Qatimmsi, N°. 15665 Woensdag 15 Maart, A*. 1911. feze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. BERICHT. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Kort gelnlü. IEIDSCÏÏ PRIJS DKR ADVERTENTIES: Van Ifl regel» ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.171. Qrootere letter» naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oents tontant j elk tiental woorden meer 10 Oente.-Voor het incaaseeren wordf^0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oente per 3 maanden Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn Franco per post f 1.10. 1.30. 1.65. Het één-en-vijftigste nummer van dat morgen aan onze abonnés wordt gezon den, bevat o. a. Jhr. E. Th. Th. H. van Benthem van den Bergh f Oud-Reöident van de Prean- ger Regentschappen in Ned.-Oost-Indié. Het Fort te Vlissingen en de Minister raad, met foto van de negen ministère. Het 12£-ja,rig Regeeringsjubileum, ge vierd te 's-Gravenhage en te Amsterdam, met 2 foto's. ,Z. K. H. Prins Hendrik op de tent'oon- itelling van Hotel-Industrie enz. te 's-Gra venhage, met 2 foto's. Twee interessante kiekjes op de tentoon stelling van Hotel-Industri^ met 2 foto's. Hulde aan twee bekende zwemmers te 'Amsterdam, de heeren P. L. Ooms en Ed. Meijer. 15-jarig Bestaan van de Voetbalvereenï- ging: Quick. „Om den zilveren bal" te Amsterdam, laiet foto van de deelnemers. Tenniswedstrijden op de Oostkust van Bumatra, met foto van de deelnemers. Het Gebouw der Amsterdamsche Gasfa brieken, met portret van den Directeur, den heer J. van Rossum Duchatel. Het Auto-ongeluk te Aerdenhont. Een duiker aan de Mauntskade te Am sterdam aan Iret werk. Frits Koolhoven'8 nieuwe tweedekker in het Vliegkamp te Soest© rberg, met portret Van den heer en mevrouw Koolhoven. Carnaval te 's-Hertogenbosch. Onthulling van het standbeeld van Olden- bameveld te Amersfoort. Pul Bastide, de componist van de nieuwe topera „Medée". Het grootste modemagazijn in Nederland. Het Pathé-salon te Amsterdam. Het fanfarecorps ,,Echo der Duinen" te No or dwij kerh out'. "Vijf portretten va<n bekende landgenoo- ten. Ondergeteeken (le honende iwenscht zich te abonneer en op het week blad „PAK ME MEE", tegen den prijs yan 3oents thuis bezorgd. De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat doör den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van den 9den Maart 1911, is vastgesteld de vol gende verordening: VERORDENING, houdende aanwijzing van de stemlokalen vcor de stemdistrictcn, waarin de gemeente Leiden is verdeeld voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Eenig artikel. Voor de verschillende stemdistriclen, waarin de gemeente Leiden, voor de ver kiezing van leden van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal is verdeeld, worden de navolgende lokalen aangewezèn, als: Vcor het stemdistrict I, Hoofdstem- bureau, bevattend de wijken I en IV, behal ve de Botermarkt, de Vischmarkt, de Aal markt, de Bloemmarkt en alle op die stra ten uitkomende stegen, het Kon-Rapen burg, het Galgewater, het Noordeindsplein, bet Noor dein de (Noordzijde) en de Valken- steeg, het Raadhuis: Voor het slemdistrict II, bevattende wijk II en dat gedeelte van wijk XII, dat gele gen is tusschen de Heerenstraat (Oost zijde) en het Philosophenpad, deze straten eelve inbegrepen, het schoollokaal aan de He erenstraat No. 64: Voor het stem district" III, bevattende de wijken III en XI, het schoollokaal aan de Haverstraat (school 4de klasse No. 1); Voor het st'emdistrict IV, bevattende wijk VII; en de genoemde straten van wijk IV, die niet behooren tot stemdistrict' I, d e Burg; Voor 't. stemdistrict V bevattende wijk V behalve de westzijde van de Beestenmarkt en de ten W. daarvan gelegen straten, te weten:- Boerhaavestraat. Morsch straat, Krrt-Galg© water. Kruisstraat, Smïdssteeg en Narm- straat èn bovendien bevattende dat ge deelte van wijk IX, dat gelegen is tusschen de Haarlemmertrekvaart en de verbin- dingsspoor van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij met de Gasfabriek, het schoollokaal aan de Mare (school 3de klasse No. 3) Voor het stem district VI, bevattende wijk VIhet schoollokaal' aan deVan d e r-W erfst'raat (school 3de klasse No. 2); Voor het stemdistriot. VII. bevattende het* gedeelte van de wijken VIII en X. dat gelegen is ten zuiden van den Ouden Rijn, de Bewaarschool aan de Groe ne s t e e g; Voor het stemdistriot VIII, bevattende het gedeelte van wijk IX, dat gelegen is tusschen de Haarlprnmortrekvaart en het Gaigewater, benevens de westzijde van de Beestenmarkt en de ten westen daarvan ge leden straten, vermeld in het stemdistrict No .5, de timmer loods i'n de Stadst immer werf; Voor het stemdistrict IX, bevattende het gedeelte van de wijken VIII en X, dat gele gen is ten noorden van den Ouden Rijn, i het schoollokaal aan de Medu- I sas tr.a at (school 3de klasse No. 9); Voor het stemdistriot X, bevattende het gedeelte van wijk XII, dat gelegen is tus schen de Heerenstraat (Westzijde) en den Haagweg, die straten zelve inbegrepen, het schoollokaal aan den Haagweg (de Practische Ambachts school). Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijn openbare vergadering van den 9den Maart 1911. De Burgemeester, N. C. DE GÏJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN; En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 14den Maart 1911. N. C. DE GÏJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Kosielooze Genees- en Heel kundige hulp* Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van hen die oP grond van onvermogen in aanmerking wenschen te komen voor heb ontvangen van kostelooze genees en heelkundige hulp van 1 Mei 1911 tot'1 Mei .1912, dat zij zich ter verkrijging van het daartoe strekkend bewijs van onvermogen alsnog kunnen aanmelden op Dinsdag den 2 1 e n M aart a.s. van des voormiddags halfelf tot des namiddags drie uren, ten Raadhuize in het lokaal naast de biiinentrap (Trouw kamer). Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GÏJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Maart 1911. HINDERWET, Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeen© kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan J. DE NIB en rechtverkrijgen den tot het uitbreiden van de smederij in het perceel Heerengracht no. 112, kad. Sectie I no. 1798 door heb plaatsen en in werking stellen van een electromotor van 1 p.k. tot heb aandrijven van een boor machine. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden 14 Maart 1911. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de. missive van den Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland van den lOden Maart 1911, A No. 448 (lste Afd.); - Brengen ter algemeen© kennis, dat bij Koninklijk Besluit van den 3den Maart 1911 No. 39 is vernietigd het besluit van hun ooilege van den 13den September 1909, waarbij aan KLAAS BLANS, te Zaandam voorwaardelijk vergunning werd verleend tot oprichting van een fabriek aan het Utrechtsche Jaagpad, kad. Sectie M Nos. 922 en 2103 gedeeltelijk, tot het verwerken van afvalproducten uit graan- en rijststijf- selfabrieken ter fabricatie van olie, vet, eiwit, vloeibare maltose en veevoeder, en tot het maken van een reservoir voor 10000 K.G. benzine, op genoemd terrein met lei ding naar de fabriek. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GÏJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Maart 1911. Leiden, 15 Maart. Door H. M. de Koningin is ook een groote zilveren medaille voor de Landbouw tentoonstelling beschikbaar gestold. Gistera/vond hield de afdeeling Leidon van den Vnjzinnig-Democratisohen Bond in heb gebouw van den Leidschen Verhuur- dersbond haar jaarlijksohe vergadering, dio zeer goed bezocht was. Uit het jaanerslag van den secretaris bleek dat in het afgeloopcn jaar de kies- reöhtaotie was aangevat en dat met het pe titionnement is gewerkt, wat in het nieuwe jaar is voortgezet. Het ledental was met eenige personen ver meerderd- Door den penningmeester, den heer J. Zitman, werd rekening en verant woording gedaan. Het batig saldo bedroeg ruim f 60. Opgemerkt werd echter dat dat bedrag nu reeds voor de kiesreohtactie was gebruikt. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren mr. A. J. Fokker, W. J. Jong en J. Zitman. Voorts werd besloten het bestuur met nog twee personen uit te breiden, zoodat het dan een negental zal bedragen. Deze zullen in de volgende vergadering worden benoemd. Er werd ten slotte uitvoerig gesproken over de al of niet oprichting van een eigen plaatselijke orgaan, waarover de gevoelens verdeeld bleken. Overeenkomstig den uitersten wil van den overledene, wordt het lijk van prof. dr J. M. van Bemmelen naar het. cremato rium te Bremen vervoerd, om daar te wor den verbrand. Het stoffelijk overschot zal daartoe a.s. Zaterdagmorgen per trein daarheen worden overgebracht. Hit vertrek van het sterfhuis aan den Witten Singel is bepaald op zeven uren des voormiddag. De plechtigheid deT verbranding zal Maandagmorgen plaats hebben. Voor het examen in de nuttige hand werken zijn te 's-Gravenhage geslaagd de dames J. P. W. Groen en S. J Kcnbeek, van Leiden. De Koningin-Moeder heeft f 60 doen ter hand stellen aan het bestuur van het Leidsoh Studenten-muziekgezelsohap „Sem- pre Crescendo," ten bate van do stichting Ora-nj e-N assau's-Oord. De molenaar Arie Oozijn, te Warmond, viert heden zijn 25-jarig jubileum als mole naar van den Zwanenburger polder. Dat deze dag niet onopgemerkt voorbij ging voor hem, heeft hij voor een groot deel te danken aan de welwillende wijze, waarop hij de zeiler», roeiers en visschers voorthelpt. Niemand onder degenen, die dezen tak van sport beoefenen, die Arie Cozijn dan ook niet kent en het; is bij hooge uitzonde ring, omdat het voor Arie Oozijn is, dat wij een dichterlijke ontboezeming onder de in gezonden stukken opnemen van een van zijn vereerders. Het maken van een clubgebouw met boofcenhuis enz. aan den Reeuwijfksdhen Plas voor de Roei- en eilverceniging „Gouda" is opgedragen aan den heer P. Macdaniel, te Reouwijk. De gebouwen komen te drijven op cement-ijzeren pontons elk van plm. 50.000 K.G. draagvermogen, welke geleverd worden door den heer G. Kuypers, te Rotterdam. Een en ander voor de som van f 5500. De heer Jacobus van Rossum du Chat tel, directeur van de Amsterdamsche Ge meentelijke gasfabrieken, herdacht heden den dag waarop hij vóór 25 jaar voor het eersb als directuer eener gasfabriek optrad. Vooraf was d© heer Van Rossum volon tair aan de gasfabriek te Leiden, van waar haj 15 Maart 1886 benoemd werd tot direo- teur van de gasfabriek te Venloo. Sindsdien is hij steeds als bedrijfsleider in de gasfabricatie, oo»k in Spanje, werk zaam geweest. In 1889 kwam hij als onder-directeur van de gasfabriek te Amsterdam. Na het over lijden van den heer D. v. d. Horst trad de heer Van Rossum als directeur op. In de kringen van de gastechnici wordt dit jubileum algemeen herdacht. Mejuffrouw M. M. Samson, te Alpheii aan den Rijn, is benoemd tot directrioe van het christelijk rusthuis Hebron" te Hilversum. Bedankt is voor het beroep naar de' Geref. Kerk te Alphen aan den Rijn door ds. D. Hogenbirk Jzn., to Nederhorst-den. Berg, die hot beroep naar Charlois heeft aangenomen. Ds. W. W. Smitt te Assen heeft de be noeming tot geestelijk verzorger op „Den- nenoord'aangenomen. In den ouderdom van 80 jaren is te 's-Gravenhage overleden de heer J. Straub, oud-hoofd eener openbare school en ridder in de orde van Oranje-Nassau. De gewone audiënties van de ministers van binnenlandsch'e zaken, justitie, water staai' en landbouw, nijverheid en handel zullen deze week niet plaats hebben. BODEGRAVEN. Bij de door notari» Krüsemann gehouden veiling van twee boe renwoningen, is de hofstede „Catharinar hoeve" verkocht voor f 40,370 aan J. Stig- ler; van de hofstede „Jaoobahoeve" per ceel I voor f 9700 aan D. Kleyne, en de p©r- ceelen II en III voor f 16,600 aan J. Bun- nik Pzn. Twee jongens van ongeveer twaalf jaar en een jongetje van zeven jaar speelden met elkander op een boerenerf op de Zuidzijde. De oudste jongens hebben hun jongeren speelkameraad daarbij zóó mishandeld, door hem op hoofd en buik te trappen, dat voor hem geneeskundige hulp moest inge roepen worden. HAZERSWÖUDE. Bij de Aschsclfuur werd een koe verbrand, gestorven aan miltvuur, en toebehoorende aan A. Kerk vliet, Rijndijk, alhier. VALKENBURG. Donderdagavond te h'alf- acht vergadert de Raad. 181 „Maar het zal toch voor hem geen ge heim kunnen blijven, dat ik hier ben ge feest." „Misschien niet, misschien wel. In elk ge- Val zal hij het nooit van mij vernemen, en Indien hij mij er naar vraagt, zal ik vol houden, dat ik u niet heb gezien. Dat stuit to tegen de borst? Och, het is slechts één onschuldig leugentje meer dan die we Overeengekomen zijn te vertellen." „Wij hebben nooit afgesproken leugens te Vertellen," protesteerde mevrouw Amott. 1#Ik begrijp niet, waarop u doelt." ,,Oeh, neem me niet kwalijk; het is waar, We hadden niets afgesproken, en ik neem alles ook alleen voor mijn rekening; Eerlijk .gezegd ben ik van plan hem slechter over mij te laten denken dan eigenlijk noodig is. Dat is het eenige middel om hem te gene- sen, want voor rede is hij op het oogenblik toch niet vatbaar. Het doel heiligt de mid delen, en wé zijn het er t..oh over eens, dat hij moet worden genezen van rijn liefde voor mij, nietwaar?" En toen, hoe het mogelijk was zou men toauwelijks later meer hebben kunnen na gaan, wist. zij het gesprek ineens in eon heel andere richting te voeren. Enthusiast redeneerde zij nu over het tooneel; of me ivrouw Amott Sara Bernhardt wel eens had gezien. Neen maar, dat was inder daad iets heel bijzondersindien men zulk een talent had, zou men alleen leven om •dat nog meer te ontwikkelen en al het andere in de wereld zou van geen belang zijn. Nadat mevtouw Arnott haar eigen kamer had opgezocht, kon zij niet nalaten bij zich zelf te juichen: „Gelukkig kwam het. ge vaar nog maar van één kant en niemand, die ook maar een beetje liefde voor een man zou gevoelen, zou alles omtrent dit onderwerp hebben vergeten en op zij ge zet, als er even een groote actrice ter sprake kwam." Dit was voor mevrouw Arnott een gerust stelling en tevens overtuigend bewijs. Zij zou minder overtuigend zijn geweest van het ongevaarlijke der zaak, indien zij nu was teruggekeerd naar het salon van mevrouw Daguerre, waartoe zij zich echter moeilijk toegang zou hebben kunnen ver schaffen, daar Pauline de deur harer ka mer had afgesloten, alvorens het masker te laten vallen, dat haar tot haar doel móest brengen. VIII. Den dag van Neviles terugkomst in Vul- pera scheen de zomer voorgoed afscheid te hebben genomen, om plaats te maken voor den herfst. De wind huilde ©n gierde en blies met kracht tegen de vensters van het vertrek, waar mevrouw Daguerre was ge zeten, om nog eens ernstig na te denken over de door haar aan te nemen houding tegenover den heer Arnott. Zij kon zich zelf geen rad voor de oogen draaien en zij moest zich daarom wel bekennen, dat zij Ne vile Arnott liefhad. Moeilijk zou het haar zijn gevallen, rioh in een familie te dringen, waar zij wist niet welkom te zijn; maar veel grooter bezwaar achtte zij in dit geval liet feit, dat Nevile Arnott eigen lijk zijn leven zou weggooien door met haar te trouwen. Neen, rij mocht zijn liefde met aannemen. Maar hoe hem daarvan te over tuigen? Hij zou zeer zeker een weigering niet aannemen, indien niet als reden zou worden aangegeven, dat zij- niet van hem hield, en 'Pauline Daguerre achtte zich niet in -staat zulk een onw .arheid te vertellen. Zij was een goed acbrioe en kon rollen van verschillend genre uitstekend vervullen; i maar in het dagelijksoh leven yan de waar heid afwijken, ging boven haar macht, j Neen, het eenig afdoend middel, om hem van zijn dwazen wensoh te overtuigen, zou zijn hem bang te maken voor en een sleoht idee te geven van haar vroeger leven. Zij wist maar al te goed aan welke eischen vólgens' hem een reine vrouw moest beant woorden en indien zij zioh dus zelf maar zooveel mogelijk met deze opvatting in strijd sctdlderde, zou hij wel tot inzicht komen Natuurlijk zou het bard voor hem zijn te vernemen, dat hij zichzelf zoo had vergist en dat hij eigenlijk was bedrogen, maar juist daardoor ook zou hij eer inzien, dat hij verplicht was zulk een gewetenlooze vrouw hoe eer hoe beter te vergeten. En zij, ja, zij1 zou eveneens deze ontmoeting trach ten te vergeten. Of neen, rij zou de ge dachte aan dezen tijd als een mooie her innering bewaren, waarmee zij zich in die droeve toekomst aangenaam zou kunnen be zighouden. Hoewel Nevile zijn terugkomst per brief kaart uit Colico tegen den middag had aan gekondigd, had hij door mist en slijkerige wegen vertraging ondervonden, zoodat hij eerst na het vallen van het donker in zijn hotel te Vulpera arriveerde. Met een eenigszins gejaagd en ongeduldig air kwam hij mevrouw Daguerre begroeten, daar hij onder den indruk was van de vele toespelingen en half begrijpelijke verhalen, die Harra had weten op te dissohen, om bij Amott, in wien hij wel geen gevaarlijk con current meende te behoeven te zien, toch nog wat meer achterdocht op te wekken. Natuurlijk diende Nevile eerst het ver loop van hun uitstapje te vertollen, maa-r ongeveer in telegramstijl wist hij zich van dezo taak te kwijten. „O ja, het het was prachtig afgeloopen in het geheel geen ongelukken of onaange naamheden. Ilarra was doorgegaan naar Milaan en dacht dan naar Parijs te gaan. De Lushingtons? Ja, die waren nog het Como-meer gaan bewonderen en dachten eenige cLagjen in Cadenabbia te blijven. Mevrouw Daguerre oordeelde het dan toch al te dwaas, dat Arnott zulk een haast had gemaakt om terug te komenhij had toch zoo goed kunnen genieten van die prach tige streek en... Maar eer zij nog gelegenheid had gevon den haar zin te voltooien, was Nevile haar reeds in de rede gevallen: „U weet heel goed waarom ik dat niet heb kunnen doen; u weet, dat ik al dezen tijd heb moeten verzwijgen wat mij toch zoo voor in den mond ligt. Jo weet, dat ik je liefheb, Pauline, en dat ik niets vuriger zou wenschen dan jou mijn vrouw te mo gen noemen." Flauwtjes glimlachend antwoordde zij ver legen: „Ja, ik gevoelde wel, dat er een declaratie zou komen; ik wilde diie echter gaarne zoo lang mogelijk verschuiven, daar wij zulk een heerlijken tijd samen door maakten. Maar trouwen? Begrijpt u dan niet, dat ik al meer dan genoeg van heb huwelijk heb?" „O, maar dat verleden is dood en begra ven; wij beginnea nu een geheel meuw leven." „Alsof u een leven te begraven hebt. U kan zeggen wiat u wilt, maar mijn avontuur lijk verleden is een feit, waaraan niets te veranderen valt." „Voor mij rijn slechts twee feiten van be lang," was zijn antwoord, „de rest kau mij niets schelen. Ik houd van jou en jij houdt van miji, Pauline I" „Aha," lachte mevrouw Daguerre, ,,u schijnt niet aan overdreven nederigheid te lijden; maar wie heeft u aanleiding gegeven zoo te spreken?" A.noti liet zioh echter niet zoo gauw van zijn stuk brengen. „Waarom tracht u het te doen voorkomen alsuf u met me zou hebben gespeeld? Het zou absoluut niet» voor u zijn en bovendien is het nutteloos mij dat te doén gelooven. Bent u clan de Clemgia-Schluoht vergeten: er was een moment dien middag, waarop uw oogen u hebben verraden. Dat kun je niot ontkennen, Pauline Zij dacht er niet aan het te ontkenner). Zij was blij, dat hSj wist hetgeon zij hem zoo graag had willen, maar toch niet had mogen vertellen. Maar desalniettemin wist rij handig gebruik te maker van het wapen, dat hij haar in handen had gegeven. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1