ff*. 15637 Vrijdag 10 JTetoruaid, A*. 1911. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. FEUILLETON. 1^. li. 8629. LEIDSCÏÏ PBUS DEB ADVERTENTIES: Van 16 rsgela ƒ1.05. Iedere regel meeT 0.17J. Grootera Ietter» naar plaatsruimte. Kleine atfrertentiën Tan 30 woorden 40 Oente eontantj elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incaeseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per week 9 Cents; per S maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. Dit ANK WET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door CCRNELIS VAN YELZEN, wonende fcs Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in den winkel en de daarnaast gelegen kamer van het perceel Lammermarkt No. 32. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 Februari 1911. Er was gisternamiddag voor de buitenge wone raadsvergadering, uitsluitend belegd voor de installatie van den nieuwbehoemden secretaris, buitengemeen© belangstelling. Toen de leden van den Raad, allen in stemmig zwart, binnen kwamen, was niet alleen de publieke tribune geheel gevuld, maar ook de ruimte achter-de zetels der vroedschap bezet. Behalve de ouders van den secretaris en verdere familieleden, en bekenden, zaten daar de hoofden der verschillende dienst takken, de hoofd- en andere ambtenaren van 't Stadhuis en wie er geen plaats meer kon krijgen binnen het hek, -moest zich met een zit- of staanplaatsjo achter het hek ver genoegen. De boden waren druk in de weer met het rangschikken en het vergeven der plaatsen.Wij hopen dab zij het iedereen naar den zin hebben weten te maken. Bij zulk een gelegenheid, wanneer de hee- ren eèns verzameling hebben geblazen, ziet men eens welk een grooten staf van ambte naren een gemeente als Leiden er op na houdt. Want onder de aanwezigen op de publieke tribune waren wel enkele particu lieren, het meerendeel behoorde tot tic Leidscbe gemeente-ambtenaren. Het was begrijpelijk dab zij belangstel den in deze plechtigheid, die den heer Van Strijen zon stempelen tot hun chef. We vernamen reecis hier en daar dat men ter secretarie met diens benoeming zeer inge nomen is, overtuigd dat hij zal zijn een «zeer humaan chef. Bijna alle raadsleden waren aanwezig. Alleen de heeren Van Hoeken en Fokker mankeerden wegens ongesteldheid, de heer A. J. Mulder kon wegens uit-stêdigheid niet tegenwoordig zijn. De heeren raadsleden -zaten zoo kalm en emotieloos voor zich uit te zien. Zij hadden ditmaal alleen te luisteren en straks den nieuwen functionnaris dé hand te drukken. Gewichtige besluiten nemen behoefden ze natuurlijk niet, elkaar bestrijden veel min der. Alles wat aan zaken doen in den gewo nen zin (kon herinneren, werd ter zijde gc- eet, de notulen der vorige vergadering wer den niet goedgekeurd en dadelijk werd den waarneraenden secretaris, den heer Rosier, verzocht den nieuwen secretaris binnen te leiden. Met vluggen tied kwam do heer Van Strijen binnen en nam plaats voor den zetel van den burgemeester, in wiens handen liij de voorgeschreven eedën aflegde en die hom vervolgens met een korte toespraak geluk wenschfce met zijn benoeming en installeer de. Wij hebben gisteren de rede van den burgemeester -in haar geheel opgenomen en aanleidiug.om er nog eens op terug te ko men bestaat er voor ons niet. Heb was slechts een kort, doch bijzonder hartelijk woord, waaruit de beste gevoelens van den burgemeester voor den heer Van Strijen spraken. Hij kan er van verzekerd zijn, dat hij de medeweriking van liet hoofd der ge meente steels zal genieten. Hoe veel sym pathie onze burgemeester voor den overle den secretaris heeft- gevoeld, kwam nu ook weder uit. Toen hij aan den hear De Vries van Heyst herinnerde, stokte zijn stem even van- aandoening. De heer Van Strijen, die er een beetje ondeugend aan herinnerde dat hij nu eens ïn den Raad het woord kon voeren, wat een secretaris anders niet is geoorloofd, antwoordde vrij1 uitvoerig met heldere stem en zijn toespraak maakte een flinken in druk. Er sprak zelfbewustheid uit, die voor do toekomst iets goeds belooft. Toen wij al die ambtenaren daar zagen, die -voor het ineerendeel onder hem ressor teeren, dachten we onwillekeurig dat de taak van secretaris reeds daarom niet een gemakkelijke is. Maar het eerste optreden van den nieuwen functionaris maakte een goeden indruk. Dat' hij'een stoer werker is,, wisten wij; dat hij de gemeente-administratie door en door kent,'is geen geheim; dat hij -uiterst welwillend en humaan is, weet ieder, maar wel is hier cn daar wel eens twijfel geop perd .of de heer Van Strijen wel de man zou zijn, die goede, leiding aan dat groot© administratieve lichaam, zoii kunnen geven. Wrij üieenen dat hij bij -zijn eerste optreden in liet openbaar gisteren den indruk heeft gegeven aan humaniteit de noodige vast heid van wil en gestrengheid te zullen pa ren, die hem tot een uitnemend secretaris zal stempelen. Het spreekt vanzelf dat wij in hef belang der gemeente hopen dat onze. indruk juist zal blijken te zijn. Uit naam der Leidscbe burgerij wensclien ook wij den lieer Van Strijen geluk met deze nieuwe eervolle betrekking en spreken den wensch uit dat zij hem een genoegen en de gemeente ten zegen mag zijn. Nadat de heer Van Strijen had gespro ken, vroeg niemand meer het woord, zoo- dat de voorzitter alleen restte de vergade ring te sluiten. De meeste raadsleden wisten blijkbaar niet hoe zé het hadden. Moesben ze nog wat blijven zitten of heengaan Enkele der ouderen gaven het sein en toen stonden dé heeren te gelijk met het belangstellend pu bliek op, en nadat ze den heer Van Strijen de hand hadden gedrukt, gingen ze weer heen. Hot was al een heel korte zitting geweest en een heel zuinig gemeentenaar zal er mis schien van zeggen dat- zoo'n zitting met heb vastgestelde presentiegeld wel betaald is. Leiden, 10 Februari. De Commissie van Beheer over het krankzinnigengesticht „Endegee^t", het sanatorium „Rhyngcest" en de afdeeling voor -jeugdige idioten „Voorgèest" heeft heden in het openbaar aanbesteed de leve ring van volle en karnemelk gedurende het tijdvak 1 April 1911 tot en met 31 Maart 1914. Ingekomen wareii dé volgende in schrijvingen: W. J. Zwetsloot, volle melk per L. 8 ct., karnemelk per L. 4 eb. (niet afzonderlijk), G. v. d. Poel, v. m. p. L. 7.99, k. ni. p. L. 4 et. Th. Hoogstraat en, v. m. p. L. 7.72, k. m. p. L. 3.95 ct. A. Menken, v. m, p. L. 7.63, k. in» p. L. .3.40 ct. Mij. „De Landbouw",' v. m. p. L. 7.40, k.m, p. L. 3.75 eb. (de laatste alleen als ook de volle gegund wordt). J. Kromhout, (Rijnsburg), v. m. p. L. 7.40, k. m. p. L. 3.50 ot. G. Verberg, v. m. p. L. 7.29, k m. p. L 3.40 ct. Door den heer W. G. J. Lezwijn werd he den namens zijn principaal aanbesteed het gla-s- en* verf werk van vier heérenhuizen in de Groen hoven straat. Ingekomen waren de Volgende inschrij vingen: Th. van dor Stelt, Sliedrecht, f 1845; W. Vis, Leiden, f1620; P. Hoog land, Driehuizen, f 1598; P. S. Vis, Den Haag, f 1580; O. Jansen en Halstra, Mon nikendam. f 1403F. Etienne, Leiden, f 1330. Het werk is gegund aan den laageten in schrijver. Gisteravond vergaderde de Ned. Bond van Confeotie-bediend'on, afd. Leiden, Na dat do vergadering door Ren voorzitter, den heer W. de Witt was geöjpend, deod hij uit komen de beknoptheid eïi do onduidelijk heid van heb verslag van de onlangs gehou den jaarvergadering van. den Bond, welke onlangs hier ter stede -plaats bad. Hij meen de,, dat het beter ware geweest indien er in dat verslag niet gesproken was van hot internationaal stelsel, maar van het interne- stelsel, terwijl het.'batig saldo van het zie kenfonds niet was f 57.02,maar f 657.02, wat hij noemde, een wel te verbeteren fout, waarvoor liet Centraal Bestuur zal wordcii aangezocht. Do notulen, door den secretaris, den hoer II. J. van Kerlkhoff gelezen, werden goed gekeurd, evenals hot verslag der gehouden jaarvergadering, dat werd uitgebracht door den heer Verhulst. Naar aanleiding van het door het Cen traal Bestuur op voorstel van de jaarverga dering te houden aa -* - 7-> heb per lid doen uïtkeeren bij overlijden aan ouders, eehtgcneóten of k f 1, werd besloten op heb voorstel in to gaan, met dien verstande echter dat, zoo een lid was gehuwd of kostwinner en de noodzake lijkheid van de uitkeering gebleken was, heb Centraal Bestuur daarvoor do verant woordelijkheid te dragon heeft. Er werd van gedachten gewisseld over de statuten en do strekking daarvan, waarop besloten werd, nog deze maand er op teriig te komen. De negen-uur-sluiting en Zondagssluiting weiden vervolgens besproken, alsmede het geen er voor gedaan is, waarbij bleek, dat er door samenwerking nog veel te verbete ren valt, en de wensch uitgesproken werd, dat het publiek, waaraan alles gelegen ligt, zou medewerken, om liet bedienend perso neel na 9 uren ;s avonds en des Zondags vrij to doen zijp. De verdere besprekingen over dat punt werden overigens tob eon vol gende vergadering aangehouden, waar na deze geanimeerde vergadering met een woord van dank voor do opkomst, door don voorzitter gesloten werd. In de nu afgeloopen weck heeft te Rotterdam de oplevering plaats gehad van. de door do Kon. Ned. Grofsmederij alhier gebouwde z.g. Aelbrechtsbrug. Deze brug, bestemd voor het gewoon- en eleotriscïie tramverkeer over de Aélbrechtskolk te Oud. Delftshaven, is van geheel dezelfde soort (rolbasculebrug met clectrisdie bewegings- inrichting) als hier ter stede thans in aan bouw onder den naam van „Blauwpoorts- bmg". - D© totale breedte der Aelbreohtsbrug is 15.50 M., de door vaartwijdte 7.50 M. Het monteeren lan den bovenbouw word door de Kon. Ned. Grofsmederij verricht in 2 nachten, waardoor het daar ter plaatse zeer drukke scheepvaartverkeer tolkens slechts gedurende eenige uren is gestremd geweest. De Koningin en Z. K. H. de Prins gaven gisteren ten Hove heb gastmaal voor hooge militaire autoriteiten. Na een langdurige ongesteldheid is te Js-Gmvenliage in den ouderdom van 70 jaar overleden, de heer O. F. M. H. Schneb- faolie, in leven oud-in sp acteur -gene raai van den Rijkswaterstaat. Het Gemeentebestuur van VGravcn- kage heeft gisterenaanbesteed het bouwen van een houten loods voor vischafslag op een terrein aan de Binnenhaven to Scheve- ningen. Laagste inschrijverD. A. Marck, aldaar voor f 10,145. De Koningin-Moeder heeft een bedrag van f 100 geschonken voor het Bouwfonds der Cüh'. Jongelingsverconiging „Daniël", te Gouda, afd. van het Ned. Jongelingsver bond. Do Prins heeft f 40 geschonken aan de Nederlandsohe Verecniging voor Roodo- Kruis-honden. De hoofden der scholen te Haarlem hebben hun personeel gewaarschuwd, dat zij over sohookalkcn aan derden geen me dedelingen mogen doen. De centrale schooltuin aan de Ivloverlaan te Haarlem, op de terreinen, van het oude huis Ter KI erf is gereed en do hoofden der scholen zijn uitgenoodigd aan B. en Ws. opgave te doen van de benoodigdhedon, die zij voor dien tuin meenen noodig te hebben. De „Staatscourant" bevat de statuten van de naaml. vennootchap „Consus," fa briek van melkproducten, te Schoonhoven. Doel: het koopen, bereiden, vorkoopon en handelen van melk- en zuivelproducten en daaraan verwante artikelen in den meest' uitgebreiden zin. Duur: 30 jaar. Kapitaal f 50,000, verdeeld in 2 seriën, elk van 25 aandeelen a, f 1000. De eerste serie is ge heel geplaatst. Heb bestuur der vennoot schap is opgedragen aan 2 directeuren, on der toezicht ya-n 3 commissarissen. Voör de eerste maal zijn tot directeuren benoemd de heeren N. Valokenier de Greevc, directeur der Goudscho melkinrichting, en Peter Klussmann, koopman, beiden to Gouda, en tot commissarissen de heeren G. P. Santmann, koopman, te Schoonhoven, J. IL van dor Torren, grondeigenaar, to Gouda, en J. van Bergen, zonder beroep, te Waddingsveen. De minister van oorlog heeft bepaald., dat aan do leerlingen van do cursussen bij het "wapen der infanterie voortaan (met uit zondering van do dienst- en exereifcieregle- menten) voor tekortkomingen in hun stu diën geen straf meer zal worden opgelegd. Hr. Ms. panisersdiip „De Zeven Fro- viuoiön'', onder bevel van den kapitein ter zee F. Bandung is 9 dezer te Mahé aan gekomen. ALPHEN. De gemengde zangvereeniging1 „Zang-lust" gaf gisteravond een openbarst uitvoering', ónder directie van haar nieuv wen Uirectour-, don heer J. Vink, uit L-eri den. De bijeenkomst werd geopend mot een. vriendelijk woord doen' don voorzitter den heer Jè A. Tolk, waarna liet mooie pro-; gramma vlot werd afgewerkt» Er is dap-> per gezongen, al was de inzat niet altijd vast, én gemis aan schakeering in enkele nummors was op tö merken. Dit werd eclu ter allengs beter, zoodat zelfs eenige nuni'j rners voortreffelijk werden gezongen. De pia»? nC'-begeloiding was in goede handen van een der damosledon. Directeur en koor werden na afloop toe»* gesproken door den lieer Diaazen mot een) krachtig én welgemeend woord, on eenigd dames zongen buiten liet programma den directeur too on overhandigden lieni een! bloemstuk, hetwelk zeer verdiend was. BENTHUIZEN. Op Zondag 26 Maaéti lioopt ds. J. v. d. Pol, die ontslag heeft' aangevraagd als predikant bü de Ncd.-Horw Kerk, eon woord van afscheid tol? zijn Ge^ meonto to spreken. HAARLEMMERMEER. In een vergade ring van ingelanden en hoofd-ingolanden van den Haarlemmermeerpolder is do be staande transaotie tusschen het bestuur van •dezen polder en liet'"gemeentebestuur, be» treffende de plaats, waar t polderhuis zal worden gebouwd, ook door deze vergade ring goedgekeurd. Hierdoor is dus in laatste instantie dé plaats aangewezen, waar het polderhuis zal worden gevestigd. De voordracht voor onderwijzeres aan de o. 3. school No. 7, bostaat uit de navol" gende dames: 1. mej. M. de Groot, tei Haamstede; 2. mej. J. Beversluis, te F~u- rurn, en*?. mej. G. J. H. Lobry, te Haarlem., De voordracht voor onderwijzer aan de o. I. school No. 4 (Hoofddorp) bestaat uit do heeren: 1. D. O. Kooiman, te Haarlem mermeer; 2. J Bakkér, to Zaandam, en 3. H. Hagcman, te Maarsen. KA-TWIJK-AAN-ZEE. In de Geref. Kerk alhier werd gisteravond een muziek- en zanguitvoering gegeven door den blinden heer H. J. Kruithof, oud-leerling van het Instituut tot onderwijs van Blinden to Amsterdam, thans organist cn muziekon derwijzer te Kampen. Het kerkgebouw va-s meer cla-n vol. Velen konden niet eons een. plaats bekomen. Na een inleidend woord en gebed va.n ds. J. J. Impeta en gemeenschappelijk gezang van Ps. 150 2, begun de lieer Kruithof heb 3) Luister, ik heb reeds alles bedacht. Wij schrijven, d. w. z. u schrijft dadelijk on der zij las de cijfer» uit de advertentie voor „L. B. No. 3629 aan het bureel van deze courant, dat de jonge dame zich aan ons kan voorstellen, laten wij zeggen, morgen namiddag tusscben rijf en zes. Dat is, zooals gij moet t ©geven, reeds een ver strooiing, want om dien tijd is het gewoon lijk bij ons bijzonder vervelend" „Nu en verder1?" vroeg de heer Schöffer Met gefronst voorhoofd. Nella's plan kwam hem toch wei wat al te avontuurlijk voor. „Wij nemen de jonge, adellijke dame op en Wanneer zij ons bevalt, behouden wij haar dadelijk hier." „Hóe, hier?" „Hier, bij ons. Zij wordt onze huisge noot©, wij houden een oog op haar oplei ding, controleeren elk uur of uw geld ook goed besteed wordt. Zij krijgt die mooio kamer naast do mijne, 's nachts blijft de deur open, en dan vertelt zij mij van haar studies, haar vooruiWob ten. In het salon laten wij een nieuwen vleugel zetten, want op onze rammelkast kan zij zich onmogelijk oefenen, en wanneer zij dan later een be roemde zangeres is geworden, wordt in de dagbladen en, overal de vraag geopperdi „Wie heeft toch de beroemde X. een op leiding gegeven V* „De-rijke rentenier Schöffer uit' de Re- gentenstrasse." „En het jonge" Nella schraapte haar heel „mooie meisje, dat eiken avond in de loge links zit?" „Dat is de dochter van den heer Schöf fer, de intiemste vriendin der diva, die haar in den moeilijken rijd van haar stu diën trouw ter zijde heeft gestaan en nu billijkerwijzo ook van- de triomfen der eenige geniet." „O, papa, het zal heraelsch worden?" Nella snelt op haar vader toe en kust hem, dat hem liooren en zien vergaat. Het duurt een gehee-len tijd voordat de zoowel physiek als moralisch bestormde man Nella goed en wel van zich heeft afgeschud. Nu loopt hij wanhopig m de. kamer op en neer, onder het uiten van verwensokingen, tot dat "hij eindelijk uitroept: „Hoe heb ik toch op .de waanzinnige ge dachte kunnen komen naar Berlijn te trek ken Nella laat Zich door de uitbarstingen van haar vader niet in het minst van den weg brengén. Zij kent hem veel te goed, om niet* té rieten, dat hij "over een kwartier gehoor zaam den brief onder L.B. 3629 zal sohrijven En zij heeft zich niet vergist. Toen zij dien namiddag om twee uren uitgingen voor hun dagelijksche wandeling naar den Die rentuin, lichtten zij hun schreden eerst naar de dichtstbijzijnde brievenbus, om daarin don brief aan de „adellijke, jonge dame" te werpen. Nella beschouwde reeds dit geval als een welkome afwisseling in het eenerlei der dagen, dus bijgevolg als een goed voorteekeiL De uren tot nnn den volgenden namiddag vijf uren, wanneer men de jonge dame verwachtte, schenen vader en dochter een eeuwigheid te duren. Nella weigerde in het eerst zeer beslist die in lijdelijk afwachten door te brengen. Zij wilde de inrichting der kamers ver anderen wilde een vleugel koopen, inlich tingen inwinnen omtrent de eerste Berlijn- sche zangonderwijzers of -onderwijzeres sen, ja> het liefst zou zij naar de directie van het koninklijk theater zijn gegaan, om te informeeren, wanneer er een plaats vacant zou komen, want heb stond nu een maal hij haar vast, dat haar bescherme ling dadelijk met een goede betrekking moest beginnen en dat. idee zou moeilijk uit haar eigenzinnig lcopje te bannen zijn. Doch ditmaal was vader Schöffer onverbid delijk gebleven. Er mocht pas met do toe bereidselen worden begonnen, nadat men de jonge dame in o ogenschouw had geno men en besloten was haar te behouden. Dixi. En bij uitzondering duldde hij geen tegenspraak. Eindelijk was liet tijd voor heb middag maal geworden, Nella had ter viering van den dag een gerecht meer besteld. Er werd daardoor aan den eenen kant meer tijd aan tafel doodgeslagen en aan den anderen kant op den bij zond eren dag, welke ver moedelijk over het lot van drie menschen* levens zou beslissen, een plechrigen stem pel gedrukt. Aldus was het ook gelukkig vier uren geworden, toen vader en doch ter van tafel opstonden. Slechts nog een uur voor 't gewone namiddagslaapje. NelU gebruikte dat om een heimelijk gekochten catalogus van muziek door te bladeren, en dan zou eindelijk het groot©, beslissende uur slaan Een paar minuten na vijven werd ook werkelijk eenigsrin3 aohuohter op den knop van de clcctrische voordeurbel gedrukt. .Nella sprong als door een insect gestoken op en wilde zelf opendoen. Vader Schöffer bleef echter ook ditmaal onverbiddelijk. „Blijf zitten. Dat past niet. Voorloopig is deze jonge adellijke dame de smeekende 'partij en wij zijn de begunstigers. Dit standpunt moet vooreerst in acht genomen worden. Heb amusement voor jou natuur lijk komt later Toen hij juist had uitgesproken, kwam Auguste, het kamermeisje, binnen en meld de, dat een heer, de naam had zij niet recht goed verstaan, den hoer Schöffer wenschte te spreken. „Een heer?" vroeg Nella op gcrokton toon, met een blos van verontwaardiging op de wangen. „Een heer von Reu ten of Re Wem," be vestigde het meisje. Nella snelde in de hoogte. Haar oogon schitterden. „Een adellijk heer, haar broeder of vader, papa. Kom spoedig. Kijk eens hoe voornaam. Zij kómt niet dadelijk zelve." En dat zeggende, troonde zij haar vader mede naar het salon. Daar stond in het midden van de kamer, met een onberispelijk geborstelden cylmdor- hoed in de hand, een jonge, zeer slanke heer, blijkbaar in een zeer verlogen hou ding, welke bij het zien van Nella er niet beter op werd. Hij draaide en wendde zioh heen en weer, nam de cylinderhoed van de eeno hand in de andere en stotterde onsameH' hangende, onverstaanbare zinnen. Nella, die hem te hulp wilde komen, wijl zij hora voor den broeder van de verwachte jonge dame hield, maakte de zaak slechts erger. Eindelijk begon de lieer Schöffer den toe stand zeer onbehaaglijk te vinden. Allerlei verhalen van vordacht gespuis gingen hem door het lioofd en met een haastig gefluis terde, met juist teodere opmerking, zond hij Nella de kamer uit Toen nam hij den jongen, bijzonder knap pen man in het verhoor. „Dus in de eerste plaats uw naam, als ik verzoeken mag, en wat voert u tot mij?" De heer Schöffer maakt© daarbij een ach teloos uifcnoodigend gebaar met zijn hand, hetwelk den vreemde moest beduiden plaats te nemen. De jonge man nam daarvan geen notitie. „Mijn naam is Fritz, vrijheer von Reu- tern," zeide hij met een lichte buiging. „Ik ben op uw vriendelijke uitnoodigmg onder L. B. 3629 gekomen." Schöffer knikte meesmuilend met zijn dik hoofd. Die rakker, die Nella, had tooh weer goed gezien. Het- was do broeder. Werkelijk hoogst nobel. „Hm zoo, vrijheer von Reuternl En op mijn brief. U wilt dus waarschijnlijk wegeng de opleiding van uw zuster met mij spre ken De jonge vrijheer werd vuurrood en scheen weer in zijn eerste verlegen houding to zul® len terugvallen, (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1