Dinsdag XX Aprfl. A°. 1911. <geze (grnrant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. I Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. De ware schuldige. N®. I5W8 LEIDSCH PEIJ8 DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels /1.06. Iedere regel meer /0.17J. - Srooter» lettere n**r plaatsruimte, - Kleine «drertentiën ran 30 woorden 40 Oenteeontantj elk I tiental weorden meer 10 Oente, - Voor het inoaseetren wordt/8.05 tankend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maandenf 1.10. Bniten Leiden, per looper ei waar agenten gevestigd zijn 1.30. Pranco per post1.65. Sluiting van de Varken9markt. De Burgemeester van Leideu; Gelet op het besluit van den Minister van Landbouw, Nijiverhoid en Handel, van den 'lOden April jL, waarbij, met ingang van II April 1911, het houden van markten, «openbare verkoopingen, tentoonstellingen #u andere vereenigingen van varkena in de gemeenten Leiden en Woerden, alsmede ;jn het overige deel van de provincie Zuid- ^Holland, gelegen ten nooiden van den Puden Rijn, wordt verboden. Brengtterkennisvanbelang- hebbenden, diat de varkens- mariktenin deze gemeente met ,Jngang van (beden tot na dere aankondiging, worden gesloten. DLe Burgemeester Voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 11 April 1911. Arbeidsbeurs. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat ge durende het 1ste kwartaal 1911 bij het be stuur der Arbeidsbeurs zijn ingekomen 79 jaanvragen van patroons en 275 van werk lieden en dat door bomiddeliug dier beurs jpajn geplaatst 51 werklieden, verdeeld als fitolgt: 2 Bankwerkers. Dienstboden. 1 Lood- en Zinkwerken. 10 Loopknechten. 2 Metselaars, 2 Schippersknechten. 8 Schilders. 1 Stdker. 9 Timmerlieden. 9 Werklieden zonder vakkennis. 10 Werksters. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAX STRIJEN", Searetaria. Leiden, 10 April 1911. Attestaties de vita. De Burgemeester van Leiden brengt tec tennis van belanghebbenden dat d e 'attestaties de vita voor gega- W eerdenvan hetNederlandioh jxn disch leger, met het oog op de in- irallende feestdagen, verkrijgbaar zullen ,®jn op Donderdag 18 April san- aanstaande. De Burgemoeeter, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 8 April 1911. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door (ABRAHAM BRUNO VAX DE REEP, wo nende te Zoeterwoude, een verzoekschrift V is ingediend» om vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plants» van verkoop in de be- ned enlokaliteit van hot perse el Haarlem merstraat 20#. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leaden, 11 April 1911. HINDERWET. Burgemeester tn Wethouders van Leiden; Gezien art. 8 l»te alinea der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan H. F. van NOORT, en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een brood- en be- schuitba-kkerij in het perceel Hoogev.oerd no. 122. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 April 1911. Leiden, S3 Apri3. De landbouwtentoonstelling loo.pt ge vaar de commissie die zioh voor hare tot standkoming zooveel moeite getroost, ziet zich bijzonder teleurgesteld daar het Waar borgfonds nog niet volteekend is. Had men verwacht dat de talloos velen die hier ter stede .groot belang hebben bij den landbouw ook belangstelling zouden fcoonen, die verwachting ia tot dusverre niet verwezenlijkt. Waarschijnlijk meenen ve len die geroepen zijn om te steunen dat de noodzakelijkheid niet bestaat, of dat ook Ronder hun steun do tentoonstelling wel door zal gaan. Het tegendeel is echter waar. Is het ga rantie-fonds niet volteekendt dan kan de Commissie de tentoonstelling niet laten dooijgaon. Dit zou zeer te betreuren zijn: waar aan een dergelijke tentoonstelling voor do ge meente Leiden groote belangen zijn verbon den. Ten einde de voltrekking in het garan tie-fonds te veaigejnakkelfijkein bteelooft de Commissie ook tot deelname voor een be drag f 25 de gelegenheid open te stellen. Wij vertrouwen dat binnen enkele dagen het fonds zal volteekend zijn en dat het welslagen van de landbouwtentoonstelling waaraan groote landbouwf eesten zullen verbonden worden, door den steun der ganaohe burgerij nu reed® moge verzekerd worden. Hedenvoormiddag had op de begraaf plaats aan de Groene steeg de ter-aarde- bestelling plaat® van het stoffelijk overschot van den heer J. ALongepee, in leven oud heelkundige hier ter stede. Een kleine •chaar van familieleden en deelnemende vrienden woonde de plechtigheid bij. Aan de groeve herdacht ds. Boon, van Haarlem, zwager van den overledene, dezen met een enkel woord, en bedankte namens de familie voor de laatste eer, den over ledene bewezen. In de algemeene vergadering van den Algemeenen Ned. Bond „Vrede door Recht,'van Mei 1908, werd een voorstel aangenomen, waarbij het Hoofdbestuur werd uitgenoodigd over te gaan tot de be noeming eener commissie, waarin ook des kundigen zouden zitting hebben, ten einde een rapport- samen te stellen over de vraag, wat er gedaan kan worden om de jeugd meer te doordringen van de vredesbeginse- len, en meer in het bijzonder van de zege ningen van den vrede, in tegenstelling met de nadeelen van den oorlog. Deze commissie, bestaande uit dr. C. te Lintiun, Rotterdam, voorzitter; mej. Th. A. van Eok, Oegstgeest, M. L. van Gemert, Haarlem, mej. S. Groshans, Den Haag; O. ten Have, Den Haag; H. Scholtens Kzn., Rotterdam; H. W. J. A. Schook, Amster dam, en jonkvrouw J. Bakker, Den Haag, secretaresse, is aan den arbeid getogen, en h'eeft; daarmede een werk verricht, dat reeds op verschillende vredescongressen is aanbevolen, doch tot dusverre in geen en kel land aangevat is. De positieve uitkomsten dezer enquête waren niet gunstig. Over de vredesbewe ging en wat daarop direct betrekking heeft bevatten de onderzochte boekjes zoo goed als niets, zelfs moest bij vele ge klaagd worden over te weinig aandacht voor beschaving en vooruitgang in 't alge meen. Daartegen bleek gelukkig het ver heerlijken van ruwe kracht, in het bijzonder van oorlogen niet zoo sterk te zijn als door menigeen gedacht wordt Het onderzoek leidde tot verscheidene wenschen, die ten deele als voorstellen aan het Hoofdbestuur van den Bond wei-den aangeboden. Daartoe behoort ook de vraag om een prijsvraag uit te. schrijven voor een geschiedkundig leerboekje voor de hoog ere klassen der lagere scholen en het daarbij direct aansluitend onderwijs over de ge schiedenis van Nederland en zijn koloniën sinds 1813. Als prijs wil zij daarvoor uitloven een be drag van f 250. De feestavond, waarin Daniël de Lange afscheid zal nemen van de afdeeliug Lei den der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, zal plaats hebben op Vrijdag den 12den Mei. Et zullen dan kleine werken van Bach worden uitgevoerd en daama zal namens de afdeeliug aan den heer De Lange worden aangeboden een portret van hemzelf, geechilderd door mej. Adri Bleu- lands van Oordt, te Voorburg, vergezeld van een keurig bewerkt album, bevattende de namen der deelnemers. In de gisternamiddag gehouden alge meene vergadering van Commanditaire Vennooten der Leidshe Bankvereeniging H. F. C. Gerlings, werd door commissarissen verslag uitgebracht over den loop der za ken gedurende het jaar 1910. Het reservefonds is overeenkomstig de statuten volgestort. Een nieuw hoofd van rekening „Fonds tot ondersteuning van het Personeel" werd geopend en daaraan f 4000 gedoteerd Balans en winst- en verliesrekening wer den goedgekeurd en het dividend vastge steld op 7 pCt. Voor het examen in de nuttige hand- v ken is te 's-Gravenhage geslaagd mej- E. M. van Ovost, van Leiden. Het muziekgezelschap Orpheus" al hier is voornemens ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan op 1 Augustus 1911 een kwartetwedstrijd te organiseeren, welke wedstrijd zal worden gehouden op 13 en 14 Augustus 1911 in de tuinzaal van het ca fé-restaurant „Zomerzorg". De heer P. Zijlstra, eerste onderwijzer aan de Geref. sohool voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs te Harlingen, heeft aangenomen zijn benoeming tot leer- aar in rekenen, opvoedkunde en Bijbelscue geschiedenis aan de Ghr. Kweekschool aan den Stillen Rijn alhier. De Koningin heeft het Prinsesje een bezoek gebracht aan Hr. Ms. tante, de hertogin van Albany, bij de Koningin- Moeder. Prinses Juliana zal hoogstwaarschijnlijk den eersten steen leggen bij het te verbou wen gedeelte van het paleis Het Loo. De Koningin heeft benoemd tot groot kruis in de Huisorde van Oranje W. A. F. baron Gevers, Hr. Ms. buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Berlijn. Thans wordt gemeld dat de commissa ris der Koningin in Noord-Holland, mr. Van Tienhoven bij een polder-inspectie koude heeft gevat, waarom zijn geneesheer hem bedrust heeft voorgeschreven, zoodat van oververmoeidheid geen sprake is. De Mexicaansche gezant heeft met de geheele Mexicaansche missie, onder leiding van jhr. von Mühlen, adjudant van clo Koningin, de bloemententoonstelling te Boskoop bezocht. Het gezelschap werd ontvangen door den burg-emeeser en rond geleid door den voorzitter der Pomologi- sdhe Vereeniging, den heer D. A. Koster, den voorzitter der tentoonstelling, den heer J. H. van Nes, en den voorzitter van het comité van ontvangst, den heer P. M. Koster. Een der leden van de missie, blijk baar goed op de hoogte van bloemen, was zoo voldaan dat (bij den voorzitter der ten- tenfoonstelling beloofde, ©enige zaden van zeldzame bloemen uit Mexico te zullen zen den. Ook dc ministers van waterstaat en de minister van justitie hebben met hun da mes, de tentoonstelling bezocht,'evenals de Fransche en Engelsche legatie. Het bezoek van cje tentoonstelling was geklommen tot ruim 9000 personen, van wie op dien Zondag alleen 390O personen. Aangenomen is de toezegging van be roep naar de Ned.-Herv. Gem. te Oss c. door ds. J. F. L. Boonacker, te Oudshoorn, beroepen is bij de Geref. Kerk te Tres- Arroyos (Argentinië) ds. A. Rolloos, te Ter-Apel. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Waddings veen door ds. J. G. Dekking, te Monster. Met betrekking tot deelneming aan hippische wedstrijden door officieren heeft de minister van oorlog bepaald, dat zij die aan een concours-hippique, een jach'trit of een wedren in het buitenland wenschen deel te nemen zich te voren moeten onderwerpen aan een proef ten overstaan van een com missie van drie officieren, die in een gemoti veerd rapport, aan het departement' van oorlog in te dienen, advies uitbrengen om trent het al dan niet verleenen van de ver gunning tot deelname. Zij die deze vergunning erlangen kunnen geduronde ten hoogste drie weken, onmid dellijk voorafgaand aan den datum van aan vang, worden gedetacheerd te Amersfoort, ten einde zioh onder leiding van den direc- 11) Ik bewilligde er in en hij verwijderde jdch. Nauwelijks wae hij vertrokken, of een jkellner klopte aan de deur en vroeg met j&ntsteld gelaat of er iets voorgevallen was. Ik maakte mij er met een praatje af. IX. Ten tweede male haalde ik den kostba ren brief te voorschijn en spreidde hem voor mij uit; maar eerst sloot ik de deur weder fcf, want mijn driftige Engelschman kon het nogmaals in zijn hoofd krijgen, mij te Overvallen, Met de grootste opmerkzaamheid las Ik den brief ten einde en herlas hem toen opnieuw. Ik Ikon het maar niet gelooven, dat het een echt geschrift was, en dat ik «dj inderdaad bevond in het beat der fei len, welke het bevatte. De merkwa/ardige trief luidde: „Waarde Arthur. Ik ben radeloos. Ik weet niet wat te doen. Je moet mij helpen. Door een abuis van den kruier moet mijn koffer met dien van juffrouw Simpson verwie- eeld zijn, toen wij gisteren samen Cho- pug Cross verlieten. Zij zijn elkander in uiterlijk volkomen gelijk en door de a ruik te i6 de bagage in de war gekomen. Arthur, tij mag mijn koffer niet open makon. Ik ben verloren, als zij dat. doet. Ik heb naar je te Southend getelegra- pheerd en kreeg per draad antwoord, dat te Parijs waart. Waarom? Wat ia er ge beurd? Ik ken haar adres te Parijs niet en smeek je in Hemels naam haar van mijn koffer af te houden. Zend hem mij terstond terug, dan zal ik haar den •haren sturen. Ik zal op de bekende plaats, bij den Ouden Neger, er op wach ten. In groote bezorgdheid: Je Paul. P. S. Stuur mij vooral omgaande den (koffer. Zij mag hem niet zien. Ik reken op je hulp." Dus hier was de volledige bevestiging van mijn veronderstelling, welke Arthur Harvey reed» juist had genoemd. Volgens dezen brief scheen het, alsof die verwis seling heel toevallig !h)ad plaats gehad. Drukte en gedrang aan het spoorwegsta tion, een kleine vergissing bij het verladen der bagage, een visitatie der douanen.... ©n een zorgvuldig uitgedacht plan valt in dui gen. Zoo dacht ik, zieer tevreden over mijzel- ven; overtuigd, dat ik nu het juiste spoor ontdekt had, terwijl ik inderdaad er ver der af was dan ooit. De eigenaar van den koffer heette „Paul". Ik nam uit mijn zakoek het pa^ pierstrookje, waarop ik uit 't geheugen de letters P H bad nageteekend, welke ik op het witte passagiersgoedbriefje „Green wich naar Southend" had gevonden. Ik legde het vlak naast den brief en verge leek zorgvuldig de P van de oaderteeke- ning met de P van het facsimile. Zij was van dezelfde hand, daar viel niet aan te twijfelen. Nu zooht ik in den brief naar een ka pitale H. Hier was er een, in het woord „Hemels". Zij geleek op mijn H als het eene éi op het andere. Het viel mij niet moeilijk den naam aan te vullen. De naam van den briefschrijver zoowel als die van den eigenaar des kof- fiers was „Pa-ul Harvey." Hij was een bloedverwant, misschien een broeder, van Arthur Harvey en de vermoedelijke moor denaar van de oude juffrouw. Ik voelde, dat ik alle reden had, met mijn sucoes tevreden te zijn. De misdaad was waarschijnlijk Zondagavond gepleegd. Maandagavond te halfzeven had ik voor het eerst daarvan gehoord. Dus heden, Woensdagvoormiddag, waren er nog niet ten volle 48 uur verstreken, eer zij te mijner kennis kwam, en ik kende reeds den naam der vermoorde, de plaats der misdaad, vele omstandigheden, welke onmiddellijk niet de daad in verband stonden, en zelfs den naam en de tijdelijke verblijfplaats van den verm oedeli jken moordenaar. Ik zag nu mijn veronderstelling beves tigd, dat mejuffrouw Simpson eerst van de misdaad vernam, toen de koffer, dien zij abusievelijk voor den haren (hield, aan het tolkantoor opengemaakt werd. Welke redenen zij had, terstond den dader te gis sen, dht kon ik vooralsnog niet beoordeelen. Maar klaarblijkelijk had zij juist gerede neerd èn haar eerste opwelling was ge weest, ©en familielid van haar verloofde, hoogstwaarschijnlijk zijn broeder, te be- «ehegoneiL Een merkwaardig kraohtigen wil bezat dat Engelsche meisje. Natuurlijk kwam het er in de allereerste plaats op aan, het ant woord te vinden op de vraag: „Hoe en waarom is de daad gepleegd?" Dat antwoord moest gezocht worden in Engeland, zoo mogelijk bij Paul Harvey zelf. Ik telegrapkeerde aan mijn chefs en maaikte toebereidselen om Parijs te ver laten. Ik was van plan eerst naar Londen te gaan, daar mijn principalen te bezoeken, de zaak met den koffer te oonstateeren en te Dover mijn nasporingen te beginnen. Paul Harvey word het middelpunt van mijn ge dachten; ik moest hem trachten te vinden en meer van hem te weten zien te komen. En vooral moest ik mij van dien man ver zekeren, alvorens zijn broeder tijd. en gele genheid vond, hein aan te raden te vluoh~ ten. Genadige Hemel, had hij dat- al reeds niet kunnen doen Nog dienzelfden avond vertrok ik naar Engeland. De reis sokeen mij eindeloos te zijn, want ik werd schier verteerd door ongeduld. X. Zoodra ik Londen bereikt en aan ons 'kan. tooi* een bezoek gebracht had, begon ik mijn verdere nasporingen. Vóór mijn vertrek uit Parijs had ik per po3t een briefje van Arthur Harvey ontvangen. Het briefje luidde: „Mijnheer! Ik was vanmorgen bulten mijzei ven en gedroeg mij als een gek. Ik kan mijn gedrag alleen verklaren en varontschuldi- iwi door de Opgewondenheid wegens den teur en instructeurs der Rij- en Hoefsmid- school verder voor te bereiden 'Voor hun deelneming. Naar „De N. Crt." verneemt, is er van een benoeming van dr. Lely, thans wet houder van openbare werken, tot burge meester van Den Hang geen sprake. Men verzekert bovendien, dat de heer Lely tot aanvaarding van dit ambt niet be reid zou rijn. Tot ingenieurs bij de gemeentewerken van Rotterdam zijn benoemd de heeren: O* B. J. Walland, c. L, ingenieur der gemeen tewerken te 's-GraveiihageM. J. Granpré Molière, b. i.» architect te Amsterdam, en G. DiehJ, b. i., ingenieur bij den bouw van het Vredespaleis te 's-Gravenhage. De gewone audiënties van de ministers va-n buit-enlandsohe zaken, koloniën, water staat en die van marine zullen op Vrijdag 14 dezer, en die van justitie op Zaterdag 15 dezer niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Reeds lang be stonden te Hoofddorp plannen tot oprich ting eener R-K. school. Thans hebben die plannen vasten vorm aangenomen. Me4- den bouw zal nog dit jaar een aanvang gemaakt worden. De bedoeling is de school in 1912 te openen. Zij wordt een z.g.n. zusterschool. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school No. 1 is benoemd mej. P. Klaver, te Hoofd dorp. KATWIJK AAN DEN RIJN. Heden morgen liad alhier een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed afliep. Aan de brug ovs* de Zandvaart was men, gé-Lijk in den laat ster». tijd dagelijks geschiedt, bezig me» heien. Blijkbaar hoeft een touw der hei-stel ling lager gestaan dan gewoonalthans toen de tram van ongeveer halfaeht uit Leiden arriveerde, kwam een der rijtuigen mot dit" touw in aanraking, waardoor de stelling onderstboven werd getrokken, en het tramrijtuig min of meer beschadigd. Arbeiders, die in de vaart onder le brug werkzaam warén, kwamen er met deD schrik af, evenzoo de pasagïers der tram. LISSE. De Raad vergadert Donderdag 13 April a. s., 's namidags te tw*e uren. Op de agenda komen o. a. voor: balans Gas fabriek; regeling salaris vaD den Directeur der Gasfabriek; idem kassier van het Gas bedrijf; wijziging begroeting Gasfabriek; statuten der woning vereeniging „Volksbe lang" bespreking geldleening. NOORDWIJK. Gisteren had de voerman V. W., van den heer C. J. L. v. d. M., het) ongeluk, voorover van den bok van der dis selwagen te a allen en wel met zijn hoofd tegen een boom. Bewusteloos en hevig bloe dend uit een gapende hoofdwonde, werd de man binnengedragen in de schilders werkplaats van mej. de wed. M. v. d. W., waar men den man wist bij te brengen, en men het bloed afwiesch. Verdere kneuzin gen had hij niet, voor zoover men inder haast kon nagaan. Tot werken was hij eoh- ter voorloopig niet in staat. Hoe het onge val gekomen is, begrijpt men niet. WOUBRUCGE. Eenige jongelieden van Ter-Aaa* en hier, die te veel aan Bacchus geofferd hadden, bezochten 's nachts te twaalf uren het erf van den landbouwer B., maakten daar burengerucht en vernielden eenig houtwerk. Een oud man, die in de nabijheid woonde, word door hen mishan- schrikkdijken toestand, waarin ik zoo on verwachts werd verplaatst. U zult dat zeker in aanmerking willen nemen en mij mijn onbeleefdheid niet euvel duiden. Want ondanks alles moet ik u verzoeken, in ons belang werkzaam te zijn. Alles is beter dan die afgrijse lijke onzekerheid. Ik blijf tof nader be richt in het Hótel de la Paix. Hoogachtend, Arthur Harvey.'1 De a-rme jongen I Kon men rondborstiger en eerlijker een verontschuldiging aanbie den? Ik vergaf hem gaarne zijn overrom peling, want, als mijn veronderstelling juist was, bevond hij zioh in een hoogst pijnlijken toestand. Op Vrijdagmorgen, op een uur, dat er nog geen klanten te verwachten waren, be gaf ik mij naar het magazijn der heeren Browne Elder, koff erf abrikanten, Gheapside 117. Ik vroeg, of ik een der heeren Patroons kon spreken en gaf mijn kaartje af. Alvorenn verdere stappen te doen, vild.5 ik nog trachten mij zekerheid te v^^scTiaf- fen omtrent het werkeljjk ïiostaan van „Paul Harvey", dien Ynij uit den „Paul* in Arthur Hanky's brief gefabriceerd had. Ik wer£ geleid in een kantoortje, waar dp néér Elder, een gezet, zelfbewust zaken man van middelbaren leeftijd, mij ontving. Klaarblijkelijk bezat hij een winstgevende zaak. Des te beter voor mij. Hoe uitgebrei der de handel, des te nauwkeuriger de boekhouding. Waarschijnlijk zxm ik de noo dige informaties hier kunnen bekomen. (Wordt vervolgd.!

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1