fj\ 15714- Zaterdag 13 Mei. A0. 1911. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen. Vierde Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". LEIDSCÏÏ PRIJS DEB ADVERTENTIES: Van 18 NgeU fh06. Iedere regel meer /0.17J. Grootere letten uur plaatsruimte. Kleine advertentiêo ren 30 woorden 40 Oentssontanti elk teotal woorden meer 10 Oenti.-Voor iet incasseerenwordt/'0.05 berekend. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oenti j per 3 maanden f 1.10. Bniten Leiden, por looper en waar agenten gevestigd tijn 1.30. Franco per post 1.65. Verkiezing Kamer van Arbeid. Burgemeester en Wethouders van Leiden, i Gezien het besluit van den Minister van (Landbouw, Nijverheid en Handel van den Gd< Mei 1911 No. 1167, Afdeeling Arbeid; .--.Brengen ter algemeene kennis: dat de stemming ter verkiezing van 4 li u.-p atroon der Kamer van Arbeid yoor de Winkel- en Grossiersbedrijven, die behoort te worden benoemd ter vervulling (v_n de plaats, die opengekomen is, door- Bat een der, bij de in Maart 1911 gehouden stemmingen, gekozen léden-patroons, die benoeming niet heeft aangenomen, zal (.plaats hebben op Dinsdag den 13d e n Juni 1911 en de herstemming, zoo noodig op V r ij d a g den 23s ten Juni d.a.v.; en dat het stembureau zitting zal hou- IBen in een der lokalen van het Raadhuis I yan één uur 'snamiddags tot vier uur 's namiddags en van zeven uur 's avonds tot negen uur 'savonds. Voorts vestigen zij de aandacht van be- i langhebbenden op den inhoud van de ar tikelen 17 en 18 der Wet op de Kamers 'vaji Arbeid, luidende als volgt: Artikel 17. 7,Het hoofd of de bestuurder van een bedrijf of eene onderneming, waarin per sonen,- die op een kiezerslijst voor eene 'Kamer van Arbeid zijn geplaatst, arbeid 'verrichten in fabrieken of werkplaatsen, is verplicht te zorgen, dat ieder van dezen gedurende ten minste twee achtereenvol gende uren van den voor de stemming IbepaaLden tijd gelegenheid vinde om me'de te werken tot de keuze, waartoe - hij be- yoegd is." v A'rtiker 18. 7,Het hoofd of de bestuurder, in het poorgaande artikel bedoeld, is verplicht te jorgen, dat in zijne, farfek of werkplaats, !bp eene plaats waar arbeid verricht wordt, gedurende twee werkdagen voor en tijdens |dö tot stemming bepaalde uren op eene zichtbare wyze is opgehangen een door hem onderteekende lijst, de uren in het .voorgaande artikel bedoeLd vermeldende, yoor elk afzondérlijk of groepsgewijze of jpf voor allen gezamenlijk. 7,Op de woorden arbeid" en „fabrieken Ên werkplaatsen" in dit en in het vorige artikel is par. 1 der Arbeidswet, met uit zondering van het laatste lid van artikel toepasselyk." Burgemeester en Wethouders van Leiden, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiuen, 0 Mei 1911. HIND KR WET. Burgemeester en Wethouders van Leiden. Gezien de missive van den Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland van den llden Mei 1911, A No. 1145 (1ste Afd.). Brengen tar algemeene kennis, dat bij Koninklijk Besluit van 28 April 1911, No. 76, met vernietiging van het besluit van kun College van den 24sten October 1910, waarbij aan J. VAN WEEREN Hz. ver gunning werd geweigerd tob het uitbreiden van de bewaarplaats van lompen in het perceel Raamsteeg No. 85 door bij trekking van het aangrenzend perceel Raamsteeg No. 83, aan J. YAN WEEREN Hz. voor- aoemd en zijn rechtverkrijgenden alsnog Vergunning is verleend tot het uitbreiden van de bewaarplaats van lompen in het per ceel Raamsteeg No. 85, kadastraal bekend i Sectie E No. 343, door bij trekking van het aangrenzend perceel Raamsteeg No. 83, kadastraal bekend Sectie E No. 344, onder voorwaarde, dat in de inrichting geen been deren of ander dierlijk afval bewaard mag Worden, en met bepaling, dat de inrichting inoet zijn voltooid en in werking gebracht bumen drie maanden na dagteekening van het Koninklijk Besluit. Burgemeester en Wethouders van Leiden, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Mei 1911. Kohier der Plaatselijke Directe Belasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het ko hier der plaatselijke Directe Belasting J'oor l9li door h.h. Gedeputeerde Staten goedgekeurd, en dat het aan den Ge beente-Ontvanger ter invordering is toe gezonden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, heiaeu, la Mei 1911^ Kermis wenschen. Wij wenschen een oogenblik de aandacht te vragen voor een zaak, die ongetwijfeld er een is van algemeen belang. De kermis is afgeschaft, cLw.z. het sa menstel van vermakelijkheden, dat in de laatste week van Juli op Beestenmarkt en omstreken te vinden was, zal daar voort aan niet meer te vinden zijn, geen olie- boilenlucht, geen draaimolens, geen zeu rende tonen van orgels! Dit is in den grond een eenvoudige zaak. Met een enkel Raadsbesluit is de kermis verdwenen. Maar hoe gaat het met die overoud© ge woonte, die aan de ikermis haar oorsprong ontleent of althans steeds in verband werd gebraoht met de kermis? Wij bedoelen het kermiswenschen. Hierbij is vrijwel de geheele burgerij be trokken. De eene helft wenscfet kermis, de andere helft ontvangt die wenschen en toont haar erkentelijkheid door een kleine gift; De kermis zelf is bij dit alles slechts bijzaak, slechts een aanloop. Velen, die nooit de kermis bezoeken, geven toch hun bijdrage. Zelfs is de kermisfooi voor onze dienstboden een godspenning gewor den voor November. Gaat het nu aan met de kennis ook dit geheele stelsel van kermis-w ensohen op to doeken Wij meenen van niet. Het kermisgeld is voor velen een gere gelde bron van inkomsten, waarop gere kend wordt, en waar de kermis zelf zoo- als wij aantoonden, in de meeste gevallen slechts bijzaak is of aanloop, is zonder eenig bezwaar iets anders daarvoor in de plaats te stellen. En dan gelooven wij bij niemand een be denkelijk boofdsohudden te ontwaren, bij uiting onzer meening om in de plaats van kermiswenschen te stellen voorj aars- wensohen. De prachtige Meimaand, waarvan wij dit jaar genieten, moge ons reeds aan den zo mer doen denkon, meestal is Mei guur en edit voorjaarsachtig. Zoo stellen wij ons dan voor dat in de maand Mei of bijv. 1 Juni de voorjaarswenschen zouden kun nen worden geuit en beantwoord. Het ge beurt dan wel iets eerder dan anders, maar dit lijkt ons geen bezwaar. Leiden, 13 Mei. In den loop der volgende week zal in buitengewone vergadering der Vereeniging' tot bevordering der Bouwkunst alhier als spreker optreden de 1 eer II. Rijks. Het onderwerp zal rijn: Welke wijze van vuil- verwijdering ia voor Leiden de beste?" Toen gistermorgen om elf uren de bat terijen van de 2de Afdeeling 2de Regiment Veld-Artillerie, alhier in garnizoen, met aangespannen stukken op de Maaldrift op gesteld stonden, werd door den majoor Van der Hoog, commandant van die Af deeling, met een loffelijke toespraak de zil veren medaille voor 24 jaren eerlijken en trouwen dienst uitgereikt aan den trom petter F. Swagers. Dat Swagers bij zijn superieuren en kame raden wel bemind is, blijkt uit het volgende Door den commandant van de Afdeeling en de overige officieren werd gezorgd dat hij te huis met zijn gezin het overige van den dag gezellig kon doorbrengen- Onmiddellijk na terugkomst in de kazer ne ontving hij van de korporaals, trompet ters en manschappen, een vloerkleed, zes stoelen, een spiegel en eénige schoorsteen ornamenten, en 's namiddags om vier uren hadden de onderofficieren zich in de on- derofficierscantine vereenigd, alwaar hem. een ruststoel werd aangeboden. Bij de gehouden aanbesteding van vier woonhuizen aan den Haarlemmerweg te Leiden, in vakken en in massa, onder beheer van den arohitect B. E. Spijker Azn. was in massa ingekomen door de heeren W. F. Maroelis, f 11,778; J. de Cler, f 12,900; A. G. van Osnabrugge, Leider dorp, f12,900; H. v. Dalen, 12,950; W. v. d Hoogt, f 13,9u0; en L. de Best, Katwijk- aan-Zee, f 14,400. Het bedrag der minste inschrijvingen in vakken was f 10,943. De agent van politie 1ste klasse C. de 'Jong, te Vlaardingen, is benoemd tot ge meente-veldwachter te Oudshoora (bij Alphen). De burgemeester van Amsterdam, mr. Roel, en de wethouder, dr. Josephus Jitta,- zijn naaf Frankfort en Münohen vertrok ken, om de aldaar bestaande inrichtingen voor vuilverbranding in oogenschouw te ne men. A. s. Woensdag herdenkt de heer R. Sdpkes Heep, notaris te Mar rum, den dag, waarop hij voor 50 jaar tot notaris werd benoemd. Men zal zich herinneren, dat de luit.- kolonel Piepers, van het 1ste regiment hu- tzaren, 14 dagen geleden een val van het paard deed, tijdens een jachtrit. De eerste dagen meende men, dat gevreesde ernstige gevolgen achterwege zouden blijven. Her stel was dan ook spoodig zoover ingetre den, dat het den overste vergund werd kleine wandelingen in de - buitenlucht te maken. Thans is de patiënt echter weer in gestort, ten gevolge der hersenaandoening is op het oogenblik de tóestand hoogst ernstig. Mej. Marie Boeker, -te Warmond, slaagde te Breda voor het examen akte la ger onderwijs. Te Utrecht mej. G. Nieuwkoop, van Gouda. De buitengewone missie, welke den Koning van Italië de gelukwenschen van onze Koningin met het 50-jarige bestaan van het Italiaansohe koningkrijk zal over brengen, welke missie zal bestaan uitriöaron Sirtema van Grovestins, grootmeester van H. M„ hoofd der zending,; jhr. Van Geen, Harer Majesteits kamerheer en particu lier secretaris, en den Prdonnance-officier der Koningin, lsten luitenant jhr. De Beaufort, zal a.s. Dinsdagnamiddag van Den Haar naar Italië vertrekken. Bij verschillende regimenten is geble ken, dat een groot aantal viermaanders ongeschikt is voor hun oorlogstaak. Als gevolg hiervan zullen de depots van die korpsen zeer sterk, doch de in tijd van mobilisatie op te richten 5de en 6de batal jons niet op voldoende sterkte kunnen wor den gebracht. In verband hiermede is bepaald, dat al leen die viermaanders als ongeschikt mogen worden beschouwd, die in geoefendheid aanmerkelijk ten achter staan bij de overi ge viermaanders. Het staat thans vast, dat de heer Cruppi, minister van buitenlandsolie zaken in Frankrijk, den President der Fransohe republiek op zijn rc;j naar Amsterdam zal vergezellen. Naar ,,Het Centrum" verneemt, zullen ter gelegenheid van het a.s. bezoek van den president niet alleen twee groote oorlogs schepen," maar ook twee. destroyers o£ het IJ komen te liggen, xoodat het Fransche eskader uit vier schepen zal bestaan. BODEGRAVEN. De vtfftiende uitvoering van de zangvereeniging „Harmonie", alhier ia, dank zij de medewerking van uitmun tende krachten uit Gouda, 's-Gravenhage, Dordrecht en Leiden zeer goed geslaagd. De vele aanwezigen genoten van den sch>o- nen zang en vergaten daardoor de hitte in de zaal. De directeur de heer M. J. Spaander man, heeft getoond de rechte man op de rechte plaats te zij**- De solisten, de dames Schriek en Spaanderman, en de heeren J. H. B. Spaanderman, en J. J. v d. Bosch, verwierven een daverend applaus. HAARLEMMERMEER. Het weder op bouwen van de onlangs afgebrande boerde rij van G. Enthoven, nabij Nieuw-Vennep, met stalling voor. 50 stuks hoornvee, paar den, stalling, schuren, enz. is ondershands opgedragen aan den aannemer A. den Ouden, aldaar. Dezelfde aannemer heeft vijf jaar geleden ook de nu afgebrande boerderij gebouwd. HAZERSWOUDE. De pogingen, on langs aangewend tot het oprichten van een Chr.-Ilistorisohe kiesvoreeniging, zijn ge staakt. Vele voorstanders hebben zich aan gesloten bij de bestaand© antirevolution- naire kiesvereeniging „Nederland en Oranje". Een bespreking van candidate» voor do a.s. Gemeenteraadsverkiezing heeft reeds plaats gehad. KATWIJK-AAN-ZEE. Dinsdag a.s., des namiddags te drie uren, zal de plechtige opening van het nieuwe Hervormde Gast huis plaats hebben. Bij gunstig weer zal Let d© twee daaraanvolgende dagen op be paalde uren gratis voor het publiek te zien zijn. Ons gemeente-plantsoen wordt weer belangrijk uitgebreid. De strook gronds voor de huizenrij in „Duinoord", waarop tot nu toe slechts gras groeide, wordt met het schelpe>npa-dje gelijk gemaakt en in plantsoen hersoliapen. Voorzeker zal daar door de entrée tot ons dorp aanmerkelijk verfraaid worden. Toen de bomschuit „KW 72" der N. V. „Reeclerij Katwijk-aan-Zee" gisteren zee wilde kiezen, stootte zij met den boeg op een anker, dat nabij de kust in de zee lag. Er ontstond een gat in het vaartuig, dat dan ook weldra vol water liep. Het gat is nu reeds gedeeltelijk gestopt; maar het vaartuig zal wel niet vóór de volgende week kunnen afvaren. NOORDWIJK. Gistermiddag klom het zoontje van K. in een boom op het Linden- plein, met het voornemen, een nestje, dat hij meende gezien te hebben, machtig te worden. De knaap viel uit den boom en werd bewusteloos opgenomen. De dokter constateerde dijbreuk. NOORDWIJKERHOUT. Nog steeds doet zich de nawerking gevoelen van de onlangs gehouden Eerste Algemeene Conferentie, enz. in „De GemeentewoniDg" alhier. Bij die gelegenheid werden in besloten kring voor de deelnemers daaraan en hun genoo- digden door het Gemengd Koor der „G. W." enkele zangnummers ten gehoore gebracht. Thans vernemen wij, dat het voornemen bestaat, bij genoegzame belang stelling, hetzij op den Hemelvaartsdag, hetzij op den Tweeden Pinksterdag, van deze nog eens een uitvoering te geven in en ten bate van de Hervormde Kerk alhier, waarbij o. a. ook een oud-conferentielid zich welwillend bereio verklaarde als solo- violist mede te werken. NIEUWKOOP. Bij de familie L. Kwak- kenbos vertoonden zich bij een vijftal per sonen dezelfde riekte verschijnselen, welke aan vergiftiging deden denken. Naar men vermoedt, is de oorzaak te zoeken in be dorven ham, waarvan al die personen ge geten hadden. Het huwelijk van een dochter moest uit gesteld worden. Ook een paar andere huisgezinnen, die van die ham gegeten hadden, ondervonden er de onaangename gevolgen van. RIJNSBURG. Hedenmorgen bleven al len, dio den winkel passeerden van den heer H. J. Grimbergen, verrast staan. In den nacht had die een gdbeele verande ring ondergaan. Alles, wat betrekking heeft op het gebruik van gas is er uitgestald. Ieder kan er zijn gading vinden. Nu de gasleiding bijna is voltooid, wordt het tijd voor de aangeslotenen zich van lampen, enz. te voorzien. SASSENHEÏM. Tot Chef-bakker aan de Coöperatieve Vereeniging alhier is benoemd de heer A. de Kwaadste niet, bakker te Alphen. VOORHOUT. Een arbeider, die den vol genden dag in het huwelijk zou treden, werd plotseling op zijn werk zoo ongesteld, dat de inmiddels ontboden geneesheer het noodig oordeelde den man per «as naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden te zen- jden, terwijl hem onderweg de genademid delen der R. Katholieke Kerk moesten wor den toegediend. VOORSCHOTEN. In de vergadering van de afd. Voorschoten der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is besloten een subsidie van f 50 te verleenon voor do Va- toonstelling te Leiden, met bepaling, dat dit subsidie tot f 25zal worden vermin derd, indien de tentoonstelling vaifvee niet moch doorgaan. Tot tijdelijk klerk aan het post- en telegraafkantoor alhier is met ingang van 15 Mei a.s. benoemd de heer R. Mooi, van Scheveningen. De heer C. J. van Sprengen, die ge reclameerd had tegen "rijn met-plaatsing op de kiezerslijst, is alsnog op de kiezers lijst 1911'12 gebracht. Gisteravond hield de Vrijz. Prop -Club haar laatsten cursusavond in het afgeloo- pen vergaderseizoen. Als spreker trad op de heer J. de Waard, van Den Haag, „over dj scheuring in de Hollandsche sociail- democratie." Nadat spr. had uiteengezet, wat men on der Marxisme te verstaan heeft, en wat onder het Revisionisme, gaf hij een over zicht der socialistische beweging in Neder land. waarbij zich een beknopt exr>osé van de Marx-leer aansloot. Daarna volgde de geschiedenis van den strijd tusschen Marxisten en revisionisten in den boezem der S.-D. A. P. In 1900 kwam de groote crisis, waarbij de Marxistische elementen uit de partij gezet werden. Volgens spr. was de S.-D. A-P. nu een doodgewone hervormingsgezinde arbeiders-partij geworden, terwijl de S.-D.-P. de Marxistische tradities in eere houdt. De lezing van den heer De Waard werd aan het slot toegejuicht. WOUBRUGGE. Door een baggermachine, getrokken door een sleepboot, is d© brug over de Woud watering zoodanig aangevat ren, dat de passage met rij- en voertui gen voor een tijd gestremd is. De brug ia nl. uit (haar verband, zoodat zij niet goed gesloten kan worden. ZOSTERMEER. De uitslag van de door het gemeentebestuur gehouden aan besteding voor het maken van een gemet selde gaslhouderskuip met bijbehoorende werken ten behoeve van de gasfabriek al hier is als volgt: de wed. J. Bouman, f2470; E. J. Salters, f2349; L. H. Molen wijk, f2300; J. Reeuwijfe, f2275; J. P. Huurman f2245; W. J. Vollebregt, f2230; W. Noordanus, f2180; W. van Os, f2174; L. Lengkeek, f 2099. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. ZEGWAARD-ZOETERMEEP. De ver gadering van de plaatselijke ongevallen commissie van de Zuidhollandsche Land bouw Onderlinge werd bijgewoond door mr. Van Meerwijk, uit Don Haag, en de heer J. M. Vas Visaa?, uit Voorburg. De premie over het afgeloopèn jaar bleek te bedragen f 1.03 per f 100 loon. Bovendien kon den flink bedrag voor reserve «orden bestemd. In 1911 rijn weder vier landbouwers uit de ze gemeente als lid toegetreden. Tot afge vaardigde naar de te Rotterdam te houden vergadering werd benoemd de heer J. Ta- nis, lid van het bestuur alhier, en tot plaats vervanger de heer W. van Dorp Wz. In do vergadering van onze afdeeling van de Hollandsche Mij. van Landbouw kwam aan de orde het voorstel tot het bouwen van een weegbrug. Daar het be stuur niet met een omlijnd voorstel kwam, hadden langdurig© besprekingen plaats, waarna met 18 stemmen vóór en 5 onthou dingen besloten word voor rekening van do afdeeling een weegbrug te plaatsen. Ver schillende plaatsen werden genoemd totdat aan het bestuur werd opgedragen een na der onderzoek naar de geschiktste plaats in te stellen en in een volgende vergadering met een uitgewerkt voorstel te komen. Bij Kon. besluit is benoemd tot vertegen woordiger cler Nederlandsche regeering op het te Rome in Oetober 1911 te houden, „3me Congrès International de 1'Industrie des Batknents et des Travaux Publies" de heer A. Deking Dura c. i., voorzitter van den Raad van Arbitrage voor de Bouwbe drijven te 's-Gravenhage; bij de zeemacht bevorderd tob off. van gez 1ste kl., de off. van gez. 2de kl. A. W. C'. G. Kamerling; toegekend de aan de orde van Oranjc- Nasseau verbonden eere-medaille, in brons aan J. H de Vries en P. Kuyk, beiden plaatwerker bij de Maatschappij de Culem- borgsche Glasfabriek te Culemborg; toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille: in zilver aan mej. J. B. Wegman, dienst bode-huishoudster bij mej. H. L. Steghers* te Groningen, en in brons aan D. Feitsmo, werkzaam in de stoomsuikerwerkenfabriek van de firma W. H. Fortuin te Dokkum, en H. Sjo-er, glasblazer bij de Maatschappij de Culem- borgsch© Glasfabriek te Culemborg. Maatschappij tot Bev. der Toonkunst. 108ste mnzieknitvoering. Deze uitvoering was tevens een afscheid van den. directeur der Zangvereeniging: Daniël de Lange; die van af het oprichten, 36 jaar lang de zangvereeniging geleid lieeft. Aan hem heeft het koor, dat onder de allerbesten uit het land staat aange schreven, dezen goeden naam te danken waardoor de uitvoeringen altijd geroemd werden. Aan dezen directeur is het ook te danken, dat do zangvereeniging stcedr heeft gebloeid, steeds in kracht en in aan tal is toegenomen; het geheim hiervan zit in de jeugdige bezieling, vooral in de op gewektheid van dezen dirigent; niet alleen werd er nauwkeurig, teóhnisch gestudeerd en worden daarna de fijne puntjes er op gezet, maar tevens wist hij bewondering voor het toonwerk in te boezemen en wist hij het koor te dwingen tot het weergeven van zijn eigene, steeds hoogstaande opvat tingen. En toch beschouwde het koor hem niet als den voeloischenden strengen mees ter; als vriend van allen rijn er hechte banden aangeknoopt, die nooit verbroken zullen worden, al lijkt dit nu schijnbaar, omdat de hoer De Lange gemeend heeft zijn taak aan jongere kracht to moeten overlaten. Gedurende do 36 jaar van De Lange's directeurschap zijn haast alle toon werken van de oude, zoowel als van de moderne meesters ten gehoore gebracht; met het 25-jarig bestaan is hierna een zeer interessant overzicht verschenen van mr. J. P. Fockema Andreae; die daarvan een juist beeld geeft, en dat, naar wij hopen, vervolgd zal worden. Op deze 108ste uitvoering was Bach, een der meest geliefde componisten van Daniel de Lange, aan het woord. Dat woord was ernstig, zoodat het goed overdacht was, om dien ernst door een guirlande van heer lijke bloemen te breken, terwijl Bach ook even onderbroken werd door Couperin, dien wij een voorlooper kunnen noemen. Opnieuw heeft ons bij Bach getroffen, hoe deze componist altijd weet bezig te hou den ©n niets verouderds heeft. Al dadelijk trof dit in het concert van twee klavieren en strijkorkest, uitgevoerd door den pianist Johan de Veer en mejuffrouw C. Mac Gil- lavry. Do twee (klavieren (Beohstcin-vleu- gels) lieten rich van hun meest gesloten zijde kennenzéér mooi wisten beide pia nisten uit die klavieren de fijnst genuan- oeerdo klanken te voorschijn te halen; vooral het midden-gedeelte was een juweel tje van voordracht; merkwaardig was Let om aan te hooren, hoe de klank van de klavieren zich aansloot bij die van het strijk orkest, dat uit leden van het Residentie* orkest bestond. Öok de zangeres, mejuffrouw Kortmonü» ontwikkelde een fraai geluid, dat de ge- heeJe zaal vulde. Menigmaal liet zij oiui

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1