N*. 15629 Woensdag X Februari, A0. 1911. t§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Hun, roeping getrouw. LEIDSCH PBIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letten naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents eontantelk tiental woorden meer 10 Gents.—Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd ayn 1.30. Franco per post1.65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de N. Y. Electri- #ohe Drukkerij voorheen TACONIS, om vergunning tot uitbreiding van de drukke rij in het perceel Maredijk no. 17. kad. Seotie L no. 8S6, door het plaatsen en in werking-stellen van een electromotor van 3 p.k. en een snelpers ter vervanging van de bestaande snelpers; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd 13; alsmede dat op Woensdag 15 Februari aanst. des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tesren dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Looo-Secretaris.. Leiden, 1 Februari 1911. JKostelooze Genees- en Heelknndige Hulp aan Onvermogenden. Burgemeester en Wethouders van Lei den, Gezien de artt. 1, 4 en 5 der Verorde ning van 20 December 1900, betreffende het verleenen van kosteloze genees- en heel kundige hulp aan onvermogenden Brengen ter kennis van hen, die op grond van onvermogen in aanmerking wenscken te komen voor het ontvangen, zoo noodig, van kottelooze genees- en heel kundige hulp, van 1 Mei 1911 tot 1 Me i 1912, dat zij rich ter verkrijging van het daartoe strekkend bewijs sullen moeten aanmelden. ten Raadhuize inliet lo kaa l Haast de binnentrap (Trouw- «k am e r) dat die aanmelding zooveel mogelijk zal moeten gesabieden door het hoofd des g e z i n s, of indien de belanghebbende on gehuwd is, door hem of haar pe r- go o n 1 ij k> en dat gelegenheid daartoe zal worden gegeven gedurende de maand Februari en wel op Dinsdag en Vrijdag van elke week, van des voormiddags h a 1 f e 1 f tot dea namiddags drie uren. Zij waarschuwen voorts de belangheb benden zioh op den boven aangegeven tijd aan te melden, zullende zij het, bij niet tij dige aanmelding, zichzelven te wijten heb ben, indien zij in het verkrijgen van genees- of heelkundige hulp vertraging ondervin den. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N C. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Loco-Secretaris. Leiden, 25 Januari 1911. Leiden, 8 Februari. Gisteravond, hield de Leidsche Tuin- derslee-nbank, welke October j.l. werd op gericht, haar eerste algemeen© vergadering in .jiotel „Rijnland", Steenstraat alhier- Deze afdeeling der Raiffeisenbank, welke reeds' 29 leden telt, werd door den voor zitter van den Raad van Toezicht, den lieer v. Staveren, geleid en onder meer werd door den kassier rekening en balans van 't afge- loopen boekjaar uitgebracht. In deze drie maanden bleek aan kapitaal omgezet te zijn f 4150. De balans sloot met een nadeelig saldo van f 73.90, 't wolk daaruit voort komt dat de Rijkssubsidie nog niet is inge komen, welke ruim de kosten van oprich ting zal dekken. Nadat all© punten der agenda waren af gewerkt, sloot de voorzitter de vergadering mot oen opwekkend woord 'tot allo leden om hun medewerking en tevens hun vakgc- nooten aan te sporen om ook lid te worden dezer nuttige instelling, daar blijkt uit het kort bestaan, der afdeeling, dat ze zeer zeker levensvatbaarheid bezit- In één der zalen van den R.-K. Volks bond vergaderd© gisteravond do afd. „Lei den en Omstreken" van de „Diocesaan Ver- eeniging van R.-K. Bijz. Onderwijzers in liet Bisdom van Haarlem. Do vergadering, werd geleid door den heer Düncker, van Hazerswoude, afd.-Voorzitter. Medegedeeld werd, dat de gegevens der ge houden enquête naar het aantal scholen, ressorteeren do onder de afd., waar de Bis schoppelijke salarisregeling is ingevoerd, op gezonden zijn aan het Hoofdbestuur. Naar aanleiding der gehouden enquête om trent het aantal leerlingen, aan één onder wijskracht toevertrouwd, doelden een paar der aanwezige onderwijzeressen feiten mee, die niet erg schitterend zijn't gebeurt in de stad Ledden, dat aan een R.-K. Zustor- school 60 leerlingen aan één onderwijzeres zijn toevertrouwd^ Geldgebrek noopt het Be stuur, zóó karig te zijn -met onderwijskrach ten. kien was het er over eens, dat der gelijke toestanden niet bestendigd moesten worden. De secretaresse, mej. O. V. d. Drift, las een uitvoerig en goed verzorgd jaarverslag voor, waaruit bleek, dat de afd., wat betreft ledental en geldmiddelen nogal in goeden doen verkeert-. De goede toestand der geldmiddelen, door den penningmeester, den heer J. Smit, van Voorschoten, "bevestigd, gaf aanleiding, om de donatie aan do R.-K. Vacantic-Kolonies voor 1911 te verdubbelen. De periodiek aftredende vice-voorzitter, do heer Th. H. v. d. Krogt, van Leiden, werd mot op 2 na algemeene stemmen herkozen. Do heer J. G. Suring, lid der redactie van „Het Katholieke Schoolblad," die als zoodanig dit jaar moest aftreden, werd met algemeene stemmen wederom gecandideerd, evenals de heer D. Janse, van Haarlem, ala lid der „Commissie van Beheer" van genoemd blad. Aan kot slot der vergadering ontstond, er .een aangename discussie, om middelen te beramen, do opkomst ter vergadering wat to .animeeren door voordrachten, zang of het houden van lezingen. Dit punt werd aangehouden. De vergadering was door meer dames, dan lieeren bezocht. De heer H. v. Gent alhier is benoemd aan do Christ, school aan den Maresingel. Tot leeraar aan de Chr. Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen al hier, is in de plaats van den heer J. J. 't Hart, die naar '6-Gravenhage vertrekt, benoemd de heer J. de Jong Saakcs, hoofd eener Herr. School te Meppel. Tevens zal een vijfde leeraar aangesteld worden. Bij besluit van den minister van Ko loniën zijn de candidaat-Indische ambtena ren Chr. H. A. Reimers, te Leiden, en L. D. de Roock, te 's-Gravenhage, ter be schikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië gesteld ten einde to worden aangesteld tot administratief ambtenaar wat den eerstgenoemde betreft voor Java en Madoera, wat den laatstgenoemde be treft voor de Buitenbezittingen. Op do voordracht voor directeur der Goüdsehe Waterleidingmaatschappij is nog als no. 3 geplaatst de heer L. Koole Wzn., gemeente-bouwmeester van Gouda. Mr. H. A. van Nier op, te Amsterdam, is benoemd tot secretaris van de Vereeni- ging tot nut der Israëlieten in Nederland. Bij beschikking van den minister van marine is, met 1G Febr., aan den schrijver op jaarloon bij het departement van marine F. M. van der Wulp, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. (St.-Ct.) Tot directeur der ambachtsschool to Amersfoort is door het bestuur dier school, behoudens goedkeuring door den minister van binnenlandsche zaken, benoemd do heer G. A. Groote Haar, directeur van dc am bachtsschool te Appingedam, Te Meppel is Maajndag op 46-jarigen leeftijd overleden de heer J. Z. ten Roden- gate Marissen, directeur der Rijks-Land- bouwwinterschool aldaar sedert September 1909- Yoor dien was hij leeraar aan de Rijks Landbouwschool te Wageningen. In een openbare vergadering te Alme- loo heeft mtr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer, gesproken over den politie, ken toestand. Spr bracht in herinnering, dat liet 21 Januari jl. 8 jaar was geleden, dat dr. Schaepman te Rome is overleden. Spr. is toen opgetreden als volksvertegen woordiger voor het district Almeloo, en dat feit gaf hem aanleiding, eens een terugblik te werpen op de afgeloopen 8 jaren. De minister van financiën heeft met ingang van 1 Februari het distriet voor de meting van zeeschepen te Scheveningen op geheven en do inspecties 's-Gravenhago en Leiden voor die meting bij het district Schiedam ingedeeld. Bij de door B. en Ws. van Dokkura gehouden aambesteding van het leggen der gasleiding naar Murmerwoude, was inge schreven als volgt: Völker en Co.. Eindhoven, f 14,898; Geor ge Wilson, Den Haag, f 14,952; A. van Duren, Gicsendam, f15,500; G. de Ruiter, Leiden, f 15,777B. N. Bijhor, Zwolle f 16,170. De gunning is voorloopig aange houden. De gewone audiëntie van den minis ter van binnenlandsche zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. ALPHEN. De harmonie „Beethoven" heeft velen in de zaal van hotel „St.-Joris" bijeengebracht; om een avond gezellig door te brengen. Yoor afwisseling was voldoende gezorgd. Het eerste gedeelte van het pro gramma bevatte muziek- on zangstukken, het tweede voordrachten, terwijl een bal het slot vormde. Een en ander werd op ver dienstelijke wijze voorgedragen. De voor drachten werden gedaan door den heer en mevrouw De Groot, van Amsterdam. Een komische klucht werd gegeven door de heeren J. M. en J. H. Even voor midder nacht. begon het bal, onder leiding van den heer H. v. Wel. Tusschen de walsen weiden komische voordrachten ten beste gegeven. Den directeur, den heer A. J. Marx, en allen, clie medewerkten tot het welslagen van den avond komt een woord van dank toe, voor het verschafte genoegen. Gisteravond trad in hotel St.-Joris" alhier, voor de afcl Alphen, Oudshoom en Aarlanderveen van de-Hollandsch'e Mij. van Landbouw op dr. H. A. Vermeulen, veearts te Utrecht, met het onderwerp: „De tuber culose en haar bestrijding." Spr. ving aan met de mededeeling, dat de tuberculose een der gevaarlijkste ziek ten onder het vee is. Reeds vier eeuwen voor het begin onzer jaartelling was de longtering bekend en omstreeks 900 werd in kerkelijke wetten het gebruik van vleesch van aan knobbelziekte gestorven rundvee verboden. Het eerste onderzoek van de oorzaak der tuberculose dateert van 18G5 door den Franschen geleerde Yil- ïëmi'n. Het onderkenningsteeken der tuber culose werd in 1882 uitgevonden door den Duitscher Koch. Met voorbeelden gaf spr. de tuberculose aan in de klieren en hij zette het verschil tusschen gezond en lijdend vee uiteen. Yooral de ni'ertubeioulose is zeer gevaar1 ijk. In streken, waar veel aan zuivelbereiding wordt gedaan, komt tuberculose veel voor, terwijl in plaatsen, waar kaa3 wordt ge maakt, deze ziekte veel minder heerscht. Na- de pauze besprak spr. de bestrijding, der tuberculose door vermindering van de vatbaarheid bij heb vee, en voorkoming van besmetting. Ook werd gewezen op het nieuwe stelsel, door de Regeering in deze genomen. Yan de gelegenheid tot het stel len van vragen werd door een vijftal aan wezigen gebruik gemaakt. Het woord van dank door den voorzitter der afd., den heer P. den Hertog, den spreker gebracht, was welgemeend. BENTHUIZEN. Voor belangstellenden is hier in het café van den heer J- W. van Staalduinen als spreker opgetreden de heer M- B. Beaufort, pluimveeconsulent to Haar lem. Hij zette uiteen wat do beste voeding is voor kippen en wat do beste soorten rijn voor eieronlegging. Hij zsou zijn lezing ver duidelijken door lichtbeelden, doch het be- noodigde daarvoor was niet op tijd aange komen. BODEGRAVEN. De afd. „Volksonder wijs", alhier, heeft tot lid van het bestuur gekozen Hen heer W. F. Brunt, in plaats van den heer J. van der Schenk, die be dankt had. Voorts werd besloten den ledeit een gezelligen avond te bezorgen. De Rotterdam6clie dames-gymnast-icló» vereeniging „Rotterdam", welke hier on langs een uitvoering gaf, heeft bij velo Bn- degravensche dames, die deze bijwoonden^ den lust doen opkomen ook aan gymnastiek te gaan doen. Twee damesclubs rijn opge> richt, die beide werken onder leiding vuu den heer R. van der Kleyn. BOSKOOP. Do dameszangvoreenigingy onder leiding van den heer Th. Enderle, uit Leiden, met behulp van vele heeren, voerde» liier het zangspol: „Marijke van Scheve ningen", muziek van Coldewey, op. Dit stuk, dat reeds meer dan honderd maal in het land is uitgevoerd, miste ook nu eb groote succes niet. Solo's, duetten, enz. weer den uitstekend gezongen, dooh voorai de koren werden zoo gezongen, als men het in menig© opera zou wenschen. Het succes was dan ook zoo groot, dat beslo-ten werd dit weik nogmaals uit to voeren. HAARLEMMERMEER. Door den boet H. Jippes, eersten onderwijzer aan de o. L school No. 10, is wegens benoeming tob hoofd der sohool te Oudesluis, gem. Zijpe.j eervol ontslag aangevraagd, KATWIJK-AAN-ZEE, Krijn Guyt, een bekend Katwijker, is in den ouderdom van bijna 70 jaar overleden te Nieuwkoop* waar hij sinds ongeveer een jaar werd ver* pleegd. De machinist van de H. S.-M. V. cL Zwet', alhier, is met ingang der volgendsf week overgeplaatst naar Amsterdam. Naai- wij vernemen zal, in verband met de komsti van de electriche tram nog meer personeeJ worden overgeplaatst'. NOORDWIJKERHOUT. De heer H. D.. Fritsma, hoofd der school, Dorp, werd uiti een keuze van 35 sollicitanten benoemd tol" hoofd der school No. 2 te Albla&serdam en hoopt 1 April a. s. aldaar in functie te tre-> den. De benoemde, sinds 1 Oct. 1808 alhier werkzaam, heeft zich in dien tijd doen ken nen als een hoogst bekwaam en tactvol onderwijzer, clién de ouders der leerlingen met leedwezen zien vertrekken. Schipper Broekhof was aan Piet- Gijzenbrug een winkel binnen-gegaan, om boodschappen te bezorgen, welke hij uiti Leiden had meegebracht. Toen hij buiten kwam, zag hij tot zijn schrik dat paard en geladen wagen er van door gegaan waren-. Gelukkig werd het dier op den Kerkweg gegrepen. Aan den inhoud van den wagen was, zeldzaam genoeg, geen schade veroor zaakt. OUDSHOORN. Het door Ged. Staten goedgekeurd suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1910, bedraagt* f 172.34^, verdeeld over 28 aangeslagenen.) SASSENHEIM. De bloemist-werklieden* vereeniging „Een zij ons Doel" heeft gis teravond haar gewone jaarlijkscho feestver- gadering gehouden. Omdat „Conoordia" te (klein was in één keer al de leden met hun vrouwen of meisjes te bevatten, kwam men dezen keer bijeen in de zaal van den heer Woudenberg. Nadat de voorzitter, de hoe* K. Oudshoorn, de bijeenkomst met ecu kort woord had geopend, werd met het rijk voorzien© programma begonnen. Voordrach ten en kleine tooneelstukjes wisselden el kaar af en verwierven veel bijval. Iïëel ge zellig bleef men tot laat bijeen. 91) Eindelijk waren zij op het station, waar het een groote drukte was. Honder den, die de aankomst van den Prins had den afgewacht, waren nog op het perron. Tusschen heb lawaai daar van vertrekkende treinen en Bignalen, hoorde men het regel matige luiden der klokken en het druk door elkaar spreken over het gebeurde. Ench luisterde naar niets, zelfs niet naar de aansporing van Mas om in te stappen in den trein naar WeidenwalcL Hij liep over het perron en uitte plotseling een kreet van vreugde, toen hij in een der coupés Konrad Hiller zag en naast dezen een kleinen heer. ïïiller trok Erich in den trein en zeide: „Kom eerst zitten, we gaa-n direct, onder weg vertel ik je alles." En toen zij elkaar begroet hadden en ge zeten waren, zeide Max: „Hoe is dat zoo plotseling ^met' den Her tog gebeurd? En was mijn broer er bij?" Erich vroeg: „Heb je nadere berichten uit Weiden-- wald?" „Niet alles te gelijk. Hier 13 de landmeter Langsdorf, die er op gesteld is ons op onzen tocht te vergezellen. Ja, de Hertog is be trekkelijk plotseling gestorven. Je broer was gisteren te Weidenwald, kwam vanmor gen hier, naar ik hoor door Lorberg ge roepen, ofschoon de Hertog het niet wilde. De Hertog was gisteren den geheelen dag niet lekker, zag vanmorgen bleek en dade lijk na zijn aankomst wilde Paul hem ver bieden te gaan rijden. „Onzin, dokter", moet hij geantwoord hebben; „gelooft u werkelijk me daarvan te kunnen terughou den?" De Hertog gaat naar beneden, wil te paard stijgen en krijgt een beroerte. Zij willen hem naar zijn slaapkamer brengen, maar hij heeft nog de kracht te zeggen, dat hij naar zijn werkkamer Wil. Toén Paul binnentrad, zeide de Hertog, dat' men moest inspannen, want dat hij naar het graf van Stephanie wilde. Dab was zijn laatste woord; een oogenblik later was hij mét meer." Max zeide tegen Erich „Dus dan had ik toch gelijk. Paul was gisteren nog te Weidenwald en dus moet er iets gebeurd zijn." En Hiller vervolgde: „Toen ik je telegram kreeg, was ik al op het punt naar Weidenwald te gaan. Ik sprak Paul vanmorgen en die zeide, dat de toestand hopelooB was en dat de président wel gek leek om zooveel geld uit te geven voor nuttelooze pogingen. Neem me niet kwalijk, Max, maar uit zijn woorden sprak koudheid en egoïsme." „Wat' is er kwalijk te nemen, waar jo ge lijk hebt?" „Paul liet zich met een enkel woord ont vallen, dat het wel mogelijk was, dat' de president gek zou worden. Ik wist dus, dat von Herther in moeilijke omstandigheden was, in zoodanige, waarin men zijn ware vrienden eerst goed leert kennen." „Konrad!" riep Erich „Wel, dat gij aan het verzoek gevolg gaf 'en dat je aanstaande, van wier schoonheid men wonderen vertelt, het goed vond, zegt toch genoeg. Ik heb toen getelegrafeerd, dat je vanavond kwaamt en gevraagd of het goed was, dat ik meekwam. En daarna heeft het telegrammen op mijn bureau ge regend. Eerst een om te bedanken voor mijn meekomen; toen een om nieuwe lam pen mee te brengen; daarna een met op dracht, een extra-trein te nemen als de aan sluiting gemist werd; dan weer een om gummï-slangen te bestellen. Wij' hebben alles bij ons, al heeft het moeite gekost het bij elkaar te krijgen. Het volgende tele gram was een antwoord op een vraag van mij of de toestand, heel ernstig was. Beves tigend beantwoord. Dan een, waarin ge seind werd, dat sinds vanmorgen geen in stortingen hebben plaats gehad, dat het reddingswerk wordt voortgezet. Het laat ste is éen verlangen om jou en mij te zien; van Max' meekomen weten ze niets. Maar de mogelijkheid, nog hulp te kunnen bren gen, vermindert met' ieder uur, terwijl de opgèwonderheid van de bevolking in gelijke mate groeit." Erich en Max zaten zwijgend te luisteren; zij begrepen nu beter het door Felicitas gezonden telegram. Erich beproefde tever geefs zijn gedachten te bepalen bij het on geluk in de mijn; hij moest cok denken aan haar, dïe hem geroepen had. Hij kon zich van de eerstvolgende uren geen duidelijke voorstelling maken; de toekomst was duis terder voor hem dan op den morgen, die hem nu ongeveer een jaar geleden van Fe licitas gescheiden had. Na een tijd zeide hij „En wat is jouw meaning Konrad, wat we te Weidenwald doen moeten? Zullen we er iets kunnen doen-?" „We bereiken de men&chen onder in de mijn niet meer, wanneer wé door do schacht naar beneden moeten. Onze landmeter meent te weten, wat er van „Gut Heil" nog een gang bestaat naar een andere mijn, waarvan op de kaarten niets staat." De kleine man, die zich tot nu toe be scheiden op den achtergrond had gehouden, schrok bijna van de heftigheid, waarmee Erich opsprong, en hem aankeek. „Dat wil zeggen/' zeide hij, „dat ik weet, dat vóór jaren, toen ik mijn vader hielp aan de teekeningen, die hij vcor den heer Lo- rius moest maken, een gang bestond van de mijn „Gut Heil" naar de Andreas-schacht. Maar meer weet ik er niet van." „Maar dat zou heb eenige zijn wat we noodig hebben. Die gang is waarschijnlijk nog niet geheel ontoegankelijk. Waarom heeft u dat niet dadelijk aan von Horther meegedeeld?" „Ik heb eerst vanmorgen van het onge luk gehoord. En toen ik las, dat' alle pogin gen tot redding mislukt waren, ging ik naar de mijninspectie en deelde daar mee wat ik wist. Maar daar geloofden zo er niet aan cn ik was juist op het punt den heer von Herther te schrijven, toen ik den heer Hiller ontmoette en door hem werd meege nomen." „Laten we maar niet te veel hopen. Want het is best mogelijk, dat onder Lorius' bestuur verschillende gangen zijn ingeval len zonder dat men er op gelet heeft. Weer volgde een langdurig zwijgen en hield ieder zich berig met zijn eigen ge dachten. Ycoral Erich verlangde heb doel te bereiken. Max Lohraer bedacht hoe vreemd het was, dat hij de streek, die hijf gisteren verlaten had, nu al weer terugzag. Hij beproefde een gesprek over onverschil lige onderwerpen të doen gaande blijven, maar lang hield hij het niet vol en zeide: „Hoe zullen'we von Herher en zijn doch ter vinden? En wat mag de reden zijn, dat mijn broer niet bij hen is?" Erich schrok; zijn gedachten hadden zich r.aar Weidenwald verplaatst cn hij had allerlei mogelijkheden van do eerste ont moeting met Felicitas zich voor oogen ge haald. Maar Konrad antwoordde: „Daarover zou ik nu maar niet denken. Wat er ook gebeurd moge zijn, jij zult hen in ieder geval welkom wezen. Ze kcuncn jou langer dan jo broer." Om alle gesprekken in die richting te ver mijden, betrok Konrad den kleinen landme ter weer in heb gesprek; hij ondervroeg hem opnieuw naar de ligging van de on bekende gang.. En hoe meer de oude lieoi? er over dacht, lioo duidelijker hem alles voor den geest kwam. En allen luisterden met groote aandacht naar hem cn verbaas den zich, dat niemand anders van die gang afwist of er aan gedacht had. „Ik ben bang, dat in den loop der tij den die gang ook al wel ingestort zal zijn, maar men kan toch in ieder geval ook in deze richting een poging tot redding wa gen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 1