No. 15^40. wemeenteraad van Leiden. Vergadering van hedenmiddag te twee uren. Voorzitter: De Burgemeester. Aanwezig by aanvang 25 leden. De Voorzitter opent de vergadering. Afwezig zjjn met kennisgeving de heeren Van Hoeken, wegens ongesteldheid enFocke- ma Andreae en Wildeboer, wegens uitstedig- heid. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van tagekomen stukken, o. a. Mejedeoling van de dames H. M. Ittmann •n W. J. Eyndhoven, dat zy haar benoeming tot onderwijzeres aan de school 2de klasse in de Heerenatraat aannemon; van den hoer J. Kljkse, dat hij de benoeming tot onderwijzer aan de Jongensschool 2de klasse aanneemt. Dankbetuiging van P. Hop c. a., werklieden aan hot Openbaar Slachthuis, voor de hun toegekende verhöoging van loon. Wordon voor kennisgeving aangenomen. Overgelegd worden: Advies van do Ge- iondheidscommi88ie op de verordening tot wljzigirg, van art. 7 der verordening op de Straatpohtie. Wordt voorgesteld de verordening opnieuw vast te stellen. Advies van de Gezondheidscommissie op de verordening tot wijziging der verordening op de straatpohtie, voor zooveel betreft hot rijden met electrischo trams. Te behandelen bU punt 20. Advies van de Gezondheidscommissie op het verzoek van de Leidsche Duinwater- maatsehappU om vergunning tot hot maken ran een ontyzeringsimichting, volgens bet door haar ingediend plan. Te behandelen by punt 15. Voorstel van curatoren van het gymnasium om het aantal lesuren in het Hebreeuwsch in de zesde klasse mot één te vermeerderen. Zal wordon opgenomen onder de Ingekomen Btukkon. Verzoek van de Vereeniging tot verzorging van kleine kinderen, om toekenning van een jaarlljksche subsidie van f 600 Verzoek van Mej. J. Thomèse om eervol ODtslag als leerares aan no H B-S. voor Meisjes en tijdelijk leerare. aan de H. B.-S. ▼oor Jongens. Bezwaarschnften van verschillende personen tegen hun aanslag in de pi. dir. bel. dienst 1911. Een adres van de af deeling van den „Bond van Nederlandsche Onderwijzers" met me morie van toelichting verzonden, waarin zij te kennen geeft dat zij de salariëering van de openbare onderwijzers in deze Gemeen* e onvoldoende geregeld vindt, weshalve zij den Raad dringend verzoekt laar.-n zoo danige wijzigingen aan te brengen, dat: lo Het minimum aanmerkelijk wordt ver hoogd; 2o De periodieke verhoogingen beter worden geregeld en 't maximum tot een hooger bedrag opgevoerd; 3o. Aan onderwijzeressen en onderwijzers eenzelfde salaris wordt uitgekeerd; 4o. De tegemoetkoming van woninghuur wordt toegekend aan alle leerkrachten; 5o. Een minder groot verschil in salariëe- ring wordt gemaakt tusschen onderwijzers met en zonder hoofdakte en tusschen onderwijzers en hoofden an scho len. (Het adres en de memorie zijn gesteld in de vereenvoudigde spelling). Do Voorzitter stelt voor het stuk in handen te stellen van B. en Ws. ter fine van praeadvies. De lieer Bosch meent, dat het wensche- lyker is het stuk terug te zenden aan de adressante, om het in de gebruikelijke officieele •pelling over te schrijven. De heer Vergouwen bestrijdt dit voor stel. Er komen vele adressen in die niet precies zuiver grammaticaal gesteld zfin. Als wfi maar de bedoeling begrijpen, meent spr., dat het voldoende is. De heer P e r a wijst op het opzettelijk in Btryd handelen met de officieele taal. Dat acht spr. ongewenscht. Overigens vindt spr. de zaak niet zoo belang! Uk De hoor Bosch vindt, dat het opzettelijk gebruik van een andere dan de olficieele taal in requesten als het onderhavige zeer afkeu renswaardig is. Spr. handhaaft zijn voorstel. Do lieer V ergouwen zegt, dat men dan ook de Sieger.beeksche spelling als „agtor", enz moet verbieden zooala sommige ouder wet sche menschen plegen le doen. Het voorstel-Bosch komt in stemming en wordt met 199 stemmen verworpen. Vóór de heeren: Bosch, Bots, Corts, Dries- sen, A Mulder, P. J. Mulder, Pora, Timp en De Vlies, De Voorzitter zegt, dat hij vóór de agenda gaarne nog een spoedeischend punt aan de orde wil stellen. De gemeente is nl. dn de gelegenheid een stuk berm bij Piet- gijzenbrug te verkoopen voor f 1.80 per M2. aan den heer Roogenstraten. B. en Ws. stellen voor tot dezen verkoop pvcr te gaan. De heer Korcvaar licht het voorstel toe. Dj heer Fokkeris in beginsel tegen der- gelijken berm-verkoop en verzoekt geacht te yvorden tegen te hebben gestemd. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem- Jning aangenomen. Aan de orde is thans: 1. Verzoek van H. H. Breuning om eer vol ontslag als leeraar in de Hoogduitsche taal aan het Gymnasium. (142). "Wordt eervol verleend. 2. Benoeming van een leeraar in de Hoogduitsche taal aan het Gymnasium. (143). Benoemd wordt met algemeene stemmen 1de lieer J. M. N. Kapteyn, te Enschedé. 3. Benoeming van een derden geneesheer aan het krankzinnigengesticht „Ende geest," in het bijzonder belast met de zorg over de afdeeling voor jeugdige idioten. (131). Benoemd wordt de heer R. A. Mees, alhier, toet 27 stemmen. 1 biljet blanco. 4. Benoeming van een onderwijzer aan de school 3de klasse No. 2. (163). Benoemd wordt de heer C. Wiskerke, te Amersfoort, met 27 stemmen. De heer "Van den Bosch, te Delft, verkreeg 1 stem. 5. Benoeming van een onderwijzeres aan de school der 3de klasse No. 4. (154). Benoemd, wordt mej. J. Lafeber, alhier, met 17 stemmen. Mej. van Heuven verin-ecg 9 stemmen, mej. Ouweleen en mej. Van Gulik ieder één stem. 6. Benoeming van een 2de onderwijzeres in de handwerken aan de school der 3de klasse No. 3. (155). Benoemd wordt mej. J. G. D. van Gulik, alhier, met algemeene stemmen. 7. Verzoek van J. A. Schreuder om be stendiging in de betrekking van Stadsge neesheer. (156). Wordt met algemeene stemmen bestendigd. Aanwijzing van een hd van den Gemeen teraad, om, zoo noodig, als plaatsvervanger op ie treden van den Burgemeester, als voorzitter van het Hoofdstembureau in het eerste kiesdistrict, voor de eventueele stem ming en herstemming ter benoeming van leden van den Gemeenteraad. Aangewezen wordt dr. 01. Meuleman. Benoeming van de leden en de plaats vervangende leden van het Hoofdsiembu- reau iD het eerste kiesdistrict en van de voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de overige stembureaux, voor de eventueele stemming en herstemming ter benoeming van leden van den Gemeente raad. ~Worden overeenkomstig de voordracht be noemd. 8. Verzoek van M. J. Priems om eervol ontslag als onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school der 3de klasse No. 8. (146). De heer Zwiers wijst op de bedenkelijke teekenen hier ter stede voor het openhaar onderwijs, in verhand met de punten 8 en 9. Wij men hier weer twee zeer verdienste lijke onderwijzers, die de stad gaan verlaten. In verband met het adres van den Bond van Onderwijzers, wijst spr. op dit verschijn sel, waaruit blijkt, dat Leiden voor de on derwijzers geen aantrekkelijkheid meer bezit. Spr. noodigt B. en Ws. uit deze zaak ernstig te overwegen, opdat niet het Openbaar On derwijs schade lijde. De heer Van Hamel zegt, dat B. en Ws. diligent zijn en reeds stappen hebben gedaan De zaak is echter zeer ingewikkeld en kan zoo maar niet ineens worden over zien. Spr. zegt echter, dat de zaak in ern stige overweging blijft. De heer Zwiers dankt den wethouder voor diens mededeelingen. Het ontslag wordt pervol verleend. 9. Verzoek van H. Middendorp om eer vol ontslag als onderwijzer aan de school der 3de klasse No. 1. (144). 10. Verzoek van mej. M. J. Theyssen om eervol ontslag als 2de onderwijzeres in de handwerken aan de school der 3de klasse No. 4. (145). 11. Verzoek van 8. Douma om eervol ontslag als keuringsveeaTts, tevens adjunct directeur van het Openbaar Slachthuis. (141). Allo drie evenzoo. 12- Suppletoire staat van begrooting, dienst 1910, van de Stedelijke Werkinrich ting. (139). 13. Staat van af- en overschrijving op de begroeting, dienst 1910, van de Stedelijke Werkinrichting. (139). Beide worden goedgekeurd. 14. Voorstel tot verhooging van eenige posten der begrooting, dienst 1910, waar van de raming te laag is gebleken. (150). Wordt aangenomen. 15. Verzoek van de Leidsche Duinwater maatschappij om goedkeuring dat de te maken ontijzeringsvoorfilter zal bestaan uit 4 in plaats van uit 3 grindvoorfilters (148). Wordt goedgekeurd. 16. Verzoek van A. Backer, pachter van De Graanbeurs, om restitutie van reeds be taalde of vermindering van nog verschul digde pachtpenningen. (149). Do heer S Ij t s m a meent, dat, al moge de heer Backer wettelijk geen aanspraak hebben op restitutie, or toch wel iets te zeggen is voor deze teruggave. De pachter is er min of meer ingeloopen. Als wy in den heer Backer een goed pachter hebben en spr. meent dat dit het geval is, dan zou er wel iets te zeggen zijn vóór een tegemoetkomende houding onzerzy.is. Spr. zal echter geen voorstel doen. De lieer P e r a is het niet eens met B. en Ws. Dezen zeggen, dat de heer Backer niet seriéus kennis heeft genomen van de pacht- voorwaarden. Spr. meent echter, dat de schuld by het gemeentebestuur ligt, dat niet volledige inlichtingen heeft verstrekt omtrent de reeds geïnde pacht. Spr. vindt er dus alles voor te zeggen, om aan hot verzoek van den pachter te voldoen. De heer Fokker is hot geheel oneens met den heer Pera. Er treft de gomeento geen verwijt. De pachter heelt „De Graanbeurs" gaarne willen hebben en had zioh behooren te overtuigen van wat hy wonsohte. De heer Van der Lip sluit zich aan by den heer Fokker. In do voorwaarden staat alios omschreven, ook van de vooruitbetaling der rechten. De gemeento is dus niet in gebreke. Bovendien is er geen verhaal meer op de wanbetalers. Daarvoor komt de heer Backer te laat. Ware hy een halfjaar eer gekomen, dan was er misschien nog iets aan te doen geweest. Er was bovendien reeds aan den heer Backer uitstel van betaling der paohtsom verleend. Spr. biyft. er dus by, dat het gemeentebestuur generlei verwyt hoegenaamd treft. De hoer Pera biyft by zyn meening. De Voorzitter wyst er ook op, dat de heer Backer noch rechtens noch bllljjker- wyze aanspraak heeft op de restitutie. Het verzoek-Backer wordt met 27 stemmen tegen 1 Btem (van den heer Pera) verworpen. 17. Voorstel: a. tot vaststelling van een overeenkomst betreffende de levering van gas in de ge meente Oegstgeest, b. tot vaststelling van een overeenkomst betreffende de levering van elcctriciteit in die gemeente. (151). Wordt na enkele opmerkingen en redac tiewijzigingen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 18. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbouwing van bet kas teel „Endegeest" en den bouw van een nieuwe Directeurswoning. (133 en 138). De heer Pera heeft met leedwezen ken nis genomen van dit voorstel, omdat er een ongewenschte toestand zal ontsta-an. De zaak is deze, dat de directeur graag een andere woning wil hebben. Spreker stelt den directeur hoog, maar vraagt of in verband met het dael, waarvoor zijn oude woning zal worden gebruikt, hier niet te veel wordt gevraagd. Bovendien acht spr., dat het kasteel voor patiënten moeilijk zal te houden zijn, in verband met de strenge eischen der wet. Beter zou net dan nog zijn, het kasteel in te "richten voor huisvesting van pleegzus ters. Spr. hoopt, dat er dus een andere regeling mogelijk zal zijn voor deze aange legenheid. De heer B r i t vraagt hoe het kasteel nu ineens voor den directeur onbewoon baar is geworden. D?.t begrijpt spr. niet goed, ook in verband met de voorgeschiede nis van deze zaak. Spr. zou daarom perti nent antwoord van de Commissie willen hebben of zij een nieuwe woning noodig acht. De heer Roem moet, hoewel lid der Commissie, zijn afkeuring uitspreken over dit voorstel. Zijn hezwnaT is, dat hier een woonhuis wordt ingericht voor ziekenhuis. Dat kan op den duur bezwaren hebben en dan vervallen wij in nieuwe kosten. Da inspecteur vindt het thans wel goed, maar als er eens een ander komt, is een andere opvatting mogeiyk. De heer Sytsma sluit zich aan by de vorige sprekers en meent, dat wfi ten slotte met het kasteel biyven zitten. Spr. verwacht ook pertinent antwoord op de vraag van den heer briöt. Bovendien wyst spr. er op, dat dit jear, volgens het. verslag, de exploitatie met zoo gunstig is. (Piotest). Een stem: „Hoi verslag luidt juist andersom." De heer S ij t s m a: „Des te beter, maar toch aoht ik het plan te weinig gemoti veerd." De heer F o k k e r is ook tegen de voor dracht. Zonder meer kan spr. zijn stom niet geven om deze f 15,000 te voteeren. De Voorzitter heeft de overtuiging gekregen, dat de leden, die tegen de voor- draent spraken, meenden, dat het er ora ging den directeur nu eens een nieuwe wo ning te geven. Maar daar gaat het niet om. Het is hier het verschil tusschen „aanlei ding" en „reden". Het kasteel zal uitste kend voor de patiënten geschikt kunnen worden gemaakt. Gaan wij hier niet toe over, dan vervallen we in nieuwen aan bouw, want de paviljoenen moeten dit jaar dan onherroepelijk weg. In verband met dit alles en met de exploitatie van het idio- tengesticht, zal de rekening van „Ende geest" dit jaar zeer bezwaard worden. Het plan, dat hier nu wordt voorgedra gen, is, na rijp overleg, als het goedkoop ste door B. en Ws. aanvaard. Spr. treedt in uitvoerige bijzonderheden cn toont aan, dat de andere plannen financieel bezwaar lijker zouden worden. Spr. kan daarom niet inzien dat het hier zou zijn een pleiziertje aan den dokter, in dien de financieele lichtzijde van het aan hangige voorstel zoo duidelijk in het oog springt. Behalve de heer Roem, waren de betrokken Commissiën dan ook alle een stemmig in haar goedkeuring aan 't plan. Verwerping acht spr. niet in het gemeen tebelang. De heer Pera ziet uit de rede van den Voorzitter, L'oe hoog hij dezen cok schat, hoe moeilijk het is een kwade zaak te ver dedigen. Spr. blijft bij zijn opvatting, en vindt, dat, als men gezond oordeelt, het voorstel niets aantrekkelijks heeft. Het kasteel is niet goed in te richten. Laten wij dan liever ineens een nieuwe stichting zetten. Wat thans wordt ge vraagd is lapwerk en dus niet de voordee- ligste weg. De heer Meuleman verbaast zioh over de woorden van den heer Pera, ook na de stukken en de uitvoerige toelichting van den Voorzitter, en sprak zelfs van een kwade zaak. Wij zijn clikke woorden van den heer Pera gewend. De heer Pera: „Dank u voor het compli ment." De heer Meuleman vervolgt en zegt, dat inderdaad het door den heer Pera be weerde niet opgaat; vooral zijn plan om een geheel nieuw gesticht te zetten, lijkt spr. niet mogelijk. Als de Commissie daar mee was aangekomen, zon men de gezich ten van den Raad eens gezien hebben 1 Al moge er iets of wat prutswerk zijn in het voorstel, het is onder de gegeven omstandig heden het beste en voordeeligsto, hetwelk men kan aanvaarden. Daarom beveelt spr. de voordracht zeer sterk aan. De heer A. Mul de r is geen deskundige, maar heeft zich na de debatten als oordeel gevormd, dat het het beste is het advies van B. en Ws. te volgen, mits maar op het bedrag van het hni9 van den directeur wor de bezuinigd. Dat kan toch waarlijk wel be neden de f 15,000. Als dit wordt gedaan, zal spr. meegaan. De heer S ij t s m a zal na de gevoerde debatten thans vóór het voorstel van B. en Ws- stemmen. De hoer Fokker gaat ook mee met het voorstel onder de door den heer Mulder ge noemde voorwaarde. Daarom, verwacht spr. goedkoopere plannen voor de directeurswo ning. 3 De heer B r i t is nog niet overtuigd door de woorden van den Voorzitter. Spr. hand haaft de bezwaren, die door hem zijn aan gevoerd. De Voorzitter verduidelijkt alsnog zijn opvatting en drukt nogmaals op het finan cieel belang der gemeente. In antwoord op den heer Mulder zegt spr., dat f 15,000 voor een directeurswoning niet veel is. Met de cijfers van èlders toont spr. dit aan. Als het goedkooper kan, zul- len B. en We. het immers niet nalaten? Gaan de heeren bijv. wel mee, ala het eens op f 14,000 wordt geraamd Overigens hand haaft spr. zijn opvatting. De heer Roem handhaaft-eveneens zijn standpunt. Spr. wyst er nog op, dat z'yn bezwaar niet geldt de f 16000 voor de nieuwe woning. Dat is niet te duur. De heer Fokker vraagt nader onderzoek en aankondiging. De Voorzitter zegt, dat dit slechts tydverlies zou zijn. De heer Van der Eist steunt het voor stel en wyst ook nog op de toekomst. De heer Van der Lip verdedigt eveneens de plannon van B. en Ws. Spr. meent, dat de heer Mulder zich er wel wat gemakkelijk af maakt door alleen maar le zeggen: het ia te hoog. Het kan goedkooper. Dat is volkomen on gemotiveerd. Zoo'n redevoering kan de heer Mulder by elk voorstel wel houden. Maar het is wel wat al te gemakkeiyk. Daarom heb ben de woorden van den heer Mulder geen indruk op spr. gemaakt. De heer A. Mulder zal er niet brood op ingaan. Hy vraagt alleen maar of nu werkelijk f 16,000 noodig is. Maar de kwestie Is, dat men byna steeds boven de raming gaat. Hoe minder dus geraamd, hoe beter. Spr. vraagt alsnog of de zaak nog niet eens kan worden overwogen. Zoo'n haast is er toch niet bij. De Voorzitter wijst er op, dat het onmogelijk is de zaak grondiger te bezien dan is geschied. Spr. vreest, dat men in een kring ronddraait. De discussie wordt gesloten. De heer Roem vraagt stemming. Het voorstel wordt met 22 tegen 6 stem men aangenomen. Voor stemden de heeren Aalberse, e Boer, Bosoh, Bots, Carpentie Alting, Corts, Driessen, Van der Eist, Van Hamel, Hoogenboom, Eerstens, Korevaar, Van der Lip, Meuleman, P. J. Mulder, Reimeringer, Sijtsma, Timp, Van Tol, Vergouwen, De Vries en Zwiers. 19. Voorstel in zake de reiniging der gemeente, na afloop van het thans gelden de pachtconbract. (140). Do heer Pera stelt voor de behandeling dezer zaak uit te stellen, daar de leden geen tijd hebben gehad om de kwestie vol doende te bestudeeren. De heer Fokker ia van eenzelfde op vatting. De Voorzitter merkt op, dat zes weken geleden het rapport verschenen is. Dat is tooh waarliik tijd genoeg. Boven dien: de zaak dringt. Spr. beveelt dus dringend de behandeling aan. De motie-P era werdt ondersteund. De heer K o r e v aa r wijst er nog op, dat de Raad tot op heden nog grond in handen heeft voor eventueel belt-bedrijf. Wordt dus de zaak uitgesteld, dan ligt de zaak niet meer voor twee ankers, maar voor één anker. Nieuwen grond in handen te krijgen, als het beltbedrijf wordt gekozen, is zoo goed als onmogelijk. Pressie op de rapporteurs uit te oefenen was voor B. en Ws. tooh ook immers onmogelijk 1 Verwijt van vertraging treft B. en Ws. dus niet. Spr. raadt dus ten sterkste uitstel af. Er is nog iets. Over 21/« jaar staat absoluut het einde van het pachtoontract voor de deur. En als er dus nog veel werk noodig is, om te komen tot een nieuwe installatie, dan moeten wij dat hoe eer hoe liever doen. Spr. waarschuwt den Raad ernstig. Het zal anders tonnen kosten. De heer Pera trekt na de woorden van den wethouder zijn motie in. De Voorzitter opent thans de alge meene beschouwingen. De heer S ij t e m a is nog niet geheel in staat geweest om de kosten van het verbran- dimgs-bedxijf, waarvoor hij veel voelt, na te gaan. Spr. bespreekt verschillende pun ten uit het rapport-, 'die hem moeilijkheden op leveren. Waarom f 17,000 voor posthuizen als het verbrandingsproces geldt, f 7000 hij beltbedrijf. Spr. vreest, dat het rapport wat te veel is opgesteld met het oog op de verbranding. Spr. zou over de door hem aangeroerde pun ten nog gaarne eens het oordeel van den heer Korevaar vernemen. De heer Vergouwen heeft het rap port met voldoening gelezen. In beginsel gaat hij met de verbranding in eigen be heer en het uitbesteden van heb bagger #i mee, maar is het niet wat al te grootsch opgezet? Kan liet nu werkelijk niet goed kooper? De hooge aanleg- en exploitatie kosten schrikken spr. wel wat af. De heer F o k k e r ie niet zoo ingenomen met het rapport- als de andere heeren. Spr. treedt in bijzonderheden omtrent de dienstkleeding van de werklieden, waarvan de prijs veel lager is dan bijv. die der agen ten en andere beambten. Geroep: Ja, maar dat zijn ook blauwe kielen De heer Fokker merkt dan op, dat het baantje niet erg aanlokkelijk wordt ge maakt. Spr. staat thans stil bij de wensohelijk- heid van de aanplemping. Ofschoon spr. nog meerdere bezwaren heeft tegen het voorstel, zal hij het hier voorloopig bij la ten. De heer Hoogenboom bespreekt het baggerbedrijf en treedt in technische bij zonderheden in verband met de rente en aflossing bij het verbrandingsproces en toont aan, dat de raming van do exploita tie bij verbranding zeker wel met f 7000 mag worden verhoogd. Inderdaad is verbranding duurder en de vraag is, of al het Leidsche vuil nu maar zoo zonder bijmenging verbrandbaar is. Ofschoon spr. dus vóór verbranding is wij.sj- hij er toch op, dat de exploitatie wel iets duurder zal worden dan men verwacht. De heer Korevaar beantwoordt de spre kers. Den lieer Sijtsma antwoordt spr. met de vraag welk belang de rapporteurs zou den kpnnen hebben gehad bij een geflatteerde voorstelling Daar is gec" aanleiding voor. Spr gaat thans na waar het verschil zit in do cijfers, die de tegenwoordige en toekom stige reiniging kost. Maar dit is een kwes tie van cijfers der begrooting. Gedeputeerde Staten tel lm de begrooting vast en zoo koxmt het dat er onder de afdeelingen van de begrooting nog posten zijn, die de reiniging regardeeren. En als men al die posten bij een telt, komt men tot een bedrag van f 52,000 Een nieuw bedrijf, hetzij verbranding, belt of pacht, zou ongeveer f 62,000 kosten. Daar op gaat spr. do andero cijfers der posten na en toont uitvoerig aan, dat de verschil lende systemen elk zijn eigen exploitatie mee brengen en dus zijn eigen hulpmiddelen. Daar uit volgt vanzelf, dat bijv. voor posthui zen bij vorbrandbedrijf minder behoeft uit getrokken, dan bij beltbedrijf. Ook de wa gens, die gebruikt worden, moeten hygiënisch ingericht en gesloten worden, en dan is f 700 niet te veel. Spr. komt thans tot den hoer Vergouwen, die do plannen te grootschcepsch vindt. Maar dat is van later zorg. Alles is maar raming en de prijzen, die men geeft, zijn altijd meest al zoo maar maxima en als later de zaak, prcciea in elkaar zit, kan er aan die prq- zen nog veel veranderen. Wat spr. den heer Fokker moet antwoor den, weet hij werkelijk niet, Die f 10 voor lkleoding is toch wel wat een zwak argu ment om het geheele rapport omver le gooien. Spr. kan daarom den heer Fokker onmogelijk an sérieux nemen. De andere bezwaren van den heer Fok ker zijn van technisohen aard ca daarin kan de heer Fdkker zich vergissen. Maar nu is het bezwaar, dat de heer Fokker een zin uit het rapport neemt zonder het ver band mee te nemen. Daardoor komt dez« scheeve voorstelling en het vuilverbr&n- dingssysteem valt daar nog niet mee. Ook den heer Hoogenboom antwoordt spr. in verband met de baggerstalen. Gk it het niet bij uitbesteding, dan zal de ge meente ze zelf maken. Maar deze zaak kan nog niet geheel overzien worden en is daarom thans dus niet zoo sterk aan de orde. Wat de exploitatie-bezwaren bij de ver branding betreftt, becijfert spr. dat er in derdaad iets voor de bezwaren van den heer Hoogenboom is te zeggqn, maar alleen spe cialiseert deze te veel. B. en Ws. hebben de aflossing docr elkaar genomen, gebouwen, machines en alles, en dan zijn zij gekomen tot het per centage dat in het voorstel is neergelegd, nl. 5 en één vierde pCt Op de vraag of al het vuil wel brand baar zal zijn, antwoordt spr. dat, gezien de resultaten ïn andere steden, alles zich goed laat verbranden. Nu mogen wij verwachten, dat het hier ook goed zal gaan. LIaar natuuv jk zullen B. en Ws. eerst het vuil van Lellen op an dere ovens beproeven. Hiermede meent spr. te kunnen volsf-^n. beveelt ten slotte het door B. en Ws. voor gestelde verbrandingsbedrijf zeer aan. De heer Pera spreekt alleei een Unkel woord over het eigen beheer, ^pr. vreest^ dat wij daarmee te duur zullen uit zijn Uitbesteding zou spr. wenscnelijker achten. De heer Hoogenboom da ode heer Korevaar voor de inlichtingen en wijst er op, dat hij alleen heeft gewezen, dat het percentage van aflossing gelijk was gesteld voor de drie bedrijven. Maar daarin behoeft natuurlijk geen aanleiding te bestaan om van de verbranding af te zien. Overigens waren spr.'s bezwaren niet zoo sterk, maar hij wilde alleen maar wijzen op mogelijkheden, waarmee men rekening zou moeten houden. De heer Korevaar verdedigt tegenover den heer Pera het eigen beheer. Natuurlijk is een andere meening zeer wel denkbaar- Het groobe bezwaar bij verpachting is, dat men dan niet dadelijk kan meeleven met ver anderde omstandigheden. Hiervan geeft spr. voorbeelden. ]De zitting duurde te 5.20 nog voort.) Do Ryksinkomstenbelasting, Ook do Haagsche correspondent van „De Standaard" verneemt „met beslistheid uit byzonder betrouwbare bron" dat het wetsout. werp tot invoering van een Ryksinkorasten. belasting naar den Raad van State ia verzonden Pest op Java. By hot Departement van Koloniën is het volgende telegram d.d. 14 Juni ontvangen van den gouv.-gen. van Ned.-ïndië. Afdeeling Ma lang: Gisteren (13 dezei) vier gevallen, waarvan 8 dooden. Yan de Hjders van vorige dagen overleden er nog vier. Soerabaja en Kediri: Geen gevallen. Twee sterfgevallen te Kediri op 9 dezer bleken pest te zyn geweest Gouverneur van Suriname. „De Nederlander" zegt met zekerheid te kunnen melden, dat binnen enkele dagen to verwachten is de benoeming van den pao afgetreden directeur van bot Kon. Instituut voor de marme ie Willemsoord, kapt. ter zee J. D. H. baron van Aabeck, tot gouverneur van Suriname. Positieverbetering officieren. Aan „De Nieuwe Ort." ia ter oore gekomen, dat het in het voornemen van den minister van oorlog ligt, de traktementenherzioning, mocht deze tot stand komen op de door disn bewindsman gewenschte wijze, te doen gelden van 1 April 1911 &f.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 7