§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Kunst, letteren, enz. FEUILLETON. E@ei moderne vrouw. N«. 1570T Yrijdag 5 Mei. A0. 1911. LEIDSCH DAG-BLAD PRUS DEB ADYERTENTIEN: Van 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer /AH}. Orootere letter» naar plaatsruimte. Kleine adrertentUn Tan 80 woorden 40 Cents eontanti elk tiental woorden meer 10 Cent». Voor het inoaeseeren wordt0.05 berekend. PRIJS DEZER COURAUT: Voor Leiden per week 9 Cent»; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gerestigd zijn 1.30. Franco per post 1.65. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeen© kennis, dat door JACOB DOMPELING Jr.t melkslijter, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcohol-vrijen drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop, in den win kel van het perceel Wagenstraat No. 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJ SELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Mei 1911. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden^ Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet», Brengen ter algemeene kennis, dat door PAULUS VAN DER PLUYM, koopman, wonende te Leiden, een verzoekschrift is in gediend, om verlof voor den verkoop van aLcoibolhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het perceel 5do Groenesteeg no. 89. Burgemeester en Wethouders voornoemd' N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Mei 1911. Leiden, 5 Mei. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 Mei 1911, benoemd tot onderdirecteur bij het Koninklijk Kabinet van munten, penningen en gegraveerde steenen te 'a-Gra- venhage, dr. M A Evelein, thans conserva tor bij het Rijks Museum van Oudheden te Leiden, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit laastgenoemde betrek king. Voor het akte-examen I. o. is té Haar lem geslaagd de heer W. Moene, van Lei- don. De heeren C. J. van der Lelie, klerk ter secretarie alhier, en C. van Rijn, amb tenaar ter secretarie te Bodegraven, zijn geslaagd voor hét schriftelijk gedeelte voor het examen voor gemeente-secretaris of ambtenaar ter secretarie, afgenomen, van wege de Nederlandsehe Verecniging voor Gemeentebelangen De geslaagden zijn leerlingen van den heer K. de Haan, commieg ter secretarie alhier. Namens rijn principalen is door den heer A L. Verhoog, architect te Sassen- heim, het bouwen van een vergadetrzaal aan het gesticht „Bloemeudaal," te Loosdui- aen, opgedragen aan de heeren H. Kors- wagen en A Harte velt, aannemers te Lei- dea, en het verbouwen van het café van den heer B. Bergman, aan den Warmon- derdamschen weg te Sassenheim, aan de heeren gebrs. Ransdorp, aannemers te Lisse. Het in de maand Juni a s. te houden onderzoek van verlofgangers der militie te land zal geschieden: te 's-Gravenhage op 7, 8, 9, 13 en 14; Delft op 16 en 17; Rot terdam op 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 14 en 16; Schiedam op 17; Leidon op 20 en 21 en Dordrecht op 7 en S Juni. De algemeene jaarvergadering van den Provincialen Bond van R.-K. Kiesvereeni- gingen in Zuid-Holland is bepaald op Zondag 28 Mei a. s., op een nader te be palen uur en plaats te 's-Gravenhage. Aan de beurt van aftreding zijn de hee ren Joh. Koot, Rotterdam; F. A. Moerel (penningmeester), Oudewater, en H. W. Spendel (secretaris,) Leiden. Aangenomen ia het beroep naar de Geref. Kerk te Rotterdam door ds.G. Els- hove, te Bodegraven. De Koningin-Moeder heeft door het zenden van een bloemkrans naar het paleis te Bueckeburg doen blijken van Hare deel neming in het overlijden van den vorst van Sohaumburg-Lippe. Hertog Johan Albrecht van Mecklen burg, regent van Brunswijk en de hertogin, die thans ten' paleize Het Loo de gasten zijn van de Koningin, zullen van 9 tot 11 Mei a.s. komen logeeren bij do Koningin- Moeder te Haren paleize in het Lange Voorhout te 's-Gravenhage. Het hertogelijik echtpaar koint Dinsdag 9 Mei tegen 'b middags 6 uren in de resi dentie aan en zal Donderdag den llen 's morgens weder vertrekken. Bij het visscherij-examen te 's-Graven hage zijn geslaagd als stuurman op zeilzee- visschors vaar tuigen de heeren A D. Ver baan en O. Verbaan, te ScheveningenH. v. d. Bent, te Katwijk, en A. Hazenoot, te Noordwijk. De opper-ceremoniemeester maakt in de St. -Crt. bekend, dat het Hof. ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van twee weken, ingaande op Zaterdag 6 dezer, wegens het overlijden van Z. D. IJ., Albert George Vorst van Sohaumburg-I ip- pe. Een bekend filanthroop is gisteren te Zeist overleden, n.m. de heer J. Ph. Ittman Jr. Hij bereikte den ouderdom van 77 jaar. Voor de heer Ittman naar Zeist ging, was hij ingezetene van Den Haag, waar hij zich vestigde na een werkzaam leven te Rotterdam. In die stad kan op veel goeds gewezen worden, dat door den overledene tot stand gebracht is. Hij was daar de eigenlijke grond legiger van de stichting „Eudokia", dat rijn oorsprong vond in de villa van de ge storvene Schoonenberg" aan den Westaee- dijk. Later toen het werk voor het echtpaar Ittman te machtig werd, vormde zich een verecniging die de oprichting van „Eudo kia" bevorderde. Zijn villa Schoonenberg'vergaf de heer Ittman toen voor Zendingsschool aan de NedL Zendingsvereeniging. Zaterdag zal de teraardebestelling plaats hebben, om ll£ uur van het sterfhuis. (Ned.) De gemeenteraad ran Utrecht heeft gisternamiddag op voorstel van B. en Ws. aan den heer J. E. Fischer, niettegen staande deze in dit jaar den 67-jarigen leef tijd bereikt, toestemming verleend nog tob einde zomenracantie 1912 de betrekking te mogen blijven waarnemen van directeur der H. B. S. met 3-jarigen cursus voor jongens en daaraan verbonden Handelsschool. Tot nu toe genoot de leeraar in het Duitech aan het gymnasium te Gromngen een traktement van f 2000., B: en Ws. stel len voor, het met ingang van 1 Sept. a. e. te bepalen op f 1700. De (heer T. Meyer, vroeger te Zwolle, thans tijdelijk werkzaam bij het hoofdbe stuur van posterijen en telegraphie, zal ter beschikking worden gesteld van den gou verneur-generaal van Indië, om te worden benoemd bot referendaris hij het departe ment van gouvernementsbedrij ven in Ned.- Indië, afdeeling posterijen, telegraphie en telephonic, ter standplaats Batavia. De minister van koloniën heeft den heer G. Boele Wieling ter besdhikking van den gouv.-generaal van. NedL-Indië gesteld, ten einde te worden benoemd tot adspirant- technisdh ambtenaar bij den radio-telegraphi schen dienst van den post-, en telegraaf- en telephoondienst daar te lande. KATWIJK-AAN-ZEE. Van den voerman A. Kruyt, alhier, is, terwijl hij zich te Sas senheim bevond, een paard doodgevallen. Het dier had een waarde van f 600. SASSENHEIML Tot onderwijzer aan de R-K. jongensschool is benoemd de heer W. Beijer, te Zeist. WADDINGSYEEN. Tot lid van den Raad (vacature-G. Alblas) is met 239 stem men gekozen de hèer Joh. Albers (lib.). Op den heer Joh. Yisser (chr.-hist.) waren 155 stemmen uitgebracht. „Pro en Contra," over lichaamsstraf. Voor het vraagstuk van de lichamelijke tuchtiging op school heeft de leider der Hollandia^-drukkerij een verdediger gevon-» den in den heer J. J. Lamers, algem. secre taris van den Bond van NecL Ond. en Re dacteur van „De Bode,'' te Amsterdam, en een bestrijder in den heer Ph. v. d. Yos, algem. penningmeester van den Bond van Ned. Onderwijzers te Amsterdam. Heel gelukkig lijkt ons dit Pro en Contra niet. In de eerste plaats omdat de plei dooien minder tegenover dan wel naast elkaar staan. De bestrijder van de lichame lijke straffen zegt in den aanvang reeds! Meer dan iemand overtuigd, dat struike len en vallen in deze (lichamelijke straffen) gemakkelik zijn, zou ik mij zekor niet voor dit pleidooi hebben 'laten vinden, indien het had moeten betekenen een verdediging van het openlik en wettelik verbod om lichaams straffen in de school toe te passen." In zijn verder betoog spreekt deze „be strijder" in goedkeurenden zin over een paar voorvallen uit het schoolleven hem be kend, waarin lichamelijk werd gestraft, ter wijl we weer elders lezen: „Is de onthouding van lichaamsstraf den onderwijzer eenmaal gewoonte geworden, dan zal hem blijken, dat hij het ook zonder de lichaamsstraffen wel klaren kan, zoo als velen het ook doen enmet succes doe n." Doch juist overdenken we deze tegen strijdigheid als we weer opnieuw het om- gekéetrde van het voorafgaande lezen in de griffe erkenning, dat de schrijver genoeg kind is van zijn tijd om zichzelf in de prak tijk ontrouw te achten aan de leer, die hij verkondigt. inderdaad deze contra-schrijver is maar zoo-zoo I Nergens breekt zachtheid voor het. kind, een ruim begrijpen door. Yoegt men ons toe dat een veeljarige scliool-praktijk deze gevoelens doodt, dan zouden wij geneigd zijn dit te willen weer spreken, althans wat betreft het onderwijs- gilde buiten Amsterdam. Dezelfde' £o-n van den bestrijder ken merkt het pleidooi van den voorstander. Het volledig misdadigerstype ziet deze heer Lamers dikwijls in het zeer jonge kind. „Kinderen van 6 en 7 jaar die liegen met een vasthoudendheid, die den meest volle- digen tuchthuisboef zou beschamen, zonder eenig ander doel dan om te liegen, zich interessant te maken of i$ts dergelijks, zijn volstrekt niet zoo'n groot© uitzondering." Bij deze zienswijze, betreffend den kin- deraard, hoeft inderdaad een pleidooi voor lichamelijke straf niet te verwonderen. Deze pleitrede is bovendien vooral geba seerd op de betrekkelijkheid dat lichame lijke straffen minder wreed zijn, dan voort durend schoolblijven, enz. „Als alle onderwijzers, die in Amsterdam lichamelijke straffen toegepast hebben, werden ontslagen, dan zat Amsterdam op het oogenblik zonder," meent de sohr. Waaruit onze indruk van de Amsterdam- sche onderwijzen^ nu juist niet wordt ver hoogd. Deze Hollandia^uitgave zal dunkt me, geen enkel ter zake oordeelkundige, wiens opinie was, dat lichamelijke straf een be wijs van incompetentie, een openlijke er kenning van paedagogische onmacht is, aan het wankelen brengen. Onze oud-stadgenoot mr- 'J. J. van Bol huis en de heer H. Visser hebben gister avond ten gevolge van een soort uitdaging, gedaan in polemiek, op een Haagsche ver gadering gedebatteerd over vrouwenkies recht Of de bestrijdend van het vrouwenkiesrecht, zocals de Bond dit zich voorstelt, ovéertuigd werden door mr. Van Bolhuis' rede, blijkt ons niet- Aan zijn bestrijding wist deze eefn plei dooi te verbinden voor het vrouwenkiesrecht zooals do Bond dit in beginsel beleid/k Do deerde druk van Brusse's „In de nacht- huurt" is verschenen. De inhoud van dit sckotsenbundeltje bestaat uit: „Joden-bekee ring", „Zangeresjes", „Zieltjes-visschen", „Een schilder op zoek naar modellen." Al deze schetsen spelen in en om' de Zandstraat, de naargeestige aischuWelijke huurt, die thans door hot verrijzen van een nieuw Stadhuis tot verdwijnen is gedoemd- Brusse was cr in thuis als geen. Mooi schrijft hij er van, (in Joden-bekee- ring), do stad Rotterdam in veelkleurig beeld oproepend; de werklui die naar huis gaan, de heeren en dames handschoenen aanstrij kend, voorzichtig stappend met hun glim- schoenen, langs en over plasjes heen, gaand naar een concert, het hecle avondlijke Rok. terdam waarin de Zandstraat nog leeg ligk Want daar begint de volle fleur pas in den nacht- De menschen zijn er niet slape-. rig ongewoon: de nacht daar is hun dag.; Het is een mooi boekje, dat -van veel karakteristieks vertelt, Het is van Brussa Dit zegt genoeg. f Uitgave: W« L. en J. Brusse. kf Harden tcont van geheel ander oordeel te zijn, dan de overige Duitsche pers, wat betreft Louis Bouwmeesters spel. Hij prijst Bouwmeester zeer en betreurt dit, dat hij in 't tulpenlandje bleef en niei, naar Europa kwam. Yor een-icing „Het Bilderdijk1 M u s e u m." Op de onder leiding van Prof. Dr. G., Kalff, voorzitter, te Amsterdam gehouden r jaarvergadering der Verecniging heeft do. secretaris, de heer J. F. M. Sterok, verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Door het rijkssubsidie is het bestuur in staat gesteld ©enige belangrijke handschriften aan te koopen o.a. de samenspraken in heft Fransdb en Hollandsch door Bilderdijk voor Koning Lodewijk Napoleon opgesteld, om beter onze taal te leeren spreken. Ver der werden aangekocht een teekening van Bilderdijk in potlood, een gericht op Cux- haven, benevens een 8-tal brieven. Een der vrouwelijke afstammelingen heeft een aan tal stukken uit haar familie-archief aan? het Museum in bruikleen afgestaan. Ook werden gesoh-onker ontvangen van de liec- ren R. W. P. de Vries, S. W. F. Margsk dant en S. J. A. Meersman^. Een brief van Luther. Voor den beroemden brief van Luther,; na de Rijksdagzitting te Worms geschreven aan Karei V, is te Leipzig op een veiling f 60.000 betaald. Door Pierpont Morgan na.-» tuurlij'k 1 De bibliotheek van „I wan de Verschrikkelijke/' In het Kremlin te Moskou zijn onlangs onderaardsche gangen ontdekt, waarin men de bibliotheek van „Iwan de Verschrikke- lijke" heeft gevonden, die bij den brand ia. 1551 als verloren geraakt werd beschouwd» Ze bestaat uit oorkonden in liet He- Breeuw sch, Grieksoh en Latijn. Wij ontvingen heden ter recensie: D. v. d. Zee: „Arbeidswet 1911". Uitg. T. Hameer, Gorkum. J. E. Heidema: HandL berekening, kor ting, aankoop, voederstoffon, enz. Dr. D. C. Hesseling: Uit Byzantium en Hellas. Uitg. H. D. T jee uk Willink, Haar lem. Hans Martin: „Danseresje." Uitg. W. I*> en J. Brusse, Rotterdam. „Jeugd," aflevering 5. „De aarde en haar volken," aflev. 5. TclcgraSsch weerbericht. Hoogste barometerstand 774.6 te Hor ba; laagste 751.5 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 6 Mei: Meest matige westelijke tot noordweste< lijken wind. Halfbewolkte lucht. Waarsdbiijrt-' lijk droog weer. Koeler temperatuur. i) Dr. Rudolf Kronenberg wuifde nog even tegen rijn jonge vtouw, die hem voor het raam stond na te zien, en liep toen vlug de stad in. Hij was nu ruim een week hier in G., waar ihdj benoemd was als leeraar in de V13' en natuurkunde aan ihet gymnasium. Yóór dien tijd was hij verhonden geweest aan de burgerschool te K. Een half jaar geleden was hij getrouwd met Marie van voorthuizen. Hot jonge vrouwtje, dat uit Amsterdam afkomstig was, had het stadje ni-.fc prettig en veel te stil gevonden, zoodat de benoe- mmS van den doctor aan 't gymnasium te G. een ware uitkomst was. Het verhuizen zoo kort na het trouwen was wel een bezwaar gev-eest, maar gelulkkig was die drukte al weer achter den rug. Hier, in G., zou het zijn vrouwtje wel ter bevallen, dacht de doctor, terwijl hij de drukke straten voortliep. Hij glimlach- hij de gedachte hoe gelukkig rij samen *aren. t Was altijd een illusie van hem geweest, een vrouw te hebben, clie flink ontwikkeld e5-s; geen popje, om mee te spelen, maar die al zijn gedachten zou kunnen be- K^Jpen. En in Marie had hij zoo'n vrouw gevonden. Vóór het trouwen had zij hem e wat bang gemaakt door haar bekente- Hff'i no°it iets in de huishouding i'" omdat zij altijd nog studeerde, maar yir moeder had gezorgd voor een meid, die J zelf al een paar jaar had gehad, en nu ging het uitstekend. Het eenïge, waar hij nog niet volkomen gelijk met Marie over dacht, was de vrouwenbeweging. Als rij daar over begon, kon zij zoo overdrijven, volgens zijn oordeel, dat hij haar geen gelijk kon geven. Dat hinderde evenwel niet, want tot een ernstig verschil kwam het na tuurlijk nooit; en een klein kibbel partijtje was wel eens aardig, omdat de verzoening er dadelijk op volgde.. Toen Rudolf Kronenberg van- zijn werk thuis kwam, stond zijn vrouw met een ver heugd gezicht hem te wachten. „Zeg, Rudolf, raad eens wie ik gezien heb V' riep zij hem al in de gang tegen. „Hoe zal ik dat nu raden, kindje? Een oude bekende van ons?" „Van mij wel, van jou niet; daarom zal i'k het je maar zeggen: mevrouw Randsma, uit Amsterdam. Je weet wel, die zoo dik wijls voor vrouwenkiesrecht spreekt." „O ja; ken je die?" „Ik ben een tijdlang penningmeesteresse geweest van de afdeeling in Amsterdam en mevrouw Randsma is daar voorzitster. "Wij kwamen vanmiddag elkaar op straat tegen. Zij moest hier bij het afdeelingsbestuur rijn en toen zij bemerkte, dat wij hier nog zoo (kort woonden, beloofde rij, me morgen aan enkele dames voor te steUen. Yindt je dat niet aardig van 'haar, Ru ?"- „Zeker, ik ben Blij, dat wij hier zoo gauw in de kennissen zullen (komen, vrouwtje. Woensdagmiddag hebben een paar collega's plan met hun dames hier een bezoek te brengen. Dat komt jou toch ook wel goed uit, Marie?" ,Heel best, hoor! Ga je nu mee in de serre ritten f 't U heerlijk/7 Den volgenden dag zou Marie aan het be stuur van de afdeeling van de Yereeniging voor Vrouwenkiesrecht worden voorgesteld. Zij genoot bij het vooruitzicht weer ver gaderingen hij te kunnen wonen. Mevrouw Randsma scheen wel in zeer gunsfcigen zin over haar gesproken te hebben, want toen rij na afloop van de bestuursvergadering aan verschillende dames werd voorge steld, werd rij als een oude bekende be groet. In den loop der week kwamen verschil lende collega's van Rudolf met hun echt- nooten hun eerste visite maken.; en dan moest Marie er telkens aan deiiken, dat de conversatie met geestverwanten toch on eindig interessanter en aangenamer wae. Men wist dan dadelijk wat men aan el kaar had: men zat niet zooals vreemden tegenover elkaar. Tegen Rudolf maakte zij die opmerking ook. „Maar dat is toch heel natuurlijk; vrouw tje! Met de vrouwen van de collega's heb je niet zooveel aanknoopingspunten als met de leden van die Yereeniging, met wie je ten minste altijd over het doel kunt spreken." Mane kon daar niets tegen inbrengen. Ru 'had ook wel gelijfk, maar 't was haar, of de sympathie voor die andere dames nooit zou komen, nu rij dat verschil zoo had opgemerkt. Nadat zij ongeveer drie maanden in G. woonden en met verscheidene menschen hadden kennis gemaakt, had Kronenberg, op een middag, dat hij van het gymnasium kwam, een ontmoeting, die hem bijzonder veel genoegen deed. Yoor de uitstalling van een kunsthandel cag hij een heer staan met een bruinen baard en knevel, een grooten, slappen hoed op, de handen diep in de zakken van zijn jas. Kronenberg bleef even staan, weifelde of hij wel goed zag; maar toen de heer zich omdraaide, en zij elkaar beter konden zien, was er geen twijfel meer mogelijk. „Wel, (kerel, Herman, ik zou je haast niet herkennen met je grooten baard. Hoe gaat het je?" „Heel goed, en jou? 't Doet me heel veel plezier je eens weer te zien, Rudolf. Hoe kom je hier in G. Waar hang jo tegenwoor dig uit, zeg?" „Wel, hier in de stad! Zooab je riet, kom ik met een berg correctie onder den arm uit het gymnasium. Je weet toch, dat ik hier benoemd ben als leeraar?" „Dat wist ik niet, anders had ik je wel eens opgezocht. Wij wonen hier al sedert een halfjaar, maar nu ben ik een poosje uit de stad geweest, om indrukken op te doen. Mijn vrouw gaat 's zomers altijd mee, maar de kinderen waren een beetje onge steld, zoodat ik alleen op stap ben geweest. Hé ja, en jij bent ook getrouwd, hé? We zaten net in den verhuisrommel, toen je (kaart kwamdaardoor had ik er bijna niet meer aan gedacht. Nu, heb je een lief vrouwtje gevonden? Je wa.g vroeger altijd erg kieschkeurig. Geen meisje was je haast mooi genoeg; wee.t je het nog?" „Of ik! Maar ik ben toch in zooverre wel bekeerd, dat ik ni©t meer zooveel op het uiterlijk let als vroeger; ofsdhoon >k me nog niet kan voorstellen, hoe sommige mannon zulke leelijke vrouwen kunnen ne men. Neen, mijn vrouwtje heeft een heel lief kopje.; maa? wat ik nog meer ftp prijs stel, is, dat rij zoo verstandig en ontwik keld is. 't Is zoo'n genot alles met je vtouw te kunnen bepraten. Je moet eens gauw met je vrouw ons komen bezoeken! Zijn je kinderen weer beter? Je zei daarnet,, dat rij ziek daren geweest." „Ze zijn nu gelukkig weer hersteld en maken leven voor tien. Een meisje en eeni jongen, zooals j e weet. Wij mogen ze toch' meenemen? Mijn vtouw laat ze niet graag alleen bij het dienstmeisje." „Natuurlijk. Ik ben al verlangend jo kroost eens te zien. Hoe gaat het tegen woordig met 't schilderen? Verkoop je nog al wat?" ,,'t Ging van den zomer nogal goed. Ver leden jaar niet best, maar ik geloof, dat het nu wel gaan zal. Toch leuk, zeg, dat we nu weer in dezelfde stad wonen! Als nu Karei Volders er nog bij was, hadden we het trio weer oompleet. Weet j'e nog, dat we op het gymnasium onafscheidelijk waren?" „Ja, dat was nog eens rvhte vriendschap. Het speet me geweldig, dat Karei nietil door kon studeeren tengevolge van daöj bankroet van zijn vader. Zeg, ik heb hem voor een paar zomers nog tcn3 opgezocht. Hij is toen immers onderwijzer geworden?") „Dat herinner ik mij nog. Waar rit hij^ nu? Ik heb bijna nooit meer van hem ge hoord." „Hij is hoofd van een school op een dorp-, je in Gelderland. Een halfjaar ongeveefi) nadat hij er gekomen is, is hij getrouwd' met een dorpsschoone. Werkelijk een nar-0 dig gezichtje; maar erg boenseb cn cenvoi*» dig. Ik had medelijden met den kerel/' (Wordt vervolgd-X

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1