IETS OVER PAUKEN. Eet tientallig stelsel in Engeland en Amerika. Me nieuwe Hohenzollernbrug te Keulen. Do opening van deze brug zal in Mei, in tegenwoordigheid dea Keizers, plaats hebben. Do pauk Schoort eigenlijk tot die söört Van muziekinstrumenten, vvlelke bij het groote publiek al zieler weinig waardeering vindt'.- Men beschouwt ze eenvoudig als een grooten, met ezels- of g-eiteVel over trokken koperen ketel, waar met stokken, overtrokken met vilt, maai* op los geslagen wordt. Dat kan immers geen kunst zijn, meenen de meesten, die niet weten, dat er beroemde toonkunstenaars geweest zijn, die de pauken sloegen. .Waarlijk, het moeten al weinig egoïs tische karakters zijn, die zich aan dit in strument wijden, waar men het fijnst muzi kale oor voor noodig heeft, fen waarmee men op concerten nooit als solist kan op-: treden. In cte achttiende eeuw waren er wel paukenvirtuozen, maar hun kunst bestond minder in het ontlokken van schoone to nen aan htm. instrumenten dan wel in het bespelen van vele instrumenten te gelijk. Laatstgenoemde kunstenaars sloegen van veertien tot zeventien pauken te gelijk, en daar zij zich ook van andere slag-instru menten bedienden, hadden zij meer van goochelaars dan van toonkunstenaars, daar ?ij er allerlei kunststukjes bij uitvoerden. De 'echte paukenisten evenwel moeten personen zijn van bijzonder muzikalen aan leg. In Duitschland noemt men als zoo danig den Leipziger paukenist Ernst Gott- hold Benjamin Pfundt, die een zeer goed boekje schreef over het paukenslaan van ruim een halve eeuw geleden, wat heden nog voor bespelers van genoemd instru ment van klassieke waarde is. Hij werd door toonkunstenaars van naam zteei; hoog geschat, en wel in het bijzon der, door Felix Mendelssohn Bartholdy, die den kunstenaar voor het Gewand'haus- Örkesvvengageerde, en dit als een groote' aanwinst voor de Gewandhaus-concerten beschouwde. De paukenslagèr is voor iedere kapel een rector en een corrector, die feen bui ten maat geraakt orkest met meer zeker heid weer op dreef brengt dan de maatstok van den 'dirigent. In dit opzicht moet Pfundt bijzonder uitgeblonken hebben. Men vertelt, dat hij meermalen, als de pauken rust' hadden, naar het nabijgelegen restau rant ging, en juist op de seconde af, _als de pauken dienst moesten doen, weer op zijn plaats terug was. Zoo geheel had Pfundt hef concertstuk, waaraan men be zig was, in zich opgenomen, dat hij bij het' bierdlinken en praten nog het juiste tempo en fret oogefiblik onthield, waarop de pauken weer in werking moesten tre den. Bij Friedrfcfr \Veeck, den vader van Klara' Schumann, vormde hij zich tot pia nist, en vestigde zich als piano-onderwij zer te Leipzig. Tegelijkertijd werd hij leider ■van het koor in het stedelijk theater, tot dat Mendelssohn hem als paukenist van de Gewandhaus-conöerfen engageerde. De' roep van zijn voorbefeldelooze juistheid als paukenslager verspreidde zich door geheel Leipzig en had ten gevolge, dat hij op concerten, ook buiten genoemde plaats,- als zoodanig optrad. Hij bracht ook een verbetering aan zijn instrument aan; van hem namelijk dateert de uitvinding van de zoogenaamde machi nale pauk, waardoor het tijdroovende aan-? zetten der afzonderlijke schroeven door een technische werking vervangen werd^ Pfundt stierf in 1871 te Leipzig. Een ander beroemd paukenslager was Georg Hentscbel, die in het begin der, achttiende 'eeuw bij de Berlijnsche Konink-: lijke kapel aangesteld werd, en ook op zeer hoogen leeftijd in 1846 te Berlijn stierf. Ook van zijn juistheid als paukenslager .worden wonderlijke dingen verhaald. Hef was bij een opvoering van een werk Van .Weber, die toenmaals kapelmeester van een Berlijnschen schouwburg was. In de finale van de laatste acte redt de doch-: ter den onschuldig veroordeelden vader uit' den kerker. Zij verbreekt de tralies der gevangenis: de vader is bevrijd. Van dit groote oogenblik maakt de componist gebruik, ten einde de dramatische werking te doen stijgen, van een, zwaren pauken slag, terwijl te1 voren de pauken zwijgen. De finale begint, en de componist ziet tot zijn niet geringen schrik, dat de pau kenist afwezig is. Met zenuwachtigen blik gaan de oogen van Weber van het notenblad naar de ledige plaats van Henischel. Nader en nader komt het critieke moment. Weber is de vertwijfeling' nabij, uit angst, dat het groote effect zal uitblijven. Daar wordt het groene gordijn, dat ter voorkoming van tocht voor de" deur hangt, op zij ge schoven; Hentschel is, door Weber onop gemerkt, geruischloos binnengekomen, de pauken staan onder zijn bereik, hij grijpt naar den stok en kijkt naar het tooneel. Nog eenige maten en boem, weerklinkt de slag juist op jij cl. Weber, die in zijn angst den paukenist niet gezien heeft, schrikt, laat den maatstok vallen en zinkt pp een stoel neer; maar het uitstekende orkest brengt de finale zonder fouten ten uitvoer. Het in alle cultuurstaten voor het rekenen met munten, maten en gewichten aangeno men getalstelsel is het tientallig of deci male stelsel. De tien is daarvan het grond getal, met de positieve machten honderd, duizend, millioen, milliard, billioen, eDZ., en de negatieve machten een tiende, een hon derdste, een duizendste, enz. Het decimaal stelsel zal wel ontstaan zijn doordat de menschen oorspronkelijk met be hulp van de tien vingers plachten te tel len. Als de menschen 12, in plaats van 10 vingers bezaten, waren wij thans misschien gewoon naar het 12-tallig stelsel te tellen en te rekenen. Daar1 het getal 12 door 2, 3, 4 en 6 deelbaar is, het getal 10 slechts door 2 en 5, heeft het 12-tallig stelsel on tegenzeglijk groote piactisclie voordeelen- In de hoogerc wiskunde wordt het dan ook vaak gebruikt- De van de Babyloniërs af komstige tijdindecling (12 maanden, 24 uren, enz-) berust daarop, insgelijks de indeeling van den Engelscken shilling in 12 pence- In het handelsverkeer wordt nog heden dikwijls volgens het 12-tallig stelsel gerekend, bijv. naar de waarden dozijn en gros- Hqt defiimaa^L-stelsel is wettelijk ypo^ge- sohreven voor het geldwezen van geheel Europa, Amerika, China cn Japan; met uit zondering van Groot-Britannië en Turkije., Voor de berekening van maten van allerlei aard is' het decimaal-stelsel ook bijna in de gekeele wereld ingevoerd, met uitzonde ring al weer van Engeland en zijn kolo niën en ook van de Vereenigde Staten van Amerika. Voor de invoering van het 10- tallig stelsel wordt intusschen in Engeland reeds vóór lang propaganda gemaakt- Als voorname gronden worden in dat land voor de noodzakelijkheid van den overgang tot het algemeene stelsel aangevoerd: lo. zijn algemeenheid: nagenoeg 500 millicen men schen bedienen er zich van; 2o. in geen enkel land, waar het eenmaal ingevoerd werd, werd het afgeschaft of veranderd; 3o- Brit- sche consulaten over de geheelc wereld heb ben in het belang van Engelands buiten- landsclien handel op dadelijke invoering van het stelsel aangedrongen4o. schoolmannen, zijn overtuigd, dat een vol jaar op den. schooltijd zal worden uitgespaard, wanneer het tegenwoordige ingewikkelde rekenstelsel door invoering van het decimale systeem vervangen mocht worden, waardoor tevens' op de onderwijskosten belangrijk bezuinigd zou worden. Tegen de hervorming zijn de katoenspinners en textielfabrikanten, die door de invoering genoodzaakt zouden wor den andere machines aan te schaffen of' deze althans pasklaar te laten maken naar het nieuwe stelsel van tellen. In de Ver. Staten van Amerika werd het metrieke stelsel in 1866 bij de wet toegelaten, maar niet verplichtend gesteld. In 1S75 sloot zioh de Unie, te gelijk met 16 andere gouvernementen, bij de Interna tionale Conventie voor het metrieke stelsel te Parijs aan; sedert is voor de algemeene invoering van dat stelsel in de Staten der Unie .ijverig propaganda gemaakt; in op voed ings-instituten en laboratoria, bij den geneeskundigen dienst van het leger en de marine en bij den hygiënischen dienst werd het gebruik maken van het stelsel verplich tend gesteld. Evenwel ontbreekt nog altijd een wet," houdende de algemeene invoering, wat intusschen zoowel in Amerika als in Engeland nog slechts een kwestie van kor. ten tijd is. Zeer onpractisch zijn nu de maten en go. wichten van liet afidgrs z.,00 practi§che Jln- g^bsohje yolk. v t v --

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 20