Tweede Kamer. Ingezonden, Vragen en Antwoorden. Gemengd Nieuws. In de zitting van gisteren werd alsnog besloten om onmiddellijk na afhandeling deor Successiewet, in plaats van de dan aan de orde gestelde ontwerpen, eerst nog en kele andere te behandelen, o.a. de toetre ding tot de Berner Conventie (auteurs recht). Nog werd besloten heden-, Donder dagavond, te vergaderen. Daarna werd de bo1 andeling van de Suc cessiewet voortgezet. De heer De Wijkerslooth kwam uit voerig op tegen de onevenredige wijze, waarop z.i. bij deze successie-belasting het onroerend goed wordt getroffen. De land bouw zal voorts worden belemmerd en het nationaal vermogen verminderd. Indien de Minister bij de Inkomsten-belasting den landbouw voornemens is te gemoet te ko men, zal hij vóór het ontwerp stemmen, maar als de Minister geen toezegging in dien zin doet, zal spreker zijn stem aan deze successierecht-wijziging niet geven. De heer Roessingh bestrijdt het be houd van den successie-eed, die best door een verklaring ware te vervangen. De heer Van Hoogstraten be strijdt de thans voorgestelde progressie in de rechte lijn, een element, dat niet in de wet behoort en voor velen een onoverkome lijk bezwaar vormt. Blijft het progressie element in de wet, dan zal spr. tegen stem men. De heer P a t ij n zou, als het ontwerp Op zichzelf beoordeeld moest worden, er mede ingenomen kunnen zijn, omdat het de successiebelasting als zoodanig verbetert, vooral omdat door progressie-uitvoering een stap vooruit wordt gedaan. Maar be schouwd in het samenstel onzer belastingen, zal het ontwerp ons belastingwezen ver slechteren, omdat dit stelsel in zijn geheel reeds te veel mank gaat aan het euvel van het leggen van een druk op verkeerde Behouders, en het onderhavige ontwerp dit kwaad gaat vermeerderen. Met dergelijke belastingpolitiek gaan wij den weg op van Duitsckland, dat berucht is op dit gebied en waar duizenden naar het socialisme overloop en. Spreker zeide, dat de moraal en ethiek, waarvan de rechterzijde den mond vol had, nog onlangs bij de behandeling van het ze- deloosheidsontwerp, over boord werd ge gooid zoo gauw het belastingpolitiek geldt. Spreker juichte de vrijstellingen toe, maar toch hechtte hij niet te veel waarde er aan, omdat zij, die thans vrijgesteld worden, toch door andere wetten zullen worden ge troffen, aangezien, waar de Regeering 20 millioen noodig heeft, daarvan slechts 4 mil joen uit het bedt, maar 16 millioen uit het verbruik moéten gevonden worden. Hedenmorgen zal spreker zijn rede voort zetten. Vergiftiging' Een bewoner van de Nieuwe Meer aan de Ringvaart, gemeente Haarlemmermeer, is plotseling ernstig ziek geworden. De ge neesheer constateerde vergiftigingsver schijnselen. In de uitwerpselen werd een zeer beduidende hoeveelheid arsenicum aangetroffen. Gistermiddag te 3 uren is het parket uffc Haarlem aan de Nieuwe Meer aangekomen om een onderzoek in te stellen. Dinsdagavond, zoodra vergiftiging wa9 geconstateerd, had reeds mr. A. Slob, burgemeester van Haarlemmermeer, onder welke gemeente de buurtschap Nieuws Meer behoort, als hulpofficier van justitie een uitgebreid onderzoek ingesteld met den chef van de gemeentepolitie. De patiënt, zekere Hoogenhout, gehuwd en vader van drie jeugdige kinderen, bevond zioh in zulk een zorgwekkenden toestand dat hij onmid dellijk naar het Wilhelmi na gas thuis te Am sterdam werd vervoerd. Hoogenhout had reeds weken lang tëgan zijn kameraads op het werk geklaagd over inwendige pijnen. Hij hield echter zijn lij den verborgen voor de huisgenooten en familieleden. Dinsdagnamiddag namen da pijnen plotseling zoo zeer in hevigheid toe dat de geneesheer uit Sloten (dorp) werd ontboden. De patient had inmiddels ge braakt en nu bleek bij onderzoek dat het braaksel een zeer groote quantateit arse nicum bevatte. Daarop is bovengemeld on derzoek ingesteld, daar het vermoeden rees, dat hier misdaad in het spel is. Gistermiddag verscheen het parket uit Haarlem, dat oogenblikkelijk een nauwge zet onderzoek aanving onder leiding van mr. J. D. Pasteur, als re-chter-commissaris en met de heeren mr. W. H. Hoijer als of ficier van justitie en mr. Hinsberg als waarn. griffier. Het onderzoeik werd echter niet aangevangen ten huizo van den patiënt Hoogenhout, doch bij diens buurman, een bakker, wiens vrouw den 25stcn Januari overleed, en den 30sten Januari d.a.v. op de begraafplaats te Hoofddorp werd ter aarde besteld. De bewoners van de buurtschap, die op 7t gerucht van het vergiftigingsgeval samen schoolden, brachten nu het plotseling ster ven van de bakkersvrouw in verband met <üt vergiftigingsgeval en spraken gelijklui dende vermoedens uit die een versehrik&elijk drama achter dit vergiftigingsgeval veron derstellen. Het verluidt onder hen, dat het lijk der vrouw zoo spoedig mogelijk zal worden op gegraven en dat deze gercchtelijtke opgra ving ten doel heeft te constateeren of ver giftiging al of niet de doodsoorzaak kan zijn geweest De vrouw bozweek n.l. na een kortstondig lijden van* twee etmalen en de uiterlijke verschijnselen zouden dezelfde zijn geweest als zich voordeden bij don pa tiënt van thans. Wat verder aan vermoedens en meenin gen werd uitgesproken is zoo zwaar be schuldigend tegenover den bakker en de huisvrouw van Hoogenhout, da^ hierom trent de resultaten van het gerechtelijk on derzoek dienen afgewacht Het parket heeft huiszoekingen gedaan bij den bakker en dien in langdurig ver hoor genomen, tevens in afzondering hou dend. Een aantal familieleden werden ge hoord, o. a. werd een vrij langdurig ver hoor afgenomen aan de moeder der overle den vrouw, de schoonmoeder dus van l-sn bakker. De vrouw van Hoogenhout kon niet door het parket worden verhoord daar zij zich naar Amsterdam naar haAr echtgenoot had begeven. De politie bleef echter haar thuis komst' afwachten. Inmiddels deelden fami lieleden, die den patiënt te Amsterdam hadden bezocht, mede, dat aldaar aan len patiënt reeds een verhoor was afgenomen. De consternatie in de buurtschap is zeer groot. De patiënt Hoogenhout geniet zeer de achting zijner buren en men is met zijn lot zeer begaan. Het huis van den bakker en het huis van Hoogenhout zijn door een smal wegje gescheiden. Dit wegje is een zij weg van den weg langs de Ringvaart, een halven kilometer voorbij de plek waar Schinkel en Ringvaart verbinding hebben. De beide huizen liggen nagenoeg aan het einde der buurtschap ran de zuidzijde, 100 meter uit den weg langs de Ringvaart. Het parket was 's namiddags halfzeven neg niet vertrokken, ^an aanhoudingen was toen ook nog niets bekend. Openbare Leerzaal en* Bibliotheek „Renvens." De Openbare Leeszaal telde gedurende Fe bruari 2568 bezoekers en leende 1580 boe ken uit. Door geschenken en aankoop warden de volgende aanwinsten verkregen Sinclair, U., Metropolis Heer, I. C., An heiligen "Wassern Biroekoff, P. Tolstoï'g leven (1828'63). Hengelaar, L. M. van, Leerboek v. h. dubbel boekhou den; De beginselen v. h. dubbel boekhouden. Wissel ink, W. H., Kern der algebra. Patijn, J. A. N., Ontwerp arbeiders- ziekteverzekeringswet. Evers, H., De architectuur in haar hoofdtijdperken. Speyer, J. S.p De Indische theosophie en haar beteekenis voor ons. Leeuw, A. G. de; pseud. Geertrui da Carelsen, In Lon den; Noord-Hollandsche vertellingen; Ver tellingen en schetsen; Eerbied voor het levend materiaal in de tuinkunst- Chr. M. von Egidy Lag er lof, Selma, Chris tuslegenden. Simon, K. G., Kostprijs berekening en administratieve fabrieks-or- ganisatie. Durning-Lawrence, Sir E., Bacon is Shake-speare. Webb, S. Beatrice, Theorie en practijk v. h. Britsche Vereenigings wezen, 2 dln. Lun- degard A., Asra. Loghem, M. G. L. van Panaché. Oh net, G., Le che- min de la gloire. Lapidoth-Swarth, H1 ne, Kleine schetsen. Conscien ce, H., Blinde Rosa. Daens, P., Pries ter Daens. D n p a s, A., Hoenderfokke. rij. Eigenhuis, J., Groei. Emer son, R. W«, Vertegenwoordigers der mensch- heid. Zahn, E., Claxi-Marie. Leidech jaarboek je 1911.Onder zoek naar de bedrijfstoeetaoiden in de Nederl. bakkerijen. Handleiding voor woningbouw-verecnigingen. Kam, P. van der, Gcstachtsboekhouden. Geachte' heer Redacteur 1 (Bij voorbaat mijn dank.) Ja! Mijnheer de Redacteur. Nu een ge acht medicus als de heer De Graaf mij als 't ware toeroept, en nog wel onder dank aan God 1„K o m o v e r en help on s", met andere woorden blijf geen kwakzalver in den dop, doch kom er uit. Wel nu hoog geachte heer De Graaf, ik zal er uit ko men, toch vertrouw dat u uzelfs zal laten overreden en eerlijk zijnde zal erkennen, het zijn geen kwakzalversmiddelen, doch. op de proefondervindelijke medische wetenschap gegrond. Van menigo veel voor komende ongesteldheid heb ik in 25 jaren al heel wat studie gemaakt zoowel aan gaande vermoedelijke oorzaak, verloop, als einde en genezing. Welam, mijnheer De Graaf, hebt u onder uw© patiënten een of twee nog kortelings door u geconstateerde longtering-lijders of -lijderessen, wil tot u komen, met u medegaan (zou niet gaarne er voor achter de tralies willen, want geld als de heer De Haas om hooge boeten te be talen heb ik niet), ik wil dan gratis eerst eens driemaanden het geneesmiddel ter hunner beschikking stellen en maak mij nu al sterk, u als eerlijk man zal zeggen: dat overtreft verre mijn verwachting en nu zeg ik nogmaals God dank ik, dokten* De Graaf, tot dezen stap besloten ben. Verwacht alzoo spoedig (het is een men- sdhenïcven) van u te vernemen wanneer u mij daartoe verwacht, alzoo tot ziens. Hoogachtend. UEd. Dw. J. BIJLEVELD. Clarasteeg 24, nabij de Mare. Leiden, 8 Maart 1911. P.S. Voorts dank dat mijn ingezonden stuk er bij u zoo goed is afgekomen en con stateer dan ook ik er geen woord van be hoef terug te nemen. Mijn doel is bereikt, deed het niet om den heer De Haas als vriend voor te spreken, want zag den man in de rechtzaal eigenlek eens voor het eerst wie hij was, doch tot heil van mijn mede mensch, waarvoor ik al jaren lang op ver schillend gebied zoo wel voor rijk als arm naar mijn beste overtuiging heb gestreden. Mijnheer de Redacteur! In uw blad van gisteravond kondigde iemand zich aan onder den schuilnaam „Waarheidsvriend"; toch' heb ik uit zijn schrijven zijn waren naam ontdekt. Hij heet namelijk Aartsleugenaar. En hiermede basta! Hoogachtend, P. DE GRAAF, Arta. Alphen,. 8 Maart 191L Geachte Redacteur! Vergun mij eens een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad. Toen ik gisteravond de courant opnam en het ingezonden stukje inzag van de kwakzalverij, zoo zou ik eens willen vragen of dat er geen grootere kwakzalvers rijn dan prof. De Haas? Ik ken iemand, die haast niet meer loopen kon, omdat het mensch' zoo'n pijn m de beenen had, toen men den dokter ontbood, zeide hij dat het rheumatiek was, doch dat verliep en het werd met den dag erger. Toen men een omïpaterse dokter had ontboden, zeide hij dat zij eens naar de Wallon moest gaan, daar hadden zij een middel tegen tuberculose uitgevonden: in spuitingen; toen zij tweemaal ingespoten was, toen kon zij Lëelemaal met meer loo pen en moest të bed blijven liggen. Toen de omipaterse dokter weer kwam, zeide hij dat hij er nu niets meer aan doen kon. Zij moesten prof. De Haas maar eens raad plegen. Ten prof. De Haas kwam, zeide hij ik zie er alles al van, en na veertien dagen prof. De Haas zijn raad opgevolgd te heb ben, vond zij er al baat bijdus na zes jaar met' doktoren gekwakzalfd te' hebben, zal hij het misschien nog wel terecht helpen. Dus hierin kan men toch wel zien dat er grootere kwakzalvers zijn dan prof. De Haas, en hiermee zal ik maar eindigen, met nogmaals mijn dank voor de verleende plaatsruimte en daarbij noem ik mij, Uw dw. Dn. P. v. L. Adres-beweging D© Haas. Mijnheer de Redacteur 1 Een klein plaat-sje s. v. p. Met belangstelling heb ik de zaak-De Haas gevolgd, ook de ingezonden stukken, vóór en tegen. Waar echter sommige stuk ken getuigen van genezingen, waarvoor men tevergeefs bij alleszins bevoegden hulp had ingeroepen, en deze personen den heer De Haas daarvoor zeer dankbaar zijn, be grijp ik niet dat tot heden nog niet één de zer een adre s-b eweging op touw heeft gezet, m. a. w, dat men nog niet op het denkbeeld is gekomen om hier of daar een lijst ter teekëning doen liggen, waar op ieder door behandeling van den heer De Haas genezene zijn dankbaarheid kan too- nen. Maar dan ook alléén diegenen, die volkomen hersteld zijn, niet die thans nog onder behandeling zijn. Wie werkelijk van een ernstige ziekte door hulp van den heer De Haas is gene zen, zal in deze dagen voor hem wel zoo veel voelen, dat hij een adresbeweging op zioh zal willen nemen en zich door zijn her stelling voldoende beloond achten. Kom aan dan, met gewacht, wieneemt het initiatief? Hoogachtend, Uw a b o n n Vraag: Komt de ontrouwe kassier in staat van faillissement? Zoo niet, hoe worden regelijke zaken geregeld? Dit naar aan leiding van het geruaht als zou ieder maar weghalen wat er te halen is en de winke liers in deze de dupe worden? Antwoord. Dat moeten de winke liers zelf weten. Zij kunnen, als crediteu ren, het faillissement aanvragen. Wanneer de geruchten, waarover gij spreekt, juist zijn, is het zaak, daarmee niet te lang te wachten. Het verzoek tot faillietverklaring wordt ingediend door een procureur. V raag: Als ik zoo dagelijks de couran ten na zie, lees ik eiken dag van die is failliet enz. Is dat in den laatsten tijd niet erger dan vroeger? Wat zou daar wei de reden van wezen, en meest altijd zijn het menschen, die zaken doen. Worden nu die winkeliers er beter mede of niet door het failliet. Ais je wel eens winkeliers spreekt, dan klagen de meesten over de slechte tijden en ook nog van slechte betaling. Kunnen nu de winkeliers ook hun klanten niet failliet laten verklaren, of zijn de kos- ten daar të hoog van? Antwoord: Neen, erger dan vroeger is dat niet. Door de couranten te lezen hoort u er waarschijnlijk meer van dan eer tijds. Maar dat menschen, die zaken doen, op het lijstje van de faillieten meer voorko men dan anderen, is waarachtig gemakke lijk te begrijpen. Of ze er beter door wor den? We gelooven het met, want dan gin gen er wel meer menschen over den kop. Voor zijn pleizier behoeft men het heusch niet te doen. En je klanten failliet laten verklaren... Ge hebt zeker wel eens gehoord van het verhaaltje van de kip en de gou den eieren? Houd uw klanten in eere, an ders zien we u ook nog op het lijstje. V raag: Zoudt u mij omtrent het vol gende kunnen inlichten: 1 Juli 1910 hebben wij Leiden verlaten om ons elders te ves tigen. 16 November 1910 zijn wij weer te Leiden teruggekomen. Nu hebben wij van onze vorige woonplaats een aanslagbiljet! ontvangen van de plaatselijke directe Be lasting naar het inkomen over 6 maanden, en tevens een aanvrage om onihëffing van plaatselijke directe belasting naar het in komen over 1910 wegens vertrek uit de ge meente. Het is ons niet recht duidelijk boe wij in deze moeten handelen en zouden gaarne eenige inlichtingen van u willen hebben Antwoord: U teekene het verzoek om afschrijving en zende het daarna op aan het gemeentebestuur uwer vorige woon plaats. Vraag: Daar ik in 1909 geloot heb en ruim No. 300 trok zoo las ik jongstleden in uw dagblad dat wie 31 Januari 1911 geen bericht hadden ontvangen, geheel vrij wa ren, en nu ontving ik bericht dat ik den 29sten Mei verschijnen moet. Wat is daar de oorzaak van? Vergissen de heeren zich daar niet mee? De dienst is tegenwoordig een rare verhouding. Ik stelde mijn patroon daarmee in kennis en ben met een ontslagen. Antwoord: Tot 31 Januari kan men aangewezen worden ter indeeling of oproeping; hieruit volgt nog niet dat ge op dien datum bericht daarvan moet hebben ontvangen. Ge hebt het antwoord in ons blad vermoedelijk niet goed begrepen. De uiterste termijn van de oproeping zelve is 31 Mei. Vraag: Zoudt u mij ook kunnen zeg gen op welken datum in 't jaar 1907 -Pink- sterenfeest is geweest? Antwoord: 19 Mei. V raag: Kunt u mij een middel noe men om door ouderdom geel geworden ivoor weder te bleken? Antwoord: Wij vreezen dat daaraan niet veel te veranderen valt en weten er althans geen middel voor. V raag: Zoudt u mij eens willéh inlich ten welk soort spijzen geschikt zijn om in oouranten gekookt te worden en verdere bijzonderheden daarvan. Eenigen tijd geleden kwam een beschrij ving in uw courant voor, tot mijn spijt :s het echter weg geraakt, misschien kan UEd. mij het blad wel doen toekomen, waar het berichtje in voor kwam. Antwoord: Wij herinneren ong een artikeltj e gehad te hebben over „koken in couranten", maar wanneer is het geweest? Wij houden er geen register op na van be richten en zijn dus even ver als u. Vinden we het, dan zullen we het nog eens over nemen. Vraag: Zeer zult u mij verplichten, indien u mij kunt inlichten omtrent het volgende: Ik woon te Oegstgeest. Hoeveel schoolgeld voor de H. B. 8. voor Jongens moet ik nu volgens de nieuwe regeling aan Leiden en hoeveel aan Oegstgeest betalen? Antwoord: De toestand blijft voor- loopig nog gelijk. Het door den Leidschen gemeenteraad genomen besluit moet nog door Ged. Staten worden goedgekeurd. Oegstgeest behoort tot die gemeenten, welke zioh bereid verklaard hebben met de gemeente Leiden een overeenkomst aan te gaan, maar tot een definitieve overeen komst is het nog niet gekomen. En het is ons ook niet bekend dat Oegstgeest reeds een verordening heeft gemaakt waarbij op een of andere wijze het door haar aan de gemeente Leiden te vergoeden bedrag op de ouders of verzorgers der schoolgaande kin deren verhaald wordt. Wees maar niet onge duldig. Voor u is de oude toestand nog het voorde eligst. V raag: Mag een gemeenteraadslid "(handelaar) directe of indirecte leveran- tiën doen voor gemeente-bouwwerken Mag een kerkvoogd der NecL-Herv. Kerk (timmerman) werkzaamheden verrichten aan eigendommen dier Kerk? Antwoord: Een lid van den gemeen teraad mag op straffe van schorsing en ontslag, direct noch indirect iets aan de ge meente leveren. Zie art. 24 van de gemeen tewet. Een kerkvoogd mag wel werkzaamheden verrichten voer de kerkvoogdij. Kiesch- heidshalve bedankt hij er echter meestal voor. Vraag: Ik heb een kind dat op de openbare school gaat. Ik heb in twee jaar niet behoeven te betalen. Nu krijg ik een aanslagbiljet van drie maanden schoolgeld, zonder mij daarvan vooraf kennis te geven. Kunnen ze mij verplichten om te betalen? Zoo ja, welke vervolging volgt daarop Antwoord: Als u volgens de verorde ning regelende de heffing van het school geld in uw gemeente in de termen valt om schoolgeld te betalen dan zult ge er niet aan ontkomen. Wij kennen deze verordening niet. A3s u weigerachtig blijft kunnen B. en Ws. gelasten dat uw kind van de school verwijderd wordt. Intusschen zult u door de leerplichtwet verplicht worden het kind onderwijs te doen geven op straffe van ver volging. Ga echter eens naar de secretarie en bespreek 't geval daar. Misschien schikt de zaak zich nog wel. Wanneer u andera vrij was van betalen had men u vooraf wel kennis mogen geven. Afschuwelijke snijpartij. Een tweetal werkzoekenden uit Rhoon had den gisternacht bij den landbouwer Hermus tusschen Rozendaal en Hoeren in een hooi schelf geslapen, waar zij gistermorgen door de huisgencoten gevonden werden. Een tweetal zoons van dezen boer hebben daar op een der zwervers met een mes afgrijse lijk toegetakeld, niet minder dan vier ste ken in rug en bals werden hem toegebracht. De ander kon vluchten en deed aangifte bij de maréchaussee. In bewusteloozen toe stand is de zwaar gewonde naar het gast huis te Etten overgebracht. De daders zijn gisteren nog door de maréchaussee in hech tenis genomen en hebben reeds een beken tenis gedaan. Zondag heeft de bevolking van Grauwbunderland, in Zwitserland^ met 10,5CO tegen 3025 stemmen besloten, dat het auto-verkeer in het geheele kanton ver boden zal blijven. Zware sneeuwval inZwitser- land heeft in de laatste dagen het postver keer geheel ontredderd. Do Zwitsersche post over den Julier-pas, in Grauwbunder land, is gedwongen geweest, in het hospi tium te overnachten. Andere postkoetsen in hetzelfde kanton kondon heelemaal niet vertrekken. Ook de postdienst over den Simplon is gestoord. De bewoners van het Zwiteersohe dorp Simplon te wier behoe ve de Zwitsersdhe regeering de post r den Simplon weer heeft ingesteld, moeten nu, om zich naar een andere plaats in Zwitserland te kunnen begeven, eerst naar Lselle, in Italië, loopen en van daar met den Simplon-spoor naar Brig gaan. Odk in de kantons Wallis en Uri 'at verkeer gestremd. Een geweldige sneeuw storting heeft den Rheti8chen spoorweg tusschen Bevers en de Albula-tunnel bedolven. Men werkt hard aajfj de opruiming van de sneeuw. In Davos ligt 1 M. pas gevallen sneeuw. Uit Sitten wordt gemeld, dat de hulp spoorweg, die bij den aanleg van den spoor, weg door den Lötscliberg gebruikt worcfof ten deele bedolven is door aeeuwstortingen. Luitenant Paterno, de moor» den aar van de Italiaan sche gravin Trigon% is volgens de jongste berichten uil Rome buiten gevaar. Het zal mogelijk niet eens noodig zijn den kogel, die in zijn hoofd ge drongen is, te verwijderen. Zondag heeft Paterno een verhoor ondergaan, maar hij wilde bijna niets uitlaten. Ook ©prak hij nu en dan wartaal; men denkt dat dit si mulatie is. Paterno zou waarschijnlijk In den loop van deze week naar de gevange nis worden overgebracht. Hij zal terecht' staan voor een gewone rechtbank *n niet voor den krijgsraad, daar de Italiaansoh© wet sleoht8 zuiver militaire misdrijven doof de krijgsraden laat berechten. Een vriend van Paterno heeft gezegd, dat Paterno in den laatsten tijd meermalen de verwach ting had uitgesproken, dat de gravin zijn schulden zou betalen en hem, door haar in vloed ten Hove, een winstgevende betrek king zou bezorgen. Hij had zich voorge steld, na de scheiding van het echtpaar Trigona, met de gravin vereenigd te wor den. Een berichtgever te Rome brengt den door Paterno bedreven moord in verband met zijn driftig en vurig karakter als Sioiliaan en hij gelooft niet, dat de moord bedreven is na een wel overlegd plan. Het stoffelijk overschot ct vermoorde gravin Trigona is te Palermo onder groote belangstelling begraven. Twee wagens vol kransen en bloemen en een reeks koetsen der aristocratie reden achter de lijkkoets aan. In 'het kort is reeds melding gemaakt van den noodlottigen brand in het bioscoop-theater te Balogoje, in het Russi sche gouvernement Nowgorod. Het gebouw was Zondagmiddag, vermoedelijk ten ge volge van een benzine-ontploffing, tot der grond toe afgebrand. Volgens de jongste opgaven zijn 183 personen, meest kinderen, omgekomen en ongeveer 40 ge wond. Bijna alle kinderen, die in het ge bouw waren, zijn verbrand. Ook het personeel is in de vlam men omgekomen Er werd juist een voorstel ling gehouden voor menschon uit de omlig gende dorpen, ter herdenking van de op heffing van de lijfeigenschap der boeren., Er moet een onverantwoordelijk gebrek aan voorzorgsmaatregelen geweest zijn. De ven sters waren alle aan den buitenkant dichfo.. gespijkerd. Slechts enkele menschen hebba5'' zich door de vensters kunnen redden. Van vele lijken zijn slechte brokstukken gevonden. Verscheidene menschen, die hun verwanten verloren hebben, zijn waan"' zinnig geworden. Tot de slachtoffers behooven o.a. ee>Ü- spoorweg-ingenie\ir en diens vrouw, diój met acht kinderen om het leven zijn geko* men. Lijkkisten moesten uit naburige plaatsvin', worden aangevoerd, om de dooden te beo gen. Te Krefeld z ij n zeven h u z a> ren in hechtenis genomen wegens mishande ling van een kameraad. De man was onder de mishandelingen en lrwellagës zoo wan hopig geworden, dat hij ten slotte zelf* moord gepleegd h'ad. De moordopme vi* o u w H o f f- mann, te Berlijn, schijnt onder die zaken te zullen gaan fcehooren, die wel nimmer opge helderd zullen worden. Thans blijkt het weer, dat het bewijsmateriaal tegen den ziekenverpleger Griehl zeer onvolledig is, ofschoon dé politie zioh verplicht acht der man voorloopig nog in arrest te houden. Verscheidene hoogleeraren en geneeshee- ren, die met Griehl in diens hoedanigheid als verpleger in aanraking zijn gekomen* hebben den verdediger bijzonder loffelijk© getuigschriften omtrent zijn goedhartig heid, trouw, onbaatzuchtigheid en opof ferende bereidwilligheid doen geworden. Uit nood behoefde Griehl waarlijk ook geen moord te plegen, daar hij, zooals uit d© door zijn familie overgelegde boeken bleek* sinds een jaar of zee een jaarlijksch inko men van ongeveer 10,000 mark genoot. Het Kamerlid de lieer Blom en de bookmakerskantoren. In de Maandagavond te Vlissingen gc-hou* den vergadering is een commissie, bestaan de uit de heeren T. Manse, Frans Timmer man en A. W. Smits, benoemd, aan welke commissie opgedragen werd een onderhoud, te hebben met den heer J. H. Blum, lid der Tweede Kamer voor het district Middelburg om zijn steun voor het gezonden adres t© verzoeken. Dinsdag heeft de heer Blum deze com missie op zijn buitenplaats bij Domburg ontvangen. De afgevaardigde heeft de commissie een teleurstellend antwoord gegeven, in d© eerste plaats, omdat hij zei do als anti- revolutionnair een voorstander te zijn van het wetsontwerp in zijn geheel. Wel wenschte clc heer Blum zijn mede werking te verleenen mits de minister daartoe bereid was dat een overgangs bepaling wordt vastgesteld, dat de wet eerst later in werking zal treden. Evenwel zou hij daarvoor in geen geval langer uitstel willen verleenen dan tot Januari 1913, omdat in dat jaar de periodieke verkiezingen worden gehouden. Het thans aan de Tweede Kamer gezon den adres noemde de heer Blum mosterd! na den maaltijd en ook van een adres aan de Eerste Kamer verwachtte de afgevaar digde geen heil. Ook raadde de heer Blum aan om in een audiëntie bij den i 'uister van justitie de wenschelijkheid van een overgangsbepaling als bovenbedoeld te bepleiten.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 6