Kunst, letteren, enz. Agenda van de week: Uit de Rechtzaal. ZOETERWOUDE. Door B. en Ws. werd heden ten Raadhui ze aanbesteding gelïou- iden van verschillende gemeentewerken, jiotaal 6 perceelen. Ingeschreven werd als volgt: Voor perc. (timmerwerk) door A. Paardekooper (voor f 256; voör perceel 2 voor f 289; voor S voor f 215; voor 4 voor f 135. I. Voor perc. 1 door A. van Tilburg, voor If 242; 2 voor f 268 3 voor f 189; 4 voor f 148. Voor perc. 5a (schilderwerk) door J. van Gent voor f S3; voor 5b voor f 23. Voor perc. 5a G. van Pelt, voor f 150, .voor perc. 5b voor f 40. Voor 5a J. Binnendijk voor f 80, 5b voor 1 E 35. Voor 5a door Van Es, voor f 75, 5b voor |f 32.60. Voor 5a door M. v. Groeningen voor if 155, voor 5b vóór f 30. Voor perc. 6 (metselwerk) door wed. J. tr. Vliet voor 377; 6 A. Vollenherg f 387.50. Aannemers zijn geworden A. van Til burg voor de drie eerste perceelenA. 'Paardekooper voor perc. 4; J. van Gent ,voor perc. 5, en wed. J. van Vliet voor perc. 6. Kei Natuurhistorische Vereeniglng. Afdeeling Leiden. Gisteravond, 8 uren, vond de maandver gadering plaats in „In den Vergulden Turk". iVan de ingekomen stukken is te vermelden teen uitnoodiging van de afdeeling Haarlem, tem bij te wonen haar 10-jarig feest a.s. iZaterdag, waar o. m. een botanische tentoon stelling zal gehouden worden. Verder werd 1 Verslag uitgebracht over de excursie op He melvaartsdag naaT Nunspeet en de Leuventun- cche hosschen, hij welke gelegenheid aan het Hoofdbestuur aangeboden werd een voorzit tershamer met inschrift en een inktkoker, ibij monde van den heer Sirks, cns bestuurs lid. Tevens werd verslag uitgebracht over de lexcursae der afd. Leiden op Zondag j.l. Al hoewel 't weer prachtig was, de tocht biet ver en we vroeg weer thuis waren, was 1de deelname uiterst gering, wat te meer te verwonderen is, daar de leiding dezen keer bij een botanicus en 'n zoöloog berustte en de I-eden dus een mooie gelegènheid hadden, wat dieper in onze mooie flora en fauna in te dringen. Over een paar mooie vondsten werd Sn de "vergadering mededeeling gedaan en ma teriaal gedemonstreerd. Daarna vertoonde de heer Muller een paar mooie nesten van den boekvink en teen paar vogelhuiden uit Atjeh. Nadat deze kleinigheden afgedaan waren, kreeg de heer Duyster het woord, die een lezing hield over: „Over de biologische rei niging van 'afvalwater." Spreker begon met er op te wijzen, dat in lang vervlogen tijden, toen de menschen hog verspreid woonden, de kwestie van rei niging van afvalwater nog niet behoefde ge steld te worden. Maar door het ontstaan van eteden is 'deze zaak de laatste jaren zeer op jden voorgrond getreden, in velband met het igiroote hygiënische ten economische belang, Vooral voor steden als Londen, Parijs, Ber lijn, Rotterdam, enz. ia die reiniging van primair gewicht. Immers, wordt al maar door, het afvalwater, vuil water van fabrie ken, faecaliën, enz. enz., geloosd in de grach ten en rivieren, dan levert dit groote bezwa- Iren en gevaren op, nog afgezien van de toch ook zoo belangrijke algemeene gezond heid, vooral ten tijde van epidemieën," alsl cholera en typhus. Door allerlei middelen heeft men in de laatste tientallen jaren ge tracht, zoo goed mogelijk, al dien afval kwijt te worden ten men heeft dit trachten te be reiken door filtreeren, ozoniseeren (in "Wies- baden oa..), door chemische reiniging en door 1de biologische. Geheel opgelost is de kwes tie nog geenszins, en steden als Den Haag, Leiden, hebben nog steeds in haar grachten tergerlijke vervuiling en ongezonde lucht, bm geen erger woord te gebruiken; nu, een voudig is die reiniging ook geenszins, en (uitgebreide filtreervelden met cokes en wer kingen van bacteriën zijn noodig, om ieen beteren toestand te scheppen. In Engeland (werkt men veel met groote cokes-filtreervel- Iden van verschillende systemen. Aan de hand van uitstekende lantaarn plaatjes demonstreerde spreker vele metho den, zooals die in het buitenland toepassing vinden. Ook in Groningen en Rotterdam komen ten onzent dergelijke inrichtingen voor. Men kan het tegenwoordig zoover sturen, dat het afvalwater nog slechts weinigbac teriën bevat, alle vaste deelen vastgehouden worden door filters van cokes meestal, en de gassen, als o. a. methaan en waterstof, nog bruikt kunnen worden voor verlichting. De afwisselende rol van anaerobe en aerobe-bac- teriën is hierbij bijzonder groot. De vaste deelen kunnen nog als meststoffen gebruikt wo-rden, door hun gehalte aan fosfaten en balkverbindingen. Met het afvalwater, voor- lal uit aardappelfabrieken, gaat nog veel etikktof verloren, wat een waarde van ton nen gouds vertegenwoordigt, daar de stik stof als mest een zoo groo-te rol speelt. Ook ammonia-verbindingen raken zoo verlo- Iren, die echter door toevoeging van zwavel zuur gebonden kunnen worden en dan in de vaste deelen worden neeTgeleg-d, waarvan men koeken persen kan voor bemestingsdoel- lednden. Het spoelingssyst-eem van Parijs en Ber lijn werd nog nader uiteengezet, en gewezen werd op de voor- en nadeelen van de ver- schillende methoden. In ons land heeft vooral prof. Bakhuis Roozeboom zich met deze kwes ties bemoeid. Aan de hand van een groot aantal brochu res, teebeningen, photo's en platte gTonden, legde de heer Duyster een en ander nader uit, fcoGdat de aanwezigen een duidelijk inzicht kregen in dit zoo belangrijke vraagstuk, dat pog steeds aan de orde is. De woorden van dank van don voorzitter Voor alle moeite en zorg aan de voordracht besteed, waren dan ook zeer verdiend, en ide veq-gadering toonde darmee gaarne haai* instemming. Nadat nog een paar botanische bijzondcr- hedL-n, een vruchtdragende Laurus nobilis, ten .een doorgegroeide roos met 3 knoppen in de bloem, vertoond waren, eloot de voor zitter deze laatste vergadering voor de groote yacantie. A. B. VAN DEINSE, 2de Secr. Kon. Academie van e t e n- scli a p p e n. In de te Amsterdam gehouden vergade ring van de afdeeling der Koninklijke Academie van wetenschappen, bestemd voor de taal-, letter-, oudheidkundige en wijs- geerige wetenschappen, is mededeeling ge daan van verschillende ingekomen stukken; lo. een missive "an den minister van bm- nenlandsche zalken, houdende mededeeling dat als afgevaardigde der regeering naar het congres van Belgische geschiedenis en oudheidkunde benoemd is dr. H. Th. Colen brander; 2o. een missive vaii denzelfdo waarin aan de Academie verzooht wordt mede te deelen, of haar Nederlandsche geleerden bekend zijn, die bereid zijn, als afgevaardigden op te treden bij het in Maart 1912 te Athene te houde.. Orientalis- ten-congres. De voorzitter prof. öbantepie de la Sameaye kon mededeelen dat prof. Snouck Hurgronje bereid is 1 -ze opdracht te aanvaarden. Voorts stelde hij voor, ook prof. D. C. Hesseling te vragen als regee- rings-afgevaardigdc op te treden, daar ook de studie, welke Byzantium betreft, een onderwerp van bespreking zal uitmaken. Goedgekeurd. 3o. een missive van denzelfde, verzoeken de bericht en raad naar aanleiding van een verzoek va.n de Commissie voo geschiede nis en oudheidkunde uit de Maatschappij voor Nederlandsche Letterkunde om een subsidie uit 's ands schatkist van f 2000 ten behoeve van de uitgave van 'bet ge denkboek. Besloten werd dit verzoek namers de Academie te ondersteunen. 4o. een brief van de Koninklijke Vlaam- sche Academie voor taal- en letterkunde, houdende mededeeling, dat het op 8 Juli 25 jaar zal zijn geleden, dat de, Vlaamsohe Academie werd opgericht, terwijl op 10 Och voor een kwart eeuw de inwijding ge schiedde. Beide data zijn dus zeer gewich tig voor do geschiedenis van de geestelijke ontwikkeling van het Ylaamsche volk, en de Vlaamsche Academie besloot daarom de stichting en de inwijding feestelijk te her denken en plechtig te vieren. De Kon. Academie van Wetenschappen in Neder land werd uïtgcnoodigd een afgevaardigde te zenden. Op een vraag van den voorzitter ver klaarden prof. dr. Jan te Winkel zich be reid als vertegenwoordiger der Nederland sche Academie op te treden. Hij zal een adres van hulde en gelukwensch op stel len. „D e Nieuwe Gids" opent met een proza-bijdrage van K. van Loon, tot titel dragend: „Trouweloozen." De schets be handelt het gezinsleven van man, vrouw en kind. Man en vrouw steeds wrevelig tegenover elkaar gestemd, zonder opoffe ringszin, zonder goedheid noch zachtheid, het kind in dit huwelijk spiegelbeeld der ouders, met even sterke temper am ents- golven, een humeur spoedig overslaand van nijdigheid tot tranen, en bovendien: een op oneerlijkheid betrapt ventje. De eenvoud van 't verhaal heeft alle recht doen wedervaren aan de beschrijving van wat in dit kleine treurige gezin in de harten der menschen geschiedt. Verzen van Laurens van der Waals, een bespreking van gedichten door H. de Boer, de gewone letterkundige kroniek van Wil lem Kloos, behandelend „Landelijke Een voud" door H. H. J. Maas, een philoso- phische kroniek door mr. G. J. Grashuis, en een artikel: „Exacte wetenschap" door dr. H. Naber, vormen wel den voor- naamsten inhoud van de aflevering van deze maand. Het laatste artikel bracht eenige illustraties mee. Uitgave: Luctor et Emergo, Den Haag. Tolstoj's dochter heeft de Berlijnsehe uitgeversfirma Ladyshnikoff algemeene volmacht verleend tot het uitgeven van de nagelaten werken van haar vader in alle landen behalve Rusland. Wij ontvingen heden ter recensie: Mr. dr. J. G. Stenfert Kroese, „Hinder wet", en „Arbeidscontract", beide uitg. W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle. E. C. de Wijs-v. d. Mandele, „Ouderlief de". Dr. H. M. van Nes. „Modern of orthodox", beide» uitg. Hollandia-Drukke rij, Baarn. BS%aEV£H8U5 aan dm Rynsbu>-gerweg U Oegstgeest. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 13 Juni. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767.3 te Seydis fjord; laagste 754.1 te Perpignan. Verwachting tot den avond van 14 Juni: Zwakke tot matigen noordwestelijken tot noordoostelijken wind. Afnemende bewol king. Waarschijnlijk nog regenbuien. De zelfde temperatuur. De Directeur van het Poet- en Telegraaf kantoor te Oegstgeest brengt ter kennis, dat er een brievenbus is geplaatst aan den Rij.nsburgerweg onder do gemeente Oegst geest, waarvan te beginnen met a.s. Don derdag 15 dezer do lichtingen d. gelijks zul len plaats vinden als volgt: Op werkdagen: 5.13 v.m. 10 v.m. 2.15 n.m. 6.50 n.m. Op Zon- en Feestdagen: 5.15 v.m. De Directeur voornoemd, T. L. A. VAN DEN BOGAARD. Oegstgeest, 13 Juni 1911. SPORT. Stand. Cricket. Nederlandsche Cricket-Bond. Tweedo Klasse. No. Voreonigingon. 1. Haarlem 2. Ajax 3. Olympia 4. Albion 5. Victoria 2, 2» l 4 4 - 8 2.- 4 3 - 1 6 3.60 3 1 - 2 2 066 4 4 Diusd&o;: Stadsgehoorzaal. Groote Openb. P^estvorgaderiug Chr. Jongelingsvereeuig Pied. 12 vers la (Goudea Jubileum). Spreker Ds. G. Wisse (Kampen). 8 u u r. Woensdag;: Kleine zaal Stadszaa'. Algem. Ledenvergadering 3-October-VereeDig'ng. Haifnegen. De Harmonie. Jaarl. Algem. Vergaderiug Leidsohe Sleepstoomboofc-Maatsohappfi. 8 u u r. Oegstgeest. Café v. d. heer De Rooy. Algem. Yorgadeiing OraDje-Vereeniging. 8 uur. Zaterdag: Bioscope-Theater. 2 e n 8 u u r. Zondag: 't Posthof. Optreden Lucieo. 8 u u r. Bioscope-Theater. 8 u u r. MENU. Rijsteeoep, koud rundvleesch, worteltjes. Schermen. Te Rome won Nederland (vertegenwoordigd door de officieren Olievier, Doorman, De Jong, Hubert van Bleyenburgh en Wierix) den eersten prijs op den degen, den tweeden prijs op sabel en fleuret en den zesden prijs in den pistoolwedstrijd. In de personeele wedstrijden behaalde luit. De Jong een tweeden prijs'op degen en luit. Doorman een derden prijs op sabel. Luchtvaart. Aan de Europeesciie Rondvlucht zullen nog acht Fransche officieren huiten mededinging deelnemen. Voetb aL Bestuursvergadering Nederlandsche Voet balbond^ Het Bestuur van den Nederlandschen Voet balbond vergaderde te 's-Gravenhage in Hotel Victoria. Geruim en tijd werd gesproken over de wen- schelijkheid een bepaald terrein te verkrij gen, waar geregeld de internationale wed strijden gespoeld zullen worden, die zooveel belangstelling van de zijde van het publiek ondervinden, dat het thans onmogelijk is gebleken een voldoende regeling gedurende de wedstrijden daar te stellen. Besloten werd met 7 tegen 2 stemmen in de Algemeene Vergadering van 2 Juli te Am sterdam de kwestie ter sprake te brengen en machtiging te verzoeken tot het aangaan van overeenkomsten ter verkrijging van een terrein, waar de regeling, zoodanig mogelijk zal zijn, dat de toeschouwers een waarborg zullen erlangen, dat het bezoeken van deze wedstrijden niet gepaard kan gaan met om standigheden, die een behoorlijke waarDeming van het spel kunnen verhinderen. Het jaarverslag over het hondsjaar 1910 1911 werd an bespreking genomen en na enkele wijzigingen goedgekeurd. Aan den secretaris-penningmeester wordt dank gebracht voor de moeite aan het jaar verslag zoo ruimschoots besteed. Vervolgens werd het" financieel rapport over het verstreken hondsjaar vastgesteld. De afgevaardigde naar het congres, gedu rende de Pinksterdagen te Dregden gehou den, de heer Hirschman, deelde de besluiten mede, die daar genomen werden. De internationale wedstrijden voor ons na tionaal elftal zullen voor 19111912 bestaan uit EngelandNederland, Nederland Duitschland, NederlandBelgië en België Nederland. De agenda van de Algemeene Vergade ring van 2 Juli te Amsterdam werd ten slotte vastgesteld. Luchtvaart in het leger. Naar „De N. Ct." verneemt, ligt het in de bedoeling van. den minister van oorlog, op de eerstvolgende begrooting een post van ongeveer f 50,000 uit te trekken ter bevorde ring van de aviatiek in ons leger. Vliegen. Weer een ongeluk tijdens de Duitsche rondvlucht. Reuter seint uit Maagdenburg: Bij den Duitsehen vliegtocht viel Müller driehon derd meter achter het doel van twintig me ter hoogte. Hij werd ernstig gewond, klaar blijkelijk schedelbreuk. Leiden, 12 Juni 1911. Mijnheör de Redacteur 1 Naar aanleiding van uw stukje over de volgens u onsportieve actie van Leidsch Her cules, verzoek ik u beleefd eenige plaats ruimte. Om welke reden u deze actie onsportief vindt ia mij niet recht duidelijk. Zeer goed kan ik mij begrijpen, dat het de andere ver- eenigingen wroegt, dat de ééne voor de andere wordt voorgetrokken, want alle wedstrijden op eigen veld te spelen is tooh zeker wel een zaak van groot belang voor de plaats in een competitie. Steeds heeft zulk een vereeniging haar beste spelers hij elkaar, zoodat zij altijd op haar sterkst is, wat voor de tegenpartij een groote teléurstelling is. "Wel neemt „Be- renstedn" de kosten van den 2den wedstrijd voor haar rekening, maar men moet niet ver geten, dat er somtijds nog om gevraagd moet woTden, daar het anders maar vergeten wordt, het aan de bezoekende vereeniging te overhandigen. Verder beweert u, dat een wedstrijd ge speeld moet worden om het spel, en niet om de knikkers; ook hiermede kan ik niet geheel meegaan. Waar toch zou een belangrijke wedstrijd t-e zien zijn, wanneer alle spelers dachten: „Wij spelen om het spel, en niet om een prijs." Neen, geachte Redactie, de eer moet voorgaan, kampioen worden van do competitie, waarin je speelt moet je stre ven zijn, en er alles opzetten dit doel door eerlijke manieren te hereiken, du# zonder voertrekkerij, zonder vaiseh spel, en zooveel andere oneerlijke methoden van kampioen werden. Ik ben er van overtuigd, dat een ieder, die maar eenigszins in de sport tehuis is, hiermede zal instemmen. Ook geloof ik dat allen vereenigingen, wien. door dit voorrecht aan „Berenstem" toegestaan, .tekort gedaan wordt, de actie zullen teekenen omdat er reeds lang gemor was onder elkaar, malar het was hiermede ook al: „Wie zal de kat de bel aanbinden?" en nu „Leidsch Hercules" de eerste stappen doet, krijgt zij den wind voorin en is de kwade pier. De oorzaak van dit protest ligt hoofdzake lijk hierin, dat „Bcrenstein" niet van haar ter rein' af mag, (zóoals zij -zegt), maar wanneer leden van haar in het L. V. B. elftal moeten spelen, kunnen zij wel maar Alplien en an dere plaatsen gaan. Waarom kan „Berenstcin" dan ook niet op liet veld der tegenpartij ko men, voor competitiewedstrijden? Wanneer zij dat kunnen, moeten zij het doen, en kan het niet, welnu laten zij zich dan uit den L. V.-B. terugtrekken, dan is er tenminste geen reden meer van twisten. Dit onderwerp hiermede van een sportief standpunt hebbende laten zien, tcckcn ik, u, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, EEN VOETBAKSUPORTER. (Door de opneming vaii dit stuk achten we do plaatsing van een ander oVer dezelfde zaak overbodig. Red.) Haagsche Rechtbank. De heer De Haas voor de Haagsche Rechtbank. „Abram Johannes de Haas!" riep de deur waarder bij de Haagsche Rechtbank gister namiddag na de pauze met luider stemme in de geopende deur der rechtzaal. De haJzen der talrijke belangstellenden op de publieke tribune, Waaronder een vrouw met een bouquet bloemen, die, zooals later bleek voor den beklaagde bestemd" was rekte zich en' ook op de gevulde gereser veerde tribune en in de volle getuigen banken wachtte men in spanning wanneer de oude gebrekkige man met zijn karakte ristieken kop zou binnen komen. Wij meen den ook zelfs bij de rechters eenige nieuws gierigheid te bespeuren. Het was een teleurstelling, toen de deur waarder zich tot den president wendde met een: „beklaagde is niet verschenen". De verdediger, jhr. mr. B. O. de Sa- vornin Lohman, was mi&sohien van allen wel het meest teleurgesteld en toen de Subst.-officier mr. Brantjeg mededeelde, dat tegen beklaagde verstek zou worden verleend en met de zaak zou worden voort gegaan en de rapporteur, rechter mr. Schlingemani) de dagvaarding en het von nis van den kantonrechter te Leiden had voorgelezen en met het getuigenverhoor zou worden begonnen, verzocht de verde diger uitstel voor ongeveer drio kwartier Hij zou anders beklaagde niet kunnen ver dedigen Immers, hij had, in de stellige verwachting, dat deze zou verschijnen, geen volmacht van beklaagde. De Rechtbank stond het verzoek welwillend toe en rïe schoonzoon, die met de auto was gekomen, spoedde zich naar hier en kwam tegen drie uren weder met beklaagde aan, en de ge schorste zitting werd weder hervat. De schoonzoon wilde naast beklaagde 'n de bank der beschuldigden gaan zitten, wat bom echter niet werd toegestaan. Wel werd den ouden man vergund te blijven zitten, wan neer hem vragen werden gesteld. Nadat hij had geantwoord op de gebrui kelijke vragen van den president en diens vraag of hij de in de dagvaarding vermelde feiten als juist erkende met de wedervraag beantwoorddeWaar is in. ons land de wet, die Btrai stelt op het helpen van menschen, dié zijn opgegeven of aan den weg en in het water zijn gevonden? werd met het getuigenverhoor aangevangen. Dezelfde twintig personen, die in eerste instantie voor het kantongerecht waren ge hoord, werden ook nu weder op dezelfde wijizo ondervraagd en gaven antwoorden, welke bijna letterlijk met de toen gegevene overeenkwamen. Sommigen waren nog gall ier met hnn loftuitingen, uitvloeisel van dankbaarheid voor de genezing of de ver lichting der kwaal, door het gebruik der door De Haas verstrekte geneesmiddelen. De meesten hadden een gulden neergelegd, een enkele een halven gulden; sommigen een rijksdaalder en daarvoor pillen, drup pels, zalf, pleisters of kruiden ontvangen. De meesten lieten den 3of aan beklaagde vergezeld gaan van afkeuring over hetgeen rij van doctoren of professoren hadden on dervonden. Zoo juffrouw De Vries, te Zaandam, die te Leiden vertelde, dat zij door het gebruik van de medicijnen van De H. 1300 cteenen was kwijtgeraakt, welk getal nu tot 1400 was gestegen. „Men kan wel wat zeggen," zeide getuige, „maar zien is ook goed", en daarmede vertoonde zij een fleschje met bruine substanties, dat zij den president wilde overhandigen, wat deze echter met een afwijzend gebaar wei gerde. Men had haar te Amsterdam in het Gast- huis geopereerd, maar dat had niet gehol pen. Ware ze niet bij dokter" De Haas terecht gekomen, zij zou niet meer tot de levenden behooren. Zoo dacht ook Jacob Stigt'er, uit De Lier, er over. Hij zou al lang op het kerk hof hebben gelegen, indien hij niet tot dokter De Haas ware gekomen. Simon Vaartjes, diamantbewerker, te Amsterdam, had lang met fistels getobd, en was-er eenige malen van geopereerd, en in het Gasthuis hadden zij hem opgegeven. Na gebruik van twee flescbjes druppels en een paar pakjes kruiden was bij weer zoo veel beter, dat hij over een tram kon sprin gen. Aan menheer De Haas had hij rijn leven te danken. Beklaagde bevestigde deze verklaringen meestal met een goedkeurend hoofdknikje- Ook werden verklaringen afgelegd door twee rijksveldwachters, die op last vaa d©n inspecteur der rijksyeldwacht naar De Haas zijn geweest en geneesmiddelen had den meegebracht, die ze hadden gedepo neerd op 'fc parket van den Ambtenaar van het O. M. aan het kantongerecht te Leiden. De 17-jarige Petronelia Hoogendoorn, uit Zegwaard, die aan pijn in den rug en in het hoofd leed, had in het geheel geen baat gevonden. De middelen hielpen niets. Zij was naar een anderen dokter gegaan en is daardoor weer opgeknapt. De Haas, over dit geval gehoord, ant woordde minachtend: „Och ja, reiskosten en thuis in het fonds, dat ia veel gemak kelijker." Het meisje zeide niet in een fonds te zijn. Maar zooals wij zeiden, dit was slechts een dissonant tusschen de meer of min der hooge consonanten, waarin den oude medicijnmeester de uitbundigste lof werd toegezongen. Dit* werd niet minder, toen de getuigen décharge door den verdediger gedagvaard en door beklaagde meegenomen, aan het woord kwamen. Allereerst ds. Van Gheel Gildemeester, uit Den Haag, die op verzoek van den ver dediger een merkwaardige genezing mede deelde, door den heer De Haas, bij hem volbracht, nu 12 jaar geleden. De dominee had toen een knob bel aan het verhemelte, waaraan hij veel pijn had. Hij kwam het zijn huisddkter, dien hij toevallig in het Diaconessenhuis ontmoette, vertellen en deze noemde het een leelijk ding cn vroeg of hij er ook pijn aan hod. Na het knobbeltje te hebben on derzocht, ried de dokter hem naar een met name genoemd professor te Leiden te gaan (deze hoogleeraar, dien ds. G. G. niet noem de, is nu overleden). De hoogleeraar verklaarde, het ook een raar ding te vinden, zooals hij het nog nooit had gezien. Hij moest maar weer naar huis gaan en de dokter moeet er eens een gipsafdruk van maken. De professor vroeg voor de visite f 10, die de dominee betaalde, met de opmer king, dat hij den professor wel eens een tegenrekening kon zenden, omdat hij hem iets nieuws had laten zien, waaw>p de hoog leeraar lachend had geantwoord, dat hij dit maar eens probeeren moest. Toen ging hij naar den heer De H. en deze had vedklaard, dat het een zenuw knobbel was. Als hij zich zenuwachtig maak te, kwamen er vier verhevenheidjee op, die een zekere melkwitetof afscheidden. Zoo was het ook. Deze man had dus begrepen wat het was. Hem werd een soort ether medegegeven, waarmede hij den knobbel moest aanstrijken. Getuige was toen spoe dig genezen en hij gevoelde zich zeer dank baar, waar de geneeskundigen in bedekte termen op kanlker hadden gezinspeeld. Een dame uit Leiden had voor 9 jaar een soortgelijk geval met haar dochter gehad, toen nog maar 6 jaar oud. Dr. Den Houter had het kind zonder succes maanden be handeld, een professor werd ook geraad pleegd, doch' hoewel de toestand hoogst zorgwekkend was, konden rij het kind niet helpen. Ten einde raad was de toevlucht naar den wonderdokter, en deze knapte het kind weer op: in den tijd van een maand was het beter. De 36-jarige H. V. Somerwil, bloemist uit Sassenheim kon uit eigen ervaring spre- ken. 11$ jaar geleden kreeg hij een hard nekkige buikkwaal. Hij leed aan geweldige verstoppingen, kon niet urineeren. Door dr. Metzlar behandelt, zond deze hem! naar prof. Noletn, die als eenige kans op behoud hem een, hoewel gevaarlijke, operatie aauriecl. Daar zag getuige tegen op en zijn laatste toevlucht was: de heer De H&ate, die hem met natte omslagen van melk be handelde en hem fcruidenaftreksel ingaf, waarop onmiddellijk verlichting ecu weldra genezing intraden. Ongeveer dezelfde verklaringen deden nog een drietal personen uit Den Haag, die zelf of van wie kinderen op dezelfde treffende wijze wolren genezen, nadat alles was gepro beerd ©n in sommige dier gevallen waren de huiedokters er mee hekend gemaakt en had den ark eend, dat zij er ook niet hij konden. Toen het getuigenverhoor was geëindigd, nam subst.-officier mr. Brantjes, met het oog cp den tijd een zeer kort requisitoir. Hij constateerde, dat hier in op één na alle ge vallen geen dringende noodzakelijkheid vaa onmiddellijke hulp noodig is geweest, ter wijl het misdrijf van onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde vaststaat, vroeg hij ver nietiging van het vonnis van den Leidschen kantonrechter, doch opnieuw recht doende, eisehte hij 19 geldboeten van f 15, subs. 2 dagen voor elke boete. Do verdediger, jhr. mr. B. C. De Sa.vor- nin Lohman, die een zeer uitvoerig pleidooi hield, dankte in de eerste plaats de Recht bank voor de do°r haar aan d-en beklaagde betoonde welwillendheid door op zijn ver zoek de zitting te schorsen, totdat beklaagde was gehaald. Hij had deze verdediging met liefde op zich genomen. Hij zou het zeer be treuren, dat deze verdienstelijke man aan den avond van zijn leven nog een veroordee ling zou moeten ondergaan. Hij hoopte er toe te kunnen medewerken, dat dit niet ge schieden zal en de ambt. van het O. M. van het kantongerecht heeft het hem daarin, meent hij, nogal gemakkelijk gemaakt, want z. i. moet wegens nietigheid van de dagvaar ding ontslag van rechtsvervolging volgen. De ambtenaar heeft beklaagde het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde als beroep ten laste gelegd volgens art. 436 van het W. van Strafrecht, doch hij had daarbij ook moe ten raadplegen art. 1 der Geneeskundigewet van 1865, waar wordt gesproken van het uit oefenen der geneeskunde als bedrijf en nu zijn beroep en bedrijf geen gelijkwaardige begrippen, wat spr. nader mede uit de ge schiedenis dor heide wetten aantoonde. "YVaar de dagvaarding heeft verzuimd aït. 1 desr wet van 1865 er hij te noemen, heeft zij een feit ten laste gelegd, dab niet straf baar is. De ambt. had in het vonnis vaa den Kantonrechter van Haarlem van 23 Maart 1910 een voorbeeld voor een goede dagvaar ding voor zich gehad. Pleiter beriep zich op een arrest van den Hoogen Raad vaa 1893. De .toen door den Hoogen Raad go*

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 2