SILLMANN Co., I The Berlitz I School B Effecten, Coupons, Prolongaties. Privaat- en Kassen 8 Turfmarkt 8. Voornaamste Taalinstifuut. Aanbesteding. Hawasan No. Leidsohe Schouwburg. „Amsterdamse!) Trio". HeiLeidsclieVolkshuis. Ho. 15633. Anno 1911. Breestraat 105. Telef. 1033 alle moderne Talen. Leeraren uit het Buitenland. UITGELOOT Zieken, Ei. HUNTELMAN, Stads-Gehoorzaal Dinsdag 7 Februari 1911, Tweede Kamermuziek-Avond Bank-van-Leeningbriefjes Buitenlandsch Overzicht. Ingezonden, Tweede Kamer. Leidsehe Schouwburg. XjEIDSCH DAGBXjAD, Maandag: Februari. Tweede Blad. 13 HET Dagelijks begin van IK 1660 82 van do 3°/0 leaning ten laste der Xed.-Herv. Gemeente te Katwijk aan Zee: de Obligatiën Xo. 156, 800, 99, 47, 83,169. Genoemde stukken met rente tot den dag der uitloting, z()n iederen werkdag betaalbaar by den Secretaris- Penningmeest.r 1598 12 D. W. OUDEHAND. laat uw Urine onderzoeken door het Scheiknndig Labora torium. 1318 10 Oir.: H. W. VALKEN\flR en G. H. DUMEVELD. flris. Spreekuur: Vrijdag; van9totl8 uren, Kaleerstraat No. 36, Leiden. 69as- en Verfwerk. Op Vrijdag 10 Febr. 1911, zal ondergoteekendo namens zyn princi paal aanbesteden het Glas-en Verf- work van vier Hoerenhuizen in de Qroenhovenstraat. Bestek ligt ter inzage in perceel No. 5 in voor noemde straat, sleutel te verkregen op het werk. 1505 17 W.GJ.LEZWiJd, Garenmarkt 19, LEIDEN. 1 Mei gevraagd, een net I boven 80 jaar, veor T.veede Meid, kunnende tafeldionen en naaien. Zonder goede getuigen on- noodig zioh aan te melden: Hooi gracht 38. 1666 9 Vereeniging voor Christ. Ond arwijs ten On- behoeve van én minvermogenden te Leiden. Aaugitte van Leerlingen: Voor de School a/d. Middelste- gracht op Dinsdag en Woensdag 7 en 8 Februari a. s., in het School gebouw (ingang Middelsiogr. 119). Voor de School a/d. Maresingel op Dinsdag en Woensdag 14 en 15 Februari a. s., in het School gebouw Pasteurstraat 2 B. Voor de School a/d. Pieters- kerkgracht, op Woensdag 15 Febrnari a. s in het Schoolgebouw Pieterskorkgraoht 9. Telkens van 8 tot 4 nren. P.S. Verioeke s.v.p. het Geboorte boekje mede te brengen. 683 25 HET BESTUUR. De hoogste waarde voor Gontl en Zilver goeft Oude Rijn 52. 58o 5 25350 Let s. v. p. op het wettig gede poneerde merk, speciaal micldel tegen pijnlijke Urineloozing, ovortreft alle andere middelen f 2.40. SAXITAS, ^teon»chunr 1. Iö43 8 Tourneés FRÉOERIG ACHARD Cie. Vendredi 10 féfrier 8 lienres: Ia© Succes triomphat DU Theatre du Palais Royal a Paris Comélie-Vaudeville en 6 Aotea de M.M. GEORGES BERR et MARCEL QU1LLEMAUD. Ie Acte: Le27009 gagne 1 Million 2e Chez le Père La Talipe. 3e An Commissariat de Police. 4e La Satinée d' na Ténor. Se Rentree an Bercail. Prlx dei places: ƒ2 60, ƒ2. f 1.75, 1.25, 0.75, O 50, 0.40. Plaatsbespreking abonnés Maandag »n vorder van af Dinsdag 10 uren Watersteeg 4Donderdag en Vr(jd»g 102 aan den Schouwburg. Leden van de Alliance franeaise kannen op vertoon van diploma, 3 kaarten be komen tegen betaling van TWEE. 1489 40 Photographs©. Goedkoopst adres voor on veranderlijke vergrootingen naar elk portret 1647 10 Belet fd aanbevelend, K. P. WIESHART. Magdalena-Moonsstr. 78. voorheen Bediende hij den Beer GOEDELJEE. (Kleine Zaal). 8 uur: F.IX'XV GELBART, Piano. XELLA GUXXIXG, Viool. CATO VAX DEB HOE VEX, Violoncel. PROGRAMMA: Trio op 110 Schumann. Sonate E. gr. t. H3ndkl. (Voor Viool) Sonate In G.Hsnry Ecclss. (Voor Violoncel). Trio Elégiaque Raohsianinow. Broadwoodvlengel nit het Ma gazijn van de firma COCKUYT. Enirée f 1.50. Voor Loorlingen van het Muziek instituut 1.85. 1527 37 Kaarten en plaatsbespre king in den Muziekhandel van de firma EGGER8, Boter markt 14, en op den Concert avond aan <1. Zaal. Op 8 Febfuari is hei Volkshuis 1G10 8 gesloten. koopt tegen kooge waarde H. J. VAN AMÊRO.ifiEN, Haarl.strsat 233. 6672 4 In lang hebben wij geen tijd gehad, waarin de teugel der hooge politiek zoo zeer werd gevierd als tegenwoordig. Er is in de diplomatieke wereld thans veel werk aan den winkel en voor pilitieke vis- sohers en liefhebbers is het om te grasdui nen. Wat al mogelijkheden, wat al geradli- ten, wat al combinaties I Ontegenzeggelijk schijnt Duitsohland de boste zijde te spin nen,- terwijl Frankrijk, wij wezen er reeds vroeger op, min of meer achter het net vieaht. De Fransche pers, deTemps" voor aan, wordt niet moede er op te wijzen, dat -Frankrijk dreigt geïsoleerd te worden. De -groote zaken worden afgedaan buiten Pa rijs om, en dat is niet prettig voor den trots der Franschen. Eigenaardig licht wordt echter geworpen op de houding van de „Temps'* tegenover minister Pichon, als .wij de motieven nagaan, die deze houding van het groote Fransche blad bepalen. Naar wat er thans van bekend is toch, schijnt de minder vriendelijke stemming van 't blad zijn oorzaak te hebben in een particuliere kwes tie. De overzicht-schrijver toch van de Temps" is betrokken bij een koloniale maatschappij, die zich vroeger mooht ver heugen in do bijzondere bescherming van den Staat. De Staat heeft e oh ter de voor rechten van die maatschappij wat getem perd, voornamelijk door toedoen van Pidbon en ziedaar de diepere grond, waarom de Temps" nu dwars tegen de politiek van den minister van buitenlandsche zaken ingaat. Zoo ikan soms de loop der hooge politiek baheerscht worden door bijzondere -belangen en particuliere nietigheden. De minister heeft, al, reeds over de houding van de „Temps" iets losgelaten; we zullen ©r dus spoedig wel meer over luooren. De Ylissingsohc kwestie luwt wat maar met voorbedachten rade. De interpellatie-Framck in do Belgische Kamer, die waarschijnlijk de agitatie wel weer zou opjagen, is uitgesteld tot over een week of drie. De reden van dit uitstel zou gelegen zijn in het verlangen, om de gemoederen, vooral in het buitenland, eenigszins tot rust te la ten komen. Wij vermoeden, dat het een „reculer pour mieux santer'-' zal zijn. De fortenbouw aan de Schelde is een fijn diplomatiek kluifje dat men niet halfbeworkt ter zijde legt. De begrafenis van den Duitse hen so. c i a a 1-de mocraat S i n g r is een grootsohe manifestatie geworden. De lijkstoet zette zich om 12 uren voor het gebouw van de „Yorwarts" in bewe ging. Drie uren later hadden zidli uit de aangrenzende straten vele duizenden bij den stoet geschaard en in eindeloozen optocht ging het naar de begraafplaats, waar de st-oet om 5 urpn aankwam. Men schat het aantal deelnemers op hon derdduizend. Op het kerkhof werden alleen de deputaties toegelaten, met name de buitenlandsche, waaronder de Hollandsche afgevaardigde Yliegen. Het lid van den Rijksdag, Molkenbuhr, hield de lijkrede. ,,Er was volmaakte orde", seint Reuter er nog bij. Wij 'hadden bij een gelegenheid als deze niet anders verwacht. Do politie heeft bij deze gelegenheid alle medewerking verleend en naar verluidt is de deputatie, die om vergunning kwam vragen voor de plechtige ter-aarde-bestel ling van Singer bijzonder welwillend door den politie-president v. Jagow ontvangen. Thans ga.at m Berlijn liet gerucht, dat die welwillendheid een bepaalden grond had. Tocnnl de deputatie over de vriendelijke houding van den machtigen politie-chef Jn beleefde opmerking maakte van waardee ring men was sedert Moabit anders ge wend zou von Jagow geantwoord hebben: „Ik zou nog veel voorkomender zijn, wanneer mij werd medegedeeld, dat alle sociaal-democraten van Berlijn te Frie- drichsfelde begraven moesten worden." Het moge een verzinsel zijn, toch lijkt dit bericht ons niet oneigenaardig te passen in den stijl van een Pruisisch politieman. Ook Engeland heeft thans zijn spoor wegstaking. Plotseling is op den Noord- oostërspoorweg een staking uitgebroken. Het centrum is thans Huil waar een aan tal beambten, belast met het behandelen van vischzendingen, weigerden hun werk te doen, tenzij hun grieven onmiddeljijk weg genomen werden. De spoorwegmaatschap pij heeft zich daartoe onbekwaam ver klaard, zoolang de pas in 1913 afloopende overeenkomst met het verbond van spoor wegpersoneel, volgens welke alle kwesties over werktijd en loon aan een scheidsge recht voorgelegd moeten worden, van kracht is. De Hullsohe kruiers legden niettemin, tegen den raad van het verbond en van hun eigen voormannen, het werk neer,- en even min hebben dezen kunnen beletten, dat de staking zich snel in andere richtingen uit-, breidde, daar de andere beambten den sta kers hun sympathie wilden toonen. Twee duizend beambten, die vannacht te Huil vergaderd hebben, besloten tot onmiddel lijke staking en afgevaardigden naar de voornaamste plaatsen te zenden, ten einde overal steun te krijgen. De dienst zal vermoedelijk vandaag al op vele plaatsen ontredderd zijn. De spoorwegbeambten te Newcastle en Gateshead hebben ook reeds vergaderd, maar besloten, morgenavond opnieuw te vergaderen. Vermoedelijk zullen zij zich dan bij de staking aansluiten. De toestand te Hull is naar de laatste berichten niet rooskleurig. In de dokken ligt alle werk stil. Uit Z ui d-A f r i k a komt het bericht, dat de bekende Bóeren-generaal Piet Cronjé gisteren te Klerksdorp is overleden. Met hem gaat- een bekende figuur uit de Trans- vaal8che tragedie heen. De tijden rijn wel veranderd bij tien jaar geleden. Schermen. Zaterdagavond en Zondag hadden te Leiden nationale sohermwedstrijden plaats uitgeschreven dloor de scherm vereeniging „Jeanne d'Arc welke in het gebouw der Afd. Leiden ran den Ned. R.-Kath.-Volks bond werden gehouden. Door den burge meester der gemeente, Jhr. De Gijselaar, en vele particulieren waren medailles be schikbaar gesteld. Zaterdagavond om negen uren werd de wedstrijd geopend met een kort welkomst woord door den instructeur, lid der jury, den heer K. van der Waals, die er zijn leedwezen over uits-prak dat de deelneming van buiten en voornamelijk uit Rotterdam, den zetel van het Hoofdbestuur van den Ned. Schermhond, niet grooter was. Nadat ook de voorzitter, de heer J. Raap horst, nog had gesproken, werd met de personeel© wedstrijden begon nen, die Zondagochtend werden voortgezet en waarop de korp-swedstrijden volgden. Uitslag. Personeele wedstrijden: a. degen 50 deelnemers le pr. P. van Leeu wen, St.-Lodewijk IX", Rotterdam; 2e pr. G. van Oostveen, idem3e pr. J,. Bom, „Exéelsior",, Delft. b. sabel: 55 deelnemers. 1ste pr. A. van Ude „Excelsior", Delft. 2de pr. W. de Bruin, idem, 2de pr. W van Dijk, „St.- Michael", Schiedam. c. Lange sbok: 1ste pr. K. van Blitter- suyk, „Excelsior," Delft. 2de pr. C. A. Kampfens, „Excelsior," Leiden. 3de pr. A. C. Fries, „Door strijd overwonnen," Delft. Korpswedstrijden: a. degen. 24 deelne mers. 1ste pr. „Jeanne d'Ar£," Leiden. 2de prijs „Excelsior," Delft. b. Lange stok: lste pr. St.-Michael, Dordrecht. .2de pr. „Door ötrijd overwon nen," Delft. Eerewedstrijd: lste prijs St.-Michael," Schiedam. 2de pr. „Sh-Lodewijk" IX," Rot terdam- De wedstrijden die vooral Zondag door tal van toeschouwers werden bijgewoond, leverden mooi spel en menig schermer toon de meester te zijn op het gehanteerde wapen. De jury bestond uit de heeren W. H. A. Hartman, D. Lombert en K. van der Waals, allen ie Leiden, die hun taak tot aller ge noegen vervulden. Tusschen cle bedrijven door werd er muziek gemaakt. De prijzen werden met een hartelijke toe spraak uitgereikt door den heer Hartman, den oud-strijder, wiens hart neg jong :s, doch wi'en de jaren niet meer toelaten het meesterschap, dat' hij eens behaalde, thans nog tegen jonge krachten te handhaven. Hij dankte de opgekomenen voor hun me dewerking en voor den aangenamen geest, die er den gehëelen dag had geheerscht. De heer Lombert' voegde daaraan nog eenigo woorden toe. .Het deed ook hem leed dat de deelneming niet grooter was en dat daarom de feestvierende vereeniging zich genoodzaakt heeft gezien aan de korps wedstrijden deel te nemen. Hij herinnerde er tevens aan dat het 19 Februari 25 jaar geleden is dat .de oude leider van Jeanne d'Arc," de heer Hartman, te Rotterdam het meesterschap verwierf. De heer Hartman, donkend voor de ovatie, die hem gebracht werd, verklaarde dat hij, indien er spoedig ergens een wed strijd plaats heeft, liet meesterschap nog zal verdedigen. langend uitzien naar de bekendmaking van de flinke opbrengst, die ongetwijfeld het resultaat moet geweest zijn van een goed bezetten Schouwburg. Ik meen daarom hulde te moeten brengen aan de Vereeniging „Offenbach", dat zij geen moeite en kosten gespaard heeft om «Tczen avond zoo goed mogelijk te doen sla gen. Haar doel-om reclame te maken voor haar vereeniging heeft rij zeer goed bereikt ©n heeft tevens naar ik hoop „Sdhoolkin- dervoeding" ha-ar kas met een flink bedrag doen vermeerderen. Mét een spoedige, open baarmaking van de ontvangsten zal „Offen bach" het Leidsehe publiek ten zeerste ver plichten. Een kindervriend, Leiden, 4 Februari 1911. Mijnheer de Redacteur 1 Voor de opneming van onderstaande re gelen verzoek ik u beleefd mij een plaatsje in uw veelgelezen kolommen in te ruimen waarvoor bij voorbaat mijn dank. In de rubriek „Vragen en Antwoorden" van dit blad kwam jl. Donderdag ook de vraag voor of de opbrengst reeds bekend was van le in den Schouwburg ten bate van „Schoolkindervoeding" gegeven uitvoering van „Franohemont de Marskramer", opge voerd dooi' de Leidsehe Operette-Vereeni ging Offenbach", welke vraag werd beant woord met een (kortstondig„Neen, die op gaaf is nog niet verschenen". De operette werd den 28sten December gegeven, dus ruim 1 maand geleden, en is het mij dus wel eenigszins bevreemdend, dat die opgaaf nog niet verschenen is. Ik kan moeilijk aannemen, dat de schuld hiervan ligt. bij het Bestuur van „Sohool- Ikindervoeding", dat nooit verzuimt iedere bijdrage direct na ontvangst in uw blad te vermelden. Ik vermoed dus veeleer, dat de Operette-Vereeniging Offenbach" wat langzaam is met haar verantwoorden en dus geen rekening houdt met de nieuwsgierig heid van dogenen, die- Schoolkind er voe ding" een warm hart toedragen en dus ver Geachte Redactie t In uw blad van Zaterdag j.l. komt, in de Vragenrubriek, de vraag voor, of een on derwijzer kinderen, die te laat school ko men, van 2 tot 4 op de steenen mag laten staan. Daar het kind op do school a/d. Brandewijnsteeg gaat, zouden daar zeer barbaarsere straffen worden toegepast. On- dergeteekende is daar als onderwijzer werfr. zaam en de gedane vraag heeft hem be vreemd en verbitterd. Immers -het te laat komen wordt gestraft met nablijven, maar niet met in de gang staan. Ofschoon ik de schuldigde meester niet hen, kan ik dus haast met zekerheid zeggen, dat het beslist onmogelijk is, dat het kind in (kwestie om die reden zóó gestraft is. Maar het geval kan zich voordoen, dat een jongen uit de klasse moet worden ver wijderd. Ieder, die de Leidsehe straatjeugd kent (er wordt zoo vaak over geklaagd!) weet, welke hachjes dit zijn. En van som migen (de goeden niet te na gesproken), die de school aan de Brandewijnsteeg bezoe ken, kan het optreden tegenover den on derwijzer soms zóó verregaand onbeschoft zijn, dat zo onmogelijk in de klasse geduld kunnen worden. En dan kan de onderwij zer ze laten staan, zoolang als hem goed dunkt; maar ieder kan wel begrijpen, dat wij ze niet van 2 tot 4 uren laten staan. Waar wij ons bost doen, om van die soms bandelooze bengels, nog goede, bruikbare menschen te maken, valt het hard, dergelij ke vragen te lezen, als de bewuste. In plaats van op een blijkbare leugen van z'n kind af te gaan, had de vader eens kalm naar de school moeten gaan (ik zeg met op zet: kalm!) en eens moeten-vragen, hoe de vork in den steel zat; dan kon hij meteen eens informeeren, hoe z'n kind ziöb daar gedroeg. Als meer ouders dat deden, en samenwerkten met de onderwijzers, die. toch hebbeste met hun kinderen voor hebben, dan zou dat onze taak waarschijnlijk ver lichten en de kinderen zeër zeker ten goede komen. U dankende voor de plaatsruimte, noem ik mij, Een onderwijzer a.fd, school 4c kl. No. 2. Leiden, 0 Februari 1911'. B e i' n e r Conventie. Het' regeeringsantwoord is verschenen op het afdeelïngverslag over het betrek kelijk wetsontwerp. Zij stelt daarin op den voorgrond, dat de toetreding een quaestie van recht betreft, waartegenover van concessies onzerzijds aan de mogendheden, bij wie men zich aan sluit, geen sprake mag zijn. Een zïch meer en meer herhalend verschijnsel is de uit gave in het buitenland van vertalingen van Nederiandsche tooneelwerken en de naboot sing in naburige landen van Nederiandsche kunstwerken De auteurs van al die werken zullen voortaan ook in de onderscheidene Unielanden een bescherming erlangen, die zij thans, ook al worden hun werken daar door een uitgever aangekondigd, niet kun nen deelachtig worden. Op grond van de ervaring, elders opgedaan, mag worden verwacht, dat buitenlandsche auteurs niet hooge eischen zullen stellen voor bet gun nen-van 't vertaalrecht aan Nederiandsche uitgevers. Een matig honorarium, zal een Nederlandsch uitgever gaarne voldoen, omdat dit de premie is,, waarvoor hij zich' verzekert tegen een andere vertaling, die bij. volkomen vrijheid misschien gelijktijdig met de -zijne óf kórt daarna zou verschijnen. - De regeering vertrouwt dat het gematigd standpunt, door haar hij deze wets voor- draeht' ingenomen, dé tegenstanders daar mede alsnog zal kunnen verzoenen; Geleidelijke overgang tot geheele toepas sing der Berner Conventie aluifc vanzelf in zich, dat' ld ertoe geen. poging zal worden' gedaan voordat de ondervinding, in 't over- gangs-stadiuni op te doen, zal aanwijizen dat de tijd daartoe gekomen is. Aan de eischen van eerlijkheid en recht voldoet in middels ook cle voorgestelde beperkte toe treding, waarbij immers wordt herkregen wat sedert vele jaren, door de Unielanden als recht werd erkend en wat voor de on derlinge verhouding van eenige dier Staten ook voorshands nog recht zal blijven. In afwachting der beslissing over de con ventie heeft de regeering een wijziging van de wet op het auteursrecht niet mogen voorstellen en mag zij ook nog.niets mede- deelen omtrent den inhoud van dit aan het' departement van justitie gereed liggend wjjzigingsontwerp, waarbij rekening is ge-: houden met de in het nu beantwoorde afdeelingsverskg uitgesproken wenschen. Havenwerken t© Soerahnja. Vanwege het departement van koloniën is tot verschillende groote aannemersfir ma's hier te lande een uitnoodiging gericht om voor de uitvoering van de nieuwe ha venwerken te Soerabaia aanbiedingen in te dienen. Ensemble Gnstspiel Ncucs Schan- ftpicllinna, Berlin. NUR EIN TKAUJtt. Heb was een fijn-geestig blijspel met 't welk do Duitsohe spelers van 't Neues' Sohau spi elkau s van Berlijn na ar Holland zijn gekomen. Fijn-geestig waren althans de dialogen;' de situaties, waarin de Mei, de Nacht, maar vooral de Bowl ons leidden, zijn, wat inch in 't dagelijksch leven nog al gepeperd, zou noemen. We hebben slechts de gedachte op t© roepen aan de vrouw van dén altijd sohakenden professor Hausmann. De goed#' toon, het boschaafde spel én vooral wat van deze Diufcsche spelers moet worden ge tuigd: het gansoh on al opgaan in het sa menspel, hebben gemaakt dat de avond van gisteren er een was, van voor de hoor-» ders onverdeeld genot. Met niet anders dan verblijding kunnen: we dan ook melden dat het gezelschap nog eens terugkomt. Woensdag 22 Februari zal het nieuwe blij epel: ,,Die Grosse Lcidensehaft" worden opgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 5