Sieuwe Voorjaars-Oollectie TENTOONSTELLING B S. BONTE, Noordeinde. p7a7 de jong, N.V. „OE TIJDGEEST" HÜNDBli IN Vrouwenkerkhof bij de Brandewijnsteeg. SGAX.Au AANBESTEDING. GÖHGEHT E. K. AANBESTEDING. WIJNN0BEL CHEVALLIER, No. 15678. LEXDSCH DAGBLAD, Dinsdag- 28 Maart. - Tweada Blad. Anno 1911 Sc!ioonnia<kfisien Ömli Lompen, Beenderen en S&eialen9 Boeken, Couranten, FSesschen, Blik, Zilverpapier, Wit Bias en ook Zwart Glas. J. S. KOOREMAN. 't POSTHOF, Heden Ontvangen s Groote Sorteering 3 Breestraat 108^. Kunstzaal D. SALA Zn. m Schoonmaken en Omlijsten van Platen. iederen Avond Schitterende Voorstelling. Zondagavond Zieken, Kantstof, Eniredeux, Ta-es, Lint, Zijde, Knoopen, enz. Katoenen-, Lustre en Moiré-Rokken. Beleefd aanbevelend, Kunstwerken door LEO GESTEL. Bezichtiging voor belangstellenden. GEOPEND: wan 2 7 Maart tot 16 April. Leidsche Begrafenis-Onde rneming „PIËTA8". Ps?3 Buitenlandsch Overzieht. Ingezonden. SCHILDER, l LEVEÜDAAL 147. Beleefd aanbevelend. 3511 6 Koninklijk goedgekeurd. Eesirves Ruimf 150.000.— 1/5 3 TIJDGEESTLOT 16 Klassikaal f1.20. 1/10 3 °/o TIJDGEESTLOT 13. Klassikaal 10.60. 1/20 3 TIJDGEESTLOT 11.50 Klassikaal 10.30. 3 TIJDGEESTPOLIS fll.- Betaalbaar met fl.petr maand. Herverzekering Gratis. De PolisBen geven 3 loterijen preclee dezelfde kansen als 1/20 Staatslot, doch z|jn veel voordeeliger. Verkrijgbaar te Rotterdam aan het Hoofdkantoor Wijnstraat 16 en te Leiden bi) J. A. SUIT, Haarlemmer straat 53, Hoofdagent; bij J. FLEUR, Haarlemmerstr. 250; bij JAC. DE TOMBE, Doezastraat 11; bij C. J. ■WIJNBEEK, Nieuwsteeg 10; bij F. C. H. v. d. LINDEN, Haarlemmer straat IS; bi) A. STARK EN BURG, Hooigracht 100; by H. ZAALBERG, Prinsenstraat 1; W. VERMEY, Noordoinde 6; by P. J. C. QODD1JN, Heerenstr 16; P. C. BEUGELSDIJK, Groenoordslr. 5; te Saosenhcim by K. DEN BOER, Kerklaan 146; te Noordwijk a/Zie by C. W. YAN RIEL; te Katwijk a/Zee by H W. v D. LAIN; te Zegwaard by P. SJARDIJNte Voorsciiolen by H. v. n. WIJNGAARD, Keiksloot 63; te Oegslgeest by M. VREEKEN, Rynsburgerweg 40; te Ltijnshnrg by J. J. VERBREE, Café Cential Restaurant; te Lisst by J. D. KORK, Dorpsstr. C43; teJPassenaar by Mej. de Wed. N. ZANDVLIET geb. T. D. STAR, Achterweg 41; te Noord- wijkerliout by A. DE WINTER; te Woubruggo by C. YERWEY; te TVnr- numd by J. J. v. SEGGELENte Voorhout by O. PAARDEKOOPER te Nootdorp by W. v. HAASTRECHT. Toezending naar buiten na ontvangst be drag plas 10.15 voor porto- en zegelkosten. 3693 60 4259 90 WOR4JT OOK AAN HUIS AFGEHAALD. Aanbevelend, 4226 9 Voor rekening van den Heer E. DEN HAAN, te Sosstdyk, zal op Dinsdag 4 April e. k. worden aanbesteed: 4170 19 Het bouwen van een Woonhuis met 3erg* plaats a. d. Lage Voort- weg te üegstgeest. Bestek en teekenin? zijn tever- kiijgen h f I.—Café „Ceniral" ftijnshurg. Inlichtingen gaeft ALBERT DEN HAAN, bij B^nsbnrg. 4266 8 Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag Inkoop van waarilelooze Kuiisttaiiden. Hotel Plaats Royal, Koordeinde 54, 4106 10 's avonds 7-9'/t nar. laat uw Urine onderzoeken door hok Scheikundig Labora torium. 1318 10 Dir.: H. W. VALKENAAR en G. H. DÜNNEWALD, Arts. Spreekuur: Vrijdag van 9 lot U® uren, Kaiserstraat No. 36, Leiden. Op Haaudag den lOden April 1911, des middags te eit uren, z\Jn Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden voornemens op hefc Raadhuis aldaar aan te besteden (Bestek No. 13): Het leveren en plaatsen van Meubilair (Ledikanten, Tafels, Kasten, enz.), ten dienste van het Gesticht „Voorgeest" te Oegstgeest. (In één perceel). Hot bestek en de teokeningen liggen ter inzage en overnamo op bet Bureau van Gemeentewerken te Leiden en in de Directiekeet van .Voorgeest" te Oegsfgeest op eiken werkdag de be •tedmg voorafgaande, van 's morgens 9 tot 'e middags 4 uren, en zyn aldaar per stol k f 1.— verkrygbaar (franco per post f 1.05) zoolang de voorraad strekt. 4072 32 Verdere inllohtingen verkrygbaar dageiyks van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uren in de Directiekeet voornoemd. VAN 4266 58 VAN 42(32 30 Onder aanbeveling der H.H. Directeur Notari» J. J. TER LAAG 0zn. H. KEEREWEER. S. J. LE POOLE. Kantoor: Dr. J. 0. H. TIMMERMANS. Aalmarkt 16. W. F. YERHEY VAN WIJK. Teletoonn. 861. Dr. C. M. VAN VOORTHUYSEN. 3395 30 In Engeland zal nu spoedig de derde lezing van hefc veto-ontwerp beginnen, en «dat is de belangrijkste. Dan is er gelegen heid om amendementen in te dienen, en, naar verluidt, is er al een stapel amende menten door den voorzitter ontvangen. De oppositie schijnt door die vele amendemen ten de behandeling te willen vertragen. Maax veel zal hefc niet geven. Asquith en de zijnen zijn vast besloten en de ministerieels meerderheid is sterk genoeg om alle ob- afcructiom'sme van de oppositie té bezweren. 'De regeering heeft verschillende termijnen gesteld, binnen welke de vea-schillende be handelingen van het ontweTp klaar moeten zijn, en die termijnen zullen desnoods door sluiting van de diaou&siën worden gehand haafd. En a-1 die amendementen zullen al weinig geven, want Asquith heeft gezegd dat het ontwerp, zooals hefc daar ligt, wet moet worden. De regeering kan geen wijzi gingen aanvaarden. Hefc zal bij de derde lezing warm toegaan. Nog steeds is men in onzekerheid wat het Hoogerhuis met hefc ontwerp doen zal. Meer en meer wint de meenmg veld dat het onder protest het ontwerp zal aanne men. In elk geval wenschfc de Regeering vóór de kroning, die in Juni valt, de veto kwestie uitgevochten te hebben. In het steenkolenbekken van Wales is het weer onrustig. Hier cn daar is de star king uitgebroken en de partijleiders schij nen weinig invloed le kunnen oefenen, daar in verschillende mijnen zelfs tegen hun ad vies in, toch hefc werk is neergelegd. Troe pen zijn er heen gezonden. De voorgestelde schikking van hefc mijn- bestuur is met groote meerderheid door de stakers verworpen. Terwijl alzoo Engeland een moeilijken tijd doorleeft, en de groote constitutionele cn- sis er alle aandacht vraagt, terwijl in Frank, rijk hefc nieuwe kabinet-Monis zich na en kele aanvallen die hefc meer of minder geluk, kig heeft afgeslagen, zidb rustig aan het Tverk heeft gezet, komt uit Zuid-Europa een koor van feestlklank-en tot ons over. Hefc is Italië waar gisteren met veel geestdrift ^éii^Juister de officieele herdenking van de öO^orige eenheid des lands is gevierd. In het dia pi tool in de zaal Ma-ssima werd een dobr den Koning bijgewoonde feestelijke zit. ting gehouden, waarin verschillende adres sen van gelukwcnsch werden voorgelezen. De Koning hield een groote rede waarin hij herinnerde aan de reusachtige krachts inspanning, waardoor hefc nationale bewust zijn er in is geslaagd de ongelukkige ver deelde Ifcaliaansche volken met Rome te ver- conigen. De hoofdstand geeft hefc rustig sa menleven van de. Kerk met den staat te aanschouwen. De Koning maalkte een ver gelijking tusschen de grootheid van hefc oude 'en hefc nieuwe Rome, en zeide, dat Italië de onafhankelijkheid zal weten te bewaren, als zijn beste erfdeel, In tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin, de hooge autoriteiten en het oorps diplomatique had daarop de opening der tentoonstelling voor sohoone kunsten plaats. De minister van buitcnlandsche zak ken verklaarde, dat de deelneming van bui- tenlandsohe regeeringen een nieuwe en kos telijke waarborg is voor den vrede en den socialen vooruitgang. Middelerwijl rejgenfc het gielukwensohen. Frankrijk, Duitschland en Oostenrijk heb ben vooral hartelijke telegrammen gestuurd. Keizer Frans Jozef wees er op hoe de vriendschap tusschen Oostenrijk en Italië een kostbare waarborg ia voor den alge- meenen vrede. Stolypin de Russische minister-presi dent is dus weer aan 't roer. En zijn positie is sterker dan ooit. De voor hem lastige ele menten uit den Rijksraad zijn er uit ver wijderd. De Tsaar heeft hem beloofd voort aan bij de benoeming van Rijksraadsleden er Stolypin in te zullen kennen. Een tele- gram van gisteren deelde mede dat buiten hefc Parlement om de invoering der Zemsfcwo's in de westelijke provincie wordt afgekondigd. Zoo wijst alles op de bij zondere gunst waarin Stolypin bij den Tsaar staat. Die gunst zal hij wel voorname lijk te danken hébben aan de wijze waarop hij in zijn 5-jarig ministerschap de revolu tionaire bewegingen heeft onderdrukt en de betrekkelijke rust in het Tsarenrijk heeft hersteld. De middelen die hij daarbij heeft aangewend zijn anders vreeselijk Wie zich de talrijke doodvonnissen herinnert, de ver banningen, de beperking der burgerlijke rechten, de Jodenvervolgingen en zoo vele andere, zal in Stolypin weinig andere kun nen zien dan het werktuig der reactie. Voeg daarbij dat onder zijn bewind Finland zijn laatste rechten zijn ont nomen en de Doema een volles vertegen woordiging is geworden met louter schijn rechten, dan moet het verwondering baren dat Stolypin juist door de ultra-reaction- naire hofkliek wordt dwars gezeten. De re den hiervan is dat Stolypin bij al zijn reac tionaire gezindheid, een eigenschap heeft, die hem ook in Westelijk Europa met lof wordt nagegeven, n.l. zijn eerlijkheid. Stoly pin is een eerlijk man. De verdorvenheid on der de hooge bureaucratie heeft hiji zonder aanzien des persoons blootgelegd en dat heeft onder de reactionnairen kwaad bloed gezet. Toch zou hefc wel eens kunnen zijn, dat de blalkende gunst, waarin Stolypin zich thans verheugt, maar kort van duiïr is. De Rijksraad is ontsticht om de verwijdering van twee zijner leden, do Doema om de afkondiging van wetten buiten de vertegen woordiging om en de beurs is onrustig. Zou do overwinning van Stolypin ten slotte mis schien die van Pyrrhus gelijken1? Officieel wordt van Ohineesche zij- d e medegedeeld, dat het antwoord op de laatste nota van do Russisohe regeering in zeer verzoenenden, zelfs nederigen toon is gesteld. Hefc is een lange nota, waarin de Russi sche eiachen zonder omwegen worden aan genomen, maar waarin tevens een poging wordt gedaan om de vroegere antwoorden van China te rechtvaardigen, doordat in het licht wordt gesteld, dat China op zes punten reeds had toegegeven: Zoo zal de toestand in het Oosten weldra weer gekalmeerd zijn. Uit Mexico en Portugal twee landen, waar voorloopig geen peil op te trekken is, komen vrij sombere berichten, maar wij durven er nog geen beschouwin gen aan vast te knoopen. Misschien morgen. Volkspetitionnsmect voor Alg. Kiesrecht. Gisteravond had de afd. Leiden van de S.-D. A.-P. in de Sfcadszaal een openbare ver gadering belegd, welke op 8 uur was uitge schreven. Het word echter ciroa negen uur toen do voorzitter, mr. D. A. van Eek, de niet bijzonder druk bezochte vergadering opende. "Wij zouden dit en andere besturen wel in overweging willen geven, beter op tijd te beginnen. Acht men acht uren te vroeg, laat men dan een later uur uitschrijven en om streeks dien tijd ook aanvangen. Do vergadering was, zooals de aankondi ging luidde, belegd met het doel het petition nement voor Algemeen Kiesrecht toe te lich ten. Mr. M. Mend els, voor Leiden geen on bekende, zou spreken over do arbeidersklasse en haar strijd voor het algemeen kiesrecht." Alle burgerlijke, zoowel vrijzinnige als ker kelijke kiesvereenigingen en de beide Ver- eepigingen voor Vrouwenkiesrecht hier ter stede waren uitgenoodigd naar deze vergade ring een debater te zenden. Hiervan was geen gebruik gemaakt- Alleen de heer Wijn koop voor de S. D.-P. was weder present. De heer Van Eek deelde bij de opening mede, dat bij de Leidsche arbeiders nog groote onbekendheid bestaat omtrent de kiesrecht- beweging, terwijl het aantal wijkhezoekers nog veel te gering is. Daarom heeft het bestuur zich gericht tot mr. Mendols om deze zaak te bespreken en toe te lichten. Er zijn onder de sociaal-democraten, die an ders denken over de kiesreclitaotie dan spr. en de zijnen. Ten onrechte meent spr., vooral ook omdat het huisbezoek hierbij noodig, oen machtig propagandamiddel is. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat behalve de antirevolutionaire en de ^katholieke kiesver- eeniging, die niets van zich hebben laten hoe ren, de andere burgerlijke vereenigingen heb ben medegedeeld, dat zij geen reden vinden om hier met de S.-D. A.-P- in het debat te komen, terwijl hij eindigde met de me dedeel ing dat aan den uitgang zal worden gecollecteerd voor de uitgesloten atucadoora te Rotterdam en voor de a.s. gemeenteraada- verkiezingen. Mr. Mendols, met applaus begroet, besprak allereerst de vraag of er wel reden bestaat om zich warm te maken voor de kiesrecht- actie. Zoo oppervlakkig gezien heeft mr- Van Houten gelijk, dat bijna ieder kiezer kan worden. Maar inderdaad is dit zoo niet- Het is eigenlijk nog altijd het oude, gehate censuskiesrecht en het groots be deel der ar beiders blijft er van uitgesloten, wat spr. met een nadere behandeling van de huidige Kieswet aantoonde. Op 1 Jan. 1910 waren in Nederland nog 521,000 manlijke ingezetenen boven 25 jaar, die het kiesrecht niet bezaten. Telt men daarbij ajle meerderjarige vrouwen, dan ziet men hoe velen buitengesloten worden- Men vraagt daarom in de eerste plaats het al gemeen kiesrecht, omdat de groote massa het nog niet bezit. De kieswet-Van Houten noemde spr. een toonbeeld van listige bour- geoisfiewetgeving. Juist het verleenen van kiesrecht aan de z.g. gezeten arbeiders had ten doel da algemeen© actie voor algemeen kiesrecht te verlammen. Daartegen is men nu in verzet gekomen. Maar wij vragen 't kies recht ook om er iets mee uit te voeren, zeide spr. Was het een bloote formaliteit, wij zouden er niet zoo druk voor werken- Juist omdat de Nederlandsclie Staat is een klasse-Staat, moet het volk voor het kies recht strijden. Iu de 80er jaren hebben de de opde 'radicalen ook den kreet aangeheven voor algemeen kiesrecht, maar zoodra do sociaal-democraten er voor strijden, ging de bourgeoisie achteruit. Komende tot de noodzakelijkheid van den eiscli van algemeen kiesrecht, besprak spr. ons belastingstelsel, oen systeem dat geheel in het kader van de burgerlijke klas33-politick past, wat spr. nader illustreerde. Het over groot deel der belasting wordt opgebracht door den arbeider, terwijl liet grootste deel er van wordt uitgegeven aan het militarisme: in de laatste 10 jaar 364 millioen. Dit ty peert alleen reeds het klassekarakter van den Nederlancbclien Staat- Ook mot het onder wijs en de sociale wetgeving is het niet anders. Vooral de sociale wetgeving leert ons, dat men den arbeider nooit meer geeft, dan hij eischt en liefst onthoudt waarop hij recht hoeft. Daarom moeten de arbeiders zich opmaken, om de maatschappij het socialism'e te bren gen. Nu de bourgeoisie ziet dat dit ernst wordt, komt er verzet van haar zijde. Som mige kapitalisten zeggen het ronduit. An deren: anti-revolutionairen en vrijz.-democra ten, willen wel sociale wetgeving in schijn, doch zij willen niet meer geven, dan noo dig is om de arbeiders tevreden te stellen en zelf op het kussen te blijven. Intusschen zien we dat de strijd voor al gemeen kiesrecht en voor de sociale wetge ving ook invloed heeft op de lieersehende klassen, waarvan de 10-uren-dag-motie o-a. een bewij3 is. De beweging moet zijn de samenvatting van alles wat de arbeiders klasse versterken kan. Hij meent dat naast, de sociaal-democratie geen plaats is in onze maatschappij voor andere democratische groe pen. Er zal onder die andere altijd aarzeling zijn, omdat juist de strijd om hefc algemeen kiesrecht en de sociale maatregelen haar ondergang zal bewerken. Voor de kleine burgerlijke democratie is geen plaats jneer in onze maatschappij. De andere groepen hebben reeds wat zij noodig hadden «en in hun streven, hoe ook verbloemd soms, is het behoud van do tegenwoordige kapitalisti sche maatschappij. In dit opzicht is spr- het volkomen oneens met mr. Troelstra, die meent dat voor de kiesrechtactie in de burgerlijke democratie een steunpunt kan worden ge vonden. Met pen krachtige opwekking ook tot de Vrouwen, om te werken voor de kiesrecht- actie, zooals deze gevoerd wordt door de S.-D. A.-P., sloot spr. zijn toegejuichte rede. De heer "Wijnkoop, die zich als debater opgaf, verkreeg hierop het woord, ook door een kleine gToep toegejuicht. Even sprak hij rustig door, toen hij naar het oordeel van den voorzitter in persoon lijkheden verviel, door den spr- te verwijten, dat deze, zijn oude geestverwant in d<? S- D.-P., nu zoo en morgen anders sprak. De voorzitter hamerde den hamer stuk en kwam toen op het podium om tegen zulk debafcteoren te protesteeren. Er vielen echter nog herhaaldelijk inter rupties en de heer Mandeis, die in zijn ant woord zich steeds tegen den persoon van Wijnkoop richtte, betaalde den debater met gelijke munt terug. Vruchtbaar was het woelig debat, dat tot middernacht duurde, zeker niet- Geachte Redactie I Iu het ,,Leid8ch Dagblad'' van Zaterdag 25 Maart las ik een vraag omtrent 't inzen den van een spaarbankboekje ter rente bijschrijving. Op zichzelf is de vraag erg onbeduidend, daar hefc er zoo begrijpelijk mogelijk aohfcer, en in het boekje op go- drukt ia. Maar dat men meermalen spreekt of schrijft van een mét vriendelijke behande ling, kan ik mij niet voorstellen. Dagelijks kom ik op het postkantoor, en ben nog nooib door een ambtenaar onvriendelijk behan deld, integendeel onversohillig aan wolk loket, is men altijd, wanneer men natuur lijk ook bescheiden is, zeer beleefd. Ik schrijf dit, omdat ik er mij meermalen aan erger over deze uitlatingen. En «laat men dan ook bedenken clafc die heeren of dames daar ook niet voor hun pleizier staan. Dankend voor Uwe opname. B. O. Leiden, 27 Maart 1911. Geachte Redactie! Nu men hier met die zanderij aan het werk is, komen er vele dingen voor, dié ra. i. niet in den haak zijn. Nu was men Zaterdagavond j-I. bezig met het verplaat sen van een lorrie voor den ijzeren man, en had men een takel van staaldraad gespan nen over den weg. Daar komt een wielrijder aan, en 'rijdt, daar er geen licht bij den. staaldraad was, er pardoes tegen aan, en bezeerde zich hevig aan zijn knie en be schadigde zijn splinternieuwe fiets. Tusschen den korenmolen en de in aan-* bouw zajnde brug, een afstand van ciro tweehonderd meter, is de helft van den weg belegd met puin. Op de andere helft; heeft mèn zoo maar vuilnis in 'fc wilde neerge gooid. Daar hangt een lantaarn aan hefc begin en een vlak bij de brug, zoodat hefc daartusschen, door heb weinige licht dab de petroleumlantaams geven aardsoh don ker is, zoodat velen die daar niet bekend zijn, komen te vallen. Is dit zooals 'fc hoort? U dankend voor de plaatsruimte tee- ken ik, M. I*. Katwijk.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5