LEEDSGIT MSSMfi, Dinsdag 9 Idei. Twöodo Blad Anno £911. Buitenlsndseh Oyerzieht. FEUILLETON. Een !Siotdi©rBi© vrsuï??. Uit de Rechtzaal. Vragen en Antwoorden. Tweede Kamer. Men herinnert zich, dat de Lords van het jugelscho Hoogerhuis alles in het werk gesteld Kobben en stellen om de plannen van de regeering te dwarsboomen. zien in de vermaarde veto-wet min of joeer bun doodvonnis, en in een dergelijke gedaohtengang ig het uiterst begrijpelijk, dat de Lords trachten het veege lijf te red den. Om van hun meegaan-met-den-tijd te doen. blijken hebben zij thans een wetsont werp tot hervorming van het Hoogerhuis ingediend. Gisteren heeft Lórd Lansdowne het ontwerp toegelicht. Voorgesteld wordt dat het Huis zal tellen 350 Lords of pnrlia- djent, waarvan 100, die echter alvorens ver kiesbaar te zijn aan zekere vereischten zul len moeten voldoen, zullen worden geko zen door de erfelijke peers, 120 gekozen door kiescolleges, samengesteld uit parle mentsleden, en 100 benoemd door de kroon. De dertig anderen zouden zijn prinsen yan koninklijken bloede, 7 bisschoppen ca 16 feechters. De peeirs zouden voor niet langer dan 12 jaren gekozen werden, maar na dien tijd herkiesbaar zijn. Landsdowne legde den nadruk op de in- breulk op de privileges van de peers, maar verklaarde tevens, dat de voorgestelde wij ziging bepaald noodzakelijk is in het belang y&n de stabiliteit der grondwet, die op het «ogenblik ernstig bedreigd wordt. Minister Morley verklaarde, dat een libe rale meerderheid in het Hoogerhuis onmo gelijk zou zijn bij aanneming van het inge- diende voorstel, dat onvoldoende en bo^ driegclijk is en dat niet aanvaard kan wor den in plaats van de veto-wet. De.regeering wensoht afschaffing van het absolute veto van het Hoogerhuis, of dit hervormd wordt of niet. Het regeeringsantwoord laat dus aan duidelijkheid niets te wenschen over. Uit Duitschland komt weer 'n bericht (dat een eigeaaardigen kijk geeft op de ver houding tusschen de Noord- en Zuid-Diut- fcdie sociaal-democraten. Men weet dat deze het niet altijd mat elkaar eens zijn. De Noordelijken zijn strenger van leer, Marxis tisch; de Zuidelijken meer practisch en re- yjsionistisch. Op de partijdagen kwamen jdeze verschillende inzichten nog al eens met fclkaar in boteing. Thans is er in Stuttgart, de hoofdstad van Würtemberg, weer iels gebeurd waarover de strengere partijgenoo- 'tea het hoofd schudden. De socialisten, jdie daar thans in de meerderheid zijn, heb ben een «gen camdidaat gesteld voor den feest van opperburgemeester, zekere dr. Lin- J&qniann. Nu, doen zich echter de volgende feiooilijklieden vootr: Een burgemeester heeft tyjee! representatieve plichten te vervullen. Mag "een sociaal-democtrafcische opperbuï- ftameeeteo: naar het Hof gaan, een „Hochl" titbrongen op Keizer en Koning Moet een pclaaldennoaratisch opperbuTgemeester al- tpl tegen de begrooting stemmen, die hij balf hielp indienen, moet hij bedanken vootr ^iderorden? De socianldemoCi-atiscKe leiders in Btuttgatt staken de hoofden bijeen, beraad slaagden, en namen een besluit aanEen fedgen candidaat zal gesteld woerden, in de Ivicmndersteilling, dat die candidaat voor fcch bindend acht hetgeen op partijdagen fea organisatie-vergaderingen principieel bin- iknd verklaard is voor iederen partdjge- 'hoot. Do heór Lindemann dacht er echter niet bat. Hij behield zich het recht voor, abeo- Inïit vtrij te zijn in zijn representatieve felicKten, ook tegenover de kroon. En in hen algemeens vergadering werd het besluit Üor leiders van de hand gewezen met ;189 tegen 199 stóminen, en met 451 tegen |115 stemmen oen verklaring aanvaard, krach- ,tens welke de vergadering in dr. Lindemann {aooVéel vertrouwen heeft, dat hem volkomen Miiheid gelaten wordt. Dit nu vinden do radicalere elementen maar half goed. Zij voorzien dat in Stutt gart evenals in Baden en andere Zuid-Duit- eclie Staten herhaaldelijk gebeurde, de socialisten ikalm mee zullen doen aan al lerlei hof-ceremonieel en andere gewoonten „Je kunt wel meer beloven," zei Marie koeltjes, „maar ik zal die belofte niet ver hullen. Je weet toch wel, dat ik niet van kinderen houd, en dan nog wel om ze een P003 bezig te houden Stel je voorl Laat het dienstmeisje dat doen. ..Ja, \Touwtje, dat schijnt niet te kun nen ik geloof, dat het meisje niet heel flink en daarbij zal dit het ook wel druk heb- ben, nu mevrouw niet mee kan helpen." „Laten ze dan een juffrouw nemen. Ik ga er niet heen. Bovendien heb ik ook huis bezoek te doen, omdat het vandaag uitge steld is." „Ik heb het nu eenmaal beloofd, Marie; ie dat huisbezoek niet een dag kuDnen uitstellen? Je zoudt den mensoben een groot genoegen doen." ..Neen, Rudolf, praat er maar niet meer over. Die vrienden van je zijn me volstrekt n>et sympathiek. En dan moet je toch ook dat je niet vrij over mijn tijd kunt beschikken." ..Ik dacht," zei Rudolf zacht, ,,dat een liefhebbende vrouw steeds tijd had, om haar man een pleizier te doen." »0ch, Rudolf, wat heb je toch nog ouder- *etsche begrippen! Je hadt honderd jaar Voeger moeten 'leven; dan hadt je mis schien een vrouw gekregen, die heelemaal slavin wilde zijn; maar die tijden zijn Belukkig voorbij." van do burgerlijke partijen, die voor een streng sociaal-democraat uit. den booze zijn. Het zou ons niet verwonderen, als cr over deze geschiedenis nog eens een hartig woordje in de partij gesproken wordt. Uit België is gunstig nieuws omtrent do Koningin. De laatst# dag«en der verleden week zijn zeer goed voorbijgegaan en een merkelijke verbetering is vastgesteld. Men hoopt dat do vorstin Dinsdag gansoh hersteld zal zijn en dat zij de feesten die tor eere van den President der Fr&nsehe republiek ingericht. wordenx zal kunnen bijwonen. •Wij moeten ons vandaag weer eens even bijzonder met Spanje bezig houden. Spanje doorleeft een interessanten tijd. Er zijn groote beginselen aan do («-de en het schijnt wel, dat koning Alfonso en het ka binet C anale jas een ernstige poging doen om Spanje uit zijn langdurigen slaap, zoo- wel politiek als economisch op te heffen en het Spaansche schip van staat, dat nog altijd gejaagd werd, ook eindelijk van een motor te voorzien, opdat bet de vaart der andere mogendheden bijhouden (kan. Dat al dit streven strijd veroorzaakt, spreekt vanzielf. De wet op de vereeni- gingen is thans ingediend. Deze stelt o.m. vast, dat alle vereenigin gen onder het gemeene recht zullen vallen. Zij moeten allo 3 jaar een opgaaf van eigendommen en inkomsten overleggen. Iedere godsdienstige vereeniging heeft bij oprichting goedkeuring der regeering noo- dig. Ook do kloosters vallen onder het ge meene recht. Staatsbeambten mogen vereeni gingen op. richten, mits dat deze den openbaren dienst niet belemmeren. Vreemdelingen mogen zon der naturalisatie geen godsdienstige ver eeni gingen op Spaaosch grondgebied op richten. Vreemdelingen mogen niet deelne men aan politiekeverëenigingen en verder mag een veroen. niet voor meer dan een der de uit vreemdelingen bestaan, zelfs wanneer dezen genaturaliseerd zijn. Een andere aangelegenheid die hartstoch telijke belangstelling wekt, is de herziening van het Feirer-"proces en in verband daar mee de herziening van het militiare wet boek en de rechtspleging. In Rusland begint de strijd tusschen Stolypin en de Doema zich toe te spitsen. Do Doema heeft besloten een voorstel der nationalisten, om een wetsontwerp over Finland, en een wetsontwerp over afschei ding van het gouvernement Cholin spoedig op de agenda te plaatsen, opdat vertraging niet als een wijziging van het staatsbeleid uitgelegd kan worden. Op voorstel der constitutioneel-democra ten werd besloten de interpellatie over de invoering van de wet op do Semstwo's in de westelijke gouvernementen met gebruik making van art. 87 van de grondwet op 5 Mei to houden. De voorjaarszitting van de Russische Doema zal, naar alle. waarschijnlijkheid, zeer kort zijn. De regeering is voornemens de wet,, op grond van de noodparagraaf af gekondigd tot invoering der Zemstvoi op 26 Mei bij de Doema ter goedkeuring in te dienen, en dan deze onmiddellijk te verda gen, om de mogelijkheid te voorkomen, dat de wet door de Doema wordt verworpen. Om dezelfde reden zal de Doema later voor de winterbijeenkomst worden opgeroe pen dan gewoonlijk. En in de Doema-vacantie zal de Regee- ring, alweer op grond van de noodpara graaf, een aantal wetten afkondigen, onder meer de wet tot gelijkstelling van de Rus sen met de Finnen in Finland, en tot re geling van de bijdrage van Finland in de militaire uitgaven van Rusland. Wij zijn benieuwd hoelang Stolypin dit spelletje nog volhoudt. Uit Marokko komt weer allerlei min der optimistisch nieuws. De toestand schijnt ook na het succes der colonne Brémond niet verbeterd eer verergerd. De mogend heden zijn over Marokko in drukke corres pondentie. Spoedig zal er wel meer defini tief bericht zijn. Ook over Mexi co kunnen WÜ na de uitvoerige telegrammen van gisteren kort zijn. Het verluidt dat weer een nieuwe wa penstilstand is ge-sloten. Of dat, zoo'n groot geluk was? Kronen berg kon het geluk van een modern huwe lijk, op het oogenblik ten minste, niet waardeeren. Ontstemd gingen beiden aan tafel. Marie peinzende, dat Rudolf toch even egoïstisch was als alle mannen; z ij zou toch geen beslag leggen op z ij n tijd. En zij kreeg het nog wel zoo bijzonder druk, nu zij ook aan een blad zou gaan medewerken. Haar man wist dat wel is waar nog niet, maar straks zou zij het hem zeggen. Hij zou het toch ook wel mooi vinden, dat zijn vrouw zoo gewaardeerd werd. En in een verlan gen, nu reeds in zijn cogen te lezen de be wondering voor rijn ontwikkeld vrouwtje, zei ze: „Zeg, man, ik ben aangezocht om mijn medewerking te verleenen aan het blad voor Vrouwenkiesrecht. Vind je dat niet prachtig f' Hij voelde een zucht in zich oprijzen, maar Marie was op dat punt erg gevoelig, en dus zei hij enkel: „Je zult misschien nog een beroemde sohrijfster worden. Maar zou je wel zooveel tijd van de huishouding af kunnen nemen? Als Jantje straks gaat trouwen, zal je niet zooveel gemist kun nen worden." „O, dat zal best losloopen! Ik neem een flink meisje, en leer haar alles in een paar dggen. Ik krijg nu natuurlijk veel meer te schrijven, en daarom moet ik een bureau hebben. Met mevrouw Wending ben ik van middag in een paar winkels geweest; we hebben een prachtig geschikt dingetje ge zien, het past net bij de meubelen van de huiskamer. Zoolang ik geen aparte werk kamer heb, blijf ik daar on aar." „Zou je je nog vooreerst niet met de ;Wat er in CliinaJ omgaat is moeilijk te zeggen. Do „New-York Herald" heeft thans het bericht dat de Russische en de Japan- soke regcoring het eens zijn geworden over de maatregelen, die genomen worden, wan neer China voortgaat de Wangen van beide landen in Mantejoarije te schaden. Ik wordt thans nog beraadslaagd over do noodzakelijkheid om andere landen in te lich ten over de gevolgtrekkingen, die men hoeft gemaakt. Hot is waarschijnlijk, dat cde Russische mi nister van oorlog met zijn Collega te Tokio overleg zal komen plegen. Wat hiervan debedoeling is en waartoe ©en en ander leiden, moetr is ons voorloopig nog niet duidelijk. De vergiftigde taart. Voor den Hoogen Raad is gisteren gepleit in de bekende zaak yan de vergiftigde taart, welke door J. J. B., winkelier en ontslagen gemeentebode te Hoorn, aan den marktmeester W'. Maifeus was gezonden, teneinde dezen te vergiftigen, met het ge volg intussoken dat: niet Markies die van de taart niet had gegeten doch diens vrouw wa-s overleden, terwijl het dienst meisje ernstig ongesteld was geworden. De rechtbank te Alkmaar had den requirant veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens doodslag op de vrouw van Markus en wegens poging tot moord op Markus zelf. Het hof te Amsterdam, dit vonnis ver nietigend, overwoog dat 't in kalm overleg tot stand gekomen opzet:van beklaagde om moord te plegen niet alleen betrof den be oogden dood van Markus, doch ook den werkelijk ingetreden dood van diens vrouw, daar hij stellig bon verwachten, dat zij oclk van do taart zou eten.Mitsdien werd de requirant veroordeeld wegens moord en poging tot moord tot levenslange gevange nisstraf. Mr. Van Nieukerken, advocaat te Am sterdam, ontwikkelde tegon 's liofs arrest een tweetal cassatiemiddeien. Ten onrechte was beklaagde aansprake lijk gesteld voor het niet door hem gewilde gevolg. Wel huldigt de Hooge Raad de leer van het voorwaardelijk opzet, maar in dit geval heeft beklaagde eerst bij zijn laatste uitvoeringshandeling aan de vrouw, van Markus, gedacht. Toch neemt het hof den voorbedachten raad aan ten aanzien van die vrouw, zonder den voorwaardelijk voorbe dachten raad te haren aanzien bewezen te verklaren. Het rrest immers motiveert niet, dat ook te haren aanzien een plan om haar te dooden door beklaagde was ge vormd. De voorwaardelijk voorbedachte raad is dan ook door geen enkel bewijsmiddel be wezen. In de tweede plaats hield de verklaring van beklaagde, dat hij vroeger wel had op- gomerkt, dat de vrouw van M&rfcus thuis veel had in te brengen, volgens pleiter een ongeoorloofde meening of gissing in, waar op het hof geen recht had mogen doen. Conclusie O. M. 23 dezer. Kantongerecht te I)elf£. De kantonrechter te Delft veroordeelde: N. A. B., te Leidschendam, en A. V. te Zoetermeer, wegens een straat van verbo den zijde met voertuig berijden, elk tot een gulden boete of een dag hechtenis; H. J., te Leiden, wegens op den openbaren weg liedjes zingen, tot een gulden of een dag; W. T. v. 'd. H„ te Leiden, wegens overtre ding tramwegreglcmenfc, tot een gulden of een dag; J.W., te Zegwaard, wegens na zonsondergang rijden met rijwiel zonder licht, tot een gulden of een dag; A. v. .d. B., te Zegwaard, wegens een weg op ver boden wijze berijden tot f 1.50 of een dag. Slanrlemsche Rechtbank. Deze rechtbank veroordeeldeJ. van der V., arbeider te Leimuiden, wegens mis handeling, tot een week gevangenisstraf; J. de D., tapper te Hillegom, wegens mis handeling, tot twee gulden boete of vier dagen hechtenis; B. J. van U., schipper te tafel of mijn bureau kunnen behelpen, Ma rie? Zoo'n groote uitgave opeens kun nen de'financiën haast niet lijden." ,,Ik heb het bureau noodig en het is erg goedkoop. Tachtig gulden. Mevrouw Wen ding vond het ook heel billijk voor dien prijs, 't Is nu trouwens al gekocht en het wordt morgen bezorgd. Over het geld be hoef je geen zorg te hebben, want met lezingen en artikelen schrijven verdien ik in korten tijd wel zooveel. Rudolf zei niets meer. Marie kon zich niet begrijpen, dat hij ontstemd was om haar weigering. Had zij dan niet het recht, te leven voor hetgeen haar belang inboe zemde Zij kon zich toch niet eeuwig met de huishouding bezighoudenHet leek haar soms toe, dat Rudolf nog heb ouderwetsche begrip huldigdede vrouw behoort in de huishouding alleen haar genoegen te vin den. In hun engagementstijd had het haar toegeschenen, of zij elkaar goed begrepen. Hij had toen toch ook dikwijls beweerd, haar streven zoo mooi te vinden. En mooi was het, te weten, voor den alge me enen vooruitgang te strijden. Zij zou zich nu niet door een gril van haar man tegen laten houden. En wat de huishouding van die schildersfamilie betrof, dat zou wel weer in orde komen zonder haar hulp. Zij zou nu maar beginnen een artikel te schrijven, 't Speet haar wel, dat zij haar man iets wei geren moest, maar was het niet zijn eigen schuld? Hij mocht toch niet over haar tijd beschikken, of die geen waarde voor haar had Zij hoopte, dat er niet dikwijls zoo iets tusschen hun tweeën zou voorvallen, want 'b verlamde zoo haar werkkracht. Nu duurde het genu men tijd, vóór rij zich weer goed Leiden, wegens mishandeling, tot tien gul den boete of tien dagen hechtenisL. A. r. cL M-, winkelbediende te Roèlofarends- veen, wegens verduistering, tot een week gevangenisstraf. Vraag: Zoudt u mij ook kunnen zeggen hoe of het spreekwoord luidt: „Van de nood een deugd maken" of „van de noot ©en deun maken?" Antwoor d: Het spreekwoord luidt: „van den nood een deugd maken". Het is reeds eenigo eeuwen in onze taal bekend. De beteekenis is„uit een toestand waarin men tegen zijn zin geraakt is, alle moge lijke voordeel zien te halen." Zie: Stoett, Nederl. spreekw.-boek en Ned. Wbk. III koL 2447. De uitdrukking „van de noot een deun maken" hebben wij niet kunnen vinden en is ons niet bekend. Vraag: Zoudt u mij ook kunnen zeg gen, waar ik mij moet vervoegen om werk te kunnen krijgen bij de aanstaande Elec- trische Tram-Maatschappij? A n t woord: Aan het bureau op dc Hoogewoerd. V raag: Mededeelende den uitslag van do plaats gehad hebbende kerkelijke ver kiezing, vermeldt u wel hoeveel stemmen de afzonderlijk gestelde candidaten der kiesvereeniging „De Ned.-Herv. Kerk1' en die van de Vereeniging van Vrijzinnig-Her vormden verkregen, doch niet hoeveel stemmen de gezamenlijk gestelde candida ten der beide kiesvereenigingen kregen, evenmin de vier afzonderlijk gekozenen. Waarom deelt u wel de eene helft van den uitslag der verkiezing mede, terwijl u de andere verzwijgt? Wat mag daar de reden van zijn? Antwoo rd: Wij gaven alleen de voor naamste cijfers van den uitslag, zooals wij die van de commissie voor de verkiezingen, op ons verzoek, ontvingen. De nadere bij zonderheden kunt u in het Predikbeuxten- blad van j.l. Zaterdag vinden.. Een poosjo geleden werd gevraagd naar den kooktijd in kranten. Wij kunnen thans een lijstje geven van don tijd, welkej i gerechten eerst op de kachel, petroleum- of gastoestel moeten koken, en van don tijd, waarin zij in kranten daarna gaar worden. Voorkooktyd. Ia kranten. Rijst: 3 a 4 m. 1 uur. Havermout: 2 a 3 m. 3A uur. Griesmcol 2 m. uur. Boekw. grutten: 3 m. Vi uur. Macaroni 3 m. 1 uur. Gort met rozijnen 5 a 10 m. 3 uur. Boon en of erwten15 a 20 m. 3 uur. Wortelen: 10 m. 17s uur. Zoeto appelen 10 m. 17s uur. Gedroogde vruchten 10 m. 17s uur. Hutsjpot: 15 m. 2 uur. Stamppot zuurkool 1 u. 1 uur. Rijst mot rhabarber 5 m. 1 uur. Eerst op kachel of toestel voorkoken, dan do pan in kranten pakken. Men legt 3 a 4 kranten uitgespreid op «elkaar, maakt van één een prop, waarop men de pan zet. Die dient als bodem. De tweede prop wordt op het deksel gelegd en de andere kranten worden stijf om het geheel gepakt. Dit in een mand zetten is nog beter. Niet alle spijzen kunnen in kranten worden klaargemaakt; nieb de spij zen, welke vlug afgekookt moeten worden. Als men het gerecht ongaar uit de kran ten neemt, kan men het op de kachel even afmaken, als bijv. rijstebrij en havermout, welke onder roeren wat nagebonden moe ten worden. 1>© toestand van liet water in Nederland. Door de Ned. Vereeniging tegen water-, bodem- en luchtverontreiniging is in haar laatste hoofdbestuursvergadering een com missie van zes personen benoemd, tot het instellen van een uitgebreid onderzoek naar den toestand van het water in Neder land. in het gekozen onderwerp had ingedacht. Onder dezo overpeinzing had Marie haar boeken en papieren op het tafeltje uit de serre klaargelegd. Dat schoof ze in den laatsten tijd, als het in de serre te donker werd, naast de groote tafel in de huiska mer. Werd zij dan verhinderd verder te ar beiden, dan kon zij alles laten liggen, en behoefde alleen het tafeltje weggezet te worden. Maar zij had geen ruimte genoeg, om alles, wat zij noodig had, er op te ber gen. 't Zou een groot gemak zijn, als liet bureau er was. Kronenberg was naar boven gegaan, om de schriften te corrigeeren. Dat deed hij op zijn studeerkamer, nadat Marie eens ge zegd had, dat het haar hinderde bij het ver ken, als hij onder het nazien telkens met haar bqgon te praten. Den volgenden dag kwam Rudolf Kronen berg zijn vriend Van Dongen tegen. „Zeg je neemt het toch niet kwalijk, dat mijn vrouw niet komt?" vroeg hij een beetje verlegen. „Zooals ik je gisteravond 6ohreef, was het haar onmogelijk tijd te vinden. „Welneen, kerel, dat spreekt toch van zelf En over ons behoef je je niet meer ongerust te maken: we zijn al prachtig ge holpen. Toen je gisteren even weg wm, kwam er een telegram, dat een nichtje van mij zou komen, om de zorg voor de kinderen op zich te nemen. Zij kwam nog met den laatsten trein. Nu gaat 't best. Mijn vrouw tje heeft nu volkomen rust, want de klein tjes zijn dol op Margo. Kom je nog eens gauw aanloop en? Ik ben nu vrat gehaast, want er zou iemand komen, om mijn atelier te zien.'4 Tot leden dezer commissie werden bo noemd de heeren H. A. Aalderink, Gronin gen; J. C. H. Fischer, Apeldoorn; B. J. Gelder, Apeldoorn; D. A. v. Heyst, Sche« veningen; dr. G. Romijn, 'a-Hertogen bosch, en J. E- Scholten, Groningen. Geldloening van 40 millioon De Minister van linanoiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het hem is gebleken, dat de moeilijkheid, welke alom ondervonden wordt met de plaatsing van wat de Engelschen noemen gilt-edged securities, en met name van eerste klasse staatsfondsen tegen een koers waarin de zeer bijzondere waarborgen, welke zij aan de houders aanbieden, in zoodanige mate tot uitdrukking komen als men zulks tot dusverre gewoon was, door hem eeniger- mate is onderschat. Onder deze omstandig heden acht de minister het wenschelijk dat hij bij onderhandelingen over plaatsing der leening over meer vrijheid van bewe ging beschikt dan de wet hem laat door heb rentetype op een bepaald cijfer vast te leggen. Hij heeft daarom voorgesteld hem die meerdere vrijheid van handelen te verleenen door te bepalen, dat de nominalo rente in plaats van 3^ pCt. ten hoog s t e 4 pCt. zal bedragen. Heteedsvraagsfcuk. De Memorie van Antwoord is versohenen nopens het wetsontwerp tot voorziening in de bestaande onzekerheid ten aanzien van den vorm, waarin eeden, beloften en beves tigingen moeten worden afgelegd. Na een toelichting van het arrest van de:. Hoogen Raad van 23 Mei 1910, betoogt de minister van Justitie, dat het ontwerp het karakter van een uoodwet moest hebben, en dat het in de g-guyen omstandigheden niet geoorloofd was verder te gaan dan deze drie punten: het a ststellen van een eeds-v formulier voor hen, die niet tot eenig kerk-1 genootschap behooren, het geven van een regeling omtrent de eedsverpliohting voois zoodanige getuigen, en het vaststellen van een eedsformulier voor hen, die wel tot* eenig kerkgenootschap behooren. Overweging van het Voorloopig Verslag heeft .echter den Minister de overtuiging ge schonken, dat ongewijzigde handhaving van het ontwerp niet bevorderlijk kan zijn aan de spoedige tot-stand-koming van de meest dringend noodige voorziening ten aanzien van het hoofdpunt, n.l. de vaststelling van het formulier van den eed. Om deze reden wordt thans een gowijzigd ontwerp van wet aangeboden waarin niet voorkomt al datgene wat in het oorspronkelijke wetsont werp was opgenomen omtrent de eeosver- plichting. Dientengevolge is ook in de con siderans een wijziging aangebracht. Beperkingder vacoinatie. De Minister van Binnenlandsohe ZakV^ betoogt in de Memorie van Antwoord nopens de voorgestelde wijziging van des wet houdende vooorrieningen tegen besmet telijke ziekten, dat het gebiedend noodza kelijk was om aan de bezwaren van zuiver medisoken aard tegen de verplichte vac-, oinatie aandacht te schenken. Indien de overheid een dwang, zij het ook langs indi- recten weg, als ten deze bestaat, aan do burgers oplegt, is het haar plicht bedacht te zijn op ondervanging van ernstige be zwaren, die sommigen aan den lijve kunnen ondervinden tengevolge van dien dwang. Het bestaan van de hier bedeelde bezwa ren kan voor den Minister niet twijfel achtig meer zajn na do reeds in de Memorio van Toelichting vermelde erkenning van den Centralen Gezondheidsraad dat som mige ziekelijke aandoeningen en stoornis sen het uitstellen van dc vaccinatie beslist noodzakelijk kunnen maken. Naarmate di©' gevallen inderdaad minder in aantal zullen blijken te zijn, zullen de gevolgen van het- wetsontwerp beperkter en zullen daarmee- de de in het Verslag ontwikkelde beawaren tegen 't ontwerp van geringer beteekenis worden. Kronenberg was zóó blij, dat de vriendei hulp gekregen hadden, ondanks do weige ring van Marie, dat hij hot, thuis komende,, direct vertelde. En op zijn herhaald aan dringen beloofdo Marie hem eindelijk, bin nenkort een bezcek aan de zieke te zullen brengen. Zij zond h#=t \*el lastig, dat haar man er zoo op gesteld was, maar om hem met telkens iets te weigeren, gaf zij toe, ofschoon de Van Dongens haar zeer onver schillig waren. Een paar dagen later ging zij dan ook een visite maken. Het nichtje, een blond, eenvoudig gekleed meisje, met groote hel derblauwe oogen, ontving haar. Met de pa tiënte ging het heel goed en omdat de dok ter het goedkeurde, dat zij een enkelen keer bezoek ontving, ging Marie een poosje bij het ledikant zitten, om de zieke een weinig gezelschap te houden. AI heel spoe dig verklaarde zij niet langer te kunnen blijven, maar zij beloofde binnenkort eens terug te zullen komen, als zij ven mmst© tijd kon vinden. Met Margo van Dongen, die haar uitliet, wist zij het gesprek neg even op do vrouwenbeweging te brengen. „Zou u misschien lid willen worden van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, juf-, frouw Van Dongen?" vroeg zij. „Ik weet zoo weinig van die Vereen:g?ng af, mevrouw, dat ik wel ontkennend inoct} antwoorden." Mario was ten hoogste verwonderd, dat. iemand zoo achterlijk kon zijn daar niets van te woten en het dan nog ronduit t# durven bekennen. (Wordt vervolgd.).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5