N°. 16639 Maandag 13 Febriiari, A®. 1911. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, rsm FEUILLETON. L. B. 3629. LEIDSCH DAGBLAD PBIJS DEB ADTEBTENTIENj Van 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0,175. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine ndvertentiën ran 30 woorden 40 Oents eontantj elk dental woorden meer 10 Oents.—Voor liet incasseeren wordt 0.05 berekend. PBIJS DEZEB COURANT: Voor Lorden per week 9 Cents j per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1.65. op Donderdag 16 Febr. 1911, dts namiddags te twee oren. iTe - behandelen onderwerpen 1. Benoeming van twee leden der Com- 'missie tot wering van Schoolverzuim. (32). i 2. Benoeming van een onderwijzer met [Verplichte hoofdakte aan de school der 3de Iklasse No. 1. (vacature-Horree). (25) f 3. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school 3de kl. !(No.- 1 (vacature-Schuit). (25) 4. Benoeming van een derde onderwijzeres In de handwerken aan do school der 3de kl. 'No. 1. (26) 5. Vaststelling van het aan Gedeputeerde /Staten uit te brengen verslag aangaande de wijze, waarop het op de gemeentebegrooting Voor scliooJficinder voeding toegestaan be- drag, is besteed (24) G. Voorstel tot wijziging der begrooting i "dienst 1911, her voorziening in de behoefte -aan kasgeld, (31) 7. Voorstel tot verhuring van het perceel "Nieuwe Rijn no. 21 aan de firma J. J. van Öer Pas te 's-Hertogenbosoh. (27) 8. Verzoek van J. W. van Wijnen, opzich ter bij de gemeentewerken, om verhooging ■van salaris of toekenning eener personeele toelage. (28) 9. Verzoek van H. J. J. Labree e. a. om 'den toegang tot de peroeelen aan het Kort- Rapenburg Wz. Nos. 7, 9 en 11 te verbe teren. (30) 10. Voorstel: a.-tot den bouw van .e.e^njffu\ï* jÉ^öfijcgre Burgerschool voor Jongis, waalwaSfSlë j bouwkosten niet meer zullen dan 200.000 SSP1- 1 b.. als plaats voor dLEÊJjphooI te bejjjgjn- 1 inert een gedeelte van-ïefc den Hoogea Rijndijk. (348 van 1910 en 29 'Van 1911). Leiden, S3 Februari. De Centrale af deeling van de gemeente secretarie alhier is morgenavond geopend tot 12 uren, uitsluitend tot het doen van aangifte voor 't plaatsen op Je Kiezerslijst, 'dienst 1911—1912. Naar aanleiding van het verslag over 3e Rónd wandeling" op de tentoonstelling van ,,Oost on West" kunnen we nog mede- deelen, dat de heer L. Lips niet ia voorzit ter dear Indologen-Vereeniging, doch voor- tótter der stüdentenafdeeling van ,,Oost en West", alhier, welke af dceling ruim hon derd leden telt en welker bestuur aldus is SamengesteldL. Lips, jiu\ stud., voorzit ter; B. B. Faber, indol. stud., schrijver; •B. Quartero, med. stud., penningmeester; moj. N. Molenaar, theol. stud.; B. Schrieke, litt.stud. In de raadsvergadering van 26 Januari f.1. deelden B. en Ws. mede, dat met de firma J. J. van der Pas, te 's-Hertogen- bosch onderhandelingen werden gevoerd over het verhuren van het winkelhuis aan den Nieuwen Rijn No. 21, en vereenigde de Raad zich met hun denkbeeld, om mét een huurprijs van f 600 's jaars genoegen te nemen. Thans kunnen B. en Ws. mededeelen, dat genoemde "firma Van der Pas bereid is het perceel tegen een huurprijs van f 600 's jaars voor den tijd van drie jaar, in gaande 16 Februari 1911, van de gemeente te huren, onder voorwaarde, dat de huur geaoht zal worden telkens voor den tijd van één jaar verlengd te zijn, indien" zij niet drie maanden te voren door de huur ster schriftelijk is opgezegd en verder onder- de bij de gemeente gebruikelijke voorwaar den. B. en Ws. geven mitsdien in overweging het winkelhuis onder die voorwaarden te verhuren. Ter voorziening in de vacatures van lid der Commissie tot wering van school verzuim, welke den öclen Maart a.s. zullen ontstaan ten gevolge van de periodieke af treding van de heeren P. G. Hocks en D. F. Mayer worden den Raad de volgende aanhebelingen van twee benoembaren aan geboden Voor de vacature Hocks: lo. P. G. Hoeks, 2o. F. W. Zeelenberg. Voor de vn.cature-Mayerlo. D. F. Mayer, 2o. F. A. Dee. Ter benoeming van een lid van het Col lege van Vrouwen-Kraammoeders, ter ver vulling der vacature, ontstaan door het overlijden van mevrouw W. F. Jesse geb. Van Benten, worden namens het college aanbevolen1. Mevrouw de wed. W. W. Muys van de Moer—La. Seur; 2. Mevrouw A. O. RoemBock. Zaterdagavond j.l. hield de af deeling Leiden van den Bond van Ned. Onderwij zers een druk bezochte ledenvergadering in het „Volkshuis/' Nadat de voorzitter met een enkel woord een tweetal nieuwe leden bij de vergadering had ingeleid, kwam een concept-adres van het bestuur inzake de nieuw te openen 2de-klasse-school in de Heerenstraat aan de orde. Na een enkele opmerking werd dit adres met alge-' meene stemmen onveranderd goedgekeurd en 't bestuur gemachtigd het den Raad te doen toekomen. In de vacature van 2den secretaris werd voorzien door het kiezen van mej. M. M. J. Ephraim, De ïsraëlietische lotelingen der lichting 1911 zullen desverkiezende worden ingedeeld bij korpsen (of onderdeden van korpsen) in de grootere garnizoenen* Hiertoe komen in aanmerking: Groningen, Assen, Leeuwar den, Amsterdam, Haarlem, Amersfoort, Utrecht, 's-Gravenhage, Leiden, Middelburg Bergen-op-Zoom, Breda, 's-Hertogenbosch, Nijniegen on Arnhem.. Het was Zaterdag vijftig jaren geleden, dat de broeders der Congregatie van O. L. Vrouwe Onbevlekt Ontvangen zioh in 't St.- Vincentiusgestioht, in het Westeinde te 's-Gravenhage, vestigden, om zich met liet onderwijs aan de daar bestaande scholen te belasten. Later strekten zij hun werkzaam heden uit over de achtereenvolgens opge richte R.-K. scholen in Den Haag. Hierdoor is het aantal broeders, dat bij de vestiging zes bedroeg; tot over de vijftig uitgebreid; zij worden bijgestaan door ongeveer even veel leekenonderwijzers. Vrijdagavond hebben de leerlingen der boogere klassen, ongèveer 900 in getal, met drie "muziekkorpsen, een serenade gebracht aan de broeders, die met hun algemeenen overste, br. Berth oldus, van Maastricht,1 eu den overste in Den Haag, br. Willibrördus voor den hoofdingang van het gesticht stonden geschaard. Na den feestelijken ommegang voerde de president van een feestcomité, dat zich gevormd had om-den broeders een hulde blijk aan te bieden, de heer L. J. Haage- raats, het woord om de leden der onder- wijs-congregatie te huldigen voor do groote diensten, gedurende een halve eeuw aan het R.-K. bijzonder onderwijs verleend. De serenade werd door dekens van 's-Gra venhage en Poeldijk, alsmede door vele geestelijken, Vin.centianen, ouders en be langstellenden bijgewóond. Te Amsterdam is op 63-jarigen leeftijd overleden de ge-pens. majoor van het Ned.- Ind. leger R. L. Kellermann, een officier, die het land met eere heeft gediend en zioh onderscheidde o.a. ter gelegenheid van de expeditie naar Samalanga in 1877. De burgemeester van Rotterdam^ mr. A. R. Zimmerman, is uit do stad vertrokken voor een dag of tien, die hij in Zwitserland en Italië denkt door te brengen. Door de benoeming van jlir. mr. C. G. A. van Aseh van Wijck, gewezen griffier bij het derde kantongerec te Rotterdam, tot griffier bij het kantongerecht te Groningen, zal er een vacature in de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland ontstaan. De heer Yan Aseli van Wijck (ohr.-hist.) heeft zitting voor Rotterdam Y. Te Berlijn is overleden mr. Jansma van der Ploeg,, directeur der kanselarij van het Nederlandsdie gezantschap. BOSKOOP. Woensdag 15 Februari a.s. is het stemming vóór een-lid van; den Gemeen, teraad in plaats yan wijlen den heer O. van den Berg, R.-K. Als candidaten voor deze stemming zijn opgegeven do lieeren J. W. E. Ebbinge. (lib.) en G. Pannebakker, R.-K. Door den Raad dezer gemeente is aan den brugwachter H. Laros, ter gelegenheid van zijn 25-jarigen trouwen dienst als brug wachter alhier, een gratificatie verleend van f 50. In verband met de te houden groote bloemententoonstelling in April a.s. alhier, zal door het gemeentebestuur een diner ge geven worden, waartoe 75 a 100 gasten zul len genoodigd worden, en waarvoor de Raad een bedrag van f 750 k f 1000 heeft toegestaan. HAZERSWOUDE De algemeen© verga dering der vereeniging „Trouw Solioolbe- zoelk" werd gehouden ten huize van den kastelein J. Rodenburg en mocht zich ver heugen in een goede opkomst. Na lezing der notulen door den secretaris, den heer C. van der Hee, waarvoor deze den dank der geheele vergadering inoogstte,werd de re kening en verantwoording van den penning, meester, den heer J. Dekker, bij diens ont stentenis, door den-voorzitter ter tafel ge bracht. De vereeniging mocht zich verblij den in een voordeelig saldo en den penning meester werd lof gebracht voor zijn veelom vattende en nauwkeurige afdoening der za ken. Herkozen werden als bestuurders de heeren A. Fortgcns en J. Vellökoop, geko zen in de plaats van den heer A. de Bruyn} die wegens leeftijd en gezondheidsredenen bedankt had, de heer A. H. Goldberg. De •heeren L. J. Windhorst, A. Rijkaart, A. van Geest, A. N. van Exter en W. van Kla veren Jbz. werden als commissieleden her benoemd en in plaats van den tot bestuurs lid benoemden heer A. H. Goldberg werd gekozen de heer K. Ravensberg. Alle liee ren, die tegenwoordig waren, namen hun benoeming of herbenoeming aan. Als commissie tot het nazien der opstellen werden gekozen de heeren J. Dekker, C. van der Hee, en J. Vellekoop. De laatstge noemde bedankte, waarop de heer A. H. Goldberg in zijn plaats werd benoemd. Een keurig en uitgebreid verslag van het gehouden uitstapje naar „Karmel" werd door den heer C. van der Hee opgemaalkt en nu aan de vergadering voorgelezen. In zeer waardeerende bewoordingen bracht de voorzitter hom daarvoor "den dank der ing toe Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter, de heer A. Fortgens, met een toepasselijk slotwoord, deze geanimeerde bijeenkomst. Zondagmiddag omstreeks halféén ont. stond er op de grens van onze gemeente en Boskoop brand in een bierhuis met verlof, bewoond door de. familie A. Bakhuizen. Er was niemand thuis, toen de rook en de vlammen ziek begonnen te verboonen. De brand, die op den zolder schijnt ontstaan te zijn, verspreid.de zich weldra door het ge- lieelo huisje, dat zoowel als de belendende schuur totaal in de aseh werd gelegd. Toen de muren omvielen kon men alleen uit de puinhoopen .aanwijzen, waar het bierhuis had gestaan. Pogingen tot blussclien konden niet. worden aangewend wegens den af stand, in verband met do snelle vernieling door liet ruur. De oorzaak' schijnt onbekend te zijn. KATWUK. Door de aanstelling van H. Ouwehand Wz. en Jb. Vlieland Gz. tot ge- meent eweilker, is het personeel dezer ge meente in den dienst van fabricage of straatreiniging weder met twee vaste krach ten versterkt. Onze gemeente-opzichter krijgt op deze wijze een heelen staf van be ambten onder zich. KATWIJK AAN DEN RIJN. Door den beer Yan Maanen is vergunning gevraagd tot het bouwen van een nieuwe bakkerij met heete-lucht-oven. Met dezen bouw gaat echter gepaard de geheele afbraak zijner panden aan de Kerkstraat en zal ter plaatse een geheel nieuw pand verrijzen. Gaarne hopen we, dat deze verbouw moge strekken tot sieraad van dezen zoo drukken verkeersweg naar Katwijk-aan-Zee. Wat echter het optrekken van mooie geveltjes betreft, hiermede worden we he laas niet verwend en kunnen onze bouwers gerust een kijkje gaan nemen te Katwijk- aan-Zee of Rijnsburg, waar in de laatste jaren te dezen opzichte heel wat is verre zen, dat mag worden gezien. KATWIJK-AAN-ZEE. De afgeloopen week kwamen te IJmuiden van cle trawl- vissoherij binnen 39 vaartuigen met een ge zamenlijke besomming van f 8100.35. De burgemeester dezer gemeente brengt ter algemeene kennis, dat blijkens schrijven van den commandant der 1ste Militaire Af dceling de schietoefeningen voortaan zullen gehouden worden: Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van voorm. 9—12 uren tusschen het Wassenaarseho slag en Paal 99. KOUDEKERK. Ds. R. W. Huizing, pred. bij de Geref. Gem. alhier, zal Zon dag 12 Maart a.s af scheid, van zijn Gemeen te nemen wegens vertrek naar IJmuiden. NOORDWIJKERHOUT. De tuinders- bond „De Eendracht" vergaderde dit jaar voor de eerste maal in café „Duinzicht".- De vergadering was zeer druk bezocht, verscheidene inwoners uit omliggende ge meenten liaddén zich de verre wandeling naar den Ruygenhoek, getroost. De ver eeniging, die haar jaarfeest nog moet vie ren, heeft in den korten tijd van haar be staan reeds met veel succes gewerkt. Hoofddoel der vereeniging is: het houden van groente- (hoofdzakelijk erwten- en hoonenveilingen). Om deze veilingen zoo belangrijk mogelijk te doen zijn en om ieder in de gelegenheid te stellen, dat zijn pro ducten op gemakkelijke wijze vervoerd' worden, heeft men in liet afgeloopen jaar alle veilingen gehouden aan het station Lisse, dat voor de tuinders, wonende in den „Ruygenhoek'' en omstreken het gemak kelijkst te bereiken is. Ook in het komende seizoen, zullen daar wederom de veilingen plaats hebben. Do voorzitter, de heer G. Schilder, bracht daarna met een enkel woord verslag uit van het afgeloopen jaar, en sprak daarbij zijn voldoening uit over de samenwerking en goede verstandhouding, die steeds tusschen de leden van „Eendracht" bestaan had Het succes der vereeniging was hieraan ook hoofdzakelijk te danken en bleek wel uit het volgende: Niet minder dan 4800 K.G., erwten en boonen, alleen geteeld in den om trek van den Ruygenhoek was geleverd aan de firma's Wouterlood en Hóogenstraaten te Leiden, die bij dergelijke groote leve rantie één vierde cent extra per kilo betaal den. Yerder was aan de orde de bespreking van zakken. Verschillende monsters waren ter vergadering aanwezig. Belangrijke bestellingen weden reeds den voorzitter opgedragen. Ook is de tweede voorzitter, de heer G. Geerlings bereid steeds eventueel© hestellingen op zich te nemen en voor den uitvoer er van zorg te dragen. Twee nieuwe leden, die zicli voor Ret lid maatschap hadden opgegeven, werden met meerderheid van stemmen aangenomen. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Verleden Za terdagavond was er een drukbezochte open. bare vergadering in de lokalen rnn de school met cien Bijbel alhier. Dezo verg. waa belegd door do „Gereformeerde Vereeni ging voor drankbestrijding." De voorzitter de heer P. van den Haak, heette allen wel kom, en stelde als spreker van den afrond voor, den heer Dijkstra, van Buiksloot, wien hij het woord verleende. De spreker had een propagandistisch onderwerp gekozen„Oproep tob een nood zakelijken strijd", waaronder hij verstond den strijd tegen de heerscliende drinkge woonten. Met sprekende cijfers, aan statistieken ontleend, met indrukwekkende verbalen i) Op dat oogenblik had Nella slechts ge-, wacht. Zoodra zij de voordeur hoorde dicht- Blaan, riep zij Augusta met een door tra nen gesmoorde stem, liet het licht aanste ken en wilde het meisje onmiddellijk voor een boodschap uitzenden. Zij sprak daarbij nauwelijks verstaanbaar, iets van een te- ■legram en de grootst mogelijke haast. „Is or een ongeluk gebeurd, dat u zoo van streek is, juffrouwtje?" vroeg het dienstmeisje medelijdend. Nu kon het kind zioh niet langer goed houden en haar gelaat in haar beide handen .verbergend, barstte zij in snikken uit. „Een vreeselijk ongeluk. Ik wil weg van .papa, weg voor altijd. Mijn geheele leven is verwoest!" Er was zeker iets tusschen de juffrouw en den jongen, fijnen mijnheer, die in het 'salon zoo lang bij haar mijnheer had geze ten, dacht Augusta. De oude heer wild© er iniets van weten en daarom die wanhoop ('cn de tranen en het telegram. Zij zou zich vel wachten, dat te bezoagen. Zij z<ou juf frouw Nella wel in het oog houden, totdat do heer Schöffer weer thuis was. Men las alle dagen in het „lokaalblad" zulke vree- selijko verbalen van afgeschaafde lucifers 'en revolvers en lijken. Maar het was toch prettig, dat er iets aan de hand was in het vervelende huis. Augusta had zoo of zoo den dienst opgezegd. Nu wilde zij het toch nog een poosje volhouden. Misschien gebeurde er werkelijk iets t Nella had intusschen haar tranen ge droogd en een telegram aan haar tante In haar geboorteplaats opgesteld „Zeer ongelukkig. Kom morgen in den loop van den dag. Nella." Daar Augusta weigerde het te bezorgen, bleef Nella niets anders over dan de keu kenmeid or mee te belasten. Nadat dit was geschied, scheen zij wat rustiger te worden, liet thee met koud vleesch en broodjes brengen en verorberde alles oogensöhijnlijk met goeden eetlust. Augusta, die zich. in de kamer met het een en ander onledig hield, hield voortdurend onder den maal tijd haar meesteres in het oog. Zoo lang zij in huis was, zou de juffrouw geen afge schaafde luciferskoppen door de spijzen werken. Nella wilde juist de eetkamer verlaten, ten einde zich ter ruste te begeven, toen de heer Schöffer terugkwam. Bij het zien van haar vader sprong Nella op, zag hem met een veraohtelijkèn blik vol haat aan en stond op het punt de kamer te verlaten. De rentenier gaf heimelijk Augus ta, die als bij een comedievoorstelling toekeek, een wenk, hem met zijn dochter alleen te laten. Nelli zelve bleef met haar hand op den deurknop staan, gereed om elk oogenblik te verdwijnen. „Kom hier, Nella; wees eindelijk ver standig Laat ons dc zaak toch eens kalm be spreken." Zij klemde haar tanden in de onderlip en antwoordde niets. „Begrijp toch, kind, dat ik het niet kan helpen, dat het een jongmensoh is en geen jonge dame." Nella kwam naderbij en keek haar vader dreigend, met fonkelende oogen aan. „Neen, maar wel, dat gij dien bedrieger in huis neemt." „Ik neem hem immers niet in huis en hij is ook geen bedrieger. Beschouw de zaak toch kalm en verstandig." „Mijn leven is verwoest," mompelde Nel- Ia^ terwijl haar wederom de tranen in de oogen schoten. „Ik, had mij zoo onuitspre kelijk op een gezellin, op een nieuw, inte ressant leven verheugd, en nu deze man 1" Zij weende hartbrekend. „Maar, Nella 1" „Och, laat; alles is toch uit. Ik ga weg voor altijd morgen reeds, kom nooit terug nooit wees gelukkig met je be drieger, papa." En weg was zij, en geen roepen bracht haar terug. Met Augusta die toevallig dicht bij de deur had gestaan, waaruit Nella verdwenert was, had zij zicli in haar slaapkamer opge sloten. „Zij-< zal zich wel bezinnen," beredeneerde Schöffer bij zichzeïven, terwijl hij zich meesmuilend het aangename uur herinner de, hetwelk hij juist met zijn bescherme ling had doorgebracht. Reeds vroeg den volgenden morgen begaf de heer Schöffer zich op weg, ten einde met den vrijheer in een café van de Pots-® damerstrosse samen te komen. Er waren natuurlijk var. allerlei commissies te doen. En in de eerste plaats moest men naar „•gemeubileerde kamers" uitzien, daar dé- tent rist toch onmogelijk in het voor de «zangeres bestemde vertrek met openstaan de deur naast Nella kon slapen. Dat was eigenlijk bet eenige, wat de rentenier bij de geheel© aangelegenheid hinderde. In zijn woning in de Regentenstrasse waren minstens drie kamers te veel voor hem en Nella. En nu moest er nog voor een extra- logies voor zijn beschermeling gezorgd wor den. Dat was spoedig gevonden. Eveneens in de Potsdamerstrasse, in de nabijheid van het café. Ruim, oogensohijnlijk netjes en niet al té duur. De concurrentie onder de verhuursters was in de laatste jaren al te groot geworden, en dus moesten zij» di*n oorspronkelijk buitensporigen prijs verla gen, zoo zij niet wilden, dat haar kamers leeg stonden. Daarop trokken zij naar een bekenden piano-fabrikant, bij wien, voorloopig voor een jaar, een instrument gehuurd werd. De jonge vrijheer zou ook wel met een pi-anino tevreden zijn geweekt, maar vader Schöf fer wilde daarvan niets weten. Nella had voor de zangeres een vleugel bestemd; ergo, dacht' hij, wat haar was toegedacht, moest de tenorist ook hebben. Ten laatste kwam de voornaamste vraag aan de beurt welken meester men de opleiding van dezen toekomsbigen kunstenaar zou toevertrou wen'? Nu was goede raad duur. Beide hee ren waren in de muzikale wereld van Ber lijn volkomen onbekend. Ook kon geen van beiden, ondanks ingespannen nadenken, een persoon bedenken, die als bemiddelaar had kunnen optreden. Na lang over en weer geredeneer stelde Schöffer voor, allereerst in een restauratie te gaan ontbijten. Wellicht? zou er bij een hartversterking een goede gedachte bij hen opkomen. Bovendien kon men daar ook couranten inzien, waarin het aan aankondi-. gingen niet zou ontbreken. In het ergste geval kwam men 's avonds onder een glas bier weer samen, om verder te denken. Op een paar verloren dagen kwam het toch eigenlijk niet aan. Schöffer had juist twee dozijn oesters en een flesch Rauentkaler besteld, toen een jonge officier van de garde aarzelend het tafeltje naderde, waaraan beide heeren hadden plaats genomen. Een tijdlang bleef hij als vastgenageld op een afstand staan en pas nadat hij nogmaals het' lorgnet op zijn mooien, rechten neus had terecht geschoven, scheen er een groo tere mate van beweegkracht in den jongen man te zijn gevaren. Hij trad nu plotseling levendig op den vrijheer toe, legde vertrou welijk zijn hand op diens schouder en riep met' een sterk neusgeluid: „Warempel, neef Fritz 1 Hoe komt gij ïn dit verrukkelijke Babel't" De vrijheer haastte zich, vóórdat zijn waarde neef in staat was ecra onhandigheid te begaan, den heer rentenier Schöffer als zijn vriend en beschermer voor te stellen: „Mijn neef graaf Leiohtenberg." De rentenier stónd half van zijn stoel op, maakte een ietwat onbeholpen, doch zeer correcte buiging en .verzocht den jongen officier, met hem de lunch te gebruiken. (Wordt vervolgd.) a

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1