Gemeenteraad van Leiden. Telegrammen. Aeademienieuws. Uit de Rechtzaal. Vergadering van hedenmiddag te twee uren. Voorzitter: de Burgemeester- V' Aanwezig bij aanvang 26 leden. De Voorzitter opent de vergadering. Afwezig zijn met kennisgeving de hee- Ken Van Hoeken en» Hoogenboom wegens ongesteldheid, de heer Vergouwen wegens Verhindering en Timp wegens uitstediglieid. De notulen der vorige vergadering wor- jden goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeelmg van jde volgende ingekomen stukken: Dispositie van Ged. Staten, ten geleide yam liet goedgekeurd Raadsbesluit t-ot ver huring van perceel Ter weep ark 8 aan. dr. jj. C. Schalkwijk. Mededeeüng van mevr. "W. W. Muys van 3e Moer, dat zij de benoeming tot lid van het college van vrouwen kraammoeders aan neemt. Kon. besluit-, houdende goedkeuring van het besluit van Ged. Staten tot vaststelling jvan de jaarwedde van den gemeente-secre- Jaris op f 4000. Mededeeling van Ged. Staten, dat de be slissing op bet Raadsbesluit tot opheffing Van de school in de Heerensfcraafc en om het gebouw dier school to bestemmen voor teen school der tweede klasse, wordt ver- jüaagd. Een en ander aangenomen voor kennis beving. Overgelegd worden Adres van de afd. Leiden en Omstre ken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Sociëteit- en restauranthouders en slijters „Vergunning" inzake de invoering van de belasting op publieke vermakelijkheden. Zal worden behandeld te gelijk met de. in te dienen verordening op de belasting op openbare vermakelijkheden. Verzoek van. de wed. J. G.- den Tonke- laarv. d. Kaay, om bestendiging van de haar bij besluit van 26 Sept. 1901 ver leende wekelijkscho toelage ad f6. Verzoek van de afd. Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers om aan de teéhool tweede klasse in de Heerenstraai telechts vijf onderwjjzerg(esscn) aan te stel len en bet hoofd dier school het onder lijs in een klas op te dragen. De heer Bosch vraagt of het adres .wel kan worden, in behandeling genomen, gezien de vreemde taal, waarin het ge schreven is. Het gaat niet aan, meent spr., Jdat, als men zich tot een officieel lichaam wendt, men zich bedient van een andere 3an de officieele taal. De Voorzitter zegt, dat B. 'en Ws. geen bezwaar hebben om het adres, al is het in de nieuwere spelling geschreven, in behandeling te nemen. De heer Sijtsma merkt op, dat er velen in den lande zijn, die de Kolle- jvijnsche spelling aanhangen. De heer Bosch zal er geen voorstel van maken. In antwoord op den heer Sijts ma merkt spr. op, dat liij zich niet voor jof tegen de nieuwe spelling heeft uitge laten. Verzoek van de Maatsch. voor Toon kunst te Leiden, om de belasting op pu blieke vermakelijkheden niet toe te pas sen op de door die Maatschappij te geven jnuziekuitvoeriogen. In handen van B. en Ws. Ook te behandelen bij indiening der be wuste verordening. Nog wordt medegedeeld, dat aan Chris tina van Tongeren, eervol ontslagen werk vrouw aan de bewaarschool in het Eliza- betshof, met ingang van 1 April 1911. jteen pensioen is verleend van f 213 's jaars. 1. Benoeming van twee leden der Com missie tot wering van Schoolverzuim. (32). Benoemd worden de heeren P. G. Hoeks ten D. F. Mayer, beiden met algemeene stemmen 3. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school der 3de klasse No. 1. (vacature-Horree). (25) Benoemd wordt de heer H. van Lien- 0en, ic Wageningen, met algemeene stem- jacn. 8. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school 3de k], No. l (vacature-Schuit). (25) Benoemd wordt de heer J. L. van Leeu wen, te AmeTongen, met algemeene stem den. 4. Benoeming van een derde onderwijzeres in de handwerken aan de school der 3de kl No. 1, (26) Benoemd wordt'me j. D. Mechelse, alhier, jnet algemeene stemmen. 4a. Voorstel tot bestendiging van T. van Jjohuizen in de betrekking van tijdelijk leeraar iri de Natuurkunde aan het Gymna- Jaasium. Wordt met algemeene stemmen aangeno men. 5. Vaststelling van het aan Gedeputeerde Btaten uit te brengen verslag aangaande de wijze, waarop het op de gemeentebegrooting voor school/kindervoeding toegestaan be drag, is besteed (24) Zonder hoofdelijke stemming oonform het ©ntwerp vastgesteld. 6. Voorstel tot wijziging der begrooting Öiensfc 1911, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. (31) Mede zonder hoofdelijke stemming aange- teomeh. 7. Voorstel tot verhuring van het perceel Nieuwe Rijn no. 21 aan de firma J. J. van der Pas te 's-Hertogenbosch. (27) Na, een op meriting van den heer Bots ook aonder hoofdelijke stemming aangenomen. 8. Verzoek van J. W. van Wijnen, opzich ter bij de gemeentewerken, om verbooging van salaris of toekenning eener personeele toelage. (28) Oonform het praeadvies zonder hoofdelij ke stemmen afgewezen. 9. Verzoek van H. J. J. Labree e. a. om den toegang tot de perceelen aan het Kort- Rapenbnrg Wz. Nos. 7, 9 en 11 te verbe teren. (30) De heer P e r a vindt den toestand aan het Kol't-Rapcnburg nog lang niet zooals het behoort-. Spr. vertelt, dat de hypothe caire waarde van één perceel reeds is ge daald. E enige tegemoetkoming, meent spr., is de gemeente wel tegenover de bewoners verplicht. Spr. zal geen voorstel doen, maar beveelt de zaak zeer aan in de aan dacht van B. en Ws. Daarop wordt op het adres zonder hoof delijke stemming conform het praeadvies van B. en Ws. afwijzend beschikt. 10. Voorstel: a. tot den bouw van een nieuwe Hoogere Burgerschool voor Jongens, waarvan de bouwkosten niet,meer zullen bedragen dan f200.000; b. als plaats voor die school te bestem men een gedeelte van bet Raamland aan den Hoogen Rijndijk. (348 van 1910 en 29 van 1911). De heer Roem zal tegen bet' voorstel stemmen. Zijn bezwaren zijn overwegend. Spr. beeft indertijd er op gewezen, dat de verbouwing van de tegenwoordige Hoo gere Burgerschool 1 niet aangaat. Ren nieuwe school moet er komen. Maar een school van f 150,000 lijkt spr. meer dan vol doende. Zoolang spr. de plannen niet voor zich ziet, kan hij zich niet voorstellen, waarom er nu twee ton noodig zijn. Spr. vreest bovendien vermindering van het aantal leerlingen, nu de schoolgelden der buit'enleerlingen worden verhoogd. - Verder keurt spr. de plaats af. Het ge raas aan den Hoogen Rijndijk is veel te groot, al zegt men, dat de school een eindje van den weg af komt te staan. Ook het monumentale van het gebouw wordt door spr. betwist, daar de gangen aan den voor kant zullen komen. Spr. zal om al deze redenen tegen de voorstellen zijn. De beer Sijtsma was oorspronkelijk tegen het voorstel. Ok spr. meent, dat f 70,000 voor verbouwing van de oude school te besteden, niet aangaat. Maar tegen de nieuwe school heeft spr. ook bezwaren, vooral tegen de plaats, de nan een uithoek van de stad is gekozen. Dat is veel te ver van het station en omstreken. Spr. wil den verderen loop der behande ling afwachten, om nader zijn sfem te be palen. De heer B r i t gaat aan de hand van het rapport der Inecnschakelings-Gominissia na of het gewenscht is nu een nieuwe school te houwen. Wij leven in een over gangstijdperk 'ten aanzien van het onder wijs. Daarom meent spr., dat wij boter doen voorloopig geen nieuwe middelbare scholen te bouwen, die later misschien niet zou den kunnen worden gebruikt in het nieu we onderwijs-systeem- De lieer Meuleman motiveert zijn stem tegen liet voorstel. Spr. merkt op, dat de beide betrokken commissies met de ver bouwing genoegen nemen. De directeur en de Inspecteur zijn er wel tegen, maar spr. voelt 'daar niet voor. Vooral de inspecteur heeft gemakkelijk advies geven, wanneer liet buiten de schatkist omgaat- Maar bovendien: Wie zegt, dat er van Christelijke zijde geen gelegenheid zal wor den geboden? In Den Haag komt een Ka tholieke H. B.-S. Vele Katholieke ouders zullen leerlingen daarheen sturen. In deze omstandigheden en conform de aangehaal de rapporten, kan spr. het aannemen van dit plan niet goedkeuren. De heer Van der Elst verdedigt hot voorstel, daar de verbouwing van de oude school niet afdoende is en bovendien de mooie, oude gevel in de Lokhorststraat zal worden afgebroken. Ook om andere redenen kan spr. het zgn. kleine plan, do verbou wing, niet aanvaarden. De lieer Reimeringer wijst er ook op, dat de verbouwing van de oude school weggegooid geld. zou zijn. In bijzonderheden toont spr. aan, dat vooral de belichting der lokalen er niet op verbeteren zal. Boven dien, zal het toezicht in dit complex van lokalen zeer gebrekkig wezen. Een nieuw gebouw zal dus wel noodig zijn- De heer Carpentier Alt in g, meent, in aansluiting met den heer Rei meringer, dat de voorstellen van B. en Ws. moeten worden aangenomen. Spr. vraagt of men de school wel eens gezien heeft. Eén enkel bezoek is voldoende, om zich van het totaal onhoudbare van dezen toestand te overtuigen. Zoo blijven kan de toestand niet. Ook van verbouwing ver wacht spr. geen heil. Wij moeten dus over gaan tot den bouw eener nieuwe school Spr. vei-wacht van B. en Ws., dat zij er voor zorgen, dat het plan de maximaal be- groote twee ton niet zal te boven gaan. Spr. doet een beroep op den Raad, om een open oog te hebben voor de toekomst der stad en nu eens een nieuwe, flinke school te bouwen, die jaren kan meegaan. De tegenwoordige school staat *nu al ruim vijftig jaar. Spr. heeft de overtuiging ge kregen uit de stukken, dat ook de keuze van het terrein moeilijk anders had kunnen geschieden, al is het wat uit het centrum. Spr. ondersteunt dus het plan geheel. De heer Pera meent, dat het niet aan gaat, om, nu w\j in een overgangstoestand leven, zulke ingrijpende maatregelen te nemen. Wij moeten afwachten, tot wij den toestand van het onderwijs geheel kunnen overzien. Spr. zal, alvorens zijn stem. te bepalen, nog" eerst eens afwachten hoe het debat verder loopt. De heer Van Gruting meent, 'dat de toestand onhoudbaar is en verbouwing niét afdoende. Dus moeten wij een nieuwe school bouwen. Gaarne zal spr. echter de som wat verminderd zien. Spr4 vraagt of f 150.000 niet genoeg is. De heer F o k k e r is ook tegen het voor stel. Spr. gaat mede met de bezwaren, welke er tegen zijn in het midden gebracht. Spr. wil graag vertrouwen stellen in B. en Ws., maar dat heeft de Raad al meer dan eens gedaan, toen hij zijn stem gaf aan den aankoop der huizen rond de H. B.-S. Maar nu wij terrein hebben en de toestand onhoudbaar is, hoort men ineens, dat er een pieuwe school elders mx>et komen. Spr. wijst ook op liet feit, dat de Rijks inspectie goedkoop adviseer en heeft, waar het buiten de Rijksschatkist omgaat- Spr. wijst op verschillende bezwaren te gen de oude school en vraagt zich af of het geraas in de steeg niet kan worden voorkomen door asfalteeiing. De directeur heeft echter spr. verteld, dat het lawaai niet zoozeer uit de steeg kwam, ais wel van do overburen, dio veel plegen te zin gen. Daar is weinig aan te doen. Spreker vindt in de oude school ook alles nog zoo slecht niet. Men overdrijft ook wel een wei nig. Alles te zamen genomen, is spr. te gen de thans gedane voorstellen. De heer Van der Eist meent, dat het verwijt naar aanleiding' van den vroege- ren aankoop der hui zed onverdiend is- Het voordeel, dat die aankoop thans heeft, is dat wij nu kunnen kiezen tusschen twee plannen. De heer Meuleman is tegen deze voor stelling, want die huizen zijn indertijd uit drukkelijk aangekocht om to worden ge bruikt tot' verbouwing van de H- B.-S. De heer Bosch heeft nog weinig hoo- ren spreken vóór de voorstellen, Spr. ver wondert zich, dat niemand heeft gewezen pp het feit, dat binnenkort een mooi ter rein midden in de stad vrijkomt. Een nieu we school js noodig, maar waarom nu niet even wachten tot do door spr. aangeroerde zaak zjjn beslag heeft De heer Fockema Andreae zal, al is het wel een zware hap, voor het voor stel stemmen. Spr. heeft vertrouwen in de toekomst der stad en de argumenten der tegenstanders hebben hem niet overtuigd. Wat het rapport der Ineenschakelings- Commissie betreft, vreest spr., dat het ja ren zal duren voor dit in een wet is om gezet. Bovendien, de nieuwe school zal uitstekend kunnen pasklaar worden ge maakt aan het nieuwe systeem. Het be zwaar van den heer Meuleman, achteruit gang van het getal leerlingen door op richting van bijzondere H. B.-Scholen deelt spr. niet. Spr. betwijfelt of dit nu wel zóó erg zal zijn. Vele. ouders zullen toch financieele bezwaren hebben tegen het zenden van hun kinderen naar Den Haag. Spr. heeft altijd nóg de illusie, dat men binnen niet te langen tijd terug zal komen van de verdeeling van het jonge Nederland in aparte hokjes. Spr. zal dus in vertrouwen op de toe komst het voorstel steunen. Ten slotte wijst spr. op een kleinigheid omtrent de plaats. Bezwaren zijn er weinig tegen. Afstand en geraas zijn te overwinnen. Een groot voordeel is 't, dat hier op den hoek van den nieuw aan te leggen boulevard een mooi stadsgebouw zal komen. De heer Wildeboer wijst op het be minnelijke optimisme van den heer Focke ma Andreae. Dit is eenigszins verklaar baar bij iemand, die gezond is naar lichaam en geest en binnen 24 uur 25 jaar lid van den Raad zal zijn (applaus.) Maar nu meent spr., dat we toch niet al te optimistisch moeten zijn. De toekomst gaat wel naar electrische trams, maar niet naar openbare scholen. En bovendien, waai de heer Roem zegt, dat het ook wel voor anderhalve ton kan, 'waarom zouden we, daar dan niet op ingaan? Bovendien Jijkt spr. de inrichting wel wat weelderig. Al die wachtkamers en die ruimte zijn niet noodig. Als de heeren eens wisten in welke lokalen de professoren col lege geven, dan zouden zij misschien hun neus optrekken. Spr. vraagt den heer Roem om van zijn idee een voorstel te maken. De heer Korovaar beantwoordt de sprekers. Vooreerst beantwoordt hij de ver wijten omtrent den aankoop der huizen om de H. B.-S. heen. In liet algemeen wijst spr. er nog op, dat de som van twee ton, door B. en Ws. go noemd, gebaseerd is op officieele deskun dige gegevens. Nu is de heer Roem met een plan van f 150,000 gekomen. De heer Roem heeft zijn plan natuurlijk klaar en zal ook wel de verantwoordelijkheid wil len dragen van die school van anderhalve ton. B. en Ws. hebben anders gedacht, en van daar hun plan. Bovendien, als het voöp anderhalve ton kan, zullen B. en Ws. im mers niet meer .uitgeven 1 De heer Roem meent, dat er geen aan leiding is voor den heer Korevaar om boos te worden. Spr. heeft gezegd, dat hij zijn stem niet mag geven aan een plan van twee ton. Spr. loopt niet met een plan in ,zjjn zak, maar heeft alleen gevraagd of een school van anderhalve ton niet mo gelijk was. De heer Eerstens meent ook, dat ver bouwing van de oude school allerlei ver rassingen zal geven, en daarom keurt spr. verbouwing af. Daarom heeft spr. zijn stem. gegeven aan den nieuwen bouw I Is er voor uitstel aanleiding Spr. meent van niet. We moeten nu kie zen of deelen, anders loopt het Rijkssubsi die gevaar. Daarom zal spr. stemmen voor den bouw eener nieuwe school. De heer A. M u 1 d e r is tegen verbou wing, maar ook tegen liet voorgelegde plan van twee ton. Spr. vindt, dat bedrag te hoog en ook de plaats lijkt hem niet ge schikt. De heer Van Hamel constateert, dat niemand de tegenwoordige school en de verbouwing heeft verdedigd. Dus moeten wij wel komen tot een nieuwe school. De vergelijking, die de heer Wildeboer maakte met de lokalen aan het Oollegege- bouw aan de Kloksteeg gaat niet op. Dat is heel ander onderwijs en bovendien: we loopen de kans, dat we het subsidie verlie zen, als we te lang talmen. In antwoord op de gemaakte bezwaren, wijst spr. er op, dat een nieuwe onderwijs- wetgeving nog jaren lang op zich sal laten wachten. De minister heeft bet zelf ge zegd. De trek naar de Katholieke H. B.-S. in Den Haag vreest spr. niet Nu is er toch ook al een Katholieke H. B.-S. in Katwijk, waar men terecht kan. De heeren Valberse Meule man: Dat is een internaat, geen dag school. De heer Van Hamel: Niets gemakke lijker om er een dagschool van te maken. (Groote vroolijkheid). Spr. vraagt zich af, wat er tegen is, dat- de heer Roem zijn idee belichaamt in een. amendement. Als het voor anderhalve ton kan, waarom niet? Spr. wijst nog eens op het subsidie en vooral op de verplichte bij drage -der buitenleerlingen. Alles bij elkaar zet spr. geen andere mogelijkheid dan het thans gedane voorstel. De heer Wildeboer beeft de argu menten van «den wethouder met belang stelling gehoord. Spr. wijst er op dat in Haarlem men een school bouwt van f 206,000 voor 325 leerlin gen wij kunnen dus wel met minder toe. Bovendien wat die bijdrage dei' buitenleer lingen betreft, dat aantal zou wel eens kun nen verminderen. De heer Fookema Andreae vreest dat het voorstel in zijn tegenwoordigen vorm zal vallen. Daarom stelt spr. voor een amendement om in plaats van twee ton, te lezen anderhalve ton. Als dat niet gaat, zal het oude plan wel weer terugkomen. Spr. hoopte door zijn amendement het voorstel voor een te vroe gen dood te behoeden. Misschien heeft spr/s voorstel het voor deel, dat de za.ak althans aanhangig blijft- De heer Fokker wijst er op, dab de heeren Bosch en Mulder gezinspeeld heb ben op andere terreinen, die misschien kun nen worden gebruikt. Maar zulks gaat niet in openbare zitting. Spr. vraagt daarom een geheime zitting. De Voorzitter vraagt om daïi toch het perste gedeelte van hot voorstel open baar af te handelen. De heer Fokker meent, dat een der gelijke splitsing niet aang-aat- Do heer Bos oh zou ook wel graag eerst een geheime zitting wenschen over de plaats. De Voorzifter wil ér dan eersf nog eens op wijzen dat de a.s. nieuwe onder wijswet toch niets afdoet aan de tegenwoor dige plannen. Bovendien de Jezuïeten, die toch hls voortreffelijke paedagogen "bekend staan, gaan een nieuwe H. B.-S. o-prichten. Die weten todh ook wel dat er een Ineenscha- keüngsrapport is. Even goed als deze zal ook de onze later omgezet kunnen worden in het nieuwe systeem. Ook de andere be zwaren worden door spr. bestreden. Het subsidie brengt een groot deel van de kosten terug. Vermindering voor buiten- leerlingen weert spr. niet. De buitengemeenten zeiven betalen het subsidie, niet de ouders. Maar "het voornaamste is, dat het tegen woordige gebouw totaal onvoldoende is. Verbouwing is naar spr.'s inzichtgoed geld naar kwaad geld gooien. Dus een nieuwe school is noodig. De kosten is een tweede. Spr. wijst bovendien op de waarschuwing van de Regeering, waarop de heer Eer stens reeds zinspeelde. Op die waarschu wing mag nog wel eens de aandacht ge vestigd worden, want we hebben er niet om gevraagd. (Gelach). De heer Roem handhaaft zijn bezwaren. De heer Meuleman wijst er op, dab de nieuwe Katholieke H. B.-S. wordt inge richt bij voorbaat op den grondslag van een Lyceum; alles komt in één gebouw. Do heer Van Hamel bestrijdt den heer Roem. Beter acht spr. aanneming van het amendement-Rockema Andreae. De heer Van der Lip wenscht ook even een woord te spreken. Spr. staat ver baasd over dat groote debat over die twee ton. Dat bedrag staat echter totaal niet vast. Spr. wijst er op, dat de heer Roem zegt: Men kan wel een school voor ander halve ton bouwen. Maar het spreekt van zelf, dat, als het minder kan, dat dan toch zeker wel gebeuren zal. B. en "We. zul len toch niet meer geld geven dan noo dig is. Het debat wordt gesloten. De Voorzitter deelt mede, dat is in gekomen een motie-Sijtsma inhoudende, dat, niet vasthouden aan het principe eener nieuwe school B. en Ws. worden uitge- noodigd na te gaan of een andere plaats niet mogelijk is en dan voor minder geld. De heer Sjjtsma licht de motie toe. De Voorzitter zegt, dat B. en WsA geen bezwaar hebben tegen de motie. De motie wordt aangenomen met 24 te gen 2 stemmen. Voor de heeren Aalberse, De Boer, Bosch, Bots, Carpentier Alting, Corts, Driessen, Van. der Eist, Fockema Andreae, Fokker, Van Hamel, Eerstens, Korevaar, Van dar Lip, A. Mulder, P. J. Mulder, Pera, Redme* ringer, Roem, Sijtsma, Van Tol, De Vries, Wildeboer en Zwiere. De Paos ongesteld. ROME, 15 Febr. (R. O.) De Paus is licht ongesteld, «n verleende geen audiëntie. De koning van Servië te Home. ROME, 15 Febr. (R. O.) De Koning van Servië is te halfdrie aangekomen en werd aan het station ontvangen door den Ko ning, den minister en andere autoriteiten, De beide vorsten omarmden elkander twee maal. Een groote menigte bracht op het plein voor bet Quirinaal een indrukwekken de ovatie. Uit de Itallaansehe Kamer. ROME, 15 Febr. (R. O.) De Kamer gaf machtiging tot gereohtelijke vervolging van het kamerlid Montagna wegens valschheid in geschrifte. Uit den Itallaansehen Senaat. ROME, 15 Febr. (R. O.) De Senaat ver wierp bet voorstel tot h'ervorming van den Senaat, welk voorstel was ingediend door den senator Rossi. Daarna werd de zittiug verdaagd.. liet Turhsehe ministerie. KON ST ANTIN OPEL, 15 Febr. <R. O.) De minister van Openbare Werken heeft zijn aanvrage om ontslag ingediend. De Minister van Onderwijs heeft datzelfde voornemen te kennen gegeven. Scheepsramp ROUAAN, 15 Febr. (R.O.) De kapitein van het Spaansohe stoomschip „OBargan" legde bij den Spaansehen oonsul de verkla ring af, dat een ander Spaansdh stoom schip, dat te gelijk met hem Rotterdam verlaten had, schipbreuk geledon zou heb ben tijdens een storm. Het zou het stoom schip „Abercon" zijn, en op weg naar Bilhao met man en muis vergaan rijn. Er waren TO personen aan boord. Tot nog toe is de beweerde ramp nog door niets be vestigd. Ongeval in een kazerne. LISSABON, 15 Febr. (R.O.) Tijdens een bezoek van den minister van oorlog aan de kazerne van het 12de regiment infanterie te Guaaxla zakte de vloer van de ontvang zaal is. Honderdvijftig personen werden ge kwetst, waarvan eenige zeer ernstig. EIzas-Lothsrincen. BERLIJN, 16 Febr. (R.O.) In de heden gehouden zitting van de Rijksdagcommiesie voor Eizas-Lotharingen verzocht do heer Delbriick, met het oog op de gewijzigden stand van zaken, de beraadslagingen soo lang uit te stellen, tot de verbonden regce- ringen haar houding hebben bepaald. Door vorst in Rmsland gestoorde graanlevernntie. NIKOLAJEFF, 16 Febr. CR O.) Hek Beurscomité besloot aan de buitenlaudsohe graanfirma's voor invoer van graneu te melden, dat, wegens ongewoon sterke vorst in het zuiden, de soheepvaark' groote moei lijkheden ondervindt, en dat ten gevolge daarvan eenige leveranties van granen op termijn voor Let buitenland, voor welker aflevering te Nikolajeff wordi' gei irgd, ru'et op tijd kunnen geschieden. Leiden. Geslaagd voor het eamdidaats- eaamen in de godgeleerdheid, Ilde ged., de heer A E. K. Bolland. Aan de universiteit alhier Is heden bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap, op Stellingen, de heer W. Ettg geboren te Londen. Geslaagd voor het oandidaftte Bramen In de rechten de heer A. Boevo. U t r e o ht. Bevorderd tot doeto* in da rechtswetenschap, de hoer L. O. van den Steen van Ommeren, geboren te Telp (ge meente Rheden), op Stellingen, CORRESPONDENTIE. R. to Z. 1 Niet geschikt. Wel de uitslag, als er wijziging komt. De sociale verzekeriii gvan minister Tnlnm. Naar pok aan „De Tel." van betrouw, bare zijde wordt medegedeeld, is bet onfr werp-Ziektewet in de afdeelingen der Twees de Kamer zeer ongunstig ontvangen. Ge. lijk bekend, heeft minister Talma aan hei ziekteverzekeringsontwerp vastgekoppeld eene organisatie van „Raden," die tevens als onderbouw zouden moeten dienen voor de rest der sociale wetgeving. Ook tegen dit ontwcrp-Radenwet bleek men Vrij eens parig ernstige bedenkingen te hebben zoo): dat verwacht mag worden, dat dit denk) beeld evenmin levensvatbaarheid cal blip ken te bezitten als bet instituut der „bak- korsraden." Aangezien voor de wetsontwerpen een commissie van voorbereiding benoemd werd, is het niet onwaarschijnlijk, dat deze overeenkomstig het nieuwe reglement van orde, nog voordat de omwerpen in staat van wijzen zijn, een uitspraak van de Ka mer zal uitlokken, of zij met de instelling' der raden genoegen neemt, een uitspraak die reeds nu niet twijfelachtig schijnt. Verwacht wordt, dat minister Talma, in dien hij ook met deze ontwerpen weder échec lijdt, uit het kabinet ral treden. Haarlemiehe Rechtbank. Zaakbesohadiging, De Leidenaar v. d. L., die te Lisae, toaa hij aan een in aanbouw zijnd huis werkte, schoorsteenmantels heeft beschadigd, uit wrok over een hem toegediende reprimand® is heden veroordeeld tot 3 maanden gevalt geuisstraf. De eisoh was 8 maanden, Kerkhofdieffi fea-L De zeeman L. W. B. en do losse atbeider G. v. V., die op het kerkhof te Haarlem-* merliede een bus hebben opengebroken^ en daarin niets vindende, een looden pijp heb ben meegenomen, waarmede zij te Hillegom zijn aangehouden, werden heden veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Snoeplust. Het gerechtshof to Amsterdam vernietig de heden het vonnis der Ufcrechteohe recht- bank, waarbij een 18-jarige kopersla gors- knecht veroordeeld werd plaatsing in een tuchtschool wegens diefstal van soldeer sel van zijn patroon D. Linschoten te Utrecht en opnieuw rechtdoende stelde het Hof hem ter beschikking der regeering zon der toepassing van eenige straf. Deze knaap had zijn patroon be-stolen om van het door verkoop veifcregen geld >(koekjes" te koopen. Thermometers)d; G .iera?oj' oxn 8 area 4° 0. 39.2"' F b enmorge uren 2° C. 35 9° F., 'a middags oui l2 uren 7° 0. =3 44.6° F., 'a namiddag» om i uren 6.5° C. 43.7° F.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 3