Dieren als geneeskundigen. Bruiloftsbygeloof. Be geneeskunde, zooals zij door de dieren in praktijk wordt gebracht, is geheel en al op ervaring gegrond. Dieren kiezen instinctmatig die soort van voedsel uit, welke het best voor hen ge- 0 schikt is. En dit geldt niet uitsluitend voor de dieren, daar de mensch denzelfden aan leg heeft. Daarom is het verkeerd van de geneesheeren, wanneer zij niet voldoende acht geven op de voorkeur, die hun pa tiënten voor bepaalde spijzen hebben. Wan neer de dokters werkelijk hier wat meer acht op gaven, zouden zij in dit middel een gids hebben, die Kun in een groot aantal gevallen van veel nut zou kunnen zijn en den patiënt in menig opzicht aangenaam kon wezen. Zoo is het bekend, dat vrouwen bijvoor beeld niet van denzelfden kost houden als mannen, en ook omdat zij minder op één maal eten spoediger weer honger heb ben; toch worden in oude mannen- en vrou wenhuizen allen op hetzelfde dieet gesteld. Nauwelijks gespeende kinderen worden met spijzen gevoed, welke aan volwassenen worden voorgezel, vleesch bijvoorbeeld en wijn, die hun tegenstaan en ook niet ge schikt voor hen zijn. Een bekend geneesheer onderzocht deze kwestie in de verschillen de gestichten van Parijs en kwam tot het besluit, dat kinderen in den regel niet van vleesch houden vóór zij minstens vijf jaren oud zijn. Menschen, die van zout, azijn en derge lijke houden, moest men steeds in de gele genheid stellen aan hun verlangen te vol doen. De bekende Loram leerde steeds, dat, met betrekking tot de voeding, de smaak de beste leidsman is. Een groot aantal dieren hebben de ge woonte zich geregeld te wasschen en te ba den, zooals bijvoorbeeld de olifanten, de herten, de vogels, de mieren en andere. Be kend is het, dat alle zoogdieren hun jongen op den behoorlijken tijd spenen, hen zinde lijk houden en opvoeden, en deze moeder lijke instincten komen veelvuldig in rudi- mentairen vorm bij de vrouwen van be schaafde natiën voor. Inderdaad kan de mensch' menige les in hj'giëne van de lagere dieren ontvangen. Dieren ontdoen zich van hun parasieten door gebruik te maken van stof, modder, kléi, enz. En zij, die aan koorts lijden, hou den diëet, houden zich stil, zoeken donkere en luchtige plaatsen op, waar zij neerlig gen, drinken veel water en baden zich som wijlen daarin. Wanneer een hond zijn eet lust verloren heeft, eet hij een bepaalde soort van gras, in het Fransch „chiendent" genaamd, welke een min of meer purgee- rende werking uitoefent. Katten eten ook somwijlen gras. Wanneer honden aan con stipaties lijden, eten zij begeerig vette zelf standigheden, zooals olie of boter, en han delen dus evenals hun meer ontwikkelde natuurgenoot, die zich' met Haarlemmer olie behelpt. Schapen, koeien en paarden zoeken be paalde kruiden op, wanneer zij ziek zijn, en een hond, die aan chronische rheümatiek lijdt, blijft altijd zooveel mogelijk in de zon. Bij de mieren hebben de soldaten gere geld ingerichte ambulances. Latrelle sneed de antennae van een mier af en andere mie ren bedekten het verwonde gedeelte met vloeistof uit hun mond. Wanneer een Chim pansee gewond wordt, houdt hij het bloeden tegen door zijn hand tegen de wond te drukken of deze met bladeren en gras te verbinden. Wanneer een dier een verwonden arm of poot hééft, welke bijna geheel van het lichaam gescheiden is, voltooit het de ampu tatie door middel van zijn tanden. Een hond, die in zijn neus gebeten was door een adder, dompelde zijn kop her haaldelijk gedurende een aantal dagen in stroomend water. En met goed gevolg, want het dier herstelde. Een andere hond werd door een rijtuig overreden. Geduren de drie weken bleef hij in den winter in een beek liggen, waarheen men hem zijn eten bracht. Ook hij herstelde. Een terrier werd aan zijn rechteroog gewond. Hij bleef on der een toonbank liggen, en vermeed licht en warmte, ofschoon hij overigens de ge woonte had vlak voor den open haard te liggen. Hij volgde dus de gewone behande ling: rust en onthouding van voedsel. De plaatselijke behandeling bestond m het lik ken van den poot, welken hij tegen het ge wonde oog aandrukte. Door voortdurend den poot door likken weer nat te maken, wanneer hij droog was geworden, handelde hij als een dokter, die natte compressen voorschrijft. Katten behandelen zich' bij verwonding ook door deze eenvoudige ma nier van voortdurende bevochtiging. Een lezer deelde het geval mede van een kat, die gedurende eenigen tijd aan den oever van een rivier bleef liggen, en even eens vq/i een andere kat, die de buitenge wone wilskracht aan den dag legde om ge durende acht en veertig uren onder een straal water te blijven staan. Dieren, welke aan koorts met plaatselijke pijn lijden, gene-zen zich door voortdurend gebruik van koud water, hetgeen een be kend geneesheer een zekerder behandeling acht, dan die, welke door alle andere me thoden wordt voorgeschreven. Mat, het oog op deze en nog een aantal andere feiten, is men naar zijn oordeel tot da bekentenis gedwongen, dat hygiëne en therapeutical zooals die door de dieren in praktijk wordt gebracht, met vrucht in het belang van de psychologie kan bestudeerd worden. Hij zou waarschijnlijk nog vérder kunnen gaan en zeggen, dat de veeartsenijkunde en de gewone geneesKunde vele nuttige wen ken van hen zouden kunnen ontvangen,' en wel omdat zij het uitvloeisel zijn van in stinct, dat gewoonlijk niet mistast-, waar het het bewajen of herstellen van de ge zondheid geldt. In de lange reeks van levensdingen, waarmee het bijgeloof zich in den loop van jaren heeft bemoeid, staat de bruiloft met geen gering aandeel. Het is wel eigenaardig eens na te gaan wat het bijgeloof al zoo voor goede en kwa de voorteekenen vond in verband met de bruiloft. Er trouwen elke week in onze stad een aantal gelukkigen. Laat ons hun vertellen wat voorspeld wordt. Maar denkt er aan: 'fc is bijgeloof! Als de bruid op haar trouwjapon een spin vindt, kan zij zich als in hooge mate gezegend beschouwen. De bruid, die in den nacht vóór haar huwelijk droomt van feeën, zal driewerf ge zegend wezen. De bruigom, die een kleinen paardenhoef in zijn zak draagt, zal altijd gelukkig zijn. Huwelijken, die worden gesloten op een vaartuig, zullen altijd ongelukkig wezen. Trouw op het land of trouw heelemaal niet. Men mag een bruid of een bruigom nooit een telegram aanbieden, terwijl zij op weg zijn naar de kerk; dit is een sleeüt voor teeken. Als de trouwring valt gedurende de hu welijksplechtigheid, is dit voor de bruid al een bijzonder slecht voorteekeu. 'Wie het voorrecht heeft een bruid het eerst na de huwelijksplechtigheid te kus sen, maar vooral eer de bruig -m dit ge daan heeft die zal een bijzonder for tuinlijk jaar hebben. Meisjes, die gaarne spoedig m het huwe lijk treden, moeten nooit borden in heet water wasschen. Zij moeten het water, dat voor 't wasschen van 't vaatwerk bestemd is, nadat het goed gekookt heeft, eerst goed laten afkoelen, vóór zij het gebruiken. Als een bruidspaar na afloop van de bruiloft naar het station gaat om een hu welijksreis te beginnen en zij zien ergens onderweg een doodkist, dan moeten zij da delijk naar huis temgkeeren en daarna opnieuw vertrekken, want anders zouden zij zeer ongelukkig zijn. Ons waiergchalte. Een pasgeboren menschenkind is waterig spul, want voor slechts een derde gedeelte bestaat zijn lichaam uit vaste stoffen, twee derde deel er van is water. Bij den volwassene staat het er op dit punt beter voor, maar dat hij ook maar voor de helft uit vaste stoffen bestaat, kan hij niet met een goed geweten verklaren, want het watergehalte van zijn lichaam be draagt gewoonlijk meer dan 50 pCt., name lijk ongeveer 58.5 pCi. Dit is natuurlijk slechts het gemiddelde getal voor de geza menlijke deelen van het lichaam. De ver schillende organen en bestanddeelen wijzen een zeer verschillende grootte van waterge halte aan. De beenderen zijn liet armst aan water en daarvoor bedraagt het procenten getal 12.2. Veel meer, namelijk 28.9 pCt., aan water bevatten de vetdeelen, bijna 70 pCt. water bevindt zich in de lever; 72 pCt. in de huid; 75 pCt. in de hersenen; ongeveer evenveel in het spiervleesch en het meeste natuurlijk in het bloed, dat voor 83 pCt. uit wat-er en slechts voor het overige uit vaste stoffen bestaai'. Als een bijzonder feit dient te worden op gemerkt, dat bij zuigelingen niet het bloed, maar... de hersenen het meest rijk aan wa ter zijn. Terwijl bij hen het bloed 85 pCt. water bezit, wijzen hun hersenen meer dan 89 pCt<. aan. Evenals de leeftijden, zoo verschillen ook de geslachten, wat betreft het watergehalte, nogal vrij veel van elkaar. Volgens gedane onderzoekingen zijn de mannen het rijkst aan water, de vrouwen zijn het meer mas sieve geslacht. De meerderheid aan vaste bestanddeelen bij de vrouw verklaart men door haar grooteren vetrijkdom. Want) het watergehalte van vet is ongeveer 30 pCt. en dat van spiervleesch daarentegen 75 pCt. Daar de man meer spieren en de vrouw meer vet bezit', zou men hier dus de oplos sing van het vraagstuk in kunnen zoeken. Maar als geheel opgelost kan men deze (hoogst gewichtige) vraag omtrent het wa tergehalte der geslachten niet beschouwen, want bij sommige proefnemingen bleken de vrouwen wateriger dan de mannen te zijn. Dat waren dan waarschijnlijk zeer magere individuen. Dageiijksch onderhoud van Europeesche legers. Men heeft berekend «at er noodig is voor het dageiijksch onderhoud der groote Europeesche legers. Volgens deze berekening gebruiken de legers der zes Europeesche grootmachten, welke in vredestijd meer dan drie millioen soldaten onderhouden, eiken dag 48,000 centenaar brood, 30,000 centenaar vleesch, 15,000 centenaar conserven, 6000 centenaar rijst," 1800 centenaar spek5 1200 centenaar zout, 1860 centenaar suiker, 1440 centenaar koffie en 7500 hectoliter wijn. Daarbij ko men nog aardappelen en groenten. Volgens die berekening zou een Europee sche oorlog aan de zes deelnemende groo te mogendheden een dageiijksch© uitgave van meer dan 150 millioen Mark een Mark is zestig cents opleggen. STOPGOUD. Eir zijn menschen, die zonder eenig plan leven, die in de wereld voorbijgaan gelijk strootjes in een rivier voorbijdrijvenzjj gaan niet zelf, zij worden gedragen- Seneoa. De hartstochten, die zeker tijdperk heb" ben bezield en er het kenmerk van uitdruk ken, worden na twee of drie geslachten niet meer begrepen. Berthelot. Gezondheid is de toestand, waarin we nooit over onze gezondheid denken. A- P.ierftoa^.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 21