Brieven nit Katwijk. De kwellingen van Eczema. 7CXXTX. In os ze twee vorige Raadsvergaderingen een onderwerp ter sprake gekomen, waar- «jvor ik treeda lang ihet voornemen had, e enige opmerkingen te geven. Het Was namelijk de heer He Ruiter Zijl- ker, 'die een verordening vroeg op het slach tten en alsdan bepalingen zou willen omtrent voldoend gebruik van reinigend leidingwa- •tter, verwijdering van afval, in het kort een verordening, waarin de slachtplaatsen nan strenge hygiënische eisohen werden on derworpen. Ik begreep, dat de geachte voorsteller, waar hij in deze de goede zaak wensohte te dienen, voorhij zag, dat de Hinderwet deze soort van inrichtingen reeds heeft ge regeld; maar ik wist ook, dat blijkbaar aan de voorschriften dier wet niet zoo ge streng de hand werd gehouden, dat men al leen voor de eigenlijke vleeschkouwers en Spekslagers, dus voor de beroeps-slagers de fwet toepasselijk verklaarde en bij het zoo genaamde „uithollen van vleesch of spek" eigenlijk veel door de vingers zag. En toch, Volgens mijn bescheiden meening, was en is juist daar streng toezicht in de eerste plaats 'dringend noodzakelijk- "Wat toch is het ge val? In de laatste jaren zijn er meerdere personen gekomen, die, Jioewel het slagers- bedrijf eigenlijk niet uitoefenende, zich on ledig houden met het slachten van var kens, welke zij dan uit huis verkoopen- Som migen dezer pseudo-slagers slachten nu de varkens in hun schuren, stallen of wat ook en nu behoeft men niet ver te denken, om te begrijpen, dat dit niet altijd plaats heeft 'op de wijze als ,met heft oog op de hygiëne Redelijkerwijze kan worden verwacht- Er is op deze wijze een concurrentie, waaraan de beroeps-slagers natuurlijk zeer moeilijk het hoofd kunnen bicden en welke dan ook ten gevolge heeft-, dat zij daarvan de na- dcelige gevolgen in hun beroep terdege er- Varen. Zij toch hebben eerstens een win kel min of meer naar de eisohen des tijds Ingericht, hun slachtplaatsen moeten vol doen aan de voorwaarden der vergunning, krachtens de Hinderwet verleend, dit is: zij hebben gecemente vloeren in de slachtplaats, Ilinke kolken voor ontvang van bloed en afval en moeten tevens aan de waterlei ding zijn aangesloten, terwijl een minimum jaargebruik van water is voorgeschreven. AI te gaar lasten, die hun en wel iu het belang der hygiëne zijn opgelegd, en waarvan ik de billijkheid geenszins in twij fel trek; ja, waarvan de noodzakelijkheid moet worden erkend. Hat dus de pseudo-slagerij met de wer kelijke slachtplaatsen op één lijn wordt ge steld, is niet meer dan billijk. Maar daar mede zijn we er nog niet. Feitelijk zou hieraan nog moeten worden toegevoegd een keuringsdienst in optima forma. Want er is nog iets, dat de eigenlijke spekslagers tegen Izioh hebben en waarop van wélinge lichte 1 zijde mijn aandacht is gevestigd. En dat is een feit, waarop ik even al het licht wil laten schijnen, omdat het van be lang genoeg is, dat hieraan voldoende be kendheid worde geschonken. In het naburige Leiden met zijn dego- lijken keuringsdienst is natuurlijk scherp toezicht op het geslachte vee, zoodat hot geen ^zeldzaamheid is, wanneer een koe of varken voor de consumptie wordt afgekeurd, hetgeen voor den belanghebbenden slager niet zonder geldelijke nadeelen is. He slagers hebben zich daarom ter plaatse verbonden tot een Bond of Vereeniging, waarvan de leden voor ieder geslacht stuk vee een kleine bijdrage starten in een gemeenschappelijke kas, waarin ook door den ver keeper van het varken een vaste premie moet worden betaald. Wordt nu een dier afgekeurd, dan wordt de belanghebbende bijna geheel echa- IdelooG gesteld uit die kas. Waar echter de tonderyinding heeft geleerd, dat, wanneer bijvoorbeeld één varken uit een koppel als riibcrcfuleus of anderszins moet worden af gekeurd, meerdere dieren uit dat hok de zelfde ziekte onder de leden hebben, is de bepaling gemaakt, dat, wanneer een slager leen partij varkens heeft gekocht-, voorloopig slechts één er van mag worden geslacht. Wordt dit afgekeurd, dan neemt de Vereeni ging do overige dieren over, en tracht die aan den man te brengen op plaatsen, waar geen keuring is, dikwijls togen prijzen onder de markt, want de beesten moeten weg, en zoo moeten dan ook verscheidene varkens op deze wijze Katwijk bereiken- Het ia niet als vaststaande aan te nemen, dat het aldus naai' hier getransporteerde vee wer kelijk ziek is, maar de mogelijkheid is niet buitengesloten, want dat is de reden, waar om do Leidsche Vereeniging de varkens niet in Leiden wil doen slachten. Nu wil ik niet beweren, dat de zooeven door mij bedoelde varkens worden opgekocht door onze beroeps-slagersdeze zullen dit niet doen, omdat zij daardoor den schijn op zich zouden laden inferieure kwaliteiten te slachten. Maar gekocht te Katwijk wor den zo wel en dan ook geslacht en ver kocht. Men zal het du9 met mij eens zijn, dat keuring van het geslachte vee ligt op den weg, dien de Gemeenteraad reeds is gaan 'bewandelen, toen hij vaststelde een verordening op den verkoop van eetwaren, gcnotartikelen, enz., en voorschreef, dat deze steeds van deugdelijke samenstelling moestén zijn. Zonder invoering van een "wel ingerichte n keuringsdienst, werd keur door deze verordening facultatief gesteld en hangt het zwaard van Damocles den verkoop-ere 6teeds hoven het hoofd. Het is echter van algemeens bekendheid, dat do mensch aan alles gewoon wordt; dus ook dat zwaard wordt weldra vergeten- En zoo komt het dan, dat men wel eens boter tusschen de kiezen krijgt, waaraan een verdacht smaakje is, dat bij oplossing van suiker in een glas water, men niet alias ziet verdwijnen, en op den bodem valt waar te nemen iets, wat min of meer naar gips of meel gelijkt. Niet zelden gebeurt het, dat producten van den koekbakker een zoetigheid openbaren, die veel overeenkomt met saccharine; dat los verkocht wordende cacao ook ingrediënten bevat; die beslist niet aanwezig mogen zijn. Hat onze zoetemelk, vooral gedurende dezen winte^v don duregi inkaofc en tweeërlei verkoopprijs altijd „vol" is geweest, wie zal het kunnen gelooven? Met de haringvisscherij wordt meermalen een tonnetje haring aangebracht, da-t feite lijk niet voor de consumptie geschikt is, dat echter desniettegenstaande bij den han del wordt geaccepteerd en geëxpedieerd, om later in den vorm van rolmops, har eng a la moutarde of onder andere benamingen uit der gastronomen taal, al» hors d'oeuvre op menigen feestelijken disch te prijken- In het kort: al de vervalschingen, die wor den geconstateerd in plaatsen met flinke keu ring op de levensmiddelen, komen ook hier voor. Ik wil hiermee natuurlijk niet zeggen, dat die vervalschingen door de verkoopers alhier worden bewerkstelligd; integendeel, wanneer zij min goede waren verknopen, zal een onderzoek ongetwijfeld aan den dag brengen, dat ook zij de dupen waren van hun le veranciers. Het is toch eveneens van alge meens bekendheid, dat er grossiers zijn, die Cr tweeërlei waar op na houden en die af leveren al dan niet naar plaatsen met keu ringsdienst- Dat een gemeente als Katwijk dus voor keuring der levensmiddelen is aan gewezen, behoef ik zeker niet verder te be- toogen en mag onvoorwaardelijk als vast staande worden aangenomen. Maar allc3, wat gowenscht, ja zelfs noodzakelijk is, kan nog niet worden ingevoerd, en nu is het zeker waar, dat een zelfstandige, wél geregelde keuring voor een plaats als Katwijk nog tal van jaren een ideaal zal zijn en blijven. Reeds lang maakt ook de Regeering van deze materie een studie, doch ook de verwezen lijking daarvan, als Rijks keur, zal ge- ruimen tijd op zich laten wachten Mijn Leidsche collega heeft echter een middel aan de hand gedaan, dat een ernstige over weging ten zeerste verdient: Leiden, dat reeds in zoovele gemeen ten in den omtrek het licht ontsteekt en verlichting brengt, kon en kan ook hier Katwijk de lasten van de 6chouder3 nemen en alzoo op nog andere wijze „verlichting" brengen. Wordt de eerst door mij bedoelde verlichting uitsluitend op commercieel© gron den gedaan, .bij deze tweede zouden dus andere diijfvceren voorzitten. Ik ben ten vollo overtuigd, dat het in de „Brieven van een Leddenaar" voorgestelde voor verwezen lijking vatbaar is, wanneer, zoo niet alle, dan toch vele der gemeenten in den omtrek van Leiden zich vereenigden en de Leidsche keu ring haar gezegende werking ook buiten Lei den deed gevoelen. He uitbreiding van per soneel, welke in vele gevallen ook Leiden z-elf ten goede kon komen, zou natuurlijk noodig zijn, maar de daaraan verbonden kos ten, verdeeld over tien of twaalf gemeenten (ponds-pondsgewijze het aantal zielen?) zou voor iedere gemeente wel medevallen en hij eenigen goeden wil voor geen der buiten gemeen ten bezwarend mogen worden ge noemd. Ik heb gemeend op het door mijn collega te Leiden gememoreerde nog eens na druk te moeten leggen en geef zijn denk beeld bij vernieuwing aan do gemeentebe sturen, die voor den gemeenschappelijken keuringsdienst in aanmerking kunnen komen, met alle nederigheid in ernstige overweging. Allen zullen het met mfj eens zijn, dat samenwerking met Leiden ook die stad zelf ten goede zal komen, want hoe streng het toezicht op yleesch-invoer ook moge zijn, menig uit nood geslacht stuk vee, waaraan in den waren zin des woords een luchtje is, wordt uit den omtrek Leiden nog bin nengevoerd. Bestaat er nu in de buitengemeenten even eens keuring, mag er dus niet worden ge slacht en daarna verkocht, zonder deskundig onderzoek, dan zullen knoeierijen daar veel eer worden ontdekt en zal invoer van „kren gen", zooal niet buitengesloten, dan toch zeer moeilijk worden. De Leidsche keurings dienst komt dus door keur in den omtrek in veel beter conditie- Dank zij den besprekingen in den Raad is hot, dat deze mijn overwegingen wellicht vroeger dan anders, - door mij zijn weerge geven en ik meende niet langer te mogen wachten om er eens speciaal de aandaoht op te vestigen. Hei invoerrecht op meel. Zooals uit het meegedeelde dei- Taricfwet blijkt, wordt door de Regeering voorgesteld ccn invoerrecht te heffen van f 0.40 per 100 K.G. op meel. Gepelde of gebroken granen, waaronder gorten en grutten, treffen eenzelfde recht. Met betrekking tot dit voorgestelde in voerrecht heeft ,,De Tel." een onderhoud gehad met den heer P. van Hussel dorp A.Mzn., lid der firma A. M. van Dusseil- dorp Co., eigenaresse der bekende rijst-, pel- en meelmolen te Ylaardingen, aan wien gevraagd werd of hij van meening was, dat het voorgestelde invoerrecht den mcelprijs cn daardoor dien van het brood zou opvoe ren. H© heer P. van Hussel dorp antwoordde, dat vele menschen over dit onderwerp spre ken en schrijven, zonder daarvan behoorlijk op de hoogte te zijn. „Wanneer er één onderwerp is", vervolg de hij, „waarover moeilijk met inachtneming der noodige objectiviteit kan worden gespro ken, dan zeker in de eerste plaats over dit. Gesteld, dat dit invoerrecht er komt, wat nog lang niet zeker is, dan nog behoeft door die f 0.40 per 100 K.G. nog niet het brood, met den prijs van dat recht te wor den belast- Yan 100 K.G. meel worden, door toevoe ging van melk en zout, ongeveer 150 broo- den op behoorlijk gewicht gebakken- Aange nomen, dat dio f 0.40 per 100 K.G. ge héél ten laste komen van het brood, dan zou die verhooging bedragen per brood nog geen Va oent- In België bedraagt het meelinvoerrecht f 1 per 100 K.G. Niettegenstaande dat recht, is daar nu reeds het meel goedkooper dan hier. En België voert nog vrij veel meel naar Nederland uit- Het hier aan de markt gebrachte Belgi sche meel is menigmaal f 0.50 goedkooper, dan 't inlandsche, Amerika brengt hier ook niet zelden goedkooper meel aan de markt dan onze eigen meelfabrieken. Terwijl Durtschland door uitvoer-premies van f 0-70 a f 0.80 zijn meelfabrikanten in de gelegen heid stelt, hier tegen hot inlandsche meel te concurreeren. He toestand is momenteel aldus: Amerika heeft een wij groot afzetgebied voor zijn meel hier te lande; België en Huitschland eveneens. Gezamenlijk bedraagt die buiten- landsehe invoer ongeveer de helft van het geheelo meelverbruik in Nederland. En voor de klandizie van die andere helft, wordt door de Nederlandscbe meelfabrieken onder ling zwaar geconcurreerd. Wildo ons land werkelijk een prohibitief recht heffen, oen recht met de bedoeling geheven, om den buite-nlandschen invoer te keeren, die f 0.40 zouden zeer aanmerkelijk moeten worden verhoogd. Het thans «voorgestelde recht, beschouwd buiten allo politiek, draagt dit karakter niet. In werking getreden, zal het hoogstens den invoer van buitenlandsch meel bemoeilijken. En dit bemoeilijken kan maken, dat de bin- nenlandsche fabrikanten gemakkelijker tegen den bnitenlandschen aanvoer op onze markt kunnen ooncurreeren dan thans het geval is. Het gevolg zal allioht zijn, dat de bin- nenlandsche fabrieken moeten worden uit gebreid en daardoor goedkooper kunnen pro- du ceeren, zoodat daardoor alleen reeds die f 0.40 niet geheel op den meelprjjs komen. Dan mag niet uit het oog worden verlo ren, dat de concurrentie èn met het buiten land, èn tusschen de binnenlandsehe fabri kanten onderling blijft. Vrij zeker kan dus worden gezegd, dat da f 0.40 geen verhooging met een gelijk Koning Wilhelm II van WurtenbeTg en diens gemalin koningin Charlotte, die heden, 8 April, hun zilveren huwelijksfeest vieren. Berichten over Rijnland'e boezem, gedurende de week tin 16 Maart 1 April 1911. Hand van dea boezem te Leiden. Idem te Oudewetering Werking der etoomgemelen Waterlooxing langs natuurlijk, weg. Waterintating Regenval in ao.lt 2(5 Mrt. 27 Mrt. 28 Mrt. 29 Mr». 80 Mrt. 81 Mrt. I April. 45 47 67 54 54 58 51 A.P. 58 57 59 60 58 57 54 em.—A.P. Spaarndam q., Halt weg u., Qouda ö10 u., Katwijk—n. Spaarndam n., Halfweg a* Genda tl n., Katwijk 81| u. Door de eloia te Genda 641 M bedrag van 'den meelprijs ten gevolge zal hebben." „He mededinging van het buitenlandsch' meel is dan toch wél zwaar volgens Uw opinio „Ja, 't ia de helft van het verbruik, zoo als ik u zei. Maar de binnenlandsche con currentie heb je van 1 Januari tot 31 De cember, het huitenlandsohe meel daarente gen komt echter op bepaalde tijden, bijwijze van invasie, al doet hét ook kwaad. Tegen den tijd, dat het meel tarief wordt ingevoerd, zullen vele belanghebbenden ontzaglijke hoe veelheden buitenlandsoh f abri coat inslaan. Het eerste jaar van de inwerkingtreding van het nieuwe tarief, wanneer die f 0.40 blij ven, zal tegen den voorraad buitenlandsch meel zwaar moeten worden gewerkt. Doch dit is mijn opinie, dat van die f 0-40 uit politiek oogpunt meer drukte wordt ge maakt dan eigenlijk behoeft. Er zijn plaat sen in het land, waar de broodprijzen on derling 2 cent per brood verschillen- Een verschil van één cent per brood méér heteekent een verhooging van den meelprijs van f 1.50 op de 100 K.G., 2 centen meer staat gelijk met een verhooging van f 3 per 100 K.G. van het meel." „En wordt daarvan dan zóóveel drukte gemaakt „Ik Jieb u hiermee", besloot de heer P. Dusseldorp, „de opinie gezegd van iemand, bij het thans zooveel besproken artikel nauw betrokken. Maar nog eens, we zullen moe ten afwachten, of die f 0.40, wat nog niet vaststaat, er werkelijk komen." Engelsch© zuivelbereiders naar Nederland. De British Dairy Farmera Assocation zal in de volgende maand een bezoek aan ons land brengen. In den vroegen ochtend van 6 Mei e.k. zullen de heeren, door dr. Van Rijn ver gezeld, via den Hoek van Holland, in Den Haag aankomen en in het Hótel „De Witte Brug" het ontbijt; gaan gebruiken. Na be zoeken aan het" boter- en kaas-contróle- station enz. zijn de vreemde gasten door den Minister van Landbouw aan een lunch in het genoemde hotel genoodigd, waaraan ook de Britsche gezant te 's-Gravenhage zal aanzitten, die daar zijn landgenooten zal verwelkomen. Om twee uren in den na middag volgt dan de eerste conferentie, onder voorzitterschap des heeren Roumieu. Alsdan zal dr. Van Rijn een voordracht hou den over „De zuivelbereiding in Neder land" en dr. J. Poels, directeur van het Rijks Serum Instituut te Rotterdam over „De middelen in Nederland aangewend om veeziekten te bestrijden." Verder wordt gedurende een week een bezoek aan verschillende plaatsen van ons land gebracht. Bet „Leldsch Dagblad" kan om ioi aren In de geheele stad bezorgd zijn» Alleen des Maandags kan het door het ontvangen bfj de weefcabonné's een halt nnr of drie kwartier tater worden. Abonné's, die van oordeel s^n dat het „Leldsch Dagblad'* volgent hnnne meening niet op ttyd wordt bezorgd, znllen der administratie zeer verplichten daarvan kennis te geven; gaarne zal een onderzoek worden ingesteld. RECLAME». h 40 Cents per regel. 4809 33 De kwellingen en pijn, die eczema (prik kelende huiduitslag) veroorzaakt, zijn maar al te goed bekend aan den ongelukkigen lijder. Zoodra de patiënt warm wordt* begint de huid onuitstaanbaar te jeuken en kan hij bijna niet nalaten om de huid op de aangedane plaatsen open te krabben. Wanneer eczema uitbreekt op de handen en het gelaat, is dit; niet alleen onooglijk en kwellend, doch zal het zich bovendien dik wijls spoedig uitbreiden. Foster's Zalf is een balsem zonder weer ga. Zij is zeer verkwikkend en verzachtend, en reeds de eerste aanwending geeft een opmerkelijk gevoel van verlichting. Al naar mate met de toepassing deT zalf wordt door gegaan, heelen de jeukende inzinkingen en aangedane plaatsen der huid, en bijna altijd is één doos voldoendè om een duurzame ge nezing te bewerkstelligen. Foster's Zalf kent zijns gelijke niet voor eczema, aam beien, puisten en gordeluitslag, schurft, of eenige andere jeukende huidziekte. Ziet toe, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Leiden verkrijgbaar bij de heeren D. M. Kruisinga, Nieuwe Rijn 33; Reijst en Krak, Steenstraat 41, en bij D. W. E. F. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. Koloniën. BATAVIA, 29 Maart. Naar „De Java-Bode" verneemt, zullen de gouvernementssecretarissen A. H. Rus man en W. V. Smeets, binnenkort naar Europa vertrekken. Zij zullen worden ver vangen door de lieèren mr. H. A. Kinder man en W. Verbeek. Bij het aanstaand ver lof van laatstgenoemden ambtenaar zal diens plaats worden ingenomen door den referendaris G. B. Erdbrink. Hevige brand. Den 9den Maart is er bij hevigen wind te -batavia een zware brand uitgebroken op Tanah Njonja. Een gi *xt aantal huizen werden in de asch gelegd, waaronder en kele Europee6dhe. Het afgebrande terrein wordt aan twee zijden omsloten door Gang Struwer (tot Gang Cornelius heeft de brand rich geluk kig niet uitgestrekt), terwijl aan de twee andere zijden Gang Tanah Njonja en de Nieuwe Weg de grenzen vormen De brand is ontstaan in de woning van den heer M., gelegen in een gang, welke geen naam draagt. In een oogwenk sloegen de vlammen over naar de omliggende wo ningen, zoodat binnen een uur ongeveer 80 huizen door het vuur waren vernield, waar onder 5 steenen gebouwen. De moord op den heer Jolly. Nog een lezing van dezen moord komt voor in de „Loc.", waarin de oorrespondent uit Dj ember schrijft: De moord te Kempit. Zooveel personen, zooveel lezingen, zoodat het erg moeilijk wordt om alle bijzonderheden weer te ge ven. Vrij vast staan de volgende feiten: Maandag 20 Februari zou op de onder neming Kali Sepandjang bij Kempit vol gens sommigen f 3000, volgens anderen f 4000 moeten worden uitbetaald. De heer J oily had bij de maatschappij te weinig geld aangevraagd, zoodat onmogelijk allen be taald konden worden. Of men aan de waar heid twijfelde en fraude vermoedde, zal la ter wel blijken, in alle geval de Madoeree- zen namen er geen genoegen mee, traden uiterst brutaal op en eischten hun geld Tot zoover zijn al de lezingen gelijk. Wat nu precies verder is geschied 1 De meest waarschijnlijke lezing zal deze wel zijn: Do heer Jolly, de brutaliteit en de herrie moe de, nam zijn zweep en dreigde er de koe lies mee. Hij zou tot daden overgaan indien ze niet maakten, dat zij zijn huis uitkwamen. Ge slagen moet ihij nog niet hebben. Daarop (hebben ze hem aangepakt en zijn buik open gereten. Zijn huishoudster, die op het la waai kwam toesnellen en tusschenbe-ide wilde komen, ontving verscheidene wonden, doch zal er allioht wel weer boven op "ko men, De heer Jolly overleed den volgenden dag. De justitie verscheen dadelijk ter plaatse om de zaak te onderzoeken. De moorde naar zit reeds achter slot. De firma Peek Bro's Winch' heeft zich in een brief, in „De Java-Bode" opgeno men, afdoende gezuiverd van de aantijging, als zou zij door te laat gelden over te ma ken, indirect mede schuldig zijn aan de op den heer Jolly gepleegden moord. De Banjoewangische planters hebben naar aanleiding van dezen moord een request verzonden, dat, naar het „Soer. Handelsblad" meldt, woordelijk luidt: „Met het oog op moord, verleden Maan dag te Sepandjang op collega Jolly ge pleegd, wenden ondergefceekenden, plan ters en andere ingezetenen van Banjoe- wangi, zich eerbiedig tot' Uwe Excellentie, met verzoek, strenge maatregelen tot be teugeling steeds toenemende onveiligheid in dez© afdeeling toe te passen. Mishandeling^van soldaten. Het 18de bataljon te Mr-Cornelis rokte, zoo meldt het „N. v. d. D. v. N.-I.", Dins dag 28 Februari jj. uit tot het houden van' een velddienst-oefening. Het blad. vertolt dan verder o.m. Aangezien bij dit korps het hardings-eya» teem zoo sterk mogelijk wordt toegepast, was de oefening ook op dien dag weder vrij zwaar. Toen de vermoeide troep huiswaarts keer de, viel om één uur des namiddags een oude inlandsche soldaat van een der compagnieën, uit. Van uitputting ging de man langs den weg zitten. Dat deze soldaat géén simulant was, blijkt wel hieruit, dat hij, na zee cn een half uur te hebben medegeloopen, eerst uitviel toen hij nog slechte twintig minute»' loopen van het kampement verwijderd waa Ziende dat een soldaat van zijn compag nie niet verder medeliep, trachtte dc ccorf- pagnies-commandant van den man hem door overreding te bewegen den troep te volgen. De man bleef evenwel zitten; daarop trok de kapitein hem op, doch zcodra de man stond, viel hij weder op den grond; tocai beging de kapitein de laagheid den uitge- putten ouden soldaat tegen heit hoofd te, scheppen, terwijl hij hem toevoegde: „lobih baik kowó mati. (Het is "beter dat je dood gaat I) Tegen dezen wreedaard die, als hij ccn planter was, stellig zwaar zou worden ge straft is in één jaar tijds door min dere militairen reeds driemaal een lilaoht ingediend wegens mishandeling. Van don uitslag daarvan vernamen de klagers ncoit^ iets, dat 2ou in strijd zijn met de krijgs-» tucht1 Het schijnt evenwel dat die klachten deaci officier weinig nadeel hebben toegebracht^ hij gaat althans nog bijna dagelijks vootrf met slaan of trappen van zijn onderliebbend* soldaten. Passagiers van het st- „Koning Wilv lem UI", gezagvoerder Stobbe, vertrok* ken van Batavia naai* Amsterdam, 1 April te Genua aangekomen: Fam. R. G. Sleening, mevr. E. V. Sloo ten, fam. K. ten Have, B. Kruys, fam. F^ Lw. Raedt van Oldenbarneveldt, fam. K. Soeters, fam. A. W. Baumgarten, mej. R Wigman, G. M. Wigman, G. H. v. Dricl, fam. J. W-.- Crojs,- ikm. F. L. Boissevaim, C. R. S. Ritsema van Eek, fam. G. White lau, J. ten Oever, fam. P. Jurriens, A. A., Mueller, L. Donker, N. A. Saldanha da^ Motta Joao Nunes Seixas, M. A. Reifi'erth, J. C Cordia, fam. C. J. Ipenburg, L. Swaab. fam. J. K. Koops Dekker, mevr. M. A'. Horseling, mevr. H. A. Kongsted Jensen, C. L. Stennekes, fam. A. Lombeek, fam. F. Schmidt, fam. W. Steinsicx, II. Sfcroetker, J. Rrinksohmidt, R. Brinkschmidt, Jung Job. Jung, W. Annabel, J. W. C. Smitt, fam) S. C. J. Visser, fam. F. J. Smit, fam. J, ten Hove, jongeheer L. J. J. Palar, J* Meyer, J. W. F. C. Proper, A. B. Do^ Geds, L. G. v. d. Wal, A. van Andel, Wh H. Dusschoten, J. Maas, G. Reyngoud, mevfc, J. Kamerlingh, fam. Comte de Estarrej^ E. Ph., Teepe, S. Sjollema Benvene, Ifo Ms. troepen en schepelingen.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6