LOUISE FLEURON Leger des Heils. P. HÖGIDOORI BetaiisfilMiM 'T POSTKOF. Stoombootmaatschappij „CARSJEfliS". Tegen half Sept. a. s. Tapijtmagazijn Extra Goedkoope Aanbieding So L. te-ODZle'Qter. Berlitz Schooi, WATERTOCHTJES naar de KAGER- en BRAA3SEMERXEREN. |Europeesche Ron(lylucht.| Groote VliegwedstrijdenSOESTEE.BER.0j Restaurant a 8a Gark. AFTERNOON-TEA. I5i*«ilofteii. V ergaderingen. Kinderfeesten. Optreden van en tevens Feest-Ooacert, te geven door de Kur-Kapel met versterkt Orkest, aangaande hun 10 jarig Jubileum 19011911. Entrée 25 cents. Haarlemmerstr. 150. van af Speent p. rol of f3.40 p. 100 rol. Zie da Etalage Architect Sassenheim, Een Weduwe Euitsch Engelsch Fransch Italiaansch Spaansch! Orainmatik.OonversatioD. Handelscorrespondentie. Raadpleeg ons bij de keuze van een Rijwiel. Gij bindt U tot niets en wij kunnen U belangrijke mededeelingen doen, die U zullen overtuigen, dat het koopen van een buitenlandsch Rijwiel niet in uw belang is. Een kiekje te Amsterdam. Uit de Reehtzaal. Vragen en Antwoorden. 8669 80 DEELNEUEBS DE BEROEMDSTE AVIATEDBS. 21, 22 en 23 Janl. Orkest in bet groote Restaurant op den lsten rang Tan 2-4, 5—8.30 «n 9.30-12 nren namiddag. Opening der Loketten 8 uren v.m. Uitgestrekte wandeling in eigen park. ZONDAGAVOND a.s.: 8635 64 DE DIRECTIE. Woensdagavond 8 nar tal door Majoor EEEN8TRA een bijt. Samenkomst worden ge* leid. Een aantal Makkers zal worden ingezegend onder de Vlag. 8653 13 Komt allen. door een Studente, gem. of ongem. Zit- en Slaapkamer gevraagd met of zonder pension. Br. fr. met pgjiopgaaf aan BRABER's Boekhan del, Gorincbem. S667 8 Telet. Interc. 750. 8668 25 6163 8 h. b. b. h. vraagt 1 Aug. a. s., een Zit- en Slaapkamer met pension voor haar en haar Zoon, jongh. van 12 jaar. Brieven met volledige prijs opgaaf worden ingewacht aan het Bureel van dit Blad onder No. 8662-, 15 enz. Turfmarkt 8. Leiden, j Inlichtingen gratis. Prospcctns tranco. Vertaliugsbnrean. 8654 25 DE GRONINGER RIJWIELENFABRIEK A. FONGERS. Filiaal te Leiden: BEEKSTRAAT 86. 8648 50 Van LEIDEN (Haven) naar AMSTERDAM via Kager- meer, langs Oude Wetering en Aalsmeer; heerlijke watertocht, 4 uur lang; dagelijks, behalve 's Zondags, 4 maal. Prijs enk. reis *0.70. Retour #1.—. Van LEIDEN, RONDVAART OVER DE KAGER- EN BRAASSEMERVIEREN, dagelijks, ook 's Zondags, vanaf de Haven, nam. 2.30, 's Zaterdags 1.30, terug 'snam. 6.30. Prijs f 0.50. Kinderen betalen half tarief. 1 Juni tot 1 October EXTRA SALONBOOT. Dagelijks afvaart van Beestenmarkt 12 uur, terug 4.30. Prijs f i.-. 7351 48 Dienstregelingen met beschrijvingen gratis verkrijgbaar, HAVEN 14. Op de „I. T. K. A." (Internationale Tentoonstelling van moderne Kantoorinrichting en Administratie). Het witte gebouw achter het Rijksmu seum binnentredend, wordt gij verwelkomd floor de echoone maagden der godin Typia. 'Gij kent Typia niet, hoewel gij toch na de Jfohooljaren heit verzuim der hedendaagsclie MloqI, die u geen Grieksche mythologie hebt ingehaald. Maar Typia was bij oude Hellenen niet bekend. Zij is een van onzen tijd. "Waar komen de go dinnen vandaan? Vraag dat aan prof. Bol land of aan andere filosofen, die meer bij- fconderheden omtrent het heelal hebben ont vangen dan uw reporter. Stel u tevreden met Typia'© dochters. Als fle maagden in den tempel van Vesta, onder houden ook zij een eeuwig vuurdat lid Üe band zonder eind van de schrijfmachine. O, onze Typia's! Zij hebben onze bureaux ten kantoren verlevendigd en vervroolijkt. Heur nijvere handjes gaan volgens het on- .volprezen tóe®vin gör-systeem over de toet teen van de machines en in beur doorschij- tncndio blouses (evenveel gaten als stof en van achteren dicht te knoopen, maar niet floor den zoon van den patroon), haar voet- yrije rokjes; met heur vaak te schalksche loogen en te ooquet opgemaakt haar, zijn fcd voorbeschikt tot de volmaking der eo- teducatie, die de co-operatie wordt, welke op het stadhuis begint en wie weet dan •Waar? eindigt. "Want In 'deze dagen wordt teok menig huwelijkscontract met doorslag geschreven. Het rikketik van heur machine fis voor den goeden verstaander niets anders 'dan de begeleiding van heur hartjes, die cok van rikketik gaan, gelijk het oude straat liedje zong. Blondines en brunettes, blauw-oogigen en bruin-oogigem, slanken en gezetten, preut- schen «n 6chalkschen, bij-de-handen en droomsters, typo-stcno-dactylogravinnen en die anderen, die slecht met de talen en itoch rad mét de tong zijn, de intelligente 'goedo verkoopster b, al de idealen van vïouwlijkc lieftalligheid en schoonheid, jongeren van Mercurius, van den nauwge- zotten houder van de kleine kas en de potszegol-dooe tot den procuratie-houder met den ijdelheids-krul onder zijn voornaam-on. leesbare handteekening, hier vondt gij ze bijeen I Evoë, Evopl gij nijvere maagdekens yan den gezagenden modernen tijd, die groen saai en schouwe mop hebt weggejaagd uit pnzW kantoren, en die Hamlet's klacht over „the insolence of office", (zelfs tegenover den handelsreiziger) tot onwaarheid hebt ge maakt, de reporter groet u; gij, die dan •eindelijk de toetsen van een klavier hebt ge- yonden, dat wel geruisch, maar den goden zij dank, geen dollarprinses-walsen speelt, dollar-prinsessen gijzelven, want geen einde is aan de winsten, die gij, nijver uw brie yen tikkend, voor uw patroons- mede helpt vergaren Uw rozeblad-achtige mondjes, waarach ter de bloesem sneeuwt van uw.... uw* Reporter is uitgezonden om moderne bu- !reau-inrichtingen en moderne bureau-machi. ïies to gaan bezichtigen. Dat hij zijn taak 'tot nu toe schitterend heeft opgevat, durft hij niet beweren. Maar waarom te drommel Wen blanken tempel van I. T. K. A. met 'zoo weinig neutrale it's on zoovele stoei zieke ka'-tjes in de maanden der bloesems ten der rozen volgestopt? Want hier ziet gij, bij al deze moderne machines, wel ook een teispiegeling van den ernst des levens, voor jden koopman ie tijd geld hij, de moderne .•wilde jager op de jacht naar het goud. Het zijn niet alleen snelstoomers, die de jóceanen doorklieven, sneltreinen, die over laf gronden en dwars door de rote vaste beT- feen gaan, waar het dynamiet tunnels in bloeg, electrische vönken 6traks bliksemend yan werelddeel tot werelddeel en de men- flchcüjk© stem, trillend langs de draden, die jnetTopool aan metropool verbifld€h~, welke hem helpen bij zijn overwinning op Chrono©, den langzame. Maar hier, op zijn bureau, zoekt hij ook den tragen tijd vernuftig te overwinnen, door den arbeid te verkorten. Hier ziet gij een potloodslijpmachine, die honderd potlooden puntend in een kwartier, het werk van een jongst en bediende uit spaart. Daar toont men u de moderne hecto- graaf, die het den koopman mogelijk maakt, zonder bemiddeling van den drillek er, één schriftelijke offerte binnen het uur aan vijf honderd klanten te zenden, zoodat zij ant woord kunnen zenden voor de koers, deze grilligste dochter van de grillige Fortama, een nieuwste mode volgt. Wat verder is een adresseer-machine aan het werk. De vijf be dienden, die om prospectus, catalogus, no teering, supplement-, weekblad,- maandblad te verzenden, uren en over-uren te. besteden hadden aan het geestdoodende werk van adressen-schrijven, zijn overbodig geworden. Eén enkel man drukt duidelijk, nauwkeu rig en volmaakt in een uur tijds al de adressen voor de geheele maand, en de ma chine spaart het geld van den patroon en wat meer is, de intelligentie van den menscli. Want dit vergeet men wel eens op 'tvoor- dcelig saldo van de machine te zetten, dat zij, den machinalen arbeid van velen over bodig makend, de intelligentie van den mensch gelegenheid geeft, ja dringt tot bezigheid, overeenkomstig haar wezen. De levendige geest ontplooit zich, zoodra men hem van geeet-doodenden arbeid, bevrijdt. Wat verder loopt, door een gespannen snaar dn vaart gebracht, een wagentje langs een ijzer draad en doet, snel, stipt en gehoor zaam, den dienst van een heel leger loop jongens, maakt het mogelijk dn groote za ken den klanten dadelijk het wisselgeld terug te geven na hun inkoopen, zoodat geen tijd verloren gaat met wachten aan de caslsa'e. Iets verder as (bij de firma Lorjé) een rokcDmachinc aan den arbeid. Een klasse leerlingen van de handelsschool, onder lei ding van een leeraar, ontvangt juist het eerste onderricht in de behandeling der ma chine, die optelt, aftrekt,- vermenigvuldigt-,- deelt, herleidt, werkt met breuken, deci malen, integralen en logarithmen, wortel trekken, zonder ooit een fout te maken, te kunnen maken. Welk een besparing van tijd, hersenarbeid, menschel ijke arbeids- krachtl Do vertegenwoordiger, die de machine uitlegt, laat de meest ingewikkelde vragen ©tellenEngelsehe geldswaarden herleiden dn Fransche geldswaarden; subtiele per centage-berekeningen. De beugels worden gesteld, de hefboom neergedrukt, krrak en het verlangde quotient wordt zichtbaar. Duik uw hoofd in uw vleugelen, arme Chrono©; gij, dio overvleugeld zijtl Iets verder toont men u het kaartenregis- ter; de ziel van den modernen koophandel is snelheid. En snelheid berust op orde en overzicht. Op een zeker oogenblik een goede gedachte hebben, beteekènt op een zeker oogenblik do juiste lade gevonden te heb ben, waarin ook in onze hersens de dingen systematisch opgeborgen worden. Een goede gedachte op het juiste oogenblik hebben, dat is de fortuin bij de slip van haar kleed vatten, zoodat zij u niet ontgaan kan. En is zoo'n modern kaartenregister eigenlijk iets anders dan een verlengstuk van een goed-geordend hoofd, waarin véél is opge borgen, maar niets verward Voor den ge loerd© zoowel als voor den koopman geldt hetzelfdehij moet niet allereerst veel weten, doch hij moet wat hij weet, goed en op den juisten tijd weten toe te passen en ter beschikking hebben. De gramofoon, zoolang een voorwerp van vermaak (en zelfs van marteling), is nu een voorwerp van nut geworden. Men heeft hem in een dicteer-machino herecha^ pen. Do patroon spreekt zijn brieven en bevolen kort in een trcchtor, die allee re gistreert Op do Bchijf van zwarte compo- eitio. En daarna, ale do schijf of rol weder afloopt, kunnen de stenografen en dc ty- pisteït 4de brieven opnemen ed uitwerken. Maar Üjj zooveel machines oïrf mcef en dnoller geld te verdienen, behooren de ma chines, -die medehelpen verlies te voorko men en het geld te behouden. Daarom wijzen wij op de electrische verklik kers, die een schel doen overgaan, wan neer een kwaadwillige zelfs de brandkast maar even aanraakt; op de electrische ver klikkers, die het mogelijk maken op elk oogenblik van den dag van uit uw bureau, in ver verwijderde pakhuizen, fabrieksruim- ten, laboratoria, broeikassen, de tempera- tuur op te nemen. En ten slotte op de groote brandkast, die op de tentoonstelling te Brussel zoo glans rijk de vuurproef doorstond en de millioe- nen aan juweelen, aan haar toevertrouwd, ongeschonden teruggaf. Zij staat daar, de groote brandkast, ros sig door den dootr ges tanen gloed, nu al© blozend wegens de hulde, die men haar brengt. En uw reporter, als die brandkast, mil- lioenen in zijn binnenste ongeschonden be warend en zijn plicht vervuld hebbend, on danks het blakerend vuur rondom uit zoo veel brandende oogen van lieftallige doch- teren van Typia.... ziet, ook hij bloost bij uw hulde. Millicpen seid umschlun- gen Hangscbe Rechtbank. Nadat in den morgan van gisteren de Zoeterwoudsche kippendiefstallen-zaak heel veel tijd had weggenomen, kwamen gisternamiddag te twee uren voor deze rechtbank nog eenige kleine zaken aan de orde, welke met elkaar niet zoovee] tijd in beslag namen als die ééne. Beleediging van Leidsche politie-a genten. W. F. de la R., een LeideDaar, hiervan beschuldigd, was niet aanwezig. Hij had een agent, een girooten, die hem, beschonkene, overnam van een brugwachter, die moei lijk zijn brug zonder toezicht en hulp laten kon, in de Janvossensteeg op 25 Mei uitge scholden. Waarvoor? Och, dat vermelden wij liever maar niet. Wel zij nog medege deeld, dat de beklaagde reeds zevenmalen werd veroordeeld en dat daarom het O. M., waargenomen door den subst.-officier mr. Brantjes, veertien dagen gevangenisstraf tegen hem eisohte. Ook J. P. den T. had, en wel op 4 Mei, in onze gemeente een survcdlleerend agent, een kleinen, uitgescholden, ook in moeilijk te vermelden termeD, en had, indien hij ter zitting ware tegenwoordig geweest, te gen zieh hooren eischen vijf gulden boete of tien dagen hechtenis. Verduistering te Leiden. P. J., 32-jarig los werkman, vroeger in woner van Leiden, thans van Leiderdorp, was er wel. Van joh. Ciere, machinist op de KatwijkBche stoomboot, had hij een rijwiel in huur gehad voor een daalder in de week, met conditie het na voldoening van een bepaald bedrag te kunnen koopen. Elke- week moest hij de bewuste land-ma chine aan den maehinist-te-water toonen, opdat deze zich er van kon overtuigen, dat do fiets nog in wezen en in J.'s bezit was. Eenigen tijd ging dit goed. Op 15 April eebter hokte het. Vanwaar? Beklaag de had geen wenk en dus ook geen geld, want kapitalist was hij niet. Eij gaf, naar zijn zeggen, de fiets daarom i. belecning aan zijü zwager. Deze zwager, hebben wij liei wél begre pen, Siere met een S. genaamd, zeide, niet onder eede geboord vanwege. Ie verwant- sobrp, bet rijwiel, eigendom vn_i den ma chinist Ciere met een C. te 1 bben gekocht van beklaagde voor 4 gulden en het te heb ben verkocht voor f 13.50, een aardig winstje, volgens den president, aan W. J. Crama, bij wien de politie het in beslag BftQn. Eéfl straf van twee maanden achtte bet O. M. geëvenredigd aan het misdrijf van verduistering, al gaf beklaagde niet toe, dat dit hier aanwezig was. Vernieling te Leiden. In deze zaak was de beklaagde een 72- jarig werkman, J. F., uit Leiden, naar diens eigen beweren een te goeder naam en faam Bekende figuur van de kippenmukt. Hij had op 22 April met een steen een ruit ingeworpen van de woning van mej. L., winkelierster, aan de Prinsestraat. In drift had hij het gedaan, omdat hij zooveel had te lijden van zijn buren, zeide hij: Uit dio buren gingen echter twee stem men op, van genoemde juffrouw en juf frouw M., geb. B., welke van F. geen eer vol getuigenis gaven. Hij is lastig. Deze lastigheid werd met voorbeelden geïllus treerd. De juffrouw, wier woningruit was inge worpen, had de vernielingsdaad zelve niet gezien, maar wel aanio^oiiwd haar gevol gen en het projectiel, den steen. Zij was op het gerinkel naar buiten gesneld en had F. ontwaard en dezen bij den kraag ge pakt. Over de i nier, waarop zij en haar dochters dit gedaan "den, was F. nu nog verontwaardigd. Beklaagde toonde zioh vooral gegriefd over den scheldnaam „kippendief", welke hem werd gegeven en toegeroepen, 't Waren kinderen, die hem scholden, zei den de juffrouwen. Vijf gulden of tien dagen eisohte het O. M. Mishandeling te Leiderdorp. Te dezer zake hadden zieh ten slotte te verantwoorden W. van A., £2 jaar, en W. B., 21 jaar, beiden schipper te Leiderdorp. Op Zaterdagavond 13 Mei hadden zij Van S., van „Ouderzorg", de steenbakkerij, aan den Lagen Rijndijk mishandeld door hem stevig bij de keel te grijpen en hem te slaan met een hard voorwerp, volgens het slacht offer met de hand, van het honteeren der schop hard, zei een der beklaagden. Deze mishandeling bleek het gevolg van een vroegere kwestie. De eisch van het O. M. luidde voor elk tien gulden boete. Uitspraak in alle zaken op 29 Juni. Kantongerecht te Deltt. De kantonrechter te Delft veroorded -g J. V., te Zoetermeer, wegens het op den openbaren weg onbeheerd laten staan van een paard tot f 1.50 of een dag; J. B., te Zegwaard, wegens een weg op verboden wijze berijden, tot f 1 of 1 dag; G. van L., te Zoetermeer, wegens openbare dronken schap, tot f 2 of 2 dagen. De vergiftigde taart. Do Hoogo Raad verwierp gisteren het cassatieberoep van J. J. Beek, ontslagen gemeentebode te Hoorn, door het Hof te Amsterdam veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op de vrouw van den marktmeester W. Markus, te Hoorn en poging tot moord op Markus, wien hij een vergiftigde taart had gezon den, waarvan echter niet Markus, doch diens vrouw en dienstmeisje gegeten had den. Het O. M. bij de i ntbank te Assen heeft geëisoht tegen Harm W., politie-agent te Meppel, wegens mishandeling van een arrestant in het politiebureau te Meppel, een geldboete van gulden, sub. 25 dagen hechtenis. Vraag: Naar ik meen, verschaft de A. N. W.-B. zijn leden wielrijderspassen voor de Belgische douane. Zijn deze ook voor nietrleden of buiten genoemden bond te bekomen? Zoo ja, waar moet ik mij don' vervoegen en wat zijn de kosten? In het bezit van zoo'n pas behoeft men toch im mers, de anders verschuldigde 12 pCt. niet te storten? Antwoord: De A. N. W.-B. verschaft» dergelijke passen uitsluitend voor zijn leden. Word dus ook lid van dien Bond, gij kunt dien pas dan kosteloos bekomen bij den hoofd-consul van den Bond, Am- sterd. straatweg te Arnhem. In het bezit van zoo'n pas is u vrijgesteld van het storten dier 12 pCt. V raag: Kunt u mij ook een goedkoope en nette gelegenheid in Nijmegen aanwij zen om te logeeren voor twee meisjes (b.v. een tehuis voor vrouwen?) Bestaat er te Kevelaar ook zoo'n gele genheid Antwoord: Wend u tot de Yereeni- ging tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer te Nijmegen. Die zal u wel een goed adres kunnen aanwijzen. V raag: I. Welke is de naaste en mooiste weg van Nijmegen naar Kleef, Kevelaarl Hoeveel K. M. is het? II. Hoe is de route van Kevelaar naar Venraay Antwoord: I. Nijmegen, Berg en Dal, Cranenburg, Nutterden, Kleef, Hau, Goeh, Weeze, Wissen, Kevelaar. Afstand plm. 48 K.M. II. Kevelaar, WeOlsche Hut, Well, Wans sum, Oostrum, Venraay. Afstand plm. 25 K.M. Vraag: Wat is de kortste weg van Sassenheim naar Gouda, en hoeveel uur en kilometer is dat rijden? Ik wou per fieta. Antwoord: Sassenheim, Leiden, Ha- zerswoude, Waddings veen, Gouda. Afstand plm. 33 K.M. Bij matigen gang plm. 2^ uur rijden. Vraag: Ik heb een knecht gehuurd op ongezegeld papier tot 1 October, met kost en inwoning, doch zegt nu (daar hij reeds bij mij werkzaam is van af 14 De cember) den dienst op om met de 14 dagen te vertrekken. Kan ik hem vervolgen wegens contractbreuk of wegens den kor ten opzegtermijn Hij ontvangt wekelijks zijn geld. Antwoord: Indien het contract uit drukkelijk spreekt van een verbintenis tot 1 October mag de knecht niet eerder vertrekken zender geldige reden. Gij kunt hem dus wegens contractbreuk vervolgen. V raag: Hoe zou het toch komen als een jongen van de Ambachtsschool afkomt met een heel mooi diploma en altijd haast een van de eersten in kennis te zijn als jon gen van 17 jaar op een fabriek maar moet werken voor 4 k 5 ets per uur? Zou de kunde van de Ambachtsschool dan zoo slecht aangeschreven staan bij de bazen? Gaarne zou ik daar een antwoord op wil len hebben. Antwoord: Het aouvangsloon wordt niet door den baas, maar door de directie der fabriek vastgesteld. De aanvangsloonen zijn voor allen gelijk; van bekwaamheid en ijver hangen de meer of mindere snelle verhoogingen van de loonen af. V raag: Kan men bij de Marine ook op geleid worden voor helper in het hospitaal of hulp bij een Marine-dokter Zoo ja, waar moet men zich dan aanmelden? Moet men daar ook nog toestemming van de ouders voor hebben als men nog minderjarig is of behoeft dat niet? Antwoord: Ja, informeer eens hij de Kweekschool voor Zeevaart. Minderjari gen behooren toestemming van ouders-over te leggen. Vraag: Kunt u mij ook even medede len den naasten weg cm van hier te fiet sen naar Soesterberg, en tevens den af stand in kilometers? Antwoord: Leiden, Alph'en, Zwam- merdam, Bodegraven, Woerden, Harmeien, Utrecht, De Bildt-, Soesterberg. Afstand plm. 63 K.M.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6