Ho. 15668 LXSXDSCH DAGBLAD, Zaterdag* 18 Blaart. Tweede Blad. Anno 1911. Finaneieele Causerie. Faillissementen. FEUILLETON. Kort geluk. Voordrachten onder vrij eend personeel. Yoor de benoeming van een onderwijzer- plaatsvexvaDgend hoofd aan de eerlang te openen school 2e klasse voor Jongens en Meisjes aan de Heerenstraat: lo. A. Cattel, onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de Openbare Jongensschool 2e klasse; 2o. P. C. Schreuder, onderwijzer met verpUchto hoofdakte aan de openbare school 2e klasse voor Jongens en Meisjes, aan de Oude Vest; 3o. F. A. Sobilthuizen, onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openbare sclxool 2e klasse voor Jongens en Meisjes, aan de Oude Vest. Voor een derde onderwijzeres in de hand- Werken aan de openbare school 4e klasse No. 2, ter vervulling van de vacature, welke tal ontstaan door het met ingang van 1 April 1911 verleend ontslag aan mej S. M. Tan den Ameele: lo. Mej. E. Korenhoff, 4e onderwijzeres in de handwerken aan de 'openbare school der 4e klasse No. 2; 2o. Mej. H. Fles man 4e onderwijzeres in de handwerken aan de openbare school der 3e klasse No. 3; 3o Mej. G. J. Komnga 4e onderwijzeres in de handwerken aan de open. school der 3e klase No. 4. Voor vier onderwijzers(easen) met ver plichte hoofdakte en van vier onderwij zers (eesen) aan de nieuwo school der 3e klasse aan de Medusastraat: a. Onderwijzers (essen) met verplichte hoofdakte: a. lo. G. Bosscha; 2a. D. 0. de Bruyn en 3o. M. J. Priems allen onder wijzer met verplichte hoofdakte aan de Apenbare school 3e klasse aan de Heeren straat. b. lo. D. C. De Bruyn; 2o. M. J. Priems, beiden voornoemd; 3o. Mej. A. Driesen», onderwijzeres aan de op. school 3e klasse No. 2. c. lo. M. J. Priems; 2o. mej. A. Drie- Sens, beiden voornoemd; 3o. mej. W. J. Éyndlioven, onderwijzeres met verplichte hoofdakte aan de openbare school der 4e klasse No. 1. d. lo, Mej. A. Driesens; 2o. Mej. W. J. Eijndhoven, beiden voornoemd; 3o. J. La- tervccr, onderwijzer aan de openbare school 3de kl. no. 7. B. Onderwijzors(essen). a. lo. S. P. van der Hoogt, onderwijzer aan de openb. school 3de (kl. aan de Hee- rensfcraat; 2o. Mej. W. P. F. Hoogenstraa. ten onderwijzeres aan dezelfde school; 3o. Mej. A van der Graaf, onderwijzeres aan dezelfde school. b. lo. Mej. W. P. F. Hoogenstraaten2o. Mej. A. van der Graaf, beiden voornoemd; So. Mej, M. J. A. Weijers, onderwijzeres te Voorhout. c. lo. Mej. A. van der Graaf; 2o. Mej. M. J. A. Weijers, beidon voornoemd; 3o. Mej. J. B. van Houvcn, tijdelijk onderwij zeres aan de openb. school 3de kl. No 2. d. lo. Mej M. J. A. Weijers, 2o. Mej. J. B. van Heuven, beiden voornoemd; 3o. Mej. M. J. de Haas, tijdelijk onderwijzeres aan de openb. school 3de kl. aan de Hee renstraat. Aangezien, evenals dit indertijd bij de opening der school aan den Zuidsingel het geval is geweest, de hoogste drie klassen der nieuwe school voorloopig onbezet zullen blijvon, meenen B. en Ws. th?ns in afwij king van het bij verordening bepaalde, met een voordracht voor 4 in plaats van voor 5 ©nderwijzers(essen) met verplichte hoofdak te en met een voordracht voor 4 in plaats van voor C onder wij ze rs(essen) te kunnen volstaan. Do leerlingen der hoogste drie kla sscn zullen toch het onderwijs blijven vol gen op de scholen, waar zij zich thans be vinden, zoodat eerat anderhalf jaar na de opening der nieuwo school deze een volle dige n cursus zal vormen. t'lervol ontslag me). Slenkhorst. Den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede, dat het bun bij nader inzien wenschelijk ge bleken is, om ook aan mej. J. W. Menk- iiorst, 1ste onderwijzeres in de handwerken aan de openbare lagere school der 3de klasse aan de Heerenstraat alhier, wegens a. s. opheffing dier school, eervol ontslag uit haar betrekking te verleenen. Haar zal dan, tot 23 December 1911 den datum waarop zij den vijf-en-vijftig jarigen leeftijd bereikt en in de termen valt om gepensionneerd te worden wacht geld moeten worden verleend, berekend naar een bedrag van f 150 's jaars. Zoowel het wachtgeld als het pensioen komen ten Jaste van de gemeente, aange zien de bepalingen omtrent de toekenning van wachtgeld en pensioen van Rijkswege aan onderwijzers en onderwijzeressen van openbare lagere scholen, volgens artikel 45 der wet tot regeling van het Lager Onder wijs, niet gelden voor hen die uitsluitend belast zijn met het" onderwijs in de nuttige handwerken. Yerhooging jaarwedde waag- en ijkmeester. De Commissie voor het Marktwezen geeft in overweging voor den waag- en ijk meester een e&larisregeling vast te stellen en wel m dien zin, dat aan de tegenwoor dige bezoldiging, die bij raadsbesluit van 17 November 1904 op f 1000 werd vastgesteld, een tweetal periodieke verlüoogingen, ieder van f 30, telkens na 3 jaar dienst-, worden verbonden. Terwijl toch, zoo merkt de Oommissie op, aan de ambtenaren van verschillende, an dere takken van dienst periodieke verhoo- gingen in uitzicht zijn gesteld, is dit ten op zichte van den waag- en ijkmeester op het oogenblik niet het geval. En het gevolg hiervan is geweest, dat de tegenwoordige titularis in de ruim zes jaren, gedurende welke hij de functie van waag- en ijkmees ter heeft uitgeoefend, nooit een verhooging van salaris is deelachtig geworden, hoewel ook ten opzichte van hem geldt, dat het leven in de laatste jaren duurder is gewor den en bovendien zijn werkzaamheden zijn vermeerderd. Met het oog op zijn diensttijd zou de Commissie den tegenwoordigen waag- en ijkmeester dan ook dadelijk in het genot van beide verhoogingen willen stellen. Bij het College van B. en Ws. bestaat tegen het voorstel der Commissie en de toekenning van deze besoheiden verhoog'ng geen bezwaar, onder bepaling dat de jaar wedde van den tegenwoordigen waag- en ijkmeester met ingang van 1 April 1911 op het maximum ad f 1100 zal worden gebracht. Leveriög: van eleetrischen stroom door Leiden aan Zoeterwoude. Ten behoeve van de electriciteitslevering aan de door den provincialen waterstaat van Zuid-Holland te maken werken voor de Lammebrug on de gemeente Zoeterwoude zal een kabel langs den Zoeterwoudschen weg vanaf den spoorovergang aan het einde van de Hoèrensfcraat tot aan den Vrouwen- weg worden gelegd. En aangezien nu die kabel in de gemeente Zoeterwoude zal ko men te liggen, is door het bestuur dier ge meente gevraagd, ook in de bebouwde ge deelten van Zoeterwoude eleotricteit' voor verlichting en beweegkracht verkrijgbaar te stellen. Bij Commissarissen der Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electriciteit bestaat hier tegen geen bezwaar. De totale aanlegkosten toch voor den hoogspanningskabel met transformatorstations, het laagspannings net en de huisaansluitingen voar de z.g. Noordbuurt en Zuidbuurt, d. z. die gedeel ten der gemeente, die het eerst voor stroomlevering in aanmerking komen, zijn geraamd op f 22,000, van welk bedrag Zoe terwoude blijkens de den Baad ter goed keuring overgelegde concept-overeenkomst bereid is jaarlijks plm. 8 pCt. of f 1800 aan eleoiricteitsverbruik te garandeeren, terwijl bij uitbreiding van het kabelnet het bedrag van f 1800 verhoogd wordt met 15 pCt. van het door Leiden voor die uitbreiding be stede kapitaal. Indien uitbreiding plaats vindt op verzoek van de gemeente Zoeter woude wordi' bovendien gedurende drie achtereenvolgende jaren een stroomver bruik van f 1.60 per jaar en per meter te leggen hoofdkabel gegarandeerd. Hietegenover is echter door de gemeente Zoeterwoude bedongen, dat op de stroom- prijzen, die in eerste instantie zullen gel den en die ongeveer overeenkomen met de voor Noordwijk en Voorbout geldende prij- een, reducties van resp. 10, 20 en 30 pCt. zullen worden verleend, zoodra de jaarlijk- sche opbrengst aan stroomverbruik meer dan resp. f 2500, f 3500 en f 4500 bedraagt. Het in uitzicht stellen van deze reducties Is een compensatie voor 't door Zoeterwou de te dragen risico. De reducties komen den aangeslotenen ten goede en zoodoende indirect aan de gemeente Zoeterwoude en ten deele ook direct aan die gemeente ten gevolge van het goedkoopor worden van vaadhiiis- en straatverlichting. Nadeel voor Leiden is zeggen B. en Ws. hieTvan niet te duchten, aangezien de kans op re ductie ook een prikkel is tot meerdere aan sluiting en verhoogd verbruik, en de jaar bedragen, waarbij de reducties ingaan, bovendien zoodanig zijn vastgesteld, dal' verlies voor de electriciteitsfabriek geheel buitengesloten is en door verhoogd verbruik de jaarontvangsten weder spoedig boven dfc oorspronkelijke cijfers zullen stijgen. Eindelijk merken B. en Ws. nog op, dat van het gebied, dat onder de overeenkomst valt, uitdrukkelijk is uitgesloten het gebied van en benoorden het Rij n-Sohiekanaal. Dc bovengenoemde aanlegkosten toch hebben geen betrekking op dit gebied, terwijl de rentabiliteit van den naar en langs het Rijn-Schiekanaal te leggen kabel door de daaraan te verkrijgen aansluitingen geheel verzekerd is. De bedoeling is voor deze aansluitingen de Leidsche tarieven te la ten gelden. In overeenstemming met het advies van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit geven B. en Ws. dus in overweging o.a: te besluiten tot aan vulling van het Uitbreiding»- en Vernieu wingsfonds der Stedelijke Electriciteitsfa- briek met een bedrag van f 22,000, onder bepaling, dat jaarlijks door de fabriek aan de gemeente zal worden betaald, dezelfdo interest als de gemeente van het door haar geleende kapitaal versohuldigd is en dat te beginnen met bet jaar 1912 jaarlijks 6 pCt. zal worden bestemd tot aflossing van schuld of belegging va-n. kapitaal. Bij afwezigheid van elke animo op de fondsenmarkten zijn er took enkele quaes- ties, die de aandacht trekken en verdienen. In de eerste plaats wel de oproeping eener algemeene vergadering der houders van certificaten der Cleveland Akrcn en Co lumbus Vereeniging, representeerende aan- deelen in de Spoorweg-Maatschappij van dien naam. Het aandeelenkapitaal is groot 4- millioen dollars, waarvan de Pennsylva- nia 2,237,500 doll, in bezit'heeft,-lerwijl-do- Vereeniging het restant houdt. De Akron- shares zijn sinds jaren een geliefkoosd pa pier geweest van ons publiek, en hebben zich die voorliefde waardig gekeurd. Het spoorweglijnije blijkt een waardevol bezit te zijn, dat zich gestadig ontwikkelt en steeds mooiere resultaten aanwijst. Thans geven ze 4 pCt'. dividend per jaar, doch men weet, dat de Pennsylvania de uitkeering zoo laag mogelijk houdt, totdat zij er-in ge slaagd zal zijn het geh'eele kapitaal mach tig te worden. Inbussc.hen is er plotseling een onbekende weldoener verrezen, die een bod doet van 85 pCt. exclusief 2 pCt. dividend, dus 83 pCt. voor het Hollandsche bezit en de Ver eeniging zal haar leden nu a. s. week over het voorstel laten stemmen. De finaneieele pers is als één man opgestaan om houders te bewegen bet bod van de hand te wij zen; want, zoo redeneert men, en met goede reden, heb bod is veel te laag. Als de hou ders geduld oefenen, maken ze veel meer. Indien maar een voldoend aantal aandeel houders voor hun belangen opkomt, zal het voorstel zonder twijfel verworpen worden. Dit te meer nu de firma Adolph Boisse- vain en Co. per advertentie meldt dat zij door de Pennsylvania Company zelve ge machtigd is een hooger 'bod te doen, dan 83 pCt. Bij verwerping van het eerste voor stel, zal deze firma de Vereeniging mede- deeücn hoeveel het bod bedraagt van de Pennsylvania. Uit dit olleg wil 't ons toeschijnen, dat de Pennsylvania reeds lang bezig is ge weest om de aandeelen op te koopen, tel kenmale als er tot redelijken prijs wat op te pikken viel. Zoo zal zeker een groot ge deelte der certificaten van de Vereeniging reeds door of voor de Pennsylvania worden gehouden, en wij vermoeden, dat' de een of andere slimme Amerikaan een poging in het werk heeft gesteld om zich tegen 83 pCt. een flinken post aandeelen aan te sohaffen, met de bedoeling die met- flinke winst aan de Pennsylvania over te doen. Had de laatste kalm aan kunnen cloorkoopen, dan zou zij volstrekt nog niet eens de helft van het' thans hier te lande gehouden kapitaal hebben noodig gehad om een eventueel bod harerzijds aangenomen te krijen, omdat een groot aantal aandeelhouders in den regel schittert door afwezigheid. Het heeft er dus den schijn van, alsof de lastige bieder van 82 pCt. roet in 't eten komt werpen van de Pennsylvania, tenzij, wat ook mogelijk is, we hier te doen' hebben met een handige truc van de een of andere combinatie, die groothouder is van drie aan deelen en er op die manier een winstje uit wil slaan. De finaneieele pers heeft intusschen de verdiensten en de vooruitzichten der aan deelen zoo rooskleurig voorgesteld, dat een veel hcoger bod dan 83 pCt. thans weinig kans van slagen heeft en de gelukkige be zitters dezer aandeelen kunnen dus wel te vreden zijn met deze gratis reclame te hun nen bate. Tegelijkertijd is hiermede weer eens 't licht gevallen op de nadeelen, verbonden aan een dergelijke Vereeniging. De origi- neele aandeelen toch zijn in haar bezit en hoe groot ook 't voordeel is, dat zulk een Vereeniging bezit als groofchoudster van aan. deelen, de eigenlijke reohbhebbenden zijn individueel machteloos en vermogen alleen wat te doen of te verhinderen, als ze in grooten getale te zamen komen. Hetzelfde nadoel doet zich voor bij de z.g. Bescher- mingscomités in nog sterkere mate zelfs, als 't geldt obligaties van Amerikaanscko Maatschappijen met hypothecair© rechten. Herhaaldelijk is 't voorgekomen, dat zulk© Be&chermingscomités zijn meegegaan met een reorganisatie, welk meegaan verbindend was voor al diegenen,, die hun obligaties te gen Comité-Certificaten hadden verwisseld, terwijl naderhand bleek, dat de enkelen, die of wel toevallig, of wel met opzet, niet hadden ingeleverd en de origineele stuk ken nog bezaten, later veel betere voor waarden konden bedingen dan 't Bescher- mingsoomité. In 't algemeen is 't daarom aan te bevelen, niet, of zoo laat mogelijk de origineele stukken uit handen te geven. Eindelijk is doze Akron-geschiedcnia weer eens een illustratie van de rol^ die ons land vaak vervult voor Amerikaanscke fondsen. Als deze nog niet deugen, wordt Holland gebruikt als afzetgebied, als een geschikt oord, waar men deze onder dak lean brengen tijdens de lastige kinderjaren. Naar mate de zaak langer bestaat en be ter wordt, en de koers dienovereenkomstig stijgt, koopt Amerika terug, totdat 't pa pier er is en dan hoort of ziet men 't wel meer bij ons. Op heel ander gebied was er dezer dagen ook eenigo sensatie. Er zal in heel ons land wel geen erikcle effectentrommel bestaan, of mcn°vindt er lootjes in. Bij voorkeur lootjes Antwerpen, die nog eon kleine rente geven en do deur van 't fortuin open laten. Wel- 'nu in de doodonschuldige lootjes Antwer pen was er heden een groote hoek ter Beurze. Ze zijn namelijk allengs van bo ven pari tot 91—92 pCt. gedaald en dat bracht er de animo weor ecus in. Men zou allicht geneigd zijn te vragen, of liet crediet der stad Antwerpen achter uit is gegaan. De reden der (.laling ligt ech ter elders. In de eerste plaats is die te zoeken in het feit, dat, geheel volgens het origineele trekkingsplan, de lotingen van 1911 af slechts viermaal 's jaars zullen plaats hebben, tegen vroeger zesmaal. Tocü zou dit op zichzelf nog geen reden geweest zijn tot de daling, indien niet de „loten* markt" althans die van dit calibre, niet wa# beïnvloed door de omstandigheid^ dat het syndicaat, indertijd gevormd tot overname» der 2 pCt. loten Stad Brussel, dezer dagen ontbonden was. Daaruit zijn min of meeï belangrijke posten dezer loten ter markt gekomen en aangezien onze nieuwe loterij» wet den handel in loten met 2 pOh en lagei rentetype verbiedt, is het groote débouché* dat zo in Hollaüd genoten, afgesloten. Ef. blijkt weer eens voor de zoovceb-to ma*) uit, welk een groote rol Holland speeH waar het geldt een plaatsingsgebied vooe kleine stukjes van een premie-leening. Het is wel aan te nemen, dat, zoodra de boven de markt hangende loten Brussel zijn ge observeerd, de lootjes Antwerpen allenga weer meer in trek zullen komen, zoos-U trouwens heden reeds duidelijk bleek uit den grooten kooplust, dien ons publiek op da li» gere prijzen aan den dag legde. Ta bak s-aa n deden bewegen zioh ïn vrij wel omgekeerde richting van de prijzen, dié het artikel op de veilingen bedingt. Eigen- li.Ük niet te verwonderen bij de vrij aan zienlijke rijzing, die de geheel© markt on derging voordat de veilingen begonnen. Van speculatieve waarden onderscheiden zich Peruvians door een ietwat meer geani meerde houding op gestadige aankoopen \oor Londensche rekening. Men spreekt ef van, dat Peru een leening zou hebben afge sloten in Parijs. Amerika is zoo goed als dood Maar niet temin blijft de tendenz gunstig, in aanmer king nemende het vrij ongunstige nieuws, dat we te hooren krijgen. Mexican National waarden onder invloed van de revolutie- berichten, komende uit bronnen, die min stens genomen niet onpartijdig zijn te noe men. W. G. M. Boesoher, bakker en koopman, t( Losser. H. G. van <len Doel, koopman in manu facturen to Zieriksee. W. K. Leenders, kapitein en reeder te! Dordrecht. A. Doctor Az., metselaar, te Heemskerk. A. M. Loeffen, caféhouder, te Hillegom. J. P A. Boekhorst, reiziger, te Bussum. W. J. Bezemer vleesohhouwer en spek slager, Hoogstraat 113 te Ylaardingen. Mgr. Van «Ie Wetering te Rome. Z. H. de Paus heeft Donderdag audiën tie verleend aan Mgr. Van de Wetering, die thans in Itome vertoeft. Naar „De Tijd" verneemt, werd door Z. D. H. namens de bewerkers en den uit gever aan den H. Vader een fraai gebonden exemplaar aangeboden der Nederlandsche vertaling van het oude Testament. Met zeer groot welgevallen aanvaardde Z. H. dezo hulde en had allen lof voor de bewerkers. Mgr. de Aartsbisschop van Utrecht bracht dezer dagen ook een bezoek aan Zijn» Hoogheid den Grootmeester der Sourereine Orde van Malta, prins Galeazzo Thun d» Hohenstein, die reeds het bezoek aan Z. D. H. retourneerde. Uitlotingen. Loten Suez-Kanaal 5 pOt. Trekking 15 Maart. No. 236123 fr. 150,000; Nos. 253069 en 220161, elk fr. 25,000; Nos. 225186 en 14652T, elk fr. 5000: De volgende Nos elk fr. 2000: 2390-1 29870 64080 86531 8682 71441 36036 219827 283430 1G9612 182750 18181# 134555 312108 184409 224817 131775 77490 124768 117213 Loten van Parijs van 1865. Trekking 15 Maart. No. 308293 fr. 150,000; No. 553854 fr. 50,0. Nos. 4832, 451528, 4563ST en 13927, elk fr. 10,000; Nos. 116182, 285288, 381061, 257923 en 199642, elk fr. 5000. De volgende Nos. elk fr. 2000: ■16272 392745 173143 5-10197 438932 27247# 390941 227738 323119 115070 16) Wanneer Nevile zich eenmaal beslist iet-s had voorgenomen, dan moest het ook wor den uitgevoerd, en terwijl liij al zijn moed L'ad verzameld en zichzelf neg eens op het hart had gedrukt, dat het toch zoo het beste zou zijn, wist hij wei een gelegenheid te vinden Evangeline alleen te spreken. En het antwoord op zijn vraag was zoo als hij zich dat had voorgesteld: gaarne wilde zij voortaan lief en leed met h'em deelen. XI. Het eerste, wat mevrouw Lushington ver nam bij haar terugkeer in Vulpera, was, «dat Nevile Amott plotsoling naar Engeland was afgereisd en dat mevrouw Daguerre ook van een spoedig vertrek had gesproken. Mevrouw Lushington nam uit nieuwsgie righeid het vreemdelingenboek ter hand, om te zien of in haar afwezigheid ook vreemdelingen waren aangekomen, en nu had zij onmiddellijk do geheele geschiede nis voor zichzelf geconstrueerd. .Oorzaak en gevolg!" zeide zij tot haar zoön, die over haai* schouders keek, terwijl zij op den naam van mevrouw Arnott wees. „Zij zal zeker heb een en ander gehoord hebben, wat hier gaande was, h'em bij den kraag hebben gepakt en hem mee naar huis hebben genomen." „Misschien was dat ook wel het beste voor hem," meende Charlie. „Misschien wel, maai* het is löch hard voor mevrouw Daguerre ,,0, dat zal zij wel te boven komen; zij moet toch immers wel hebben geweten, dat hij haar nooit zou hebben kunnen trouwen." „Daarvan ben ik nog niet zoo zeker, maar 't zal me verwonderen wat zij van die ontmoeting zal zeggen." Maar mevrouw Daguerre uitte zich hier over al heel weinig. „O ja, zij had mevrouw Amott gesproken; deze had een allerlief- sten indruk gemaakt. Het was jammer, dat zij maar één dag had kunnen blijven en da delijk naai* Pontresïna-, waar zij logeerde, terug moest, terwijl zij zelfs niet eens haar zoon had aangetroffen. „Heeft zij haar zoon niet ontmoet?'' vroeg mevrouw Lushington hoogst ver baasd. „O, maar dan is hij zeker dadelijk naar Pontresïna gereisd, zoodra hij van, haar vergeefsch bezoek had gehoord." Mevrouw Daguerre wist natuurlijk mets met zekerheid te zeggen, maar veronder stelde, dat de heer Arnott naar Engeland was gegaan. „Maar waarom zoo haastig? Toen wij van elkaar sclieidden, waren we vast overtuigd elkaar weer te zullen ontmoeten." „Ja, maar u zou er zich niet zoo over verwonderen, indien u het vreeselijk slechte weer hier had meegemaaktik zou ook stel- b'g hier zijn weggegaan, indien de dokter mij niet uitdrukkelijk had verboden om in zulk weer te reizen. En ik ben gaarne nog een beetje voorzichtig, daar ik mij heb voorgenomen den volgenden winter in Pa rijs weer bij het tooneel te gaan. Ik Leb een prachtige aanbieding gekregen, dio zioh niet dikwijls zal voordoen." „Denkt u sterk genoeg te zijn?" „O ja, ik zou ten gronde gaan, indien ik iets tegen.mijn zin zou moeten aanpakken; maar men kan zeer veel als het niet plei- zier gebeurt." Dit was inderdaad haar vast geloof en vertrouwen. Zoodra het weer het nu maar eenigszins toeliet, vertrok Pauline Da guerre dan ook uit Vulpera naar Parijs. Onmiddellijk liet zij den heer Bertrand, den tooneeldirecteur, weten dat zij eiken namiddag te spreken was, en een der eerst volgende dagen reeds ging de lieer Bertrand mondeling de complimenten herhalen, die hij reeds schriftelijk had gemaakt. ,,Ik heb het volste vei trouwen in u me vrouw. Een weinig verlegen misschien in het begin, maar dat zal na de derde repe titie wel al verdwenen zijn. Iemand met een talent als het uwe h'eeft slechts weer op te nemen wat zij tijdelijk op zij heeft gelegd." „Als men 't ten minste niet heeft laten ver dwijnen", wierp Pauline glimlachend tegen. „Onmogelijk, op uw leeftijd. En u bent de eenig werkelijk gesclbkt.e actrice, die voor de door mij bedoelde rollen in aanmer- kng zou kunnen komen." Pauline gevoelde zich weer jong en heer lijk in haar element, toen haar de namen van al de bedoelde stukken werden opge noemd. En gelukkig vroeg de h'eer Ber trand ook met naar haar gezondheid. Veel critischer klonken de opmerkingen van haar volgenden bezoeker. „Het is dwaasheid," verklaarde Harra; „wie had dat nu kunnen denken, dat. je zoo iets zou doenl Je zou evengoed er over kunnen denken ooi den MontrBiano te beklimmen of van Calais naar Dover over te zwemmen." Zij glimlachte. „Wat kun je toch altijd geweldig over drijven! Ik zou heusoh' geen contract met den heer Bertrand hebben gesleten, als ik eenigszins van meening was, dat ik niet aan mijn belofte zou kunnen voldoen." „Je hebt- dus al een contract gesloten en daarover heb je me vooraf absoluut niet gesproken?" }iHoe kon ik dat doen, terwijl ik zeker was, van jou niet den raad te ontvangen, dien ik noodig had „Enfin, een contract kan wegens schade vergoeding worden verbroken en... maar neen, daaraan denk ik niet; bovendien trek ken de planken me ook uit een financieel oogpunt zoozeer aan." Harra ging recht voor Pauline Daguerre staan en verwijtend sprak hij langzaam: „Je verkeert; in finaneieele moeilijkheden en je hebt me dat. niet gezegd t Moet ik je dan nog eens herhalen, dat alles, wat ik be zit', ook van jou is?" Zij schudde haar hoofd. „Ik kan nu geen geld meer van je aan nemen," antwoordde zij. Meer dan eens had zij in haar groote on voorzichtige onschuld geldelijke hulp van hem aangenomen zonder te beseffen hoe afhankelijk zij zich daardoor maakte; maar nu haar plan haar heilige ernst was, dacht zij er niet aan zich lijdelijk aan zijn uit spraak over te geven. „Je kunt het tooh niet zoo onmogelijk vinden, dat ik liever zelf geld verdien, dan dat ik L'efc van een ander moet aanne men? Maar wat je au fond in mijn plan afkeurt is, dat ik weer voor het publiek zal verschijnen. Ik gevoel, dat. dat zoo ie. en dat dit wel het gewone standpunt van een man zal zijn." Pauline lachte peinzende terwijl zij daohtJ aan hetgeen Nevile over dit onderwerp had beweerd. En Harra, die haa~ gedachten scheen te raden vroeg: „Alle mannen? Wie? Jouw jonge Engelschman?" „O ja, ik ben er tan overtuigd, dat hij ook zoo over de zaak dacht. En alle man nen zijn op dit punt gelijk, als ik me Da guerre herinner en al de scènes, die hij me hierover heeft gemaakt. Do verklaring van deze opvatting zal mijns inziens wel zijn gelegen in het feit, dat geen van jullie ons eigenlijk onvoorwaardelijk vertrouwt." „Ik verirouw jou beslist en onvoorwaai* delijk, dat weet je ook wel," zeide Harra. „Kun je mij achterdochtig noemen?" Dan •zou ik toch anders hebben gehandeld ter opzichte van dien Engelschman, die blijl baar liefde voor jou had opgevat en dio zich ook in jouw gunst moohfc verheugen. Maar ik heb nog heelemaal niet gevraagd, waar hij zit." „Ik geloof, dat hij in Engeland is. Maar blijf jij bij je bezwaren betreffende mijn plan?" „Ik zou mijn inzichten niet kunnen ver anderen en ten slotte kun jij natuurlijk doen zooals je dat zelf verkiest. Maar nooit zal ik toelaten, dat je je zelf ten gronde richt." „Aha, nu spreek je toch verstandiger en ik hoop je te bewijzen, dat ik sterker bon dan waar jb mij voor aanziet'." (Wordt vervolgd.J

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5