HAROLD BAUER, Aeademienieuws. Telegrammen. Gemengd Nieuws. Tweede Kamer. Advertentiën. Foyer - Stadsgehoorzaal. Concert 43 fe el OS (vermocht tegen de verleiding dit pak te ^vermeesteren. Nu reeds verblijft hij in het [Huis van Bewaring. Zonder recht te we iten wat hij deed, zooals hij leuk voorgaf, (want hij had een borrel op, nam hij dat pak mede. Op straat keek hij welken buit Jtij nu eigenlijk te pakken had. Daar kwa- ftien de rokken er uit. Nu bevonden zij gkh ter zitting. De winkelier had echter al Keel gauw Zijn verlies ontdekt en ging er op uit pm zoo mogelijk den dief te vangen, het geen gelukte. Kort na zes uren 's avonds [werd hij op den weg met de rokken aan gehouden. Beklaagde zei, er naar gevraagd, dat het vel mogelijk kon 2ijn geweest, dat hij te [Leiden de rokken te gelde had gemaakt. Het O. M„ subst.-officier jnr. Brantjes, pischte drie maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. Hijmans, van [Den Haag, vroeg vrijspraak, daar niet be lwezen was doel of opzet om te stelen; of landers een lichtere straf. De man had, jdht voerde 'de verdediger als een deugd Ivan beklaagde aan, vroeger dapper ge vochten in Indië, was na zijn terugkomst (wel wat verslaafd geraakt aan borrels, maar had in 'den regel werk en geld (Hit Laatste ook bij zijn omzwervingen in ïlazerswoude en behoefde dus niet te ptelen. Uitspraak 30 Maart'. Beleediging van een politie agent te Leiden. M. C„ van Leiden, had dit misdrijf ge pleegd in den nacht van 14 op 15 Febru ari. Er surveilleerde toen op de Oude [Vest een agent. Deze hoorde gezang, ge schreeuw en harmonica-spel in de Bou- w elouwensteeg; ging ,op het geluid af en Irof vier personen aan, wien hij ried en Banbeval, kalm te zijn. Eén hunner men was nu op de Van- Her-Werf-straat word het tegendeel. van kalm: hij gebiuikte zeer onparlementaire (woorden, tegen den politieman* zei niet bang te zijn voor tien agenten, bood de zen agent aan, aan riemen te worden ge sneden door hem en meer lieflijks met hem te doen. Bij verstek, want de beklaagde was er niet, werd geëischt tien gulden of twin tig dagen. .Uitspraak 6 April. Kaïwijksche netten op de Noordzee gestolen. Beklaagd van diefstal of verduistering van netten en toebehooren stond terecht J. Z. V., van Scheveningen, schipper van een Scheveningsch vaartuig, „Scb 134", dat Vischt in de Noordzee. In October van het vorige jaar was de „Cornelia." K.W. 27, van Katwijk-aan- Zee, reeder A. Ouwehand, schipper Fl. Varkevisser, ter haringvissoherij in de Noordzee. De weersomstandigheden en het welzijn der bemanning van de „K.W. 27" maakten het noodzakelijk de vleet van dit vaartuig van 73 netten af te breken. Een Engelsch vaartuig had een deel der netten ©pgovischt. Uit Lowestoft werden dan ook later 27 netten en 30 breols door den Kat- wijkschen reeder ontvangen. Een ander deel der netten werd echter binnengehaald door fcet Soheveningsdhe vaartuig, waarvan be klaagde schipper was. Deze netten werden geborgen op den zolder bij V-, toebehooren op de werf gelegd. Op zee bij het praaien had de beklaagde aan den Katwijksehen schipper niets mee gedeeld van het opvisschen der netten. Toch zei hij, dat het er hem niet om te doen was de netten en de breels, enz., te behouden. Hij zou ze aan de strandvonderij gegeven hebben. Alleen had hij bezwaar te gen de geringe vergoeding voor het bergen der netten en daarom had hij ze niet terug gebracht aan den eigenaar. Gewoonte is, klat direct na aankomst de schipper den ree der verwittigt van het opvisschen van net ten en deze den reeder, wien zij toebe hooren, daarvan kennis geeftde strand vonderij wordt daarin niet gemoeid, deze laat zich enkel in met Engelsche netten. Eerst in December haalden de Katwijksche rcoder en diens schipper de netten, breela en repen terug, waaraan geknoeid was om de merken er uit te krijgen. Zij hadden toen zekerheid, dat bun vermoeden juist was, dat de Soheveningsche schipper de netten had opgepikt en gehouden, al was dit eerste niet gezien door den Katwijk sehen schipper. Bij het terughalen was de bdklaagde be- sohonken en verkeerd, kon of wilde niet helpen. Do boel lag door elkander. De po litic was met de zaak in kennis gesteld. Yan verwijdering van merkteekens en verdere veranderingen aan het materiaal wist de beklaagde niets. Gedurende geheel het uitvoerige getui genverhoor hield beklaagde vol niet het oog merk tot stelen te hebben gehad. De aanslag fe Velsen. De Haarlemsche rechtbank heeft' he llen den jongen man J. ter M„ die op 15 December 1909 den opzichter aan de Velser Papierfabriek G. P. Luttikhuizen leen revolver-kogel in de rechterwang heeft geschoten, veroordeeld tot een jaar gev.- Straf met aftrek der voorloopige hechte nis. De rechtbank verklaart nief bewezen dat bekl. 'den opzichter, die hem wegens brutaal optreden gestraft had met twee idagen niet mogen werken, heeft willen idooden en veroordeelde hem daarom slechts wegens mishandeling. (De eisch was 3 jaar geweest wegens poging tof Jnoord), i Oplichting. 1 1 Dezelfde rechtbank heeft heden een keil. n.cr H. A. de L'„- die op ver- Schillende 'plaatsen des lands (Rotterdam, Den Haag, Alkmaar en Haarlem) goud smeden heeft opgelicht, tot 2 jaar gev.= straf veroordeeld met aftrek van het voor arrest! Dê pisch was 3 jaar, Diefstal. Door de Rechtbank tc Zutphen werd den 8sten Februari j.l. vrijgesproken G. B., huisvrouw van A. v. S. te Wenum, onder Apeldoorn. Heden werd dit vrijsprekend vonnis door het Gerechtshof te Arnhem vernietigd en de beklaagde wegens dief stal veroordeeld tot 2 maanden gevange nisstraf. SPORT. V oetbaL De belangstelling voor den Holland-Belgic- wedstrijd op 2 April a.s. te Dordrecht blijkt zoo enorm te zijn, dat men besloten heeft 1000 zitplaatsen alsnog bij te bouwen. Deze zijn gedeeltelijk op parterre-tribunes om het veld op de eerste rijen en voor een klein gedeelte op een speciale tribune, die op een der lengtezijden bijgebouwd wordt. Kampioenschap Voetbal. Nederlandsche Voetbal-Bond. Noordelijke Tweede Klasse. Frisia (Leeuwarden). Weer een schitterende vlieg prestatie. Keuter seint ons uit Douai: De Fransche aviateur Bréguet slaagde er in met zijn aeroplane met 100 P.K.-motor een gewicht van 574 K.G. te vervoeren bij een gemiddelde snelheid van 100 K.M. per uur. Leiden. Heden is alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellin gen, de heer H. Fry da-, geboren te Am- sterdam. ]>e 9-urïse-arbeidsdag voor de gemeentewerklieden te Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam behan delde gistermiddag het voorstel van B. en Ws. betreffende de invoering van d.en 9-uri- gen arbeidsdag voor de gemeentewerklie den. Hier zij er aan herinnerd dat B. en Ws., evenals bij een voorstel betreffende een zelfde materie, voorstellen tot de invoe ring van een gemiddelden 9-urigen werk dag, met voor een werkman bij vaste aan stelling geen lager loon das f 12.42 per week. Tegenover deze voorstellen van B. en Ws. stellen de socialistische gemeenteraadsle den voor een maximalen arbeidsdag, zich evenals bij de vorige behandeling stellende tegenover den gemiddelden 9-uren-dag. De vrijz.-democraten wensohten een gemiddel de werkweek van hoogstens 54 uren, met de vrijheid voor de bedrijfsdirecteuren dus om den eenen dag wat langer te laten wer ken dan den anderen. Later waren cok de christelijke raadsleden nog mot een motie gekomen, waarin wordt voorgesteld dat de Kaad als zijn oordeel uitspreekt, dat er geen aanleiding bestaat tot wijziging van het werkliedenreglement voor alle takken van dienst, wat betreft den werktijd van 9 uren per dag, terwijl hij verder de wensche- lijkheid zal uitspreken, dat geen lager loon dan f 12.60 per week mag worden toege kend. Uitvoerig, zooals te verwachten was, wa ren de discussies. Men sprak er voor, men opponeerde er tegen. Sommigen zagen het nut' en de nood zakelijkheid van een verkorten arbeidsdag niet in; anderen weder hielden een loflied op een verkorting. Niets natuurlijker dan dat de voorstellers van de moties en voor stellen een „oratio pro domo"' hielden voor hun motie. Maar met nieuwe gezichtspunten kwam men niet. Eenigszins rumoerig werd de Kaad toen de heer Fabius er op wees, dat het voorstel van B. en Ws. weinig verandering zal bren gen in den werktijd van de werklieden, ter wijl het veel geld kost, te veel voor het weinige, dat door het voorstel zal worden bereikt. Ten slotte kwam eerst de motie der chris telijke gemeenteraadsleden in stemming. Deze werd verworpen met 26 tegen 15 stem men. Hierna- werd de zitting verdaagd tot 's avonds. Had in den middag de Raad dcor verwer ping van gemelde motie zioh in beginsel uitgesproken voor de invoering van den 9-uren-dag, in den avond werd langdurig ge redeneerd over de vraag of men een maxi malen of een gemiddelden 9-uren-dag zou invoeren. En bij deze redeneering kwam men vrijwel in hetzelfde spoor als in Octo ber, toen dezelfde quaestie door den Kaad werd behandeld. Ten slotte ging men tot stemming over. Het amendement der soc.-democraten maximale 9-uren-dag werd verworpen met 32 tegen 9 stemmen. Het' amendement der vrijzinnig-democraten gemiddelde 54- urige arbeidsweek werd verworpen met 27 tegen 14 stemmen. De voordracht van B. en Ws. gemid delde 9-uren-dag werd aangenomen met 28 tegen 13 stemmen, evenals de voordracht vot het vaststellen van geen lager loon bij aanstelling dan f 12.42 per week. Hongaariche Begrooting. BOEDAPESTj 22 Maart. (R. O.) In den loop der discussie over de begrooting in de Kamer van Afgevaardigden wees de minis ter van financiën op den gunstigen toestand der begrooting. De Atlantische Stoomvaart. KEULEN, 23 Maart (R. O.) In de giste ren gehouden zitting van de Atlantische Scheepvaartmaatschappijen is een vriend schappelijke regeling getroffen. LEIDKN, S3 Waart. Met 1 Juli treedt de heer A. D. de Marez Oyens af als directeur van de La- bouehère Oyens Go. Bank te Amsterdam Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Vinkeveen door ds. C. B. Holland, te Den Ham (O.). BARWOUTSWAARDER. Tot onderwij zeres aan de openbare school alhier is be noemd mej. E. M. Blok, van 's-Gravenbage. HEKENDORP. Aan het gezin van den arbeider W. Boer alhier, is door H. M. de Koningin een bijdrage van f 15 verleend. OUDSHOORN. De circa 74-jarige B. H. H. alhier is in den Rijn verdronken. RIJNSBURG. In tegenwoordigheid van den burgemeester, den heer R. v. Ham, den heer K. Volkert&z, Rijks-Tuinbouwleeraar, eh het grootste gedeelte van het bestuur der Veilings-Vereeniging werd gisteravond de laatste -les van het 1ste halfjaar van den Tuinbouw-wintercursus gegeven. Na afloop der lessen sprak de heer Vol- kertsz de leerlingen toe, ben o. m. wijzende cp het groot belang en nut der lessen, en het aansporende die lessen trouw te volgen. Daarna bedankte de heer Schonevedd, voorz. der Veilings-Vereeniging, de aanwe zigen voor hun belangstelling en tegen woordigheid en boval, evenals de heer Vol- kerbsz, den cursus in de welwillende zorg van den burgemeester en het gemeente bestuur aan. Ook sprak hij een hartelijk woord van dank tot de onderwijzers, de heeren G. Honselaar (hoofd van den cur sus) en C. van Drent, te Wassenaar, die door hun uitstekend en onderhoudend on derwijs den leerling wisten te boeien en ken nis aan te brengen van het tuinbouwvak, enz. De cursus, waaraan door 29 leerlingen werd deelgenomen, werd zeer trouw be zocht; de meeste deelnemeTs toonden groo- te belangstelling en ambitie. Afgesproken werd nog dat in den loop der volgende week de leerlingen met hun onderwijzers een tochtje zullen maken naar Aalsmeer, om cok daar practiscke kennis op te doen. Brandin de. Houtstraat'. Een zware brand op den hooi- en stroozolder, gelegen boven de stalhouderij van de Wed- Leeuwen, aan de Korte Houtstraat, te 's-Gravenhage bracht gisteravond dat stadsgedeelte in rep en roer. Omstreeks 8 uren werd de brand ontdekt. Buren zagen vlammen en rcok uitslaan uit de op de derde verdieping gelegen zolder. Gevoed door de licht brandbare stoffen er lag een voorraad van een paar honderd balen hooi en stroo greep liet vuur snel om zich heen, zoodat vooral in het begin de brand zich ernstig liet aanzien, inzon derheid wegens hèt dreigencT gevaar door de omliggende gebouwen van bet Departe ment van Oorlog, van de Topografische in richting, het krijgskundig archief, enz., welke tot op een afstand van slechts enkele meters het brandende perceel begrensden. Daarbij kwam nog, dat de plaats, waar het' vuur woedde, uiterst moeilijk te bereiken was. Gewaarschuwd door de brandschellen van de Topografische inrichting en van het politie-commisariaat aan de Nieuwe Haven, was de brandweer echter in een ommezien met groot materieel aanwezig, nl. met eeni- ge slangenwagens en ook niet' de auto stoomspuit, welke laatste wel in gereedheid werd gebracht, doch.niet in dienst behoefde gesteld te worden. Met vijf stralen op de waterleiding werd daarop het vuur aange tast. Door het woonhuis, door de rijtuig remise aan de Houtstraat en ook aan de achterzijde over een muur van een der tot het Departement van Oorlog behoorende gebouwen, werden de slangen gelegd. Maar, zooals reeds gezegd, het blusschingswerk ging met groote moeilijkheden gepaard, doordien langs stijl opgaande, nauw inge sloten hooge muren moest geklauterd wor den, om het vuur krachtdadig te kunnen aanpakken. Toch was de brandweer, onder leiding van haar commandant, het vuur in een uur lijds zoo goed als meester, althans toen was vrijwel het gevaar voor overslaan naar de belendende perceelen geweken. Maar de brandweermannen hadden den vijand nog niet geheel en al onder de knie, want telkens laadde het vuur uit het smeu lende strco opnieuw op en toonden dikke, verstikkende rookmassa's, dat met wat-er geven nog niet kon worden opgehouden. Te midden van die rcokkolommen, welken ten slotte een uitweg kon gegeven worden door het hakken van een gat in h'et dak, moest de brandweer haar werk verrichten, dat zij ook omstreeks 10 uren bekroond zag met een volkomen overwinning. Toen het vuur gedoofd was, moest echter nog het smeulende stroo en de nog overige voor raad omgerakeld worden, waarmede nog geruime tijd gemoeid was. Het stalpersoneel had de gelegenheid de paarden, die daar gestald worden, in een stal, gelegen op de eerste ve/rdieping, nog tijdig langs de schuine helling in veiligheid te brengen. Ook de rijtuigen leden geen schade. Trouwens in het koetshuis kwam geen water, maar overigens stonden de stal op de eerste verdieping en de bovenver trekken van het woonhuis blank» of beter gezegd, roetzwart van het water. Verzekering dekt de schade. De brand is vermoedelijk ontstaan door het vlamvatten van stroo aan een kaars in een lantaarn. De moordaanslag te Haarlem. De heer Senft Sr., een der slachtoffers van den moordaanslag te Haarlem, is we der in zoover hersteld dat hij gistermiddag het St.-Elizabeths-gasthuis, waar hij ter verpleging was opgenomen, heeft ikunnen verlaten en naar zijn woning op de Nassau- laan is vervoerd. Men meldt óns uit Amster dam: Hedenmorgen ontstond tusschen twee knapen op den N.-Z. Voorburgwal twist. De een sarde en plaagde den ander zoo hevig, dat deze, die weifczaam is op een drukkerij hier ter stede, zoo door drift werd aangegrepen, dat hij een mes trok en den plaaggeest een paar steken in de lin- kerrihben onderaan toebracht. Nadat hem een voorloopig verband werd aangelegd is hij onder geleide van een agent naar het Ga-sthuis gebracht. De jeugdige dader is bij de politie bekend. Men Bc-hrijftons uit Haarlem mermeer: We hebben hier bij ons in den polder zg. melkrijders, die bij de landbou wers de melk opkoopen en weghalen om die in do stad te leveren. Een hunner, de heer O., kan, naar ons van betrouwbare zij de ter oore kwam, wel eens een heel loe- lijke pijp rooken. Wat toch is er gebeurd? Die heer O. dan ging op zekeren dag naar een van z.'n boeren-Ieverancïers en vertelde hem, dat in z'n melk water gevonden was. Wie nu eenigszins met de behandeling der melk bekend is, zal wel weten, dat het bij na onmogelijk is, alles af leveren zonder dat het vaatwerk even omgespoeld wordt met een weinig water. Hoe 't ook zij, de boer-levcrancier krijgt haast de stuipen op 't lijf, ziet zich in gedachte reeds ver van vrouw en kroost in. de gevangenis en 't eind is dat hij een accept tcekent voor een nog al aanzienlijk bedrag. Een tweede boer-leverancier wordt eenzelfde bezoek ge bracht met hetzelfde resultaat. De politie heeft echter van een en ander lucht gekregen en de zaak thans in handen. Dat kan voor O. nog wel eens een muisje met een staartje worden. Onze wetten zijn niet nialsch voor derge lijke practijken. Een vierjarigmeisje, Magda- lena Tollenaar, uit de 2de Spaarndammer- straat, te Amsterdam, speelde gisternamid dag in de Spaamdarnjnerstraat ter -hoogte van de R^K. Kerk. Het kind wilde de straat oversteken juist toen een electrische tramwagen van lijn 5 met groote snelheid kwam aangereden. De wagenbestuurder kon niet meer tijdig genoeg remmen, de arme klein© werd gegrepen en geraakte onder den motorwagen. Deze moest worden opge licht om 'het vreeselijk verminkte lijkje te kunnen bereiken. Het werd naar het Bin nengasthuis overgebracht. Nog een ander tvamongeluk. Omstreeks, 5 uren gisternamiddag wilde de 7-jarige W. A. J., uit de "YVarmoezierstraat, in de Jonkerfransstraat te Rotterdam de straat oversteken. Voor een rijtuig heenloopende, zag hij niet, dat er een motorwagen van lijn 3 der electrische tram aankwam. Hij werd door dien motorwagen gegrepen en ver dween onder den baanschuiver. De bestuur der W. van L., stopte onmiddellijk, waarna burgere den jongen, die geheel in elkaar gedrukt onder den motorwagen lag, te voorschijn haalden Hij was op de plaats gedood. Het lijkje is naar de woning der ouders gebracht. Het .,AlIerzielen-verbo<i van den l>elftsclien burgemeester. In de raadsvergadering te Delft van Woensdagnamiddag kwam aan het slot der bijeenkomst aan de orde de vraag van den heer Van Dijk, inzake het „Aller zielen"-verbod. De burgemeester had ontraden tot het stellen van deze vraag verlof te vcrleenen. De heer Van Dijk zou het betreuren als de Raad zoo kleinzielig was hem verlof te weigeren. Spr. weet, dat de burgemees ter tot antwoord niet verplicht is, maar hij weet ook, dat de wet zulks hem niet verbiedt. En in alle grootere gemeenten stelt het hoofd der politie er prijs op, den Raad zooveel mogelijk in te lichten. In het parlement behoeft men tot het stellen van vragen geen verlof en krijgt men altijd antwoord. Spr. vertrouwt daarom, dat de Raad van ruimer inzicht zal zijn dan de burgemeester. De heer Van Aggelcn sloot zich daarbij aan. Al was het alleen om den burgemees ter de gelegenheid te geven een antwoord te weigeren, dan nog dient de Raad het verlof te verleenen. Men is toch niet zoo naïef, te meenen, dat de burgemeester een terechtwijzing zal ontvangen, als hij den Raad inlicht. Het is het recht van den heer Van Dijk de vraag te stellen. De heer Janssen van Raay, anders aan de adviezen van den voorzitter groote waarde toekennende, zal dit toch ditmaal niet opvolgen, ook spr. drong aan op het geven van verlof. De voorzitter herhaalde, dat de vraag geen enkel practisch gevolg kan hebben. In den Raad kan hij geen mededeclingen doen. Willen de heeren eens thuis bjj hem komen praten, dan gaarne. Ten slotte verleende de Raad het" ver lof met 11 tegen 9 stemmen. (Links tegen rechts). De heer Van Dijk, zijn vraag toelicht lénde, gelooft, dat het overheidsgezag is verplaatst van het raadhuis naar de pasto rie van den Deken van Delft en naar het gebouw van den R.-K. Volksbond. Waar gaat het heen, als de burgemeester dezen weg opgaat. Morgen kunnen dan de Roomschen een vergadering van „De Dageraad" doen verbieden. De heer Van Aggelen wijst er op, dat de burgemeester een vertooning van „Lucb fer" zal moeten verbieden, als hem daar toe het verzoek bereikt van orthodoxe do minees. Immers: in 1654 wisten deze de vertooning van „Lucifer" té doen staken en dé huidige dominees zijn nog niets beter dan die uit dé 17de eeuw. Maar waf zou den dan de Roomschen wel zeggen, die thans, omdat Vondel Roomsch werd, de vertooning van „Lucifer" zoo warm aan bevelen. De heer Verhoeff (r.-k.) verlief onder woorden vati protest dé vergadering. De heer Murk bracht den burgemeester hulde, omdat in T,Allerzielen" de pastoor omlaag wordf gehaald. De heer Van Dijk vroeg óf de heep Murk „Allerzielen" kent? De heer Murk erkent dat hjj Het stuk niet kent; hjj weet een en ander van hooren zeggen. De heer Vah Dijk stelde ten slofte een ipotie voor, pm afkeuring uit te. spreken over de houding «van den burgemeester.- Zij wordt verworpen met 16 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Van Dijk, Van Aggelcn en Nclemans. Zitting van heden. W ij z g i n g der Arbeidswet. De heer Schaper meent dat de be-i doeling der amendementen van den heer Aalberse is, door het zoeken van een tu£- schenweg de socialistische amendementen te doen verwerpen. Evenwel heeft het amendement om 'de mogelijkheid van de uitzondering op den 10-urigen arbeidsdag voor vrouwen en jeugdige personen slechts te doen gelden tot 1915 zijn sympathie. Hij is echter tegen het amendement bé- treffende het verbod van geregelden fa brieksarbeid voor de gehuwde vrouw; niet' uit! feminisme, maar omdat de redenen, die de vrouw tot den arbeid dwingen, meestal zoo gewichtig zijn, dat het niet aangaat zoo maar dien arbeid te verbie den. De vrouwen en haar gezinnen zou den eenvoudig aan den nood worden over geleverd. Bovendien zal na hef verbod de arbeid niet ophouden; de vrouw zal uit werken gaan. En bovenal zal de huisindustrie in de hand worden gewerkt' en zal de zede loosheid worden bevorderd door uitstel van het huwelijk, waardoor het concubi naat in de hand zal worden gewerkt. Hij is het niet eens met den heer Loeff dat de redactie der wet (verbod van, ar-t beid en niet verbod van te doen arbeid den) nitet goed is; wijl hier toch de werk gever verantwoordelijk blijft; doch hij waarschuwt tegen de consequentie dat de arbeiders zelf strafbaar zouden worden ge steld. De heer L o h m a n bestrijdt eveneeins het amendement-Aalberse. Hij is het eens met den heer Schaper. We hebben hier niet te doen met een persoon, die bijzon dere bescherming behoeft, doch met een zelfstandig persoon. We treden hier. hef gezin binnen, waar vader en moeder ver antwoordelijk voor zijn. De heer Lokman meent verder, dat liefdadigo instellingen niet zullen helpen, waar nog iemand is, die den kost kan ver dienen. Als het amendement wordt aange nomen zal hij vermoedelijk tegen het wets ontwerp stemmen. De heer J annink is eveneens tegen het amendement-Aalberse. Hij brengt den Minister hulde voor het mogelijk maken van uitzonderingen op den 10-urigen arbedda- dag. Voor vrouwen en jeugdige personen worden uitzonderingen niet toegestaandan zou de vrij© Zaterdagmiddag in de textiel industrie groot gevaar loop en. De heer Passtoor s verdedigt het amendement-Aalberse. Hij wijst op den lan gen arbeidstijd voor gehuwde vrouwen. Huisindustrie acht hij niet zoo erg ala fa brieksarbeid voor de gehuwde vrouwen. Als de vrouw uit de industrie wordt gehaald zal het loon van den man stijgen. De mi nister Talma betoogt dat het verbod van arbeid in plaats van het ver bod om arbeid te doen verrichten niet is voorgesteld omdat arbeid in zioh verkeerd wordt goacht, maar is eenvoudig een ma terieel verbod; echter is hij bereid een amendement om de redactie te veranderen te aanvaarden. De Minister ontraadt aanneming van het amendement, dat de mogelijkheid van uit zondering op den 10-urigen arbeikïs- dag wil doen vervallen, evenals van het amendement-De Wijker- slooth om den arbeidstijd per week te beperken tot 58 men en van het amen dement-Schaper om den minister de be voegdheid te geven voor sommige bedrijven, den vrijen Zaterdagmiddag voor alle vrou wen en jeugdige personen voor te schrijven. Desnoods kan hij zich vereenigen met het amendement-Aalberse om de mogelijgheid van uitzondering op den 10-uren-dag slechts tot 1915 te doen gelden. Interpellatie. De heer Duys vraagt en verkrijgt verlof de ministers van binnenlandsche zaken en justitie te interpelleeren over onregelma tigheden in het gemeentelijk beheer te Doornspijk en Gorssel. Ondertrouwd: Pa. BOOT Dz. in A. M. y. HOEKEN, Alphin a/d. Rijn, Leiden, 4027 6 23 Mrt. 1911. Ondertrouwd3990 6 JUSTUS VOOY3 en JAC0BA ZUYDERDUYN. Leiden, Heerengracht 45, 23 Haart Katwijk aan den Run, 1911. Geboren MAUGO en MARIA Deohters van: 3995 6 A. C. DIJKMAN Cz. en E. DIJKMAN-Van Dobp. Voorschoten, 22 Maart 1911. De Heer en Mevrouw BR1ÊT Wissink, geven kennis van de ge boorte van een Zoon. Apeldoorn, 23 Maart 1911. 4005 i Vrijdag; 31 Maart 1011 4009 12 Pianist. Kaarten en plaatsbespreking by de rma EG6EBS, Muziekhandel, Botermarkt li H t>- «5 <32 4? BB

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 3