Vraagt I BETJZEMAKER Co., Dt laatste waak der Groote Opruiming. THEE SCALA. I1I1IW 80 Cts. Keillor's Vischmarkt 12-13. Tel. Int. 530. Vischmarkt 12-13. Hedenb ELITE- 18 PROGRAM. No. 15620. LEIDSGH DAGBLAD, Zaterdags 21 Januari. Tweede Blad. Anno 191I,1 Vrijwillige Verkooping dubbel Woonhuis genaamd „Duinlnst", Tot en met 28 Januari worden alle resteerende Goederen van deze Opruiming tegen ongekend lage prijzen aangeboden. Vrijwillige Verkooping Gafé en Logejiisnt „A. Duinhoven", Brieven yan een Leidenaar. Openbare .an het met Schuren, Bloem bollenland en Weiland, alles gelegen onder Voorhout. Notaris VAN N1EKERK, gevestigd U Haarlem, ls voornemens op: Dinsdag 24 Jan. 1911, b(j afslag, 771 64 des morgen* te II ore., in hst Hdtel „DE WITTE ZWAAN" ts Lisie, in hst openbaar te verkoopen: I Een DUBBEL WOONHUIS, ge naamd „Duinluet", mat SCHUREN en uitmuntend BLOEMBOLLENLAND, aaneengelsgen te Voorhout aan dsn Loostersreg, te zemen groot onge veer 87 artn 69 ctntlarso, ingezet opf 14100.- II Esn psrestl BLOEM BOLLENLAND aan den Loosterweg, Westelijk van perceel No. I, groot onge veer 48 aren 66 centiaren, ingezet op. III Een perceel BLOEM BOLLENLAND, grenzend* aan perceal No. I, groot ongeveer 1 Hectare 26 aren, ingezet op Verhoogd met IV Een parcel WEI LAND, grenzende aan per ceel No. 8, groot onge veer 1 Hectare 64 aren S centlaren, Ingezet op Verhoogd met V Een perceel BLOEM BOLLENLAND, grenzende aan perceel No VI, groot 1 Hectare 68 aren 60 centiaren, ingezet op Verhoogd met Allee nader b(J biljetten omschreven. De volgent biljetten beetaand* huren vervallen In den loop 1911. Nadere inlichtingen b(| genoemden Notarle VAN NIEKERK te Haarlem, aan da Nieuwe Gracht, hoek Kenau park, alwaar op alle werkdagen van 10 2 uur hoogingen kunnen ge- ecbleden tot en met 21 Januari a.a. 4600.- 6800.- 200.- 5600.- 200.— 7800. - 200.- 907 b 6 Openbare te LLse, op Woensdagen I en 8 Fcbr. 1911. telkens des avonds 7 uur, in het Café van den Heer A. OUI.MIOVK.V aldaar, zal door NotarieTUYilELA AR te Lisse, worden overgegaan tot de openbare Veiling; en Verkooping: van Het zeer gunstig on van oud* bekend allergunstigst gelegen te Lisse aan de Hoofdstraat en den Tramweg nabU het vierkant ln de kom van het Dorp, be vattende beneden 2 Lokalen waarin Vergunning, Vrije Tusechenkaraer, Woonkamer, Keuken en Pakplaats, 8 Kelders, Gasleiding, goed Wel- en Regenwater; Boren 5 Logeerkamers, Achterzolder en Vliering, voorts: Erf en Tuin met recht van Uitweg naar de Hoofdstraat, ook uitmuntend ga- schikt voor velerlei bedrjjf (12 Meter breed tan de Hoofdstraat) Kadaster Sectie C. met nomuier 1667, groot 2 aren 72 Centiaren. 475 49 Te bezichtigen alle werkdagen. Aanvaarding b(J betaling dsr Koop penningen 1 April 1911. Inlichtingen zun te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. 907c 6 COCXLt Er waren bij do raadsvergadering van Don derdag heel wat menschen op de publieke tribune (kantleden placht het oud-r&adalid .Witmans ze to noemen) en daaronder wer den ook opgemerkt bestuursleden van de kiesvereeniging Burgerplicht en Gemeen tebelang", die een adres van instemming op de voorstellen van de heeren Vergouwen en Meuleman omtrent de verhooging van het ichoolgeld aan de H. B.-S voor Meisjes aan den Raad hebben ingezonden. Zij hebben niet het genoegen gehad het voorstel en daarmede ook hun adres in behandeling to zien nemen. Men ia er Donderdag niet aan toe gekomen en men zal er over een week ook niet aan toe komen, want de heeren Vergouwen en Meuleman hebben aan het eind der vergadering hun voorstellen inge trokken. Het zal adressanten-kie6vereenigings- best'uursleden wel een tegenvaller zijn, want ze waren blijkens hun verzoekschrift en de daarbij gaande toelichting hoog inge nomen met deze voorstellen. Ik heb reeds eerder gezegd dat ik er anders over denk. Ik stel prijs op behoud van de Meisjes Hoogere Burgerschool en nu geloof ik dat een eenvoudige verhoo ging van het schoolgeld tot f 100 gelijk zon staan met een langzaam afmakingsproces. Het aantal leerlingen zou gaandeweg slin- »ken en op den duur zoo klein worden dat men tot opheffing zou moeten besluiten. Er zou echter een lijdensgeschiedenis aan voorafgaan, die ook financieel voor de ge meente nadeelïg wezen zou. Wanneer men met een verhooging van schoolgeld tot f 100 dit niet beoogt, dan doet men inderdaad beter met- liet voorstel daartoe weer in te trekken. Wil men het wel, acht men het we zenlijk een w.eelcleschool, dan is het beter royaal met een voorster tot opheffing te komen zonder meer. En nogmaals, dat zou ik jammer vinden. Niet alleen omdat de school is een van de weinige dingen die gegoede vreemdelin gen met schoolgaande meisjes er toe kan brengen zich hiar metterwoon te vestigen. Als we haar daarom in stand moesten hou den, dan zou het verblijf van enkele ge goeden, die er anders misschien niet zou den wonen, wat a.l ta duur betaald wezen. Mot andere voordoelen kan deze omstan digheid in aanmerking genomen worden, als hoofdmotief voor het bshoud mag ze 'niet gelden. De hoofdreden voor het behoud ligt m-I. hierin, dat de school een haast onmisbare ischakel is in hot onderwijs dat hier ter stede wordt gegeven. Als er vroeger een *ödaa was da .school on te richten, dan i» etr thains, nu men in alia kringen der maat schappij tot de overtuiging is gekomen, dat oen nudes' of minder wetenschappelijke op leiding etn oen beschaafde opvoeding voor meisjes ook noodig is, tan minste reden om haar behouden. Als de knapen en meisjes uit dia. bur gei'- en gegoede klassen de lagere school hebben doorloopen, staan er te Leiden ook voor de meisjes nog vier gelegenheden open om verder te leeren het gymnasium, de Hoogere Burgerschool voor Jongens, de Hoogare Burgerschool voor Meisjes en die Kweekschool voor onderwij zers en onderwijzeressen. "Vootr wie de oudars geen academie-oplei ding verlangen is bat gymnasium al dadelijk uitgeoahok'öld, en voor allen, die niet tot enderwijzerefl bestemd zijn, de kweekschool tevens. Zoo blijven nog de Hoogere Bur gerschool voor Jongens en die voor Meisjes. Op het oogenblik is bat schoolgeld gelijk; in zoover hebban de ouders een vrije keuze. Sommigen en vooral zij, die verkeerdelijk ïneanen, dat de Meisjesschool eigenlijk ia een school tot bat aanleeron van wat con versatietaal en .wat. deftige manieren ëh Vormen,' 'zenden dè meisjes naar dé Jon gensschool. Voor flinke meisjes met voel aanleg en goeden wil is dat uitnemend. Zij kunnen "wel mat-de jongens op en doen op tijd eindexamen. Maar de ervaring hesft geleerd, 'dat dit maar ean betrekkelijk klein percentage is. Voor vele meisjes zijn vooral de wiskundige vakken op de Jongensschool een onoverkomelijk struikelblok. Zij bren gen het t ot de derde klasse, blijven daar eens zitten en gaan na met veel moeite de vierde klasse doorworsteld te hebben, met teleurgTestelde illusies en na niet zelden phy- siek te hobbern geleden, van school af. Zij hebben een tegenzin in de studie gekregen, haar wetenschappelijke vorming is half vol tooid fen zander diploma maften 23 eenl betrekking trachten te vinden, wat niet zoo heel gemakkelijk gaat, And-etre oudera en die noem ik da| meestver6tandigen zenden hun dochters naar de Meisjes Burgerschool. Het aantal leervakken is err ongeveer gelijk met die dar Jongens H. B.-S., maar bet onderwijs is meer in overeenstemming met den aanleg en da bestemming der meisjes. De nadruk wordt meer gelegd op de literaire vakken, al worden ook de na-tuur- en wiskundige niet verwaarloosd. Het leerplan is in over eenstemming met een normalen aanleg van bet meisje. Middelmatigen kunnen dus bij vlijtige studie het onderwijs geregeld volgen en op tijd het eindexamen doen. Zij komen zoo aan het einddoel en verlaten met een diploma en met de heerlijke gedachte vod te zijn geslaagd, de school. Voor wie verder wensoht tie atudeefl-ön, ettaan er verschillende wegen open; wie een betrekking zoeken wil, hasj staat het di-_ ploma ten dienste en die in de huishou ding worden opgenomen van haar kan ge zegd worden, dat zij een uitstekende opvoe ding hebben genoten. Door het schoolgeld zonder meer tot f 100 op te voeren zal men vele ouders er toe brengen meer dan tot dusver de meisjes naar de Jongens H. B.-S. te zenden, ook wanneer zij ér absoluut niet passen, het aantal leerlingen dat nu reeds zeer groot is, zoo dat ér verschillende paral Lel klassen zijn, zal nog toenemen en meer parallel klassen met' meer leerkrachten en meer localiteit, er het gevolg van zijn, wat de kosten zal doen varhoogon. Intusschen zullen de klad- een aah de Meisjes H. B.-S. kleiner wor den, doch dit zal niet ten gevolge hebben dat het aantal leararessen zal kunnen wor den verminderd. Het zou veel beter zijn dat men de Jon gens H. B.-S. met oen aantal meisjes ont lastte door voor sommige ouders de moge lijkheid te openen tegen een lagér school geld zelfs Joh nu hun doohters van het onderwijs aan ilo Meisjes H. B.-S. te doen profiteeren. Maar wij mogen niet vergeten," dat do Meisjes H. B.-S. geheel dooi- de gemeente wordt bekostigd en dat- het Rijk daarvoor geen subsidie verleent. Wie het dus heel goed betalen Jcah,, laat die liet ook doen. Iemand die bijv. f 9000 of mieer inkomen in het jaar heeft, zal het immers niet zwaar vallen, bjjv. jaarlijks f 150 school geld te betalen en hij zal het zelfs gaarne doen, als hij weet dat de gemeente daar nog eon beduidend bedrag op toelegt. Maar 'n ander die bijv. niet meer dan f 1600 kan ver teren van li<ain kan. niet gevergd worden dat hij zulk een hoog bedrag betaalt-. Het zou het zelfde wezen als te zeggen: voor jouw kind is de school gesloten, en dan zou eerst mét recht kunnen worden gezegd, dat de school oen luxe-inrichting was in zoover dat al leen rijkeluiskinderen er konden plaat* nemen. En het zou al te gek zijn dat de gemeenjsqhap voor het onderwijs van elk meisje dan nog f 180 toelei. Daa;rom lacht mij het denkbeeld om er evenredig schoolgeld te heffen schoolgeld dus naar "de draagkracht der ouders wel toe. Een voorstel daartoe Irwam in en d« heeren Vergouwen en Meuleman hebben; daarvoor hun oorspronkelijk voorstel inge trokken en hebben eveneens een voorstel voor evenredige heffing ingediend en waar van wij allen wteten dat het met f 60 begint en niet met f 40 zooals het voor stel-Van der Eist- bat wilde. Door evenredig schoolgeld mét ëeto niet te hoog cijfer aan bet begin, zal men de school niet alleen niet leegpompen, men zal veeleer dan toeloop der leerlingen grooteer lioeu woeden en hun aantal vermeerderen. Ik hoop dat men in do vergadering van Donderdag a-s. zal trachten langs dien weg de H. B.-S. voor Meisjes te behouden en tot nieuwen bloei brengen. Vervalachte legitimatiebewijzen. Men meldt uit Aalten aan „De Maas bode:" De Duiteohe politie beeft hier aan grenzen bekend gemaakt, dat er door ver- valsohing detr bewijzen van Nederlander schap (legitimatiebewijs) misbruik wordt gemaakt, en waarschuwt etr voor dat bij ontdekking, de betrokkene een zware straf in Duitschlancl heeft te ondergaan en daarna aan. de Hollandsche politie uit geleverd zal worden, bovendien verder verblijf in bet Duitec-he rijk verboden zal worden. Tegen vervroegde winkelsluiting. Da Vereaniging van Amsterdamsche win- kélicau beeft zich teb d«n gemeenteraadi aldaar gewend met een adres, waarin ver- aahillende bezwaren worden kenbaar gel- maakt tegen het ontwerp-verordening op de vervroegde winkelsluiting. In de eerste plaats wordt in dit adres gevraagd, of de Raad van ean ernstig be- twisto bevoegdheid niet alleen gebruik mag maken op uitdrukkelijk verlangen van de overgToote meerderheid van betrokken perso nen, terwijl het protest van den winkel stand tegen het ontwerp vrijwel algemeen is. Ontkend wordt, dat de enquête, inder tijd gehouden, een maatstaf ter beoordoe- ling oplevert wagens het- geringe aantöl gehoorde winkeliers. Voort* noemt adressante de ontworpen re geling een inbreuk op do persoonlijke vrij heid, terwijl het vraagstuk van den arbeids duur der winkel bedienden er niets mede te maken heeft, en ook niet-geregeld zou blijven. Ale belanghebbenden zijn slechte te beschouwen de winkeliers, ondernemers van winkel-bedrijven. Verscheidene kleine zaken, die alleen door den. winkelier en zijn huis- genooten bediend worden, zullen, aldus zegt adresante, groot financieel nadeel lijden en ondergaan in den strijd tegen de grioot- winkeliers, als da verordening wordt vast gesteld. 'Maar ook dia stad zelve zal er ernstig door geschaad werden, daar de prach tige winkels een der grootste aantrekke lijkheden van dia hoofdstraten vormen, ter wijl de winkels in de volksbuurten des avond* hun groots ten omzet hebben, wat wijst op een ernstige behoefte voor de be woners dier buurten, d. i. het meerendeelj der Amsterdamnwrs. Tem slotte wordt hlet ontwerp genoemd een maaperij van buitenlandsohe toestanden, die zich niet aanpassen aan de dog-indeeling, levensverhoudingen en opvattingen omtrent rechten van particulteren, en mooht vanj de overheid, welke bij ons gelden. Om fol dezo redenen verzoekt adressante den Raad., geanerlei verordening, welke op nings- er sluitingsuur der winkels gebte dend va*tetelt, goad te keuren. Het adres is geteekend door de hcc: a A. J. vaai Laar, voorzitter, on J. F. O Perin, eeerdtaris-j)enningmeester der Vereent- ging van Amnterdamsohe Winkeliers. Jnpaiieesclie onderscheidingen* Naai- aanleiding van het bezoek, verleden jaar door twee Japansche prinsen aan ons land gebracht, heeft do Keizer van Japan ondersclieidingen verkond en benoemdtot grootkruis in de orde van de Rijzende Zon, jlir. mr. R. do Marecs van Swinderen, mi nister van buitenlandse he zaken; in de orde van den Heiligen Schat, tot- grootkruis mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, buiten-: gewoon gezant en gevolmachtigd minister» chef van 's Ministers kabinetluitenante generaal De .Meester, commandant, van liet veldlegermi'. W. P. graaf van By landt, opperhofmaarschalk van de Koningin; in de otde van de Rijzonde Zon tot groot-officier mr. S. Hannema, secretaris-generaal van heb departement van buiteuhmdsche zaken; tot commandeur de burgemeesters van Amster dam en Rotterdam (gelijk reeds is gemeld); in de orde yon den Heiligen Schat tot groot-officier jlir. M. E. A. Bored, hof maarschalk van H. M.tot conimandcnrr J. W. J. baron Taets van Amcrongan, ka merheer en intendant der Koninklijke Pa- leizen te 's-Gravenhagc; tot officier der orde van do Rijzende Zon mr. J. D. van Kot- wicli Vdrsojvuur, referendaris bij het dé* pairterment van buitenlandscho zakentot officier der orde yan den Heiligen Schat luitenant ter zee 1ste kl. jhr. J. C. F. von Mühlen, adjudant van de Koningin. Vacature» bij het Departement van Oorlog:* Naar de „N. R. C." van doorgaans welin gelichte zijde verneemt, zal de voorloopig uitgestelde splitsing van de 3de afdeeling van het departement van oorlog eerst plaats hebben wanneer de thans bij die af deeling werkzame hoofdofficier den dienst bij den troep zal hebben hervat en vervan gen zaü zijn door een lid van liet bestuur der Christelijke officieren-vereeniging. Dat' lid zoude aanvankelijk warm zijn aanbevo len tot referendaris, hoofd der lst£ afdeo- bng van dat departement, doch de vorige minister van corlog wilde daaraan geen- gevolg geven, vermits steeds aan het hoofd, dier afdeeling een rechtsgeleerde van eeni" gen naam heeft gestaan

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 9