N°. 15662 Zaterdag 11 Maart, A*. 1911. <§626 (Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Kort o-eluk, LEIDSCI DAGBLAD PEL'S DER ADVERTENTIES: Van 18 legela ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootera letten naai flaatarnimta. Kleine adrertentiën ran 30 woorden 40 Oentioontanti elk tiental woorden meer 10 Oente.-Voor het inoaueeren wordt 0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentii per 3 maanden I f 1.10. Buiten Lelden, per looper en waar agenten gereetigd iljn I 1.30. Franco per poet1.66. Tacrine. v Burgemeester en Wethouders van Leiden krengen ter algemeen© kennis, dat op. Dinsdag 14 Maart a.s. en tot na dere aankondiging op ©lkön vol genden Dinsdag telkens d e a n a- middags te 2 uren in het E 1 i a a- bethshof aan de Oude Vest, gelegenheid gal worden gegeven tot kostelooze inenting yan on- en minvermogenden, wordende te vens aan belanghebbenden herinnerd, dat jnj slechts worden toegelaten op vertoon tan een bewijs hunner geboorte-inschrijving. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. [Leiden, 11 Maart 1911. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvan ger der Diyecte Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Personeele belasting fcJo. 4 van den dienst 1911, executoir ver klaard 8 Maart 1911 en herinnert yoorts den belanghebbenden aan hun ver plichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C DE GIJSELAAB. Leiden, 11 Maart 1911. Leiden, II Eftaart. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden mn Rijnland is de heer W. D. H. Metse laar, alhier, benoemd tot tweeden klerk ter secretarie van Rijnland, afdeeling Gaarder- boek. Het Volkshuis heeft a. s. week een interessante tentoonstelling van werk van Havenkamp; een. dertigtal teekeningen en eren zooveel etsen zullen geëxposeerd worden. Vele onderwerpen zijn uit Leiden en de onmiddellijke omgeving. Voor de Koningin, de Koningin-Moe der en den Pnns trad gisteravond in de groote balzaal van het Paleis h'et orkest ,van Mengelberg met eenige daarbij behoo- ronde artisten op, zoomede de bas-zanger Messchaert. Het auditorium op dezen tweeden mu ziekavond ten Hove bestónd verder uit de yolgende genoodigden: de leden der ver schillende Koninklijke Hofhoudingen; de leden van den Raad van State; eemge Staatsraden in buitengewonen dienst; le den van de Staten-Generaal te 's-Graven- hage wonende; van den Hoogen Raad; de Rekenkamer en vele particulieren. Men meldt' aan ,,De Avondpost", dat ónder voorzitterschap van den chef van den Senpralen staf dezer dagen te Breda een ge- eime oommissie van hoofdofficieren heeft yergaderd, welke tot taak had, een onder soek in te stellen met betrekking tot offi cieren der veld-artillerie. Prol dr. D. B. Eerdmans heeft gis teravond in een openbare vergadering te Amsterdam, uitgeschreven door de vereeni- ging „De Hervormde Kerk", een voor dracht gehouden over: het recht' der vrij zinnigen in de Ned.-Hervormde Kerk, en de verplichting om dit recht te doen gelden, De Prov. Bond van „Patrimonium" ^in^^Éfd-Holland z&iUpp I^ April te Rotter- dahTU^aijj* eerste Ijaarlijksche vergadering houden. -Beroepen i« tój de Doopsgezinde Gem. te Hallum da. Kosters, te Boven-Knijpe. De minieter van oorlog heeft aan de korpsoonnnandanten mededeeling verzocht van feiten, voorvallen enz., die het vermoe den zouden kunnen wettigen, dat geldelijke vergoeding, toegekend aan de verwanten van in dienst zijnde miliciens, overbodig ia Aanleiding tot dit onderzoek is gelegen in het feit, dat het den minister ter oore is gekomen, dat miliciens, wier verwanten een dergelijke vergoeding genieten, tij dens hun verblijf onder de wapenen gelde lijke bedragen von die familieleden h.ogen toegezonden. Naar men meldt, is de minister van justitie voornemens zich de volgende week voor korten tijd buitenslands te begeven. De Raad der gemeente Sas-van-Gent "had besloten het sohoolgeld van de lagere school af te schaffen, op grond dat de ge meentekas die opbrengst niet noodig had, de middenstand er het zwaarst door werd gedrukt en de hoofdelijke omslag reeds zoo laag is, dat vermindering niet gewenscht is. Nu ia echter ingekomen een beschikking van den minister van bmnenlandsche zaken waarbij wordt te kennen gsgeven, dat het aangevoerde nog niet de bijzondere rede nen aanwezig doen zijn, die aanleiding kun nen geven oan de gemeente van de verplich ting tot het heffen van schoolgeld te ont slaan. Men zal nu een lagere heffing overwegen. Tot geestelijk verzorger aan het' ge- Bta'cht „Dennenoord" te Zuidlaren is be noemd ds. W. W. Smit, predikant bij de Ge reformeerde Gemeente te Assen. ALP HEN. Uit het verslag over 1910 om trent den toestand en de exploitatie der gasfabriek van de gemeenten Alphen, Ouds hoorn en Aarlanderveen blijkt, dat' dit ge meentelijk bedrijf voortdurend in bloei toe neemt. In 1609 werden verbruikt 288,103 kub. M., in 1910 301,65 kub. M. lichtgas, in 1909 245,490 kub. M., in 1910 267,971 kub- M. kook gas, terwijl het muntgasverbruik steeg van 210,716 kub. M. in 1909 tot 249,479 kub. M. ïn 1910. In 1903, toen het muntgas voor het eerst verkrijgbaar was gesteld, was het verbruik 2479 kub. M. en nu 249,479 kub. M. Dit cijfer is dus flink gestegen. De totale gasproductie steeg van 318,591 kub. M. in 1902 tot 898,247 kub. M. in 't versche nen jaar. De winst- en verliesrekening sluit na een afschrijving in totaal van f 23,107.94 met een post voor winst ter uitkeering ad f 12,000. In 1910 is dus een prachtig financieel resuiltaat bereikt. HAZERSWOUDE. Heden is het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer J. Gaar keuken ah commandeur van het brandpiket werd aangesteld. HAARLEMMERMEER. De pohri©bewa king van de hoeve van W. Ravenstein, aan den Aal smeer derw eg, alwaar mond- en klauwzeer heeft geheerscht, is thans opge heven. De stallen, enz., welke volgens wet telijk voorschrift zijn ontsmet, zijn door den districis-veearta te Haarlem geïnspecteerd en in orde bevonden, zoodat de besmettiag als geweken kan beschouwd worden. HILLEGOM. Gisteravond hield de Ver- eeniging „Hulp in Nood" algemeene jaar vergadering in de zaal van café „Flora". Nadat de vergadering door den voorzit ter, den heer G. W. J. Mathot, was ge- opeDd, en de notulen van de vorige jaar vergadering na voorlezing onveranderd wa ren vastgesteld, gaf de secretaris een uit voerig verslag omtrent de werkzaamheden van het bestuur en den toestand der Ver- eeniging. Wegens vertrek, enz. werden 23 leden geroyeerd; er werden 60 nieuwe leden aangenomen, waardoor het ledental klom tot 575. Het bedrag aan vrijwillige bijdragen waa f 9.50 minder dan in het vorige jaar. Het verslag vermeldde tevens, dat de heer A. Sluis, die als voorzitter van de Commissie van Toezicht was gekozen, wegens zijn a.s. vertrek voor deze funotie heeft moeten be danken, hetgeen door het bestuur ten zeer ste werd betreurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat. de ontvangsten hadden bedragen aan gewone contributie f 2961, extra f 54,80, vrijwillige bijdragen f 144, uitgereikte reglementen f 5.20, boetegelden f 0.6S, rente f 165.87, te zamen f 3331-55. De uitgaven waren geweest: uitgekeerd aan ziekengeld f 3179.26, uitgekeerd bij overlijden f 51.26, gratificatie aan den bode f 120, gratificatie aan don penningmeester f 50, drukwerk en. bureaubehoefte f 13.37$, Porto's f 1.33, te zamen f 3415.22$. Zoodat alleen aan ziekengeld f 163.46 meer was uitgekeerd dan de ontvangsten aan contributie hadden bedragen en de re kening sloct het een nacïeelig saldo van f 82.34$. Voorts werd op voorstel van het bestuur tot toekenning eener gratificatie aan "len secretaris bij acclamatie besloten, aan het' bestuur overlatende het bedrag te bepalen. Ten slotte werden de aftredende bestuurs leden Th. J. G. Pardoen,. E. Warmerdam, en de heer J. Witteman, lid van de Com missie van Toezicht, bij acclamatie herko zen. Voor den heer Sluis werd aan het be stuur overgelaten naar een plaatsvervanger om te zien. KATWIJK AA.N ZEE. Het torenuurwerk der Ned.-Herv. Kerk heeft een groote ver betering ondergaan. Tiet wijzorwerk is ge heel vernieuwd. Ook aan den achterkant van den toren is thans weer een wijzerplaat met wijzers. De oiifers cp de platen, be nevens de wijzers, zijn opnieuw verguld en dan ook duidelijker te onderscheiden. Bo vendien is de groote klok aanmerkelijk hoo- ge-r opgevoerd, zoodat zij nu juist vóór de galmgaten hangt. Het slaan der klok kan op tamelijk grooten afstand gemakkelijk worden gehoord, evenals het luiden, 't Was geen gemakkelijk werk het kolossale gevaar te, dat naar men ons mededeelt, een ge wicht van 1000 K.G. heeft, naar boven te brengen; doch door bekwame monteur* werd het werk in korten tijd en zonder veel omslag verrioht. Doordat de klok na in een z.g. klokkenstoel hangt, kan één man haar luiden, wat voorheen door drie k vier personen geschiedde. Het geheele werk is uitgevoerd door de firma Eisbouts te Asten (N.-Br.) Onze gemeente telt bekwame ambachts lieden, hetgeen daaruit blijkt, dat er zijn, die den graad van „meester" in hun vak behaalden na afgelegde proeven van be kwaamheid voor de „Vereeniging tot Ver edeling van het Ambacht." Nu pas weer is hun aantal vergroot, doordien de heer D. W. Gesink zich dien graad in het smidsvak heeft verworven. LEIDERDORP. Gisteravond gaf de Har monie-Vereeniging „LeiderdorpZoeter- woude" haar gewone jaarlijksohe uitvoering in de gemeente-school te Leiderdorp, onder leiding van den directeur den lieer J. J.- van Rosmalen. Men kan van deze uitvoering niet anders getuigen dan dat zrij uitnemend ge slaagd is, waartoe de leiding van den direc teur, dio dit jaar voor het eerst aan het hoofd der Vereeniging stond, veel heeft bijgedragen. Het afwisselende programma viel in den smaak hetgeen bleek uit het applaus. Allen, die er toe hebben medegewerkt, om deze uitvoering te doen slagen, zullen met genoe gen op dezen avond terug kunnen zien. In de kosten van verpleging van anno krankzinnigen is door de provincie aan de gemeente toegekend een subsidie van f 195. NIEUWKOOP. Door den Raad werd met algemeene stemmen benoemd tót gemeente secretarie en gemeente-ontvanger, de heer P. G. Over vliet, gem.-secretaris te Neder- hemerfc, op een jaarwedde van f 1800 en tot hoofd der school te Noorden de heer K. Ja ger, van Ouclslioom. OUDSHOORN. Het. eerste winterhalfjaar van den landbonwcuraus der Hollaudsohe Maatschappij van Landbouw is geëindigd. De laatste les werd, behalve door het ge heel e afdeelingsbestuur, ook bijgewoond door den Rijkslandbouwieenaar den heer A. A. Nccb, uit Rotterdam. In zijn toespraak tot leeraar en leerlingen herdacht de Voor zitter hoe het bestuur bij het begin van den cursus stond voor een geheel nieuwe taak en de wrang alleszins gerechtvaardigd was: Hoe zal het gaan! De tijd heeft geleerd, dat het goed gegaan is, want het bestuur is èn over den leeraar èn over de cursisten zeer tevreden. De verstandhouding tusschen deze laats ten liet niets te wenschen over en de leerlingen kwamen steeds trouw de les sen bezoeken. De heer Bosma dankte voor de welwillen de woorden van den Voorzitter en deed uit komen, dat hij do groote belangstelling, welke het bestuur in den cursus toont, op hoogen prijs stelt. TER-AAR. De vergadering van den Tuin- dersbond werd gisteravond gehouden in het Bondscafé. De opkomst was niet groot. Het bleek, dat de inkomsten over het nfgeloo- pen jaar waren f 230,879.00$, de uitgaven f 228,130.39$, het batig saldo f 2748.61, zoo dat aan de leden van het. ïngehoiidene nog 1% pCt. zal worden terugbetaald. De Voorzitter deelde mede, -dat na in schrijving voor per 100 zak netto gewicht, let* soort, 10 kilo per zak, was ingesohww, ven door L. Bosman, voor f 112.76, idem 2d* soort f 9a 10. Medegedeeld wordt, dat twee aanbiediifr gen waren ingekomen voor levering vaal' pronfltboonen, waarvan een tegen een flinH* bedrag onder beding self het zaaigoed te W veren. De meeste leden zagen liever eerfll een monster, om daarop een besluTt te ne« v men. Verder, dat de tuinders, die gebruQt, maken van de mes triolen, bij lossing f O.lfl per praam moeten betalen. Dat degenen, die nog peulerwten over hebben, deze kun- nen leveren tegen fl per maatje. Bij rondvraag drong het bestuurslid Van Tol er op aan toch vooral zorg te dragon voor goede wicht en sorteering. Do heer Van Eijk stelde voor de keurmeesters té doen beëedigen en hun salaris te verhoogen.. De Voorzitter zeide, dat een ©n ander wordt geregeld door het bestuur, doch dankt het lid voor zijn opmerking. Ook worden nog eenige wenken gegeven en vragen gedaan over (het personeel der motorboot, welke dn Voorzitter beantwoordde. VOORSCHOTEN. De vier kies vereend gingen hebben thans alle haar adhaesie be tuigd aan het voorstel der Vrijz. Kiesver- eeniging ten aanzien van de bezetting deg vier nieuwe Raadszetels. De drie aftreden de R.-K. raadsleden zullen door alle Kiea- vereen. gecandideerd worden. In een confe rentie, waaraan bestuursleden der vier Kiesvereenigingen deelnamen, is een en an der nader besproken en is men op alls punten tot volkomen overeenstemming go- komen. WOUBRUGGE. De Raad vergadert a. 8». Dinsdagmorgen te halftien. WARMOND. De heer B. van Dijken, hoofd der op. lag. sohool alhier, is benoemd tot onderwijzer, belast met het geven van herhalingsondei-wijs aldaar. Het kohier van den Hoofdelijken Om slag, dat het vorig jaar was vastgesteld op f 4516.98, is voor dit jaar vastgesteld op f 5582.32. ZOETERWOUDE. Door den landbouwer J. van Leeuwen werd bij den burgemeester aangifte gedaan van een vermoedelijk geval, van mond- en klauwzeer onder zijn vee. Dcor den districts-vecarbs werd dadelijk een onderzoek ingesteld, doch hij stelde de landbouwer voorloopig gerust, daar hij die ziekte nog niet kon constateer en. Een na der onderzoek zou heden plaats hebben. In het graanpakhuis van mej. de wed. D. Tijssen, aan den Hoogen Rijndijk, had de knecht H. Z., het ongeluk met een zak graan van de trap te vallen en terecht te komen op den bardsteenen vloer. Hij brak een arm en had aan de hand van den an deren arm eenige ontvellingen. Dokter De B., van Leiderdorp heeft den arm gezet en de hand verbonden. Toonkunst. Voor een stampvolle zaal vierde gister* avond Daniël de Lange zijn laatste Leid* sche-Toonkunst-triomfen met de directie van Berlioz' „Damnation de Faust." En welke triomfen! Het was een ware ovatie; en in de pauze werden den eminenten di* recteur kransen en bloemstukken over* handigd, waaronder van de leeraren van' 10) „Zelfs niet onder strikte geheimhou ding!" „Neen, omdat ik de overtuiging heb, dat die praatjes niet waar zijn, en u kan toch ook wel de bezwaren onder het oog zien, «onder nu juist uw oor te leenen voor kwaadsprekerij Om in. de eerste plaats nu bijvoorbeeld maar haar leeftijd eens te noe men." „Is rij dan al oud!" „Oud is misschien wat sterk, daar wij ïüet veel in leeftijd zullen schelen, maar ik heb toch mijn twintigjes al achter den rug, uw zoon heeft nauwelijks zijn opvoeding voltooid, zoodat zij reeds een vrouw op leeftijd zal zijn, als hij nog een heel jonge man is „U hebt geliik; maar ik vróes, dat hij toiet in een stemming is om bezwaren voor de toekomst in al hun omvang onder de ÜOogen te zien." „En is uw zoon al publiek met haar ge ëngageerd?" „Gelukkig niet; Nevile wilde zich in geen jgev&l declareeren, alvorens ons ten minste yan zijn plannen op de hoogte te hebben gesteld." „Ik geloof niet, dat zij hem zou willen trouwen tegen den wensch zijner familie. Ia el!k geval zou ik, indien ik u was, hem telegrafeeren over te komen; is hij een maal uit haar nabijheid, dan is reeds de helft gewonnen. Het doet ine verdriet zoo over Pauline Daguerre te spreken, daar 'Bj werkelijk een goede vrouw is; maar dat engagement lijkt ook mij niet gesel.ikt en in beider belang zou het mijns inziens zijn aan deze dwaze geschiedenis zoo spoedig mogelijk een eind te maken." „Ja, inderdaad zal het eerste, wat ons te doen staat, zijn, hen uit eikaars omge ving te verbannen." Eenige uren later, toen mijnheer Arnott de slaapkamer betrad, om zich te vei&lee- den voor het diner, kwam mevrouw Arnott de kamer binnenstuiven, terwijl zij op be slisten toon verklaarde: „Bob, ik ga naar Zwitserland." „Met een touw en een halster? Nu, ik heb niet veel fidutie in hetgeen je met die reis zal bereiken. Laat hem liever al leen, dan zal hij ten slotte vanzelf wei weer thuis komen en zijn vlam achterlaten." „Daar ben ik niet zoo zeker van. Ik heb van juffrouw Minhead gehoord, dat er niets op haar valt aan te merken, zoodat wij in die richting 'hem niet de oogen kunnen openen. Ik was niet van plan opzettelijk naar Nevile te komen kijken, maar ik dacht Helene Travers eens op te zoeken, die tegenwoordig in Pontresina woont, en dan zou ik, omdat het toch zoo in de buurt was, eens even naar Tarasp kunnen over wippen. Dan keert Nevile wel met mij naar Pontresina terug, om zijn tante te be groeten, en dan moeten wij het verdere maar aan zijn beloop overlaten. Het eer ste, wat ons te doen staat, is hem uit me vrouw Daguerres nabijheid trachten te hou- j den, maar natuurlijk zal ik hem dat niet zeggen". „Nu, zie wat je kunt uitwerken en zeg hem, dat_ik_hem eigenlijk had willen schril- j ven, maar dat ik niets had toe te voegen aan hetgeen jij reeds hadt gezegd." „Je moet mij hier bij de kennissen maar excuseeren; ik hoop de volgende week in Schotland jou weer te treffen, misschien echter ga ik met Nevile naar Bratton, dat hangt van verscliillende omstandigheden af. In elk geval zal ik je van uit Zwitser land wel even bericht zenden." VI. Daar de heer Harra een. goed jager, een paardenliefhebber en paardenkenner, maar ook een kunstliefhebber kan worden ge noemd, verheugde hij zich in de achting van verschillende kringen, hoewel het al gemeen bekend was, dat hij geen ideaal echtgenoot was. Mevrouw Harra, een zelfzuchtige zieke, had haar man weten te bewegen haar een afzonderlijke woning af te staan. Het was een zeer mooie behuizing in de buurt der Champs Elysées, waar hij af en toe eens een bezoek bracht, maar nooit zou men hem een woord ten nadeel© zijner vrouw hooren zoggen. Zoo werd er over hem clan ook niet veel meer kwaad gesproken dan door enkele kwaadsprekers, die onmiddel lijk 9tof voor hun praatjes vonden in den omgang tusschen hem en mevrouw Daguer- re. Indien Nevile Amott al die praatjes had gehoord .zou hij zeer zeker niet zoo ingenomen zijn geweest met den nieuwen vriend; maar gelukkig hoorde hij van al de in omloop zijnde praatjes niet anders dan door mevrouw Lushington, die. behalve, dat zij geen kwaadspreekster was, ook de benijdenswaardige eigenschap bezat onaan gename praatjes weer te vergeten. Met Ar-^ nott kon Harra heel goed opschieten en deze waardeerde in Nevile diens zelfstan digheid. „Zorg, dat ge u voorloopig geheel vrij houdt; dat is de eerste voorwaarde om vooruit te komen in de wereld. Het ongeluk van vele menschen is, dat zij zich ondoor dacht verbinden en zich zoodoende verplich tingen opleggen, die hun handelen belem meren; zorg, dat u niet in die fout vervalt, want zulk een domheid is gemakkelijker be gaan clan ongedaan gemaakt." In de verste verte kon men uit deze woor den geen toespeling opmaken op een be paald feit en niet dikwijls ook kwam het voor, dat Harra zoo ernstig redeneerde. Dankbaar werd er gebruik gemaakt van Harra's invitaties, om met zijn groote, rui me auto lange tochten te maken, en met groot leedwezen hoorden zij hem op zeke ren dag vertellen, dat hij niet langer dan een week ongeveer nog zou kunnen blijven, daar zaken hem naar Milaan riepen. Nu echter stelde hij voor, dat men hem zou vergezellen over Nauders en Bormio en zoo naar het Como-meer. Daar zou hij ze dan wel moeten achterlaten,, maar overigens zou het voor hcri dan toch geen bezwaar zijn om weer in Vulpera terug te komen over den Maloja-pas en Samaden. O, dat zou al te verrukkelijk zijn; maar kon hij zooveel menschen met hun bagage bergen? „O ja, mijn automobiel kan stellig zoo veel passagiers vervoeren als er plaateen zijn, maar voor de bagage is niet zoo heel veel ruimte, helaas; misschien zou die echter vooruit gezonden kunnen worden". Och, we zullen zoo weinig noodig heb ben," zei mevrouw Daguerre, die overigen# zichzelf niet gaarne behielp; „het is im mers maar voor een dag of vier, vijf. Wat mij betreft, ik zal me best. met één koffer kunnen redden." „U zal alleen het genoegen mogen heb ben, mevrouw, het gezelschap hier weel terug te ontvangen; u bent niet in de in vitatie begrepen." „O, maar ik zou toch ook gaarne van de partij zijn." „Het spijt me, u dat plezier niet te kun nen doen, maar liet zou onverantwoorde lijk zijn u aan zulk een vermoeienis bloot te stellen." Mevrouw Daguerre nam zijn weigering op als een goed gedresseerde hond de be velen van zijn baas. Het was niet voor de eerste maal, dat Nevile Arnott deze wonderlijke verhou ding opviel, en zeer zeker was het met tot zijn genoegen. Het was eea vaststaand feit voor hem, dat mevrouw Daguerre niet alleen zou achterblijven, want als de Lushingtons bun reisplan volvoerden, en hij hoopte, dat zij dit zouden doen, clan toch wist hij wel wie zich op het laatste moment zou terug trekken, zelfs al zou hij daarvoor zijn en kel moeten verstuiken of een hevige koorts moeten voorwenden. Op dit oogen- blifk echter liet hij van zijn plan natuur lijk niets bemerken en alleen maakte hij achteraf tegen Charlie Lushington de op merking, dat hij dien Harra toch een won derlijken, overigens geen ongeschikten venti vond: maar dat hij absoluut- niet begreep, waarom mevrouw Daguerre zich zoo doof hem de wet liet stellen." (Wordt vervolgd)..

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1