IWaandag; 1 IVTeï. AV <§62$ (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Gemengd Nieuws. Telegrammen. FEUILLETON. De ware SGhuldïge. fj». 15703 DAGBLAD PEIJS DER ADTERTENTIEN: Van 18 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Groetere letter» naar plaatarnimte. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oentseontantielk tiental woorden meer 10 Oenta.-Voor het inoaaaeeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per week 8 Oenta; per 3 maanden i l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gerestigd sijn 1.30. Franco per poat 1.65. Zomepdienstregeiing. De boekjes worden morgen aan de abon- nés verzonden. Op kanon gedrukte dienstregelingen fijn ik 10 Cents aan ons Bureel verkrijgbaar. Jachtakten. De Burgemeester van Leiden herinnert aan hen, die zich voor het aanstaande sei zoen 19111912 in het bezit wenschen te zien van J achtakten, dat de blanco- iVerzoekschriften ter bekoming daarvan gra tis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-seoreta- tie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en on derteekend, vóór den löden Mei a. s. moe ten zijn terugbezorgd, ten einde aan den Commissaris der Koningin in deze provin cie te worden ingezonden. Tevens wordt belanghebbenden herinnerd, Bat blanco-verzoekschriften tot het beko men van buitengewone machti ging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte, door middel van pistoolschoten en het schieten vankonijnenen ander schadelijk gevogelte, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 1 Mei 1911. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door WOUTER MULDER, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om vergun- itiDg voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenlocaliteit van het perceelVarkenmarkt No. 17. Burgemeester en Wethouders voornoemd' N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 Mei 1911. Leiden, I EVteï. H M. de Koningin heeft bekrachtigd rde benoemingen van dr. W. Brede Kristen- fien, dr. G. Kalff en mr. O. van Vollenho- ,Ven, allen hoogleeraar aan de rijks-universi teit te Leiden, tot gewone leden der letter kundige afdeeling van de Kon. Academie jvan Wetenschappen, te Amsterdam. Met ingang van heden is, op verzoek, feervol ontslag verleend aan dr. E. Gorter, als assistent, belast met het geven van een cubsus in de ziekenverpleging aan de ver pleegsters in het riekenhuis van de Rijks universiteit te Leiden. Voor het tijdvak van 1 Mei tot en met 31 December 1911 is als zoodanig benoemd do heer F. M. O. Henge- veld, arts, alhier. In de 6 Mei te Amsterdam te houden vergadering der Notarieele Vereeniging zal prof. mr. E. M. Meijers, hoogleeraar te Leiden, spreken o-er „do zoogenaamde in breng van schulden". De commit der posterijen -n tele graphic 4de klasse V. A. van Goor, is met ingang van heden verplaatst van 's-Herto- genbosch (postkantoor) naar Leiden (post kantoor). Voor de betrekking' van leeraar in het Daitsch aan het gymnasium te Groningen wordt door B. ui W. dier gemeente aanbe volen de heer H. H. Breuningr te Lelden, benoemd tot lector van do universiteit to Groningen. oor het akte-examen 1. o. 13 te Haar lem geslaagd de hoer W. Hogewoning, van Rijnsburg. Benoemd is tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school te Ouds- lióarn de heer A. H. Bloem, van Leiden. Beroepen is hij de Ger. Kerk te Alphen aan den Rijn ds. G. H. v. d. Vegte, van. Urk. Bij het' overgangsexamen aan de Rijks- tuinbouwwmterschool te Boskoop slaagden: A. N. Ballego, Leiden; C Brakman, Sneek; W. v. Hengelaar, Rotterdam; B. ten Hove, Deventer; P. N. Josselin de Jong, Lei den; G. B. Kamp, Heiligerlee; R. A. v. Langeraad, Goes; G. v. Muiswinkel, Bode graven; G. J. v. Noordt, Boskoop; J. W. Ottolander, Boskoop; J. Reuten, Zeist; W. N- Rijnsaardt» Schoonoord; W. L. Thie- me, Rotterdam; terwijl H. W. F. Blase, Amsterdam, en D. Klapwijk, Charlois, voor enkele vakken herexamen moeten doen. De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der „Voorbivrgscho Waterleiding-Maatsohappij" te Voorburg heeft de balans en de winst- en verliesreke ning over 19Ï0 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 8£ pCt. De heër A. J. Bicker Caarten wefd als commissaris herkozen. In L'et verslag wordt o. a. gezegd dat de Maat schappij, thans de dorpen Voorlrurg, Rijs wijk (tot de grens der gemeente Vrijen ban), Veur en Stompwijk, van water voor ziet, en er onderhandelingen worden ge voerd om ook de gemeente Vrijenban aan het buizennet aan te sluiten. Op den 17den Juli en, zoo noodig, op een of meer volgende dagen, wordt ten overstaan van een commissie, door den be trokken regimentscommandant te benoemen het wetenschappelijk toelatings-examen tot het reservekader bij de infanterie en ves ting-artillerie gehouden. Zij, die aan dit examen wenschen deel te nemen, moeten zich daartoe vóór 3 Juli hebben aangemeld bij den hoofdofficier van het reservekader (bureel Willemstraat No. 4 të 's-Graven- hage.) Op de a.s. hondsvergadering van den Nederlandschen Bond van Jongelingsver- eonigingen op Gereformeerden grondslag Hemelvaartsdag 25 Mei te Nijmegen te houden zal, behalve ds. H. A. van An- del, te Baarn en dr.- J. G. Schreuder, Jid der Tweede Kamer voor het district Sneek, in de nannddagvergadering hoogstwaar schijnlijk als spreker optreden dr. A. Kuy- per, eerelid van het Verbond. .Terwijl men zich vanmorgen tot Ket militair feest voorbereidde, kwam de tijding dat de Staatscommissie, heiast met het on derzoek der huisvesting van ons leger, voor nemens was vandaag de kazernes te inspec- teeren- Een der officieren moest daarvoor beschik baar blijven, die dus niet zoo intens nan een deel der feestelijkheden heeft kunnen deelnemen ais de anderen. De Apeldoornsche Padvinders, ten ge tale van ongeveer ICO, hebben Zaterdag de eer genoten door het Kon. Gezin te worden geïnspecteerd. Zij hadden zich des middags voor het Paleis Het Loo in twee fronferijen opgesteld. Om 3 uren reden H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins met Prinses Juliana langzaam tusschen de beiden rijen door. De jongens presenteerden de stokken. Het Prinsesje wuifde. Er was een talfijk pu bliek bij deze huldebetuiging tegenwoordig. Op het Congres van de ActioniE'opu- laire, dat de vorige week te Parijs werd gehouden, had een zitting plaats gewijd aan de Katholieke actie in do verschillende landen. Daar sprak mr. Aalberse over de Neder- landsche K. S. A. De vergadering werd .voorgezeten door den Aartsbisschop van V trijs. De gewone audiëntie van den Minis- ster van Oorlog zal op Donderdag 4 Mei niet plaats hebben. Verjaardag Prinses Jnliana te Apeldoorn. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana, wapperden vlaggen van openbare en tal van particuliere gebouwen. In de felicitatiercgisters ten Paleize Het Loo werd druk geteekend. Bloemstukken werden aangeboden door de Gemeente en de Oranje-Vereeniging'. De bloemisterij van Het Loo bood een fraai bloemstuk in den yorm van een kruiwagen aan. Van den Prins ontving prinses Juliana als curiositeit een ouderwetschen trek-kin- derwagen, die tevens als bokkenwagen dienst kan doen. Deze wagen, vroeger een van 's Prinsen kinderheerlijkhcden in Mecklenburg, werd eenigen tijd geleden vandaar naar Apeldoorn overgebracht en bij de restau ratie naar de kleuren van het Kon. Stal departement, met blauw satijn gevoerd. Het cadeau van Koningin en Prins bestond voorts in een miniatuur-boerderij naar een model uit Uddel. Op deze boerderij zijn stallen, hooiberg, rieten dak, tot zelfs de bewoners in hun typische Veluwsche Idee-, derdracht, getrouw weergegeven. Het geheel werd vervaardigd op verzoek van het Kon. Echtpaar door den meubel maker van liet Paléis Het Loo, tevens con cierge van het- museum „Fclua", den heer J. Pluigen. Het' boerderijtje beslaat een oppervlakte van circa 2 vierk. Meter. Tijdens de ver vaardiging kwamen Koningin 'en Prins her haaldelijk in Huigen's werkplaats een kijkje nemen. In hu is el ij ken kring werden van daag twee zilveren jubileums gevierd. Het waren twee dienstmeisjes als wij dit woord nog mogen bezigen voor de vrouwen, die elk een kwart-eeuw haar trouwe dien sten onafgebroken aan een gezin bewezen. Mëj. M. J. Veilbrief kwam heden 25 jaar geleden in betrekking bij de familie Du Croix, Breestraat 35a. Zij bleef er steeds werkzaam, al is zij thans des nachts met andere familieleden in haar eigen huis in h'et Rethaniehofje aan de Kaisersfcraat. Maar vandaag was zij de gast bij de familie Du Croix, en werd zij in de met bloemen getooide huiskamer van haar meesteres en het gezin, dat zij zoo trouw diende en waarmede zij lief en leed deelde. Haar werd een enveloppe met inhoud aange boden. Wij zouden in herhaling treden, als wij in bijzonderheden vertelden wat er vandaag in het gezin van de familie Teeuwen, waar mej. "Wilhelmina van Iterson haar zilveren jubileum, als dienstmeisje vierd, gebeurde. Ook zij, die veel lief, maar ook veel leed in dit dikwijls zwaar gotroffen gezin deel de, werd op hartelijke wijze gehuldigd en met de familie zelf deelden ook huren en kennissen in de vreugde, die de trouwe dienst maagd smaakte op dezen dag. Zondagmorgen ongeveer te ze ven uur is een lijk van oen vtouw drijvende gevonden in het water van het Sbeenschuur. Overgebracht naar het lijkenhuis werd het aldaar herkend als dat van de 73-jarige A. B., vrouw van V., Nieuwsteeg. Do vrouw was den laatsten tijd lijdende aan zwaarmoedigheid, zoodat vermoed werd dat zij door verdrinking oen einde aan haar leven had gemaakt- Een mantel, van haar afkomstig, werd aan do graskant van het Van-der-W erf park gevonden. Het gouden jubileum vau den Italiaaiische eenheid. ROME, 29 April. (R. O.) De Agenzia Ste- fa-ni bericht, dat het bijzondere Nederland- sche gezantschap, samengesteld, uit de hee- ren Sirtema van Grovestins, Van Geen en De Beaufort, dat aan den. Koning en aan de regeering van Italië de gelukwenschen van Koningin Wilhelmina met het gouden feest van Italiaansche eenheid zal overbren gen, den 29sten Mei te Rome zal aankomen. Woelingen in Portugal. LISSABON, 29 April. (R. O.) Te Aveiron zijn verschillende personen in hechtenis ge nomen, beschuldigd van deelneming aan een samenzwering tegen de republiek. Men zegt, dat compromitteerende stukken in be slag genomen zijn bij een huiszoeking in de woning van graaf Aguedo, die gevlucht is. Re Spoorwegramp te Easton. EASTON, 30 April. (R. O.) Thans is vast gesteld, dat bij het Zaterdag plaats gehad hebbende spoorwegongeluk bij Martin'8 Creek 11 personen gedood zijn. Hevige brand in Amerika. BANGOR (Maine), 1 Mei. (R. O.) Door een brand is ongeveer een vierde gedeelte van de stad, o. a. de geheele handelswijk, in de asch gelegd. De schade wordt op zes millioen dollars geschat. Openingskoersen Nieuw-York Atchison Topeka 108^. Erie 30%. Missou ri 33.. South. Pacific 115V. South. Railway 27%. Union 77%. Steels 75%. Amalg. Cop per 63. Stemming prijshoudend. ALPHEN. Bij monde van zijn broeden ds. Wenainck, rustend predikant te Apel doorn, hield ds. J. H. Wensinck in de Ned.- Herv. Gem. alhier gistermorgen zijn. afscheidsrede. Over den afgelegden levens weg zette de scheidende leeraar deze woor den: Heere, Gij hebt Uwe weldadigheid groot gemaakt, en over het nog af te leggert pad, deze bede: Mijne tijden zijn in Uwe hand. Zichtbaar was de groole scbare, die in het kerkgebouw bijeengekomen was, aan gedaan over de laatste woorden van den trouwen leeraar, die ruim 12^ jaar in deze Gemeente 13 werkzaam geweest. Na het zingen van de zegenbede: De Heer zal u. steeds gadeslaan, gingen allen getroffen huiswaarts. HAZERSWOUDE. Een drietal stoelen-, matters uit woonwagens, die in de nabuur-' schap gestationeerd zijn, giDgen er Zon-, dagmórgen reeds vroeg op uit, om te Lei den biezen te koopen. Tegen den middag kwamen ze dan ook met een bos biezen terug. Daar de mannen in T'rij luchtige stemming waren, waarschijnlijk onder den invloed van alcohol, besloten ze op den Gemceneweg een roeitochtje te onderne men in de boob n den heer Oppelaar die daar toch maar doelloos in 't water lag. Zoo landden zc eindelijk in de nabijheid van den watermolen, bewoond door den bejaarden Philip Rademaker en zijn ccht- genoote. Do oude man deed juist ijn mid dagdutje en de juw zag het luidruchtige drietal op den l. len aankomen. Dat ze gauw in huis liep en haar man wekte, ^as> zeer natuurlijk. Deze trad halfgekleed den rustverstoorders te gemoet en vroeg: „Wao mot dat hier?" Dat zullen we je gauw ver tellen, dachten de varensgasten en sloegen den man met do roeiriemen op bf>ofd,. schouders en beenen, dat het bloed uit verschillende wonden vloeiden. De oud© vrouw zag in haar onmacht om te helpen naar boven en riep luide ,,0 God, spaar toch mijn man I" Dat woord maakte indruk op een der mannen, die van dat oogenblik af beschermend optrad. Ook de ander© mannen begonnen te vinden, dat de wa- termolenaar niet dood behoefde te wor-, den geslagen. Ze vervolgden hun weg to< voet, want de riemen waren kort en klein. Intusschen werd om den dokter gezonden en de Rijksveldwachter Niekerk aan den Rijn, die bericht had ontvangen, verscheer» met zijn broer, die wegens feestelijke aan gelegenheden juist bij hem te visite was, spoedig op het Dorp. Vergezeld door A. van der Haven, (li©, de politie meermalen goede diensten heeffcf bewezen achterhaalden ze de mannen aanI den Middelweg. Eon hevige worstelpartij ontstond tusschen een der. mannen en Van der Haven, welke laatste achterover op den grond smakte en aan hoofd en arm bezeerd werd. Nadat ook de gemeenteveldwachter op het tooneel van den strijd was verschenen, werden de stoelenmatters in de arrestanten- hokken gebracht. Van een en ander is na tuurlijk proces verbaal opgemaakt. ,88) „Dat, en nog veel meer," hernam Ar thur op veelbeteekenenden, schier dreigen den toon. „Heeft u een. exemplaar der och tendeditie hier?" b „Neen, maar Paul is gesnapt. Zijn schuld is bewezen en alvorens er twee welken om rijn, hangt hij aan de galg. En gij, moorde- to&ar en broedermoordenaar, ga nu naar huis, en huw het meisje, dat niet u bemint, luaar uw broeder 1" Terwijl ik nog sprak, traohtte ik bij de hel te komen. Arthur merkte zulks en trad *uij in den weg. „Ge wilt probeeren mij in hechtenis te doen nemen", zeide hij minaohtend. „Neen, ueen, manneke, je zult wachten, totdat ik het tijdstip daarvoor aanwijs." Er lag een kwaadaardige klank in zijn «tem, welke mij dwong naar hem te luiste- f611- Ik trad vlak vóór hem en noodigde nauifc zeggen, wat hij te zeggen had. j»G gelooft eerlijk en oprecht, dat Paul 2a* veroordeeld worden?" vroeg hij. »Ja, hij heeft bekend." ^„En zijn schuld is aan de politie duide- >E&t dunkt haar zoo; maar ik weet dat de oohuldige zijt, lafaard I" „En waarom wilt ge mij doen arrestee- daar ge uw beschuldiging toch niet be- •WlJzen kunt?" »»Wij zullen zien I" riep ik driftig „mis-. schien zal de waarheid toch nog triumfee- ren." Nog vóór de woorden geheel en al uit mijn mond waren, had Arthur zich op mij geworpen en met vaste hand in een omme zien met een zijden doek mij de handen ge bonden. Toen dat gebeurd was, nam hij het tafel kleed en wikkelde dit vast om mijn enkels. Ik was te zeer verschrikt, om geluid te ge ven, en tegenover de groote physieke kracht- van dezen man geheel en al weerloos. Zelfs op dit oogenblik schoot mij te binnen, hoe juist mijn veronderstelling was geweest be treffende de worsteling in de kamer van het Hotel te Parijs. Hij had mij evengoed, kunnen overmeesteren als nu „Vrees niet," zeide hij smalend, „ik zal je niet dooden, als ge er mij niet toe dwingt." Ik gaf geen antwoord, maar in mijn hart zeide ik: „Je zult mij moeten dooden, eea- je mij er toe dwingt, je armen broeder on recht te doen." En toch kon ik niet nala ten medelijden te hebben met den man, als ik opkeek in zijn knap, ongelukkiggelaat. „En hoor mij nu aan en let nauwkeurig op elk mijner woorden. Niets belet mij, dit land voor altijd te verlaten. Ik heb het geld mijner tante in mijn zak. Verstaat ge mij Ik knikte. „Evenzoo belet mij niets, je keel een paar minuten saam te knijpen en op die manier voor altijd een einde te maken aan allerlei praatjes omtrent mijn medeplich tigheid aan den moord." Ik knikte wederom. *,Van den anderen kant belet mij ook niets, je boeien los te maken en mij te ver wijderen, het aan je overlatend, je meening omtrent de zaak te verspreiden, zooveel het je lust. Denk je, dat' iemand jou ge^ loof zal schenken?" Ik gaf geen teeken mijnerzijds. „Denk je, dat iemand jou geloof zal schenken?'- herhaalde hij toornig en gaf mij een schop met den voet. Ik zag mij genoodzaakt mijns ondanks het hoofd te schudden. „Goed dus," ging Arthur voort. „En toch heb jij gelijk, en de heele wereld heeft on gelijk Paul is onschuldig. Ik ben do moordenaar. En als ik je nu in vrijheid stel, wat zul je dan met mijn bekentenis doen? Haar naar Scotland Yard brengen? daar zal men met jou en je rijwiel den draak steken, en als ik den menschen zeg, dat je gek bent, zullen ze mij antwoorden, dat zij ziüks reeds wisten." De koele onverschilligheid van den kerel maakte mij schier razend. Ik rukte on wrong aan mijn boeien, maar ik slaagde er niet in, mij vrij te maken. Een bitter minachtend laclitje speelde om Arthurs lip pen. „Lig nog even stil en luister naar het einde", zeide hij. „Dus, zooals gezegd, ik ben de moordenaar mijner tante, ik vermoordde haar uit liefde niet' om het geld, zooals jij zult meenen, maar uit liefde uit liefde voor mejuffrouw Simpson. Onze wedstrijd om haar hand duurde reeds weken. Ik beminde haar en hield Paid harer niet waardig. Ik was over tuigd voor haar een beter echtgenoot te zullen zijn dan hij, en geloof nog, dat zulks het geval zou zijn geweest l Mijn tante maakt mij half dol met haar telkens veranderde grillen. Ik wist, dat rij in haar laatste testament mij tot haar erf genaam had benoemd; maar ik zag ook, dat zij langzamerhand van meening ver anderde. Om een of andere reden had zij besloten, dat Paul met mejuffrouw Simp son zou trouwen. Zondagmiddag zeid© zij mij, den volgenden dag naar Londen te zul len gaan om een nieuw testament te maken, en dat zij haar geld in gelijke deelen aan ons beiden zou nalaten. Zij wilde mevrouw Simpson daarvan in kennis stellen," voeg de zij er bij, „alvorens die dames naar Pa rijs vertrokken, cn dan moest mevrouw Simpson dienovereenkomstig handelen. Ik zag, dat zij het dezen keer ernstig meende. Wanneer zij haar plan inderdaad ten uitvoer bracht, zou Edith voor altijd voor mij verloren zijn. En toch voelds ik, dat ik zonder haar niet kon leven 1 Ik haat te mijn broeder, wijl het hem gelukt was, haar genegenheid te winnen. Ik wist, dat zij mijn aanzoek slechts had aangenomen, deels om haar moeder te believen, deels uit verontwaardiging over eenige lichtzin nige streken, die Paul had uitgehaald en welke ik haar overdreven in (kleuren en geuren mededeelde. Het kan mij nu nie mendal meer schelen, je te bekennen, dat mijn schildering dikwijls zeer overdreven was en weinig met de waarheid strookte f Zondag, even vóór de avondgodsdienst oefening, kwam Paul bij me, om geld van mij te leenen. Terstond zag ik, dat bij wat te veel gedronken had. Toevallig hasMe hij zijn zakdoek it en daarbij viel de huissleu tel uit zijn zak. Ongemerkt raapte ik dien op en stak hem 'oij me. Die sleutel was de aanleidende oorzaak van alle ongeluk! Had ik dien niet gehad,- dan zou het nooit in mij opgekomen zijn, nogmaals naar mijn tante te gaan. Ik had haar dien dag reeds tweemalen een bezoek gebracht, maar zij was onver biddelijk geweest, en bij ons tweede ender- houd hadden wij ruzie gehad. Ik bewaarde nu den sleutel, omdat ik bang was, dat Paul dien zou verliezen; om geen andere reden. Ik herhaal het: had hij hem niet laten val-- len, dan zou al het overige niet gebeurd zijn. Toen ik om halftien de kerk verliet, liep ik fluks naar huis. De sleutel brandde mij in den zak. Ik had geen rust, alvorens mijn tante nogmaals te hebben gesproken. Mor-, gen zou het te laat zijn. Ik sloop doör de achterdeur naar bet) schuurtje en haalde de fiets. Zonder dat mijn hospita het wist, had ik die menig maal '8 avonds gebruikt; waartoe, dat raakt je niet. Tante placht even na tienen; zich teT ruste te hegeven, ik moest mij der halve haasten. Ik zweer je... je luistert» immers wel?" Weder stiet hij mij even met den voet; aan, en weder knikte ik met een stugg© uitdrukking op mijn gelaat'. „Ik zweer je, dat ik hoegenaamd niet van zins was, haar eenig kwaad te doen. Ik wilde slechts een laatste, wanhopig©; poging beproeven, haar te mijnen gunsto van gedachte te doen veranderen Toen ik' aan het buis kwam, was alles reeds donker*! (Slot volgt).

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1