N°. 15664 üiiiöday; 14 UTaai-t, A*. 1911 (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, DebietrecMen en Tabaksbelasting. Uit de „Staatscourant". DAfrBLA PRIJS DER AD YERTENTIEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents aontantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lalden per week 9 Oents; per 3 maanden I f 1.10. Ruiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1.65. op Donderdag 16 Maart 1911, des namiddags te vier uren. Te behandelen onderwerp Voorstel tot het aangaan van een 4 pCts. geldleening, groot f 2,000,000. (52). HIND ICR WET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de firma VAK SCHAIK en LANGELAAR om vergunning tot het oprichten van een sigarenfabriek met droogkamer in het perceel Langebrug No. 107, Kad. Sectie G No. 741; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd ve>zoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag 27 Maart aanst. des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren teeen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GLTSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Maart! 1911. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien 't adres van de N.V. Ned. Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen, voor heen W. HOOGENSTRAATEN en Co., om vergunning tot uitbreiding barer fabriek van verduurzaamde levensmiddelen, aan de Jodenkerksteeg No. 7, kad. Sectie D. Nos. 961 en 1528, door het maken van lokalen op de verdieping der fabriek; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinder wet; Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag 27 Maart aanst. *8 voormiddags te elf uren, op het' Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen cEt verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat' m'et tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het' gemeentebestuur of een zijner leden srijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te liohten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Maart 1911. niNDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van H. J. DTE BEN, om vergunning tot het oprichten van een stoom wasscherij op het terrein gelegen aan den Zoeterwoudschen Singel, kad. Sectie M. Nos. 562, 563, 564 en 2076; Gelet op de artt. 8 en 7 der Hinder wet; Geven bij deze kennis aan het'publiek dat genoemd verzoek, met' de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag 27 Maart aanst. 'b voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat' niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Maart 1911. Dat telkens naar nieuwe bronnen van inkomsten voor de Staatshuishouding moet worden omgezien, is bekend. Verleden week is het wetsontwerp tot herziening van de successiewet aangenomen; de drankaccijns is pas zoo aanzienlijk Verhoogd, dat de belasting een Strekking vertoont om te dalen; een ge heel nieuw tarief van invoerrechten staat Voor de deur; maar dit alles is onvol* doende en zal onvoldoende blijven, tot dat de lang verbeide grondige hervormer van ons geheele belastingstelsel zal op staan. Wie zal ons zeggen of hij reeds geboren is? Zoolang dat niet het geval is, zal de hopeloozc verwarring, die in ons belas tingstelsel heerscht, blijven bestaan. Voort durend zullen allerlei, meestal kleine mid delen worden gezocht en het zal hoe lan ger hoe moeilijker worden èn om telkens nieuwe bronnen te vinden èn om met eenige zekerheid te zeggen of de zoo nood zakelijke verdceling der lasten naar ieders draagkracht, een goede of een verkeerde richting volgt. Zooveel is zeker, dat het onderling verband tusschen dc verschil lende soorten van belasting, hoe langer zoo geringer wordt, de administratieve om slag1 voortdurend toeneemt en daarmede ook toenemen de kosten, aan die inge wikkelde huishouding verbonden. Stijging van Staatsbehoeften levert op zichzelf volstrekt geen bezwaar op. Waar eigenlijk gezegde improductieve uitgaven zooveel mogelijk worden vermeden en de grootst mogelijke zuinigheid in de Staats huishouding wordt betracht, daar zullen de belastingopbrengsten allicht tot ver hooging der algemeene welvaart strekken en alzoo ook de algemeene draagkracht verhoogen, de middelen ruimer doen vloeien. Alleen de w ij z e waarop voortdurend in de Staatsbehoeften wordt voorzien, le vert bezwaar op. De thans ingeslagen richting bewijst het hier zonneklaar. Lang zamerhand geraakt men ten einde raad bij de keuze van kleine middelen. Wij zijn nu genaderd tot een bepaalde afdee- ling der verteringsbelastingen, tot de de- bi e t r e c h t e n of de heffing op den ver koop in 't klein van zekere verbruiksar- tikelen, die men met minder of meer recht onder de zoogenaamde artikelen van weelde kan rangschikken. De eerste aanval van dien kant is ge richt op de tabak, het geliefkoosde ge notmiddel bij uitnemendheid. Het is trou wens niet de—eerste—maal dat men dit artikel heeft willen treffen en geen won der, want het verbruik er van is zeer groot. Destijds zou echter een andere w ij z e van heffing gevolgd zijn en daar van heeft men thans geen verwachting meer. D eb ietrechten lachen der Regeering meer toe en het moet erkend worden dat, op zichzelf genomen, deze wijze van hef fing ook wel de voorkeur verdient. Natuurlijk ziet de Regeering den storm tegen haar voorstel al aankomen; geen wonder, waai* bij deze zaak zoovele be langen betrokken zijn. We zullen nu niet te veel zeggen van het genotmiddel uit een oogpunt van ge zondheid. Op gezag van de uitnemendste deskundigen schijnt men wel te mogen aannemen, dat alleen onmatigheid schaadt; een regel trouwens, waarop geen uitzon deringen bestaan. Alleen staat het vast, dat het rooken voor kinderen een aller- noodlottigste gewoonte is, die trouwens zeer goed door een verbod van Rijkswege kan worden tegengegaan. Reeds zoo vaak heeft men de ouders met klem op de zaak zaak gewezenmaar dit baat zeer wei nig en misschien dat, in dit opzicht, de belasting eenigszins gunstig zou werken. Vele volwassenen, die zooals men dat noemt, aan het rooken verslaafd zijn, zien zeer goed in, dat zij hun lichaam benadee- len en zouden o zoo gaarne willen, dat ze zich wat konden matigen. Deze zwak ken zullen wellicht ook in hun mooie voor nemens worden gesterkt door den tienden penning, dien de Nederlandsche Alva van de tabak gaat heffen. Zoo is het ook met de bonden van niet- rookers. Zij hadden tot dusver weinig suc ces; maar nu de wetgever ze als 't ware komt steunen, zal dit wellicht anders wor den. Hoe 't zijmet dergelijke overwegingen en met persoonlijke gevoelens, laat de wetgever zich niet in. Hoogstens is voor hem de vraag van beteekenis of, op den duur, op de opbrengst eener voorgestelde belasting te rekenen valten dat men het ook daarmede niet al te nauw neemt, heeft de jongste geweldige verhooging van den accijns op gedistilleerd wel bewezen. Men ziet vaak meer op het tijdelijke dan op de toekomst en vergeet, dat de re geerkunst in „vooruitzien" bestaat. De opbrengst der debietrechten op ta* bak, welke de winkelier aan dc schat kist zal hebben te betalen, wordt geraamd op ongeveer twee millioen en daar een minister altijd te laag raamt, zal ook 'deze raming wel te laag wezen. Hoogstwaarschijnlijk zal de winkelier de belasting den consument in rekening bren gen. Ze voor eigen rekening nemen en de belasting in een inkomstenbelasting con- verteeren, dat zal hij waarschijnlijk niet kunnen en in ieder geval slechts ten deele. Den Staat is dit onverschillig. Het waarschijnlijkst is, dat de winkelier, telkens b.v. wanneer hy voor 10 cents ver* koopt (dit is het meest voorkomend ge val) er 1 cent bij rekent onder den naam van debietrecht. Het publiek we** dan ten minste, dat het voor zijn genot aan den Staat betalen moet. Dat het debietrecht op den verkoop geen invloed zal hebben, is intusschen niet aan te nemen. Hierboven hebben wij er reeds op gewezen, dat de pogingen om het rooken door kinderen tegen te gaan en de pogingen van anti-tabaksbon den allicht eenig meer succes zullen heb ben. Vermoedelijk zal men zich over 't algemeen wat meer gaan matigen, wat iemand die niet aan het genot verslaafd is, betrekkelijk weinig moeite zal kosten. Wij verrooken of laten in het buitenland verrooken voor een bedrag van ongeveer twintig millioen gulden per jaar aan ge fabriceerde tabak. Dat debiet zal dien ontzaglijken omvang wel niet behouden. In de eerste plaats zal dit ten gevolge hebben (een slecht gevolg van al derge lijke belastingen), dat zij, die het minst kunnen betalen, het zwaarst worden ge troffen; Want zij zullen dezelfde belasting- betalen die meer gegoeden' betalen, of zij zullen zich een genot ontzeggen, dat an deren wel kunnen behouden. Verder behoeft het geen betoog dat er minder verdiend zal worden en de klein handel dus getroffen wordt. Kleinhandel is hier slechts oen algemeene benaming en omvat alle debitanten van gefabriceerde tabak. Eu niettegenstaande dit verlies, noodzaakt de Staat hen tot het voeren eener afzonderlijke administratie, ten ge rieve van den fiscus, en legt him geheel nieuwe verplichtingen op, waarvan de overtreding met zeer zware straffen wordt bedreigd. De vrijheid der uitoefening van bedrijf wordt dus door de Staatscontrole in meerdere of mindere mate belemmerd. Over de ontduiking, die men toch zeker nimmer geheel voorkomen kan, zullen wij nu maar zwijgen. Er is dus tegen dezèn eersten stap, die toch wel door andere dergelijke zal wor den gevolgd, vrij wat te zeggen; in ieder geval staan vrij wat nadeden tegen een hoogst gering voordeel, dat op andere wijze ook wel te verkrijgen is. Daarom achten wij dit wetsontwerp geen stap in de goede richting. W, Leiden, 14 ftlaartt. Prins Hendrik der Nederlanden heeft het Beschermheerschap der in September a. s. alhier te houden groote Landbouwten toonstelling, met concours hippique en springconcours, aanvaard en het bestuur mocht van Z. K. H. een groote zilveren me daille ten geschenke ontvangen. Het blijkt dus dat waar Z. K. H. zoo voor ging, de tentoonstelling belangstelling waard is: thans is het aan de Leidsche Bur gerij het voorbeeld van Z. K. H. te volgen en aan de Commissie haar moreelen en financieelen steun te verleenen, en daarvoor bestaat de gelegenheid, door inteekemng op het waarborgfonds, waarvoor de uitnoodi- gingen zijn uitgezonden. Die belang stellen in en belang hebben bij het welslagen dezer Tentoonstelling, en voor h'oevelen is niet wat de 'landbouwer in de stad brengt een bron van belangrijke in komsten, die mogen thans de Commissie hun steun niet onthouden. Gaat alles, zoo als de Commissie het zich voorstelt, dan zul len door entrees van de duizenden en nog eens duizenden bezoekers die op de Ten toonstelling worden verwacht, de uitgaven ruimschoots worden vergoed. Plet is evenwel mogelijk dat slecht' weer aan deze verwachtingen den bodem inslaat, en ook dan zijn uitgaven gedaan die moe ten worden betaald. De gunstige bepaling is gemaakt dat de gezamenlijke houders van het waarborg fonds één vijfde ontvangen van de netto winst, die eventueel de Tentoonstelling zal opleveren. Er heeft zich een eere-comité gevormd, waarin vele officieert© personen zitting heb ben genomen. Bij Kon. besluit is de eerepenning voor verdiensten jegens 's Rijks musea, in zilver toegekend aan jhr. W. C van Ileum, te Leiden. Bij beschikking van den minister van binnenlandsohe zaken is, met ingang van 13 Maart 1911, benoemd tot amanuensis lste klasse bij 's Rijks Ethnograpliisch Museum te Leiden^ de heer II. C. A.van Duuren, thans bediende (schrijver) met den perso- neelen titel van amanuensis bij dat museum. Voor het' examen in de nuttige hand werken zijn te 's-Gravenhage geslaagd de dames M. Kapteyn den Boumeester, M. P. Sluis, C. G. van Keulen en G. Olivier, van Leiden, artsmede de dames C. C. E. O. Du fré en A. P O. van Eyk, van Gouda; te Utrecht mej. J. C. van Deth, van Woerden. Te Garderen, bij Putten op de Veluwe, had Zondag de bevestiging plaats van den heer J. G. Lekkerkerker, cand. tot den H. D. te Zoeterwoude, door diens zwager ds. T. G. van Reeuwijk, uit Oo6tihem. De be vestiger sprak een leerrede uit naar aan leiding van 2 Kor. 5 20, welke woorden hem de gelegenheid boden te spreken over het ambt van den Evangeliecliena-ar, diens werk en diens roeping. Aan de handoplegging namen deel behal ve de bevestiger, ds. Van Reeuwijk, de tweede consulent ds. Kalshoven Jr., van Kootwijkerbroek, en ds. Jao. J. H. Pop, van Rijnzaterwoude, terwijl de gemeente den leeraar toezong Ps. 134 3. Des namiddags deed de nieuwe leeraar zijn intrede, sprekende over Rom. 1 16b „Het Evangelie is een kraoht Gods tot Za ligheid voor een ieder, die gelooft," meer in 't bijzonder over aard, oorsprong en doelwit van het Evangelie. Aan het einde der godsdienstoefening hadden de gebruikelijke toespraken plaats. Aanwezig waren in de namiddag-gods dienstoefening o. a. ds. Ban, uit- Hierden, en de weleerw. heer B. van Garderen, cand. tot den H. D. te Baarn. Zoowel des morgens als des namiddags was het kerkgebouw overvol met belang stellenden. Ds. N. Warmolt's, te Hazerswoude, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Neerlangbroek aangenomen. Mgr. de Aartsbisschop van Utrecht is te Rome aangekomen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft- benoemd-tot pastoor te Uitgeest den weleerw. heer J. J. Oudewater en tot pas toor te Woimerveer den weleerw. heer J. J. M. Rombouts, die kapelaan "was te Water graafsmeer. De Koninginnen en de Prins woonden gisteravond in het Gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage het concert bij dat de Leidsche Studenten muziek-vereeniging „Sempro Crescendo" gaf ten voordcele van de stichting Oranje-Na-ssau's Oord. Bij gelegenheid van deze uitvoering heeft het bestuur van de stichting Oranje-Nas- sau's Oord zoowel aan den voorzitter als aaii den directeur van „Semprè Crescendo" een huldekrans doen aanbieden, met linten in de kleur der stichting. Naar het „Weekbl. v. h. Recht" ver neemt, bestaat bij de Regeering het voor nemen, over te gaan tot de benoeming van een negenden rechter in de rechtbank te 's-Gravenhage. De minister van binneulandsche zaken de heer Heemskerk, heeft zich voor een week naar Montreux begeven. Naar aanleiding van een bericht van „Land en Volk", wordt thans verzekerd, dat er in het bereids vermeld feit, dat de kapitein ter zee baron Van Asbeck, direc teur van het Marine-Instituut, met 1 Aug. den zeedienst zal verlaten, geen reden ligt om te denken aan een tusschen den minis ter van marine en genoemden kolonel gere zen geschil. De heer Van Asbeok, die in aanmerking zou zijn gekomen voor een benoeming tot schout-bij-nacht, zou in dien rang niet actief kunnen dienen om redenen vn ge zondheid, hierin bestaande, dat zijn gestel het varen buitengaats in volle zee sinds eenige jaren niet .meer toelaat. Vandaar ook, dat hij sedert bij de marine in betrok kingen aan den wal werkzaam is geweest. Do heer A. A. Sprenger, te Haarlem, heeft thans bij den Raad aldaar een verzoek ingediend, om hem êen stuk grond aan de Leidsche Vaart in erfpacht af te staan om daarop een overdekte zwem- en badinrich ting te stichten. Tn hun herderlijken brief voor den vas tentijd maken de aartsbisschop en de twee bisschoppen van de oud-Katholieken hier te lande bekend, dat zij besloten hebben, alle wei ten omtrent de wijze van vasten voor de oud-Katholieke kerk op te heffen, zoodat van nu af aan wel de vastentijd moet aan gekondigd worden, maar met weglating van de spijswetten. De verplichting om te vasten, om boete te doen wordt gehandhaafd, maar de wijze van vasten wordt vrijgelaten. Er zal dus niet meer geëischt worden, dat de geloovigen in den vastentijd zich van het gebruik van be paalde spijzen onthouden. Aan ieders ge weten wordt het overgelaten, hoe hij boete zal doen. Het Christelijk-Naiionaal Zendings- feest zal dit jaar te De Bilt bij Utrecht ge houden worden. Dat is duB het eerste feest zonder Vader Buytendijk. („Ned.") HAARLEMMERMEER. De muziekver- eenigir.g „Wilhelmina". te Abbenes, heeft, na reeds eenigen tijd te hebben gekwijnd, haar repetities gesta-aikt. Door vertrek van vele leden was het ledental tot tien geslon ken en de contributiën waren zoodanig ver minderd, dat de uitgaven niet meer daar uit konden worden bestreden. Hoewel zij nog niet is ontbonden, vreezen wij toch, dat de eens zoo bloeiende Vereeni ging haar einde nadert. KATWIJK-AAN-ZEE. Er is door de leden van „Vreemdelingenverkeer", alhier, vlijtig gebruik gemaakt van de gelegenheid om de bekende reclameplaat te zien. Er was maar één roep over de schoonheid er van. Ter loops zij nog vermeld, dat door-de leden de heearen J. A. de Best en L. Kruyt geheel belangloos is gezorgd voor een lijst en voor een kist, waarin de plaat naar Berlijn kan worden vervoerd. LISSE. Het schilderen van het buiten werk der gebouwen van de Gasfabriek, do directeurswoning, enz. is opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer A. van der Zaal, voor f 483. SO. In de openbare school is bijwijze van proef een gaskachel geplaatst. Door de fir ma H. de Graaff en Zonen zijD ook eenige van deze soort /kachels aangekocht voor haar bloembollenschuren. NIEUWKOOP. Het bestuur der Chr. school heeft benoemd tot onderwijzeres aan die school mej. H. van Battenburg, echt- genoote van het hoofd der school, aangezien niet één sollicitante voor onderwijzeres zioh had aangemeld. RIJNZATERWOUDE. Ons Nutsdeparte men hield zijn laatste openb. vergadering in dit seizoen. In deze goed bezochte bijeen komst trad op de heer Henri Dekking, uit Rotterdam. Iets tot lof van dezen beken den declamator te zeggen, is overbodig. Voldoende is het daarom te vermelden, dat hij vóór de pauze ten gehoor e bra-cht: „Cyrano de Bergerac" en daarna „In het cachot" en „Het knappe kind". WASSENAAR. De Raad vergadert Woensdagmorgen te half elf. Aan de orde worden o.a. gesteldregeling van het lager onderwijs met 's-Gravenhage; vaststelling der instructie van den secretaris en vast stelling van de jaarwedde van den ambte naar ter secretarie. Bij besluit van B. en Ws. d.d. 10 Maart j.l. is bevorderd tot bezoldigd ambtenaar ter secretarie dezer gemeente de heer O. M. van Vessem, te 's-Gravenhage. Tentoonstelling van teekenlngen en etsen van Haverkamp In liet Volksknis. In de groote zaal van het Volkshuis komt Haverkamps werk tot zijn recht. 30 teekeningen en 30 etsen, goed geëxposeerd, geven het publiek gelegenheid den schil* der te lecren kennen als ernstig, conscien* tieus, knap teekenaar en kundig etser. Uit de wijze waarop hij zijn onderwerpen bw handelt, spreekt bovendien groote liefde en een sterk verlangen om door te drir, gen tot de kern der dingen. Bijzonder; interessant is zijn behandeling van duin. en strand, in détail bezien en uitgewerkt.; Een klein brokje strand met schelpen en wier en golflijntjes is een wereld op zich* zelf geworden en boeit en bekoort. Waar een zóó bezien en zóó behandeld stukje schepping weer, als samenstellend en mee* sprekend onderdeel, is opgenomen in een grooter geheel, treft het nog meer. Er zijn stukken duin die men herkent aan de vegetatie: menig Leidenaar, die hef Katwijksche duin goed kent, zal onmid* dellijk weten thuis te brengen leen met duin= doorn en zeedistel dichtbegroeid plekje aan de overzij van de sluizen. Onder de teekemingen trekken vooral de aandacht de zes Kerk-interieurs van Katwijk-Binnen, de Rijnmond, een Katwijksch buurtje, de Burgersdijkstraat, de kerk van Delden, de reeds genoemde stukken duin en strand en een groot gezien stuk romp van e. i pink met het geweldige roer. Van de etsen is reeds genoeg gezegd, naar aanleiding van de ook hier aanwc* zige van de Pieterskerk, de Academie en het Rapenburg. Menigeen die deze Leid* sche etsen ziet, moet wel zeer wenschen ze te bezitten, gelukkig geen onmogelijk* beid. Do Pieterskerk is al bijzonder fraai.; Door de winterhoornen heengezien, van de noordzij, maakt zij sterk den indruk \ran een middeleeuwsche kathedraal. Onder de overige etsen treffen een ploeger, laantjes, een boerdery met hooischelven. De tentoonstelling is nog drie dagei. van s' morgens tion tot 's avonds tien ge* opend. Bij Kon. besluit is met 1 April 1911, J. Gütz, onder toekenning van eervol ontslag als bulpshiismeestcr aan de Mallegatsluis te Gouda, benoemd tot sluismeester aan sluis nr. 19 der Zuid-Willemsvaart te Oud- Vroenhoven. Pensioen verleend aan den heer C. of K. Boorsrca, hoofd eener openbare lagere school, f 1100. Tc! r'HflNch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 14 Maart, Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteor, lu^tituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 761.6 te Horta; laagste 738.9 te Sylt'. Verwachting tot den avond van 15 Maart: Matige tot krachtigen noordwestelijke!* tot wes>iijken wind. Meest zwaarbewolkte luohfc. Buiig weer. Dezelfde temperatuur.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1