De repetitie „NUTRICirS YOGHURT Gemengd Nieuws. cl ere vervalsctingen geducht in de hand ;<v erken. Wij noemden het artikel wijn, doch er zijn nog tal van andere voorbeelden te üoemen, en het is inderdaad interessant 'ons in deze even te spiegelen aan onzen oostelijken nabuur, met zijn drukkende di recte belastingen. Zooals men weet is o. a. het artikel koffie aldaar zwaar belast, en nu is dezer dagen in Duitschland gecon stateerd, dat men door het glaceeren der koffie met behulp van een laagje schellak, het watergehalte van de b-*>nen tot 8?, pG't. iheeit weten op te drijven, zoodat natuur lijk uitsluitend de consument daardoor de belasting, in den vorm eener vervalschte ;waar betaalt. De nieuwste berichten in de vakbladen maken zelfs gewag van met 30 pCt. vreemde bestanddeelen vermengde koffieEvenzoo heeft men de nieuwe wet op het alcoholgehalte van wijnen weten te ontduiken door de wijnen buitengewoon te zwavelen, zoodat zij schadeijk voor de ge zondheid te achten zijn. Wanneer men nu bedenkt, dot deze dingen geschieden in een land, waar strenge wetten tegen de vervalschingen heersohen, moge men zich waarlijk wel tweemaal bedenken, eer men in een land als het onze, waar het knoeien met tal van artikelen straffeloos geschieden kan, tariefbepalingen in gaat voeren, die den kopper zoowel hygiënisch als Lnancieel ernstige schade kunnen berokkenen. Invalidideits* en onderdoms* verzekering. et Volk" bespreekt reeds dit ont werp. Het zegt o. m. Eindelijk is dan het wetsontwerp, dat den Nederlandschen arbeider wil verplichten •een belasting in geld te betalen voor zijn pensioen, naast de indirecte belasting van ie tarief wet, verschenen. Na zooveel jaren zwoegens van den Mi nister maakt het ontwerp in zijn simpelen inhoud een nuchteren indruk. Van hem, die cr zoo schoone staatsrechtelijke theorieën op nahoudt, had men heel iets anders ver wacht dan een nieuwe, herziene uitgaaf van het wetsontwerp-Kuyper. Het is evenwel in wezen, en ook in schijn, ongeveer het zelfde. Van een steunen op eenige publiek rechtelijke organisatie van den arbeid is eigenlijk geen sprake. De wet zad worden .uitgevoerd door ambtenaren; liet geldelijk beheer berust bij de Rijksverzekeringsbam jen wat de fameuze Raden van Arbeid te 'doen krijgen, is bijkomstig van aard, is allerminst het fimdamenteele werk, het op bouwen dezer verzekering. Zoo bLijkt, dat de Minister drie jaar noo- dig heeft gehad om tot de conclusie te ko men, dat hij het eigenlijk niet beter kan dan Kuyper en Bismarck. Dat hij zijn anti- revolutionnair beginsel op de invaliditeits verzekering niet kan toepassen, en hem dus niets onders overschiet dan maar tot het ouderwetsche staatssocialisme zijn toevlucht te nemen. Wij willen wel ronduit bekennen, dat de stoethaspeligheid van den heer Talma ons in Ket gevlij komt. Dat er nog ernstig spra ke van zou zijn, dit wetsontwerp in het Staatsblad" te brengen vóór de ver kiezingen van 1913, wij kunnen het voorals nog niet gelooven. Daarvoor komt het te laat, en daarvoor is het formeel te vast .verbonden aan de Ziektewet, die bitter wei nig, de Radenwet, die heel erna al ge_en kans op aanneming heeft, terwijl de eerste van deze twee niet in openbare behandeling kan komen dan te gelijk met een herziening van de Ongevallenwet, die nog niet is in gediend. Het loopt onder dit kabinet met de sociale verzekering mis, doordat aan het hoofd van het Departement van Landbouw een man is geplaatst, wien de eigenschap- i pen, noodig voor een hervormer, ten eenen- male ontbreken. De mislukking van de figuur Talma sluit in zich de mislukking ,van de sociale verzekering onder deze christelijke regeering, en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat dit ons verheugt. Niet om den persoon van dezen waardig- 'Leidsbekleeder, die ons onverschillig is, maar om het systeem van verzekering, dat liij aan de arbeidersklasse op den nek wil schuiven, een systeem, dat. gespeend is aan een juist begrip zoowel van de nooden der arbeiders als van de greote, moedige, al omvattende kracht, die in hen groeit. ,,H et Nieuws van den Dag" schrijft: De Regeering komt met dit wetsvoorstel, (voor zooveel met een oogopslag te zien is) aan bescheiden wenscken te gemoet, hoe wel te voorzien is, dat zij, naar veler oor deel, lang niet ver genoeg gaat. De verwij- izing naar de te herziene Tariefwot is ons een ernstig bezwaar. Het staat toch als een paal hoven water, dat hoogero inkomende rechten in de eerste plaats een zwaarderen druk op de minder bedeelden beteekenen, en zoo laat men die minder bedeelden ten jdeele met de eene hand betalen, wat zij in de andere hand weer toegestopt krijgen. Zulk een systeem deugt niet. En het zit ook niet onverbrekelijk vast aan dit wets ontwerp, dat zeer zeker n i e t zal mogen dienen als een bruggetje om de Tariefwet er door te sleepen. Participatie van den Staat moet en kan gelijk reeds als over gangsmaatregel wordt voorgesteld zeer fwel behouden blijven ook zonder er dat kwade geld voor te bestemmen. Gemeenteraad Tan Ter-Aar. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Mededeeling wordt gedaan o. a., dat de ^ereeniging „Onderling Hulpbetoon" be leid is tot huur van een gedeelte van de ziekenbarakvan de begrooting dei* Ge- eondheidscommi ssi e .1912 met staat van yerdeeling bedragende voor deze gemeente f 87; van het Gemeenteverslag over 1910, 'dat zal circuleeren bij de Raadsleden. Als tweede onbezoldigd plaatevervangster aan het telephoonkantoor te Langeraar wordt aangewezen, mej. G. Rroone, aldaar. Ingekomen is de Tekening der Gezondheids commissie over 1910. De ontvangsten be droegen f 2154.44£, de uitgaven f 1660.63, het batig saldo f 493.8l£. Hierna komt in bespreking een schrijven van de burgemeesters van Ailpken, Ouds hoorn en Aarlanderveen, onder dagteeke- ning van 17 Maart jl., met betrekking tot de electrische stroomlevering, den leden be kend uit de gelijkluidende circulaires, wel ke hun zijn toegezonden. De Voorzitter deelt mede, dat op het ter kennis gebracht schrijven thans geen beslissing behoeft te worden genomen. Nader is echter gecon fereerd met een commissie, van voorberei ding en is gebleken, dat 'de toestand een andere wending beeft genomenthans wordt gevraagd of de gemeente bereid is in beginsel aan te sluiten bij de commissie tot de oprichting van een intejcommunaile elec trische centrale zonder dat zij zich tot iets verbindt. B. en Ws. stellen voor medewer king van het plan. De heer Hoogervorst vraagt of met het oog op de ligging der gemeente de clectn- sohe verlichting wel voor opgang zou vat baar zijn. De Voorzitter zegt, dat hij voor Langeraar en verdere deelen der gemeente, die dezelfde grootte hebben, wel nut ziet. Naar aansluitingen zal moeten worden ge- informeerd, en in afwachting daarvan zal nader kunnen worden beslist. De Voorzitter vraagt of een commissie uit den Raad of wel B. en "VVs. gemachtigd kunnen worden met de commissie te onderhandeln. De heer Kroft wenscht een commissie uit den Raad, terwijl de heer Visser voorstelt het Dage- lijkseh Bestuur te machtigen. Wordt beslo ten in beginsel mede te werken met de com missie tot de oprichting van een electrische Centrale en B. en Ws te machtigen tot verdere uitvoering. Vervolgens wordt vastgesteld een staat van af- en overschrijving, begrooting dienst 1910 en 1911, respectievelijk bedragende f 201.67 en f 159.50. Ontheffing wordt verleend aan de aan slagen hondenbelasting 1910 aan G. R- Lommerse en J. van Kessel- De punten van de agenda afgehandeld zijnde, wordt door den heer Hoogervorst gevraagd, of reeds eenige voorbereidende maatregelen zijn getroffen betreffende de oprichting eener Bouwvereeniging. De Voorzitter meent, dat, indien er behoefte bestaat aan woningen, 't meer op den weg ligt van particulieren om een verzoek in dergelijke richting te doen Heeft zich een commissie gevormd, dan kan subsidie ge vraagd worden aan de gemeente. De heer Hoogervorst wilde steun van B. en Ws. Om aan den wensch te gemoet te komen, zegt de Voorzitter zijn medewerking toe, en stelt hij zich voor met eenige ingezete nen te confereeren, ten einde tot het ge- wenschte doel te geraken. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering dooi' den Voorzitter gesloten. ItECLAMHS, 40 Cents per regel. hoeft niet uitgoatold te worden, fleeren, als g(j u aanwent Wybert-tablet- t e n by U te hebben, en die te gebruiken als U een bedekte stern of rauwe keel liesft. „Er is geen beter middel om de stem dadelflk weer helder en zuiver te maken". Dit is de inhoud van tallooze getuigschriften over de wei king der onovertroffen Wybert-tabletten, die in alle Apotheken 60 cents per doos ver krijgbaar zijn. Depót in Leiden: GEBR. CHRISTTAANSB, Hoogewoerd 3, fil. Haarl.str. 6; J. ELSTNGA (fa. J.H. DIJKHUIS) Hoogstraat 5. 6356 21 b(j het ontbjjt, gebrnikt als porridge met suiker en gebroken beschuit, is smakelijk, voed zaam en werkt laxeerend. 6033 7 Prijs P©r flacon van 300 gram f 0.12. „Filiaal: „ÏÏUTRICIA", Koreobrngsteeg 3, Tel. 1059. Feestelijke intocht van Graaf en Gravin Fan Limburg Stir a in binnen Noorilw^k. Het laatste, dat wij gisteren omtrent den stcet vermeldden, was het welkomstlied, door de kinderen op het Linden plein het Grafelijk Echtpaar toegezongen. Als aanvulling ver melden wij nu nog, dat bouquetten werden aangeboden door de dochter van ds. S. Ver-, hoeff, due ook zijn gevel prachtig had la ten versieren, door het dochtertje van den lieer G. A. E Duyster, en door het zoontje van jhr. W. C. van Panhuys, burgemeester van Noordwijk. De belangstelling der burgerij was dank zij het schoone wedor enorm. Toen het zingen der kinderen op het Lin- denplein was afgeloopen, ging de stoet naar Noctrdwijk-aan-Zee. Nabij de Hoofdstraat wer den twee liederen gezongen door de kinde ren der scholen vajt Noordwijk-aan-Zee. De Hoofdstraat vooral zag er buitengewoon fees telijk uit. Beide malen, dat de stoet door de typische poort van netton en groen door- treed, gaf het Grafelijk Echtpaar zijn groote bewondering er over te kennen, alsmede over het middoleeuwsche hoekje bij den ingang van den Ouden Zeeweg, waar mevrouw Van Ruiten een bouquet, aanbood met een oor konde, door den heer Van Ruiten gecalli- grafeord. Geheel Noordwijk-aan-Zee was uitgcloopen. De oudjes van het Gasthuis op do Hoofdstraat stonden op de stoep; zij ook hadden hun gevel versierd. Pension „Noordzee" van den heer W. van Beelen riep het Grafelijk Echtpaar het „Welkom aan het Noordzeestrand" in groen en bloe men toe. De heer P. van Bommel, hoofd der openb. school te Noordwijk-aan-Zee, sprak het Gra felijk Echtpaar toe en een dochtertje van den heer H. de Boer, bood namens de kindo ren der School met den Bijbel een bouquet aan. Langs Pické-weg en Pickc-straat ging het wederom naar Noordwijk-Binncn, waar nog een kleine tournee werd gemaakt, waarna vóór de laan langs „Hof van Holland" al len Uit dó rijtuigen stapten en te voet naar „Huize Offem" gingen, terwijl de ruiters van de core wacht te paard de breed e oprij laan ingingen tot het groote gazon, waarop de vaas (zie ons verslag van gisteren) ge plaatst was. Bovendien maakten honderden belangstellenden van het „entree libre" ge bruik, om ook getuigen te zijn van de aan bieding van hot huldeblijk. Jhr. Van Pan huys, voorzitter dei' commissie van het hul deblijk, waartoe ook behooren de heeren E. de Groot-. A. Dorsman, S- J. Zand voort, A. v. d. Berg Gz., G. Kruyswijk, A. Verloop, Th. Admiraal, Hz., P. van Bommel en J. H v. d. Werf, sprak ongeveer het volgende: „Hoewel wij met grond mogén veronder stellen, dat deze dag hij u wel in aange name herinnering zal blijven, meenden de ingezetenen toch, u een blijvend aandenken aan dezen blijden dag te moeten aanbieden. Spoedig na het bekend worden van Uw huwelijk, verlangde men op zichtbare wijze uiting te geven aan de gevoelens van sym pathie, die men voor u koestert. De deelne ming was zeer groot; dat zal u trouwens blijken hij het doorbladeren van het album, waarin de namen van allen, die bijdroegen, zijn opgetoekend. Wij hopen en vertrouwen, dat de waarde van dit geschenk voor u juist zal bestaan in die groote deelneming. Wij hopen, dat deze vaas vele jaren op uw prachtig landgoed „Offem" zal blijven staan; dat ook u heiden vele jaren op uw landgoed moogt wonen. Laat dit geschenk der inwoners het symbool zijn van den band, die Ambachtsheer en -Vrouwe samenbindt, met Noordwijks inwoners. Nadat spr. het album overhandigd had, eindigde hij met den wensch„God geve u vele gelukkige jaren!" „Crescendo" viel in met muziek, terwijl luide bravo's cn hoera's uit honderden kelen zich verloren tusschen het hooge geboomte. Graaf Van Limburg Stirum antwoordde in hoofdzaak het volgende: Mijnheer de burgemeester, hccrcn com missieleden voor het huldeblijk, Noordwij- kers Ook namens mijn wouw dank ik u allen recht hartelijk voor het mooie hulde blijk, mij aangeboden. U hadt geen betere plaats kunnen uitzoeken, om deze mooie vaas te zetten. Vele malen peir dag toch gaan wij hier langs; vele malen per da.g werden wij dus herinnerd aap de mildheid en hartelijkheid der Noordwijkers. U zult dus wel willen aanvaarden, onzen liartelij- ken dank. Deze vaas zal er ons steeds aan herinneren, dat ons t-oekomstig geluk en het geluk van Noordwijk en de Noordwijkers dicht naast elkaar staan. En ook u, heeren leden van de feestcom missie, ruiters van de eerewacht cn niet te vergeten „Crescendo", dat als altijd met zijn kranigen directeur op zijn post was, ook u danken wij "--hartelijk yoor do schit terende wijze, waarop u mijn vrouw én mij op onzen tocht door de heide dorpen hebt willen vergezellen. Mijn vrouw vooral, die zich van zoo'n intocht geenj voorstelling kon maken, ls zeer verblijd; vooral namens haar breng ik u allen clan ook hartelijk dank. Thans noodig ik u allen uit, een glas champagne te drinken op de gezond heid der Ambachtsvrouwe Lang leve de Am- baohtsvrouwe van Noordwijk Met dezen wensch stemde het luid gejubeY van de honderden toeschouwers in, terwijl „Crescendo" het Amerikaanschc volkslied: „The Star spungled Banner", speelde. Dé champagne werd rongediend en allen dron ken do gezondheid der Ambaelitsvrouwe, 'die zich onder tusschen onderhield met dc le den der verschillende commissies. Vóór de plechtigheid der aanbieding van het huldeblijk waren Graaf en Gravin toe gesproken door den heer De Jong, rentmees ter van Graaf Van Limburg Stirum, namens het personeel van „Offem", terwijl heb dochtertje van den heer Smal de Gravin een bouquet aanbood. Daarna zong het gemengd zangkcor „Soli Deo Gloria" een welkomstlied, waarvoor Graaf Van Limburg Stirum hartelijk dankte. De Christelijke Jongelingsvereoniging „On ze Rotssteen is Christus" bood daarop een blank eikenli. wandschild aan, waarop in gouden letters dc spreuk„Een vaste burg is onze God." Dit bord, dat 90 bij 45 c.M. groot was werd vervaardigd door onzen plaatsgenoot, den heer J. J. v. d. Loo Hz. Om don tekst slingeren zich bloemmotieven terwijl hot geheel gedekt wordt door een Gravenkroon; een mooi stuk houtsnijwerk, dat den vervaardiger alle eer aandoet en on getwijfeld een keurig effect zal maken in een der salons van „Offem." Na al deze plechtigheden, opgeluisterd door muziek van „Crescendo", verlieten commis sieleden, ruiters en belangstellenden het land goed -en trokken Graaf en Gravin zich terug in hun vertrekken op „Huize Offem." Het Avondfeest. In heide dorpsdeelen is er echt vroolijk feestgevierd. Toen de duisternis begon te vallen, werd overal de illimunatie aange stoken. Te Noordwijk-Binnen waren de g^vel der woning van ds. Verhoeff en de veranda van „Hof van Holland" elecfcrisch verlicht. Het Lindeplein met de traditioneele vetpotjes, die ook aan eerepoorten en enkele particuliere versieringen waren aangebracht. Wat de par ticuliere versieringen betreft, zij lof gebracht aan dc étalage van den heer J. H. v. d. Werf. De verlichting van „Huize Offem", aangebracht door het gezamenlijke personeel, was gTootsch en feeëriek. De gansche op rijlaan langs waren aan weerszijden op den grond ontelbaar vele vetpotjes aangebracht. Aan de guirlandes en in de takken van hoo rnen en struiken langs de laan hingen ge kleurde lampions. Hulde aan het personeel van „Offem To Noordwijk-aan-Zee was een electri sche verlichting bij den heer Van Beelen, en verder waren de oude poort bij ien Ouden Zeeweg, alsmede de nettenpoort op de Hoofdstraat, met lampions verlicht. Te Noordwijk-aan-Zee speelde de ,,Echo der Duinen" van Noordwijkerhout in de mu ziektent op het binnenterras van badhotel. Konijnenburg, terwijl „Crescendo" op het Licdenplein te Noordwijk-Binnen na den ver moei enden middag nog lust en genoe gen vond een concert te geven. O.a. werd ten gehoor e gebracht een „Huldigings- marsch", voor deze gelegenheid door den directeur gecomponeerd. In beide dorpen was ontzaglijk veel volk op dc beende feestvreugde was algemeen. Te Noordwijk-aan-Zee was de verwach ting 'hoog gespannen: „De Graaf en de Gravin komen naar Zee." Het geduld werd tot bij half elf op de proef gesteld, maar toen kwamen de rijtuigen van het Grafelijk Echtpaar en de verschillende commissies, alsmede een paar rijtuigen met familiele den van Ambachtsheer en -Vrouwe de Hoofdstraat opgereden. Aan den ingang der nettenpoort werd bengaaJsch vuur ge brand, en de stoet van rijtuigen reed onder de verlichte poort door, begeleid door de jubelende menigte, die op de maat der muziek van de ,,Echo der Duinen" vroo lijk meeliep, ja, meedanste. Op den Noordboulevard werd wederom bengaalsoh vuur gebrand, terwijl op het strand vuur pijlen werden afgeschoten. Het was zwart van de mensohen op den Noordboulevard en in de aangrenzende straten. Toen de Graaf uit zijn rijtuig de menigte toesprak en nogmaals bedankte, scheen er goen ein de aan het gejuich en gejubel te (komen. Om elf uren was de stoet van rijtuigen wederom voor ,,Hof van Holland", begroet door „Crescendo". Ook daar dankte de Graaf uit zijn rijtuig nogmaals voor den onvergctelijken dag, door de inwoners van de beido Noordwijken bereid. Door do a giorno verlichte laan langs den tuin van „Hof van Holland" reed het Eoht.paar met familie naar „Offem". De feestvreugde was echter nog lang niet geëindigd. Vermelden wij nog, dat de stoet van rij tuigen vóór hij naar „Zee" trok, eerst een tocht maakto door Noordwijk-Binnen, waarop bij ds. Verhoeff de eerewijn aan geboden werd, evenals later bij villa „Sti rum" aan den Prins-Hendrik weg van me vrouw de wed. Dobbelman. Om het eigenaardige mogen wij niet ver geten, dat op den toobt, in den middag door Noordwijk-aan-Zee gemaakt, door het oudste vrouwtje van het Gasthuis in de Hoofdstraat, de wed. Mary de Bruin, be ter bekend als „Mary van' Pieter Klaas", een eenvoudige ruiker van tulpen en narcis sen met wat in hot wild groeiende planten werd aangeboden, waarvoor het oudje een warmen handdruk kreeg van Graaf en Gravin. Het pogon van allen, om dezen dag tot- een on verge telijken te maken, is met het rijkste succes bekroond. Op den verkeerden weg. De Haagsohe Briefschrijver van „De Stand aard keurt het af, dat de waarnemende burgemeester van Den Haag openingsspee- ches gaat afsteken bij het inwijden van hotels. De schrijver doelt op de heropening van een verbouwd hotel, namelijk van het bekende hotel „Wittebrug". „Natuurlijk", zegt liij, „was het totaal onmogelijk, om bij zoo'n gelegenheid iets bijzonders te zeggen en, al hob ik geen aan merking op hetgeen Z. E. A. zeide en op de wijze waarop hij het zeide, ik zou het beter gevonden hebben indien hij niets ge zegd had, indien hij niet als burgemeester ee:i openingsrede uitgesproken had. Te ernstiger is mijn bedenking omdat er in een ander deel van onze gemeente nog een hotel, maar een geheel nieuw, staat ge opend te worden. Lang niet ondenkbaar is het, dat ook daarvoor de burgemeester een uitnoodiging zal ontvangen om d© openings handeling te verrichten, en dan zal hij er zkh moeilijk aan kunnen onttrekken. Waai* gaan we op die wijze heen? Straks zal men Z.E.A. vragen om allerlei han delszaken te openen, een groot confectie magazijn b.v., of een warenhuis, of iets dergelijks. En waarom moet een aanzoek in dien geest dan worden afgewezen? Het komt mij zoo voor, dat we op die manier op een verkeerden weg zouden komen, waarop ook de burgemeester zelf niet veel pleizier zou heieven, omdat men hoe langer hoe minder waarde zou gaan hechten aan zijn spreken. Het best lijkt het me, dat magistraatpersonen zeer zuinig zijn met redevoeringen hij openings plechtigheden, en ze beperken tot gevallen waarin het „openbaar belang" zoo open- bear mogelijk is, en dat ze overigens, zoo ze ambtelijk belangstelling willen toonen, dit doen door hun simpele aanwezigheid." Aan het strand te Schevenin gen is door een buitenman ter hoogte van de grens van WassenaarSchevcningen een projectiel gevonden van 7 centi meter grootte, gevuld met pikrine- zuu-r, vermoedelijk afkomstig van de strandbatterij en niet ontploft. De man, die het gevaar van dergelijk goedje kende, bracht het projectiel hij de politie aan her Gevers-Deynootplein. Men meldt uit.Vogelenzang: Dat het nauwlettend toezicht der laatste ja ren op de naleving der Vogelwet in onze buurtschap uitstekende resultaten biedt, bewijst het ongewoon groot aantal nachte galen, dat zdoh nu in de stille heldere, maar nog koude nachten in de bosschen hooren laat. Het heerlijke g >zang, dat allengs aan helderheid en intensiteit wint, is tegenwoor dig op vele plaatsen verrukkelijk om te hooren. Uit Bloomendaal: Wanneer men 's avonds 10 uren zich naar de Busken Huetlaan be geeft, hoort men allerwegen den koning der zangvogels zijn hoogste lied aanheffen. Op Kennemerheuvel, de Beek, Lindenlieuvel enz. klinken overal de zuiverste trillers Er wordt onder die verliefde onvermoeide zangers dan heel wat afgehandeld. Wan delt men door het Bioemendaaische park, langs Duin en Daal en begeeft men ziek op een dezer heerlijke avonden naar hel Wilhelminaduin, dan waant men zich in een geheimzinnigen lusthof verplaatst, bij het wassend maanlicht is het alsof het geheel© Vogelenlicir zich in de bosschen aan don voet van het Wilhelminaduin rendez Voua heeft gegeven en de wassende maan haar loflied toezingt. En zoo komen ook berichten uit vele an dere streken over het zoo schoone nach tegalon-gezang. Scheepsrampen. Volgens Bureau „Veritas" zijn gedurende de maand Maart 61 zeilschepen vergaan (hieronder zijn begrepen 6 schepen, waarvan nadere berichten ontbreken en als vermist be schouwd worden.) Verdeeld als \o!gt: 13 Amerikaansche, 1 Deensch, 2 Duitsche, 12 Engelsche, 5 Fransche, 5 Italiaansehe. 7 Noorsche, 4 Portugeersohe, 1 Turksch, en 11 Zweedsch'e. In hetzelfde tijdvak zijn 40 stoomschepen vergaan, (hieronder zijn begrepen 5 sche pen waarvan nadere berichten ontbreken en als vermist beschouwd worden). Verdeeld als volgt: l Amcrikaansoh, 2 Braziliaansche, 1 Belgisch, 1 Chineesch, 1 Duitsch, 22 En gelsche, 1 Fransoh, 2 Grieksclie, 1 Ifca- liaansch, 1 Japansch, 3 Noorsche, 1 Portu- geesch, 1 Russisch, 1 Spaansch en 1 Zweedsch. De oorzaken waren voor de zeilschepen: stranden 17, aanvaren 7, zinken 1, verlaten 3, afgekeurd 3, gesloopt 24 en 6 vermist en van de stoomschepen: stranden 15, aanva ren 5, zinken 5, gesloopt 10 en 5 vermist. De P ar ij sch'e politic is een anarchistische samenzwering op het spoor gekomen, die tegen de prefectuur van po litie en verschillende hooggeplaatste politie- b'. mbten was gericht. Er zijn alle ge- wensch'te maatregelen genomen om het dreigend gevaar te bezweren en er wordt druk naar de samenzweerders gezocht. B a 11 o n-o n gelukken. B ij Z ü- rich merkte men Zondagmiddag plotseling een luchtballon op, die ten gevolge der on gunstige weersgesteldheid afdreef. Onge veer 40 schutters, die bezig waren met schietoefeningen, hielden onmiddellijk daar mee o-p, daar de kans anders groot was ge weest, dat zij den ballon zou dm hebben raakt. De kapitein van den niet-bestuurba ren ballon wierp onophoudelijk ballast ur-V zoodat de ballon weer iets hooger steeg Ongelukkigerwijze kwam de ballon thans m aanraking met de electrische geleiding van een fabriek en geraakte het sleeptouw in de draden verward. Een passagier viel van een hoogte van pl.rn. 40 meter uit de mand en kwam op de voeten terecht. Dood den val bezeerde hij echter den linkervoet zóó, dat beensplinters zijn schoen doorboor den. De gewonde heet Fritz Ultermann en is, volgens zijn verklaring, een Duitsch. of ficier. Hij maakte den tocht met den bal lon, die 's morgens te Konstanz was opge gaan, als passagier mecle, met nog een an deren persoon, die eveneens kwetsuren op liep bij do landing- Een ander Gallonongeluk heeft denzelf- den dag bij Londen plaats gehad. Een ge zelschap, bestaande uit kapitein Barring ton Kennet, kapitein Maitiand, mr. Hargreaves en twee dames, was Zondag middag in de nabijheid van het gas-ressr- voir van Wandsworth opgestegen met hel doel zich naar Brookland te begeven oir daar den vliegwedstrijd naar Brighter, gade te slaan. Toen men het voorstadje Southfield genaderd was, ledigde de ballor zich plotseling door een defect aan nel ventiel. Het omhulsel trok zich te zarnen en de ballon daalde met duizelingwekken de snelheid van een hoogte van 300 meter Eerst sloeg hij een ijzeren telegraafpaal omver om daarna op het dalk van een groot, hoekhuis te belanden. Een vischverkoopel, die op het onzalige denkbeeld kwam, het, hangende sleeptouw te grijpen, werd, eer: (hij 't goed besefte wat er met hem gebeur de, op het dak getrokken. White zoo heette de man legde echter een bewon derenswaardige kalmte aan den dag. Hij bleef het touw omklemmen en redde zichzelf en de inzittenden, door liet touw, stevig om een schoorsteen vast te sjorren.-. Het woest heen en weer slingerende bal-' lonwralk richtte intusschen op het dak van' het hoekhuis en op de omliggende daken' een ontzettende schade aan. Schoorstee- nen en dakpannen vielen naar beneden en kwetsten tal van kijklustdgen, gelukkig niet ernstig. Nadat men boven angstige oogcnblikkeii doorleefd had, slaagde eindelijk een groot aantal mannen, die intusschen waren toe gesneld, er in, 't sleeptouw, dat White hun eindelijk toewierp te grijpen en zoó kwam de gondel spoedig veilig op den vasten grond. Een der dames nam, heel koelbloedig, onmiddellijk nadat zij zich be neden in veiligheid bevond een moment, opname van het schouwspel, dat zich aan haar oogen aanbood. Het leege omhulsel moest door twaalf mannen van het dak ge haald en naar beneden gebracht worden. Kamerverkiezing Roermond. De minister van binnenlandsclie zaken; overwegende, dat, ten gevolge van het aan-: vaarden door mr. F. J. Bolsius van de bek trokking van president van de arr.-rechtbank' te Roermond, in het kiesdistrict Roermond een verkiezing moet plaats hebben voor een; lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal heeft bepaald dat die verkiezing' zal plaats hebben op Vrijdag 26 dezer, de» stemming, zoo noodig, op Donderdag 8 Juni d. a. v., do herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 16 Juni d. a. v. I>© houding der Vrij-liberalen in 1913. Naar wij vernemen, zal op 't congres van den vrij-liberalen bond, dat waarsoliijnlijfc in Juni zal gehouden worden, ook de hou ding van dezen bond bij de periodieke Twee de Kamer-verkiezing in 1913 besproken worden. (T.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6