SMAKELIJK ETEN! Soo compareerden mede voor mij Notaris Gndergeseijde getnijgen Jan Reijmers poor ter en burger des ar stede dewelcke hem stelde en constitueerde ais borch, voor Jan Fransz en de beloofde hij comparant indien de voorseijde Jan Fransz. desen contracten friet en voldede, dat hij de salvo sou de ïnaecken 'voldoen te worden en rep arceren de kosten en schaden die de voorseijde Ger- tit Jansz van Ginckel door manokement van voldoeningen deser contract? sail co- tnen 'te lijden, des soo belooft hij Jan Fransz sijn borgen in desem van den borchtocht te ontheffen oostelooe en schadeloos te houden Welcke contract® sij comparanten beloven 'gesamenlijck in al sijne pointen ten weder- sijde hi nek inde te voldoen onder verbeurte yam ha er respectieve personen en goederen, poerende, onroerende, present en toeckomende, tortellende dezelve ter executie van aliens heeren rechten en recht-eren in het geval Van oosten, versouokende sy comparanten: ^edersijd^lijök hiervan acte in debdta forma igeexpedieert te werden. Aldus te Leijden ten oocmptodre mijns notaris staende opt Bree- üestraete ten representee van Pieter van Santen en Albert van der Speyak als go to ij gen waerdioh van gelove. Volgen onderteekèningen van comparan ten, notaris en getuigen. Protokol van den N. van dor Boeckhout kto 10 (deel 140 van den inventaris). Het tótroepteekan achter dit opschrift tfeeft natuurlijk de ironie aan. Het is dun pok werkelijk spottend bedoeld. Niet smo. kei ijk, Tnaar zee, onsmakelijk lijkt het bocht, dat volgens sommige New-Yorksche bladen den inwoners der groot» Amerikaan- pche stad in de maag wordt gestopt Vijf achtsten der New-Yorkers zijn maaglijders, beeft men geaagd, en dat behoeft waar lijk niet te verwonderen, als men leest over betgeen als levensmiddelen in den handel jrardt gebracht De grootste misbruiken moeten in den bandel in kippen plaats vinden. Geen Bnkele New-Yorksche, misschien" Wel Ame- kikaansche Zondagstafel, is een Zondagsta fel zanderchicken." Als men de sla gers gevogelte wordt hier bij de vleesch- houwers verkocht gelooven mag, dan zijn el deze kippen versch geslacht. De waar- beid is, dat ze meestentijds maanden en maan den in bet ijs vastgevroren geweest zijn, ien door een chemisch prooes na de ver lossing nit het ijs, appetijtelijk worden ge- 1 maakt. Gelukkig, dat zoovele Amerikaan- ische huisvaders en pension gangers thuis ko- ,tnen, nadat de kippen in de keuken gekookt kjjn; wij gelooven, dat anders hun eetlust voor de versohe hoenders waarvan de .buren altijd van eikaar weten, dat men ze San bet koken is er wel wat mindsr op 'zou warden. Somwijlen ziet men de beesten vastgevro ren in vaten te New-York aankomen. Zij worden dan aan den kleinhandelaar ver kocht. Deze slaat de duigen van hst vat af, zooals kruideniers dat somtijds met vaten gedroogde appelen plegen te doen, en aan het publiek worden dan uit dezen klomp gehakte stukken ijs verkocht, waarin 'men kan dat niet zoo precies afmikken halve en heels, slecht geplakte, van binnen zoo goed als niet schoongemaakte, kippen zitten, wier tijdgenooten stellig over het Kapitool moeten hebben gevlogen. Wat het onderzoek heeft uitgewezen om trent den toestand, waarin New-Yorks brood en lekkernijen gebakken worden, laat zich begrijpen, als men hoort, dat scherpe zuren in brood en gebak werden aangewend om bederf tegen te gaan. Schrijver dezes, die gewoon is zijn noenmaal in een der als best bekend staande „lunchrooms" te gebrui ken, vond ir zijn dessert Jhet was brood pudding - onlangs zeer tot zijn verbazing een stuk corned-beef en een lapje poets katoen. Met de eieren wordt wel het meeste ge knoeid, zei een briefsclirijver uit New-York. Mag men nog eens de kruideniers gelooven, dan verkoopen zij u twaalf versohe eieren vopr. Amerikaansche ceab— Maar het i i i j Zijn 'er vensohe eieren naarDe New-Yorkers bakken die eieren maar, omdat ze, zooals ze het zelf zeggen, „gekookt toch heelemaal niet te eten zijn." De kruidenier verkoopt dan ook twee soorten van vensche eieren, „fresh eggs" en „positively fresh eggs". Het onderscheid tusschen beide is, dat de kruidenier voor het versch-zijn van de eieren, die niet positief versch zijn, niet kan in staan. De positief versohe eieren kasten daar om 60 a 60 Amerikaansche centen hel dozijn, <Li. 10 a 127a ets. het stuk- Er zijn natuurlijk eieren, die zoo slecht geworden zijn, dat ze niet meer aan het publiek verkocht kunnen worden. Niets gaat echter verloren. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat er een geregelde markt bestaat voor „gevlekte", gekneusde, tweede soort, rotte en vuile" merkenen er een uitgebreide handel plaats vindt in de eier- vloeistof, welke een mengsel is van den inhoud van bovenbedoelde weel-sprekende eier-merken te zamen. Waarom al dat tuig in New-York komt? Wel, in omliggende plaatsen wordt op den verkoop van eieren streng toezicht geoefend, voornamelijk in Philadelphia, en wat daar niet verkocht kan worden, is voor New-York nog wal goed genoeg. Deze eieren komen in kisten, volgens de wet voorzien van een etiket: „Niet geschikt voor voedingsdoeleinden vol gens de wetten van Pennsylvania", te New- York. Zij warden daar uit de kisten of blik ken genomen en opengemaakt. Zijn ze door te ver gevorderden staat van ontbinding te zwart van binnen, om nog voor voedings- doeleinden gebruikt te worden, dan wor den zij aan leerlooierijen verkocht. Het is echter gebleken, dat het meerendeal dier eieren door een verhittingsprooes gaat, waar door „het luchtje" verdreven wordt; zwart geworden eieren worden in een chemische vloeistof gedompeld en komen er „als versoh" uit, en het vloeibaar product van dit vies allegaartje is het materiaal, gebruikt bij het bakken van het brood, het gebak, de „pie" en wat al niet, dat de New-Yorker eet, en dat hem noodzaakt tot allerlei kwak zalversmiddelen tegen indigestie zijn toe vlucht te nemen. HANDICAP. Oorspronkelijk moet dit woord beteekenea een ruil, cLw.z. een spel, dat in Engeland gebruikelijk is en dat daarin bestaat, dat twee personen voorwerpen van verschillen den r-i'd in een hoed leggen (hand in the cap is hand in den hoedj en een derden persoon als onpartijdige benoemen, den „handicapper", die de waarde der afzon derlijke voorwerpen bepaalt of schat. Dan heeft degene, die het in waarde geringer voorwerp bezit, het verschil aan den an deren ie betalen. Bij handicap-rennen behoort eveneens een hanalcapper, een door de ren vereen i ging aan-. j I I j gewezen betrouwbaar persoon, on de voor-, werpen, waarvan hier sprake is, zijn de paar den, wier vlugheid, bekwaamheid, enz. de; handicapper moet beoordeelen volgens het-^ geen zij tot nu tod bij het rennen getoond, hebben te vermogen, om daarnaar de ge-,1 wichten te bepalen, die de verschillende paarden bij het handicap-nennen dragen moe-: ten. Deze gewichten moeten als het eenigs- j zins mogelijk is, zóó zijn verdeeld, dat elk' voor den handicap bestemd paard kans heeft j bij het rennen den prijs te behalen. Hefci beste paard moet dus het zwaarste gewicht,! het slechtste het laagste gewicht toogewe-J zen worden, «n de gewichten der andere: paarden tusschen deze bei-de grenzen ge-1 regeld worden. Hoe vinniger de strijd is j om de overwinning «an hoe meer paarden aan den strijd kunnen deelnemen, des te beter j is de handicap gedaan, terwijl niets den - handicapper onaangenamer kan zijn, dan als| de afstanden dar paarden bij kat eindpunt)' ver uiteanloopem. Een moedei* van 50 kinderen» In Transvaal, in heft district Kroonstad», leeft een weduwe, mevrouw Van "Wijk g»< höeten, die op het oogenblik in het ge- luking bezit ie van vijftig kinderen. Mevrouw Van Wijk werd in 1832 gebaren en huwde op 18-jaxigen leeftijd met Petrus! Jaoobua Lubbe. Na verloop van twee jaren, verloor zij haar man en bleef met één kindje achter. Een klein jaar daarna trad zij in het huwelijk met Nicolaas Pre tonics, een weduwnaar, die reeds vier kinderen be-| zat. Ock deze man stierf en liet haar achter;1 met vijf kinderen. Zij trad na vijf maan den wear in het huwelijk en werd nu me vrouw Pieterai Haar man was ook we-, duwnaar en had zeven kinderen, terwijl hij van zijn vrouw er nog zeven bij kreeg. Me vrouw Pieten» had nu al negentien kin-1 deren. Pieteraa kwam te overlijden. En vijf jaar daarna huwde zijn weduwe voor de vierde maal en wel met den weduwnaar Daniël Qronjé, die vóór dit huwelijk reeds acht kindaren bezat. Er kwamen er nog vijf bij, totdat de heer Qronjé kwam te over lijden. Voor de vijfde maal kwam. nu de weduwe te huwen mat Hendrik Klopper. Uit dit huwelijk werden tien kinderen gebaren. Doak ook deze man stierf en nn huwde zij ten' slotte met den heer Van Wijk, een weduw naar met vijf kinderen. Dit laatste huwe lijk werd gezegend met nog drie kinderen. Totdat na elf jaren ook haar laatste man- stierf, zijn vrouw achterlatend met- vijftig kinderen. Mevrouw Van Wijk ia op' het oogenblik 78 jaar oud en heeft behalve vijftig kinddcon een kleine driehonderd klein- bMtdersn'

Leidsch Dagblad | 1911 | | pagina 20