De walvisch en de scheepvaart. Het oriëatatie-venaogen der trekvogels, De nieuwe verlenge nissen snoeit men nie* ta lang, naarmate dit noodig is. Men ba- ginfc dus feitelijk weer met een geheel 30*- gva boom. Het volgend jaar hebben de vxuobtvezele hier en daar al spoortjes of vruchttwijgje® gemaakt. Men kan dan de bouttwijgjes, welke daarop voorkomen, kort, dus op één oog, snoeien. Op deze wijze aal man weer spoedig een vruchtbaren boom hebben, die mood©, flinke, gezonde vrachten geeft. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat ook deze boomen overvloedig bemest en flink schoongemaakt moeten worden. Het Band met de gunstigste sterftecijfers. Het land, waar de sterftecijfers het gunstigst zijn, is, buiten allen twijfel, Zwe den en Noorwegen. Zoo is in Zweden de sterfte, die in 1880 slechts 17.7 op de 1000 inwoners bedroeg, geregeld afgenomen en gedaald tot 14.3 in 1906; de kindersterfte, die slechts 112.7 was, is gedaald tot 82.2. In Noorwegen ging de sterfte van 1890 tot 1900 terug van 16 op 13.5 en de kinder sterfte van 95.9 tot 69.4. Aan welke oorza^ ken mag men de geringe sterfte in die Scandinavische landen toeschrijven'? Br. Jules Courmont, die een onderzoek daarnaar heeft ingesteld, toen hij belast was met een sending in 1908, vindt die oor zaken in de hygiënische leefwijze van net volk: groote openbare baden, prachtige or ganisatie van de ziekenhuizen, die het mo gelijk maakt niet alleen de rijken, die aan eon besmettelijke ziekte lijden, maar ook de armen zoo voortreffelijk en doelmatig mo gelijk te behandelen, zindelijkheid der wo ning, voorzorgsmaatregelen in het belang der gezondheid verspreid onder en nage volgd door alle klassen der maatschappij. Maar wat den geleerden reiziger liet meest getroffen heeft, is de volmaakte dis cipline, met welke zoowel Zweden als No ren den strijd voeren tegen ziekte, die men vermijden ikan. Iedereen heeft er een vast vertrouwen in de ontdekkingen op weten schappelijk en medisch gebiediedereen ge hoorzaamt aan de wet; iedereen doet zijn plicht, van de opperste autoriteit af tot den geringsten burger. ,,Een geval van besmets telijke ziekte wordt dadelijk een publieke zaak, niet den eenling, dooh de gansche ge meenschap rakend." De ideeën over de. ab solute persoonlijke vrijheid, die er onaan tastbaar is, komen nooit in botsing met het geen noodig is ten bate van het algemeen belang. Japansche vischolie. Eeltige Japansche nieuwsbladen maken melding van de spoedige oprichting van een handelmaatschappij onder den naam van Teikoku Gyoyu Soisei Kaisha (Keizerlijke Mij., voor het raffineer en van vischolie), welke ten doel heeft de productie en den verkoop van glycerine, vetzuren, olie voor het maken van verven, isoiedTstoffen voor electrische draden, toiletolie en grondstoffen voor de fabricatie van zeep. Al deze stoffen worden,naar het schijnt, verkregen van ruwe vischolie, waarvan Japan enorme kwan titeiten exporteert. In 1909 vertegenwoordigde de Japansohie pitvoer van vischolie naar het buitenland een waarde van ongeveer 5 millioen fros., Waarvan 1,700,000 fres. op rekening van Buitschland, 1,350,000 fres. op die van België etn 1,120,000 fres, op die van En- Jir geland komen. De nieuwe Maatschappij beschikt over een kapitaal van 1 millioen yen en de op richters hopen, dat de installatie einde Juni 1911 zal kunnen plaats vinden. Een Italiaansck marinet ijdschrift, de „Mar tina mercantile Italiana", geeft een over zicht van verschillende gevallen, waarbij walvisschen letsel toebrachten aan schepen, ja soms vaartuigen ton onder deden gaan. Zoo verhaalt dit blad, dat in 1890 de wal-» vieohvaardtar „E®eex" door een wajvisoh in open se® werd aangevallen en zóó toege takeld, dat het sqhip met een groot deel der equipage verging. In 1875 werd de „Seythia", een schip der Cunard-line, door een reuaenwalvisch aangevallen en wal zóó geducht was deze aanval, dat de schroef afbrak. Dit zeemonster boette deze daad echter met zijn léven. Met achterlating van oen lang bloedspoor verdween het gewonde dier, maar werd. eenigen tijd later drijvende gevonden en nu naar een dichtbij zijnde haven gesleept. Hier bleek, dat deze wal visch een lengte had van ruim 29 meter. In 1894 werd het Deensche zeilsohip „Anna" door een walvisch omver gezwom men, zoodat de bemanning nauw den tijd had zich in eenige reddingsbooten naar een in de nabijheid zijnd stoomschip te bege ven. In 1902 onderging een zelfde lot een zeilschip en het daarop volgend jaar werd zelfs een stoomschip door een walvisch in den grond geboord. Eenigen tijd geleden weid liet reuzenschip „Kaisex Wilhelm der Grosse", van Bremen naar New-York, door een walvisch aangevallen. Het geweldige schip, dat eon vaart liep van 23 mijl, on dervond niet heel veel hinder vap deze wal- vissch en woede. Toch -was de schok over het geheele schip merkbaar en moesten de ma chines eenige slagen achter uitwerken, ten einde de schroeven, die in da walvischhuid waron gedrongen weder vrij te malven. Waarom vallen walvisschen schepen aan? Men hoeft deze vraag natuurlijk meermalen gestold en men is tot de volgende con clusie gekomen. Iets vijandigs tegenover zeeschepen hebben walvisschen, zoover men kan nagaan, in 't ge heel niet. Het is dus geen jaloezie tegen over die steeds grooter en sterker wordende beheerschers den* ze», welke hen drijft tot aanvallen. Dooh het moet worden toegeschre ven aan de zucht van die dieren, om zich! to schuren ,ten einde de vele parasieten, welke zij op hun peaizenlichaam medevoe ren, op deze wijze te verwij deren. Evenals dus vele andere zoogdieren, welke door hun huid te wrijven tegen boomen, hekken of palen zich -willen ontdoen van ongedierte, gebruiken de walvisscken hiervoor de wan den dor schepen. Door het steeds grooter en krachtiger worden der moderne stoomers, zal deze sohuurmanie onder de walvisschen onge twijfeld nog yele slachtoffers ten gevolge hebben. Hoe men in China trouwt. Het schijnt, dat de Chineezèn niet ga- •noeg doen kunnen, om de betsskenis en de plechtigheid van het huwelijk te bansohetr sen. Zeer ingewikkelde en tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkte ceremoniën gaan daarbij het eigenlijke huwelijk vooraf. Men geeft elkaar geschenken, men raadpleegt ster renwichelaars en de vaders van bruid en bruidegom schrijven elkaar brieven, waarin zij op overdreven hoffelijke wijze de hoogo waarde van de afstammelingen van elkaar prijzen, terwijl zij van hun eigen kind slechts geringschattend spreken. Wordt de vadsr van de bruid naar den datum van haar geboorte gevraagd, dan bedankt hij in zijn antwoord tevens voor de eer van de toe komstige ■verbintenis en hij beklaagt de on beschaafdheid en de ruwheid van zijn dochter en betuigt zijn spijt er over, dat het hem ontbrak aan talent om haar goed op te voeden. De vader van den bruidegom laat zich echter niet afschrikken en bij het sturen van zijn geschenken, schrijft hij wear op dezelfde manier. Het huwelijksontbijt wordt gebruikt in het huis van den bruidegom, dat met vlag gen, vaandels en wimpels versierd is, op roode tafels, waarop in gouden letters d>3 van de voorvaderen geërfde titels staan van beide partijen. Bij den stoet moet ook een mandarijn zijn of miDstens onderweg inge haald worden. De meerderheid van den man wordt niet vergeten; de vrouw moet krui pend den stoel van den bruidegom naderen. Een gewichtig gedeelte van de plechtigheid ia bet bewijzejn van eer aan de voorvaderen en aan hemel on aarde. Ton slott» wordt de bruid over don drempel van haar toe-' komstig huis gedragen. Over het eigenaardig oriëntatie-vermo gen der dieren, met name der vogels, heeft men sinds lang allerlei hypothesen opge steld, van welke echter geen enkele arge- meen aangenomen is geworden of een be vredigende oplossing van dit vraagstuk heeft opgeleverd. Nu deelt dr. Ettlinger, in de „Frankf. Ztg.", het resultaat zijner nasporingen op dit gebied mede, waaruit valt te besluiten, dat men eindelijk een grooten stap nader tot het doel is gekomen. Het meerendeel zijner onderzoekingen strekt zich uit tot de postduiven, daar men, zooals bekend ia, het vaste en zekere richtingsvermogen de zer vogels sinds lang tot practische doel einden beeft aangewend. Tevergeefs heeft men getracht, dit merk waardig vermogen der postduiven te ver klaren door een bijzonder scherp en vast geheugen voor de eenmaal opgenomen ge zichtswaarnemingen of voor de eenmaal volbrachte spierbewegingen. Al zulke en soortgelijke verklaringen stuiten echter af op het feit, dat postdui ven, evenals honden en katteD, ook naar hun nestplaats temgkeeren uit ver afgele gen streken, waar zij vooraf, zonder het te weten, in slapenden of narcoti solien toe stand heengebracht waxen; en voorts op' het feit, dat zij op den terugweg dikwijls volstrekt niet de richting van de heenreis volgen, maar den terugtocht volbrengen langs een geheel andere, meestal rechte lijn. Een in alle opzichten bevredigende ver klaring van het verschijnsel wordt nu ge geven door den Fransohen postduiven-spe cialist A. Thauzies. Op het Internationale Psychologencongres, verleden jaar te Ge- nèvo gehouden, heeft hij een en ander me-J degedeeld uit zijn sinds 23 jaren opgedane ervaringen en waarnemingen, die hem ge bracht hebben tot de overtuiging, dat aan depostduiven een heel bijzonder waarne mingsvermogen der aard magnetische stroo mingen eigen is. Daarvoor spreekt vooreerst het feit, dat postduiven zeer gemakkelijk, zonder eenige aarzeling of onderbreking, kolossale rlucht- afstanden afleggen, zelfs van honderd kilo meter, wanneer zij eenmaal op een bepaal-' de vliegrichting gedresseerd zijn; vervol-, gens de met de oppervlakte der aarde trouw gelijkblijvende hoogte van hun vlucht; en vooral eindelijk de verschijnse len van storing in hun vlucht bij ongunstig weder en bij maansverduistering. Deze storingen kunnen niet uitsluitend hieraan toegeschreven worden, dat de ge zichtswaarneming belemmerd wordt door mist of regen, want zelfs bij helderen he mel en zonnig weder komen zulke storingen voor. Zoo was bijv. het resultaat van postdui- venvluohten op 22 Juli 1906, en meer nog op 18 Augustus 1907, verbluffend slecht, terwijl zelfs de beste kenners dezer duiven en de hierover geraadpleegde astronomen, en meteorologen het feit niet wisten te ver klaren. Alleen de postduiven-specialist wist, als oplossing van dit raadsel, mede te deelen, dat er op die twee dagen een bijzondere electriscbe spanning der atmosfeer had plaats gehad, die zich openbaarde in mag netische stroomen. Met deze waarneming zou men het feit in 'overeenstemming kunnen brengen, dat met de sterke toeneming der draadloozc te legraphic de betrouwbaarheid van de vlucht der postduiven belangrijk is afgenomen. Octk proefnemingen met ratten en muizen hadden resultaten, die niet anders te ver klaren zijn dan door een bepaald aardmag- netisch zintuig of waarnemingsvermogen bij deze dieren. Evenzoo schijnt de magneti sche zin een belangrijke rol te spelen bij bet richtingsveriftogen van bijen en van mieren.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 21