Hoeveel is één minuut waard Verwarming van woonhuizen Het kompas op de oorlogsschepen. Stijlbloempjes-verzameling. Dat tijd geld waard is, weet iadar. Men behoeft nog geen Amerikaan te zijn, om het juiste van dit gezegde in te zien. Maar hoeveel ia één minuut wel waard? Het hangt er van af aan wrin de minuut be hoort. Pierpont Morgan vraagt voor oen inter view van 20 minuten een som van 500 dollar, want elke minuut in zijn leven brengt hem ongeveer 60 gulden op. Voor Carnegie ia één minuut nog kostbaarder. Hij verdient in dien tijd bijna 100 gulden. Terwijl Bockefeller deze beide heeren wéér slaat met een verdienste van ruim 100 gul den per minuut. Of dit de duurste minuten zijn in de gansche wereld? Welnoen; er zijn menschen, die in de minuut veel grootcre sommen ver dienen. Een beroemd Eransoli chirurg, met »ame Péan, eisohte voor een operatie, die 10 mi nuten duurde, 60,000 fr., d. i. een kleine 3000 gulden in da minuut. De bekende chi rurgijn dr. Doyen kreeg voor een operatie van 10 minuten 100,000 fr., d. i. dus per minuut 6000 gulden! Dat ook de miauten van urtiaten kapi talen kunnen opleveren, ia bekend. Caruso kan bij elke gaetvoorstelling re kenen op 250 gulden per minuut, terwijl Faderewski op een gvond in gelijken tijd ongeveer dezelfde som verdient. Onder de kunstenaars slaat Adeline Patti op hot ge bied van verdiensten per minuut hot re cord. Ze kreeg in Ncw-Orleans voor een uitvoering van 2p minuten een goede 1400 gulden per minuut. In variété-theaters en circussen wordt heel wat meer per minuut verdiend dan door kooplieden, juristen, ge leerden of kunstenaars. De griezelige vertooningen brengen aan waaghalzen al kapitalen per seconde op. Zoo verdiende een „artist", eenige maandem geleden in oen Amerikaanschcn circus, bij zijn sprong in do ruimte met zijn auto mobiel, welke slechts eenige seconden duur de, in dien korten tijd da som van 2000 gulden. Ook op het gebied van verschillende soor ten sport worden kapitalen pit minuut ver- 'gaard. Het record op dit gebied en tot nu toe nog van alles staat op naam van den neger Johnson, den bekenden kampioen-bokser. In zijn kamp met Jeffries, den 4den Juli vain het vorigs jaar, verdiende hij elke minuut 40,000 gulden! De „Laaioet" bevat ean stukje over het te sterk verwarmen, van woonhuizen in den 'winter, waarin een vergelijking gemaakt wordt tusschen de wijze, waarop In Enge land en in Amerika in het algemeen de koude buiten de kaïoers gehouden woedt. v Amerikanen, zoo zegt het blad, verwij ten dikwijls aan de Engelsehen, dat ze cudurwetsch zijn, en Amarikaansche genaas- kun di gen, gewend als zij zijn aan verwar- ïning, zelfs van particuliere huizen, dooi- stoom of heete lucht-, verbazen er zich sterk over, dat in vele Engelsche ziekenhuizen nc-g open haarden gevonden worden. Toch blijkt het meer en meer, dat da moderne manieren van verwarming bezwaren ople veren, zoozeer aalfs, dat de „Boston Me dical and Surgical Journal" er ernstig tegen meent te moeten waarschuwen. Volgens dit blad is de gemiddelde temperatuur van Anuerikaansche huizen met centrale verwar ming 76° F., terwijl in Engeland in hui zen, waar geen centrale verwarming is, de 'temperatuur gemiddeld 60° F, is. Maar grooter dan het verschil in warmte is het verschil in vochtigheid der lucht. Engelschen, zegt de „Lancet", zijn niet bang voor een beetje voohtige luoht; zij is oor zaak van de frissche gelaatskleuivin en de afwezigheid van rimpels, die voor Engelschen kenmerkend zijn. Het is evenwel ook waar, dat de vochtige lucht den mensohon dikwijls rhoumatischo aandoeningen bezorgt. De ge- middelde vochtigheid van de lucht in de Vereenigdc Staten en Canada is veel gerin ger dn-n dio in Engeland, maar in de huizen van Amerikanen en C ana/lea zen wordt dat verschil door hun wijze van verwarming nog grooter. Dikwijls is er het voohtighcidsga- halte der luoht maar half zoo groot ale in de Sahara. De gevolgen van de uiterst droge atmos feer der woonhuizen doen zich. gevoelen. Do vochtigheid aan de oppervlakte dos lichaams wordt gretig opgezogen door de ovordrogo luoht; de slijmvliezen van ked, neus en keel holte worden droog, gezwollen en vatbaar voor allerlei infecties en de warmte-regu- lator van het lichaam werkt niet, wan neer het lichaam buiten in do koude komt. Daarom lijdt de Amerikaan '9 winters on der de „Amerikaansche varkcudheid," de .herfst-verk oudheid"zooals de leek en zeg gen, de „chronische Amei-ik aanscho neus- keelhülle-oatarrhder medici. Het aantal kwakzalversmiddelen, dat tegen die aandoe ningen wordt aangeprezen, is legio, maar ook de Amerikaanse]}0 medici hebben elk najaar de handen vol. De „Boeten Medical and Surgical Journal" noemt het oververhitte Amerikaanseho huis uit medisch oogpunt beschouwd een bax- baaxschheidiets, dat in dezen tijd van verlichten vooruitgang niet thuis behoort-, Vele Engelsche medici, zegt de „Lancet", deelen die meening' na een bezoek aan de overzijde van den Oceaan. Maar het kan niet ontkend warden, dat de Engelschen in tegenovergestelde richting dwalen. Tochtige gangen, ijskoude slaapkamers, kille woon kamers maken 'e winters in Engeland erven- good slachtoffers. Voor Engeland zou do „Lancet" -een combinatie van het Engelsohe en het Amexikaansche stelsel van var war ming het best achten: do ventileerende kracht van open haarden en de gelijkmatige tem peratuur der stoom verwarming. Slechts in zeer enkel-a moderne gebouwen wordt in En geland die combinatie aangetroffen. Toen de zeevaart nog een waagstuk was, dacht niemand er aan, aan het kompas dien graad van volmaaktheid te geven, waar door het zich tegenwoordig kenmerkt. De magneetnaald was toen nog met veel meer dan een hulpmiddel, want gewoonlijk richtte men zich bij het zeilen overdag naar de zon en des nachts naar de sterren. De kompassen, die tegenwoordig in ge bruik zijn b4 de oorlogsmarine, zijn bui tengewoon kunstig samengesteld Meestal bezitten de groote pantserschepen een eeker aantal dikwijls tien of twaalf kompassen, welke in dier voege over het schip verspreid zijn, dat van uit ieder ge deelte van het vaartuig, in geval van nood, bestuurd kan worden; want er moet voor worden gezorgd, dat, wanneer eenige dezer kompassen door schoten of door binnen dringend water onbruikbaar- zijn geworden, het vaartuig toch bestuurd moet kunnen blijven worden. Des nachts worden de instrumenten vau binnen door een gloeilamp verlicht, en alle nieuwe uitvindingen der natuurkunde zijn bij de vervaardiging aangewend, om de uiterst nauwkeurige werking zooveel mo gelijk te verzekeren. Om ze te onttrekken aaD den invloed van het schudden en stampen der machines en het schokken en dreunen der kanonschoten, drijft de magneetnaald in een doos in een oplossing van alcohol en gedistilleerd wa ter. Daardoor wordt het gewicht van de zoogenaamde kompasioos bijna geheel op geheven, en i9 de punt, waarop de roos draait, nog slechts met enkele grammen belast, zoodat hierdoor ternauwernood eenige wrijvingstormg veroorzaakt wordt. In Duitsehland worden de kompassen, die voor de oorlogsraarine bestemd zijn, volgens een eigenaardige methode be proefd. Een ijzeren kompashuisje, dat op water drijft, kan door een motor van S p.k. met verschillende snelheid in alle richtin gen gedraaid, heen en weder geslingerd en op en neder geschommeld worden, alsof het zich bevend op een torpedoboot of pantser- schip te midden van een woeste zee. Deze drie bewegingen kunnen zoowel ieder op zichzelf, alsook alle drie te gelijk uitgevoerd worden, en eerst wanneer net kompas vol strekt geen nadeel ondervindt van dezen dollen dans, wordt het voor da marine ge schikt geacht. Uit een advertentie „Voor den burgerpot gevraagd een flin ke keukenmeid." Eet sröakelijk Uit een politic-signalement: „Behalve de sterft gebogen neus haalt hij bij het spreken zeer sterk adem door den- zelvan." Uit de kennisgeving van een plattelands- burgemeester „Het is ons ter oore gekomen, dat het vee in de stallen met brandende pijpen ea sigaren gevoederd wordt." Dat arme vee 1 Uit een luuziekverslag! „Juffrouw Dinges beschikte over een mooie sopraan en zong haar liederen uitste kend. 't Zelfde kan ook gezegd worden van den baszanger, den heer Knul." Of deze óók over een mooie sopraan be schikte Uit een roman: „Een vrouweiwoet sloop behoedzaam de kamer binnen en blies eigenhandig de kaars uit." Uit een anderen roman: „De jonge dame beloonde den haar be wezen ridderdienst met een glimlachenden slag van haar kleine hand." Uit het opstel van een leerling van een gymnasium: „Of Homerus geleefd heeft, weten wij niet; maar dat hij blind is geweest, staat vast." Uit een ander opstel van denzelfden leer ling: „Mohammed liet geen zonen na en ook overigens niets geschrevens. Kapok en do „gehate Hollanders.» In de „Deutsche Wirkzeitung" kwam voor een artikeltje over kapok en de cultuur daarvan in Duitaoh Oost-Afrika. Het vol gende ig er aan ontleend: Nadat de aanvankelijke vooringenomen heid (tegen kapok) was overwonnen, werd zij geestdriftig opgenomen in Europa. Reed# in de jaren na 1880 (kwamen in Amsterdam alleen 500,000 K.G. op de markt. De invoer nam van jaar tot jaar toe en bedraagt nu reeds millioenen kilogrammen. Natuurlijk kon de primitieve wijze van oogsten der ka poknoten doör de inlanders deze reuzenbe- hoeften niet volgen. Importeurs interesseer den koffie- en theeplanters in dit artikel, en dezen gingen er toe over, aanvankelijk bijwijze van proef, de kapokboomen ter ba schaduwing van thee- en koffieplantages te planten. Doch spoedig bleek die cultuur zóó winstgevend, dat ze alleen kapokboomen plantten, zonder andere boomen. De Hollanders waren de eersten; de Duit. schers zijn hen gevolgd. Onze pioniers voor den koloniseerenden arbeid in Duitsch Zuid- Oost-Afrika hebben met succes kapokboomen geplant, en de tijd zal niet ver meer zijn,; dat wij de gehate Hollanders in Duitseh land niet meer noodig zullen hebben. De. kapok, in onze (de Duitschc) koloniën ge teeld ia even goed als de Javaansche, en zal die weldra overtreffen, dank zij de Duit- sche grondigheid, waarmede de veredeling wordt nagestreefd.

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 21