Burgerlijke Stand. Vragen en Antwoorden. Champagne HENRÏ ABELE Reims. Nieuwe behandeling van de zwaarlijvigheid. to Een Kicawe behandeling van tuberculose. De Pa.rijsehe correspondent van de „Ti tles" meldt: Voor de „Société Internationale de la Tu berculose" en de „Société de la Thérapeu- tique" zullen dr. Samuel Bernhoim, voor zitter van hot „Oeuvre de la Tuberculose Hu- maine", de voornaamste vereeniging voor de bestrijding van tuberculose door middel van laboratoria en despensaires te PaTijs, en dr- Louis Dieupart, geneesheer-directeur van het Idispensairc ten behoeve van teringlijders te St-Denis, een lezing houden. Daarin zul len zij merkwaardige mededoelingen doen aan gaande genezingen en verbeteringen, die ver kregen zijn in een groot aantal gevallen van long tuberculose en andere vormen van ;tuberculoeo door de toediening van een ra- dio-itctief preparaat van menthol- Sodium. Dit specificum tegen de tering is te dan ken geweest aan de onderzoekingen en de gÉierapeutische ervaringen van dr. Szendeffy, %Q Boedapest, en is in do drie laatste jaren beproefd door dr. Kertez Aba, te Boeda pest, en een aantal volkomen onafhankelijke specialisten, onder wie in Frankrijk, dr. Hervé, eerste-geneesheer van het Sanatorium des Pins, dr. Kaminsky en dr. Micttalovici te Parijs, dr. Diamant Berger, assistent-ge neesheer .aan het Rothschild-zi ekenhuis, en dr. Carle, eerste-geneesheer van het sana torium te Taxil (Var.) De samenstelling van het middel is als volgt: gepeptoniseerd iodium 0.75 centigram, menthol 0.06 centigram, radium-baxium-chlo- rido het tiende gedeelie van een droppel in een oplossing van ether. JDr. Szendeffy heeft langen tijd proeven 'genomen met iodium-inspui tingen bij de be handeling van tuberculose, en toen hij zijn fciitkomstcn aan zijn Parijsche collega's me dedeelde, waa hun belangstelling ten zeerste gaande gemaakt, maar waren zij niet ver bast, daar zij zeiven belangwekkende uit komsten op dezelfde wijze hadden verkregen. Do genezende kracht van iodium is bekend en ie bij de behandeling van tuberculose ge bleken. Er waren echter bijverschijnselen, die het gebruik van het middel bijna onuit- voorlijk maakten, zooals de bijna onduldbare pijn die op de inspuitingen volgde en de specifieke verschijnselen van „iodisme" bij den patiënt. Het nieuwe middel, radio-aotdef menthol-iodium, heeft geen van deze nadee- len en zijn genezende werking is buitenge woon opmerkelijk, al is zij nog niet volko men verklaarbaar. De proefnemingen bij dieren, met name cavia's, toonden aan, dat de dieren volko men bestand waren togen inspuitingen van tuberkel-bacillen, die anders noodlottig ge weest zouden zijn. Toon men voorzichtig met proeven hij menschen begon, waren de uit komsten volkomen en verrassend gelukkig. Een kubieke centimeter werd dagelijks in gespoten, dertig maal in het geheel- In geen geval bleek hot lichaam de inspuiting niet te kunnen verdragen, zooals anders bij iodium- behandeling altoos het geval was. Bij long- tuberculoso volgde er duidelijke beter schap na tien inspuitingen. Het opgeven van bloed hield op en tegelijkertijd verdwenen al de onaangename bijverschijnselen van te ring, als nachtzwcet, vermagering, gebrek aan eetlust en zwakte. Do patiënten namen in gewicht en kracht toe en de lichamelijke beterschap ging vergezeld van een verbe- tering in den psychischen toestand te rugkeer van vertrouwen en levensmoed. Dr. Bcrnheim en dr. Dieupart geven vol ledig verslag van 75 gevallen, waaronder een merkwaardig geval van tuberculeuze epididy mitis, vier gevallen van tuberculose van de beenderen, twee gevallen van adenitis en twee gevallen van. keel tering. Do beter schap houdt aan, terwijl de patiënten hun go- wone bezigheden verrichten, en ik maak uit de bijzonderheden op, dat velen hunner tot den werkenden stand behooren en da,t enkelen werkzaam zijn in bedrijven, die hen aan zeer ongunstige invloeden blootstellen. Bijzonder merkwaardig zijn de mededoelingen over do behandeling van lupus. De sclerose scheen in deze gevallen haren natuurlijken loop te nemen en het genezingsproces kwam over een met dat hetwelk men in goedaardige gevallen van tuberculose waarneemt, waar in verscho lucht en zonneschijn oen genezing ficwerken. Bij tuberculose is de gelijktijdige aanwe zigheid van den bacil van Koch met andere microhen gewoonlijk een kwaad voorteeken. De streptococcus en de staphylococcus schij nen de giftige afscheiding van don bacil te versterken. Heb radio-actieve menthol- iodium vernietigt den streptococcus zeer end. In een geval was er drie dagen na de behandeling geen enkele meer te vinden. In het laboratorium blijken de bacillen aan het kleurings-procedé weerstand te bieden en ten laatste geheel tc verdwijnen. De twee Franscho genccsheeren verklaren, dat „dr. Szendeffy naar hun meening een allerbelangrijkste ontdekking voor de gene zing van tuberculose heeft gedaan" en dat „zijn middel inderdaad het volkomen ge neesmiddel is waarvan hij gewaagt." Het is, zoggen zij, naar hun overtuiging, een ge neesmiddel „dat onschadelijk is, dat altijd werkt en dat in ©en zeer groot aantal ge vallen geneest." Zij besluiten hun verkla ring als volgt: „Wij hebben gezien, gestudeerd, waargé nomen, opgemerkt en wij zijn besliste voor standers van het radio-actieve menthol- iodium, omdat dit geneesmiddel ons onmid dellijke uitkomsten en niet te verwachten genezingen te zien heeft gegeven. Aan dx. Szendeffy en zijn medewerkers komt de grocte verdienste toe, dat zij pas met dit middel voor den dag zijn gekomen, nadat zij zich van zijn krachtige werkzaamheid hadden vergewist." LEIOERDORP. Ondertrouwd: J. Egsink, 26 j., te Voo'schoten, en M. A. Koning, 27 j .alhier. Geboren: Cornelia Hester, D. van N. J. Oosterom en M. van Esmond. WARMOND. Overleden: Kloa9 Ram 9 8 m. Geboren: Klaas, Z. van K. Ravensbergen en J. Ouwersloat Üerardus Joannes, Z. van J. Ferslaya en S. de Groot. Gehuwd: F. Turenhout en C. M. ven Dam. V raag: Zoudt u mij een middel aan de hand kunnen doen tegen sproeten in het gelaat Antwoord: Tegen zomersproeten is niet veel anders te doen dan een hoed met breeden rand dragen. Bij menschen, die ve~l aanleg voor sproeten hebben brengt de inwerking der zon ze vooral te voorschijn. De zonnestralen dus zooveel mogelijk van 't aangezicht te weren, ziedaar het beste middel. V raag: Zoudt u mij ook een middel aan de hand kunnen doen om een nikkelen milieu dat voor een paar jaar verguld is, weer in den gewonen toestand terug te brengen Antwoord: Ge kunt het eens pro- beeren met voorziohtig het verguldsel af te schuren, zoodat het nikkel niet lijdt. Als het nikkel voor het vergulden al niet mooi was, zal het er nu wel niet be tea- op gewor den zijn. Opnieuw vernikkelen zou dan ge- wenscht zijn. Traag: Bestaat hier ook gelegenheid tot bet kosteloos opleiden van masseur? Zoo niet, welke kosten zijn er dan aan ver bonden, en aan welk adres moet ik zijn? Antwoord: Een gymnastiekleeraar met middelbare bevoegdheid, werkend lid van bet Genootschap voor Heilgymnastiek en de Massage in Nederland, zal ti daarvoor kunnen opleiden, en zal dit wel niet gratis doen. Om aan het examen, door het genoot schap afgenomen, deel te nemen, moet men in 't bezit zijn der akte M.O. gymnastiek, 't examen moet de overtuiging vestigen, dat de candidaat het noodige inzicht heeft in de theorie en in de praktijk der heilgym nastiek en massage. Ge zoudt eens bij een gymnastiek-onderwijzer kunnen informee- Ten. Vraag: Ik heb een moreUeboompje. Verleden jaar en nu zat er bloesem aan, maar er kwam slechts één vruchtje aan. Verleden jaar en nu gaf ik het koemest. Weet u soms raad dat er wel vruchtjes aan komen Antwoord: Zooveel oorzaken kunnen het al of niet vruchtzetten van dergelijke boompjes beïnvloeden, dat het moeilijk is er een afdoenden raad voor te geven. Staat het boompje wellicht wat erg inge sloten of is de ondergrond wel goed? V raag: Hoe moet men een stek van een Clivia behandelen? Kan een Clivia in de zon staan? Antwoord: Pot uw Olivia-stek voor zichtig c»p, zoodat de weinige wortels, die hij wellicht heeft, met beschadigd worden. Houd hem aanvankelijk matig vochtig en vooral beschermd voor de zon. Een kleine pot en een voedzaam grondmengsel is ver- eischte. Een Clivia verdraagt alleen wat morgen- of avondzon. Veel licht, doch zon der zon, is een vereischte. Vraag: In uw blad van 18 dezer heb ik gelezen, dat de loon en der Haarlemscho gemeentewerklieden bepaald waren op een minimum van f 12 en een maximum van f 13.80. Kunt u mij ook zeggen, of daar ook de lantaarn-werklieden onder begrepen wa ren? Antwoord: De lantaarnsop stokers zijn daaronder niet begrepen. Voor deze geldt een andere regeling. Vraag: Daar ik arbeider ben, en vadeT van een gezin en gemiddeld niet meer ver dien dan f 8 per weekheeft men nu 't reebt mij aan te slaan in de inkomstenbelasting, zoo niet, waar ik mij dan vervoegen moet om te reclameeren, daar ik bier (Katwijk) op het kantoor geen gehoor krijg. Antwoord: In de meeste gemeenten is de aftrek van het zuiver inkomen voor eerste levensbehoeften voor het minst f 400, in zulk een geval zijt ge niet belastingschul dig. Wij kennen evenwel de heffings-veror- dening in do gemeente Katwijk niet, zoodat het mogelijk is dat men van f '100 per jaar zuiver inkomen reeds een offer vfaagt, hoe wel dit ons onwaarschijnlijk voorkomt. Wij vermoeden dat men uw inkomsten hooger heeft geschat. Ge kunt uw reclame inzenden op ongezegeld papier aan den gemeente raad. Vraag: Welk verschil is er tusschen Tïjdgeestlotcn en Staatsloten? Keeren zij beide hetzelfde uit? Antwoord: Dit is reeds vroeger door ons beantwoord, toen we een parallel trok ken tussen Lotisico- en Tijdgeest-loten. Tijd- ge es tie ten zijn veel goedkooper dan de loten der Staatsloterij, maar keeren natuurlijk ook naar verhouding veel minder uit. Vraag een prospectus aan bij een der agenten daarin staat alles en meer neg dan ge we t^n wilt. Vraag: Hoe moet men een cactus in bloei brengen? Antwoord: Het hangt er natuurlijk van af welke Cactus het is; niet alle bloeien even gemakkelijk. Zet uw plant in dezen tijd buiten, bij voorkeur op het zui den, zoodat zij volop zon heeft en laat het haar niet aan water ontbreken. Einde Sep tember zet u ze binnen, voor een venster, waar zij zooveel mogelijk licht heeft. Gaan deweg geeft u minder water en gedurende den winter zoo goed als niets. Tegen het voorjaar zal zij dan gaan bloeien. Hebt ge de plant in lang niet verpot, geef haar dan eens nieuwe aarde, bij voorkeur een voed zaam, zeer zandig, kalkhoudend grond- mengsel. V raag: Zoudt u mij ook soms kunnen zeggen hoe ik bloemen moet drogen, en ze dan toch de kleur behouden, en hoe de bladeren Antwoord: Gewoon wit duinzand wordt een keer of vijf k zes gewasscken, /zoodat 't volkomen zuiver is, hierna wordt 't goed gedroogd. De bloemen worden dan in een vaasje, zonder water, in een flesch of bus geplaatst, waarna men het droge zand er voorzichtig en langzaam laat ïnloo- pen, zoodat het tot in de fijnste deelen van de bloemen doordringt. Is de bus geheel vol, dan plaatst men haar geopend op een goed droge plek. Na een maand of vier rijn de bloemen droog en kunnen ze uiter^ voorzichtig uit het zand genomen worden. Zij hebben dan haar vorm en kleur zeer goed behouden. IS EC li A 25 ES, k 40 Cents per regel. 6485 4 American flag. tlepot: Mersie Bruün, Nieuwe Rijn LEIDEN. Hoe gevaarlijk het ook is, de zwaarlij vigheid te verwaarloozen en de onder vinding leert ons er het ernstige van het is nog verderflijker, blindelings zijn toevlucht te nemen tot het cene of andere van de ontelbare, min of meer empirische of waardelooze geneesmiddelen, die eer tijds de geneesbeeren van d.n goeden ouden tijd aanbevalen en die voor het grootste gedeelte daarin bestonden, om bet lichaam zijn noodige voeding te onthouden. Die be handelingen hebben ongelukkig nog heden te veel vurige aanhangers, niettegenstaan de de vooruitgang van de moderne weten schap ze heeft overmeesterd. De zwaarlij vige personen vinden geen nieuwer en krachtdadiger middel tegen hun ziekte, dan de „Marmola Table tte n". Volstrekt onschadelijk, zonder een leefre gel t© volgen of van zijn gewoonten af te wijken, werken de ,,M armola Tablet- t e n" op natuurlijke en geleidelijke wijze. Hun versterkende en verfrisschende eigen schappen maken er ©en ware verjongings kuur van en tevens de moderne behande ling bij uitnemendheid tegen de zwaarlij vigheid. Verkrijgbaar in alle Apotheken. Prijs f 1.7s per flacon met gebruiksaanwijzing. Agenten: Gebr. Christiaanse, Hoogew. 3, fil. Haarl.str. 6, J. Eüsinga, Hpogstr. 5, S. A. Broerse, Haarlemmerstr. 70, Leiden, of franpo zending tegen inzending van postwis sel of postzegels aan Henri Sanders, Apo theker, Rokin 8, Amsterdam. 7818 39 Handel en Nijverheid te Leiden. Aan het verslag der Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier over 1910 is nog het volgende ontleend De heeren Dros en Gebrs. Tieleman dee len mede Zachte Zeep. De financieel© resulta ten in het jaar 1920 zijn voor de zachte zeepfabricage riet onbevredigend geweest, dank zij de stijging in prijs der voornaam ste grondstoffen en het samengaan van een 15-tal zeepfabrikanten, die overeengekomen waren de prijzen van de zeep in verhouding van die der grondstoffen te houden. Het is zeer te betreuren, dat in de laat ste drie maanden deze overeenkomst werd verbroken en daardoor de zeepprijzen der mate daalden, dat een gedeelte der winst, verkregen in de eerste negen maanden, we der verloren ging. De prijzen der oliën bereikten een abnor male hoogte, waardoor de zeepprijzen op een ongekend niveau kwamen. Er wordt, al gemeen uitgezien naar meer nórmale prij zen. Ruwe Glycerine kon geregeld tot hooge prijzen verkocht worden. De geheele productie werd wederom in Nederland ge plaatst. Brand op 5 Januari 1911. Toen door on bekende oorzaak een gedeelte van de glyce- rine-fabriek met ketelhuis door brand werd verwoest, kwam van verscheidene collega's onmiddellijk het welwillend aanbod om de grondstoffen in hun fabrieken tegen kost prijs te laten bewerken, zoodat men in staat was met Behulp van den stoom der Firma Tieleman en Dros de zeepfabriek in werking te houden. Werkloosheid werd hierdoor voorkomen. De schade door den brand veroorzaakt werd slechtö gedeeltelijk hersteld, daar thans een nieuwe fabriek wordt gebouwd aan den Heerenweg in de gemeente Zoe- terwoude. Distilleerderijen en han del in gedistilleerd. Waar in 1910 uit den lande wederom een 83090 Hecto ge distilleerd ad 50 pCt. meer werd geëxpor teerd dan in 1909 en het recordcijfer be reikte van 410000 Hecto, daar ligt het voor de hand, dat al ging het binnenlandsoh verbruik ook terug raet een 97000 Hecto, zoodat het een 307,000 Hecto is geworden, de moutwijnmarkt, waarnaar de prijs van hët gedistilleerd zich regelt, in 1910 goed bleef en alzoo de distillateurs zeer bevre digende zaken maakten. Het spreekt vanzelf, dat die distillateurs, welke op het binnenlandsch debiet zijn aan gewezen, door den verminderden omzet in 1910 ook minder verdienden. Intusschen is het niet denkbeeldig, dat de wereldmaitkt raakt voorzien, zoodat vermindering van export moet intreden. Door de sterk ver minderde binnenlandsche afname zal dus een belangrijke overproductie ontstaan, die den geheelen handel zal ontwrichten. Gr aan beurs. Aangezien de toegang van Do Graanbeurs naar Den Burcht ook dit jaar open was, is het wederom niet moge lijk juiste cijfers omtrent het aantal beurs bezoekers te verstrekken. Door den nieuwen pachter wordt het stolsel van afsluiting we der gevolgd, zoodat er weder uitzicht bestaat dat in het volgende verslag de bezoekers- statistiek zal kunnen worden hervat- Alle uitstaltafels werden verhuurd. Het aantal beursbezoekers aangesloten voor te lefoon en telegraaf bedroeg 31- De handel in buitenlandsche gra nen, hoofdzakelijk mai's en gerst, was in den aanvang van het jaar kalm; de hooge prijzen en het weinige vertrouwen dat deze zouden standhouden, waren oorzaak, dat de- vee houders alleen het hoog noodzakelijke koch ten Hieraan is het waarschijnlijk te dan ken dat onze markt van groote financieele schokken verschoond bleef in tegenstelling met andere korenmarkten in Nederland, waar in April en Mei ongeveer 35 graanfirma's, die zicfi te veel op speculatief terrein had den bewogen, haar geldelijke verplichtingen niet konden nakomen en moesten toezien hoe haar zaken meestentijds onder de hand, soms ook gerechtelijk, werden afgewikkeld. Voor Maïs bedroeg de daling f 25 a f 30, voor Tarwe f40 a f 50, voor Rogge f 25 a f 30, voor Gerst f 20 a f25, alles per last; voor Haver f 1 a f 1.50 per 100 K.G. Ook over de binnenlandsche gra nen kan de handel niet roemen, daar de om zet meestal traag was tot achteruitgaande prijzen; bovendien kwam in het voorjaar van 1910 eerst recht aan het licht, hoe slecht de oogst van 1909 was geweest- De toestand van het weer was in het verslagjaar in alle opzichten te loven, geen nachtvorst in het voorjaar, een gematigde zomer, regen en droogte op zijn tijd en een prachtig seizoen om te oogsten, zoodat dan ook zoowel de granen als de peulvruchten en de zaden on der gunstige omstandigheden binnenkwamen. Ioder handelsman was dan ook verheugd toen het gewas van 1910 aan de markt werd gebracht. Reeds dadelijk bleek hoe goed de kwaliteit afstak bij die van het vorige. Dit leidde tot groote verwachtingen ook wat de opbrengst betreft, Wij meenen dat hier aan niet is beantwoord. Met uitzondering van karwijzaad en erw ten was het prijsverloop aan weinig schom melingen onderhevig, toch werden de aan de markt gebrachte partijen geregeld ver kocht. Het resultaat van den handel in kar wijzaad was voor do mees ten niet gunstig. Menige landbouwer heeft zijn neiging om voorraden achter te houden, in do verwach ting eener oploopende markt, met verlies moeten bekoopen, daar de prijs ongeveer drie gulden per baal van 50 K.G. achteruitliep. Alle week-abODnó'8 in Leiden en omliggende gemeenten van het tLeidsch Dagblad" Etfn verzekerd tegen ongevallen in en óuiten bedryf. By algeheele invaliditeit wordt uitgekeerd ƒ1000; bü ovorlyden ƒ500; tyj verlies vaD band of voet ƒ5550; bü ver lies van één oog 150; bü totaal verlies van een duim ƒ100; bü verlies van een wijsvinger ƒ60 en bü verlies van eiken anderen vinger voor ƒ15 op voorwaarden, in de polis vermeld. Alice Teddy, een zoo gracieus mogelijke berin, legt avond aan avond in een variété in het Luna-park te Berlijn proeven af van haar bekwaamheid in rolscliaatenrij- den, in welke kunst zij het reeds zeer ver heeft gebracht. Koloniën. BATAVIA—MEDAN, 27—28 April. Pest op Java. Den 27sten April is uit Soerabaja aan het „N. v. d. D. v. N-I." geseind: In verband met het voorkomen van eeai aantal pestgeval len te Kediri, vertrok gisteren een detache ment infanterie, onder bevel van kapitein Hoogers van Soerabaja naar Kediri om al daar de isolatie te bewerkstelligen. Allo festiviteiten te Kediri zijn afgelast. Strenge voorzorgsmaatregelen, gelijk aan die te MaJang, zijn genomen. Het „Bat. Nbl.", dat ook een dergelijk tele gram ontving, toekende er het volgende hij aan: Aangezien te Malang indertijd op het be richt dat de af deeling afgesloten zou worden, tal van personen gevlucht zijn, hetgeen niet gewenscht was, aangezien daardoor het ge vaar voor besmetting her- en derwaarts kon worden verspreid, had de resident van Ke diri het voornemen opgevat om de kota Ke diri op het onverwachts af te sluiten- Daartoe werden besprekingen gevoerd met den afdeelingscommandant te Soerabaja, ko lonel Doorman. Berichten over Rijnland*® boezem, gedurende de week ven 14—20 Mei 1911, Stand van des boezem te Leiden. Idem te Oudewetering. Werking der stoomgemalen Waterlooxing lange natnorlgk. weg. Waterinlatiig Regenval in Mn. 14 Mei 15 Mei 16 Mei 17 Mei 18 Mei 19 Mei 20 Mei 52 81 49 47 49 49 49 om.—A.P. 54 58 50 49 51 52 51 era.—A.P. Spaarndam 12 u., Halfweg u., Gouda n„ Katwijk u. Spaarndam u., Halfweg u., Gouda 33 u., Katwijk 171 Q- Doer de elnie te Genda 135 a. Deze was eerst voornemens zelf naar Ke< diri te gaan, en wel in een auto, omdat een vertrek per spoor te veel de aandacht zou trekken en de inwoners van Kediri daardoor'gewaarschuwd zouden worden Van dat plan is echter afgezien- In de plaats van kolonel Doorman bé, gaf zich Zondag naar Kediri majoor Bense die, in politiek reizende, niet opgemerkt' werd. Hij pleegde aldaar overleg met den resident cn stelde een plaatselijk onderzoek in waar d© militair© posten zouden komen te staan. Oorspronkelijk was de bedoeling alleen het stadsdeel op den rechteroever van de Bran- tas-rivier te isoleeren, aangezien zich daar verdacht© gevallen hadden voorgedaan, welke men voor pest meent te mogen houden- Ma* joor Bense stelde mei den resident de maak regelen tot isolcering vast en sprak met den resident af dat op eerste aanvraag van den resident militairen zouden worden gezonden. Op het laatste oogenblik is nu de afslui. ting van d© geheele stad noodig geacht, om- dat isolatie van een stadsdeel op den duur niet vol te houden zou zijn. Overrompeling vanpestharak ken. Onlangs moesten oenige Mad oer ee zen, af komstig van een onderneming waar een ge. val van pest geconstateerd was, over een an- dere cultuurondernoming paar Loemadjang trekken, schrijft men uit Toeren aan de „N. Soer. Crt." Om de militaire posten te ontsnappen, zou den zij trachten over de goenoengs hun weg te nemen De administrateur voorzag eek ter hun bedoeling en belette hen verder te trekken. Met heel wat moeite mocht het toen gelukken deze menschen op te pakken en voorloopig aan te houden. Dit zaakje was nauwelijks afgehandeld, of een dag later wisten andere Madoereezen op dezelfde besmette onderneming te komen, waaï zij, na eerst met de dienstdoende wa kers afgerekend te hebben, toegang wisten te verkrijgen tot één der barakken waar een aan pest overleden landgenoot lag. Na den doode op de gebruikelijke wijze gewas- schen te hebben, trokken zij er tusschen uit en wisten aan de waakzaamheid der dessa- politie te ontkomen. Nu zitten de verschillende administrateurs in doodsangst, of een van deze Madoereezen misschien hun onderneming niet is binnen-; geslopen. Daarom vroegen zij aan het bestuur, of het, ter voorkoming van een tweede oveiv rompeling, der pestbarakken, niet mogelijk' is, dat deze huisjes door militairen bewaakt worden. Nu zou dit een overdreven maat regel zijn, en daarom had het bestuur er ,gcen ooren naar, wel was het te vinden voor aanstelling van z.g: onbezoldigde po litieoppassers, d. i. t. z. di© niet betaaJ<j werden door den lande, maar wel door ondernemingen. Dé administrateurs wilder hier echter niet op ingaan; zij meenen, dat het land deze kosten moet dragen. Of zij gelijk hebben, betwijfel ik, want als zij eens wisten hoeveel de regeering ntz reeds betaald heeft voor de pestmaatregekn, zullen zij moeten erkennen, dat de partieu- i lier ook wel iets kan afschuiven, wil hij' gevrijwaard worden tegen mogelijke besmet ting onder zijn werkvolk. _(N. v. d. D. v. N -I.) Cholera. Te Batavia zijn voorgekomen 26 April 24 nieuwe gevallen (o,w. l Europeaan en 3' Chineezen) en 22 sterfgevallen27 April 17 niewe gevallen en 16 sterfgevallen. De bioscopen werden gesloten. De feesten in den dierentuin op 30 April en de allego rische optocht der leerlingen van de Ko ningin Wilhelmi naschool mogen niet door gaan. Ook voetbalwedstrijden zijn verbo den. Inenten tegen cholera. Daar te Soerabaja de cholera opnieuw, het' hoofd opsteekt, wordt daar weder ge legenheid gegeven tot inenten. Wijziging der Arbeidswet. Do Vereeniging Nationaal Comité in zake wettelijke regeling van Vrouwenarbeid heeft zich met een adres gewend tot de Eerste Kamer, verzoekende haar sanctie niet te verleenen aan de wijziging der Ar beidswet, die door de Tweede Kamer is aan. genomen. Het verzoek van het Nationaal Comité wordt in een memorie van toelichting breed voerig verdedigd: Voorts heeft de vereeniging zich gewend tot de Koningin met een adres, waarin wordt aangevoerd: ,,van oordeel, dat het op 5 April jl. door de Tweede Kamer der Staten-Generaal <aan" genomen wetsontwerp tot wijziging van do Arbeidswet, hetwelk den arbeid van man nelijke personen boven 17 jaar geheel vrij laat, voor volwassen vrouwen daarentegen een aantal belemmerende bepalingen be vat, in hooge mate inbreuk maal op de persoonlijke vrijheid der vrouw <-m te arbei den en baar, bepaaldelijk door de thans, aangebrachte wijzigingen, de gelegenheid ontneemt om op voet van gelijkheid met mannelijke werkkrachten te concurreeren m bedrijven, waarbij zij de handhaving dier gelijkheid voot de vrouwe-n van het uiter ste belang acht; „vertrouwende dat deze bepalingen ooi de goedkeuring van Uwe Majesteit ni© kunnen wegdragen en ook door Uwe Ma jesteit in strijd zullen worden geacht met de vrijheid en rechten, waarvan de bescher ming ten aanzien van alle, dus ook van de vrouwelijke onderdanen, bepaaldelijk hij art. 52 der Grondwet, aan de Kroon is to© vertrouwd, „verzoekt Uwe Majesteit eerbiedig Haaf bewilliging aan bedoeld wetsontwerp, z©c dit door de Eerst© Kamer mocht worden aangenomen, niet te verleenen." CORRESPONDENTIE. Nogmaals ver zoeken wij beleefd verschoond te mogen blijven van d© toezending van ingezonden stukken, welke ook aan andere bladen teü plaatsing zijn opgezonden.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6