No. 15638. LE1DSGH DAGBLAD, Zaterdag* It Februari. Berste Blad. Auuo 1911, PERSOVERZICHT. Tweede Kamer. 8GHET8 UIT DE RECHTZAAL. In een kraiskopje Wijziging Bak kerswet zegt „D e Maasbod e", dat in dat blad voorkwam een bericht van zijn Haagsehen correspondent, waarin o.m. ge- Begd werd: „Hieruit blijkt, dat de Minis- ter is geweken voor den- aandrang, van anti. ïevolutionnaire zijde op hem uitgeoefend, om alleen te regelen den arbeidsduur van [werknemers en niet dien van zelf meewer kende werkgevers." Dit bericht is onjuist. De bepaling van het vroegere ontwerp, waarbij de arbeids regeling van den gezel ook gold voor Jen patroon, is gehandhaafd gebleven in het gewijzigde ontwerp. Alleen k een kleine formeele wijziging Ingebracht, ten gevolge van het verrollen 'der bakkersraden. Kon volgens de oude bepalingen een pa troon van den bakkersraad verlof krijgen om te werken op tijden, gedurende welke voor gezellen de bakkersarbeid verboden jtras, thans moet dat verlof gegeven wer den niet meer door den bakkersraad, maar door de Gedeputeerde Staten, die daar toe voorgelicht worden door een com mis sie, door de Koningin te benoemen. Do bakkersraden zijn dus vervallen. Deze publiek-reohtelijko regeling van de arbeids organisatie was nog wel verdedigd als een streven in de richting van de Christelijke Staatsidee, volgens welke de Staat is eon uit verschillende cellen organisch opge bouwd geheel De oppo-sdtio was echter te sterk. De Ohrktebjk-Historisohe heer Van Id- #ing& was de eerste, die zijn stem tegen het 'ontwerp op de bakkersraden verhief: men ging hier zoo meende hij i*1 de rich ting der Staatsvoogdij en daarom was hij principieel gekant tegen iedere opdracht van publiek gezag aan zulke lichamen als de Voorgestelde bakkereraden. De socialist Schaper verklaarde, dat een fcmendement, om de bakkersraden uit het Systeem te lichten, zou kunnen rekenen op de stemmen van de soo.-dem. Kamerfractie. Do Unie-liberaal Goeman Borgesius vond 'eveneens de hakkersraden principieel ver koelde instellingen.: zij zijn niet democra tisch, ze zijn niet een vorm van gezonde decentralisatie, maar zij zijn gegrond op de speculatie op het eigen belang van. belang hebbenden. De heer Aalberse zei-de, aan den kant van den Minister te staan; took had bij geen groote bewondering voor de getrof fen, regeling. Hij keurde het n.1. af, dat de Minister incidenteel deze zaak geregeld Wd en niet als bij de Ziektewet een alge meen e regeling had getroffen. Ook was de bevoegdheid, welke aan de bakkersraden gegeven werd, te gering. Het Ast.-Rev. lid Van der Molen schaar de zich geheel aan de zijde van minister Talrna, en verweet den heer Van Jdsirga aajji gezegde, als zouden de bakkersraden niet in overeenstemming zijn met het anti- srevolutionnair beginsel. Deze staalkaart van meeningen doet zien, hoe weinig het ontwerp op de bakkersraden kon rekenen op krachtigen steun zelfs van de eigen partijgenooten. Verschillende prin- ©ipieele voorstanders hadden gewichtige he rwaren tegen de regeling, zooala ze daar lag; verschillende bondgenooten waren prin cipieel tegen de invoering der bakkersra den. Minister Talma was zot doende genood zaakt rijn ontwerp van wet op de bakkers raden in te trekken Jammer voor den werk- zamen minister, dat hij zijn idee moeBt la ten varen. Met de instelling van de bakkers raden zouden wij in nieuwe banen van bedrijfs organisatie getreden rijn, en deze nieuwe regeling meende de Minister dat juist in de lijn der anti-revolutionnaire beginselen lag. Daarom vooral moest het hem zwaar treffen door rijn politieke vrienden verla ten te worden. Het ontwerp ig thans danig besnoeid en aan veler wenschen te ge-moet gekomen. Zoo o.a. ook aan den wensoh der socialisten om den arbeidsduur der bakkersgezellen te regelen, en wel oip den grondslag van tien- urem&rbeid. Of het nieuwe ontwerp thans wet zal wordenl „Het Centrum" schrijft, Vermel- ding, 'dat de Bakkersra.den zijn ver vallen: De regeling der arbeidstijden betreft met enkel 'meer den nacht en den Zondag, maar wordt algemeen. Op dit laatste vooral was Van verschillende zijden aangedrongen. In tal van. bakkerijen bestaan zeer lange arbeidstijden, zoodat een ingrijpen van den wetgever alleszins rationeel mag Iieetcn en urgent bovendien. Het bedrijf zal zioh, ge* lijk de Minister meent, naar do wettelijke bepalingen daaromtrent weten te voegen, ben indruk, waarin Z.Exc. wel nkt alleen zal staan. In elk geval is het noo dig, dat overmatige arbeid wordt tegen gegaan, wijl hij van niemand mag worden gevergd. Op het gewijzigd ontwerp komen wij nader terug. Nu zij er slechts op gewezen, dat de Minister 'als regel een feitelijken arbeids tijd Van tien uren beoogt en in dien zin zijn wijziging en uitbreiding van het oor spronkelijk ontwerp heeft aangebracht. De Katholieke organisaties, die voor den tien uren-dag hebben gemanifesteerd, zullen on getwijfeld ïnet voldoening van de nieuw voorgestelde Bakkerswet kennis nemen. Waarlijk, het valt moeilijk te ontkennen, dat minister Talma een werkkracht ont wikkelt, die bewondering moet afdwingen, ïneent „De (anti-revol.) Rotterdam mer." De heeren in Den Haag aldus gaat 't blad voort werden op 'n belangrijke mededeeling vergast: het gewijzigde ont werp Bakkerswet betreffende nachtar beid, Zondagsrust- en arbeidsduur van ge zellen Was reeds ingekomen, terwijl het ne- venontwerp, B akkersrad enwetwerd inge trokken. Het blad is daarmee ingenomen. Tegen de Bakkersraden waren zoo. veisen on derscheiden bedenkingen ingebracht, dat het tact en vroed beleid verraadt door dit bij komstig "ontwerp je het hoofd voorstel niet in gevaar te willen brengen. De goede ge dachte, welke in deze Bakkersradenwet on getwijfeld schuilt, kan nu naar het anti- revol. blad meent op meer algemeen be vredigende wijze worden verwezenlijkt. Het blijkt wel, dat hetminister Talma diepe ernst is met de sociale wetgeving. Het kabinet doet wat het kan. Maar hu de Kamer! Links vreest liet blad zal het niet ontbreken aan pogin gen óm de spoedige tot-stand-koming van gewensclite maatregelen te belemmeren. Het voorstel-Schaper, om de Ziekteverzekering nog in de afdeelingen te behandelen, maakte hoogst ónbevredigenden indruk. Het sohijnt wel óf het nu reeds vaststaat: het Kabi net mag en moet niets, letterlijk niets, tot stand hebben gebracht. Rechts kan het anders doen zijn. We zijn thans 'genaderd tot edn hoogst ernstig punt in ons parlementaire leven. De vraag of nog lange jaren het bewind zal zijn in handen der rechterzijde, is niet het minst afhankelijk Van de vraag of op het terrein der sociale wetgeving met beleid en vast heid wordt gehandeld. Ongetwijfeld zal uit den loop der beraadslagingen bij do be handeling der eerste Bakkerswet winst zijn getrokken. 'Goede, met vroed beleid door gevoerde hrbaidsverdeeling dat ge blekenis niet slechts voor bakkers, maar ook voor niet-bakkers noodig. Aldus ge leerd hu, met beslistheid en met kracht voorwaarts1 In den laatsten tijd hebben de hygiënisr ten hun aandacht in het bijzonder gewijd aan den toest and va nhet brood, zooals het ieder mensch als dagelijkseh voedsel wordt aangeboden. Voornamelijk werd de vraag opgelost, of het brood ziektekiemen kan bevatten, daar het in den geest van den tijd lag grondig to onderzoeken, of bij de tegenwoordige be handeling inderdaad werkelijke bezwaren van hygiënisohen aard" betrokken waren. Dézo vraag werd door proefnemingen beant woord, welke dr. Auché in de „Annalen der Hy giën e" heeft beschreven. Deze. onderzoeker heeft langs kunstmati- gen weg in een brooddeeg tuberkel-bacil* lep gebracht en net verblijdende feit ge constateerd, dat de ba-ctoriën nadat Let deeg gebakken was,, hun aanstekende kracht hadden verloren. Echter moesten ook nog andere bacillen onderzocht wor den, die wellicht door het water, door het meel zelf of door de aanraking van meii- sohen in het deeg gebracht waren. De verder© studiën strekten zich dientenge volge uit over diphtheritisbacillen, over 4e coocen van hersenvliesontsteking, over die van longontsteking, van typhus, dysen terie en andere ziekten. Ook hier gaf de uitslag aan, dat die kiemen door het bak ken gedood worden. Echter blijven er nog enkele bacillen over die een bijzonder groot weerstandsvermogen bezitten tegen de hitte. Doze zouden een bijzonder onderzoek eischen, dat tot nog toe niet is- uitgevoerd. In het algemeen kan men aldus de „N ederlandsclie Bakkers O o u r a li ti" uit het- werk van dr. Auohé de buitengewoon bevredigende ge volgtrekking afleiden, dat ons brood, zooals het uit don oven van den bakker komt, indien het ton minste niet onvoldoende ge bakken is in verreweg de meeste gevallen al3 een inderdaad van ziektekiemen vrjj voe dingsmiddel kan worden beschouwd. Regeling: armbestuur. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer betreffende liet ontwerp regeling op het Armbestuur is, na in den jongsten tijd herhaalde malen vergaderd te zijn geweest, eindelijk in een langdurige bijeenkomst in zoover met een gedeelte van haar taak gereed gekomen, dat do pun ten van overleg met de regeering zijn va.st- gesteld ter verzending aan den minister van binnenlandsche zaken. Arbeidswet. De lieere'n Sohaper, Troelstra, Ter Laan, Duys, Vliegen en Hug en- hol tz hebben een reeks amendementen in gediend 'op het wetsontwerp tot wijziging van 'de Arbeidswet, als: lo. Op artikel 1 ten einde ook de veen derij 'onder do wet te doen vallen. (In de tceliohting wordt gezegd, dat de voorstel lers 'geen voorstellen wenschen te doen van verdere strekking dan hot ontwerp, maar djLt Zelfs bij uitsluiting van landbouw, tuin bouw, enz. geen reden aanwezig is om ook de veenderij uit to sluiten); 2o. Op hetzelfde artikel ten einde de werk zaamheden van eikschillen, toenschillen, hoepelmaken, vlasbraken en -zwingelen on der de wet to brengen; 3o. Op aid. 3 ten einde de leeftijdsgrens voor jeugdige personen van 17 op 18 jaar te brengen; 4o. Op aid. 4 ten einde de grens voor den kinderleeftijd van 13 op 14 jaar te brengen 5o. op art. 6 ten einde het verbod van vrouwenarbeid des. Zaterdagsmiddags niofc slechts t-e laten gelden voor gehuwde vrou wen, maar voor alle vrouwen, die een ge zin te verzorgen hebben en voorts om de vrijheid, hiervan, bij Koninklijk besluit af te wijken, te doen vervallen 6o. óp artikel 6 om liet bovenbedoelde verbod, van vrouwenarbeid des Zaterdags middags niet om 4, doch reeds om 1 uur te 'doen ingaan; 7o. op hetzelfde artikel tea einde de be voegdheid to verlèenen bij Kon. besl. voor alle óf voor sommi-ge be Lr ij ven eiken arbeid door vrouwen, of jeugdige personen' na óén uur 'des Zaterdags te verbieden; 8o. 'op hetzelfde artikel ton einde de be voegdheid 'om bij minis tericele beschikking in bijzondere omstandigheden den- arbeids tijd 'van beschermde personen van 10 op 101/2 uur te brengen bij een maximum van 58 uur per week, te doen vervallen 9o, op hetzelfde artikel ton einde, die vrij heid te doen vervallen ten aanzien van nachtwerk Voor jeugdige glasblazers in het belang Van hun opleiding; lOo. 'op hetzelfde artikel ten einde het ha- ringspeten van vrouwen niet moer uit te zondoren van de toepassing der wet; lló. óp hetzelfde artikel ten eindo den tijd, dien het districtshoofd ten hoogste mag la ten "werken door vrouwen en jeugdige per sonen in buitengewone tijden to verminde ren van 12 uur per dag on 66 uur in 7 I dagen tot 11 uur <en 63 uur en verdeed te bepalen, dat in een jaar op niet meer dan 30 dagen zulk overwerk mag worden verricht 12o. op hetzelfde artikel ten einde de be voegdheid 'om onbepaalde vergunning voor o-verwerk te verleenen te doen vervallen; 13o. 'op artikel 7 ten- einde den mini mum-rusttijd Voor het gebruik der maal tijden óp lVa uur te brengen; 14o. 'op artikel 9 ten eindo den tijd ge durende wolkon oen kraamvrouw go en ar beid Snag verrichten te brongen van 4 we ken ba do bevalling op 8 woken voor en na de bevalling, te zamon en ten minste 6 'weken na do bevalling; 15o. óp artikel 13 ten einde hot hoofd van een onderneming* steeds aansprakelijk te houden voor overtreding der wet ook al gaf hij do noodige bevelen enz. opdat aan de wet werd voldaan; 16o. 'op artikel 17 ten' einde na tweemaal herhaalde overtreding binnen vier jaar prin cipale hechtenis voor to schrijven en ein-: delijk 17». op hetzelfde artikel ten einde' da uitzondering op het verbod van kin-: derarbeid Voor die kinderen, die geen ge-: legenheid hebben onderwijs te krijgen, t<f doen Vervallen. Bernep Conventie» Eenige uitgevers en boekverkoopers heb ben aan de Tweede Kamer een adres gezon den, waarin zij o.m. peggen.: „dat rij; aanneming van 'het wetsontwerp „omtrent voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot de Berner Conventie, tor 1x3- scherming van letterkundige en kunstwer ken" zeer zouden betreuren, omdat aanslui ting bij de Berner Conventie volgens hun volle overtuiging tot onberekenbaar nadeel van ons land zal blijken te rijn, waar zoo goed als geen voordeel tegenover zal staan; dat hun- ernstige bezwaren niet gelden de. bescherming van kunstwerken, of het ver bod van nadruk, wclko zij vooral met het oog op den muziekhandel zelfs zeer zouden toejuichen*, maar voornamelijk gericht zijn tegen do bepalingen inzake het aan banden leggen van het vrije vertalingsrecht; dat toetreding tot do Berner Conventie met 'hot oog op de opheffing van het vrij© vertaalrecht niet door de eischen van het recht, evenmin door het beginsel van eer lijkheid of billijkheid wordt geboden, maar voornamelijk dient te worden beoordeeld naar commerci e el en maatstafde practijk het geenszins vordert; het lijnrecht ingaat tegen ons nationaal belang; het zal blijken te zijn tot groote schade van den Neder land scli en Boekhandel in 't bijzonder en va a het Nederlandsclie volk in het algemeen't verschillende verwante takken van handel en industrie belangrijk zal Belommeren." HanrIeni«clio Katholiekendag van SOU. Als onderwerp voor den Haarlemsohen Diocesanen Katholiekendag, di© dit jaar to Amsterdam zal worden gehouden op een nog nader te bepalen datum in September, is vastgesteld en door Z. D. H. den Bis schop goedgekeurd: „Godsdienstzin." De Katholiekendag zal in drie afdeelin gen vergaderen: in do eerste afdeeling zal worden besproken: do Godsdienstzin in het huisgezin; in de tweede: de Godsdienst in het openhaar leven; in de derde* de Gods dienst in het maatschappelijk leven. Door het Hoofdbestuur is als voorzitter van het Uitvoerend Comité aangezocht Mr. E P. E. A„ van den Bega er db, die doze benoeming heeft aanvaard, terwijl Mr. L. J. W. Smit te Amsterdam, als secretaris van het Uitvoerend Comitó optreedt. Het nraxiliah* eskader. Naar aanleiding van Indische berichten volgens welke bepaald zou zijn dat de sche pen van het auxilLaiy eskader voortaan 5 jaren in Ned.-Indie zouden moeten blijven, wordt, vernomen, dat kort geleden is aan genomen dat bedoelde schepen, die. tot dus- vei* na een verblijf van 3 jaren' in Xndie werden afgelost, als regel voortaan daar 5 jaren zullen stationeeren, behoudens tus- schen tij dsclien terugkeer naar het moeder land indien belangrijke herstellingen noo dig mochten zijn. Het voorschrift geldt alleen voor de' schepen en niet voor do bemanning, die na het verstrijken van den thans geldenden termijn wordt afgelost ^~x~N~>OOOOOC<>CXXXXv~~~~~ GEKNIPT. In het kleine, slordigs kroegje met de yetidgó, doffe ruiten, hing oen benauwende yalm van natte kleeren, welke uitdampten in 'do kamer warmte, on van kwalijk zie kenden tabaksrook. Hot kleine, spichtige ineisje, dat in hot kleuxloozo buffet stond, kuchte 'telkens even en bracht nu en dan tact een vermoeide beweging de hand aan do bogen. „Sien, moet hot lioht nou nog niet aan?" klonk plotseling een scherpe, nijdige stom yan 'achter uit hot huis- Het meisje schrok blijkbaar en kwam haastig Van achter de toonbank na-ar hot midden Van het lage zaaltje. Daar zette het ben stoel l>ij do rondo tafel, waarboven l de oude petroleumlamp hing, probeerde een [paar ïnanl, of de stoel stevig stond, nam fle lucifers van tafel on stak, op den stoel 'staande, do lamp aan. Behoedzaam daalde hot meisje dan weer naar benedon en keek, op 'den grond staande, onzeker rond in hot [weifelend lioht. ,.Goed 'zoo. Sien," kwam o&n zware stern hit oen der h oeken, waar drie eehooiorig [uitziende mannen bijeen Zaten. Zij Wendde het hoofd naar het tafeltje on 'glimlachte óven, keerde dan weer terug naar •haar plaats in liet buffet. De man, die gesproken had, Iiod een vol papier "uit zijn zak gehaald en voor zich op tafel uitgespreid. „Nou kunnen wo opsolue-ton/' zei hij, do heide anderen aankijkend, die zwijgend knikten. „Heb jo ook pen en inkt, Sien?" wendde hij 'zich dan naar het buffet. „Ik weet heb niet," zei Sien, achter zioh zoekend in het buffet. „Ik zal eens kij- ken." vle hebt zo zeker," Icwam' do man aan het tafeltje. I „Likt Wel," zei Sien wó&r, eó'n wit scho teltje met inktflo3.ehje er op lei voorschijn halend, „Maar.,.t o, ja, daar is een pen ook." Zij kwam al van uit hot buffet en zette hot schoteltje mot fleschje en pennenhou der óp het tafeltje neer. Do man streek het papier recht, nam den pennenhouder op en wilde dien in hot fleschje steken, toen hij plotseling zijn hand terughield. „Maar, Sien," riep hij lachend, „wil jo mo hou „"Wat?" vroeg liet kind verschrikt. „Daar 'zit geen pen in." „Goc-n pen?" vroeg Sien, n aderhij komend. De in an stak haar den pennenhouder toe, dien 'zij van alle kanten hekeek. „Zie jo het nog niet?" kwam hij onge duldig. Zij haalde verlegen de schouders op. „Ik weet het niet," zei ze. „Wel....," vloekte do man. De anderen keken haar aan. „Kan jo niet solirijven misschien?" Vroeg er een. Sien schudde liet hoofd. „Neen," zea za dan zachtjes'. De mannen namen haar oven verwon derd 'op. „Vraag dan jo moeder maar om' leen pen," zed do eon, Sien verdween door do achterdeur en oven later kwam oen oudachtige vrouw "bin nen inet slordig-opgemaakt haar en in een vuile, Versloten japon. Zij keek onderzoe kend liet lokaaltje rond en dan naar do drie mannen in den lioek. „Zoo, Krelis, moet jij een pen hebben?" zei ze, een stap nader komend. „Moet jf> een minnebrief schrijven?" Haar mond vertrok oven, zoodat een trij brokkelige, Vuile tanden zichtbaar werd. De 'drie mannen grinnikten. „Een ininnebrief niet, oude," kwam Kre lis. „Maar een brief aan een erfoom." De vrouw haalde minachtend de schou ders óp. „Dat zal een mooie wezen! Zeker een, die voor de sohuld vastzit." „Hij woont to Veenhuizen," kwam' Kees. „Doe hem do groeten van me," zei do vrouw, hem een, pennenhouder overreikend- Dan slofte zij terug naar achter. Sien stond wocr achter heb buffet. En Krelis boog zich nu over de tafel om te schrijven. „Nou moeten, jullie even stil wezen," zei hij, 'toen de anderen begonnen ie pralen. De twee schikten zich wat recht op liun 6toelen en gingen het. kleine lokaaltje rond kijken, waar ginds nog een oude mam aan een tafeltje aan een korst brood kauwde en in gen hoek een opgeschoten jongen te slapen Zat. Sien bleef in het buffet, kuchtte nu ón dan even en streek met de hand langs het voorhoofd. Eindelijk hief Krelis zich op uit zijn gó- bukte houding, wisehte zich met de hand het. Voorhoofd af en schoof het volgeschre ven papier wat verder de tafel op. „Luister !nou eens," zei hij dan, hot pa lder opnemend. De twee anderen staken do hoofden bijeen en inet fluisterende stem Las Krelis voor- Toen hij uitgelezen had, keken de twee hem vragend aan. „Daar moot tóch' nog wat bij vroeg er een. „Dat moet er ook," zei Krelis. „Ik had gedacht, dat we zetten moesten: „Ingeval u geen tijding doet- geworden, moet u maar weten, wat er van komt." „Ingeval vroeg een der andoren. „Is dat "prei goed?" „Zeker wel," Icwam Krelis. „Wat dan?" „Bijgeval dacht ik," zei de ander. ^jDat 's beter," kwam do derde. „Dat weet ik niet," meende Krelis. „Zeker wel." Natuurlijk." „Nou, 't is mjj góed," zei Ki'elis en bukte zich over liet papier. „Maar," vroeg1 er een, „is' da;t andere wel goed?" „Wat Wou je dan zetten?" yrceg Krelis, zioh 'oprichtend. „Mij dunkt, zoo zal hij eï niob bang van Worden. Er moet toch nog een of onder dreigement bij." „Dat heb ik ook al gedacht," kwam de derde. „Maar jo kunt toch niet zeggóa, 'dgjb' jo hem vermoorden wilt," meende Krelis. „Dan halen 'zo er dadelijk de politie bij." De beide anderen keken elkaar aan en schudden het hoofd. „Neen, ïieon, natuurlijk niet," zei or een, „maar zoo gaat het ook aüeb. Als we nou „Praat toch wat zachter," waarschuwde Krelis. Zij staken nu de hoofden wat dichter bijeen en overlegden op zacht-fluistrcndcn toon. Nu en dan loerden za oven naar héb buffet, waar Sien te suffen stond, en naar den slapenden jongen in den hoek of naai den óuden man, die maar al aan zijn korst brood bleef kauwen. Eindelijk bukte Krelis zich Weer, schreef een oogenhlik en las da-n, zich oprichtend fluisterend„Bijgeval u ons geen tijding doet geworden, moet u da gevolgen afwachtenwij zijn zoo ver, dat Wij voor geen moord of doodslag oi' brandstichting terugschrikken." De andoren knikten tevreden. En Krelis bukte 'zich weer om hot adres te schrijven. „Er staat toch wel in, dat we werkloozo, maar 'flinke werklui zijn?" vroeg oen de-r anderen. ^Natuurlijk wel, dat heb 'lc jo toch voor gelezen," kwam Krelis. „Zeker," 'zei nummer drie, naak* den brief grijpend, „en dat we een beroep doen op zijn edelmoedigheid en tweehonderd gulden ter leen vragen." Den volgenden avond om kwart over zevenen liepen de drie mannen in den don ker Üe Keizersgracht af. Zij bleven dicht langs den waterkant Onder de boom-en en bekeken aandachtig de Iiooge huizen. „Daar ïs hot," zei Krelis, naar een huis wijzond inet hoogc, groonomleunde stoep. De 'anderen stonden stil cn keken opmerk zaam too. „Ja, ja," kwam' er een, „daar is liet." „Laten we hier maar wachten," stelde Krelis Voor. Zij drentelden nu wat liaen en weer, bleven dan weer dicht bij het huis sta-an. Plotseling greep Krelis den ander naast zich bij den arm, „Kijk, kijk.' zei .bij „daar komt ér een." De anderen humden naar hot .huk. „Zoowaar ja", fluisterden zo. Van do hooge stoep kwam langzaam ©on, man gestapt, in zijn hand schemerde iwr wits." „Hij lieeffc heb bij zich," fluisterde Krelis met heescbe stem. „Kijk maar." Zijn öogen flikkerden, terwijl hij den aru der bij den arm. greep. „Dat 's goeie, Jan," zei liij. „Jongen nog toe." De maji, die uit liet- huis gekomen, was, naderde Duidelijk zagei) do drie een witte enveloppe in zijn hand. En toen liij dichtbij was, meende Krelis nog wat groenachtigs door het witte papier te zien schemeren. ,,'t Zit er in, Jam," fluisterde liij nog. De inan stond nu voor hen stil. „Bent ii do heeren, die dien brief ge schreven hebben?" vroeg liij. „Jawel," zei Krelis, naar voren kamend. „Meneer had medelijden met jullie. En ik heb het geld meegebracht," zei de man. „Maar ik zou er graag een bewijsje van hebben." „Een bewijsje vroeg Krelis, achter dochtig. „Ja, 't is maar tegenover mijn meneer. Dat ik verantwoord ben." „O, is 'tanders niet?" kwam Krelis1. „Als U nou uw namen maar op een paw piertje schreefzei de man. „Hier heb ik een 'papiertje en een potlood ook." Aarzelend nog nam Krelis hot papier aan. ,,'t Is maar, dat meneer een bewijs liecfb, dat ik het zelf nieb .in mijn zak gestoken heb," kwam do man nog. „Zou jo 't wel doen?" fluisterde Jan. Maar Krelis had ook het potlood al aan genomen ón was bij het licht, van een lan taarn bezig met schrijven. Toen plotseling schoten Van achter de boom-en vijf mannen toe, die gcruischloos genaderd waren. En tien minuten later waren de drie vrien den 'op weg naar het polilieburcel.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5