar de graaf zou haar toch in scherts zyn hand en naam niet aanbieden? Deze zaak moest ernstig gemeend zyn, daaraan wa9 geen twyfel; maar toch kwam haar dit zoo zonderling ?oor, dat zy niet anders veronder stelde dan dat de sohryver van dit bericht zyn vei stand verloren moest hebben. Haar, die hy nauwelyks kende, vroeg hy zyn vrouw te worden I Zy de vrouw van graaf Tauern I Neen, dat kon niet zoo zynl Of was het een onbeschaamde geestigheid, omdat zy ge- welgerd had met hem sherry uit één glas te drinken. Maar ook die gedachte ging weg en klaar gevoelde zy het nu: graaf Tauern vroeg haar in vollen ernBt zyn vrouw te worden. Waarom hy dat deed? Misschien wel, om dat zy zoo geheel alleen op de wereld atond en omdat graaf Tauern daarom van haar die geheele onderwerping verwachtte, die hy van zyn vrouw elechte. Zooala by schreef, scheen het Edela niet toe, dat hy door groote liefde bewogen werd. Dan zou de toon, waarin het achryven gesteld was, veel anders, veel vuriger geweest zyn. Dan had zy tusschen de regels moeten lezen van een groot, brandend ver langen, om haar de zyne te mogen noemen en haar te mogen drukken in zyn armen. Liefde, zooals zy zich die dacht, kon het onmogeiyk zyn. Zy greep met bevende hand naar haar voor hoofd en streek zich verward door het haar. Liefde, neen, hst kon niet zoo zyn. De hoog moedige graat had haar dit gevraagd, vast verwachtend, dat zij hem niot weigeren zou, dat zy zijn voorstel want meer dan dat kon het niet zyn terstond zou aannemen en dat zy zeer vereerd zou wezen, nu hy haar waardig genoeg achtte om zyn vrouw te worden. Edela haalde diep adam, haar oogen schit terden en op haar gezicht kwam de trotscho vastbsraden uitdrukking, die haar vroeger zoo eigen was geweest. Neen, neenl Hy vergiste zich. De barones Van der Eichen liet niet zoo gemakkeiyk over zich beschikken. Zy zou zich niot om een adeliyk kroontje verkoopen. De graaf had te licht daarover gedacht. Haar blik ging naar den schoorsteenmantel, waar een klokje stond te tikken. Tien uren wees het klokje en tegen den middag zou ue graaf komen om het antwoord op zyn brief te balen. Dan moest zy zich haasten, dat hy nog vóór dien tyd van haar een boodschap kreeg, om hem het voorgenomen bezoek te doen opgeven. Zy eneide naar de deur, maar daar bleef zy plotaeling staan en luisterde aandachtig. In de gang boorde zy de stem van het dienstmeisje: „Ik zal even gaan vragen. Wilt u hier binnengaan Het dienstmeisje deed het salon voor den bezoeker open, niet vermoedende, dat Edela hier was. Deze trad onwillekeurig even terug, om den binnenkomende te laten passeeren. Het was oen heer, die langzaam de kamer binnen trad Bernard Haveairand en Edela van der Eichen stonden tegenover elkaar. Sprakeloos staarde zy hem aan. Het was haar niet mogelyk een woord uit te brengen. Zelf wat by dua gekomen.... hyzolf; dat was alles, wat zy dacht. Alle kleur woek uit baar gezicht. Maar ook hy was blykbaar zeer onlateld, nu hij geheel onverwacht tegenover haar atond. Vreemd klonk zyn stem, toen hy eindeiyk, diep voor haar buigend, zei: „Vergeef my, baronee, dat ik hier reeds zoo vroeg, vóér het eigonlyke visite uur, kom." Nu herstelde ook Edela zich, »y maakte een handbeweging om hem duideiyk te maken, dat hy alle overbodige woorden achterwege moest laten. „U bent zelf gekomen. Dat wil zooveel zeggen als dat u mpn brief hebt gekregen? En wet is uw antwoord? Is het de waarheid wat uw vader my geschreven heeft? Ja of neen?" „Neen I" Diep ademde zy, ais wilde zy zich oen zwaren last van de borst wentelen. Maar de last wilde nog niet van haar afvallen. Hoe beslist dit „neen" ook werd uitgesproken, zy meende er iets in te hooren van onzekerheid, alsof by niet geheel de waarheid had gezegd. „Ik bedoel," vroeg zy nogmaals, „of uw vader alles, wat hy my schreef, gologen heeft." H|J keek baar in haar toornige oogen, maar hy antwoordde niet terstond. Zy deed oon stap terug en greep zich vast aan de tafel. Hy zag hoe opgewonden zy was en daarom wilde hy nu ronduit met haar spreken. „Barones, ik heb geen beleediging bedoeld met wat ik mjj veroorloofd heb te doen. Had ik niet het recht iets ts doen? Stel u voor, dat door een uwer ouders iemand een groot onrecht was gedaanstel u voor, dat zy zich het eigendom van iemand hadden toegeéigend zonder Doodzaak, en daardoor den betrokkene in het verdsrf hadden gestort, zoudt gy dan niet het recht hebben dien ongelukkige te hel pen, door hem terug te geven wat uw ouders hem hadden ontnomen? En zult gy iemand veroordeelen, die aldus handelt alleen om on recht zooveel mogelyk te herstellen? Zultgy hem veroordeelen, omdat hy ingrypt in een leven, dat door zyn vader verwoest is. „Ja, dat zal ik. Nooit, zoolang ik leef, zou ik iemand het reebt geven in myn leven in te grypen. En van wien ik zoo iets ook zou verdragen, van u wel het allerminst. Als er maar één vonkjo eergevoel in u was, zoudt ge dat hebben begrepen. Maar dat hebt ge niet. Gy hebt my een zoo groote beleediging aangedaan, dat gy dit nooit, nooit meer goed kunt maken." Bernard zag haar diep bedroefd aan. „Van alle menschen, van my het allerminst; zeker, dat weot ik we). Voor u ben ik geen mensch; maar slechte de zoon van mijn vader. En inderdaad, ik heb myn vader liefgehad, ondank3 alles, wat Ik in den laateten tyd tegon hem heb. Maar zyn brief aan u heelt my alle achting voor myn vader doen verliezen, hoewel ik geloof, dat lij) niet geheel toerekenbaar was, toen hy dien brief schreof. Ik heb hem dat doen weten." Meende by, dat zyn zachte woorden haar iets toegevender voor hem zouden stemmen? Hy scheen iets in haar houding op te merken, dat hem moed gaf om verder te gaan. „Voor wat myn vader gedaan hoeft, kan ik u niet om vergeving vragen. Alleen vraag ik u: Wees niet onrechtvaardig tegon zijn zoon." En thane stond hy daar voor haar alsof hy een recht te verderen had. Zy wist nauwe- lyks wat zy bem toeriep, om hem van zich te woren. „Rechtvaardigheid?" Voor my blyft er maar één ding te doenieder te vloeken, die den naam draagt van den moordenaar van myn moedert Zyn lippen hield hy styf op elkaar gedrukt- maar zyn oogen spraken. Zy spraken dc woorden, die hy al eer eens lot haar gezegd had en die haar gemarteld hadden dag en nacht nadat hy ze had uitgesproken by ds oude waterwilgen op „EichenkampArm arm klndl Plotseling stond ay vlak voor hem. „Ja, vermoord! Zal ik hot zeggen, wat ik tot nu toe alleen maar heb gedacht en tot niemand nog hob uitgesproken? Een moord heeft oen eind aan haar leven gemaakt. Zy heeft zich zelf vergiftigd uit angst. En tot die daad is zy gekomen, omdat uw vader haar tot het uitorste heeft gedreven." „Dat is niet waar!" zei hy op vasten toon. In zyn oogen was nu niet meer het. droove medelyden, thans was er toorn in te lezen. „Dat is niet waarl Qy doet zonde aan u zelf, om u zelf zoo met onware gedachten ta pymgen. En gy doet zonde door zoo iete t# denken van haar, die u ontnomen is. Geen moeder laat in het oogenblik van den groot eten nood haar kind alleen en deze moeder zou dat wel allerminst doen." Zy keek hom angstig aan, geheel anders dan daar straks. Zou het werkeiyk zoo zyn? Zou het verkeerd zyn, dat zjj dit had gedacht? Wa< baar moeder alleen door de smart ge storven, die haar te sterk had aangepakt? Voor een oogenblik zag zy in hem niet Chrlstiaan Havestrande zoon; voor een oogenblik zag z(J in hem nleta dan den ernstigen, odolen man, dio een poging wilde doen oui haar van haar pynigende gedachten te bevrijden. „En is dat werkeiyk wat gü gelooft Meent gy inderdaad, dat het zoo en niet anders ge- weeet is?" (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1