N*. 15705 Woensdag 3 Mei. A®. 191t geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. BERICHT. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Een dorpsgeschiedenis. PUI.TS DEB ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Grootere letten naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën ran 30 woorden 40 Cents eontantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasaeeren wordt f 0.06 berekend. PBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden I 2 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd eij'n 1.30. Franco per post1.65. cktfc morgen aan onze geabonneerden verzon den wordt, bevat het nieuwste portret ran H. K. H Prinses Juliana. Oud-Engelsche prentkunst. Het vertrek naar de kostschool. ,,De thuiskomst." Schimmélspel in den Kunstkring in Den Haag. a. Groet uit 't Lonkje; b. Hollandsche Winter; c. Ohopennocturned. 't Loukje. TJit donkerst Rotterdam. Nieuwste systeem draadlooze telegraph ie, uitgevonden door den klerk der posterijen den beer A. C. J. Vlug. Wereldtentoonstelling te Turin, (Monu mentale brug; met geïllumineerde water val). De Bananen-markt te Paramaribo. Koninklijke Militaire Sportfeesten op Het Loo. DeNederlandsoh^ vliegenier Jan van Brussel op het punt met zijn vrouwelijke leerling op te stijgen. De Wageningsche Voetbalclub G. V. Ondergeteekendë wonende wemscht zich te abonneeren op het week blad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 31/, oents thuis bezorgd. Leiden^ 3 Mei. Dootr den minister van binnenlandscbe 2aken is, met ingang van 8 October as. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer O. W. Kouw, als instrumentma ker aan het natuurkundig laboratorium en kabinet der universiteit alhier. Ter voorkoming van onjuiste gevolg trekkingen, verzoekt de heer J. H. "W. ons in verband met het militaire feest alhier te ver molden,dat in 1903 door de afd. veld artillerie nieit is aangeboden, maar dat door den boon maligen oommandant, op verzoek van het bestuur der afd. Leiden dèr Holl. Mij- van Landbouw gaarne is ter zijde ge staan en aan den optocht deelgenomen. De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist uit Leiden, van een onbekende, onder letters N. N., is ontvangen f 98.50, ter voldoening van alsnog aan den Staat der Nederlanden verschuldigde indirecte belas ting. Tot onderwijzer aan een school aan de Nassaukade, van de Vereeniging voor Lager Onderwijs op Gereformeerden grond slag to Amsterdam, is met ingang van 1 Aprilj.l. benoemd de heer J. F. van Yliet, te Hillogom. Z. IC H. Prins Hendrik zal 3 Juni a-s. een bezoek brengen aan Urk. B. en Ws. van Utrecht, hebben namens den Raad H. M. de Koningin verzocht, om ook aan Utrecht de eer te gunnen van het bezoek, dat H. M. voornemens bleek in de maand Juni a.s. te brengen aan 's Rijks Munt, en alsdan H. M. en Z. K. H. den Prins der Nederlanden tot een eere-maaltijd te mogen uitnoodigen. Bij B. en Ws. is bericht ingekomen, dat H M. zeer gaarne zal gevolg geven aan deze uitnoodiging, doch H- M. stelt er prijs op, het oersto officieele bezoek aan de ge meente Utrecht te brongen met Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Daar Z. K. H. op 23 Juni a.s., den dag, waarop H. M. eenigo oogenblikken to Utrecht denkt te ver toeven tot het slaan van den eersten gouden stempel in het nieuwe gebouw van 's Rijks Munt, als II. Ms. vertegenwoordiger bij de kroningsfeesten van den Koning van Groot- Britanniö cn Ierland, te Londen zal zijn, geeft H. M. er de voorkeur aan, van het eerstvolgende verblijf ten paleize Soestdijk gebruik te maken, om met ZK. H. den Prins der Nederlanden een bezoek aan de gemeente Utrecht te brengen- Op Het Loo hoeft een huldebetoaging plaats gehad ter èere van C- A. baron Be-n- tinck, opperstalmeester der Koningin, die 20 jaar als zoodanig in functie was. Baron Bentinck werd in een open kof- rijtuig met tweespan aan het paleis afge haald. In de eetzaal werd baron Bentinck waard eerend toegesproken cn hem een fraai cadeau (Oud-Friesclie staande klok) overhan digd. 's Namiddags had op Het Loo een stal- parade of ruiterfoesfc plaats. Bij de aankomst van baron Bentinck com plimenteerde de Prins hem- Het Koninklijk echtpaar (Prinses Juliana nam op Hr. Ms. schoot plaats) volgde de parade met veel aandacht- De genie te Utrecht heeft- aanbesteed: het doen van voorzioningon aan de brug in den Singelwog te Wijk-bij-Duurstede als ver betering van de inundatiemiddïlen in de nieuwe Hollandsche waterlinie (raming f 14,600.) Ingekomen 19 biljetten. Laagste inschrijvingJ. C. Farcnhorst, te Woerden, voor f 13,023. Aan het Centraalbuxeau der Staatsspoor wegen te Utrecht is aanbesteed het wijzigen en leggen van sporen en wissels, het ma ken van een nieuw hoofdgebouw, met ne vengebouw en goederenloods, het maken van een pemmoverkapping met overgangsbrug en trappen en verdere werken, op het station Woerden. Begrooting f 130,000. Laagste in schrijver Gebrs. Dessing, te Gouda, voor f 135,700. AangenSmen is de toezegging van be roep naar do Ned.-Herv. Gem. te Vclsen door ds. J. Ph. Eggink, te Made en Drim- melen. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Waddingsveen door ds. D. M. Boonstra, te Montfoort en voor dat naar de Geref. Kerk te Amsterdam door ds. A. Mackenzie, te Meliskerke- De Romeinsoke correspondent van „De Maasbode" meldt, dat de heer Van Hins- bergh, professor te Rijs-enburg, met twee andere geestelijken uit Nederland Zondag j.l. ter audiëntie bij den Paus zijn toegelaten. Des morgens hadden zij een krans neergelegd op het graf van dr. Schaapman op het Campo Santo. Gistermiddag is de internationale ten toonstelling van moderne kantoorinrichtingen en administratie, gehouden in een paviljoen achter hot Rijksmuseum te Amsterdam, met een korte toespraak officieel geopend door den minister van landbouw, nijverheid cn handel, den hoar A. S. Talrna, eere.voorzit ter van het comité. De voorzitter van het uitvoerend comité, de heer J. P. Nord Thomson, hield eerst eon rede, waarin hjj de wording der ten toonstelling uiteenzette -en hij verbond daar aan een historische beschouwing betreffende do .verandering, die sinds de laatste helft der vorige eeuw heeft plaats gehad ten aan zien van de omgeving, waarin de koopman zijn arbeid verricht: zijn kantoor! Onder de aanwezigen waren o-a. do bur gemeester van Amsterdam, jhr. mr. Röell, de stellingcommandant generaal.majoor Fa- bi us en de commandant-dirocteuir der ma rine, schout bij nacht Tyileman. Voor het akte-examen lager onderwijs is in Den Haag geslaagd mcj. C. J. W. F, Davjjt, van Rijswijk. Door den minister van landbouw, nij verheid ©n handel is, met -ingang van 1 Mei, aan mevr. A. H. Metzlar, geb. Feen- stra op haar verzoek oer vol ontslag ver leend als schrijfster in algomoenen dienst der Rijksverzekeringsbank. In een gisteravond gehouden verga dering van leden der commissie voor de tentoonstelling te Groningen in 1903, fer bespreking van plannen tot het houden van die tentoonstelling in 1913 of 1914, is beslo ten, zich te wenden tot de burgerij met verzoek, een kapitaal van voorloooig f 40,000 bijeen te brengen. Wordt dit kapi taal bijeengebracht, clan zal daaruit de conclusie getrokken worden, dat de Gro- ningsche burgerij een groole tentoonstel ling wenscht. De Raad van Hilversum heeft beslo ten Let bouwen van een tunnel aan den. spoorweg-o verweg S tatioiispl einLaar der- weg (kosten f 04,000) niet te doen plaats hebben; wel het doen bouwen van een ijze ren voetbrug over genoemden overweg (kosten ongeveer f 37,000). De centrale liberale kiesvereeniging in het district Ommen heeft candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Overijsel mr. A. G. W. baron Bentinck, burgemeester van Stad en Ambt Oromen. De centrale a.-r. kiesvereeniging heeft besloten de candidatuur van mr. G. T. baron Van Dedem over te nemen. ALPHEN. Donderdagmorgen te tien uren zal de Raad vergaderen. Omtrent de inwijding van liet nieuwe gebouw der „Martka_Stichting" en de eerste- steen-legging van het Julia na-Kinderhuis kan nog worden meegedeeld, dat daarbij tegenwoordig was oen zeer volledige com missie van de bekende vereeniging „Kin- derzorg" te Rotterdam, welke Vereeniging eerst meende zelf een inrichting voor haar verpleegden te bouwen, doch later besloot in het vervolg die verpleegden onder te brengen in de „Marthastichtang", op welke ver greeting van het zielental tjij den bouw wordt gerekend. Voorts was vertegenwoor digd de Voogdijraad te Leiden- BODEGRAVEN. Het Nutsdepartemont, al hier, h'eeft tot voorzitter gekozen den heer B. D. Krüsemann, in plaats van den heer C. Dekker, die wegens vertrek uit de ge meente bedankt had. Tot secretaris werd ge kozen de heer P. J. van Oosten. De af tredende commissarissen, van de Spaarbank, van de Bewaarschool en van de Volksbiblio theek werden herkozen. De heer W. F. Brunt werd gekozen als commissaris van laatstge noemde instelling, in de plaats van den heer J van derSchenk, die bedankt had. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Verga dering en naar de samenkomst van verte genwoordigers van Nutsbewaarscholen werd gekozen de heer II. Ie Coulbre en lot diens plaatsvervanger do heer B. D. Krüsemann. Bij de verkooping, door notaris Krü semann van 20 perceclen bouwterrein aan den Goudschen Straatweg, zijn hiervan acht gekocht voor f 41 IQ door den heer Jac. Brunt te Woerden. De overige 12 perccelcn zijn opgehouden. LISSE. Do bouw van Cgn burgerwoon huis met gnnex winkelhuis, slachtplaats, •enz., in do Kapelsteeg, voor rekening van den heer Z. Overduin, vleeschhouwer al hier, is bij ondorsliandsche aanbesteding op gedragen aan de hoeren Gebroeders Moole- naar. LEIDERDORP. Gisteravond werd in „Irene" de jaarvergadering gehouden van de Raiffcaeenbank alhier. De voorzitter, de heer G. van dei' Valk Bonman, bracht ter tafel de rekening en balans over 1910. Daar uit blijkt, dat in dat jaar was ontvangen f209,484.23 en uitgegeven f210,165.76. De beide aftredende bestuursleden, de heer Van der Valk Bouman, als voorzitter V. d. Raad v. Toezicht, en do heer A. van Leeu wen Sr., als directeur, werden met algemeeno stommen (op één na) herkozen. In plaats van den heer T. Rietkerk, die om gezondheids redenen moest bedanken, werd gekozen do heer J. de Graaf, te Zoeterwoude. Tot afgevaardigde ter Algem. Vergadering del* Centrale werd benoemd de heer L. W. van Giessende heer T. Rijnsburger als plaatsvervanger. NOORDWIJKERHOUT. Twee melkelij- ters kwamen elkaar mot paard en brik te gen op den Piet Gijzen weg. Vanwege de concurrentie wilde geen van beiden genoeg zaam uithalen, waarvan hot gevolg was, dat een hunner met paard, brik en melkbussen te water geraakte en al zijn melk kwijt was. TER-AAR. Door de zorg van den pastoor is in do R.-K. Kerk te Langeraar geplaatst een marmeren preekstoel. Het geheel berust op twee zuilen van graniet met koperen banden. Op deze zuilen zijn ook do attri buten der vier evangelisten in koperen drijf werk aangebracht, de treden en de vloer zijn van rood marmer, op den vloer een balustrade van wit marmer met koperen lijst werk, daarop oen deklijst van geel marmer, cvonzoo de leuning van de trap. Het geheel is van binnen bekleed met rood zijden trijp en maakt een grootse hen indruk. De preekstoel is ontworpen door den di recteur van de Rijkskunstnijverheidsschool, te Amsterdam on uitgevoerd door den heer Maasen, beeldhouwer te Haarlem en is oen geschenk van de parochianen, waarvoor dan ook door den pastoor dank is gezegd. Het preek gestoei to is geplaatst in den vorm van een tribuno cn naar men vernoemt, ia een dergelijke vorm in Nederland nog niet bekend. Door de Ter.Aarsche augurken-veiling is de zesde jaarvergadering gehouden in het café van L. van der Laan, te Langeraar, Do Voorzitter opende deze met een woord van welkom en sprak den wensch uit, dat genoeglijk zou worden samengewerkt ter be* vordering en in het belang der Vereeniging* Na lezing der notulen werd door defi kas sier rekening gedaan. De inkomsten hebben bedragen f 65,024.04, de uitgaven f64,771,58; saldo f 252.46. Vervolgens werd jaarverslag uitgebracht over 1910, waarin uitkwam, dat 3 leden, en 19 bestuursvergaderingen wer den gehouden, een zeer werkzaam jaar is geweest voor het bestuur en dat onaange name dagon voor het bestuur zijn voorbij-, gegaan betreffende do ondervonden tegen-, werking, inzake bouw pakloods voor de on der af dealing „Nieuw leven". De heer Van der Jagt, lid der eind com.-, missie, deed hierna de mededeeling, dat do boeken bij den kassier-boekhouder in ordej zijn bevonden en voorstelt hem te dóch ar-» geeren, waartoe wordt besloten. De aftre dende leden van het bestuur, dc heeren N* Hoogervorst, J. A. Van Tol en H. J. van. Eyk, benevens het lid der controle de heéaj G. C. Weeren, werden allen weder herbo-t noemd en namen da benoeming weder aan* Bij de rondvraag werd door den heer D* van der Hoorn gevraagd, dat vóór de cam* pagne aan allo tuinders een kaart zal worw den gezonden en daarop to vermelden liet uur, waarop de goederen aan het terrein; zullen moeten worden aangebracht en dat strikt te handhaven. De voorzitter zegt, dati daaraan zooveel mogelijk zal worden vol-* daan. Na eonigo besprekingen van liuishoudek lijken aard en aangelegenheden de Vereeni* ging betrekkelijk, werd do vergadering dooi; den voorzitter gesloten. Do Raad vergadert Maandag a.s., dea| morgens te elf uren. VOORHOUT. Donderdagmorgen om tien; uren vergadert de Raad. WARMOND. Door de Leidscho gasfabriek werd in de maand April niet minder dan: 2808 M3. gas aan deze gemeente geleverd^ Bij Kon. besluit is benoemd, met ingang; van Juli 1911, tot opzichter bij de justitie-, gebouwen 2de kl. L. L. D. Zuiderhoek, thans in tij-.©lijken dienst; aan G. van Wingerden, op zijn verzoek, met ingang van 16 Mei 1911, eervol ontslag verleend uit rijn betrekking van opzichter der justitiegebouwen lr.te klasse; zijn benoemd tot vertegenwoordigers van de Regeering op li^ derde internationaal congres voor zuigelingenbesohermmg (Gouttes de lait), dat van 11 tot 15 Sep-» tember 1911 te Berlijn zal bijeenkomen, dr., H. Treub, hoogleraar te Amsterdam, en mr. H. W. Methorst, directeur van het Centraal-Bureau voor Statistiek; zijn, met ingang van 1 Mei 1911, benoemd tot rijkskeurmeester in algemeenen dienst 2de kl. de rijkskeurmeesters N. H. Mispel-» Mom van A'ltena, te Ho'.k-van-Holland, en dr. A. J. Winkel, te /-kkruro, thans tijde lijk ais zoodanig werkzaam is de Oostindische ambtenaar met verlof Vóór het doek opging, had Gerrit, die dien dag al veel sterken drauik had ge bruikt, twee keer zijn glas uitgedronken, zoodat hij telkens rumoeriger werd. Anna lachte, als er iets aaTdigs vertoond werd, met de. anderen mee, maar van harte ging l«et niet. Haar gedachten dwaalden telkens af; zij kon zich nog maar niet begrijpen, daarom Albert niet gekomen was. Terwijl even het doek neer was, keek zij de zaal eens rond. Daar zag zij opeens bij de deur Albert Korenhof staan! Hij had haar zeker nog niet gezien, want hij keek zoekend de zaal rond. Toen hun oogen elkaar ontmoetten, beduidde hij haar, dat Jdj» doordat de zaal te vol was, niet tot haar kon doordringen. Meteen zag hij ook Gerrit aan haar zijde mei; de hand op haar stoelleuning zich naar haar overbui'gen. Albert werd bleek als een doek; hij be- Brcep, dat hij te Iaat kwam. Anna staarde kern steeds aan en daardoor begreep Ger- waarom zij zijn vragen niet beant woordde. Rood van woede stoof hij op: j»Met die wou je zeker liever hier gezeten hebben? Daar is het dus om, dat je me haast geen woord guntmaar nu je eenmaal met m© uit bent, wil ik mët, dat j e telkens naar een ander kijkt 1" riep hij met een vloek. »>Ik zal kijken, waar ik wil, daar behoef ik jou geen verlof voor vragen,"- was het *r°t8che antwoord. De jonge man werd daardoor nog meer opgewonden, en begon te razen en te vloe ken. „Als je niet dadelijk ophoudt, ga ik weg," dreigde Anna. „Doe het als je durft," siste hij haar tus- schen de tanden toe, „dan ging je zeker dadelijk naar dien vent daar bij de deur, maar eer ik dat toelaat steek ik je liever dood! En als om haar bang te maken hield hij haAr opeens het geopende msa voor. Anna en Mina begonnen van angst te gillen, en daardoor was spoedig de heele zaal ïn opschudding. De politie verscheen, en dreigde Gerrit mee te zullen nemen, ah hij zich niet kalm hield. Dit hielp in zoo verre, dat hij ophield te razen, maar Anna bleef bij donker aanzien. Om hem geheel tot rust te brengen, begon zij weeT gewoon te praten, ofschoon zij de tranen haast niet in kon houden. Opeens kreeg zij een duw in den rug, en hoorde zij een stem zacht zeggen: „Als je graag weg wilt, kun je met ons wel rijden; we gaan in de pauze weg.'* Toen Anna omzag, bemerkte zij aan het tafeltje achter haar de vrouw van Jan Bol ders met haar man en schoonouders. De jonge vrouw had baar die woorden toege fluisterd, en daar boer Bciders in hetzelfde dorp woonde als zij, Dam Anna met groot'e blijdschap het aanbod aan. ,,'k Zal zorgen, dat ik met je de deur uitkom en dan kruip ik in den wagen, vóór Gerrit me zoeken kan," zei ze zacht terug. Bij het begin der pauze vertelde zij vlug aan Mina, wat zij met vrouw Bolders had afgesproken en drong toen naar voren, om weg te komen. Gerrit Vermark was door de warmte in de zaal langzamerhand zóó suf geworden, dat hij niet bemerkte, dat de meeste men- schen uit de zaal gingen, vóór Anna al een poosje weg was, en toen hij haar ging zoe ken, was het meisje nergens te vinden. Anna was niet gerust, voordat de wagen goed en wel het dorp uit was. Zoo eindigde voor haar de dag, waarnaar zij gedurende een week vol verlangen had uitgezien. van alles, wat er voorgevallen was, ver telde zij niets aan de ooms. Als gewoonlijk deed zij den volgenden dag haar werk; maar toen Gerrit Vermark, terwijl zij de varkens voerde, bij haar kwam om te vra gen, waar zij 's avonds zoo plotseling ge bleven was, snauwde zij hem toe: „Zorg, dat je eerst het drinken afwent, eer je weer een meisje durft vragenDaarop ver dween zij in huis. „Wat een katje is het' toch", dacht Ger rit, „maar gelijk heeft ze; dat drinken moet ik me afwennen; als ik nu maar zeker wist, dat het voorgoed uit is tusschen haar en dien jongen van Korenhof." Daarover mijmerende, ging hij aan het werk. 's Avonds hoorde hij den knecht vertellen, dat1 Anna met den wagen van Bolders was teruggekomen. Zij was dus alleen wegge gaan, omdat hij zoo woest was geweest! Dat hij ook niet beter opgepast had 1 Hij zou nog eens met het meisje spreken en als het alleen om het' drinken wae, zou hij be wijzen, dat hij het wel laten kon. Iemand als Anna was wel waard, dat men zidh er wat moeite voor gaf. Zoo redeneerde hij de volgende dagen in zichzelf, maar wat hij ook deed, het wilde hem niet gelukken het meisje alleen ie spre ken te krijgen. Dat zij hem met opzet ont week, bemerkte hij niet; daarom wilde hij geduldig wachten, of het toeval hem gun stiger werd. Ook Albert Korenhof hoopte Anna te treffen. Eenige keeren kreeg hij haar wel t© zien, maar zoodra zij hem gewaar werd, verdween zij in huis. Drie dagen na de kermis te R. zag hij haar op straat aanko men. Hij lachte al in zichzelf, omdat zij hem nu toch niet ontloopen kon; maar hij verheugde zich te vroeg, want opeens draaide zij van de straat af en ging het huis van Bolders in. Hij riep nog haar naam, maar Anna scheen evenmin iets te hooren als te zien. Nu werd het hem duidelijk, dat het met opzet was, dat zij hem ontweek. Op die ma nier zou het lang kunnen duren eer hij haar te spreken kreeg. Daarom besloot hij te schrijven. Den volgenden dag overhandigde ds postL bode Anna een brief. Inwendig blij, dat Albert zich zooveel moeite gaf het weer goed te maken, ging zij zitten lezen. Albert was begonnen met haar te verwijten, dat zij niet wat langer op hem gewacht had. Hij had niet eer kunnen komen, omdat de koe, die door zijn vader gekocht was, niet had willen loopen; zoodat hij zijn vader had moeten helpen. Onderweg had hij al eenige keeren geprobeerd, of het dier zijn kuren haast afgelegd had, maaT dan was het weer stijf op den weg blijven staan. Zoo was het een uur lang gegaan, toen liep het beest goed door en had Albert kunnen omkeeren. Hij had geloope* wat hij kon, maar toen hij, na lang naar haar gezocht te hebben, haar vond, moest hij aanzien, dat een ander naast haar zat. In de pauze had hij nog weer naar haar gevraagd; maar niemand had hem kunnen zeggen, waar zij gebleven wa3. Id het verdere gedeelte van den vier kantjes langen brief betuigde hij haar zijn k'efde, en ten slotte smeekte hij Anna toch niet langer boos ie zijn. Om anb» woord te krijgen, zou hij 's avonds om ne gen uren onder de boomen voor hun huis komen; als alles weer goed was, moest Anna daar komen om het hem te zeggen. Het meisje was geheel tevreden gesteld,, nu zij de ware oorzaak van het late komen van Albert wist, en vol vreugde, dat het nu weer vrede tusschen hen zou zijn, ging zij zingend aan het werk. 's Avonds vertelde zij den ooms, dat zij Mina, die alleen thuis was, een poosje zou gezelschap houden. Zij ging tegen zeven uren werkelijk haar vriendin opzoeken, maar toen het bij negenen was, spoedde zij zich zoo vlug mogelijk naar huis. Onder de b>omen vond zij Albert, die reeds cenigen tijd vol spanning stond te wachten. Nu zij eenmaal weer bij elkaar waren, was alle misverstand heel gauw uitj den weg geruimd. De dorpsbewoners, die dien avond in don helderen maneschijn ever de straat gingen,; vermoedden niet, dat niet ver van hoa af, in de schaduw van het huis, twee geluk* kige menschenkihderen stonden te Huis* teren. (Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1