Qakmme, N«. 15659 Woensdag 8 Maart, A*. 1911 Qourant wordt dagelijksmet uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. i- Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. 2TÜ55tCC FEUILLETON. Kort «re 1 ult. LEIDSCH PBUS DEB ADTEBTENTIEN Tan 1—6 regels ƒ1.06. laders regel meer f 0.17}. Grootere letter* naar plaatsruimte, Kleine advertentlën Tan 30 woerden 40 Oenteeontantielk tiental woorden meer 10 Cents.—Voor het inoaBseeren wordtAO.OS berekend. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per weel 9 Cents; per 3 maanden Buiten Leiden, per looper en waar agenten geTestigd sijn Franco per post f 1.10. 1.30. 1,65. BERICHT. Het vijftigste nummer van 3 l t iri Sfbrdt morgan aan onze gëaboimëerdeii Ver» Widen en bevat o. a. de volgende illustra- fees H. M. Koningin Wilhelmina, 121/» jaar Van de jegearing. Inhuldiging in de Nieuwe fcerk te Amsterdam i H. M. de Koningin begeeft zich te Voet J*aar de Nieuwe Kerk. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- goeder op het balkon van heb versierde fealois te 's-Gravenhage De Inhuldigings-medaille De Voetbalwedstrijd van H. B. S. te Brus- Mevrouw Lili Lehinann, de 63-jarige z&n- J&res, gelauwerd in Den Haag; A. Faure Fe/renet-, de fort-tenor aan de Fransoho Opetra te 's-Gravenhage De opvoering van „das Himmelbett" door fiet bekende operette-gezelschap, onder di- (pectie van den hoar Edmund te Amsterdam Russische landverhuizers, die niet te Rob- ïettdam mochten landen Het Oaxnaval te Nizza; De Opening der I. P. Heije-stiahting De Internationale Tentoonstelling van Ho- ftel-induetrie, Kookkunst- en Voedingsmidde. )en te 's-Gravenhage Do Voetbalvoreeniging te Rinheinr; Het Oamaval te 's-Hertogenbosch; Profs. Van 't Hoff en Hamaker, resp. te Oerlijn en Utrecht overleden De schildereknecht Talsma, de bedrijver Wan den dubbelen moordaanslag te Haar- Dndergeteekande Jfönendë Svftnscht rich te abonneeren öp het week blad „PAK ME MEE", tegen den prijs {Ton 87, oen te thuis bezorgd. Leiden, 8 Maart. r 1Het „St.bl." Na 81 bevat een Kon. [Besluit van den 24a ten Februari, tot ver nietiging van Jiet besluit van B. en Ws. [Van Leiden, dd. 10 October 1910, waarbij Sb gewijzigd de sub 4 gestelde voorwaarde Wan het besluit van voornoemd ooilege, dd. 5 Juli 1909, strekkende tot het verleenen Wan een voorwaardelijke vergunning aan A. Wan den Ou woelen, alhier, tot het oprich ten van een koper- en blikslagerij in het perceel Hooigracht No. 103. Ook den tweeden muziek- en tableaux- avond in het "Wijkgebouw Levendaal alhier ten voordeele der wijkverpleging, gisteren, had men niet over te weinig bezoek te klagen. Het programma week eenigszms van het vorige af: er zong een andere dame, ook heel mooi; en er werd een ander tableau gegeven in de plaats van het huldigings tableau: een zinnebeeldige vooretelling van den tijd. Mededeelingen werden gedaan omtrent een derden avond, op morgen, Donderdag, hoofd zakelijk voor de wijkbewoners, tegen zeer lagen toegangsprijs. Zeer velen zullen ze ker nog van deze gelegenheid gebruik ma ken. De directie der „Credietbank voor Ne derland" alhier, zal aan de Algemeene Ver gadering van aandeelhouders voorstellen van de winst over 1910 een bedrag van f14,000 te starten in het Reservefonds en het dividend te bepalen op 6 pCt. (v. j. 4 pCt.). In het verslag van het bestuur 'der kweekschool voor Bewaarschoolhouderes-. sen, gevestigd te Leiden, over het jaar 1910, wordt als de meest verblijdende me- .dedeeling genoemd dat de directeur, de heer W. Haanstra, wiens ongesteldheid ge- ruimen tijd groote bezorgdheid wekte, met opgewektheid zijn gewichtige taak weer kon opvatten. Aan twee leden van het onderwijzend personeel moest wegens ongesteldheid eenigen tijd verlof gegeven worden om weer op krachten te komen, zoodat er in buitengewone hulp moest worden voorzien. Het aantal kweekelingen bedroeg, 76, waarvan 28 interne en 48 externe, die weer voor het meerendeel bestonden uit adspi- rant- of dienstdoende kweekelingen der Gemeentescholen; drie kwamen uit omlig gende plaatsen. De leerschool aan de kweekschool ver-: bonden werd goed bezocht. De eerste se condante voor de praktijk deed ook dit jaar voorbeeldig haar best, waarom het bestuur ook met het oog op haar gering salaris, dat slechts f 550 bedraagt, ge meend heeft haar een gratificatie te moe ten toekennen. In het afgeloopen jaar gingen drie van de kweekelingen der School op voor de akte voor de Vrouwelijke Handwerken, die allen slaagden. Vier mochten de akte L. O. verwerven, terwijl aan alle acht candidaten voor het diploma van Hoofd eener Bewaar- of Fröbelschool de ge vraagde akte kon worden uitgereikt. Alle geslaagden voor laatstgenoemde bevoegd heid werden binnen betrekkelijk korten tijd in verschillende deelen des lands als Hoofd eener Bewaarschool geplaatst. Een paar scholen, die een Hoofd vroegen, doch een tractement lager dan f600 aanboden,,- moesten elders zoeken. Men ziet hieruit., dat het Bestuur over jde Tesultaten van het onderwijs ook dit jaar weer hoogst tevreden kan zijn. Met den toestand der financiën was het* helaas* minder gunstig gesteld. De oorza ken daarvan liggen vooreerst in de veie buitengewone reparatiën aan de gebou wen, waarin de school gevestigd is. Ver der waren er voor liet personeel wegens buitengewone diensten extra-belooningen noodig. Gelukkig mocht het bestuur ook dit jaar zich weder verheugen in de toekenning van heele of halve beurzen door eenige vrien den der school aan interne kweekelingeö van goeden aanleg. Met dankbaarheid worden vermeld in dit opzicht de namen van mevr. de wed. P. W. Janssen te Am-: sterdam, den heer Aug. Janssen te Baaxn, mevr. de wed. Van Wieringen te Mijdrecht- wijlen den heer J. H. A. A. Kalff en mevr. StoopVan Deventer te Bloemendaal* mei vrouw De B.H. en me}. Chr. R. te. Leiden. Het tekort der vorige rekening werd door milde schenkingen gedekt en wel deels 'door mej. N-. N.* deels door de familie K. te A.; ook' werd een welkome gelden lijke bijdrage gezonden door mevr. E. van den HonertJanssen te Almen. De inkomsten bedroegen over het afge loopen jaar f23400.57 en de uitgaven f 24642.08, zoodat de rekening een na dees lig' saldo van f 1241.51 aanwijst. Voor het examen in de nuttige hand-» werken zijn te 's-Gravenhage geslaagd de dames A. A. M. van Pareer en en M. A. Boon, van Leiden, en P. J. Goede! van Katwijk-aan-Zee. Te Schiedam hebben zich, naar aan-:, leiding van een rede van prof. Eerdmans,- uit Leiden, eenige personen aaneengeslo ten tot het vormen van een afdeeling van de „Provinciale Vereeniging van Vrijzin nig-Hervormden in Zuid-Holland." Op de voordracht voor hoofd der Chr. School te Zevenhuizen, bij Gouda, komt voor de heer R. P. Offringa, on derwijzer te Leiderdorp. Tot onderwijzeres aan de St.-Antho- niusschool te Nieuw-Venn-ep is benoemd mej». A. A. Lautenschutz. De heer J. Th. Mouton te 's-Graven hage heeft den gemeenteraad aldaar be richt* dat hij voornemens is, met Augustus op te houden deeL te némen aan 'sraads beraadslagingen en daarom, met het oog op de a:s. verkiezingen, thans ontslag neemt. De luit.-kolonel A'. van de Moer, toe-; gevoegd aan den inspecteur van den ge-: neeskundigen dienst te 's-Gravenhage* wordt binnenkort bevorderd tot kolonel en is bestemd tot hoofd in het eerste ge neeskundig district te Amsterdam. Naar ;,Te Tel." verneemt, zal op de voordracht ter vervulling van den post van directeur der gemeentelijke arbeidsbeurs te Amsterdam, door B. en Ws. aan den Raad in te dienen, als no. 1 voorkomen de heer J. W. Albarda., ingenieur en leeraar bij het middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage. Als No. 2 zal op die voordracht worden geplaatst de heer J. Meijners, directeur der gemeentelijke arbeidsbeurs te Arnhem. Beroepen is te Katwijk-aan-Zee tot tweeden predikant bij de Nod.-Herv. Gem. ds. G. Mansvelt, van Amsterdam. Ds. F. "W. Stutteriieim, predikant der Ned.-Herv. Gemeente te Ginneken, hoopt op 28 Maart a.s. den dag te herdenken, waar op Z.oerw. vóór 25 jaren in die gemeente zijn intrede deed. De Koningin-Moeder heeft het Be schermvrouwschap aanvaard over de Prins- Alexander-stichting, inrichting voor jeugdi- go blinde kinderen. Deze stichting, die tot nil toe in Bennekom was gevestigd, zal in Mei a,s. overgeplaatst worden naar Huis ter Heide bij Zeist, waar een nieuw gesticht, met ruimte voor 40 kinderen, is gebouwd. De Koningin en de Prins hebben gis teravond de tweede avondpartij ten paleize van de Koningin-Moeder bezocht. Op deze partij behoorden tot de genoo- digden: een gedeelte van het corps-diplo- matique; de tweede groep der ministers, departementshoofden; verschillende leden van de hooge staatslidhamen; de voorzitter van de Tweede Kamer; de burgemeester der residentie; enkele militaire autoriteiten en vele dames en hceren, particulieren. In Den Haag is overleden op 64-jarigen leeftijd jhr. E. Th. Th. H. van Benthem van den Bergh, oud-resident, ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. De teraardebestelling heeft Vrijdag plaats op Oud-Eik-en-duinen. Naar men meldt zal de kapitein ter zee Van Hecking Colenbrander bestemd worden tot schout bij nacht tevens directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis als opvolger van schout bij nacht Snethla- ge, nadat deze den zeedienst met pensioen zal hebben verlaten. HAZERSWOUDE. Den löden Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze ge meente veldwachter E. van der Well als zoodanig in functie trad. Moge die dag voor den geachten man tot een zonnigen ge maakt worden 1 Wegens zijn trouwe plichts betrachting en zijn beleid verdient hij het ten volle. Onverwacht kwam de heer Neeb, land- bouwleeraar te Dordrecht, den landbouw- cursus inspecteer en. Opzettelijke voorberei ding was niet mogelijk geweest, maar toch werden de vragen flink beantwoord en de uitslag pleitte zeer in het- voordeel van den onderwijzer, den heer Uit de Bos, hoofd der school te Benthuizen. Het jaarfeest der Chr. jongel.-Vereen. „Eere zij God" werd op ongewone wijze in „Salvatori" gevierd. Behalve de gewone voordrachten, samenspraken en gelukwen- schon van afgevaardigden, hadden we nu een bioscopewoorstelling. De bijbelsohe ge schiedenissen van Ester en Jephta, die wij zoo vaak hoorden vertellen, leefden wij nu zelf mee. Ieder was in verrukking bij het volgen van deze levende beeldengroepen. De overige voorstellingen waren niet minder prachtig. Sommige brachten de lachspieren danig in beweging. De voorzitter der Ver eeniging, de heer Gaarkeuken had suc ces met deze bioscoopvoorstelling, terwijl hij tevens de eer heeft, deze soort van voor stellingen in onze gemeente te hebben ge- importeerd. Ten slotte sprak ds. Warmolts een gevoelig en hartelijk woord tot de ver gaderde menigte, waarna hij eindigde met dankgebed. Gisteravond traden voor ons Niitsde- partement te Koudekerk op de heer en me vrouw Haus, uit 's-Gravenhage. Hun wijze van voordragen verdient veel lof en de aan dacht was dan ook onverdeeld. De voorzit ter, de heer C. Korteweg, betuigde aan het einde van hun optreden, dat „Onbekend maakt onbemind" nu wa-s veranderd in „Bekond en bemand". Jammer was het, dat de tijd zoo beperkt was door de Teisge- legenhcden. De vergaderingen van' het Nutsdeparte- ment zijn nu weer afgeloopen voor dit sei zoen. HILLEGOM. Gistermorgen kwamen de be- wonera van den huize „Bijgelegen," aan de Leidsohe straat tot de ontdekking, dat dd schuur van P., Uabij diens woning, in brand stond. Nadat men eerst met eenige moeite een hok met konijnen, uit do brandende schuur had verwijderd, macht men e»r in slagen den brand, die reeds een aanmerke lijke schade had veroorzaakt, te blussohen. Gelukkig was een en ander verzekerd. Do brand is ontstaan door het spelen met lucifers van een kind. Naar men verneemt gaat ook de heer Sluis deze gemeente metterwoon verlaten, zoodat er in den loop van dit jaar zeven nieuwe raadsleden in onze gemeente zullen moeten worden gekozen. HOOGMADE. Bij zijn intrede als predi kant bij de Ned.-Herv. Gem., alhier, sprak' de" heer J. J. Deetman Jr., cand. te Rot terdam, naar. aanleiding van Exodus 3:14b, na des morgens in zijn ambt bevestigd to zijn door ds. B. Wiel inga, van Delftshaven, die tot tekst genomen had Titus 2, vs. 11 tot 15. Aan de handoplegging nam behalve de bevestiger, deel ds. J. Nierstrasz, van Leiderdorp en ds. Deelman werd door do Gemeente toegezongen: Ps. 121, vs. 4. KATWIJK-AAN-ZEE. De heer J. de Regt, gedurende 27 jaren verantwoordelijk machinist bij de H. IJ.-S.-M. alhier, wordb, wanneer hier de electrische tram gaat rij den, overgeplaatst naar Noordwijk, totdat ook daar de „eleotrischc" rijdt. Merkwaar dig is het, dat de heer De Regt, die de Noordwijksche tram hielp openen; haar nu ook weer zal sluiten. Er heerscht drukte ondier alle afdee- lingen van V. V. V. in Nederland; de opei- ning der tentoonstelling van „Verkehrswe- sen" te Berlijn onder protectoraat van den bloeder van den Prins der Nederlanden, staat vcor de deur. Katwijk-aan-Zee i9 in dit op zicht bijzonder begunstigd, door één der mooiste, zoo niet de mooiste reclameplaat te mogen inzenden. Het dankt dit aan den ijver en den goeden wil van haar vioe-voor-. zitten, kunstschilder Eugène Mulertt-. Op den voorgrond der plaat staan, levens groot, drie Katwijksohe schoonen, waarvan' één met van moederweelde stralend gelaat aan de beide andaren haar kindje toont; de mooie, lichtblauwe schouder mantel, cbe| Zondagschu muts met ijzer, het lichte, gele zand en het heldere spiegelende water met badkoetsen en het zich vroölijk bewegend badende volkje, dat alles afgesloten d-oor de blonde duinen met de witte kerk en den vuurtoren en ja de verte de blauwe streep van Scheveningen, sprekende van een blijde met zonlicht doortintelde atmosfeer, ons dunkt: het moet in den vreemde iedereen/ uitlokken aan ons frissche strand in de heete zomermaanden te willen vertoeven. Bij de voeten van 't trio laoehnde ICatwijk- schen is gdchtbaar een reclamebord, beschre ven met alle noodige inlichtingen omtrent de badplaats. Ruim 1.70 M. hoog bij een breedte van 1.2 M., zeer artistiek gescliilderd in lichts haTmonieuzo kleuren, za-1 dit stuk heb ar tistieke ensemble van de Nederlandsche Af.* deeling zeer verhoogen. NOORDWIJK. Deelden wij Maandag mo de dat er plannen waren omeen Maatschap pij op te richten met hot. doel de belan gen der badplaats te bevorderen, we kun nen nu berichten dat inderdaad alhier tot 6) „Maar soldaten dan? Is het hun plicht ^liet ook om menscKen neer te slaan?" „O ja, maar op zulk een geheel andere toanier 1 Dat is de weg om beroemd te wor den en geen wonder, dat uw familie u gaar ne in die richting ziet' gaan." „Als u den ouden heer kende, zou u dit lliet zeggen, en mijn moeder is al even on gevoelig voor roem." „Houd u veel van uw moeder V' viel me* flxouw Daguerre hem plotseling in de rede. ,,0 ja, wij hebben het samen altijd heel goed kunnen vinden; natuurlijk begrijpen wij elkaar niet altijd even goed; haar Ideeën zeggen mij weinig, en als ik nog eens probeer haar mijn opvattingen duidelijk te Baaken, lacht zij gewoonlijk I" „Omdat zij zeker niet kan gelooven, dat ïfet u ernst is." „In elk geval begrijpt zij het niet. Mijn iVurig verlangen om het een of ander nuttig werk op te vatten, hetzij hoofd- of hand werk, beschouwt zij als iets belachelijks. »Hé, da.t vind ik zoo natuurlijk." „Nu ja, u." Ofschoon de woorden, welke mevrouw 'Daguerre sprak, hem niet onaangenaam i waren, zou hij tooh liever wat minder uit de hoogte zijn toegesproken en niet op Bulk een moederlijken toon als Pauline Dar 'guerre nu aansloeg, j Veel prettiger klonk hem dan ook den [Volgenden dag in de oorent „Ik wilde graag, dat u me eens een raad kon geven," bijna op kmderlijk-smeekenden toon. „Ik heb een brief uit Parijs gekregen, maar nu weet ik niet wat er op te antwoorden. Ik had niet gedacht, dat men mij nog ooit weer aanbiedingen zou doen of dat mijn ge zondheid zou toelaten er eventueel gehoor aan te geven; maar nu, terwijl ik me zoo veel beter en sterker gevoel, komt dit aan bod. De dokter schudt zijn hoofd en zegt, dat het veel verstandiger zou zijn, als ik ©r niet meer over dacht weer bij het tooneel te gaan. J'y pense quand même. Het leven van een actrice heeft vele ongenoegens..." „Dat zou ik ook denken," viel Nevile met overtuiging bij. „Ja en iemand troost zich er mee door daaraan te denken, als zij genoodzaakt is haar loopbaan op te geven niet zoodra echter is men weer in staat deze te her vatten, of al die onaangenaamheden betee- kenen ook absoluut niets meer." „Waarom zou u eigenlijk uw tooneelloop- baan weer hervatten?" vroeg Arnott, die haar idee zeer weerzinwekkend vond. Zij haalde haar schouders op. „In de eerste plaats: Ik ben tooneelspeelsterhet is mijn vak. En dan is het uit een financieel oogpunt ook niet verwerpelijk." Mevrouw Daguerre was blijkbaar gewend op een grooten voet te leven. Zij had een groote zitkamer op de eerste étage van dit dure hotel gehuurd, zij besteedde een ma-ssa geld aan haar kleeding en nooit scheen zij de kosten te tellen van allerlei luxe-uitga ven. „Natuurlijk is dat over het algemeen oen groote factor en ik kan moeilijk beoordeelen of het ook voor u van zulk groot belang is." „O ja," antwoordde zij lachend; „ik moot toch iets voor mijn ouden dag op zij leg gen, voor het geval ik nog wat leven te goed zou hebben; maar overigens heb ik nooit be lang gesteld en kan ik nog geen belang stel len in alles, wat geldzaken betreft. Wat mij van belang schijnt en wat mij aanspoort is, dat ik hierdoor nog de kans zou hebben weer beroemd te worden; want ik ben werkelijk, hoewel zeer kort, beroemd ge weest; maar zoo iets is men gauw weer vergetenRaad me nu wat ik moet doen u weet wat eerzucht is." Arnott had eigenlijk nooit zichzelf als erg eerzuchtig beschouwd en ook begreep hij niet, waarom mevrouw Daguerre hem in zulk een. persoonlijke kwestie om raad kon vragen. Behalve natuurlijk, wanneer... maar neen, dat was immers onmogelijk „U kon niet," was zijn eerlijk antwoord na een oogenblikje te hebben nagedacht, „een ongeschikter persoon om raad hebben gevraagd. Ik veronderstel, dat de meeste mensohen u zouden hebben gezegd, dat u uw roeping moest volgen, als u zich «daar voor sterk genoeg zou gevoelen, maar het is mij onmogelijk u een onpartijdig antwoord te geven. Een actrice is iemand, die bloot staat aan de critiek van iedereen, en niet alleen haar handelen, maar haar geheele wezen wordt besproken en natuurlijk zal men -dan ook wel eens minder behoorlijke opmerkingen maken. Het zal wel een ouder- wetsch standpunt zijn, dat ik inneem, maar ik zou het ontzettend naar vinden u op de planken te zien." „Zoo, ja, ik heb het eigenlijk wel gewe ten, dat dit uw oordeel zou zijn, en soma heb ik oogenbiikk en, dat ook ik ongeveer de zelfde bezwaren heb, of liever éénmaal is dat voorgekomen. U zal me evenwel willen toe stemmen, dat de kwestie ook met andere oogen kan worden bekeken." „Ik zou bet nooit andere kunnen." „G"est entendu. U bent niet hulpvaardig, maar toch waardeer ik uw openhartigheid en uw kiesehkeurigheid. Dat zijn eigen schappen, die ik nog niet dikwijls bij man nen heb kunnen opmerken." „Moet u bepaald dadelijk een beslissing nemen?" „O neen, men heeft mij niet gevraagd mij onmiddellijk te verbinden; alleen zou ik moeten antwoorden op de vraag of ik voor het komende winterseizoen nog vrij was. Ik zal vandaag nog niet antwoorden en mis schien stel ik mijn antwoord nog wel ver scheiden dagen uit, en zelfs dan zal ik nog geen definitief besluit meedeelen tenzij het een weigering moet worden." Aan Neviles borst ontsnapte een zucht van verlichting, dat de beslissing ten minste niet dadelijk was gevallen; het liefst zou hij haar groote rijkdommen hebben aange boden, om haar toch van het tooneel af te houden; maar iemand, die zelf moet leven van hetgeen een royale, maar volstrekt niet rijke vader in staat i8 zijn zoon af te staan, kan heel moeilijk zulk een aanbod doen. Nevile schreef een heel Lang epistel aan rijn moeder, dat niete aan duidelijkheid of beslistheid te wenschen overliet. Hij ver telde haar alles, ten minste voor noover het hem bekend was, omtrent mevrouw Daguerre; hij trachtte de te verwachten oppositie te voorkomen door overtuigende redone eringen en door den nadruk er apt te leggen dat het overbodig was te discus sieeren over het al of niet goed zijn van iets, dat nu eenmaal een bestaand feit was. Goed of niet, hij had nu eenmaal de eenige vrouw ontmoet, die voor hem iets in het leven kon zijn. Dat zij bekoorlijk was en door ieder, die met haar in aanraking kw^m, werd vereerd, zou er misschien toe l kunnen bijdragen om zijn opgevatte lief de niet als iets onmogelijks te beschouwen. Mogelijk daarvoor had hij nog niet voldoende zekerheid zou hij voorioopig niet over een huwelijk met haar kunnen denken, maar dat ten slotte zij alleen hur huwelijk zou kunnen voorkomen, stond zoo vast als een paal boven water, dat hij zijn moeder vriendelijk verzocht toch vooral geen vergeefsohe pogingen in die richting aan te wenden. Hij was bepaald tevreden over de be slistheid, waarmee hij de zaak had aange pakt, en in de beste verwachting verzond hij den brief aan zijn moeder. Nu kwam het er maar op aan zich zeker heid te verschaffen hoe mevrouw Daguerre over hem dacht en met de grootste vol doening merkte hij op, dat zij in den laat- sten tijd aan zijn opmerkingen en ideeën veel meer aandacht schonk dan in den be ginne en eens zelfs had zij hem plotseling gevraagd: „Houdt u er ook van voor u zelf fantastische plannen te maken?" (Wordt' vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1