Tetet 1.688. BLOCKER'S CACAO Dnnlop Banden, DAALDERS a. faas. Attentie H.H. Tuinders. B Notarishuis J.fl.D p. a. de mm, Janvossensteeg 63. Leidsche Begrafenis-Onderneming „PIËTAS". G. J. EGGINK JAG.zn., Timmerman, Sportwijn. Bruilof ts wijn. JOHs. DESKER's Pypenbazar, ts LEIDEN. diverse Meubilaire Goederen EEÜIG ANTIEK, A. o. hgoijer. Het heilzaam cacaoverbruik moet doordringen in alle kringen der maatschappij nu kan het! want is voor niemand te duur; een bus van 2 pond kost ƒ1.50. Kleinere bussen naar verhouding. Ingezonden. Burgerlijke Stand. Faillissementen. Uit de „Staatscourant". SCHILDER, LEVESDA&L 147. SJSff"" Beleefd aanbevelend. 8611 6 met 12 maanden garantie *6.25. 4886 8 Ondergeteekenden, Schip pers op Haarlem, berich ten by deze, dat het vertrek van Leiden is vastge steld op 8 uren precies. H. v. D- VELDEN. J. VERMEULEN. J. D. STOL. Leiden, 10 April 1911. 4850 16 Ond*r aanbeveling der H.H. Notaris J. J. TER LA A3 Ozh. S. J. LE POOLE. Dr. J. O. M. TIMMERMANS. W. P. VERHEY VAN WIJK. Dr. 0. M. VAN VOORTHUYSEN. Directeur H. KEEBEWEEB. Kantoor Aalmarkt 16. Telefoonn. 861. 3895 30 Oude Vest 169, beveelt zich beleefd aan voor alle voorkomend* Timmerwerken. Belast zich ook met de administratie van halzen. 4865 13 Per PI. f 0.65. Per Anker „97.— Deze zacht-zoete W(]n wordt bfl bruiloften en partijen bijzonder aanbevolen. Jlonsterfleschje op aanvraag gratis tlinisgebracht. Huls „DE TLIJT", Voorschoten. 3787 10 Haarlemmerstraat 232—232a. TeleS. 43. Grootste kenze rookbenoodlgdheden. Het beste adres voor wederverkoopers. Inrichting -voor Beparatiën. 334 12 Wegens sterfgeval zullen al daar Donderdag a. s. om lOnur worden verkocht waarbij sooals: mah. Eadetatel, gebeeldh. Kast, Fanteall, (Chippendale), eikenh. Bureautje, dito Linnen pers, eenlg oud Tin en Koper werk enz. 4900 27 voobts: een weinig bereden Dames Kijwiel (Royal Enfield), Brandkast, geëm. Fornuis, enz. enz. Kjjkdag: Woensdag van 10—4 nnr. Goederen kunnen worden bijgebracht oi afgehaald. Aangesloten Schilder, Remhrandtstraat. 4966 13 Befiedigd Taxateur. Oude Vest 11. - Telepk. 57». He). SCHOUTEN kookster, heel: Eangebrng 55, gelegen held tot gemeenschappelijke Heeren- of Damestafel. 4781 4953 183 fomdafc het niet alleen behootrfc tot de eerste levensbehoeften, maar omdat het is de perst» vensbehoefte. Klaarblijkelijk is de Minister dootr veT- Fde technisohè voorliohting er toe geko een invoerreoht op tneel of bloem voor Jtellen. Mijnheer de Redacteur! ReedS geruimen tijd wordt er te Hille- gom druk gebouwd, een gevolg daarvan is, 'dat veel Leidsche werklieden daarheen trek ken ocm hun brood te verdienen. Voorzien van werkmanakaarben gaat mien 'a m-orgens 'over zeeeen op den trein om des avonds te acht uren weder te Leddetn té arrivee- Iran. "Wanneer men des avonds kwartier over Zevenen de wachtkamer te Hillegom bin nentrad, vond men daar wel altijd de kachel, doch het vuur was ver te zoeken, iets wat voor werklieden, die er tusschenbeiden 2 uren en langer moesten wachten op een trein, uit den aard der zaak niet meevalt- Vrijdag 1.1. echter was, toen wij aankwa men, de kachel afgebroken en in een hoek gezet. Nu, daar werd niets aan verloren, want zooals ik r®eds opmerkte, het ver warmen van de groot» glazen kast, alias 3de klasse wachtkamer, liet veel te wen- échen over. Even na ons binnenkomen, kwam. een be ambte onze kaarten controloeren en vroeg ;wie de kachel weggebroken had. Dat nie mand antwoordde, behoeft geen betoog, daar versaheidenen met mij het niet wisten en ide daders, zoo zij er al geweest zijn, zich piet hekend maaktenDoch wat gebeurt? Na eenige oogenblikken komt de chef en wil ook weten wie de kachel weggebroken heeft, en bedreigt -allon die aanwezig zijn met intrekking der werkmanskaartenEen protest van mijn zijde in de wachtkamer en naderhand op het perron had alleen ten gevolge dat mij werd toegevoegd: „Ik kan er geen kwajongenshoel van makende goede moet met den kwade lijden", en werkelijk toen ik nrjj Zondag tegen den avond om mijn kaart aanmeldde, bleek het dat do chef den treurigen moed had gehad, zijn bedreiging ten uitvoer te brengen en die middeloeuwsche taetiek toe te passen. Dat hij den dad^r of de daders (die wel licht uit protest omdat die kachel altijd koud was) tracht op to sporen, enfin, maar laat hij anderen, die daar part noch deel aan hebben, hun strijd om het bestaan niet zwaarder maken, 't Moge voor den chef geen verschil zijn f 1-50 meer uit te geven, maar op 't budget van een werkman kan het niet bezuinigd worden, daar gaat het huis- gozdn onder gebukt. Wanneer hij 1.1, Virijdag ons had belet te vertrekken, voor hij alles wist, kortom, wat kordater op had getreden, haddon zeker niet zooveel werklieden buiten hun schuld een schade post gehad en de patroons hadden ouder gewoonte, al hun werkvolk present gezien, wat nu ook niet is gebeurd. U, M. de R., mijn dank betuigende voor de opneming en de hoop uitsprekende, dat deze onrechtvaardigheid zoo spoedig moge lijk hersteld moge worden, beeken ik mij, UEd. Dw. Dr., P. v. d. LAAKEN, Geachte Redactie 1 In uw nummer van j. 1. Vrijdag komt een ingezonden stukje voor dat met het peeudoni oni *,Len Zeeman" is ondertee kend. Mag ik, nu mij uit-teraard de gelegen heid ontbreekt met den schT^V^r direct van gedachten te wisselen, voor dat over een kleine ruimte in Uw geacht blad be- echikken? Ik wilde den „Zeeman" (die hoogstwaarschijnlijk geen zeeman is, maar die indien hij met zijn pseudoniem wer kelijk zijn beroep aangeeft,; bekende hulp troepen heeft gehad) gaarne eenige vragen stellen. lo. Moet ik uit Uw sohrijven opmaken, dat de Zondagsarbeid aan de netten geheel van het weder afhankelijk en daarom ook onvermijdelijk is? Duurt het werk den geheelen dag, of slechts een deel daar van en indien dit laatst», welk deel? Zijn alle zeelieden daarvoor noodig of verrich ten zdj hun werk naar toerbeurt? En wordt voor dien arbeid* zender uitzondering, niets betaald? 2o* Is het door U genoemde loon van f7. f7.50 per week het gemiddelde jaarloon, gedeeld door 52? Het door U genoemde cijfer komt mij ongelooflijk voor, omdat ik wel eens heb gehoord, dat een zeemam be duidend meer verdient. Zoudt U misschien ook Ikunnen bewijzen, dat de reeders aan de trawlvissoherij verdienen? Zoo niet, hoe verklaart U dam het feit dat bijv. in Sche- veningen slechts 30 scfoepen van de 305 aan de trawlvaart deelnemen en in Vlaardingen en Maassluis geen enkel? Kunt U mij ook zeggen wat een zeeman, die aan de trawl vaart deelneemt, aan die visscherij gemid deld verdient? (Verval, kost, enz. inbegre pen.) Vindt u het niet te prijzen, dat de reeders rich hier te Katwijk beijveren om hun zeelieden zooveel mogelijk te laten „trawlen" Hebben de reeders niet dikwijls meer personen op hun erven dan bepaald noodig is? Is U zelf „damwerker" Hebt U dan met uw reeder reeds over uwe „grieven" ge sproken? Wat was het resultaat van dat onderhoud 3o. Is het Queusch waar, dat de reeders hun schepelingen slecht voedsel meegeven? Indien ja, zijn de schippers dan zulke sul letjes, dat zij die slechte voedingsmiddelen zoo maar slikken, zonder protest? (Ik. had die vraag ook achterwege kunnen laten, omdat ik per se weet, dat U hier on- waarheidspreekt; ik stel haar eoh- ter ter wille van het publiek). Worden z» werkelijk schraal bediend? Schiet er dan na afloop van de haring- visseherij nooit iets van het „kostgoed" over? Als u mij hierop geen antwoord kunt geven, zoudt u zich dan niet eens ten kan tore van een reederij overtuigen van de hoeveelheid en het bedrag aan victualiën dat een schip kost? Als u het zaagt, zou een eenvoudig huismoedertje u kunnen voor rekenen hoe erg u joktl Ik Keb dikwijls water zien „slaan'' en weet daarom dat altijd duinwater in fri9- sche vaten wordt meegegeven. Welk water zoudt u mee willen hebben? En hoe zien die „insecten" er uit? Ik zou ze graag eens •zien 1 (Als bij n aan boord het water niet goed blijft, dan is dat een feit dat aan uwe onzindelijkheid is toe te schrijven. U moet zorgen dat er voldoende lucht bij kan ko men en de vaten niet geheel dicht laten, maar de bommen los maken. Dan meet u er vooral voor zorgen dat de waterton, waar uit geregeld water voor de consumptie wordt geschept^ goed wordt sohoon gehouden. Het beste water wordt sme rig door onzindelijkheid). Is de reederij werkelijk zoo rendeerend? Dan verwondert het mij sterk, dat er niet meer aan woa*dt gedaan. Waarom doen de zeelieden, waarvan er ettelijke (ook zonder groote zoons) over eenige duizenden guldens kunnen beschik ken, zelf mét de reederij? Hebt u wel eens nagegaan, hoe groot Ket percentage is van de reeders die rijk worden en hoeveel eer ook weer verarmen? Waarom geniet Katwijk betrekkelijk meer welvaart dan andere visschersplaatsen? Toch niet omdat' de menschen het er slech ter hebben? £<x£otmiddelen worden op Kat wijk toch nC£ tamelijk gebruikt (Als ik mij niet vergis, wotcil t© Katwijk nogal veel bier gêdronkenic Als u zoo vriendelijk wilt zijn de boven staande vragen te beantwoorden, dan kun nen we zien wat er van uw beweringen juist is. Mogelijk zou hier en daar nog iets te verbeteren zijn, waaraan ik gaarne, in dien mogelijk mijn medewerking zal ver- leenen. Dit kan echter ook zonder grofhe den; want de verhouding tusschen reeders en zeelieden is hier we1 zoo intiem en zóó goed, dat er best gelegenheid tot onderhan delen zal zijn. U begrijpt dus, waarom ik nie^ geloof dat u een zeeman zijt. Met veel dank voor de plaatsing, verblijf ik, Mijnheer de Redacteur, Iemand die gaarne wat leert. Katwijk-aan-Zee, April 1911. HAARLEMMERMEER. Bevallen: T. van Egmond geb De Boer Z. L. Lanser geb. Spaar garen D. M. J. van Boven geb. Den Dunnen Z. S. M. van Dijk geb. üerteling D. KATWIJK. Geboren: Neelfcje Cornelia, D. van Jb. Verburg en D. van der Luyt. Adriana, D. van C. Kapteyn en L. van der Holm. Geertje, D. van K. Pa«p en K. van Rjjn. Overleden: Nicolaas Geyteman, 1 j., Z.van Jan en Agatha van ->chie. Jaooba van der Plaa, 32 j., geh. met Jao. de Vreugd. Gehuwd: J. Vooye jm. en Jao. Zuyderduyn jd. Lorn. Vooys wedr. en M. K. Boezaard jd. Ondertrouwd: H. van der Plas jm. en a. van Rjju jd. VOORSCHOTEN. Geboren: Petras Leonardos, Z. van J. Zwetsloot en J. üoogweg. Margaretha, D. van H. van Tol en M. Ch. Amkker. Ondertrouwd: L. H. Gmelig 26 j. en D. H. Alting 25 j. WARMOND. Geboren: Gerardus, Z. van J. Scbonemaker en G Verkleg. Wilhelmus Jacobus, Z. van-C. Th. van Grieken en H. J. Bruynen. Ondertrouwd: Nio. Ouwehand jm. 24 j. en M*rijtje v. VVjnkel wed. 24 j. ZOETERW0UDE. Overleden: Wilhelmns Antonins van der Poel 9 j. Pieter van Vliet 46 j. Gerardus Johannes Eggink 51 j.,v. Leiden. O. Meerman, winkelier in boter en kaas, te Amsterdam. J. Q. H. Hesseler, winkelier in kruide nierswaren, te Amsterdam. Mej. E. C. Wiegand handelende onder de firma E. C. Wiegand Co., modiste te Amsterdam. T. E. Helands, koopman in ijzer, te Heer. J. ten Cate, handelende onder den firma naam J. ten Oate Zn., wagenmaker en rijwielhandelaar t'e Mildam (gvjsente Schoteriand). Afscheid burgemeester Sweerts. De heer Sweerts de Landas Wyborgh nam gisteren in een korte rede afscheid van den Haagschen gemeenteraad, dien hij voor het laatst presideerde, ten gevolge zijner benoeming tot Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland. Hij gewaagde met groote dankbaarheid van de medewerking, die hij steeds heeft mogen ondervinden van den Raad en niet in het minst van de wethouders. De heer Van Malsen, het oudste raadslid, en de wethouder Jansen huldigden den af-- getreden voorzitter in warme bewoordingen en spraken hun vreugde uit over de hooge onderscheiding den heer Swesrte ten deel gevallen. De heer Ter Laan zeide, evenals de an dere heeren zich verheugd te hebben over de hooge onderscheiding, den burgemeester ten deel gevallen. Deze heeft getoond, te willen wezen een burgemeester voor geheel 's-Gravenhage, die groote onpartijdigheid ook tegenover de sociaal-democraten steeds heeft betoond bij de voorbereiding en bij de verdediging der voordrachten. MaaT Bpre- ker wijii? den burgemeester vooral verzoe ken vtfór zjjw aftreden de litiezaak tot een einde te brengen, ook voor zijn eigen petitie. De voorzitter onderstelde, dat dit laatste ongetwijfeld slaat op de motie-De Meester. Thans is gebleken, dat in sommige toestan den van de politie moest worden voorzien. Dit is geschied en de stemming onder het korps is dan ook verbeterd. Op dit oogen- blik is er dan ook niets, wat de burgemees ter voor 't oogenblik kan doen. Als hoofd der politie heeft hij geroeid met de riemen, die hij had en zoo goed als er te roeien viel. De toestand is op 't oogenblik, zooals hij met de beschikbare krachten mogelijk is. Spr. heeft het personeel altijd doordrongen van den plicht, om steeds naar eer en gewe ten te handelen De burgemeester heeft dus gedaan wat een goed en braaf burgemeester verplicht was. De heer Ter Laan voelde zich' door dat antwoord zeer teleurgesteld. Hij bedoelde het geheime debat, dat bij de begrooting (tijdens afwezigheid van den burgemeester) is gevoerd, dat nog niet is afgeloopen. Er is nog een commissie voor wie de burge meester nog zou kunnen verschijnen, om inliohtingen te geven over de hoogere en hoogste ambtenaren. Gaarne wilde spr., dat de burgemeester zich alsnog beschik baar stelde voor de behandeling, speciaal van de nog aanhangige motie-Hoejenboa. De Voorzitter herhaalde, dat de politie thans is, wat zij mef de beschikbare midde len kan wezen. Meer kon hij niet zeggen. De teer De Heester wensohte te kennen te geven, dat hij het oogenblik om dit on derwerp ter sprake te brengen, minder ge lukkig achtte. (Bravo's.) De heer Ter Laan verklaarde geen ander geschikt oogenblik te hebben; anders zou hij 't thans niet gedaan hebben Post en Telegraphic. Bij dienstorder ïs het volgende fer ldett- nis gebracht! Het aantal klachten betreffende bescha diging van poststukken neemt in den laat- sten tijd zeer toe. Aangezien de daarbij overgelegde stukken of omslagen meerma len de sporen dragen van ruwe of onoor deelkundige behandeling in den postdienst worden de directeuren en ambtenaren drin gend aangespoord, alles in het werk te stellen wat strekken kan om beschadiging van de s tukken tegen te gaan. Een nauw lettend en gestadig toezicht op het samen stellen der depêches, het vullen der zak ken, de behandeling tijdens het vervoer, het ledigen van de zakken, en op de ver dere behandeling ter plaatse yan bestem ming wordt met nadruk aanbevolen. In het bijzonder is er op te letten, dat slechts die stukken los in de zakken worden ge legd, welke door hun vorm niet geschikt zijn om met andere te worden samengebon den, en dat de gewoonte ingang vinde om bij het vullen van de zakken, voor zooveel de beschikbare tijd zulks maar eenigszins toelaat, de bundels en losse stukken orde lijk zoodanig te plaatsen, dat zij zoo weinig mogelijk van het vervoer te lijden hebben. Het personeel dient bij herhaling op de noodzakelijkheid van eene zorgvuldige be handeling der poststukken te worden ge wezen en gewaarschuwd dat nalatigheid en ruwheid te dien opzichte ernstig zal worden gestraft. Voorts moet bij de terpostbezorging en bij frankeering aan de loketten zooveel mogelijk worden toegezien op behoorlijke verpakking en, wanneer daartoe aanleiding bestaat, op gevaar voor beschadiging wor den gewezen. Indien dienststukken ter ver verzending worden aangeboden, waarvan de vprpakking niet voldoende blijkt, zijn de afzenders daarmede in kennis te stellen. Heeft dit op den duin niet het spe- wenschte gevolg, dan wordt omtrent (Se Bevallen aan Let hoofdbestuur bericht. Bij Kon. Besluit ïb aan A. A. H. Hosang op zijn verzoek ontslag verleend als burge meester der gemeente Blaricum; met 1 Juli 1911 aan den commies bij het departement van Waterstaat K. F. van Bijlevelt eetyol ont slag en hem den persoonlijken tAel van hoofdcommies verleend; aan den luit. t. z. 2de kl R. L. E. de Bruyn, op zijn verzoek, met 16 April 1911 eervol ontslag uit den zeedienst verleend; met 16 April 1911 benoemd tof directeur van het telegraafkantoor te Alkmaar P. O- Uittenbogaard, thans hoofdcommies de(r telegraphic met 1 Mei 1911aan den officie» van ge-. Eondheid 1ste kl. J. F. Tuinstra, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, ter zake van lichaamsgebre ken, en onder toekenning van pensioen, eeir. vol ontslag uit den militairen dienst vew 1- -d, en het bedrag van dat pensioen vast gesteld op f 1560 'e jaars; benoemd tot vertegenwoordigers van de iNederlandsoh'e regeering bij het in 1911 te Antwerpen te houden 5de Internationaal Congres voor de voorthelping van ontsla gen gevangenen en de bescherming yan de jeugd, de heeren mrs. A. Feniener van. Viis- singen, raadsheer in den Hoogen Baad der Nederlanden, voorzitter van het Neder- landsch Genootschap tot zedelijke yerbete-- ruig der gevangenen, en H. O. DresBelhnijs, directeur-generaal van het. gevangenis-, rijkstucht- en opvoedingswezen; aan Frans Joseph Merx, geboren te Kircbeich (Duitsehland)Peter Heinri< i Beintges, geboren te Essen (Dnitscfuana); Ferdinand Langenkamp, geboren te Essen (DuitscMand), en Emil Wittköpper, ge1**- ren te Hedsingen (Duitsehland), yei gun ning verleend tot het geven van hooger on derwijs aan de te Vaals gevestigde inrich ting voor hoogeor onderwijs, genaamd „Col legium van den Heiligen Carmlles var Leilis"; met 1 Mei 191], benoemd tot leeraar aan de Rijks-Normaalschool voor Teekoöonder, wijzers te Amsterdam C. W. G. Bakker V Amsterdam aan den luit. ter zee 2e kl.R. L. E. d« Bruin, op zijn verzoek, met 10 April Ï911 eervol ontslag uit den zeedienst verleend. UITLOTINGEN. Loten stad Milaan h L. 10 van 1866. Trekking 16 Maart. Be taalbaar 16 Juni. Seriën: 61 109 162 184 191 678 714 79! 844 972 1211 1663 1708 1874 1971 2027 9ön 224.1 2392 3115 3421 3488 3494 3610 3619 3771 38€l 3921 3958 4125 4232 4474 4787 4890 60*0 5343 5513 5571 5596 6187 6464 6713 6828 7022 7279 Serie 2392 no. 46 L. 50,000; serie 61 no. 50 L. 1000; serie 184 no. 61 L 500; serie 191 no. 3, serie 2392 no. 96, serie 3421 no. 42, serie 5513 no. 50 en serie 6187 no, MX, elk L. 100. De volgende elk L. 50: Serie 844 no. 5, serie 1683 no. 28, serie 1874 no. 83, eerie 2248 no. 63, serie 3771 no. 79, eerie 3958 no. 2, serie 99öt> po. 46, serie 5513 no. 24. De volgende elk L. 20: Serie 61 no. 36, serie 152 no. 24, serie 191 no. 1, serie 191 no. 48, serie 791 no. 24, serie 844 no. 71, serie 844 no. 98, eer 1708 no. 12, serie 1708 no. 100, serie lf no. 16, serie 2027 no. 9, serie 2027 no. 2 serie 2027 no. 22, serie 2027 no. 99, eerie 3421 no. 43, serie 3494 no. 42, eerie 3494 lij 62, eerie 3610 no. 3, serie 3610 no. 63, seri 4125 no. 9, eerie 4125 no. 12, serif 4125 no. 66, serie 4474 no. ÏÖ5, serie 5696 no. 10, ee rie 6464 no, 39, serie 6713 no. 48. De dyerige nummers vervat in bovenstaan de seriën elk L 10,

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6