No. 1E620. LEÏSSCR DAGBÏi AB, 31 Jaiuiiri. VisrSe Blad. Anno 1911, Buitenlandsch Overzicht Uit Voorhout. Gemengd Nieuws. feuilleton. Hun roeping getrouw. We zullen den fortenbouw vandaag jmaar laten rusten. Er is hier en daar wel jweer wat over gezegd, maar veel nieuws is er niet gesproken, alleen heeft de militaire modewerker van het „Journal des Dé- bats" een beschouwing geleverd, waarin hij Nederlands recht ten volle erkent, maar het ontwerp-kustverdediging niet gelukkig noemt. De aanslag van Gizelme in de Fran- iche Kamer heeft de revolverkwestïe weer eens naar voren gebracht. Iedereen schiet tegenwoordig met revolvers om de minste of geringste aangelegenheid. De be ruchte Parijsche apachen zijn daarom juist fcoo gevaarlijk. En de aanslag op Briand, Want dat is toch zeker de bedoeling geweest ,van den dwaas waarom zouden anders alle vreemde gezanten te Parijs hem heb ben gelukgewenscht met zijn gelukkige ont snapping heeft thans weer iemand een Hieuw plan doen bedenken. Hij wil geen zware belasting op revolvers maar iedere wapenhandelaar moet een register houden aan wien hij ze verkoopt en ze mogen niet meegegeven maar moeten thuis bezorgd worden. Een zekere onrust is in Frankrijks bin- nenlandschen toestand niet te miskennen. Het ministerie voelt zich ook met zoo heel veilig. Gisteren 'is er weer een interpella tie geweest over de Durand-zaak en de con- fédération-Générale du Travail in verband met de spoorwegstaking. Briand heeft daarbij gezegd dat men de Confédération niet moet ontbinden, omdat men daardoor den schijn op zich zou laden, een aanslag op de vrijheid der organisaties te bedoelen. Hij zeide voorts, dat de noodige maat regel engenomen zijn cm te beletten dat de anti-militaire propaganda de kazernes binnendringt. De regeering wil de werkliedenvereni gingen handhaven, mits zij zioh uitsluitend op vakgebied bewegen. De daden van sabotage nemen iederen 'dag af. De arbeiders begrijpen, dat de re- .volutionnaire agitatie tot niets leidt. Op het parlement rust de taak te zorgen voor de erkenning der vakvereenigingen. Men moet niet de hand lichten met de maat regelen tot onderdrukking van wandaden. Men moet de wet doen eerbiedigen, wan neer die wordt geschonden door particulie ren, maar de collectieve verantwoordelijk heid niet al te zwaar doen wegen, wanneer daardoor het terrein der vrijheden van de vakvereenigingen kan worden uitgebreid. Ook in Champagne is het nog verre van rustig. De wijnboeren plegen nu en dan allerlei gewelddadigheid. 'sNaohts drin gen zij in eikaars wijnkelders en slaan den boel kort en klein. De vervalsohing, de eleohte oogst en de concurrentie hebben er een vrij onverkwikkelijken toestand ge schapen waaraan de Regeering nog niet (veel doen kan. Wij hebben meermalen gewezen op den groeten invloed dien de agrariërs tegenwoor dig in Duit8chland oefenen Zij zit ten achter alle groote kwesties; de scheep- vaarttollen en vleeflohachaarschte zijn voor een goed deel hun werk. Nu zegt de Rijks kanselier wel telkens dat hij onafhankelijk staat ver boven de partijen maar hij heeft goed praten en als Heydebrandfc, de beken de conservatieve aanvoerder boos kijkt, vindt de Regeering het niet* prettig. Een bewijs van den invloed der agrariërs is thans in Labiau-Wehlau geleverd. Zooals toen weet heeft daar ©enigen tijd geleden een verkiezing voor den Rijksdag plaats .waarbij de liberale oandidioat gekozen is. Do agrariërs waren daarover zeer ont stemd. Het district was altijd in hun han den geweest; maar de tegenpartij had alles in 't vuur gebracht o.a. ook studenten had den aan de stemopwekking deel genomen. 'Dit gebeurt overal maar nu in dit geval heeft de Universiteitsreohter zich met de zaak bemoeid en is onderzoek ingesteld. Dit tal nog wel eenig gewrijf geven. Gisteren zijn de conservatieven op een an der punt niet gelukkig geweest. Men weet dat er bij den Rijksdag een belasting op de waardevermeerdering van den grond aan hangig is. Waardevermeerdering buiten toedoen van den eigenaar ontstaan zal belast wor den bij verkoop. De opbrengst dezer belas ting strekt ten bate van de defensie of ter ondersteuning van veteranen. De conservatieven nu hadden voorgesteld de regeerend© vorstenhuizen van deze be lasting vrij te stellen. Het amendement is echter verworpen. Er zijn in het Duit- sohe rijk ook zooveel staatjes en regeerend© huizen dat vermoedelijk de opbrengst der belasting er zeer onder geleden zou hebben. De „Times", het bekende Engelsobe blad heeft zich dezer dagen een grap ver oorloofd, die wonderwel is opgegaan. Het blad publiceerde een interview met een Duitschen militairen specialiteit over e*n inval van Duitschland in Engeland. Op die kwestie loopt nog ieder Engelschman wel een beetje warm en nog dezer dagen heeft admiraal Wileoai er een belangrijk artikel over geschreven. Nu heette die specialiteit de kolonel van Donner zum Blitzen en het interview vertoonde ook overigens de dui delijke sporen van verzonnen te zijn. Toch liepen de Jingobladen er in en me nig artikel is geschreven om aan te toonen, dat het nu toch inderdaad tijd wordt, om de Engelsche vloot nog meer te versterken. De „donder en bliksem''-kolonel had nl. gezegd, dat een inval in Engeland heel een voudig en vrij gemakkelijk was. Een telegram meldde ons gisteren, dat Ohamp Clark tot candidaat is gekozen der Democraten voor het ambt van Parlements voorzitter in de Vereenigde Staten. Daar mee is zijn verkiezing verzekerd. Dit is het eerste groote gevolg van de meerderheid, die de Democraten bij de laatste verkiezin gen hebben verkregen. Naar de berichten moet Clark uitstekend voor zijn zeer invloedrijke taak berekend zijn eh zietm en in hem den „man der toe komst". Clark is hoogleeraar geweest en reeds ge- ruimen tijd leider der oppositie in hst Huis van Afgevaardigden. Hij is een krach tige figuur, daarbij het wordt er apart bij gezet een heer. Dat de post een belangrijke is, kan blij ken uit het vertrouwen, dat aan de voor zitter van het Huis geschonken wordt en uit zijn verantwoordelijkheid niet alleen voor de wetgeving in het Huis, maar ook ten deele voor die in den Senaat, aange zien hij tot taak heeft, met dat lichaam te onderhandelen. Tevens is hij de middelaar tusschen volk en President. Aldus is zijn ambt feitelijk van nog grooter invloed dan dat van den vice-president der Republiek, welke in den Senaat den voorzitterszetel inneemt. Een flinke Kamerpresident heeft dan ook in Amerika soms het heft in han den. D© constitutaoneele beginselen in C h i n a beginnen toch meer en meer aanhang t'e winnen, en de Rijks-Commissie voor een Grondwets-ontwerp heeft eindelijk succes gehad. Het door haar ingediend constitutioneele program ia door de regeering met enkele wijzigingen aangenomen. "Volgens dit program zullen in den loop van het jaar bepalingen worden afgekon digd voor de vorming van een kabinet en de benoeming van een raadgevend comité, dat bestaan zal uit de tegenwoordige leden van den Grooien Raad, onder voorzitter schap van prins Tsjing. Deze bepalingen zullen tegen het einde van 1911 in werking treden en bovendien zullen dan een burgerlijk-, een handels- en een strafwetboek worden ingevoerd en zal een geheime raad benoemd worden. In het jaar 1912 wordt een parlements- begrooting opgemaakt en bepalingen afge kondigd omtrent de verkiezingen, waarop dan in het jaar 1913 de vorming van een parlement' zal volgen. Dat ziet er dus goed uit. Reals h'.ad ik bat plan gevormd, eens oen overzicht te geven van hei geen belang rijks en dor horinnearing waard in bet af- geloopem jaar hier is voorgevallen en tot stand gekomen; toen iets heel anders,'iets vreeselijks, de aandacht vragen kwam en het andere allemaal óp den achtergrond schoof. 't Was Dinsdagmiddag,; het etensuur even gepasseerd, t.óen eon vreeselijke slag, tot op een jiur gaans gehoord, den een den ander dead vragen wat daarvan de oorzaak zijn kon. In inihder dan geen tijd liep daarop het treurig nieuws, Van' de 'ontploffing, waar van reeds uitvoerig melding is gemaakt, en welke den lievïgen knal veroorzaakte, door het dorpen kwam reeds iemand de hulp van den geneesheer inroepen, dien wij nu al een jaar den „onze" kunnen noemen. Helaas, het heeft, niet mogen haten, doch welk een troost mag liet nog genoemd wor den Voor de achtergebleven nabestaanden en voor liem, die'zoo zonder, voorbereiding1 voor de verpleging warén aangewezen, dat zoo spoedig geneeskundige hulp aanwezig was, en alles gedaan kon worden en ge daan werd om zoo mogelijk te redden wat te. redden was. Treurig is de afloop geweest, en groot de deelneming met liet getroffen gezin, doch de dr-oevia: omgekomene, is gevallen als het offer van zijn plicht: de zorg voor zich en de zijn-en. Het groote terrein om leed te verzachten, is weer uitgebreid. Dat: men dat niet te spoedig vergete, on de eerste voorziening, waarvoor het „Leidsch Dagblad" kon zor gen, hoe „dubbel" ook d<jfc>r haai* „dadelijk heid," niet beschouw o als overvoldocnde. Doch waarom hier ook van gesproken? Wie voelt niet, dat; vóoï do achtergeble venen van een oppassend en werkzaam huis vader, wien zulk een droevig lot beschoren is, iets gedaan moet worden Dat ook dat plicht, is Hoewel elk overtuigd is, dat liter in 't minst geen eigen schuld, hoogstens een kleine onvoorzichtigheid wegens niet genoeg voor ziening, was getroffen; kwamen mij vroe ger plaats gehad hebbende ongevallen in herinnering. Al oenige jaren is het geloden, dat een gasontsnapping bij diezelfde gasfabriek ook een trourigen afloop had kunnen hebben. Toen was echter groote voorzichtigheid oor zaak, en nog wel van fitters of monteurs, die er werkzaamheden hadden te verrich ten. Met een brandende kaars werd gezocht naar de plaats, waar het gas ontsnapt©, wat een ontploffing veroorzaakte, die twee of drie personen gevaarlijke brandwonden veroorzaakte, waarhij bij een zelfs voor zijn gezichtsvermogen werd gevreesd, 't Is ge lukkig nog goed tenechtgekom-enheb ik later vernomvti. doch hot'had toon ook erger kunnen zijn, v. int ook toen was de lueht- of gasdruk zoo sterk, dat a.lle personen: tegen den grond geslagen werd-en. Nog vroeger heeft de eigenlijke fabriek en werk plaats van den gasfitter eens in brand ge staan. Al wat weerbaar was op hst Seminarie was toen in actie, doch met de blusch- middelon van het Seminarie zelf was de brand niet te blussclien, en liet gevaar niet te bezweren, zoodat ook de gemeente-brand spuit er aan ta pas kwam. In welk een er barmd ijken toestand die brandspuit toen verkeerde, staat mij nog goed voor; en had men niet ovar oen meer dan dubbel aan tal werkkrachten te beschikken gehad, dan waren de gevolgen misschien niet te over zien geweest. Daarin is echter ook een gunstige ver andering gekomen, en al hoopt men, dat dergelijke gevallen zich nimmer meer voor zullen doen, „on3 dorp kan in dit opzicht tamelijk gerust zijn." Bij deze gelegenheid kwam gelijktijdig nog eens een versterking van mijn beweren in een vroeger schrijven, waarin de ver bindingsweg van Rijnsburg met Voorhout besproken werd. Het treurig oug*eval hoeft n.l. plaats ge had vlak hij dien weg, waar de ontploft© gashouder geplaatst is. Hoevelen er zijn, wien het bestaan er van "bekend is, zij heb ben echter nog nooit de werkplaats en den gashouder gezien. Bewijs alzoo, dat iemand, die ei* 'niet beslist noodig heeft, dien weg niet langs gaat: iets wat zoo zal blijven, als niet de noodige en gewenschte veran dering en verbetering aangebracht wordt. Zal het dit jaar nog kans hebben? Noodig is het, en de kosten zijn te over komen, ook al komt de gemeente dit jaar voor een groot© uitgave te staan voor de ja, ziet, dat mag nog goen publicatie, doch ik beloof het zoo spo?dig mogelijk te mel den, als het officieel is vastgesteld, of als ik van meerderen hoor, dat zij ook in dat geheim zijn ingewijd. Dit mag er echter al van gezegd worden, dat het in liet belang is van gemeente en ingezetenen, en eehigë zekerheid geeft, dat" een zeer goede toej- stand, reeds in het leven geroepen, daait- dcor voortaan zal bestendigd blijven. Bovendien voor belastingbetalers de ge ruststelling, dat er voor „geleend" kan wor den, en het „rendeeren" kan. Q. en X. Uit Noordwijk wordt ons ge- schreven: De werkzaamheden aan den aan leg der clectrische trambaan, die verleden Zaterdag aangevangen zrijn op den hoek Zeestraat-Molenstraat, zijn zóó snel gevor derd, dat de tram van vijven" gisteren reeds over het nieuwe aanvak reed, loopen. de van het Raadhuis ongeveer tot in de Zeestraat, bij de woning van B. v. d. Plas. De train, die om drie uien van Noordwijk naar Leiden vertrekt, zette de reizigers in de Zeestraat af zij moesten door het dorp naar de Voorstraat loopen, om hun reis te vervolgen. Tusschen twee en vijf uren heeft men aan beide uiteinden van liet nieuwe baanvak dit aangesloten aan de bestaande baan, zoodat onder zeer groote belangstel ling van het publiek de tram van „vijven" over de nieuwe rails liep naar Noordwijk- aan-Zee. De werkzaamheden trekken steeds vele nieuwsgierigen, die vol bewondering zijn voor de snelle manier van werken. Uit Katwijk-aan-Zee meldt men: Met den aanleg van den clectrisehen spoorweg is men thans zoover gevorderd, dat op sommige gedeelten van het traject Leiden-Katwijk, o.a. tusschen de beide Katwijken, reeds de palen zijn aangebracht, waaraan de boven- geleiding moet worden bevestigd. In de rubber fa Jxr iek te Loos- duinen is een jeugdig werkman door een rad gegrepen en weggeslingerd. Zijn onder kaak werd gebroken en ontwricht. Zijn toe stand is ernstig. Dedobbolstoentjes In 'n fruitwinkel, in 't Schoterkw te Haar lem, hebben eenige gebuurir vredige oohtend-bijeenlkomst, als 'n i. 1'n stem. mig-gekleede meneer bannen Thrift en na 'n allerbeminlijkst, „goemorgen dames'' (ja dames, zei-ie, eoktl) met even-beminlijke vrijpostigheid zijn tasch op de toonbank plaatst, opent en met volkomen nonchalance voor 't bedrijf der fruitvrouw 'n eigen ne gotie begint. Bedaard haalt bij eenige pakjes uit de tasch, een voor een, zo langzaam ontpak kend uit 'n overvloedige hoeveelheid pa pier. „Moeten dc dames 'ns kijken. Gouden en zilveren voorwerpen in aller lei verscheidenheid komen voor den dag. Kettingen, ringen, standaards, ooitknoppen en, zie toch, wat allerliefste, snoezige br>- ohes. „Te duur, zegt u? Heusoh niet. Ja. als u de waarde, de echte, werkelijke waar de betalen moest. Ja. dan. Maar kijk u 'ns hier. We hebben er 'n prachtige ma nier op gevonden om de mensohen voor wei nig geld in de gelegenheid te stéllen, onze artikelen te betrekken. Meneer haalt 'n handvol kleine dobbel steentjes te voorschijn. "Voor 'n kwartje mogen de dames gooien. Zoo goed als altijd prijs. Macht! Om de dames van 't zuivere van de zaak te overtuigen, mogen ze elk 'n (keer voor niets gooien. Toe maar De dames gooien en elk wint iets al thans zou iet; gewonnen hebben, ware 't „uit houwens" gegaan. Begrijpelijk, dat nu onmiddellijk de ge legenheid daartoe wordt geopend. Buurtje 1 gooit en verliest. Buurtje 2, of liever haar kwartje, gaat denzelfden droe- vigen weg. -Us buurtje 3 'n kwartje op 't altaar barer dobbel zucht zal gaan offeren, be speurt ze iets. „Maar, meneer, d'r zijn nu veel minder steenen dan daarnet. voor niks „Minder steenen? minder steenen! Juffrouw, denk u dat ik 'n oplichter ben? En voor buurtje gelegenheid heeft aan haar denkwijze hieromtrent uiting to ge- i en, is de stemmigge»kleede ondernemer van dit-en-dat verdwenen. Meneertje! Meneertje! (O. H. C.) Zondagssluiting voor winkels In Berlijn mogen thans de winkels, dio volgens de wet op Zon- en feestdagen ver- koopen mogen, slechts van 7—10 des mor gens en van 12—2 des middags open zijn met. deze uitzonderingen, dat do melkhan del mag open zijn van 5—10 en van 12—3, vlecH'ii on worstwinkels van 5—10 en van 12—2, bloemenwinkels 's winters van 7—10 en van 12 -3 en brands tof winkels slechts tot 10 uren. Na veel verzet is het gemeentebe stuur eindelijk bereid gevonden een onder zoek in te stellen naar de vraag of groo- tero beperking mogelijk is. De resultaten van het onderzoek zijn thans bekend ge maakt, de antwoorden op de uitgezonden en teruggehaalde vragenlijstjes zijn meeren- deels ontkennend. Het bureau van statis tiek beeft de antwoorden van 31,415 firma's bewerkt. Vóór volledige Zondagsrust ver klaarden zich 4332. Yóór een gedeeltelijko openstelling 11,116; vóór behoud der tegen woordige regeling 15,915; terwijl 51 zich niet hebben geuit. Het aantal van hen, die de tegenwoordige regeling willen behouden, is geheel verschillend voor het stadsgedeel te, waarin de winkel is gevestigd. Een ver gelijking met den bestaanden toestand is eigenaardig: volledige Zondagsrust hebben tot dusverre 1176 firma's, wenscken te krij gen 4332; gedeeltelijk© rust hebben 2038 en wensóhen 11,116; in het geheel geen Zon dagsrust hebben 28,043 en wenachen 15,915 ook niet. (Zondagsrust.) T N e w-Y orkheeftWoenadag- avond bij een voorstelling van „Arabisohe Nachten", een opera van Hamilton, een treurig ongeluk plaats geliad. In het stuk komt een duel voor, dat door de beide Russische dansers Mordkin en Pavlowo werd uitgevochten. Mordkin zwaaide met een sabel boven zijn hoofd, toen plotseling het heft los raakte, de zaal invloog, en den heer Shiverick, den zoon van een millionnair, in het hoofd trof en daar bleef vastzitten. Groote ontsteltenis onder de toeschou wers. De buurman van den getroffene trok met ftiocite het heft uit het hoofd van Shive rick en deze werd in bewusteloozen toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Men hoopt hcra nog te redden, ofscho zijn toestand hoogst bedenkelijk is. De Xoordwijksclie strandkweatie- Na-ar wij vernemen, heeft de audiëntie, die de Raadscommissie bij den Minister van Financiën gehad heeft, (zie ons blad van gisteravond) in zooverre suoces gehad, dat Z.Ex. toegezegd heeft, te willen bevorderen, dat de Landsadvocaat, mr. Thorbeckc, een uitspraak trachtte te bespoedigen. Z.Ex. beloofde, den Landsadvocaat te willen vra gen, hoeverre het onderzoek der stukken welke reeds 3 4 maanden bij mr. Thor- becke berusten, gevorderd is. De commissie wees er Z.Ex. op, dat het alleszins gewenscht is, dat het komende seizoen geen herhaling vertoone van den betrourenswaardigen toestand, die gedu rende den afgeloopen zomer op bet strand hcerschte. 79) „Wanneer de waarschuwingen ook maar yoor de helft waar zijn, mag er geen week meer in de schacht gewerkt worden, voor dat voorzieningsinaatregelen getroffen zijn. i Tot een ingenieur hier komt verloopt er tijd en dien hebben we niet te verliezen. Lees die brieven eens, Paul." Paul las met schijnbare holangstelldng het blad papier een paar maal door en zeide eindelijk: „De beteekenia van die anonieme brieven kan ik niet beoordeelen. Maar ik weet wel, dat arbeiders slechts eenigen angst behoe ven te hebben om laf te worden en tot allerlei middelen hun toevlucht nemen. Al lereerst moet bepaald worden of er on middellijk gevaar is of dat het maar bestaat in de fantasie van den briefschrijver. „Er is geen ander gevaar dan dat, het welk aan elk mijnbedrijf verbonden is, en .waartegen met duizend veiligheidsmaatrege len niets te doen is," zeide de inspecteur. „De een of andere schoft van een arbei der heeft die grap uitgedacht en een schoft van een schoolmeester heeft zioh tot schrij ven geleend. Het aanbrengen van een nieu we betimmering zou de halfjaarlijksche op brengst kosten en het bedrijf van de be trokken schacht ongeveer twee maanden doen stilstaan. Wanneer u daar nu op in gaat, zullen ze ieder oogenblik wat anders bodenken. En clan mag de drommel hier in specteur worden,1 maar ik bedank er voor." „Mijnheer de inspecteur, ik waardeer uw verdiensten, maar tegen uw wil zal ik u haer niet houden^" antwoordde von Htrther op zulk een toon, dat Paul begreep, dat het de hoogste tijd was tusschen beide te ko men. Hij zeide: „U houdt te weinig rekening met de ver antwoordelijkheid, van den eigenaar. En vóór we verder gaan wil ik u vragenHebt u de moreele zekerheid, bent u er van over tuigd, dat de sohacht zoo veilig is als men- 8ohelijkerwijs verlangd mag worden?" Yon Herther keek bij dio woorden ver heugd op. (Pauls koelheid van straks was dan toch maar uiterlijk geweest en hij ge droeg zich in deze zooals de president ge hoopt en verwacht had. De president had niet gezien, dat do inspecteur Paul even vragend had aangekeken, en dat deze met een zeer korte beweging der oogen geant woord had; hij wachtte met spanning het antwoord af. „Wat zal ik u daarop antwoorden? De schacht is zoo zorgvuldig gebouwd als moge lijk is. Er kunnen een paar schachten zijn, waaraan wat meer hout en arbeid kon be steed zijn, maar het leven der arbeiders ia ook hier zooveel mogelijk beschermd. „Gut Heil'' is indertijd door een deskundige oom missie onderzocht en later ook meermalen geïnspecteerd; de laatste maal in Juni en toen is* alles in orde bevonden. De schacht is wat diep, enkele punten zijn moeilijk, de temperatuur zou een paar graden min der hoog kunnen zijn, maar overigens heb ben de arbeiders zich niet te beklagen en wanneer er geen boosheid of intrigeeren in het spel is, begrijp ik het niet." Von Herther sprong op. „Maar dat al les stelt mij niet gerust. Ik wil een beslis sing. Ge praat aldoor over andere dingen dan de hoofdzaak. Ik wil, dat alles gedaan wordt, wat een ongeluk kan verhoeden. En ik geloof, dat dit alleen kan op de meer malen door mij ontvouwde wijze." ,',En wat wilt u dan?" vroeg Paul. „De mededeelingen van den inspecteur zijn toch van dien aard, dat ëeen onmiddellijk ge vaar te vreezen is. Ik verklaar me bereid morgen in de schacht af te dalen en de zaak te onderzoeken; maar. ik verzoek* u, daarvan Felicitas niets te zeggen." „Mijnheer denkt zich den toestand veel erger dan hij is. En een schorsen der werk zaamheden zou nu juist erg zijn. De kolen- prijzen zullen wel wat in de hoogte gaan en dan is er groote winst te maken. Wanneer we gaan verbouwen, dan houdt dat lang op en moet gewacht worden tot men de ge- heele schacht bewerkt heeft." „Juist, dat is mijn bedoeling ook," ant woordde von Herther. „Maar dat is toch overdreven," zeide Paul, met moeite een kalmen toon aan slaande. „Ik eisch nu als mijn goed recht, morgen eerst zelf af te dalen in de schacht en ik zal zorgen, dat deze week nog een mijningenieur hier komt. Tot zoolang kan het werk voortgang hebben, zij het dan ook onder bijzondere voorzorgsmaatregelen te uwer geruststelling." De president streed met zichzelf of hij Paul gelijk zou geven. Maar hij was al zoo gewoon, dat geregeld te doen, dat hij ook nu zeide: „Maar jij bent niet dagelijks hier en knnC niet weten hoe ongerust ik ben. Maar goed, ik reken op jou; ga morgen naar beneden; let in 's Hemels naam op allee, Wanneer het zoo is als hier in dezen brief staat, dan moet ook een leek dat zien, en naar je rap port zullen we dan verder zien. In 't ergste geval zullen de arbeiders Maandag niet kun nen wei-ken." „Maar ze zullen werken. Er is geen re den voor een ernstige bezorgdheid. Ik wil waarlijk niet den boel goed praten: ieder uur kan een gevaar brengen. Maar daarte gen is niets te doen en dit gevaar kennen de arbeiders evengoed als wij. Dokter Paul zal u overtuigen, dat ik u klaren wijn heb geschonkeD, en u rustig kunt gaan slapen." Mertel maakte een plompe buiging en lachte zoo vergenoegd, als was hij zoo juist van tafel opgestaan De president wilde hem uitgeleide doen, maar Paul was hem voor en beiden gingen samen naar beneden. „En wilt u nu morgen werkelijk naar be neden?" vroeg Mertel. „Ik raad u aan den president het nog uit het hoofd ie praten; het is volkomen onnoodig en de arbeiders zullen er geen steek waarde aan hechten." „Maar geloof je nu werkelijk, dat er go- vaar is? Mij kun je de waarheid wel ver tellen, je weet ik ben niet zoo sentimenteel- humaan aangelegd als mijn aanstaande schoonvader. Alleen wanneer het gevaar van dien aard is, dat. men het duidelijk zien en bemerken kan, moet er wat gedaan wor den, want anders zou de grap duurder kunnen kosten dan een reparatie." „Lieve Hemel,'' riep de inspecteur, „be gint u nu ook al Ik herhaal u alles, wat' ik straks gezegd heb over de schacht. Wan neer von Herthers plannen zouden door gaan, zouden we met 50 pt. verlies in plaats van met' evenveel winst werken. Maar als a naar beneden wilt, zal ik de noodige maat regelen nemen. Bestel maar een flink bad Adieu, tot morgenochtend." Toen Paul in de kamer van von Herthei terug kwam, vond hij hem zooals hij hem verlaten had, turende up den brief, dien hij vandaag al eenige malen vorwenscht had. „Papa, ik weet werkelijk niet of mijn plicht als medicus mij niet gebiedt, u te be velen op te houden met uw tegenwoordige levenswijze. U hebt voortreffelijke eigen schappen ora aJs eigenaar van mijnen op te treden, maar u mist de kalmte, die daar voor ook noodig is. Ik heb u straks niet ge zegd, dat ik dien bric! i.e-vhouw als een groote onbeschaamdhe.d. Wanneer de toe stand van de mijn inderdaad zoo was, zou geen arbeider er in gaan. Ik zal mijn woord houden om u te bewijzen, dat' er geen gevaar is. Maar ik meet u dringend verzoe ken die onncoclige zorgen van n af te zetten. Wanneer u uw plannen zoudt willen door zetten, zou u dat een te groot deel van uw vermogen kosten; dat zou een onbillijkheid tegen uzelf en tegen Felicitas zijn. Maar niet alleen de kosten, ook de demcraliseö- rende invloed, dien dit alles op uw perso neel zou hebben, moogt u niet vergeten. Wanneer men bemerkt, dat u op dergelijk* brieven ingaat, is het einde niet te over* zien. Vertrouw mij deze zaak nu eens tos en verlaat u op mijn ervaring, die ik mort gen opdoe. Ik zal een inspecteur van d© Dorotkea-mijn, dus van een concurrent* meenemen," (Wontt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 13