VROUWEN EN SPORT. Aal of paling. De koningin van Italië. Over de grootte en de kracht der golven mijn weg alleen wel vinden kan en dat het voor ons beiden beter is elkaar niet terug te zien." Den volgenden dag nam Jean het boek „De wraak der jonkvrouw" uit den handel terug. Hij heeft Germaino nooit weeïge* zien en nooit weer iets van haar gelezen. In de Yereenigde Staten wekt een waar schuwing, door dr. Allan Dudley Sargent, professor aan de Harvard-universiteit, tot de Amerikaansohe vrouwen gerioht, groot opzien. Professor Sargent beweert, dat de vrou wen, ten gevolge van het overmatig beoefe nen van sport in de laatste tientallen jaren, een abnormale lichaamsontwikkeling be reikt hebben en op het punt staan, de eigenaardigheid van haar vrouwelijke be koring te veïliezen. De sport heeft haar handen en Kaar voeten groot, haar heupen smal en haar schouders breed gemaakt, kortom... de vrouwen beginnen hoe langer hoe meer te gelijken op mannen. De kwestie, die professor Sargent opge- .worpen heeft, is belangrijk genoeg, om er cioh eens ©enigszins ingaand mee bezig te houden. In de eerste plaats is vast te stel len, of de bewering van Sargent, dat de overmatige sportbeoefening (het liahaam der vrouw, mismaakt, met de waarheid over eenkomt. Het staat natuurlijk buiten twijfel «dat de sport van aanzienlijken invloed ls op de ontwikkeling en de vorming van het lichaam. Dat is een zoo vaststaand feit, dat er niet' verdetr over gesproken hoeft te wor den. Men kan daarbij geheel buiten be schouwing laten, dat bijvoorbeeld bij zwaar- gewiaht-athleten onmiddellijke mismakingen van het lichaam voorkomen en wel door de buitensporige ontwikkeling van de schou der- en rugapderon> welke de houding van het bovenlichaam onder bepaalde omstan digheden zeer ongunstig beïnvloedt. Deze apart komt echter voor de vrouwen niet in aanmerking; doch alleen takken van sport aJs schermen, rijden, lawntennis, golf, wicl- rijfden, zwemmen, enz. Wat sommige dezer oefeningen betreft, heeft men sedert tien tallen jaren niet opgehouden op het buiten gewoon nut er van voor de ontwikkeling en de versterking van het vrouwenlichaam den nadruk te leggen. Ale professor Sargent van een overma tige sportbeoefening spreekt, moet dat cum grano sal is opgevat worden. Hij bedoelt na tuurlijk, dat de Amerikaansche vrouwen de spart beoefenen met een ijver, waarmee men zich aan de een of andere liefhebberij pleegt te wijden. Het rijden heeft zeker nog oeen vrouw geschaad, tenzij zij door val len letsel bekwam of door al te veel rijden rich blootgesteld had aan een te aanzien lijke afneming van gowioht. Over het nut en het nadeel van een ijve rige beoefening van het golf spel zijn van wetenschappelijke zijde nog geen waarschu wingen gepubliceerd. Tegen een zelfs al te ijverige golf-beoefening zal in dat op- ziaht wel moeilijk iets in te brengen zijn, Want het spel zelf is volstrekt niet inspan nend en vergt geen snelle bewegingen. Andere is het gesteld met tennis, waarbij ander zekere omstandigheden een volko men verslapping van (het lichaam kan intre den, als een harde strijd om (het een of an der kampioenschap een groot aantal par tijen eisoht. Ja, bij ijverige lawntennis- fpeelsters kan men zelfs bepaalde, zij het ook onschuldige, mismakingen van schoon© lichaamsvormen waarnemen; i&o bijvoor beeld al te dikke polsen en buitengewoon groote handen. Een geestdriftige sport- vriendin zal deze kleine onaangenaamheden echter gaarne op den k.op toe nemen, als zij daarvoor een stevige gezondheid, lichamelijke vemchtingskraohfc en d't slechts als bijzaak sportroem inruilt. Ook het wïelrijden kan, overmatig be oefend, het vrouwenlichaam schaden, ja, Hierbij mag de vermijding van elke buiten sporigheid zeer bijzonder aangeraden wor- ien, want hierbij (klumeo niet alleen nadee- len voor de lichaamsschoonh eid, maar voor al nadeelen voor de gezondheid optreden, als er al te snel ot' in verkeerde houding gereden wordt. Maar dergelijke overdrij vingen komen toch betrekkelijk zelden voor en verstandige wielrijdsters weten ze wel te vermijden. Aldus komt men tert de conclusie, dat er volstrekt geen aanleiding bestaat zich bij zonder op te winden over de waarschuwing van professor Sargent met betrekking tot de sport. Iedere buitensporigheid schaadt, niet alleen op sportgebied, en een dame kan (haar gezondheid evengoed in de balzaal inboeten als bij sportbeoefening. Iedere verstandige vrouw moet het overge laten worden zich binnen de juiste grenzen te houden. Anderzijds mogen de vrouwen er zich niet van laten afschrikken, zidh de gezondheidsvoordelen van een ijverige sportbeoefening ten nutte te malken. Het is immers beter, als in enkele gevallen overmatige sportbeoefening nadeelen ten gevolge heeft, dan dat vele duizenden vrou wen en meisjes in lichamelijke werkl los heid volharden uit vrees, dat zij een deel harer vrouwelijke bekoorlijkheden zullen verliezen. P. Br. Moll sohreef in „De Veldpost:" Veel is er geredetwist over de vraag of aal dezelf 'j visoh is als paling, dan wel, of het verschillende soorten zijn. De aal zou spitser van top, bruiner van boven en geler van onderen zijn, ook vetter en ronder dan de paling. Men kwam tot deze conclusie, omdat men met het leven dezer visechen, met name met de voortplanting, nog volstrekt niet bekend was. In den Laats ten tijd züjn hieromtrent belangrijke onderzoekingen go- daan, met het resultaat, dat aal en paling hetzelfde is en dat, wat men viOeger voor aal, de mannetjes, wat men voor paling hield, de wijfjes zijn. De aal of paling dan (Anguilla vulgaris) is een echt nachtdier. Overdag verbergt hij zich in gaten cn kuilen, of kruipt in de modder; tegen den avond begint hij te „loo- pen." Als gronddier is zijn kleur donker, tot zwart toe, alleen de buikzijde is witachtig. Het voedsel bestaat uit vischjes, slakken, jonge mosselen, wonnen, insecten en ook aas. Soms vindt men z© in de lijken van honden, welke in het water drijven. In In- dië vangt men ze bij honderden in de kar kassen van karbouwen in de sa-hwas (natte rijstvelden). Voor een roofvisch beweegt hij zich lang zaam. Hij venast zijn prooi dan ook niet door zijn snelheid, dooh loert op haar van uit een schuilhoekliefst houdt hij zich ver borgen tusschen de wortels van langs het water staand houtgewas. De bek, met haak vormige tanden gewapend, is een uitste kend grijporgaan en laat eens gegrepen voorwerpen niet gauw los. Dikwijls gaan zaj door het natte gras over land naar andere wateren en worden dan wel eens voor slangen aangezien. Voor ons land is de palingivissoherij van geen gering belang; de Gaastmeer, Workum en Heeg voeren nu nog jaarlijks voor duizenden gul dens paling naar Engeland uit. Echter is er in Noord-Italië een plaatsje, dat deze streek verre overtreft. De werkelijk groot- echo inrichtingen, die men daar, te Comac- chio, heeft voor de palingfokkerij, zijn eenig op de wereld. Men heeft brakwater- moerassen tot palingvijvers ingericht door een geheel stelsel van vaarten en sluizen aan te leggen. Er zijn circa 7000 bewoners, die bijna allen met de palingfokkerij in be trekking staan. Stedelijke verordeningen dagteckenen nog uit de middeleeuwen en met de buitenwereld bemoeit men zich slechts in zooverre, als noodig is om de visch aan den man te brengen. Als de trek uit zee begint, doorgaans met Vrouwendag (2 Februari), komt er leven onder de bewo ners. Men waakt 's nachts om op de trek kende palingen te letten en tracht ze naar bepaalde vijvers te lokken met kleine visohjes. Jong en oud is in de weer en iedereen is vol actie. Dat duurt tot einde April; de sluizen worden dan gesloten en op geregelde tijden wordt nu beurteling© zee- en Po-water toegelaten. In Augustus begint de vangst, nadat een opzettelijk hiertoe ingestelde kerkdienst is verricht. Nu vangt men echter de palingen, welke datzelfde jaar zijn binnengelaten; gewoon lijk houdt men ze 5 a 6 jaar in de vijvers., Gemiddeld worden er jaarlijks 70,000 stuks gevangen, waaronder exemplaren van 1 M. lengte en een gewicht van 5 a 6 pond. Bij ons te lande trekken de palingen in October of November naar de zee om kuit te schieten; daarna sterven 'de wijfjes. De jongen, die in het volgend voorjaar een lerigte van 10 o.M. hebben, trekken van Februari tot Mei weer de rivieren op, dik wijls in zóó'n groot aantal, dat daaruit dei groote massa's in onze stroomende en stil-! staande wateren voldoende verklaard; worden. In Engeland en Frankrijk worden, zij bij millioenen gevangen cn gegeten. Op, hun tocht zwemmen zij in dichte scholen; bij-een en overwinnen een sterken stroom. Tegen palen kruipen zij op, gaan over dij ken cn dammen heen, over land, van het' eene water in het andere. De dikste palingen worden gerookt in den handel gebracht. Levend doet men ze in een kuip cn bedekt ze met een dikko laag zout, waardoor zo spoedig sterven. Daarna worden ze „gegromd", d. w. z. van de in gewanden ontdaan, en vervolgens aan stok ken geregen. Zoo worden ze opgehangen in' vaten, waarin eikenhoutspaanders smeulen. Om den luchttoevoer af te snijden overdekt men de rookvaten met zakken. In het ESysée-paBeis. Men wil zoo af en toe doen geloovcn, dat het bij officieelo recepties en feesten in hot Elyséepaleis te Parijs ongegeneerd, slor dig of zelfs ongepast zou toegaan, wat dan daaraan wordt toegeschreven, dat ten huize van don President eener do socra tische Republiek de eerbied voor de goede vormen vrijwel overbodig is. Deze meening, tot welker verspreiding de anti-republikeinen en de aristocra tische snobs gaarne medewerken, raakt kant noch wal. Integendeel, het Protocol heerscht daar en ziet nauwlettend toe, dat niemand wordt toegelaten, die niet uiter lijk aan de eischen voldoet. Zoo is het vol gende geval tor ooren gekomen, dat zich op het laatste Elysée-hal heeft voorgedaan.) Een officier, die voor het eerst op zulk een feest verscheen en van meening was, dat er een groot verschil moest betracht worden tusschen een hertogelijke reoeptie en een soirée bij den heer Tallières, h«d zidh doen vergezellen door zijn vrouw id een toilet, dat juist er mee door kon voor een vriendschappelijk onder-onsje. Maar op het oogenblik, dat het paar de salons bin nenging, werd het heel beleefd cKor een attaché van het Protocol staande gehouden, die aan mevrouw beduidde, dat zij zoo on gegeneerd niet vo >r den President kon ver schijnen. De officier maakte zich wrevelig over die tussdhenlkomst, maar kreeg ten antwoord, dat hij daarom niet behoefde heen te gaan... mevrouw had eenvoudig maar even in een nevensalon te komen, waar de officieels naaister der Elysée-bals et op ingericht was, de gebreken in het toilet te doen verdwijnen en de ongegeneerde avondkleeding vlug en r vtjes in een behoor lijk gedecollecteerd balkostuum te verande ren. Aldus geschiedde en de les heeft vruch ten afgeworpen. De President leeft in den huiselijken kring gezellig, eenvoudig, en gaat met zijn oude vrienden vriendschappelijk en joviaal om. Maar zoodra de heer Fallières offici eel of in het openbaar optreedt, weet hij, die een man van groote geestesgaven en veel wereldsdhe ondervinding is, wat hij aan zijn plaats verschuldigd is en wat hij van anderen mag en moet eisehen. Onze landgenooten zullen weldra ondervinden, welk een gentleman in alle opzichten de Fransohe President is® De op den lsten Mei geopende Dnitsche afdeeling van de tentoonstelling te Turijn. De handschoenen van een Spaanschen koning. Iedereen in Spanje weet, dat koning Al fons een tegenstander van den handschoen is en nooit handschoenen draagt. Zelfs bij de plechtige ontvangsten in Madrid of bij bezoeken in de provincie steden zal men den jongen Koning nooit met (handschoe nen zien. Zoo was Alfons XIII dan ook niet weinig verbaasd, toen hij onlangs Dij zijn bezoek aan Saragossa in een officieel ontvangvertrek een groote olie verf-schil derij zag, waarop hij met vlekkeloos wit te handschoenen stond afgebeeld. De Ko ning was zoo verbluft, dat hij den lieeren van Saragossa naar den oorsprong van deze handschoenen vroeg. Het raadsel was spoedig op even bondi ge als amusante wijze opgelost. Men vertelde den Koning, dat zijn lader op zekeren dag een heele serie olieverf portretten van zich had laten maken, die aan de stedelijke overheden van Spanje werden geschonken, om in de ambtsvertrek- ken te worden opgehangen. Toen Alfons XIII den troon besteeg, waren de vroede 'vaderen van Saragossa van meening, dat het portret van Alfons XII g. .n actueel© beteekenis meer had en dat men toch eigenlijk een portret van den tegenwoor- digen Koning in het raadhuis moest heb ben. Dooh spaarzaam als de heeren zijn, kwamen zij op het lumineuze denkbeeld op de beeltenis van koning Alfons XII eenvou dig het hoofd te laten wegschrappen en te dezer plaatse de gelaatstrekken va den jongen Koning door een braven sohilder te doen voreeuwigen. Eén ding werd daarbij echter vergeten: ie overleden vprst droeg handschoenen, terwijl zijn zoon eenmaal als beginsel had aangenomen dit niet te doen. De geschiedenis vermaakte koning Al fons niet weinig, en hij heeft den zuinigen gemeentebestuurderen van Saragossa zelfs verzocht den geschilderden Koning de wit te glacés niet uit te trekken, al zal het le vende origineel zich ook niet laten bekee- ren tot het aantrekken van handschoenen. Het vorstelijk paleis te Cettinje, waar koningin Elena van Italië werd grootge bracht, is een eenvoudig, smakeloos ge bouw, welks grootste ruimte een wapenzaal is die aan tijden van oorlogen des lands her innert. De Montenegrijnsche vrouwen heb ben geen doelloos leven: op haar schouders drukt de last van allen huiselijken arbeid. Aan den man bewijst de -<iontenegnjnsche vrouw een aan onderworpenheid grenzende achting; zij kust hem onderdanig de hand. Vorst Nikita van Montenegro, die thans de koningskroon draagt, liet zijn dochter een zeer zorgvuldige opvoeding geven. De op 8 Januari 1873 geboren prinses Yela leerde koken en wasschen, naaien en breien, maar tegelijkertijd onderwees haar vader haar in de muziek. In het teekenen en schil deren verkreeg zij groote vaardigheid en voor de muziek vertoefde zij later, op haar wensch, geruimen tijd te Dresden. Zij heeft menig oud volkslied van haar vaderland op muziek gezet. Haar gemaal zag zij voor 't eerst te Moskou en daarna leerde zij hem meer van nabij kennen te Venetic. Den Sisten October 1896 vond het huwelijk der intusschen tot de R.-K. Kerk overgegane Prinses met den prins van Napels te Rome plaats. Het jon ge paar bevond zich op een reis aan -de kust van Griekenland, toen het door den moord van koning Humbert in 1900 tot den troon geroepen werd. Sedert heeft koningin Llcna zich de liefde en aanhankelijkheid van het Italiaansche volk weten te verwerven. Zij gevoelt zich het gelukkigst bij r kinderen, de prinsessen Jolanda, Maf alia., Giovanna, en den thans zesjarigen kroon prins Umberto. De Koningin beoefent hartstochtelijk de sport; zij is een uitstekend ruiteres en een vlugge fiets rijdster, terwijl zij met zekerheid het geweer hanteert. Niettegenstaande haar groote liefde voor de dieren en in het bijzonder voor de in Italië zóózeer ver volgde zangvogels, heeft zij een voorliefde voor de jacht op pelikanen. Waar het geldt, alleen Koningin te zijn, is zij vol majesteit. Maar in haar huis houdt zij er van, bij ge legenheid het kenikenschort voor te doen en kleine koeken te bakken. De liefde voor de Koningin is vooral toegenomen, sedert zij na de aardbevings- catastrophe van Messina zoo moedig, on verschrokken en opofferend overal de ge wonden trachtte te redden, hen verpleegde en zorg droeg voor do achterblijvenden. deelt een Duitsoh natuurkundig tijdschrift het volgende mede: De grootte der golven hangt af van de sterkte en den duur van den windhaar snelheid (de afstand, in één seconde afge legd) bedraagt in volle zee elf tot vijftien meter; de vroeger dikwijls overschatte hoogte der golven op zee is niet grooter dan vijftien meteï. Wanneer de golven ech ter een vasten tegenstand ontmoeten, zoo als bij alle kitsten het geval is, en de hori zontale beweging plotseling moet verande ren in een loodrechte, kunnen de golven in de branding onder donderend geraas bij het aanrollen en stukbreken huizenhoog opste ken en buitengewone kracht ontwikkelen. Zoo Keeft bijvoorbeeld Stephenson het geweld, waarmee de golven tegen den vuur toren van Bell Rock slaan, berekend op een druk van ongeveer 18,000 kilogram op iede- ren knbfeken meter; en bij den vuurtoren op de Skerry vore-rot sen op de Hebriden bedraagt de sterkste druk drie kilogram op eiken -ubieken centimeter. Onlangs heeft de Italiaansche ingenieur Riccardo Salvadori getracht', de kracht der golven, die men niet' moet verwarren met de uitwerking der getijen, in bepaalde vor men weer te geven. Volgens zijn berekenin gen kan men de kracht, die afhangt yan de hoogte der golven, door de volgende getal len aanduidengolven van een hal ven meter hoogte hebben O.io paardekrachtvan een meter hoogte hebben ze 1.27 paardekracht en bij een hoogte van twee meter staan ze in sterkte gelijk met 7-25 paardekrackt. Golven van één meter en hooger komen aan de Italiaansche kust gemiddeld slecht» tweehonderd dagen in het jaar voor; eerst bij twee tot dirie meter hoogte echter heeft' men, wat door het internationale meteoro- logencongres algemeen genoemd wordt een' „licht o„„ogen zee." Een machinale inrichting van een paar dek r acht kost ongeveer 2500 guiden. Reed» vele jaren geleden heeft men beproefd gebruik te maken van de beweging van het water en motoren opgesleld door water gedreven, meestal bij drijvende inrichtin gen, zonder dat tot nu toe een noemens waard succes bereikt werd. De nieuwste proefnemingen op dit gebied zijn genomen aan de Youngs Pier m Atlantio City, waar de Snee Universal Wave Comp. uit New- York een loodrecht staande turbine benut tigt als krachtmachine; hiervan zijn echter nog geen nauwkeurige resultaten bekend. Dat het echter nog eens gelukken zal, ook de kracht der zeegolven op groote schaal voor de doeleinden der inensohen ten hu tl# te maken, daaraan twijfelt geen enkele technicus. LUCHTZIEKTE. Dat er zeeziekte bestaat, weten de meo* schen al heel lang. Dat er ook een lucht* ziekte is, wist men al wel sedert er ballon» waren, maar de ziekte is duidelijker aan het licht gekomen sedert de mensch aan het vliegen is. In de Fransche Academie van Weten schappen werd door een der sprekers een en ander over die ziekte meegedeeld. Dokters, die de vliegers onderzochten vóór eu na hun vlucht, stelden vast, dat de ademhaling korter wordt op een hoogte van 1500 meter. Het hart klopt sneller, maar gewoonlijk zonder te sterke kloppin gen. De vlieger ondervindt een licht gevoel van onbehaaglijkheid, dat men kan toe schrijven aan den angst, die zich onwille keurig van den vlieger meester maakt als hij zich daar verloren voelt in de eenzaam heid, en in een stilte, die slechts verstoord wordt door het geluid van den motor. Heb gegons in de ooren begint op 1000 meter. Gewoonlijk blijft het gezicht helder. Maar sommige vliegers hebben last van ware zinsbegoochelingen. Zoo zag een hun ner op een van zijn vluchten voortdurend rechts naast zich den toren van de Notre- Dame te Parijs, hoewel hij daar verschei dene honderden kilometers vandaan was, en er van luchtspiegeling geen siprake kon zijn. Boven 1500 meter voegt zich bij den angst een gevoel van koude en vermoeid heid, waarvan de mate afhangt, van de te rugkaatsing der zonnestralen, en van de inspanning van den geest. Bij de daling voelt de vlieger een sterke

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 12